Partiële Benelux BENEL UX-STUDIEDA G IN BRUGGE In Indonesië campagne voor „bevrijding" van Nieuw-Guinea begonnen uit presidium verwijderd Poolse communistische partij wordt gezuiverd MOLLET WORDT GEEN FRANS PREMIER Slinger van de tijd wijst naar eenheid ■«immamrHTni PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND „Verdrijf Hollanders uit West-lrian!" Controle op alle partijleden Democraten winnen verkiezingen in Turkije Raad van Europa over ontwapening SYRIË voor derde keer in de V.N. Drie Scheldcprovincies over gezamelijke toekomst VOORLOPIG GEEN LOONRONDE Tweede centrale voor kernenergie? Hoofdkantoor: L. Vorststraat 60, Goe» Tel. (01100) 2438; bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289 Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35 Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr. 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, f 7.per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3844 Hoofdredacteur r hagoort Directeur: jacq de Smit Dinsdag 29 oktober 1957 Op- en ondergang van Zon en Maant Woensdag: Zon op 7.31 u., onder 17.16 u. Maan op 13.52 u., onder 23.58 u. Hoogwater woensdag 30 okt.: Vlissingen: 7.53 u. 1.10 m., 20.25 u. 1.28 m. Terneuzen: 8.15 u. 1.29 m., 20.42 u. 1.47 m. Wemeldinge: 7.09 u. 1.77 m., 19.43 u. 1.82 m. Zierikzee: 6.39 u. 1.59 m., 19.15 u. -.64 m. Maandag is in geheel Indonesië de campagne voor de bevrijding van West-lrian (Nederlands Nieuw- Guinea) begonnen. In Djakarta waren maandagmorgen de gevels van de kantoren van buitenlandse bedrijven bedekt met anti-Nederlandse slagzinnen, uitgevoerd in grote rode en zwarte letters. Zondagavond werden die slagzinnen geverfd op de etalages in het winkelcentrum van Djakarta, vooral op de kantoren van Philips, de B.P.M., de scheepvaartmaatschappijen en Nederlandse drukkerijen. Ook de muren van de Amerikaanse Standard Vacuum Petroleum-maat- echappij en het toegangshek tot de Australische ambassade en het kan toor van de Australische handelscom missaris ontkwamen daar niet aan. De slagzinnen luidden: „Verdrijft de Nederlanders uit West-lrian", „Draagt West-lrian onmiddellijk over, wacht niet tot het bloed van de jeugd het kookpunt heeft bereikt", „De jeugd is bereid de wapens op te nemen om West-lrian te verove ren", „Vervloekt de onderdrukker in West-lrian", „Verovert West-lrian met alle be schikbare middelen". Ook een aantal particuliere auto's werd met slagzinnen volgeklad. Jeugdbijeenkomst Zondagavond werd In het paleis van de president een jeugdbijeenkomst ge houden. De voorzitter van het comité voor de viering van de „dag der jeugd- belofte", Amir Bussein, verklaarde bij die gelegenheid: „De Indonesische jeugd wil de dag der jeugdbelofte als het punt van uitgang beschouwen voor het begin van de actie voor de bevrij ding van West-lrian". „De jeugd onderschrijft niet alleen de verklaring van politici, dat de be trekkingen met Nederland moeten worden verbroken, maar wil zelfs ver der gaan en de oorlog aan Nederland verklaren". Zich tot president Soekarno rich tend, die de bijeenkomst ook bijwoon de, zeide Bussein: „Geef ons het be vel en morgen zullen we naar West- lrian optrekken om onze broeders te bevrijden en de koloniale Hollanders te verdrijven". Generaal Hasselman onderscheiden Bij K.B. is generaal B. R. P. F. Has selman, adjudant in buitengewone dienst van H.M. de Koningin, chef van de generale staf, tevens bevelhebber der landstrijdkrachten, benoemd tot Grootofficier in de Orde van Oranje- Nassau met de zwaarden, bij bevor dering. De bij deze onderscheiding behorende versierselen zijn door de minister van oorlog, ir. C. Staf uitge reikt. TERECHT HEEFT onze Commissa ris der Koningin er gisteren in Brugge op gewezen, dat thans mogelijk was wat 30 jaar geleden ondenkbaar zou zijn geweest dat de vooraanstaande mannen uit aan elkaar grenzende pro vincies in België en Nederland bijeen komen, om te bespreken, wat zij ln gemeenschappelijke samenwerking kunnen doen, om deze provincies te doen delen In de opbloei van handel en industrie, die de nieuwe tijd moge lijk maakt. Frappant was het in de drie deskun dige referaten de lijn te vinden, dat deze drie provincies haast eenzelfde geschiedenis hebben: opbloei in de middeleeuwen, inzinking en achteruit gang in de jaren sinds 1600, terwijl onze tijd ze bijeenvindt rondom de Schelde, waarom ze meermalen met elkaar hebben gestreden, doch die nu kan mogelijk maken, dat ze hun deel aan de welvaart van hun eigen bevol king en de bevolking van hun landen ten volle bijdragen. Drie provincies, die lange tijd als uitsluitend agrarisch gezien werden, waarbij dan de visserij was inbegre pen, maar waar de Industrie, de han del en de scheepvaart toch nooit ge heel terugweken, om nu in onze tijd nieuwe kansen te krijgen. Wij kunnen een conferentie als die gisteren in Brugge gehouden werd met volle medewerking van de provinciale besturen, feitelijk geen plaats geven in ons huidig staatsbestel. Maar de conferentie was er. En het gevoel van de verbondenheid. Zonder dat dat enige afbreuk deed aan de ei gen nationale band. Integendeel men besefte, dat men juist op deze wijze in deze tijd het meest voor het geheel van beide volken zou kunnen betekenen. Maar men was verder gegroeid. Men zag de Benelux. Men zag West-Europa en de groeiende samenwerking daar in. En men zag in, dat in die samen werking de Westelijke provinciën van België en de Zuid-Westelijke van Ne derland niet alleen recreatiegebieden en ontspanningsreservoirs met prach tig bewaarde steden, behoeven te zijn, doch dat zij een daadwerkelijke bij drage kunnen geven aan de welvaart in de Benelux, in West-Europa en in da wereld. In Franse persberichten van maan dagavond is gezegd, dat volgens in Pa rijs ontvangen inlichtingen maarschalk Zjoekof uit het presidium van de com munistische partij is verwijderd. Het Deense avondblad „B.T." schrijft maandag van iemand te Moskou te hebben vernomen, dat maarschalk Zjoekof als minister van defensie is ontslagen, omdat hij trachtte de poli tieke politie in zijn macht te krijgen. Agenten van deze organisatie te Belgrado zouden dit voornemen van Zjoekof aan het hoofd van de politieke politie te Moskou, generaal Serof heb ben doorgegeven, die Chroesjtsjef er van op de hoogte stelde. Volgens dit blad had Zjoekof tijdens zijn bezoek aan Zuid-Slavië tot vrien den gezegd, dat hij vond, dat hij als minister van defensie ook zeggenschap had over de politieke politie en dat hij zijn betrouwbaarste officieren op sleutelposities had geplaatst. De Moskouse correspondent van het Italiaanse communistische blad „Uni- ta" heef tmaandag gemeld, dat de mo gelijkheid, dat maarschalk Zjoekof een hogere functie zal krijgen als volko men van de baan beschouwt schijnt te moeten worfei. Dit is dan de nieuwe minister van defensie in Rusland, de 59-jarige maarschalk Rodion Yakoflevich Ma- linofski, in de plaats van maarschalk Georgi Zjoekof. Op de plenaire zitting van het centrale comité van de communis tische partij van Polen is besloten tot instelling van controlecellen in het gehele land om de activiteit en de houding van alle partijleden te controleren. Dit staat onder meer in een reso lutie van 2.000 woorden, die zaterdag is aangenomen. Zij geeft richtlijnen voor de grote zuivering in de partij gelederen. De eerste secretaris van de partij, Gomulka, heeft voorgesteld het aantal partijleden, dat op het ogenblik Bij het afgraven van een gedeelte van de beroemde wallen in het oude Oostzeeuwsvlaamse stadje Hulst, in de buurt van een be staande landpoort, is een oude waterpoort ontdekt, welke als toe gang tot de Hulster haven moet hebben gediend en welke om streeks 1506 door een van de be roemde Nederlandse bouwmeesters Keldermans moet zijn gebouwd. De poort is 25 a 30 meter lang, naar schatting 6 a 7 meter hoog en 6 meter breed, hetgeen een unicum mag heten. Het bouwsel is in 1596 bij het uitleggen van de wallen onder de aarde terecht ge komen na eerst door oorlogshan delingen te zijn verwoest. De foto toont de ontdekker van de poort, de heer P. J. Brand, een uitheid- kundige uit Hulst, ln een 25 a 30 meter lange gang, welke vanuit de poort het land inloopt, bij een deur met een 16e eeuws slot. De democratische partij van pre mier Menderes is officieel tot over winnaar in de Turkse algemene ver kiezingen uitgeroepen. Zij had toen minstens 408 van de 610 zetels in de nationale vergadering veroverd. Van niet officiële zijde wordt ver nomen, dat de verkiezingen het vol gende resultaat hebben opgeleverd: republikeinse volkspartij 194, nationale partij 4, vrijheidspartij 4. De raadgevende vergadering van de Raad van Europa heeft een aanbeve ling aan het comité van ministers goedgekeurd, waarin onder andere wordt voorgesteld een gemeenschap pelijke politiek te voeren ten aanzien van de ontwapeningsvraagstukken en de hereniging van Duitsland. De westerse mogendheden moeten haar pogingen om een einde te maken aan de bewapeningswedloop voortzet ten door het sluiten van een ontwape ningsovereenkomst, waarbij zij een gecontroleerde stopzetting van de proefnemingen met kernwapens wordt voorzien, die gebonden is aan een ge controleerde beëindiging van de pro- duktie van kernmateriaal voor militai re doeleinden. Wat de hereniging van Duitsland betreft, dienen de lid-staten te trach ten tot een algemene regeling met de Sowjet-Unie te komen in het kader waarvan een dergelijke hereniging kan worden verwezenlijkt. De Franse Nationale Vergadering heeft maandagnacht geweigerd aan Mollet investituur als premier te verlenen. In de avondzitting van de Franse Nationale Vergadering heeft de groep der onafhankelijken en boeren zich eenstemmig uitgesproken tegen het door Mollet voorgestelde kabinet. Ook de conservatieven besloten tegen te stemmen. De socialistische kandidaat-premier Guy Mollet heeft maandagmiddag in de Nationale Vergadering verklaard, dat naar zijn mening het Atlantische bondgenootschap de hechtste basis blijft voor het behoud van devrijheid en dat de verwezenlijking van een ontwapening de enige waarborg vormt voor de vrede op de lange duur. Mollet verscheen voor de nationale vergadering om het program te ont vouwen, dat hij denkt uit te voeren als de volksvertegenwoordiging hem als hoofd van de 24ste Franse regering sinds de tweede wereldoorlog aan vaardt. Hij kondigde aan, dat zijn regering in versterkte mate zal streven naar het volgen van een gemeenschappe lijke politiek van de V.S., Engeland en Frankrijk tezamen met „onze grote bondgenoot in de Middellandse Zee, Italië" ten aanzien van het Midden Oosten, welke politiek allereerst een waarborg van het westen moet inhou den voor de handhaving van de poli tieke stabiliteit van de landen in dat gebied. Met betrekking tot Algerije zei Mol let dat zijn regering haar aanbod voor een onvoorwaardelijk staken van het vuren za! blijven handhaven en te al len tijde bereid zal zijn, rechtstreekse en officiële onderhandelingen te be ginnen met de strijdende om tot een bestand te komen. Hij beloofde een nieuw wetsvoorstel voor zelfbestuur in Algerije te zullen indienen. De eerste taak van de regering is, volgens Mollet, de verdediging en de redding van de frank. Bij een ontploffing in een spring- stoffabriek te La Manjoya bij Oviedo in Spanje zijn maandag zeven perso nen omgekomen. 1.300.000 is, tot de helft terug te bren gen. Twee stromingen in de partij zouden moeten worden afgesneden, nh de „revisionisten" (liberale intellec tuelen) en de „dogmatische en conser vatieve" elementen (de Stalinisten). Er moet volgens Gomulka ook een „morele" zuivering worden gehouden. „Lanterfanters, herrieschoppers en be driegers" moesten worden verwijderd. Ook mensen die zich ideologisch niet met de partij verbonden voelden, moesten in de gelegenheid worden ge steld uit te treden. De Algemene Vergadering va nde V.N. heeft maandagavond voor de derde keer het debat over de crisis in het Midden-Oosten hervat. De Alba nese minister van buitenlandse zaken zei, dat Amerikaanse oliemaatschap pijen met Britse en Franse concurren ten in het gebied hadden afgerekend. De imperialisten wilden de Arabische landen in militaire bases veranderen en hun oliebronnen uitbuiten. De Turkse vertegenwoordiger Selim Sarper wees erop dat Turkije koning Saoeds bemiddelingsaanbod had aan vaard. Ofschoon de Syrische president dit eveneens had gedaan, had het hui dige bewind in Syrië zich tegen aan vaarding van dit „welwillende aan bod" verzet, dat voor zover Turkije wist, nog steeds van kracht was. Hij getuigde dat Turkije nimmer een om vangrijkere strijdmacht langs zijn grenzen had gelegerd dan voor de landsverdediging noodzakelijk was. Turkije wachtte nog steeds op een ant woord van Syrië waarom een land, dat geen vloot of duikbootvloot heeft, een marinebasis en een duikbootbasis aanlegt. Sarper zei in antwoord op een uit lading van de Rus Gromyko dat er geen Amerikaanse of andere vreemde bases op Turkse grond bestaan. HET WAS WEL EEN zeer merkwaardige vergadering, die gisteren in de prachtige raadszaal van het provinciaal hof te Brugge gehouden werd. In die van eeuwen geschiedenis getuigende, hooggekoepelde zaal, waarin de oude vaandels de herinnering aan de grote tijden ver tellen, kwamen autoriteiten uit drie provincies bijeen: provincie bestuurders, burgemeesters en wethouders van steden en dorpen, maar ook mannen uit de kring van de industrie en handel, om met el kaar te bespreken, wat hun provincies voor de gemeenschappelijke op bouw kunnen doen. Op zichzelf zou dat nog niet zo merkwaardig zijn, als het niet zo ware geweest, dat die vertegenwoordigers kwamen uit twee provincies van België, Oost- en West-Vlaanderen en één provin cie van Nederland, Zeeland. Van die provincies kan gelden, wat de eerste spreker, de heer O. Vanneste in zijn beeldend Vlaams zo tekenachtig zei, nadat hij tien eeuwen geschiedenis had overzien: de slinger is in die eeuwen gegaan van de pool „eenheid" naar de pool „verdeeldheid", maar sinds het eind van de oorlog gaat die weer heel sterk naar de eerste. Het was een studiedag, waarvoor I Economische Raad, ridder P. van Ou- mij bijeen kwam, nader: een Benelux- ren, de Westvlaamse Economische «tudiedag. En de directeuren van de i Raad en het Economisch-Technolo- gisch Instituut voor Zeeland hadden deze dag voorbereid. De dag stond onder hoge leiding, want de voorziter van de Westvlaamse Ekonomische Raad, ridder P. van Ou- tryve d'Ydewalle, gouverneur van de provincie, zijn collega's van Oost- Vlaanderen, ir. A. Marien en van Zee land, de commissaris der koningin jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, ieder ge assisteerd door een „bestendig afge vaardigde", die dan bij ons heet „lid van gedeputeerde staten", de heren H. Smissaert, A. van Geert en mr. dr. A. J. J. M. Mes, hadden op het podium plaatsgenomen. Eerstgenoemde be kleedde de voorzittersstoel. Wat het doel van deze studiedag was? De voorzitter zei het in deze woor den: „Nu de Benelux-gedachte tot een heerlijke werkelijkheid geworden is; nu de drie landen, die zij verenigt, zich als één blok inspannen, om op de Eu- romarkt een eigen plaats te veroveren en te behouden, nu de economische problemen en alles wat daarmee ook maar enigszins verband houdt, zich meer en meer van het eng gewestelij ke naar het ruimere wereldplan ver plaatsen; nu de moderne techniek en de diep-ingrijpende Industriële om wenteling de meest-vèrre.Kende ge volgen in het vooruitzicht stellen; nu meer dan ooit, is het ogenblik geko men, dat de economische organisaties- in-rechtstreeks-contact-met-de-bevol- king alles in het werk stellen, om die zelfde bevolking bewust te maken van de brandende prob'emen, die haar om ringen, bewust ook, dat van de oplos sing ervan haar toekomst afhangt en de blijvende mogelijkheid van een on bekommerd en vredig bestaan!" (Vervolg op pag. 5) Prov. Staten 17 december bijeen De Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot heeft het voor nemen om de tweede gewone zitting van de Prov. Staten in 1957 te openen op dinsdag 17 december a.s. Weinig verandering Zwaar bewolkt met af en toe enige regen of motregen. Matige tot krach tige, langs de kust tijdelijk harde zuidwestelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. ueze foto toont twee leden van de Londense hulpbrandweerin een „Bikini". Een door een water straal voortbewogen opblaasbare rubber brandweerboot met drie spuiten, tijdens een grootscheepse demonstratie op en om de Serpen tine in het Londense Hyde Park. Aan de demonstratie namen niet minder dan 500 mannen en vrou wen deel. Op de achtergrond ziet men een door 120 spuitgasten ge legd watergordijn. Op de gisteren in Utrecht gehouden vergadering van de Nederlandse Ka tholieke Grafische Bond heeft de voor zitter van de K.A.B., de heer J. A. Middelhuis, tegengesproken dat de K. A.B. zou streven naar een nieuwe loonronde. Hij noemde dit geheel on juist. Er zijn plannen in studie voor de oprichting van een tweede kernener gie-centrale in Zuid-Oost Nederland. Zoals bekend zal in Geetruidenberg de eerste kernenergiecentrale worden gebouwd.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1