NU NOG BEN VERZAMELING ARMZALIGE HUTTEN E JillttVf SPECIALIST IN Acht-en-tachtig miljoen kubieke meter grond 58 58 58 58 58 38 moet verzet worden Joy-riders veroordeeld Maandag 28 oktober 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Perzisch vorstenpaar gaat Irak bezoeken De Sjah van Perzië en Keizerin Soraja hebben een uitnodiging van Koning Feisal, voor een bezoek aan Irak, aanvaard, aldus een donderdag te Teheran uitgegeven officiële me dedeling. De datum van het bezoek is nog niet vastgesteld. Geslaagd Amerikaanse raketproeven Dr Morton Alperin, een der Ame rikaanse geleerden die de leidln„ heeft van het project Far Side, heeft op een persconferentie in Los Angelos bevestigd, dat een raket die op Eni- wetok gelanceerd is, een snelheia van 27.000 km per uur heeft bereikt. Zij is bij terugkeer in de dampkring ver brand. Dr. Alperin zei niet, welke hoogte de raket bereikt heeft. Dit moeten de autoriteiten in Washington bekend maken, zei hij. Wel deelde hij nog mede, dat in totaal zes proeven zijn genomen, die volgens hem alle ge slaagd zijn. Elke raket werd gelan ceerd uit een ballon, die eerst tot een hoogte van 30 km was opgeste gen. In de raketten waren instrumenten voor het meten van kosmische straling en variaties in het aardmagnetisme aangebracht. De gegevens hierover werden via een radiozender naar de controleposten gezonden. Dr. Alperin verklaarde voorts, dat de raketten tijdens hun vlucht om hun lengteas draaiden en daarbij vijf om wentelingen per seconde maakten. Hij geloofde, dat de Ver. Staten binnen een jaar een raket naar de maan kun nen zenden. fnseznnrien mpdedeling (adv HET PROJECT dat de NOVIB (Neder landse Organisatie voor Internationale Bij stand) in de Soedan gaat uitvoeren is het stichten van een oplei dingscentrum voor Soeda- nezen. In een van de dorpen in het nieuw te irrigeren deel van de Gezira zal men daarvoor in aanmerking komende mensen onder andere gaan trainen op het gebied van kinderzorg, hygiëne, sociaal werk, dorps nijverheid en verbetering van landbouw en veeteelt. Verder zal men er twee scholen, een polikliniek en twee model-huizen voor pachters en landarbeiders bouwen en inrichten. Het dorp waar dit Nederlandse project verwezen lijkt zal worden is Hoeda. ALFRED VAN SPRANG heeft er een bezoek aan gebracht. iï HOEDA +- door onze speciale verslaggever ALFRED VAN SPRANG Ny.. 58 58 58 S t t i AAN DE ENE KANT van de weg groeit fris-groene katoen in donkere, vette aarde en aan de andere kant strekt zich de steppe uit met geel-geschroeid gras dat uit de door de zon en de droogte opengebarsten aarde steekt. „Ziet u het verschil....?" vraagt Ibrahim Mohamed Ibrahim, ambtenaar van de Gezira Board waarmee ik op stap ben. „En of.. „We rijden precies op de grens van het bevloeide ge bied. Hier wordt geïrrigeerd en daar niet. Het is een verschil van dag en nacht. Maar het zal niet zo lang meer duren of een deel van de nu dorre steppe zal er even groen en fris uitzien als de Gezira. Men is druk bezig met een uitbreidingsplan dat weer 300.000 hec tare zal bevloeien en het katoenareaal van 100.000 hectare zal opvoeren tot 250.000 hectare. Honderden bulldozers, tractoren, draglines en andere machines zijn nieuwe irri gatiekanalen aan het graven. Acht-en-tachtig miljoen ku bieke meter grond moet verzet worden. Het is een werk dat miljoenen guldens kost. Maar als het klaar is zullen er enkele honderdduizenden mensen van kunnen profi teren. HARD LEVEN Politicschandaal in Brighton De commissaris van politie te Brigh ton, Charles Ridge, zal op beschuldi ging van corruptie vervolgd worden. Er zouden zich bij de politie ter plaat se gevallen van omkoperij hebben voorgedaan. Ook de inspecteur van de recherche John Richard Hammersley en de eigenaar van een club ter plaat se, Anthony Lyons, staan onder ver denking. Reeds eerder is de rechercheur Tre vor Heath gearresteerd. i WM'/ifA Kind in kist getimmerd Een 46-jarige Zweedse plattelands hulppredikant heeft vrijdag voor het Stockholmse gerechtshof terecht ge staan op beschuldiging een vierjarig jongetje voor straf in een kist te heb ben gespijkerd. Volgens de openbare aanklager had de man het kind eens verscheidene uren in de kist in een donkere kelder opgesloten. De jongen was daarna zo van streek geweest dat de predikant zijn lippen met leukeplast had dicht geplakt om het trillen tegen te gaan. Hij had het kind ook gegeseld en op andere manieren mishandeld. Het openbaar ministerie bracht het geval voor het gerechtshof nadat la gere rechtbanken hadden bepaald dat er volgens de Zweedse wet geen feite lijke mis^ad was gepleegd. Nederlandse verpleegster in Engeland onderscheiden De Nederlandse verpleegster Marie- Elise Tavenith uit Simpelveld heeft vrijdag in Londen uit handen van prinses Margaret van Groot-Brittannië een onderscheiding gekregen die haar werd verleend omdat zij een van de beste verpleegsters is die dit jaar in het St. Charles ziekenhuis hebben ge werkt. Marie-Elise is de dochter van de ge meentesecretaris van Simpelveld, een plaatsje in Zuid-Limburg. iweded. (adv.) ames mode schoenen Een isjechische r.k. priester, Jan Stojaspal, is bij Gottwaldov in Oost- Moravië aangehouden omdat hij zijn parochianen tegen het bewind zou hebben opgezet en hun zou hebben voorgespiegeld dat het regime omver geworpen zal worden. In Belgrado, de Zuidslavische hoofd stad, zal een monument ter nagedach tenis van Lenin worden opgericht. We verlaten de Gezira. Aan alle kanten strekt zich de steppe uit. Tussen het gele gras staat de doera: het basisvoedsel van de bevolking. De planten zien er heel wat schraler uit dan in het irrigatiegebied. Dat komt omdat ze afhankelijk zijn van de regen. Het ene jaar valt die in overvloed en het andere jaar niet. De mensen die in deze streek I wonen leven dan ook bij de gratie van het hemelwater. In de regentijd graven ze ondiepe kuilen waar in ze water proberen te bewaren voor de droge tijd. Het is maar .een lapmiddel Het gebeurt dan ook herhaaldelijk dat de oogst mislukt. Dan dreigt er hongersnood. Eerst gaat men een deel van het vee ver kopen en als dat nog j niet genoeg is verlaat men de dorpen en trekt men naar het zuiden waar meer re gen valt. Daar blijft men dan enkele maanden totdat de vlie genplaag het vee bedreigt. Dan trekt men weer honderden kilometers terug naar de in de steek gelaten dorpen in de hoop dat het nieuwe jaar beter zal zijn. Het landschap biedt weinig afwisseling Het is vlak als Nederland en dor als de Amerikaanse prairie. Er zijn hier meer kamelen dan in Gezira. Met hun eigen aardige schommelgang bewegen ze zich traag langs de kant van de weg terwijl de berijder van zijn hoge zitplaats de om geving verkent. Het is voor een vreem deling moeilijk in dit gebied de weg te vinden Werkelijke wegen zijn er eigen lijk niet. Het zijn platgetreden paden die dwars door de steppe lopen. En wegwij zers ontbreken natuurlijk helemaal. Zelfs Ibrahim moet steeds de weg vragen. Als we voor de zoveelste maal niet meer we ten of we links of rechts af moeten, houden we twee jonge Soedanezen aan. „Waar gaan jullie naar toe..?" vraagt mijn gids in het Arabisch, wat de voer taal is. „Naar Hoeda „Waar ligt dat....?" Ze wijzen naar een dorp aan de hori zon. In ruil voor het wijzen van de weg erheen mogen ze meerijden. Het bespaart hen zeker een paar uur lopen in de gloei- end-hete-zon. Maar daar draaien ze hun hand niet voor om. Ze weten eenvoudig niet anders. We worden verwacht. HARTELIJK WELKOM De sheik van Hoeda heeft bericht ge kregen van onze komst en met alle nota belen van het dorp staat hij ons op te wachten Het is een statige, waardige fi guur met een vriendelijk gezicht dat in een grijs ringbaardje gevat is. Hij draagt het gebruikelijke lange, witte gewaad en de witte tulband. Met oosterse gastvrij heid worden we begroet en naar het huis van de sheik geleid. Daar staan gemakkelijke stoelen en glazen kwast voor de bezoekers klaar. De gastheer gaat echter op de vloer zitten. En hij weigert ook om zelf mee te drin ken. Dat doet'men nu eenmaal niet. DAVEREND APPLAUS Het gesprek komt natuurlijk vanzelf op het plan van de NOVIB. „Heeft de sheik er al iets van ge hoordvraag ik aan Ibrahim. „Heel vaagantwoord hij. Ik geef hem wat meer bijzonderheden. Iedereen luistert met aandacht en als ik uitgesproken ben en de tolk mijn woor den vertaald heeft ontstaat er een leven dige discussie. De belangstelling van de bevolking groeit intussen steeds. Tiental len nieuwsgierigen hebben hun tennis schoenen uitgedaan en hebben zich op de vloer van het voorportaal neergezet om mee te luisteren. Anderen verdringen zich in de deur. Plotseling staat de sheik op en houdt een korte toespraak waarin hij de erkentelijkheid van Hoeda voor het Nederlandse initiatief vertolkt. Als hij klaar is klinkt er een daverend ap plaus dat me min of meer verlegen maakt. Daarna nodigt de sheik me uit om het dorp te bezichtigen. storten staande stal. Een school, een po likliniek, een dorpshuis heeft men niet. Het water moet men uit een put halen. Muilezels en koeien scharrelen tussen de hutten in. Meisjes met spiernaakte ba by's in de armen zitten in het vuil. Over al liggen de door de gieren kaalgevreten skeletten van wegens gebrek aan voedsel omgekomen schapen en geiten. Als men ergens een duwtje op de weg naar een menswaardig bestaan nodig heeft is het wel hier. THEE EN KOFFIE Als we in het huis van de sheik terug komen staat er thee klaar op het met een schoon kleedje overdekte tafeltje. Kleine glaasjes sterke, zoete thee. Het zweet stroomt van mijn gezicht als ik de hete thee naar binnen slurp maar de oosterse etiquette verbiedt om iets te weigeren. En dus drink ik ook de koffie die even later op gediend wordt in kleine, oorloze kopjes. Er zit een eigenaardige bijsmaak aan door de habahnan: een kruid dat men met de koffie mengt. „Is men blij dat men spoedig binnen het irrigatiegebied komt te liggen vraag ik aan de tolk. Ik kan het ant woord niet verstaan maar aan de uit drukking van de gezichten zie ik dat men inderdaad zeer dankbaar is. Van het ogenblik dat de sheik bijna veertig jaar geleden Hoeda gesticht heeft, heeft men een hard en moeilijk leven ge had. Het was de band van het geloof die deze vijfduizend mensen door alle beproevin gen heen bij elkaar gehouden heeft. En nu danken zij Allah dagelijks dat Hij hen met goedheid wil overladen. Een van de eerste dingen die men dan ook zal doen is het bouwen van een nieuw gebeden huis. Het halve dorp is op de been als we tenslotte afscheid nemen van de sheik en de andere leiders. Men begeleidt ons tot de auto. En als we wegrijden klapt en juist ieder een. En de naam Holland is dui delijk boven alles uit te horen. Er fTpderlandse hulp i deroniwikkelde lebieden De naam dorp is eigenlijk teveel voor de verzameling armzalige hutten die schots en scheef door elkaar staan. Er zijn grote en kleine, ronde en vierkante. De meeste zijn van leem en stro en val len soms bij een zware regenbui in el kaar. Andere zijn van gras en takken. En er is een enkel bouwsel (zoals het huis van de sheik) dat van grove bakste nen opgetrokken is. Maar het is allemaal even primitief. De moskee is een op in- bestaat geen twijfel aan dat Hoeda hulp nodig heeft. En de tientallen andere dorpen in deze streek. En evenmin dat men die hulp zeer op prijs zal stellen. De Nijl: de levensader van de Soedan en de brenger van welvaart. Een wille tulband dekt het don kere, gegroejde gezicht met de grijze ringbaard van de oude sheik Toeslagen melkgarantie spoedig uitbetaald? De minister van landbouw, visserij en voedselvoorzienine is in principe bereid te bevorderen, dat zo spoedig mogelijk wordt overgegaan tot het uit betalen van de toeslagen ingevolge de garantieprijsregeling voor de melk. De positie van 's rijks kas maakt het ech ter niet mogelijk tot een voorschotuit kering over te gaan. Hoewel uit de opbrengst van de melk gedurende een half jaar slechts met de grootste voorzichtigheid een conclusie is te trekken omtrent de ge middelde jaaropbrengst, wil de minis ter in volgende jaren wel overwegen indien daartoe de mogelijkheid aanwe zig is, tot een voorschotuitkering over te gaan, zodra vaststaat, dat de op- brengstprijs van de melk aanzienlijk onder de garantieprijs blijft. Dit heeft de bewindsman meegedeeld in ant woord op schriftelijke vragen van het kamerlid Borst. Vrijdagavond is in het museum van de dynastieën, te Brussel, een tentoon stelling geopend gewijd aan de vors tenhuizen van de Beneluxlanden. De rechtbank te Dordrecht heeft gistermorgen drie jongemannen, die zich hebben schuldig gemaakt aan „joyriding" veroordeeld. De 25-jarige stuurman F. J. C. van M. uit Dor drecht kreeg een gevangenisstraf van zes maanden, waarvan vier voorwaar delijk met drie jaar proeftijd en toe zicht, benevens een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De 25-jarige chauffeur C.'t H. uit 's-Gravendeel kreeg vier maanden, waarvan drie voorwaardelijk met 3 jaar proeftijden toezicht, de 25-jarige matroos M. A. K. uit Zevenbergen werd veroordeeld tot drie maanden voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd en toezicht plus f 100 boete of 20 dagen. Op 25 april van dit jaar hadden de drie mannen eerst flink gedronken en daarna waren zij met een weg genomen auto gaan toeren. Dit tochtja leverde een dikke elfhonderd gulden schade aan de auto op. Daarna ver brandden zij de bij de wagen beho rende papieren. De officier van justi tie had tegen van M. acht maanden gevangenisstraf, waarvan drie voor waardelijk, tegen 't H. zes maanden, waarvan drie voorwaardelijk en tegen K. drie maanden voorwaardelijk en een boete van f 100,subsidiair drie maanden hechtenis geëist.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3