ZJOEKOF: minister van defensie AF ZJOEKOF EXIT Opperste Sowjet bracht opnieuw belangrijke wijziging aan Is Spoetnik uitgeseind? J. L. v. d. Have geïnstalleerd als directeur van Effatha Maarschalk Malinofski wordt opv< 'olg er Canadese regering akkoord met Macmillan Gedeeltelijke devaluatie uitgebreid Roofoverval op tankstation opgelost PRO! ES7ANTS CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Britse premier uit Ottawa vertrokken Nieuwe Franse maatregel Vier personen in arrest STAKINGEN IN FRANKRIJK EISENHOWER NAAR PARIJS WEERBERICHT Brits-Egyptische besprekingen nog afgebroken Saoed trok verzoek tot bemiddeling niet in Verkiezingen in Guatemala ongeldig verklaard Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goea Tel (01100) 2438: bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289 Bijkantoren' Middelburg- Kor te Noordstraat 35 Tel. (01180) 2009; Vlissingen; Coosje Buskenstr 27, Tel. (01184 3326; Terneuzen: Dijkstr 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cpintre N.V.. Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, f7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per cum. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3843 Hoofdredacteur. r hagoort Directeur: jacq de Smit Maandag 28 oktober 1957 ZATERDAGVOETBAL (Zie pagina 2) Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 7.29 u., onder 17.18 u. Maan op 13.23 u., onder 22.53 u. Hoogwater dinsdag 29 okt.: Vlissingen: 7.09 u. 1.25 m., 19.33 u. 1.38 m. Terneuzen: 7.29 u. 1.46 m., 19.50 u. 1.58 m. Wemeldinge: 6.19 u. 2.01 m.. 18.44 u. 2.04 m. Zierikzee: 5.48 u. 1.84 m., 18.16 u. 1.86 m. MAARSCHALK ZJOEKOF is van zijn functie als minis ter van defensie in de Sowjet-Unie ontheven. Volgens Tass heeft de opperste Sowjet maarschalk Malinofski als zodanig benoemd. Men vermoedt, dat Zjoekof nog opperbevelhebber van de Russische strijdkrachten blijft en waarschijnlijk be houdt hij ook zijn partijfunctie. Uit Warschau wordt gemeld, dat Zjoekofs ontslag wordt verklaard uit de vrees van het Kremlin voor een militaire dictatuur door te gaan. Een correspondent van een Amerikaanse omroeporganisatie in Moskou zei, dat Zjoekof waarschijnlijk gedegradeerd zal worden. Kennelijk was de maatregel besloten tijdens de reis van Zjoekof naar Zuid-Slavië en Albanië. Hij werd dus bij zijn terugkeer voor een gedwongen feit gesteld. Geen commentaar COLLECTIEVE STAATSLEIDIN GEN bestaan als regel niet lang. Of re nu de naam hebben triumviraat of directoraat of collectieve leiding, ge woonlijk ziet men, dat de samenwer king niet zo heel lang duurt en dat één van de „collectiviteit" de anderen op zij drukt. Dit is in Rusland van het begin af verwacht en we hebben hoe langer hoe meer Chroesjtsjef als enige naar buiten zien treden. Te verwachten was, dat de anderen, die aanvankelijk naast hem stonden, spoedig zouden verdwijnen. Dat is dan nu het geval met de be faamde maarschalk Zjoekof, die van zijn ministerszetel is gestoten. Het feit, dat hij een jaar geleden het verzet in Hongarije neersloeg, heeft hem niet kunnen redden. Wij behoeven ons op zichzelf niet moeilijk te maken over dit gebeuren. Alleen staat hiermee weer te vas ter, dat de koers-Chroesjtsjef het ge wonnen heeft en verder door zal zetten. Daar zit in dit geval in, dat de enige strohalm, waaraan men zich nog wel eens vasthield, dat een betere verhouding tussen Rusland en Ame rika mogelijk was, nu is afgebroken. Zjoekof, zo heette het dan, was persoonlijk bevriend met Eisenhower. Hijzelf heeft daar ook nog wel op gedoeld. Zelfs was ei sprake van een bezoek, dat hij aan Amerika zou brengen. Dit dit niet doorging, heeft kenne lijk dieper grond dan alleen het feit, dat Amerika hem niet uitnodigde. Waarschijnlijk was toen al bekend, dat zijn (sovjet-)ster dalende was. Een ander facet aan dit ontslag is, dat Chroesjtsjef nu ook het leger vast in handen schijnt te hebben. Bij het President Eisenhower heeft gewei gerd commentaar te geven op de ver vanging van maarschalk Zjoekof. Ook in Warschau acht men het nu nog te vroeg om commentaar te leveren. Communistische kringen in Londen zijn er echter van overtuigd, dat de ex-minister van defensie een hogere functie zal worden aangeboden. Men baseert deze verklaring gedeeltelijk op het feit, dat Chroesjtsjef en Zjoe kof goede vrienden waren. Maarschalk Zjoekof is een van de vijf beroemdste Russische militaire leiders. Hij is bekend geworden als de held van de gevechten in de twee de wereldoorlog voor Moskou, Stalin grad en Leningrad. Malinofski Malinofski werd in Odessa geboren. Op 16-jarige leeftijd nam hij voor het eerst deel aan gevechtshandelingen. Hij sprong toen in een trein met soldaten, die naar het front gingen. De soldaten accepteerden hem. Ten tijde van de Russische revolutie werd hij gekozen tot voorzitter van een re gimentscommissie. In 1918 trad hij toe tot het rode leger als instructeur, die optreden van het driemanschap werd immers Zjoekofs plaats daarin ver klaard als noodzakelijk exponent van het rode leger. Maar dit schijnt zijn verwijdering nu te kunnen dulden. Dat een ster van mindere grootte in zijn plaats is opgenomen, lijkt vol doende, om de populariteit van Zjoe kof te vervangen. Op het moment, dat wij dit schrij ven zaterdagavond is er nog weinig commentaar bekend over deze gebeurtenis. Maar ons lijkt het toe, dat dit gebeuren niet anders inhoudt dan een versterking van het gevoe len, dat de Russische Chroesjtsjef- koers van de laatste tijd nog ver scherpt zal worden. Nadat wij dit geschreven hadden, kwamen er stemmen van correspon denten van Westerse bladen in Mos kou, die de mogelijkheid zagen, dat het ontslag van Zjoekof als minister juist de mogelijkheid van een promo tie zou betekenen Zij zitten dichter bij het vuur en het kan dus zijn, dat onze eerste impressie op de berichten onjuist Is. Voorshands menen wij nochtans, haar te moeten handhaven. de soldaten vertrouwd moest maken met het gebruik van het machinege weer. Hij steeg op de militaire ladder en werd bataljonscommandant. Later bezocht hij de militaire academie. Bij het uitbreken van de tweede we reldoorlog was hij korpscommandant in Bessarabië. Malinofski werd in 1945 bevorderd tot „Held van de Sowjet- Unie". In 1953 hoorde men voor het laatst van hem. Hij zou toen een in spectiereis hebben gemaakt langs het Koreaanse front en later Indo-China bezocht hebben. Frankrijk werd vrijdag weer gegre pen door een 24 uur staking, waar mede de arbeiders hun looneisen kracht willen bijzeten. Deze twee foto's geven een beeld van de toestand in St. Nazaire (boven), waar 400 gehelmde gendarmes de orde moeten bewaren tijdens de on geregeldheden met de arbeiders van de scheepswerven, die vrijdag een protestmars zoud enhouden. In Parijs (foto onder) was het verkeer geheel ontwricht. Metro en bussen reden niet meer en het personenvervoer moest nu geschieden door militaire trucks en toerwagens, waarvan we er hier een groot aantal zien staan op de Place de la Concorde. De luisterpost van Reuter, in de buurt van Londen, heeft na 18.08 uur (Ned. tijd) op 24 oktober geen sig nalen van de Russische kunstmaan meer opgevangen. De Australische luisterpost te Syd ney heeft vrijdag te 06.27 uur (Ned. tijd) de laatste, zwakke seinen, van de Spoetnik opgevangen. Toen de kunstmaan werd afgescho ten meldde het Russische persbureau Tass, dat haar batterijen waarschijn lijk eerst na drie weken uitgeput zou den zijn. Tass meldde gisteren, dat de Spoet nik te 04.00 uur (Ned. tijd) voor de 303de maal om de aarde had gecir keld en een afstand heeft afgelegd van 13.200.000 kilometer. Frankrijk heeft zondag zijn nieu we valutabepalingen uitgebreid tot de gehele handel van het land. Onder deze bepalingen vallen thans ook staal, kolen, olie en an dere grondstoffen, die in augustus bij de gedeeltelijke devaluatie wa ren uitgezonderd. Het besluit tot de uitbreiding werd ge nomen door het aftredende kabinet van Bourges-Maunaury en goedgekeurd do r de socialist Mollet, die maandag de Na tionale Vrrgad- zijn nieuwe Franse regering wil voorstellen. Op alle importen moet nu 20 procent invoerrecht worden betaald, terwijl de overheid op alle uitvoer een premie van 20 procent geeft. De maatregel kan nog niet als een vol ledige devaluatie worden beschouwd, aangezien nog niet. officieel is aangekon digd dat de koers van de frank voortaan 420 voor een dollar in plaats van 350 zal zijn en er niets is medegedeeld over een herwaardering van de goudvoorraad bij de staatsbank. Het feit dat de maatregel dit week- De Amsterdamse politie heeft de hand kunnen leggen op de twee man nen, die op maandagmorgen 8 juli j.l. een gewapende roofoverval hebben gepleegd op het benzinepompstation aan de rijksweg no. 2, Amsterdam Utrecht, nabij de Utrechtse brug. Van de buit, 9000 gulden, is niets meer over. De tipgever heeft er 200 gulden van ontvangen, die deels in Duitse marken waren betaald. De Haarlemmer heeft zijn pistool in het Spaarne geworpen. Het tweede pistool beide mannen waren gewapend ts niet teruggevonden. Bij de overval op het tankstation aan de Utrechtseweg droegen de man nen plastic feestneuzen en hadden De Britse premier Macmillan is nit Canada, waarheen hö gegaan *vas na ztfn bezoek aan Eisenhower, vertrokken. Voor vertrek verklaarde h{j, dat Canada met de overeenkomsten, die hjj gesloten had met de Amerikaanse president ak koord was gegaan. Tezelfder ttfd zei de Engelse premier er niets voor te voelen een top-conferentie met de SowjetUnie te beleggen. Reacties Het Russische persbureau Tass heeft gereageerd op de verklaring, die Eisen hower en Macmillan vrijdagavond heb ben uitgegeven. Men zei, dat uit de be sprekingen was gebleken, dat de regerin gen van de V.S. en Engeland van plan zijn de bewapeningswedloop nog krachti ger te voeren. Volgens Tass Is het thans duidelijker geworden, dat deze twee lan den niet voornemens zijn een ontwape ningsovereenkomst te sluiten. Zij schij nen ln totaal niet bereid te zijn de proe ven met kernwapens t« verbieden. Eisenhower naar Parijs President Eisenhower zal in december naar Parijs komen om de NAVO-verga- dering b(| te woDen. Gemeend wordt, dat het voornaamste punt van bespreking op die vergadering zal zijn meer gegevens olt te wisselen op het gebied der kern energie tussen Amerika en de westerse bondgenoten. Over het algemeen is het gebruikelijk dat de ministers van buitenlandse zaken aan de NAVO-bijeenkomsten deelnemen. De Amerikaanse ambassadeur in Frank rijk heeft later nog meegedeeld, dat de vijftien landen zullen moeten beslissen of Eisenhower en Macmillan die waar schijnlijk ook zal komen kunnen deel nemen aan de besprekingen. Over het algemeen bewolking Over het algemeen bewolking, maar ro-en van bete' Matige tot krachtige langs de kust mo gelijk harde zuidwestelijke wind. Zacht weer. De te Rome gevoerde financiële onder handelingen tussen Engeland en Egypte zullen niet worden hervat, tenzij Enge land zich bereid verklaart 27 miljoen pond sterling vrij te geven van de ge blokkeerde sterlingtegoeden van Egypte en voorts zich houdt aan de financiële overeenkomst tussen de beide landen. Dit zijn de instructies, zo deelde men In Cairo mee, die gegeven zijn aan de leider van de Egyptische delegatie, H. A Zaki, die 10 dagen geleden naar Cairo ls teruggekeerd voor overleg met zijn rege ring. Van dezelfde zijde werd vernomen, dat Egypte geen katoen naar Engeland zal exporteren, tenzij overeenstemming wordt bereikt over de kwesties, die te Rome zijn besproken. Het ministerie van financiën deelt me de, dat per 30 september 1957 de geves tigde schuld en langlopende kredieten f 12.776.905.429 bedragen, waarvan aan binnenlandse gevestigde schuld f 10.921 938.098 en aan buitenlandse gevestigde schuld en langlopende kredieten f 1.855. 367.331. rode zakdoeken voorgebonden om herkenning te voorkomen. Zij verniel den de telefoonleidingen en dreigden de pompbediende en een bromfietser, die toevaLlig kwam tanken, dat zij 20 minuten in het gebouwtje moesten blijven, anders „zouden zij worden neergeschoten". Bij het ter plaatse na de overval in de omgeving ingestel de onderzoek bleek, dat een der man nen in een achter het tankstation lo pende sloot was getuimeld. Er wer den sporen van kroos gevonden. De recherche, die reeds zes weken ge leden ernstige verdenking tegen het tweetal opvatte en hen liet observe ren, kwam er achter dat een der huis genoten de morgen van de overval 'n broek, een overhemd en een paar sok ken had gewassen. Voorts kwam, bij het langdurige en 'tgebreide speur werk aan het licht, dat reeds twee uur na de overval de daders de grijs gekleurde bestelwagen bij een spuiter in Hillegom met een licht groene kleur hadden laten overspuiten. Deze spuiter was met klein geld betaald, afkomstig uit de geroofde geldlade. einde is afgekondigd, wordt als een poli tieke zet beschouwd met het doel het publiek en het parlement te doordringen van de ernst van de financiële toestand. Van gezaghebbende zijde wordt ver klaard dat koning Saoed zijn aanbod om tussen Syrië en Turkije te bemid delen niet heeft ingetrokken, maar ook de deur nog niet gesloten heeft voor het Syrische verzoek om van bemid deling af te zien. Syrië zou zijn pogin gen voortzetten om de standpunten van Syrië en Saoedi-Arabië te verzoe nen. Koning Saoed verklaarde zondag avond te Riad, dat hij in overeenstem ming met de wens van de beide be trokken landen om voor de vrede ta werken zijn bemiddelingsaanbod hand haaft. Radio-Damascus heeft bekendge maakt dat verscheidene vliegtuigen, die niet geïdentificeerd zijn en een Turks vliegtuig vrijdag boven de noordgrens van Syrië hebben gevlo gen. Bovendien zouden twee Turkse patrouilles de Syrische grens over schreden hebben, schoten hebben ge wisseld met een Syrische grenspost en een troep schapen hebben wegge voerd. Radio-Damascus voegde hieraan toe dat twee straalvliegtuigen, die over zee kwamen aangevlogen, vrijdag in de buurt van de Syrisch-Libanese grens boven Syrisch gebied hebben gevlogen. Ter gelegenheid van de herdenking van de oktoberrevolutie van 1917 zal de Sowjet-Unie alle Japanse vissers vrijlaten, die wegens vissen binnen da Russische territoriale wateren worden vastgehouden. Mao Tse Toeng naar Moskou „Nieuw-China" meldt, dat Mao Tse Toeng, het staatshoofd van communis tisch China, volgende maand de vie ring te Moskou van de oktober-revolu- tie van 1917 zal bijwonen. Het was vorige week donderdag een goede dag voor het Christelijk Instituut voor doofstomme kinderen te Voorburg. Want de nieuwe directeur, de heer S. L. v. d. Have, werd tijdens een besloten bijeenkomst van bestuur en allen, die op enigerlei wijze aan de inrichting werkzaam zijn, geïnstalleerd. De vreugde werd getemperd, doordat de plechtigheid een gevolg was van het overlijden van de heer Timmer op 19 mei j.l. Zowel het personeel van school en internaat in Voorburg als de ouders der leerlingen en de vrienden van Effatha in het land weten, welk een gemis dit verscheiden veroorzaakte. Wai „Effatha" groeide onder zijn lei ding zeer sterk, haast te sterk. Maar zijn organisatievermogen samen met zijn pae- dagogisch-didactische talenten stuwde de ontwikkeling harmonisch voort. Zijn plotseling heengaan riep vele vragen op. Hoe moet het nu verder? In die dagen omstreeks 20 mei is wel opgemerkt: „Wat God door de hand van de heer Timmer heeft doen bouwen zal Hij zeker niet ln de steek laten". En deze verwachting is niet beschaamd In juli benoemde het bestuur de adjunct directeur tot directeur. Op „Effatha" was daarover blijdschap. Maar de vreugde was haast nog groter over het aanvaar den var de benoeming door de teer Van der Have. Daarnaast is er ook de dankbaarheid t.o.v. mevrouw Van der Have. 't Is voor haar een offer, haar man nog meer aan „Effatha" af te staan en dientengevolge een zwaardere taak voor haar gezin met vijf kinderen op zich te nemen. Op dit alles weer ook prof. ds. L. H. v. d. Meiden, voorzitter van „Effatha", ln zijn installatierede, waarin hij uitging van Jozua 11, 69. Na de dood van Mo. zes stond Jozua gereed als een door God verkoren en geschonken opvolger. „Ef fatha" is dankbaar, dat na het wegnemen van de heer Timmer, God een onvol ver gereed deed staan. Jozua kreeg een op dracht: ,,'t volk leiden, zijn helpersstaf voorgaan, rechter zijn in geschillen". Dat is ook, wat de nieuwe directeur voor ogen moet staan: de kleine doven leiden tot God. NOG rvs- ULATIES Hierna had de installatie "'-ats van de heer A. Goeman als hoi C van school I tevens adjunct-directeur, van de heer H Bokhorst als hoofd van school III. van de heer H. Aardoom als hoofd van de jon gensnijverheidsschool, van mejuffrouw C. J. Benschop als adj.-directrice van de meisjesnijverheidsschool. Zij allen waren reeds ">p „Effatha" werkzaam. Twee leerlingen, Ali v. d. Berg en Siike de Haan, boden mevrouw Van der Have bloemen aan. D" heer Goeman feliciteerde namens het persor eel zowel de heer Van der Have als het bestuur. Dr. R. Vedder sprak goede woorden namens de wetenschappelijke staf. De he ren B. Kooij en Aardoom spraken in ge lijke geest. In zijn dankwoord vestigde de heer Van der Have de aandacht er op, dat de groei van „Effatha" van 130 tot 330 leer- li 'gen te danken is aan het geweldige werk van de heer Timmer. De uitbrei ding van het personeel tot 125 perso nen brengt het gevaar mee van contact- verlies. Daar moet tegen aakt worden Een andere klip, die in het doofstom menonderwijs dreigt, is de techniek. De 'aai en het spreken moeten kunstmatig aangeleerd worden. We moeten er steeds van doordrongen zijn, dat we daar!'ij met levende kinderen te doen hebben. Wij mogen medewerken, dat deze kin deren bovenal de oplossing van hun le vensraadsel zullen zoeken bij Hem, Die eenmaal in Zijn Koninkrijk hun raadsel ontraadselen zal. De militaire junta, die deze week de regering in Guatemala overnam, heeft de presidentsverkiezingen van zondag j.l. ongeldig verklaard. Het parlement werd verzocht een voorlopige presi dent aan te wijzen en nieuwe verkie zingen uit te schrijven. De junta nam het bestuur over om een einde te maken aan de ongeregeld heden die na de verkiezingen ont stonden. Kolonel Guillermo Flores Avendano, dezer dagen als voorlopige president beëdigd, verklaarde zondag dat hij slechts in functie zal blijven totdat er vrije presidentsverkiezingen kunnen worden gehouden.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1