Verenigde Naties De farmaceutische industrie groeit verbluffend snel Tijdelijke oplossing van problemen op Sumatra Vragen over begroting van landbouwegalisatiefonds Aantal zelfbedieningszaken nam per jaar met 50% toe West-Irian week wordt met demonstraties ingezet Kosten Zendinpsarbetders overtrojjen de raming Grote „pillendraaiers" Vijfenzestighonderd mensen zorgen voor miljoenenexport Gevoel van opluchting a J6 Kamerleden willen meer gegevens Reeds meer dan 600 in ons land Brandstofbijslag vastgesteld op f 4,65 en f 2,39 Adenauers derde kabinet In Indonesië Zaterdag 26 oktober 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 DONDERDAG J.L. was het „de dag der Verenigde Naties", d.w.z. niet een dag, waarop die organisatie der Ver enigde Naties glorieerde, maar een dag, waarop gevraagd werd, aan die Verenigde Naties bijzondere aandacht te besteden. Dat verzoek werd dan met name tot de pers gericht. Wij hebben aan dit verzoek niet vo daan. Althans op donderdag niet. ')e zaak is n.l. deze, dat er lang- za nerhand heel veel van die dagen „voor dit of voor dat" komen. En het gaat nog steeds maar door. Nog een tijdje en de kalender van een redactie is er mee gevuld als die van de R.K. met heiligendagen. Wij me nen, de vrijheid te moeten houden, aan onderwerpen aandacht te beste den, als het ons gewenst voorkomt, niet als het „de dag" is. Zo ging het ook met de „dag der Verenigde Naties". Donderdag schik te ons niet. Toch is de organisatie der Verenig de Naties ongetwijfeld de moeite w ard, om eens te bespreken. Het is een imposante organisatie, die bijna dagelijks „in het nieuws" is. De afkorting V.N., of, op zijn Engels, „UNO" komt de krantenlezer dage lijks tegen. We kennen vrijwel alle de foto's van het grootse gebouw, waarin ze in New York zetelt en'de naam van de secretaris-generaal, die steeds voor haar in het geweer is en van wie ieder weet, dat hjj zo onge veer de belangrijkste internationale sleutelpositie inneemt, ZOWEL PRAKTISCH ALS PRIN CIPIEEL is er alle reden om iets over die V.N. te zeggen. Op praktisch gebied kan gesproken worden van grote dingen, die door het werk der V.N. tot stand kwamen, zowel als van grote teleurstellingen, die het werk opleverden. Groot is, wat de V.N. gedaan heeft OP het gebied van de internationale samenwerking en hulp. Wie denkt aan wat geschied is op het terrein van voedsel- en landbouworganisatie, van de wereldgezondheidszorg, van de hulp aan achtergebleven gebieden, van wederopbouw na de oorlog, van hulp aan kinderen, kan niet anders dan dankbaar zijn, dat er een inter nationaal apparaat is, dat op deze ge bieden de krachten in de wereld sa menbundelt en daardoor omvangrijk Werk mogelijk maakt. Maar hoe belangrijk het is e vraag mag gesteld worden: was it het eigenlijke doel en de taak der '.N.? Dan kan gezegd worden: het hoort erbij, maar het was niet de aanlei ding tot de stichting. DIE AANLEIDING, DAT DOEL was jmmers, dat men door de oprichting van de V.N. de verhoudingen tussen de volken zó zou verbeteren, dat het „vrede op aarde" zou worden bereikt, flat welvaart over de gehele wereld zou worden gespreid. En van dit doel zijn we, naar de algemene indruk, verder dan we ten tijde van de stichting der V.N. waren. Toen, vlak na de oorlog, was ieder bereid tot de grootste consessies, voor 4at doel, sprak ieder er mooie woor den over en scheen de rijpe vrucht van de wereldvrede haast voor het grijpen. Nü is er een lange lijst van teleur- itellingen; juist op deze punten. Wie lenkt aan de Hongaarse tragedie, nu mist een jaar geleden, toen de V.N. mmachtig stond, wie denkt aan de kwestie van het wei-ingrijpen rondom Suez heeft slechts enkele recente voorbeelden van teleurstelling. V/IE DE VERSLAGEN VOLGT van de besprekingen in New York, vraagt Zich soms af, of de V.N. op dit gebied niet enkel een podium is gebleven voor schone woorden, waarbij men achter vele woorden moet zoeken, of de verborgen achtergrond is: het trek ken van een rookgordijn over toe standen in eigen land door afgevaar digden van landen, waaruit allerlei klacht komt, of het streven naar het bereiken van doeleinden, die juist in gtrijd zijn met de kostelijke voorspel lingen uit het Handvest der Verenig de Naties, dat vrijheid op allerlei ge bied voor ieder mens in uitzicht stel de. of beide. De uitingen, dat de grote sommen, die de soms lang-slepende bijeenkom sten in New York kosten, weggegooid geld is en dat de vele dagen, die grote delegaties van afgevaardigden, die toch meest de beste mensen uit hun land zijn, daar moeten doorbren gen, verspilde tijd is, zijn te ver klaren. Toch is het niet juist aan dergelijk defaitisme toe te geven. ZOALS HONDEN NIET BIJTEN, zolang ze blaffen, zo is het tussen volken van groot belang, als ze nog met elkaar spreken. Ongetwijfeld zou er op internationaal gebied al veel m verontrustends gebeurd zijn, als dit podium in New York er niet was, Waar men toch ter verantwoording geroepen kan worden. Dit voordeel van het bestaan der V.N. Is negatief, Jnaar het is onmiskenbaar een winst, dat het er is. - En dan komen we voor de princi piële vraag: is het juist, dat er een V.N. bestaat en moeten we aan haar steun bieden. Daarachter staat de vraag: mogen we steun bieden aan dit streven, dat op menselijke wijze bedoelt, vrede op aarde te brengen? Is het geen utopie, geen ongrijpbaar ideaal, daaraan mee te doen? Is het niet onjuist en zin neloos? Het zou ons te ver voeren, daar over thans nader te schrijven. We hopen er volgende week op terug te komen. Voorzitter Westduitse Bondsraad De nieuwe burgemeester van West- Berlijn, Willy Brandt, is gisteren met algemene stemmen gekozen tot voor zitter van de Westduitse Bondsraad (senaat), die bestaat uit vertegenwoor digers van de landen. Hij vervangt de voormalige burgemeester van Berlijn, Otto Suhr, die reeds tot voorzitter ge kozen was maar kort voor zijn ambts aanvaarding overleed. (Van een onzer verslaggeefsters) Nog maar enkele tientallen jaren geleden stierven talloze mensen aan ziekten, waar de medici machteloos tegenover stonden. De dokter had geen penicillinespuitje bij de hand om hoge koorts te onderdruk ken, van vitaminen had hij nog nooit gehoord, het woord „hormoon" kwam in geen enkel medisch woordenboek voor en ontelbare prepa raten, die nu in iedere apotheek te krijgen zijn, bestonden nog niet. Maar juist in de laatste decennia zijn er méér nieuwe natuurlijke en synthetische geneesmiddelen gevonden dan in alle eeuwen daarvoor bij elkaar. De arts beschikt nu over een uitgebreid arsenaal van poe ders, pillen, tabletten en drankjes, waarmee hij patiëten kan helpen, die door zijn collega's zo'n vijftig jaar terug als „hopeloze gevallen" zouden zijn beschouwd. Dit jaar zijn circa 100.000 leden van de Poolse communistische partij uit de partij gestoten of vrijwillig uitgetre- Het sterftecijfer van patiënten met longontsteking, om maar één voor beeld te noemen, is in een korte pe riode gedaald met meer dan 60 en allerlei ziekten die vroeger duizenden slachtoffers vroegen, typhus o.a., zijn nu praktisch niet gevaarlijk meer. De enorme vlucht die de farmaceu tische industrie in een korte tijd heeft gemaakt, is te danken aan de onder zoekingen en de nieuwe vindingen van farmacologen (specialisten die zich bezig houden met de werking van geneesmiddelen), chemici, biologen en farmaceuten (deskundigen op het ge- bied van de bereiding van genees middelen). Prijzen laag Voor de oorlog verwerkte de Ne derlandse industrie voornamelijk na tuurlijke grondstoffen, waar zij de werkzame bestanddelen uithaalde, ki- OMZET IN OE NEDERLANDSE FARMACEUTISCHE INDUSTRIE UILJOtNtH «ULOCNt export binnenland Iï3j 93. t\ i >61 -^48 '49 -so '53 -54 '55 '56 Dit grafiekje demonstreert duidelijk de enorme groei van de farmaceuti sche industrie in Nederland, geduren de een periode van nog geen tien jaar. nine b.v. Maar waar het de zuiver synthetische preparaten en de basis grondstoffen betreft, had onze indu strie op de wereldmarkt geen enkele kans naast Zwitserland, Duitsland en Frankrijk, die de Nederlanders aan 80 van hun geneesmiddelen hiel pen. Door de concurrentie waren de prijzen laag en bovendien waren de farmaceutische industrieën in Zwit serland en Duitsland voortgekomen uit chemische- in het bijzonder kleur stoffenindustrieën, die de grondstof fen leverden en die beschikten over een uitgebreide staf van uitstekende chemici en over de benodigde appa ratuur. In Zwitserland bestond ook een nauwe samenwerking tussen uni versiteit en Industrie, hetgeen nieuwe vindingen en nieuwe octrooien op leverde. Voorzitter Raad voor de Kinderbescherming Bij Koninklijk besluit is met ingang van 1 september 1957 aangewezen tot voorzitter van de Raad voor de Kin derbescherming te Middelburg mr. B. S. Sieperda, rechter bij de arrondisse mentsrechtbank Maaral hadden wij dan niet al die voordelen van de andere landen, mensen met het vereiste in zicht en verstand waren er wèl! In de oorlog ontwikkelde een Neder landse industrie bijvoorbeeld in het diepste geheim penicilline, waar van men wel gehoord had, maar waarvan men de samenstelling en de bereidingswijze nog niet kende. Toen dit belangrijke medicament bij de bevrijding uit de vliegmachines van de geallieerden werd gedrop- ped, bleek, dat de Amerikaanse penicilline precies hetzelfde was als de vloeistof die hier was bereid, zij het volgens een geheel ander pro cédé. Beroemd Dank zij de industrialisatie van Ne derland, die na de oorlog enorm is toegenomen, zijn wij van een land dat overwegend geneesmiddelen impor teerde, uitgegroeid tot een belangrijke geneesmiddelen-exporterende natie. De grootste vitamine-D fabriek be vindt zich in Nederland, in ons land staat de eerste fabriek op het vaste land van Europa, die insuline bereid de, de Nederlandse hormoonprepara ten zijn in de hele wereld beroemd. Inplaats van een vijfde deel komt nu meer dan twee derde deel van de geneesmiddelen die de Nederlanders gebruiken, uit de eigen fabrieken. De rollen zijn volkomen omgedraaid: Ne derland exporteert nu driemaal zo veel farmaceutische produkten als het importeert. De farmaceutische fabrieken heb ben veel meer zeer hoog geschoolde en academisch gevormde medewerkers nodig, dan andere bedrijven. In het begin was het vaak zo, dat profes soren van verschillende universitei ten hun medewerking verleenden aan bepaalde industrieën, die de grond stoffen produceerden. Nu hebben alle farmaceutische industrieën een grote Veelzeggende cijfers Dat one farmaceutische indus trieën een belangrijke rol zijn gaan spelen in de Nederlandse economie, kan het best met en kele cijjers worden gedemon streerd: In 1948 had de totaalomzet een waarde van 66 miljoen gulden, 39.5 miljoen werd in het binnen land afgezet en er werd voor 26.5 miljoen geëxporteerd. Verleden jaar werd voor 178.3 milj. gulden geproduceerd, poor 85.2 miljoen gulden in het eigen land afgezet en voor 93.1 miljoen gulden uit gevoerd. In 1956 was de export voor de eerste maal groter dan de omzet in Nederland zelf. De Nederlander schijnt meer bezwaren tegen drankjes en poe ders te hebben, dan de Ameri kaan en de Engelsman. Hij geeft er tenminste maar twaalf gulden per jaar voor uit, terwijl de ge middelde Engelsman bijna twee maal en de doorsnee-Amerikaan drie maal zoveel per jaar neer telt voor allerlei geneesmiddelen. eigen staf van vaste deskundige mede werkers. Bij de grootste bedrijven werken naast iedere honderd arbei ders gemiddeld 16 academici en on geveer 30 mensen met een middel baar-technische opleiding. In de ruim tweehonderd bedrij ven op dit gebied, werken naar schatting slechts 6500 personen, ter wijl er maar 66 fabrieken zijn met meer dan tien arbeidskrachten. Toch heeft dit betrekkelijk kleine aantal werkers het zo ver gebracht, dat de produktiewaarde van de farmaceu tische industrie binnen zes jaar met 88 is opgevoerd Ook nu heeft Nederland nog niet zo'n grote chemische industrie als Duitsland en Zwitserland. Bij ons werken de farmaceutische industrieën dan ook samen met allerlei andere fabrieken. Een bedrijf dat zich voor al toelegt op het vervaardigen van hormoonpreparaten uit dierlijke orga nen, is opgericht door een vleeswaren- conservenfabriek, een andere farma ceutische industrie komt voort uit de groothandel in chemicaliën, een gloei lampenfabriek maakte een lamp, die er bij bestraling voorzorgt, dat een plantaardige verbinding vitamine-D 2 (ter bestrijding van de Engelse ziek te) oplevert en ook hiervoor werd 'n bedrijf in het leven geroepen, terwijl een gist- en spiritusfabriek zich heeft gespecialiseerd in penicilline. In een volgend artikeltje hopen wij iets meer te vertellen over enkele moderne geneesmiddelen ende prijzen daarvan. De territoriale commandant van Noord-Sumatra, luitenant-kolonel Dja- min Gintings, die zaterdag j.l. zijn hoofdkwartier in Medan had verlaten als gevolg van „nieuwe ontwikkelin gen" in de gelederen van zijn terri toriale leger, Is weer op zijn post terugègekeerd. De chef-staf van de luchtmacht, generaal-majoor Nasution, is er in geslaagd een tijdelijke oplossing voor de legerproblemen In Noord- Sumatra te bereiken enis weer in Djakarta teruggekeerd. In een gisteren uitgegeven leger communiqué werd medegedeeld, dat in het leger In Noord-Sumatra span ningen waren gerezen, nadat op 18 en 19 oktober een „groep minderen had getracht door bedreiging een ge weld bepaalde eisen ingewilligd te krijgen". In het communiqué werd niet medegedeeld wat deze eisen in hielden. Overste Gintings zelf noemde de gebeurtenissen van zaterdag, toen in de straten van Medan troepen wer den gezien die hun geweren op het hoofdkwartier gericht hielden, een ondisciplinair optreden". De legerwoordvoerder in Djakarta zei gisteren, dat Nasution met een gevoel van opluchting uit Medan was De raad voor de Zending der Ned. Herv. Kerk deelt mede, dat dit jaar tien zendingspredikanten zijn uitgezonden naar In donesië en Nieuw-Guinea. Binnen enige maanden zullen nog vijf zendingspredikanten vertrekken. De jonge kerken in deze gebieden vragen voorts om de uitzending van nog zes predi kanten. De laatste twee jaar moest de zending in Indonesië en Nieuw- Guinea voor bijna een miljoen gulden aan huizen en theolo gische scholen bouwen. Dit bouwprogramma, de dure passages, de uitrustingskosten en de salarissen van hen, die zijn uitge zonden, vragen door inflatie veel meer geld dan de raad heeft kunnen voorzien, zodat thans ernstig naar mogelijkheden moet worden gezocht, aldus de raad, om de uitzending van de zes gevraagde predikanten te bekostigen. Er kan op dit moment eigenlijk nauwelijks aan worden gedacht. vertrokken. De atmosfeer tussen offi cieren en minderen in Noord-Sumatra is weer normaal. Op bevel van de chef-staf zijn, voor de handhaving van rust en orde, de troepen in Noord-Sumatra in de ka zernes geconsigneerd. Onmiddellijk na aankomst op het vliegveld van Washington, is de En gelse eerste minister Harold MacMil- lan woensdag naar het Witte Huis ge gaan voor besprekingen met president Eisenhower, die drie dagen zullen du ren, over nauwere betrekkingen tussen beide landen en coördinatie van het wetenschappelijk onderzoek. President Eisenhower (links) en eerste minister Macmlllan tijdens hun eerste ontmoe ting op het Witte Huis. In het voorlopig verslag over de begro ting 1958 van het landbouw egalisatie fonds blijkt, dat veie leden van de Twee de Kamer de mening zijn toegedaan, dat het voor het verkrijgen van een goed in zicht zeer wenselijk zou zijn, dat de mi nister een nader uitgewerkte, herziene begroting van het L.E.F.-1957, met een toelichting daarop, aan de Kamer zou willen doen toekomen. Zij vroegen voorts of de minister reeds een regeling heeft uitgewerkt met be trekking tot de uitkering van voorlopig te blokkeren gelden in het kader van de prijsgaranties. Vele andere leden zouden gaarne een overzicht verkrijgen van de ontvangsten over 1957 van de produktschappen via de monopolieheffingen. Blokkering Ook hadden vele leden ernstig bezwaar tegen de blokkering van 10 miljoen gul den van de toeslagen op rogge, gerst, ha ver ep gemengd gewas omdat het hier gelden betreft, die ten dele via de graan- importeurs (monopolieheffing) worden ontvangen en door deze wederom aan de gemengde en veehouderijbedrijven worden doorberekend. Het betreft hier derhalve geld van boeren aan boeren. Het was vele leden niet duidelijk, wat de minister in zijn toelichting voor had met de opmerking over een post van 2 miljoen gulden voor een eventuele extra raffinage-marge. Gevraagd werd, of het de minister mogelijk is, enig meer in zicht te geven in de wijze, waarop even tueel maatregelen ten behoeve van con- surriptieaardapelen genomen zullen wor den. Toeslag consumptiemelk Aan vele leden was opgevallen de op merking in de toellchtoing, dat de rege ring „vooralsnog niet besloten heeft de toeslag op de consumptiemelk van 4 cent perv liter reeds op 1 januari 1958 af te schaffen." Wat betekent dit „vooralsnog"? Wordt wel overwogen deze toeslag per 1 januari 1958 of in de loop van 1958 te doen verdwijnen? Noopt de daling van de melkconsumptie met plm. 6 pet niet tot voorzichtigheid uit een oogpunt van volgsgezondheid? Wat zijn de verwach tingen aangaande de toekomstige melk consumptie? Verwacht de minister een verdere stijging van de kostprijs voor het Op 1 januari 1957 waren er 524 zelfbe- diettingsbedrijven in ons land, met dit aantal behoort Nederland tot de midden groep van Europese landen, waar het zelfbedieningssysteem tot ontwikkeling is gebracht. Dit blijkt uit het rapport, dat het economisch instituut voor de midden stand dezer dagen heeft uitgebracht. Uit het rapport blijkt voorts, dat van de 524 zelfbedieningsbedrijven welke ons land op 1 januari 1957 telde, 326 werden geëxploiteerd door zelfstandige onderne mers, 180 door grootwinkelbedrijven en 18 door coöperaties. Gedurende de laatste jaren nam het aantal zelfbedienings-bedrijven in Neder land Ieder jaar met rond 50 pet toe. Ver wacht wordt dat dit aantal ln de toe- De voorlichtingsdienst van het minis terie van sociale zaken deelt mee, dat voor het komende stookseizoen 28 okto ber26 april) de staatssecretaris van so- olaie zaken de brandstoffenbjjslag heeft vastgesteld op f4,65 per week voor kost winners en alleenwonenden, op f 2,39 voor kostgangers. Dit geldt ook voor werknemers, die een uitkering ontvangen, ingevolge de soci ale voorziening groep b en aan beelden de kunstenaars, die een sociale uitkering ontvangen inzake de regeling sociale op drachten beeldende kunstenaars. komst in sterke mate zal blijven stijgen. Er zijn er in ons land nu reeds meer dan 600. De snelle uitbreiding van het zelfbe dieningssysteem in Nederland toont dui delijk aan dat deze nieuwe verkooptech niek op een toenemend aantal Nederlan- landse consumenten een grote aantrek kingskracht heeft, aldus het rapport. melkprijsjaar 1957/'58, zo ja, is daarmee rekening gehouden bij de raming van het onderhavige bedrag op de begroting? Is het wel juist zo vroegen deze le den zich af om het consumentensub sidie op consumptiemelk ten laste van het landbóuw-egalisatiefonds te brengen, gezien de motivering van dit subsidie met het oog op het loon- en prijsbeleid enerzijds en de volksgezondheid ander zijds? Vele leden hadden voorts ernstige be denking tegen de blokkering van 40 mil joen gulden van de garantieuitkeringen voor melk, mede in verband met de om vangrijke administratieve bemoeienis, die daarmee gepaard zal gaan. Bondskanselier Adenauer is er na moeizame onderhandelingen in ge slaagd zijn derde regering te vor men. De laatste moeilijkheden zijn op gelost, aldus meldt het Westduitse perbureau D.P.A., toen de C.D.U.-af- gevaardigde Lindrath zich bereid ver klaarde de leiding van het ministerie van de schatkist op zich te nemen. Dit is een nieuw ministerie. Tevoren had de vroegere minister van financiën, Schaeffer, de portefeuille van justitie aanvaard. Adenauers derde kabinet, dat maan dag aan bondspresident Heuss en dinsdag aan de bondsdag zal worden voorgesteld, ziet er wat de belangrijk ste portefeuilles betreft als volgt uit: Bondskanselier: Adenauer (C.D.U.); economische zaken: Erhard (C.D.U.); financiën: Etzel (C.D.U.); schatkist: Lindrath (C.D.U.); buitenlandse zaken: Von Brentano (C.D.U.); binnenlandse zaken: Schroeder (C.D.U.); defensie: Strauss (C.S.U.); landbouw- en voed selvoorziening: Luebke (C.D.U.). Moeder kwam op tijd thuis In een woning aan de Zeelsterstraat te Eindhoven heeft zich een geval van kolendampvergiftiging voorgedaan, als gevolg waarvan de heer T. van der Sommen en vier zijner kinderen in het binnenziekenhuis moesten worden op genomen. Toen donderdagavond mevr. Van der S. thuis kwam, merkte zij, dat haar man en de kinderen onwel waren; ook zelf voelde zij zich weldra niet goed worden. Ze waarschuwde een dokter, die het gehele gezin, behalve twee kinderen, die nog niet thuis wa ren ,naar een ziekenhuis liet over brengen, waar geconstateerd werd dat er sprake was van kolendampvergifti ging- De vrouw kon spoedig naar huis te rugkeren. Voor de man en de kinderen wordt geen levensgevaar aanwezig geacht. Bij onderzoek bleek dat er een de fect aan de schoorsteen was. 0 De componist Avenir de Monfreid, een Amerikaan van Russische afkomst, heeft een zeer moderne symfonie gecompo neerd, die hij heeft opgedragen aan prin ses Caroline, de dochter van prins Rai- nlet van Monaco. Het ministerie van voorlichting in Djakarta heeft medegedeeld, dat 't co mité van actie voor de bevrijding van West-Irian (Nederlands Nieuw-Gui nea), dat bij kabinetsbesluit is inge steld onder leiding van de minister van voorlichting, Soedibjo, zal pogen, om de wereldopinie te beïnvloeden, en in het bijzonder de Aziatisch-Afrikaansc een heid en de anti-kolonialistische geest te versterken, teneinde een machts evenwicht in de Verenigde Naties te bereiken. In het communique wordt verder medegedeeld, dat in de komende „West-Irian-week" demonstraties en openbare bijeenkomsten zullen wor den gehouden, terwijl een wedstrijd zal worden uitgeschreven voor het componeren van een strijdlied voor West-Irian en het ontwerpen van 'n programma voor de bevrijding van dit gebied. Ook zijn er plannen om speciale West-Irian-postzegels uit te geven, voorts zullen op grote schaal voorlichtingscampagnes worden in gezet. Volgens berichten uit Soerabaja zul len daar de volgende week jeugdop- tochten worden gehouden. De voorzit ter van het plaatselijk lichaam tot sa menwerking tussen leger en jeugdor ganisaties, luitenant-kolonel Abdoel Sjarif, deelde mede dat gedurende de gehele week reeksen van optochten zullen worden gehouden. EEN PROEF In een binnenlandse radio-uitzen ding ter gelegenheid van de dag der Verenigde Naties noemde het ministe rie van voorlichting de kwestie Nieuw- Guinea een proef voor de Verenigde Naties naast de grensmoeilijkheden tussen Turkije en Syrië. Het ministe rie sprak de hoop uit, dat de Verenig de Naties in deze zitting erin zullen slagen een oplossing te vinden voor de „Indonesische nationale aanspraken op een gebied, die een voortzetting zijn van Indonesië's strijd om de onafhan kelijkheid".

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 5