J m ATOOMAKKOORD IN WASHINGTON Chacs in Frankrijk dcor staking frijn Hl SI 91 !l Si MUI Ml RAKETPROEVEN AAN LOPENDE band in de V.S. Opstelling programma voor het Midden-Oosten pewenst Waarschuwing aan regering Communistische partij heeft deel van haar karakter verloren Onder ontwikkelde gebieden hebben hulp nodig PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND 'geen rolschaatsbaan in vlissingen (Zie pagina 2) r§jf7' [TSffy MISSILE WEEK: Eerste maanraket wordt vervaardigd Besprekingen Eisenhower-Macmtllan brachten overeenstemming Syrische klacht in Alg. V ergadering besproken NAVO POOLSE LEIDER GOMULKA: MN? - A m* - Prins Bernhard voor Hilversum I Mollet maandag voor Nat. Vergadering POUJADISTISCH VOORSTEL Hoof daan toor: L. Vorststraat 90, Goes Tel. (01100) 2438; bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs f 0.56 per week, 2.40 per maand, f 7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3842 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq de Smit Zaterdag 26 okt ber 1957 Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 7.25 u., onder 17.22 u. Maan op 12.04 u., onder 20.47 u. Hoogwater zondag 27 okt.: Vlissingen: 5.54 u. 1.48 m., 18.05 u. 1.50 m. Terneuzen: 6.11 u. 1.73 m., 18.20 u. 1.73 m. Wemeldinge: 4.50 u. 2.54 m., 17.02 u. 2.46 m. Zierikzee: 4.19 u. 2.39 m., 16.32 u. 2.30 m. - Een weinig zon Overwegend droog weer met enkele verspreide opklaringen. In de ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. Zacht weer. De Amerikaanse luchtmacht heeft bekend gemaakt, dat zij don derdag met succes aan de kust van Florida een proefraket van het ty pe „Thor" heeft gelanceerd, die volgens een tevoren bekende baan in het uitgezochte doelgebied in het zuidelijke deel van de Atlanti sche Oceaan tussen Zuid-Amerika en Afrika terechtkwam. De „Thor" is er op berekend, een hoogte van 3200 km. te bereiken. Vol gens onofficiële berichten zou het pro- jektiel een grotere afstand hebben af gelegd dan alle raketten, welke tot dusver door de Amerikaanse lucht macht of het leger zijn afgeschoten. Het getroffen doelgebied zou meer dan 4000 km. van de lanceerplaats verwij derd zijn geweest. SNARK Vrijdagmorgen heeft de Amerikaan se luchtmacht bij Kaap Canaveral in Florida een raket afgeschoten, waar van men meent te weten dat het een „Snark" is. De „Snark", is eigenlijk een onbemande bommenwerper, kan ene afstand van 8000 km. afleggen met de snelheid van het geluid. Volgens het tijdschrift „Missile Week" zou president Eisenhower don derdagochtend opdracht hebben gege ven tot vervaardiging van de eerste raket, die de maan moet kunnen be reiken. De president had dit besluit genomen, nadat deskundigen van de luchtmacht hem hadden ingelicht om trent het succes met de boven Eniwe- tok afgeschoten raket van het project 'Far-Side'. De raket naar de maan zou instrumenten bevatten om gedurende de vlucht door het heelal gegevens aan de aarde te verstrekken. Het Ameri kaanse ministerie heeft geweigerd, het bericht in de 'Missile Week' te beves tigen of tegen te spreken. De Amerikaanse vertegenwoordiger Cabot Lodge heeft vrijdag bij de her vatting van het debat over de Syrische klacht in de Algemene Vergadering van de V.N. de toezegging herhaald, dat de V.S. de landen in het Midden- Oosten, die door een aanval van de Sowjet-Unie worden bedreigd, te hulp zullen komen. Er mag geen twijfel be staan over de mogelijkheid van deze hulpverlening, aldus Lodge. „Wij zijn sterk en onze bondgenoten zijn sterk". In een heftige aanval op de Sowjet- Unie zei Lodge, dat de Russen een „kunstmatige oorlogsvrees" scheppen in de hoop door de spanning tussen Syrië en Turkije „hun expansionisti sche doelen" in het Midden-Oosten te verwerkelijken. De Syrische minister van buiten landse zaken, Salah Edding Bitar die vrijdag het woord zou voeren, liet zijn naam later van de sprekerslijst schrap pen. Dit werd kort nadat Lodge zijn betoog had beëindigd, bekendgemaakt. Voor Lodge sprak, hadden Soedan en enkele communistische landen Sy rië gesteund. De vergadering werd tot maandag verdaagd. De „Prawda" heeft vrijdag officieel erkend dat maarschalk Rokossofsky opperbevelhebber is geworden in het Transkaukasische militaire gebied. Het bericht stond in drie regels onder aan de laatste pagina gedrukt. VOLGENS het Britse conservatieve blad „Daily Telegraph" hebben president Eisenhower en premier McMillan tijdens een geheime be spreking over eenstemming bereikt over een akkoord, dat voorziet in een onbeperkte uitwisseling van atoomgeheimen, wederzijdse levering van alle soorten atoomwapens en instelling van een gemeenschapplijk opperbevel over alle Britse en Amerikaanse activiteiten. Na afloop van de besprekingen tussen Eisenhower en MacMillan is een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat de Amerikaanse president het Congres zal verzoeken de huidige wet op de atoomener gie te wijzigen in zoverre dit nodig en wenselijk is om een nauwe en vruchtbare samenwerking van geleerden en ingenieurs van Groot- Brittannië, de V.S. en andere bevriende landen mogelijk te maken. generaal van de N.A.V.O., Spaak op het ogenblik in de V.S. is men van plan in december deze plannen met de N.A.V.O.-landen te bespreken. Het is zelfs niet onmogelijk, dat Eisen hower en Macmillan de vergadering zelf zullen bijwonen. Van welingelichte zijde wordt ver der vernomen, dat Macmillan de Ame rikaanse staatslieden heeft voorge steld een gemeenschappelijk program ma op te stellen voor economische hulpverlening aan landen van het Midden-Oosten. Dit zou dan een te genwicht moeten vormen voor het Russische streven tot invloedsuitbrei ding in dit gebied. Opnieuw hebben de twee staatslie den hun standpunt bekend gemaakt ten aenzien van Turkije. Zowel En geland als Amerika zullen Turkije te hulp komen wanneer dit land zal wor den aangevallen. De vrije landen be schikken zowel materieel als moreel over grote actieva. Gezamenlijk zijn deze veel groter dan die van de com munistische landen. Eisenhower heeft vrijdag verklaard, dat de landen van de N.A.V.O. zich meer moeten inspannen op het terrein van het wetenschappelijk speurwerk en de ontwikkeling -van de weten schap. Na overleg met de secretaris- De Algemene Vergadering van de V.N. heeft vrijdag andermaal als haar oordeel uitgesproken, dat Zuid-Korea en Zuid-Vietnam in aanmerking ko men voor lidmaatschap van de V.N. Deze treffende foto werd een jaar na de Hongaarse opstand gemaakt aan de Oostenrijks-Hongaarse grens bij Andau. Een nieuwe prikkeldraadversperring sluit er de weg af naar de vrijheid. En alsof dat nog niet voldoende is, in aanmerking genomen de re gelmatige Hongaarse patrouilles langs deze versperring, verheft zich op „rood" gebied aan gene zijde van de barricade een wacht toren, die maar al te schrille her inneringen "vekt aan een con tra .ekamp De Poolse communistische leider, Gomulka, heeft donderdag te War schau in de tiende voltallige zitting van het centrale partijcomité gezegd, dat de partij als geheel veel van haar karakter als voorhoede der arbeidende klasse heeft verloren. Zij is deels op gegaan in de niet bij de communisti sche partij aangesloten massa. „Als de partij slechts over de helft van haar huidige 1.300.000 leden be schikte, maar dan toegewijde, strijd bare leden, zou de partij een grote macht in het land zijn". Gomulka achtte het noodzakelijk 'n kwalitatieve analyse van de partijle den te maken, omdat er zijns inziens een te grote groep passieve leden is, die louter uit eigen belang is aange sloten. Een zuivering van omkoopbars en dogmatische functionarissen en re visionisten leek hem derhalve in het belang van de eenheid der partij ge wenst. De Poolse leider verklaarde van mening te zijn dat de pers het recht heeft om kritiek op de regering uit te oefenen. De partij heeft niet de bedoeling de democratische vrijheden te be knotten, maar zij mogen de vijan den van het socialisme niet in de kaart spelen. Hij wees er voorts op dat de Poolse regering getoond heeft zeer naar een normalisering van da betrekkingen met de rooms-katho- lieke kerk te verlangen. Gomulka zei dat de houding van de bevolking volkomen afwijzend was ten aanzien van protesten van studen ten tegen de sluiting van hun blad Po Prostu. Hij betuigde zijn sympathie met Syrië en de Arabische volkeren en noemde het Westduitse kapitalisme de sterkste economische macht in West- Europa, die ten behoeve van zijn eco nomische en politieke positie een mo derne militaire macht wil opbouwen. Gomulka gaf zijn volledige steun aan de doelen van de Russische bui tenlandse politiek. Prins Bernhard heeft gisteravond in een gezamenlijk programma van Hil versum I dat gewijd was aan de hulp van onderontwikkelde gebieden met de volgende toespraak Ingeleid. De snelle ontwikkeling van het technisch kunnen in de laatste decen nia en in het bijzonder in de na-oor- logse jaren heeft ons tal van interes sante mogelijkheden tot verhoging van de welvaart gebracht. Anderzijds heeft diezelfde ontwikke ling ons ook voor problemen gesteld, die wij ons tevoren niet of nauwelijks bewust waren. De media van pers, film, radio, tele visie hebben ons doen beseffen, dat de enorme technische ontwikkeliog be perkt blijft tot slechts een deel van de wereld en dat deel veel groter deel daarvan niet profiteert. Dit leidt' tot een steeds groter wordende kloof tus sen die delen. Een scherpe grens verdeelt het aardoppervlak in een klein welvarend deel en een groot armoelijdend deel. Deze situatie vormt een bedreiging voor economische stabiliteit en gezon- De Franse Nationale Vergadering is voor maandag a.s. te 15 uur, bijeen geroepen, om een verklaring van de socialistische kabinetsformateur Guy Mollet aan te horen. Hierna zal de volksvertegenwoordi ging erover stemmen, of zij Mollet machtigt een regering te vormen. de internationale verhoudingen en daardoor voor de wereldvrede. Het is goed nog eens duidelijk te stellen, dat niemand aan dit probleem kan voorbijgaan. Wij dienen te besef fen, dat het hier gaat om een vraag- lijdende medemensen, stuk van honderden miljoenen nood- Zulk een vraagstuk gaat de hele we reld aan omdat het voortbestaan van onze beschaving afhankelijk is van het vinden van een oplossing. Ik vind het daarom verheugend, dat het Nederlandse volk en de Neder landse regering begonnen zijn een con creet antwoord te zoeken op het vraag stuk, dat voor onze wereld-samenle ving van beslissende betekenis is. En ik spreek de hoop uit, dat wij in een drachtige samenwerking ons steentje daartoe zullen weten bij te dragen. Drie eeuwen geleden werd Abraham Gabema door Jan van Riebeeck uitge stuurd op een expeditie naar het binnen land van Zuid-Afrika. Hij ontdekte de Paarlvallei, een ideaal nederzettingsoord. Tijdens de thans in Paarl gehouden her denkingsfeesten werd een nieuw naar hem genoemd park officieel geopend. Op het proefstation van de Ameri kaanse marine te Cape Canaveral is een „Vanguard"-racket ontworpen, om Amerika's kunstmaan op 500 km. hoogte te brengen gelanceerd. Het eerste deel van deze drietraps-racket, officieel genaamd „Testverhikel 2", heeft een hoogte van 170 km bereikt. Op de foto ziet men het projectiel tijdens de start Poujadistische afgevaardigden heb ben een wetsvoorstel ingediend tot ontbinding van de Franse Nationale Vergadering. Als motief voerden zij aan dat tussentijdse verkiezingen heb ben uitgewezen dat de Nationale Ver gadering in zijn huidige samenstelling het land niet vertegenwoordigt en dat het parlement zijn taak niet kan ver vullen. De Zweedse regering zal vandaag haar ontslag aan koning Gustaaf aan bieden. Premier Erlander heeft reeds een lang onderhoud met de koning gehad, doch hij wilde daarna tegenover de pers geen verklaring aflegen. De crisis is ontstaan doordat de centrumpartij donderdag uit de rege ringscoalitie trad, die zij indertijd met de socialisten gevormd had. Ingezonden Meded. (adv.) Frankrijk is vrijdag voor de tweede maal in tien dagen getroffen door een grote staking. De communistische en katholieke vakbond hebben een algemene staking van het personeel van de vervoers- en openbare bedrijven afgekondigd, die 24 uur zal duren. Hierbij zijn 2,5 miljoen arbeiders betrokken. De staking is bedoeld als een waarschu wing aan het adres van de regering, die volgens de bonden niets heeft gedaan om de stijging van de kosten van het levensonderhoud tegen te gaan Het luchtverkeer naar en van Parijs lag vrijdagmiddag stil. Hoewel de so cialistische en onafhankelijke vakbon den de staking van het personeel van de spoorwegen niet steunen, was er van een geregeld treinverkeer geen sprake. Er reden vrijdag slechts 40 treinen in geheel Frankrijk. In Parijs ontstonden reusachtige verkeersopstoppingen. De verbindin gen van de Parijse ondergrondse wer den slechts met enkele treinen onder houden en van de 1700 bussen, die op normale tijden rijden, waren er slechts 60 in dienst. Het straatvuil lag open en bloot in de straten van Parijs en in het groot ste deel van Frankrijk werden geen brieven besteld. Des middags sloten de winkeliers hun zaken. Duizenden arbeiders lie pen in optocht door de straten van Parijs. Zij protesteerden tegen het re sultaat van de bemiddeling inzake hun looneisen. De staking van het spoor wegpersoneel eindigt zaterdagmorgen om vier Op tijd thuis Er üe^u zich bij dit alles nog een aardig voorval voor: de machinist van de trein van Parijs naar An- gouleme, die kort nadat de staking was uitgebroken in Angouleme aan kwam, bezorgde de stationschef van laatstgenoemd stadje een minder aangename verrassing, hij liet de trein namelijk niet in Angoulime stilstaan, maar reed ermee verder tot Bordeaux, waar hij woont, opdat hij de 24 uur die de staking duurt, bij zijn gezin kon doorbrengen. Bij botsingen voor het stadhuis van het Parijse voorstadje Ivry werden twee politiemannen licht gewond. De communistische en de katholieke vak bond voor mijnwerkers hebben vrij dagavond een staking van 24 uur uit geroepen voor de mijnwerkers in de kolenmijnen van Lotharingen. Deze staking zal vandaag beginnen. De aftredende minister van verkeer Edouard Bonnefous, zei vrijdagavond dat de vakbonden, die de stakingen hebben uitgeroepen geen succes heb ben gehad bij hun poging het econo mische leven in Frankrijk volkomen te verlammen. Twee beelden, die een indruk ge ven van het werk in het Haring vliet, waar men bezig is een enorme bouwput aan te leggen. Deze bouwput nadert nu snel zijn voltooiing Op de bovenste foto zien we hoe draglines de dijk om de bouwput opwerpen Op de onderste foto zien we hoe dat gedeelte van de dijk, dat ge reed ls direct met asfalt wordt be dekt: een beschermende laag te gen de nooit aflatende aanvallen van de zee HAZET FABRIEKEN TE ZEVENBERGEN

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1