Voortbestaan van Magyar Szo wordt bedreigd IN RUSLAND WEMELT HET VAN DE SPIONNEN Bij van mure het Rotterdam veiligste grote stad in afgelopen jaar PREKEN OP DE MAAN ZEEUWSCH DAGBLAD twee categorieën spionerend Huispersoneel Saterdag 26 oktober 1957 Pagina 13 Herinnert U zich nog de heilige ver ontwaardiging die over ons volk vaardig werd in November van het vorig jaar, nu een jaar geleden? Herinnert U zich hoe wij onze vuis ten balden en onze machteloosheid verwensten? Velen grepen toen graag de kans om althans zelf iets te doen: zij gaven met beide han den, zowel geld als goederen; velen ook stelden hun tijd en diensten beschikbaar en verzetten bergen werk, zowel in Nederland als in de Oostenrijkse vluchtelingenkampen. De Hongaren zullen zich deze hulp Ingezonden Meded. (adv.) Radio-acHe In samenwerking mei en ten bate van: Stichting Prins Bernhardfonds. Stichting Het Nederl. Blindenwezen, Ne- derl. Vereen. Sociale Zorg voor Minder- Validen „AVO" en Stichting Nederl. Org. voor intern. Bijstand Goedkeuring Is ver leend bij besluit van de Minister van Jus titie d.d. 27 augustus 1957 no. 10261257. Alle cijfers opgeteld Uitzending elke zaterdagavond 9.45, Hilversum 11 (298 m.) Inzenden aan Klaver Vier, Hilversum altijd dankbaar herinneren. De 3000 Hongaarse vluchtelingen in Nederland hebben sindsdien iets meer leren begrijpen van het Ne derlandse volk en zijn leefwijze. Zij hebben ook leren beseffen dat deze Nederlandse hulp werkelijk spon taan was, recht uit het hart, zonder enige overheids-drang. In die eerste verwarrende maanden zo vol leed en veelvoudige indrukken, konden zij dit niet goed beseffen, gewend als zij waren dat de staat alle initia tief en mogelijkheden in handen neemt. Dat de Hongaren dit hebben leren inzien en dat zij zich ook op vele andere wijzen hebben leren aanpas sen aan het leven in Nederland, is voor een groot deel te danken aan het geduld en begrip dat de Neder landers hebben getoond in hun om gang met de vluchtelingen. Doch ook MAGYAR SZO, het blad voor de Hongaren' in Nederland, heeft hierbij een grote rol gespeeld. Dit blad verschijnt iedere twee weken en wordt verzorgd door Hongaren, meest zelf vluchtelingen, die dit werk volkomen belangeloos in hun vrije tijd doen. Het doel van MAGYAR SZO is steeds geweest: positieve steun te geven aan die Hongaren voor wie de aan passing moeilijker is gebleken dan de gastvrije mensen in het Westen en ook de Hongaren zelf hadden gedacht. Maar al te duidelijk is ge bleken dat de jarenlange beïnvloe ding en propaganda door het com munistisch regiem in een aantal ge vallen hun uitwerking niet hebben gemist. Het is de overtuiging van de redactie van MAGYAR SZO dat de vluchtelingen bij hun overgang naar een andere leefwijze en een ander politiek systeem èn bij da teleurstelling na te hoog gespannen verwachtingen tijdens hun strijd op leven en dood, niet in de steek mogen worden gelaten. Het ligt voor de hand dat de meest effectieve steun kan worden gege ven door voorlichting uit het eigen milieu der Hongaren, door mensen die met dezelfde moeilijkheden ta kampen hebben gehad als de. andera vluchtelingen en die deze daarom beter kunnen begrijpen. De Hon gaarse redacteuren van MAGYAR SZO zijn er daarom van overtuigd dat zij hun taak niet mogen op geven. Bij het bevorderen van zijn doelstel lingen heeft dit blad te kampen met grote financiële moeilijkheden. Er is nu gelegenheid, dit blad te steu nen, door de aankoop van een Ne derlands nummer, waarin de revo lutie van vorig jaar herdacht wordt. Het biedt, naast een samenvatting van het rapport der V.N. een be schrijving van belevenissen van slachtoffers der AVH en een groot aantal artikelen met vele foto's van Hongaarse en Nederlandse journa listen. Men kan dit nummer kopen door storting van f0.55 op giro 1860 ten name van Magyar Szo of door meer exemplaren te bestellen aan het adres van het blad, Klein Vrijen ban 3, Delft. Van onze .'eiscorrespondent Link van Bruggen De Westerling, die in Moskou Is geweest, zal na thuiskomst altijd weer moeten vertellen, of hij wel of niet gevolgd is, of hij zich vrij heeft kunnen bewegen, of zijn gesprekken afgeluisterd zijn etc. Rus land intrigeert, niet 't minst om zijn geheime politie, om een man als Beria, wiens naam, jaren na zijn gewelddadige dood, nog een huive ringwekkende bijklank heeft. Men denkt dan aan die tienduizenden Russen, die sinds de Revolutie van 1917 zijn geliquideerd. Aan de honderdduizenden anderen, die naar Siberië of andere afgelegen ge bieden zijn versleept en daar het bestaan van levende doden leiden. Welnu, de geheime agent is nog overal in Rusland aanwezig. Men Inag over de NKVD en de MVD Ëag nauwelijks horen spreken, het chaam, dat deze begrippen dekt, bestaat nog steeds. Het is een machtig centraal geleid apparaat met wijde vertakkingen. Het maakt gebruik van beroepsagen ten en amateurs, van kelners, hulsbedienden, gidsen, arbeiders en militairen. Er is waarschijnlijk geen Rus, van wie geen dossier is aangelegd. Z'n buren kunnen z'n spionnen zijn, z'n collega's, z'n „vrienden" en «elfs z'n kinderen. Als het zwaard van Damocles hangt de aanklacht aan een zijden draad boven z'n hoofd. In het Rusland van Kroestsjev telt een mensenleven niet, evenmin als dat in het Rusland van Iwan de Verschrikkelijke het geval is geweest. van al zijn contacten en dikwijls ook van al zijn gesprekken. Een van de eerste dingen, welke een vreemdeling in Moskou dan ook doet, is de kamer van zijn hotel op microfoontjes controleren. Ook ik heb me aan deze opwindende sport over gegeven, alhoewel ik geen moment de illusie heb gehad iets te zullen vin den. Ik heb ook niets gevonden, mijn nauwgezette speurtocht langs plinten, beddepoten en lampen ten spijt. Ik heb echter geen ogenblik de overtuiging gehad, dat mijn kamer niet was ge„wired", niet aangesloten dus op een centraal geleid verster kerssysteem. Er waren nog plekken genoeg waar ik niet bij kon komen de met raampjes afgesloten lucht kokers bijvoorbeeld, de plafonds en de verwarmingshuizen waarbij nog komt, dat ik de Russen intelligent genoeg acht mij op dit punt te fop- kastdeuren klemde en stukjes garen, welke ik op dusdanige wijze in m'n koffers spande, dat ze, bij te ver ope nen, onherroepelijk moesten 'breken. 't Enige wat ik van controle heb ge merkt, is een aantal geheimzinnige telefoontjes geweest, dat ik regelmatig 's nachts ontving. De eerste twee nach- zoekende vreemdelingen in twee categorieën in. Tot de eerste be horen de mensen, van wie men de zekerheid heeft, dat ze anti-com munistisch en niet beïnvloedbaar zijn. Men probeert niets bij hen, doch houdt ze alleen maar voort durend in de gaten. Tot de tweede categorie behoort de man, die sympathiek of niet De controle op vreemdelingen Is ar een, welke waarschijnlijk in geen Luid ter wereld overtroffen wordt, ten Westers diplomaat, die in Moskou waant, voelt zich als een ge- Sangene in een gouden kooi. Hij ziet e politieagenten, die voor zijn kan toor en zijn woning staan, correct sa lueren, als hij voorbij gaat, maar hij Weet, dat ze aanwezig zijn om z'n tij den van vertrek en aankomst te no teren. Als hij zich een weekend buiten Moskou begeven wil, moet hij bü het ministerie van Buitenlandse Zaken ®en speciale reisvergunning aanvragen met omschrijving van het doel en de beweegredenen van zijn tocht. Meestal krijgt hij de vereiste toestemming wel, pf beter: meestal ontvangt hij geen Dericht iets wat volgens de offi ciële regels als geen bezwaar Worden uitgelegd. En dan ziet men pas hoe perfect het Russische controle-apparaat werkt. Een ding, dat voor de stelligtheid de aanwezigheid van mi crofoons in hotelkamers pleit, is de ervaring, die een Engelse collega heeft opgedaan. Hij logeerde, net ten heb ik de hoorn van de haak ge nomen, maar toen ik geen antwoord kreeg, terwijl ik duidelijk hoorde, dat er zich aan de andere kant van de lijn een persoon bevond, heb ik de bel de volgende nachten maar laten rinkelen. Na een dag of vijf stoorde men me maar niet meer, iets waar ik overigens niet rouwig om was. sympathiek tegenover het systeem staat, of die zwakheden heeft, waardoor hij gemakkelijk in een val kan lopen. Hij is degene, op wie de aandacht het meeste is toe gespitst. Men poogt hem te com promitteren om hem, indien zulks noodzakelijk mocht blijken te zijn, met chantagemiddelen voor het gewenste karretje te spannen. De 'foepiiev 104, het nieuwste Russische passagiersstraalvliegtuig Sabena-helicopter ging Dit alles betekent inmiddels niet, dat men mij ongestoord m'n gang heeft laten gaan, evenmin als al die andere mensen, die, teruggekeerd uit Rusland, zo druk over hun persoon lijke bewegingsvrijheid praten. De gids bijvoorbeeld, die ik kreeg toe gevoegd, was een nimmer van mijn zijde wijkende controleuse, die elke avond rapport over mij uitbracht. En de kelners, die in het hotel bedien den, mogen zeker ook niet worden vergeten. Ze hielden ogen en oren wijd open, letten nauwkeurig op het gedrag van de vreemdeling en diens eventuele gasten. Al deze mensen werkten niet onder dwang voor de geheime politie. Het is een bijverdienste voor hen en het bespioneren van een ander beschou wen ze als een plicht. Rusland moet tenslotte tegen de vijanden van de staat beschermd worden. En in elke buitenlander is de potentie van vij andigheid aanwezig, waardoor ze hun bijbaantje nog als een bijdrage aan de goede zaak beschonuwen. vise-versa De piloot van de Sabena-helicopter, die donderdagochtend met zijn toestel om 9 u. uit Brussel was vertrokken en om tien uur in Rotterdam moest aanko men, heeft het zekere voor het onzekere genomen. Hij heeft de Maasstad wel be reikt, maar gezien de weersomstandig heden was er geen sprake van, dat hij op de Heliport aan de Katshoek zou kunnen landen. Hij heeft toen enige rondjes ge draaid boven het terrein in Rotterdam zuid, dat als uitwijkhaven is aangewezen, maar ook hier heeft de piloot een lan ding niet verantwoord geacht. Het toestel is daarop gekeerd en naar Antwerpen teruggevlogen. De Russische geheime dienst ten. laatste, waar alle informaties bin nen komen, deelt de Moskou be- Een paar keer wordt de auto onder weg aangehouden, tëneinde de pa pieren van de inzittenden na te kij ken. En bij het einddoel staat meestal nog een politieman opgesteld, die het gezelschap wederom aan een controle onderwerpt. Het huispersoneel van een in Moskou verblijvend diplomaat be spioneert hem al evenzeer. De meis jes, die in de keuken werken of bedienen, die de deur voor bezoe kers openen, of de kantoren een schoonmaakbeurt geven, hebben tot taak rapporten over de dagelijkse gang van zaken op te stellen en eventueel rondslingerende papieren mee te nemen. In de praktijk betekent dit, dat ze op grond van hun waarnemingen vra genlijsten invullen ze krijgen hier een bons voor! over de gedragin gen van alle personen in het betref fende huis. Paperassen zullen ze zeker niet vin den. Als er in een ambassade of een gezantschap in Moskou op één ding wordt gelet, dan is het wel op het goed opbergen van documenten. De papieren, welke overbodig zijn, wor den verbrand, tot de carbonnetjes, welke voor het maken van doorsla gen worden gebruikt, toe. Ook op de buitenlandse bezoeker Wordt in Moskou gelet. Alhoewel men de indruk probeert te vestigen, dat MJ gaan en staan kan waar hij wil, Is men op de hoogte van vrijwel alle voetstappen, welke hy in Rusland set, tal verkeersongelukken met dodelijke af loop of lichamelijk letsel, geeft voor Rot terdam relatief een gunstig cijfer, name lijk 3199, hetgeen een teruggang van bijna 3 percent betekent in vergelijking tot 1955. In Amsterdam steeg het aantal met 2,1, in Den Haag met 10,4 procent. Grote aanwas van ongelukken werd ge constateerd te Haarlem (32 pet), Tilburg (35 pet), Nijmegen (44,6 pet), Enschede (23 pet) en Breda (23,8 pet). In de groep gemeenten met 50.000 tot 100.000 inwoners ging Hengelo met de prijs strijken door een teruggang in het aantal ongelukken met 17,4 percent. Iets veiliger was het ook in Hilversum, Leeu warden, Amersfoort, Ede, Zwolle en Ven- lo. In andere gemeenten uit deze groep nam het aantal ongelukken met 6 (Vel- sen) tot 40 (Heerlen) procent toe, gemid deld met ruim 5 procent, evenals in de groep „groten". In de groep gemeenten met 30.000 tot 50.000 inwoners is gemiddeld met aantal ongelukken met 2 procent gedaald. Bus- sum zorgde voor een forse stoot met 28,8 percent teruggang en kreeg daarvoor de beker. Deze cijfers, ontleend aan het CBS, ge ven voor geheel Nederland in 1956 een totaal ongelukkencijfer te zien van 33.295 waarvan 15.146 in de 13 grote steden ge beurden. De totale toeneming ten op zichte van 1955 is 7 procent. Evangelisatie-predikant in classis Zierikzee De classis Zierikzee van de Geref. kerken heeft Ds P. Schuddebeurs te Brouwershaven benoemd tot evangeli satiepredikant in haar ressort. Zy heeft hem o.m. opgedragen het zie- kenhuiswerk in Zierikzee en de stimu lering van het evangelisatiewerk in het ressort van de Classis Zierikzee. De arbeid van de geestelijke verzor ging in de werkkampen wordt nu niet meer door Ds Schuddebeurs verricht zoals voorheen. De stoomlocomotieven verdwijnen De depots van de Nederlandse Spoor wegen in Maastricht en Roosendaal hebben de laatste stoomlocomotieven, die nog in bruikbare staat zijn. Maastricht heeft er nog veertien, Roo sendaal nog dertien. In de loop van december zullen de ze laatste 2" oude getrouwen uit de dienst worden genomen en naar de sloper verdwijnen. Aan het eindt van dit jaar zal dus ook de goederen dienst van de N.S. geheel zijn „ont- stoomd". De depots zullen worden opgeheven. Dit is een recente foto van de vis count 802, G-AOJA van de British European Airways, welke woensdag by Belfast is neergestort bij het aan vliegen van het vliegveld Nutts Cor ner. De vyf leden van de bemanning en twee BEA-empoyees die zich als passagiers aan boord bevonden, kwa men om het leven. Het vliegtuig was uit Londen komen vliegen om in Belfast de Engelse minister van be voorrading en een gezelschap jour nalisten op te halen, die de officiële opening van een fabrieksgebouw in Belfast hadden högewoond. 0 Te Fort Meade in Florida hebben twee mannen een bank beroofd, waarna zij met een vliegtuig, dat zij kort tevoren in een andere stad hadden gestolen, wis ten te ontkomen. 0 De 53-j. Amerikaanse zanger Bing Crosby Is te Las Vegas gehuwd met de 23-jarige actrice Cathy Grant. Crosby's eerste vrouw is in 1952 overleden. Hij heeft vier zoons. Als symbool van het feit, dat Rotter dam in 1956 de „veiligste" der dertien grote steden was, ontving de wethouder van openbare Werken van de Maasstad gisteren de KNAC-wisselbeker uit han den van mr. D. J. van Gilse, voorzitter van het juridisch-technisch college van de KNAC. De „gemeentelijke verkeersveiligheids- competitie 1956", uitgaande van het aan- De aflossing van de wacht voor het Kremlin zoals ik, in het indrukwekkend gro te Moskwa hotel en had de ge woonte zijn stukken op een magne- tofoon te dicteren. Toen hij op 'n avond een receptie bijwoonde, werd hy door een Russische voorlich tingsambtenaar gefeliciteerd met het „aardige stukje" dat hij „twee dagen geleden" over Kroestsjev geschreven had. De Brit, die zich van de domme hield, constateerde hiermee tot z'n ontsteltenis, dat al les wat hij op z'n kamer uitsprak, werd afgeluisterd. Want hij had het stukje bij nader inzien toch maar niet naar Londen gestuurd en het van zijn bandje afgewist.... Persoonlijk heb ik niets van dit af luisteren ervaren. En als er afgeluis terd is, dan zijn de opnamen in ieder geval zeer teleurstellend geweest, want behalve 'n paar in de badkamer gezongen aria's uit „Rigoletto" en de „Barbier van Sevilla", zomede wat schel, vaderlands gefluit, staat er niets op. Ik heb namelijk geen bezoe kers in m'n kamer ontvangen, terwijl niemand me gelukkig beschuldigen kan tegen me zelf te praten Ook m'n koffers en kasten Ik had alles zoveel mogelijk achter slot en grendel gezet zijn niet open ge weest. Ik heb dit kunnen constateren, door 't onaangeroerd blijven van mijn valletjes: papiertjes byvoorbeeld, die ik elke dag aan de onderkant van de 0 De algemene staking van 48 uur, die woensdag te middernacht is geëindigd, heeft Argentinië 110 miljoen gulden ge kost aan produktieverlies. Volgens een schatting van de regering heeft 75 pro cent van de fabrieksarbeiders in het ge bied van Buenos Aires aan de staking deelgenomen. Van het kantoorpersoneel heeft vijf procent gestaakt. De Hongaarse regering heeft bü de creet bepaald, dat arbeiders die aan de A-griep lijden, zes dagen betaald verlof krijgen. Hetzelfde geldt voor het geval hun ouders of kinderen door de ziekte zijn getroffen. In zijn wijkbericht in De üondagsbode herinnert ds. L. van Hartingsveld, her vormd predikant te Maas sluis, aan een opmerking van de bisschop van Rio de Janeiro. Toen deze hoorde van de mogelijk- hied om een reis naar de maan te maken, was zijn reactie: ik zou graag die reis meemaken om dan als eerste de mis op de maan te celebreren. „Een protestant zou mis schien zeggen: om op de maan de eerste preek te houden. Maar aangezien er, voor zover bekend, geen mensen op de maan wonen, heeft het geen zin om er te preken. En als er mensen wonen, zouden ze er geen syllabe van ver staan. Men zou alleen een preek kunnen houden voor de medepassagiers. Maar die reizen niet naar de maan om een preek te ho ren. Preken kunnen ze thuis ook wel beluisteren. En daar heben we het nu weer: voor Rome is de mis nummer één, voor protes tanten de preek. Rome wil de maan wyden. Protes tanten willen de maan be preken. En zo loopt men de maan al te bewerken voor men er is. Eigenlijk zou men moeten afspreken we zullen samen met el kaar op de maan het Onze Vader bidden en de twaalf artikelen des geloofs op zeggen. En we beloven de Here God de verdeeldheid op de aarde niet over te planten op de maan. Maar zolang het nog een wed strijd is: wat zal er het eerst op de maan gedaan worden: een roomse mis of een protestantse preek, be wijzen we alleen maar wat een stakkerds we zijn. En de staf van technici zal wel zeggen: we nemen geen christenen mee, want dat is ballast, die maken alleen maar ruzie", besluit ds. Van Hartingsveld.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 13