Saoed moet aanbod tot bemiddeling intrekken Syrië wenst Hammerskioeld niet; wel commissie van onderzoek ^J^ris Li Voortzetting prijsstabilisatiebeleid noodzakelijk Twee studiegroepen voor kernenergie en defensie GELUKKIG WEERBERICHT ras PROT ESJANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND VANDAAG KOMT ALGEMENE VERGADERING WEER BIJEEN Succesvolle Amerikaanse raketproef ik heb TüNZOigk dekens! Als V.S. hidp opschorten Sow jet-Unie wil Zuid-Slavië bijspringen M DOOR DE WERELD Atoomdieptebommen voor Am. marine Ongeluk in Eindhoven Doorgereden chauffeur later gegrepen MINISTER ZIJLSTRA: Britse spionnen' in Tsjecho Slowakije Russen oefenen bij Turkse grens Resultaat overleg Etsenhower-Macmillan STAKINGSREL in St. Nazaire Eén dode en 24 gewonden Adenauer dit jaar naar Londen? Militaire regering in Guatamala Hoofdkantoor: L. Vorststraat SO, Goes TeL (01100) 2438; bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289 Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35 Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V.. Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, 2.40 per maand, f 7.per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per mm. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad AUTO CONTRA TREIN (Zie pagina 2) 13c Jaargang No. 3841 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: jacq de Smit Vrijdag 25 oktober 1957 Op- en ondergang van Zon en Maant Zaterdag: Zon op 7.23 u., onder 17.24 u. Maan op 11.11 u., onder 19.50 Hoogwater zaterdag 26 okt.: Vlissingen: 5.14 u. 1.66 m., 17.25 u. 1.60 m. Terneuzen: 5.28 u. 1.91 m., 17.40 u. 1.85 m. Wemeldinge: 4.01 u. 2.69 m., 16.17 u. 2.60 m. Zierikzee: 3.32 u. 2.65 m., 15.46 u. 2.45 m. VANDAAG zal de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties opnieuw bijeenkomen om de Syrische klacht, dat Turkije grote troe penconcentraties langs de Syrisch-Turkse grens samentrekt, te be handelen. En voordat de Algemene Vergadering tot bespreking over gaat, zo meldt het Syrische blad „Al Ray Alaam", moet koning Saoed zijn aanbod tot bemiddeling intrekken. De Syrische president zou dit in een brief gevraagd hebben. Overigens zal Syrië met de suggestie om Hammarskjoeld naar het Midden-Oosten te sturen voor een onder zoek, niet akkoord gaan. Men wenst een commissie, die de onderzoe kingen zal verrichten. De westelijke afgevaardigden hebben gisteren deze idee besproken. Men ge looft, dat het een weg opent naar een compromis. HET RUSSISCHE regeringsblad „Inzwestia" schreef woensdag, dat grote hoeveelheden Amerikaanse mili taire uitrustingen met spoed naar Tur kije worden verzonden. Een woord voerder van het Amerikaanse minis terie van luchtvaart heeft dit met klem tegengesproken. Ook zou het niet juist zijn, dat de V.S. straalbommenwerpers naar Tur kije gestuurd zou hebben. „Er is in de laatste tijd niet alleen geen enkele bommenwerper naar dat land gestuurd maar er is er ook nimmer één in dat land gestationeerd geweest", aldus de woordvoerder. Een proefraket, ontworpen om een een hoogte van 3200 km. te be reiken, is met succes afgeschoten. De snelheid van de raket die zoals gemeld, boven het Atol Eniwetok werd afgeschoten was ruim 27.000 km. Het hoofdkwartier van de lucht macht te Washington heeft meege deeld, dat na vier mislukkingen met succes op 21 oktober een raket van het project „Far-Side" boven de Stille Oceaan is gelanceerd. Men wilde ech ter niet een bevestiging geven van het bericht van de „Examiner", dat de ra ket een hoogte van 6400 km. had be reikt. Wel werd gezegd, dat men „uit gebreide gegevens" had verkregen. Deze waren echter nog niet uitgewerkt en vóór vrijdagmiddag zouden er geen cijfers worden bekendgemaakt. De mislukte proefnemingen hadden op 25 september en in het begin van oktober plaats gevonden. Russische druk IN KRINGEN van de V.N. verklaar de men dat Syrië als gevolg van de Russische druk het bemiddelingsaan bod van koning Saoed heeft moeten verwerpen. De meeste Arabische dele gaties bij de V.N. zouden, ter wille van de Arabische eenheid, voor het aanbod van Saoed gestemd hebben. Maar voor Rusland zou het echter onaanvaard baar geweest zijn, omdat Saoedi-Ara- bië nauwe betrekkingen onderhoudt met de V.S. Intussen pleegt de Syri sche minister van buitenlandse zaken Bitar veelvuldig overleg met zijn Rus sische ambtgenoot Gromyko. TURKIJE heeft opnieuw de wens geuit goede betrekkingen met Syrië te willen onderhouden en nogmaals ver zekerd, dat het geen agressieve voor nemens heeft jegens welk land dan ook. Dit is meegedeeld na een onder houd tussen koning Saoed en de Turk se minister van staat. Met voldoening, zo werd gezegd, had Turkije kennis genomen van het Saoedi-Arabische aanbod. Compromis Het voorstel om Hammerskjoeld als bemiddelaar naar het Midden-Oosten te zenden is uitgegaan van de V.S. Ingezonden mededeling (adv DE SOWJET-UNIE heeft aan Zuid-Slavië aangeboden alles te vergoeden wat dit land zou der ven, indien de Amerikaanse rege ring zou besluiten haar hulp op te schorten. In kringen die in nauw contact met de Zuidslavische regering staan, wordt gezegd, dat Zuid-Slavië scherp zou re ageren als Amerika inderdaad zou be sluiten haar hulp op te schorten. De betrokken persberichten uit de V.S. hadden een 'diepe indruk' op de Zuid slavische regering gemaakt. Door een onvo. wacht huge water stand is een ongeveer vijftig meter breed gat geslagen in de dam van nylon zakken zand, waarmee op 16 oktober j.l. de Pluimpot werd af gesloten. De foto laat zien hoe het water uit de Oosterschelde met kracht door het geslagen gat stroomt. De Amerikaanse minister van defen sie, McEIroy heeft bekend gemaakt, dat de Amerikaanse marine over goe de atoomdieptebommen beschikt en dat enkele eenheden van de vloot in de Atlantische Oceaan reeds met deze wapens zijn uitgerust. Deze nieuwe wapens voor duikboot- bestrijding worden door vliegtuigen afgeworpen. McEIroy noemde deze atoomdieptebom „een belangrijk ant woord op het gevaar van de Russische duikboten". De minister zei dit tot verslaggevers bij zijn terugkeer uit New Londen, vanwaar hij een tocht heeft gemaakt aan boord van de atoomduikboot „Sea- wolf". Betty" en „Lulu" De minister voor de vloot, Gates, deelde nog mee, dat het wapen de naam „Betty" draagt. Bijna twee jaar geleden is een der gelijke atoomdieptebom beproefd. De Amerikaanse marine en het ministerie van defensie willen destijds niets mee delen over het wapen, waarmee een proef was genomen. Zowel McEIroy als Gates heeft woensdag uitsluitend gesproken over een uit de lucht te gebruiken wa pen. Er zjjn echter berichten ge weest over een atoomdieptebom, die ook van schepen af gebruikt kan worden. Onofficieel wordt dit wa pen met „Lulu" aangeduid. Ongeveer vijfhonderd stakende landingcontroleurs in de Londense havens' hebben donderdag besloten vrijdag het werk te hervatten. Deze onofficiële staking, die twee dagen heeft geduurd, had tot gevolg, dat er op 23 schepen niet werd gewerkt. 9 Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft, n.a.v. een vraag, beves tigd dat Frankrijk de V. S. verzocht heeft het een aantal ballistische ra ketten voor middelgrote afstand te leveren. 9 Voor het eerst sinds de woelingen zijn de negen negerleerlingen van het centrale lyceum in Little Rock woens dag zonder militair geleide naar huis gegaan. De politie van Eindhoven is erin ge slaagd de bestuurder van de auto aan te houden, die woensdagavond op de Kanaalweg-zuid te Eindhoven een jon gen en een meisje heeft aangereden en daarna is doorgereden. Tengevolge van deze aanrijding is, zoals is gemeld de 15-jarige S. onmiddellijk overleden. Deze bestuurder is de 32-jarige woon wagenbewoner A. M. die zijn wagen in het woonwagenkamp had neergezet. De man had zich tijdens de speurtocht die de politie kort na het ongeluk in het woonwagenkamp hield, in een moddersloot verborgen. Hij is later evenwel te voorschijn gekomen en heeft zich bij de politie, die nog in het kamp was, aangemeld. Hij verklaarde wel gemerkt te hebben iets te hebben aangereden, maar zeide zich niet be wust te zijn geweest van het dodelijk ongeluk. MINISTER ZIJLSTRA acht een voortzetting van het prijsstabilisa tiebeleid noodzakelijk. Onder de huidige omstandigheden dient het accent te vallen, gezien bepaalde prijsdalingen op de internationale grondstoffenmarkten, veel meer dan in het verleden het geval was op het doorvoeren van prijsverlagingen, waar dit mogelijk is. takken, nog nader zal worden over legd. EVENALS vorige jaren, heeft de mi nister van economische zaken de DE MINISTER van economische zaken heeft dit meegedeeld tijdens een be- «preking met vertegenwoordigers van de industrie, de groothandel, de verbruikscoöperaties en de midden- •tand, alsmede vertegenwoordigers van de werknemers. Minister Zijlstra legde er de nadruk op, dat, waar hij in het verleden akkoord is gegaan met een doorbe rekening in de eindprijzen van prijs stijgingen van de grondstoffen, nu ook onverkort in een prijsdaling van het eindprodukt tot uitdrukking zullen moeten worden gebracht. INSTEMMING De vertegenwoordigers van de onder nemers hebben hun instemming be tuigd met het in deze zin te voeren prijsbeleid. Gezien de van bedrijfs tak tot bedrijfstak verschillende si tuatie, is bssloten dat over de con crete uitwerking van dit beleid met afzonderlijke sectoren van het be drijfsleven, of afzonderlijke bedrijfs- Noors antwoord aan Chroesjtsjef De Noorse socialistische partij heeft donderdag geantwoord op de brief van Chroesjtsjef en verklaard dat zij niet op eigen houtje een buitenlandse poli tiek volgt. Immers alle Noorse poli tieke partijen steunden al jaren de buitenlandse politiek van de regering. Ook zij baseert haar hoop op een op lossing voor de toestand in het Mid den-Oosten op de V.N. Twee Polen, de 1-jarige vliege nier Franciesxek Szenet en de 20- jarige Radio-technicus Edward Wygachiewizz zijn met een ouder wets open tweepersoons vliegtuig je uit Polen ontsnapt en op het Deense eiland Bornholm geland. De linkerfoto toont links Szenat en rechts Wygachiewizz met de kaart die zij bij hun vlucht gebruikten. Op de rechterfoto ziet men Deense Soldaten bij het vliegtuigje waar- tnoe de vlucht wH laa'rt. De vroegere directeur van de we reldberoemde Tsjechische bierbrouwe rij te Pilsen Jan Sebelik is gearres teerd op beschuldiging van spionage voor Engeland. Dit is de derde arres tatie van „Britse spionnen" in drie dagen. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken sprak met stelligheid tegen dat Sebe lik een Britse spion is, evenmin als het Tsjechische echtpaar Helmuth, dat enkele dagen geleden op soortgelijke beschuldigingen is aangehouden. Volgens radio-Cairo heeft het Rus sische leger onlangs atoomwapens ge bruikt bij oefeningen nabij de Turkse grens. De omroeper, die een bericht uit het Russische dagblad Zarja Wos- toko aanhaalde, zei dat de manoeuvres in de Kaukasus waren gehouden. Een maand geleden berichtte Tass dat het Russische leger en de vloot gevechts oefeningen hadden gehouden, waarbij atoomontploffingen op grote hoogte in en in een onbewoond gebied waren te weeggebracht. President Eisenhower en de Britse premier Macmillan hebben besleten twee studiegroepen In te stellen, die zich zullen bezig houden met de vraag stukken betreffende de samenwerking op het gebied van de kernenergie en met defensieproblemen. Britse en Amerikaanse ambtenaren hebben gisteravond in Washington verklaard, dat een vergaande samen werking op wetenschappelijk terrein niet tot deze twee landen beperkt moet blijven. Het is de bedoeling, dat de gehele vrije wereld er aan mee zal doen. Een van de grote problemen is echter, hoe met de geheime gegevens moet worden gehandeld. De besprekingen, die donderdag zijn voortgezet, werden gevoerd in het bijzijn van alle deskundigen van Macmillan. Onder hen bevond zich het hoofd van de Engelse organisa tie voor kernenergie, Sir Edwin Plowden. De groep voor samenwerking op het gebied der kernenergie wordt geleid door admiraal Lewis Strauss, de voor zitter van de Amerikaanse commissie voor de kernenergie en Sir Edwin Plowden. De groep, die zich met de defensie problemen zal bezig houden, staat on der leiding van Sir Richard Powell, secretaris-generaal van het Britse mi nisterie van landsverdediging en Do nald Quarles, Amerikaans onder minister van defensie. Spaak in Washington De secretaris-generaal van de NAVO, de Belg Paul Henri Spaak, had in Washington een onderhoud met de Amerikaanse minister van buitenland se zaken, Foster Dulles. Ook is hij in onderhoud geweest met de Britse pre mier Macmillan. Spaak zal ook deel nemen aan de laatste besprekingen tussen Eisenhower en Macmillan. Spaak verklaarde gisteravond, dat zonder de hulp van de V.S. de Euro pese landen in hun huidige omstan digheden geen doelmatige maatrege len tegen een aanval kunnen treffen Volgens Spaak, heeft de oprichting van de NAVO In 1949 voorkomen, dat Europa langzamerhand In communis tische handen is gevallen en dat een derde wereldoorlog is uitgebroken. steun van 't bedrijfsleven gevraagd voor het door hem in deze geest gevoerde prijsbeleid. Nazaire is donderdagmiddag erf In St. een groep stakers van een scheepswer slaag geraakt met de politie, waarbij een arbeider werd gedood. Twaalf agenten en twaalf betogers liepen ver wondingen op. Het bedrijf was stil gelegd, omdat de wisselstakingen van arbeiders, die ge steund door hun vakverenigingen ho gere lonen eisen, teveel schade berok kenden. De staking was later alge meen geworden, ook bij het admini stratief personeel. Men begon stenen door de ruiten te werpen en op een gegeven ogenblik drongen de stakers de directie verblijven binnen en richt ten al plunderend grote vernielingen aan. De politie verdreef de tierende ar beiders van het werfterrein en moest daarbij herhaaldelijk van traangas ge bruik maken. In gewoonlijk welingelichte Britse kringen verwacht men, dat bondskan selier Adenauer van West-Duitsland voor het einde van het jaar een offi cieel bezoek aan Londen zal brengen. Op het ministerie van buitenlandse zaken verklaart men, dat een bezoek van Adenauer in het vooruitzicht is, maar dat er nog geen datum is vast gesteld. Een militaire junta (een revolutio naire regering) heeft de macht in Guatemala overgenomen. De voorlo pige president Gonzalez, is afgetreden. Het opperbevel van het leger heeft de junta, die uit drie man bestaat, in gesteld omdat er na de presidentsver kiezingen van zondag jl. een ernstige crisis was uitgebroken. Naar wij van officiële zijde verne men is de Nederlandse gemeenschap in Guatemala ongedeerd gebleven bjj de onlusten, die zich aldaar gedurende de afgelopen dagen hebben voorge daan. Nieuwe Jaarbeurshal Naar wij vernemen is de rijksgoed keuring afgekomen op de plannen van de Kon. Ned. Jaarbeurs te Utrecht, om op het Croeselaanterrein een nieuwa hal te bouwen. Verwacht wordt dat deze in februari voor inrichting ge reed is. De door overplaatsing vrijkomende ruimte in de Vredenburggebouwen zal met ingang van de a.s. voorjaarsbeur worden gebruikt door de Nederlandse Textieljaarbeurs, die als gevolg van deelneming van nieuwe groeperingen haar expositieoppervlakte aanzienlijk gaat uitbreiden. Niels Bohr onderscheiden Te Washington is gistermiddag de eerste „atomen voor de vrede-prijs" ten bedrage van 75.000 dollar uitge reikt aan de Deense hoogleraar Niels Bohr uit Kopenhagen, wegens diens werk ten behoeve van het vreedzaam gebruik van atoomenergie. President Eisenhower en een illuste re groep geleerden en diplomaten wa ren bij de uitreiking anwezig. Vrij zacht weer Overwegend zwaar bewolkt met in de ochtend op vele plaatsen mist, tij delijk enige regen of motregen. Aan vankelijk weinig wind. Later zwak ke tot matige zuidwestelijke wind. On geveer dezelfde temperaturen als gis teren.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1