Antwoord van Turkse jeu^ wel, dan worden we solda Maar diplomaten geloven niet, dal het zo'n vaart loopt Huismoeders behoeven voorlopig melkflessen niet te reinigen Nieuwe troepen aan land gezet in Sumatra Oecumenische raad van kerken schrijft over kernwapens SPANNING AAN DE BOSPOR US (SLOT) Rusland wi wapens lever Staking in Londense haven MAND OP DE „NIEUW AMSTERDAM" Strikte orders van Nasution Johannesburg, stad van roof en moord Soldaat na avond oefening overleden Brits vrachtschip gezonken; drie mensen verdronken Renteverhoging Rijkspostspaarbank Donderdag 24 oktober 1957 ZE (Bijzondere correspondentie) De Turken, die sedert ze in 1951 toetraden tot het Noord-Atlantisch Pact, onze bondgenoten zijn, hebben niet alleen op militair terrein, maar ook op cultureel en economisch gebied een opmerkelijke, vrijwel unieke prestatie geleverd. Voor de revolutie waren de Turken de kampioen-analfabeten van Europa. In dit agrarische land van dorpen het telt met Istanboul, Ankara en Izmir slechts drie grote steden met meer dan 100.000 inwoners moest men soms kilometers ver reizen, vóór men iemand had ontmoet, die de schone kunsten van lezen en schrijven verstond. Tot in 1926 het onderwijs gratis werd en verplicht werd gesteld, was het analfabetisme, behoudens een kleine bovenlaag, in Turkije vrijwel volkomen. Maar in dat jaar werd het Arabische schrift vervangen door het Latijnse en in het gehele land begon een campagne, om het volk lezen en schrijven te leren. De resultaten waren hoopvol. Hoe wel een statistiekje van 1945 aangeeft, dat ook toen nog maar 25 van de 100 Turken konden lezen en schrijven, wordt hun aantal nu al op het dub bele geschat, Het hele land telt nu 18.000 lagere en middelbare scholen en 34 instellingen voor universitair onderwijs. Meer dan twee miljoen jonge Turken zitten in de school banken. De studentenwereld wordt gevormd door meer dan 30.000 jon gens en meisjes. Evenals op dit terrein, heeft Tur kije ook wat het verkeer betreft nog een duidelijke achterstand op het Westen, maar een veel grotere voor sprong op de Arabische buurlanden. De spoorwegen, die via Adrionopel met het Europese net zijn verbonden, hebben een totale lijnenlengte van 9000 kilometer, terwijl alle verkeers wegen samen 18.000 kilometer lang zijn. Het „Turkse wonder" wordt nog duidelijker geïllustreerd door de ster ke economische opbloei. De veestapel werd sedert 1934 verdubbeld, de land- bouwproduktie eveneens. De industrie behandelde de laatste jaren ongeken de topcijfers, die bewijzen, dat Tur kije de sterkste macht in de Oriënt is geworden. Jeugd: niet bang! De weg van Istanboul naar Ankara is uitstekend. Slechts hier en daar komen minder goede stukken voor, maar er is slechts weinig verkeer. In heel Turkije rijden ook nog maar 30.000 auto's. De volgens de sage door Midas gestichte stad is overigens een groot modern dorp, met moderne flatgebouwen en ministeriegebouwen, die net zo goed in Den Haag of in Brussel zouden kunnen staan. De langzaam stijgende Ataturk- boulevard en het levende Ulusplein lijken zuiver westers en misschien is de doorsnee-Turk er juist daar om zo trots op. Maar een steenworp verder wordt men weer geconfron teerd met het Oosten. Midden in dat oostelijk stadsdeel staat een zui ver westerse school. De tekenleraar, die ons ontvangt en aan zijn leer lingen voorstelt, draagt een net con fectiepak en de jongens en meisjes zijn in weinig of niets te onder scheiden van onze middelbare scho lieren. Ze voelen zich wat trots, om dat de hele wereld over Turkije spreekt, maar niemand denkt ern stig aan de mogelijkheid van een oorlog. „Maar laten we nu eens aannemen, dat er uit deze spanningen werkelijk een lokale of niet-lokale oorlog voort komt. Wat zult u dan doen?" vra gen wij. De jongens kijken een beetje ver baasd over zo'n onnozele vraag. Daar na komt er onstuimig een antwoord uit twaalf monden tegelijk: „Wel, dan worden we soldaat!" En voor de zesde keer krijg ik het beroemde verhaal te horen over de Turkse soldaten, die nooit terugtrek ken Het gebeurde in Korea. Een Ame rikaanse officier vroeg zijn Turkse collega, een ruïne te bezetten, ergens in de kromming van de weg, in het wit besneeuwde niemandsland. De jonge officier ging er met twaalf van zijn soldaten heen. Nauwelijks een kilometer verder lag een vooruitge schoven post van de Noord-Koreanen, precies honderd maal zo sterk. En daarmee raakte het Turkse troepje de volgende dag slaags. Toen het gevecht zes dagen geduurd had, hadden de Turken acht man verloren. Vierhon derd dode vijanden lagen rond de ruïne verspreid. De officier kreeg op dracht, zich terug te trekken, maar hij seinde: „We hebben nog voor drie dagen munitie De dag daarna besloten de Ame rikanen, dan toch maar wat ver sterkingen te sturen. Maar ze kwa men juist te laat. De nog over gebleven officier en de twee solda ten hadden de resten van de over matige vijand op de vlucht gejaagd. Samen met de Amerikanen trokken de drie Turken verder, om de kost bare heuveltop te bezetten, die de vijand al had prjjsgegeven. En toch zit dit land in een gevaar lijke tang. In het noorden dreigen de Russen, in het zuiden de Syriërs en de Egyptenaren. De toon van de Turk se dagbladen wordt met de dag ern stiger, maar de radio speelt jazz muziek. Als we op het ministerie van bui tenlandse zaken arriveren, wordt de jazzmuziek afgezet. De hoge ambte naar, die kort geleden nog een be langrijke diplomatieke post bezette in de Franse hoofdstad, zegt woor delijk: „De toestand is misschien ernstig, maar voorlopig heb ik de indruk, dat men zich in West-Europa meer op windt dan in Turkije. Nu de grote bladen elkaar keurig de waarheid hebben gezegd en de bakens in zee met overleg zijn uitgeworpen, zal de temperatuur wel spoedig dalen. Nie mand wil een oorlog. Anders was er al lang een wereldkrijg geweest. Men heeft reden te over gehad, elkaar beet te grijpen. Wij, Turken, zullen even min een heilloos avontuur aangaan. Als anderen ons dat opdringen, zijn we echter gereed." i De Sowjet-Unie is bereid te leveren aan alle landen die aangesloten bij „agressieve r. blokken". Zij kan alle ondert kelde en voormalige koloniale den uitrusting en kredieten gev gunstiger voorwaarden dan de Staten, zo heeft de Sowjet-ecc Eugene Varga verklaard in eei ciaal nummer van het Sowjetv schrift „Nieuwe Tijden", dat is* gegeven ter gelegenheid van de 4. verjaardag der oktoberrevolutie. I Varga, een Hongaar van af korJ verklaarde voorts, dat „uitvoer de revolutie onmogelijk en ook ri nodig is", omdat „de verdwijning v het kapitalisme slechts een kwes. van tijd is". Enige honderden ladingcontroleurs zijn woensdagochtend in de Londense haven in staking gegaan uit protest tegen het ontslag van een arbeider wegens het uitschelden van een havenfunctionaris. Op meer dan 30 schepen, die met levensmiddelen ge laden zijn, kon daardoor gisterochtend niet gewerkt worden. De staking is niet-officieel. Elders in de Londense haven zijn de lading controleurs normaal aan het werk ge gaan. Vakbondleiders hebben de stakers gevraagd het werk te hervatten, om dat anders duizenden havenarbeiders zonder werk zullen komen. ^9 den ten, zt het ijzev ten well, lars of gen te wisselen Deze jotocombin, beeld van het str>. kijkje op enkele vat. derne hotels van V. Derde parlementaire NAV O-conferentie In de week van 11 tot 16 november komen In het paleis van Chaillot in Pa rijs 110 tot 180 parlementariërs uit de 15 Navo-landen bijeen voor de derde jaar lijkse parlementaire Navo-conferëntie. Op de agenda staan o.m. de punten: 1. militaire politiek in een atoomtijd perk; 2. westelijke initiatieven, w.o. het be leid in niet-Navo-gebieden; 3. niet-militaire samenwerking. De parlementariërs zullen o.a. worden toegesproken door de secretaris-generaal van de Navo, Paul-Henri Spaak, en de Navo-bevelhebber in Europa, generaal Norstad. Wc sen volutit ling vee. binnen uit betrekking tor recht van een men dient niet leen Hongaren, daten in deze opstar, de vrijheid zijn gevallen De Sowjet-Unie probee, gaarse opstand voor te stellen a. werk van de reactie doch het rappo. van de Verenigde Naties toont duide lijk aan, dat de opstandelingen voor nemens waren in Hongarije een soci- De Indonesische chef-staf van de landmacht, generaal-majoor A. H. Nasution, die zich in verband met nieuwe gebeurtenissen in het territoriale commando van Noord- Sumatra in Medan bevindt, heeft aan de troepen in Noord-Sumatra strikte orders gegeven, dat zij geen legereenheden mogen ontwapenen of leden van de weermacht van Noord-Sumatra mogen aanhouden of gevangen nemen. Nasution zeide, dat alleen militairen, die zich aan criminele overtredingen hebben schuldig gemaakt, gearresteerd mogen worden, doch dan uitsluitend door de militaire politie. De woordvoerder van het hoofdkwar tier in Djakarta, majoor Harsono, die Nasution naar Medan heeft vergezeld, deelde nog mede, dat de militaire com mandant van Noord-Sumatra, luitenant kolonel Djamin Gintings „spoedig" zijn commando weer op zich zal nemen. Gin tings had zijn hoofdkwartier in Medan Maandagavond Iaat is brand ungeoro- ken aan boord van de „Nieuw Amster dam" en wel in de „Stuyvesant-bar". De bar brandde geheel uit en door de inwerkingtreding van de sprinkler in stallatie was er ook aanzienlijke wa terschade. Niemand hamstert De bewoners van Ankara gaan nog rustiger dan die van Istanboul in deze •pannende dagen hun gang. Er is geen enkel spoor van opwinding. Niemand denkt eraan, levensmiddelen in te •laan. De ambtenaren op de ministe ries verschijnen precies op tijd. De treinen hebben niet meer vertraging dan gewoonlijk. Op het platteland weet men nog vrijwel niets van de •panning rond Syrië. Overal heersen rust, orde en kalmte. De gemeenteraad van Johannesburg zal een onafhankelijke commissie in stellen voor onderzoek van de recen te relletjes in inheemse wijken ten zuidwesten van de stad, waarbij meer dan 40 inheemsen zijn gedood tijdens gevechten tussen Zoeloes en Basoeto's. De leider der nationale partij in de raad, Piet van Vuuren, verklaarde dinsdag, dat de stad „een tweede Chi cago is geworden een stad van moord, roof en aanslagen door dat de Verenigde Partij, die de meer derheid in de raad heeft, een verkeer de politiek ten aanzien van de in heemsen voert. Hij zei dat zijn partij tegen een gerechtelijke commissie is, omdat het onderzoek van die commis sie slechts geldverspillen zou bete kenen. De burgemeester van de stad, Good man, deed een beroep op de autori teiten om doelmatiger maatregelen te nemen ter bestrijding van de mis daad. Er gaat bijna geen dag voorbij zonder dat op klaarlichte dag een misdaad wordt gepleegd. Sedert juli zijn meer dan 310.000 gulden bij roof overvallen gestolen. De oecumenische raad van kerken in Nederland heeft zich in een schrij ven betreffende de proefnemingen met kernwapens gericht tot de parti ciperende kerken, de raad van minis ters en de beide Kamers der Staten Generaal, achter de conclusie gesteld van het „central committee van de wereldraad van kerken" in deze kwestie. Het „central committee" heeft in de afgelopen zomer een verklaringen af gelegd over de proefnemingen met kernwapens. In de conclusie dringt het „central committee" aan op stopzetting van atoomproeven, hetzij door alle partij en tezamen, hetzij door individuele landen. Wel wordt erkend dat het vraag stuk van de stopzetting van atoom- proeven moet worden beoordeeld in het kader van het ontwapenings- vraagstuk en de internationale vei ligheid in het algemeen en dat een programma van ontwapening in etappes zal moeten verlopen. De oecumenische raad kan deze conclusie van het „central committee" tot de zijne maken, mits gelezen in het kader van de beide bovenbedoelde documenten. De oecumenische raad acht het, blij kens het schrijven, verantwoord de stukken van de C.C.I.A. over deze kwestie als basis voor de verdere ge-' dachtenwisseling in de kerken te ne men. Tevens zal de Nederlandse com missie voor internationale zaken het ontwapeningsvraagstuk nauwkeurig blijven volgen. Over de gevolgen van de atoom straling, zowel bij gebruik van radio actieve stoffen voor vreedzame doel einden als ten gevolge van atoom- bomproeven, zullen, besluit de brief, binnenkort gezaghebbende publika- ties van de Verenigde Naties en van de Koninklijke Nederlandse academie van wetenschappen kunnen worden verwacht. Gisteravond te ongeveer 21.30 uur, is tijdens de terugkeer van een avondoefe ning de 19-jarige dienstplichtige soldaat V. M. W. uit Nieuwstadt, provincie Lim burg, op de Straelseweg onder Venlo, plotseling onwel geworden en kort daar na overleden. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar het St. Jozef zieken huis te Venlo. Naar de doodsoorzaak wordt een onderzoek Ingesteld. De sol daat W., die ongehuwd was, vervulde sinds drie oktober j.l. zijn eerste oefening bü het regiment Limburgse Jagers van het tweede depot infanterie te Venlo. verlaten, nadat zich zaterdag in zijn com mando „nieuwe ontwikkelingen" hadden voorgedaan. Dinsdag zijn in Medan per schip nieuwe troepen uit Djakarta aange bracht. Nasution zeide, dat hun komst in geen enkel opzicht verband hield met de jongste ontwikkelingen. Hij weigerde hun aantal bekend te maken en wilde ook niet zeggen hoe lang zij in noord-Sumatra zullen blijven. Het 8.934 ton metende Britse vracht schip Shillong is gisteravond in de golf van Suez met de Belgische tanker Pur- fina Congo in aanvaring gekomen en zo zeer beschadigd, dat de bemanning en alle passagiers door de Deense tanker Skotland aan boord genomen moesten worden. Minstens drie leden van de beman ning van de Shillong zijn om het leven gekomen en een groot aantal gewond. De kapitein van de Skotland heeft ver klaard, dat de passagiers en de beman ning van de Shillong na de aanvaring in de sloepen waren gegaan of in de woe lige zee waren gesprongen. De Shillong is gezonken en de Belgische tanker werd naar Suez gesleept. Volgens vertegenwoordigers van de re derij van de Shillong bevonden zich aan boord van het schip een bemanning van negentig koppen en zes passagiers. 4.— Geen doden Op de onbewaakte overweg in de Ei. bergseweg hij Groenlo is gisteravond om. streeks kwart voor zeven een ernstig on. geluk gebeurt. Een personenauto, komende uit de richting Groenlo, bestuurd door de heer K. uit Neede, waarin verder gezeten wa ren de echtgenote van de bestuurder, zijn broer en twee kinderen, respectievelijk twee en vier jaar oud, kwam op de over weg in botsing met een uit de richting Eibergen komende goederentrein, be staande uit een locomotief met zestien goederenwagens. Hierbij werd de auto totaal vernield. De locomotief werd licht beschadigd. De volwassen inzittenden liepen slechts enkele lichte verwondin gen op. De beide kinderen werden zo ernstig verwond, dat zij in het St. Vin- centiusgasthuis te Groenlo moesten wor den opgenomen. Hun toestand is op het ogenblik niet levensgevaarlijk. Het zicht ter plaatse is goed. Het ligt in het voornemen da rente van de Rijkspostspaarbank met ingang van 1 oktober j.l. te verhogen tot 2,64 procent om het maximum rentegevend tegoed op tienduizend gulden te brengen, aldus meldt de persdienst van P. T. T. Verschijningsverbod aan weekblad in Djakarta Woensdag heeft de militaire comman dant van Djakarta, majoor Endang Dach. jar, een verschijningsverbod opgelegd aan het weekblad „Marinjo" in Djakarta. Het verbod geldt voor onbepaalde tijd en werd ingesteld voor de handhaving van openbare rust en orde. De vorige week onderging het dagblad „Indonesia Raya" in Djakarta reeds het zelfde lot. Twee argumenten zijn gisterochtend op de vergadering van het produkt- schap voor zuivel in Den Haag ge noemd om het voorstel om via een verordening de huisvrouwen te ver plichten de melkflessen gereinigd aan de melkhandelaar terug te ge ven, van de agenda af te voeren: 1. „de geest voor een dergelijke progressieve gedachte is nog niet rijp en gewacht moet worden, tot dat er een gunstiger wind waait" en 2. „het produktschap moet geen verordeningen vaststellen, waarvan de naleving niet kan worden dwongen". Het bestuur besloot dan ook aan de centrale zuivelcommissie, die reeds een concept-verordening had opge steld om de gebruikers te verplich ten de flessen gespoeld in te leve ren, mede te delen, dat het althans voorlopig niets voelt voor een der gelijke verordening. Drie instanties, waaraan advies is gevraagd de consumptiemelkcommissie, de com missie consumentencontact en het bedrijfschap detailhandel in melk en melk- en zuivelprodukten waren trouwens tot de zelfde con clusie genomen. I

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3