ZEEUWSE LM Van Nelle's Hengel met „spoetnik-neigingen" veroorzaakte botsing Herstelwerkzaamheden aan nylondam in Pluimpot gisteren begonnen BABBELAARS OOK IN WINTER HOUDBAAR... ZWITSAR „Vrederust" kampt met tekort aan verplegenden Officier van Justitie: auto was onjuist beladen! ZWARE SHAG aaró DOUWE EGBERTS ORCAM Zij schenkt wel een bizónder lekker kopje thee!"(Geraden! van Neiiei) Kantonrechter Middelburg Politieofficier in de war gebracht C.cLK. opende o.l. school te Borssele Twee mijnopruimers door ontploffing omgekomen Reeds meer zwakke plekken ontdekt Ds. Couvee 40 jaar predikant U blijft er mee opgescheept Elke dinsdag en vrijdag Youth for Christ in Terneuzen Onderwijzers Artemis Wilno begon met een overwinning de betere pleister Niet voldoende promotiekansen Donderdag 24 oktober 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Ingezonden mededeling (adv.) heugd". Maar de verbalisant was woensdag aanwezig (M. zeil niet) en volgens hem was de man in kwestie, die een verjaardag van een vriend ge vierd had, wel degelijk dronken. De officier vorderde toen f 20 en het von nis van de kantonrechter luidde con form. Een vreemd geval was het met de Antwerpenaar A. M. J. van E., die op 8 maart in een auto van een kennis, mevrouw C. G. de V. uit Zoutelande plaats nam, terwijl mevrouw niet in het bezit was van een rijbewijs, Van E. had een verlopen rijbewijs bij zich en een doktersbriefje met de medede ling, „dat hij mocht rijden". Omdat zo'n briefje natuurlijk geen waarde heeft, was Van E. nie* bevoegd toe zicht op het rijden van mevrouw G. uit te oefenen en toen de politie een onderzoek instelde, werd de Belg ge verbaliseerd. Ter zitting verklaarde deze, dat me vrouw G. wel degelijk wist, dat hij geen rijbewijs had en hij vond, dat zij dus de schuldige was. Een wachtmees ter van de rijkspolitie uit Zoutelande kreeg tijdens de zitting zowaar een nogal heftig meningsverschil met Van E., waardoor de zaak er geenszins dui delijker op werd. Toen de officier- de zaak ontrafeld had, vorderde hij tegen Van E. f 15, boete, die mr. Moolenburgh terug bracht op een tientje. Wij leven tegenwoordig in een tijd, waarin allerlei geheimzinnige »n minder geheimzinnige voorwerpen door de ruimte vliegen en van sen passerende kunstmaan komt de hedendaagse mens zelfs al niet meer onder de indruk. Toch kliefde 'op 26 juli boven de Koudekerkse- weg te Vlissingen een voorwerp door de lucht, dat de aandacht van «en automobilist dermate in beslag nam, dat toen, een voor hem rij dende auto stopte, hij te laat remde en er een botsing ontstond. Toch verscheen deze automobilist niet als verdachte voor de Middelburgse kantonrechter, maar de andere chauffeur, G. van E. uit Vlissingen, die het gewraakte voorwerp „gelanceerd" had. Op de bewuste dag reed Van E. over de Koudekerkseweg en aan zijn auto had hij een hengel bevestigd. Het ma teriaal, waarmee het vistuig vast zat, doorstond echter op een gegeven mo ment de kracht van de wind niet en de hengel begon toen onmiddellijk „Spoetnik-neigingen" te vertonen. Het ding zweefde door de lucht en kwam vlak voor een achter Van E. rijdende wagen met de majoor der rijkspo litie P. J. van B. uit Roermond aan het stuur terecht. Laatstgenoemde Wist op dat moment nog niet, dat zijn aato door de onschuldige hengel be laagd werd; hij dacht, dat het op zijn minst een stuk ijzer was en zodoende lette hij meer op het „ding" dan eigen lijk gewenst was. Want Van E. remde af om zijn kostbaar bezit te kunnen achterhalen en toen de majoor dit in de gaten had, was het al te laat. Zfjn wagen kwam in aanraking met Van ü.'s voertuig. Onjuist „beladen" De majoor, die als getuige ver scheen, was van oordeel, dat het zwaartepunt op de hengel valt en niet, goals in de dagvaarding stond, dat Van X. tè snel geremd heeft. Ook de officier van justitie, mr. Ph. M. van Schenkenberg van Mierop, ge loofde, dat de hengel de oorzaak van alle ellende is geweest. „Het ding was iet goed vastgemaakt en toen het loot de lucht vloog, was dit voor ma- oor Van B. een vreemde gewaarwor ding". Hij achtte bewezen, dat het vc -tuig Van E. onjuist was „beladen" •n de officier vroeg hiervoor f 10, boete. Het tweede punt te plotseling remmen achtte hij niet bewezen en Vier stond stond mr. Schenkenberg rijspraak voor. De kantonrechter, mr. Moolenburgh, veroordeelde de man Van de „vliegende hengel" tot drie rijksdaalders boete. Duur maal De 18-jarige A. de D. uit Goes sloeg 17 juni aan het hoofd van een kleine groep volgers aan het „bogeren" in de Omgeving van Kapelle. Er werd een hoeveelheid frambozen geplukt en de ze vruchten vonden, evenals de aard beien, die onder Kloetinge van het veld werden gehaald, spoedig de weg naar De D.'s maag. Het werd echter een duur maal, want de „stroper", zoals de officier hem noemde, zal hiervoor f 15 moeten neertellen, nadat er f20 was geëist. De landbouwer M. L. S. uit 's-Heer Arendskerke kreeg f 20 boete, omdat nij op 5 oktober, 's avonds om vijf Over zeven op de Lange Achterweg twee paarden en een bromfiets al lo pende meevoerde, terwijl de voorge schreven rode lantaarn ontbrak, ,,'t Was nog zo licht, dat ik de krant had kunnen lezen", opperde S., maar mr. Schenkenberg rekende hem voor, dat de zon al een uur onder was. „Licht verheugd" In Arnemuiden was de Middelbur- £er B. M. bekeurd, omdat hij niet ge- eel vast ter heen was. „Dat was ik wel", verklaarde M. op de zitting van *5 september, „Ik was alleen licht ver- 9 In Noord-Ierland zijn maandagnacht drie bomaanslagen gepleegd door het il legale Ierse republikeinse leger. Een transformatorhuisje, een telefooncel en een brug werden beschadigd. Er vielen geen slachtoffers. In Borssele heeft de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de nieuwe open bare lagere school geopend. Hem werd daartoe de sleutel van het gebouw door de jongste leerlinge van dé school Adriana Nijsse aangeboden in het bij zijn van vele genodigden, w. o. Ds. Vrijlandt, Ned. Herv. predikant te Borssele, de heer Leenhouts, inspec teur van het lager onderwijs en ar chitect Den Hartog. Na bezichtiging van de uit vier lo kalen bestaande school werd door ver schillende betrokkenen het woord ge voerd. Eerste spreker was de Com missaris van de Koningin, die het ge meentebestuur niet alleen feliciteerde met het nieuwe gebouw, maar tevens met het feit dat de totale bouw- en andere kosten (f 124.810,uit de ge meentekas konden worden betaald. Een unicum in deze tijd, nu prak tisch iedere gemeente met financiële tekorten zit. Door „vrienden van het openbaar onderwijs" werd tenslotte een ge brandschilderd raam aangeboden. Tevoren waren de genodigden in het oude schoolgebouw bijeen gekomen. Hier werden woorden van welkom ge sproken door burgemeester P. J. Do- minicus. In zijn openingswoord merk te de burgemeester o.m. op, dat het in de bedoeling ligt het oude schoolge bouw te verbouwen en er een vereni gingsgebouw van te maken. Gistermiddag heeft zich in een van de bunkers van de Hulpverlenings dienst, nabij het vliegveld Woens- drecht een ontploffing voorgedaan, waardoor twee leden van deze dienst om het. leven gekomen zijn. De omge komenen zijn de 50-jarige A. Kaan uit Bergen op Zoom en de 52- jarige 3. van der Vorst uit Breda. De beide mannen moeten waarschijn lijk omstreeks half elf de dood gevon den hebben. Althans rond deze tijd, hoorden enige landarbeiders in de buurt een ontploffing. Daar bij de bunkers evenwel regelmatig ontplof fingen voorkomen, schonken zij hier aan geen aandacht. Toen zij om twaalf uur gingen schaften, zagen zij de auto van de Hulpverleningsdienst nog bij de bunker staan. Zij veronderstelden, dat de inzittenden hiervan zich nog in de bunker zouden bevinden. Toen zij echter omstreeks half een terug kwa men, stond de auto nog steeds bij de bunker. Eén hunner ging in de bunker kijken en vond één van de beide mijn- opruimers dood achter de deur liggen. De Rijkspolitie die meteen gewaar schuwd werd vond bij nadere inspec tie van de bunker zijn collega, even eens omgekomen en volkomen ver minkt. De oorzaak van dit ongeval is uiter aard niet bekend. Vermoedelijk is een projectiel gevallen. ■f Benoemd Tot leraar aan de Chr. U.L.O.-school te Goes is benoemd de heer L. Hol- werda, thans onderwijzer aan de Her vormde school te Sassenheim. De heer Holwerda volgt de heer J. H. Heringa op, die met ingang van 1 januari a.s. met pensioen gaat. Woensdagmiddag heeft de da gelijkse leiding van de studiedienst van Rijkswaterstaat, de aangerich te schade aan de nylondam, waar mee vorige week de Pluimpot op het eiland Tholen werd afgesloten en die dinsdagmiddag bezweek on der de druk van de watermassa's opgezweept door een felle wind, in ogenschouw genomen. Hierbij waren o.m. tegenwoor dig prof. ir. P. Jansen en ir. N. van Bieseveld. Na bezichtiging werd een bijeen komst gehouden, ter bespreking van de plannen om de aangerichte schade zo spoedig mogelijk te herstellen. Tij dens de inspectietocht langs de dam, werden tevens nog verschillende an dere zwakke plekken ontdekt. Hier door kunnen meteen meer uitgebreide maatregelen worden genomen. Tc laag De nylondam is door de springvloed overspoeld, doordat de dam niet hele maal op hoogte was gebracht. De met zand gevulde zakken zijn tot op de zinkstukken door het woeste water weggespoeld. Waarom de dam niet op voldoende hoogte is gebracht, is van de zijde van Rijkswaterstaat niet mee gedeeld. Wel werd gezegd, dat Rijks waterstaat geen enkel risico had wjl- len nemen! Langer werk Gistermiddag zijn direct een zestig tal arbeiders begonnen de aangericht- te schade te herstellen. Hun eerste werk was, de weggespoelde zakken te verzamelen, opdat deze opnieuw zul len kunnen worden gebruikt. De dam zal nu wel hoger gemaakt worden, maar er heerst thans een gebrek aan nylonzakken. De schade valt op het ogenblik nog niet in cijfers uit te drukken. De werkzaamheden zullen door deze te genslag vijf 5 zes i^eken langer in be slag nemen. Ds. D. J. Couvee, predikant te Axel, viert maandag a.s. zijn 40-jarig ambtsju bileum. Ds. Couvee werd op 15 december 1889 te Rotterdam geboren en studeerde aan de R.U. te Utrecht theologie. Als stu dent ging hij in 1917 over tot de Geref. kerken. In datzelfde jaar werd hij als predikant te Ridderkerk bevestigd. Vier jaar later (1921) vertrok hij naar Mep- pel en in 1924 naar Brussel. In 1927 kwam hij naar Rotterdam-Hillegersberg. Op 18 juli 1946 bevestigde ds. A. B. W. M. Kok, toen te Zaamslag, hem in zijn tegenwoordige gemeente en sedert 9 ja nuari 1949 dient ds. Couvee die in com binatie met de kerk van Zoutespui. Ds. Couvee heeft in de loop der jaren tal van deputaatschappen vervuld en maakte bij herhaling deel uit van de par ticuliere synode van Zeeland, die hem in 1949 naar de generale synode te Den Haag afvaardigde. Hij schreef ln ver schillende tijdschriften, kranten en pe riodieken, zoals „Credo", „Op den Uit kijk" en ons blad, terwijl hij nog deel uitmaakt van de redactie van de Zeeuw se Kerkbode. Ook heeft ds. Couvee ver schillende boeken geschreven. Onder het pseudoniem C. van Meerdinok schreef hij o.a. „Als de tarwe"; „De gevloekte" en „De gezegende". „DE ZOMER IS nu zo langzamerhand toch wel voorbij", zei Artemis dezer dagen tegen zijn hoofdredacteur, „wordt het niet tijd om met de Babbelaarsrubriek, die alleen in het leven was geroepen om in de zomermaanden wat luchtige verhaaltjes te brengen, te stoppen?" Dat is door onze redactie nu breedvoerig besproken. Met als uiteindelijk resultaat: de Zeeuwse Babbelaars blijven bestaan. Maar dan om niet met het (vele) andere nieuws in de knoei te komen tweemaal per week. Dinsdags en vrijdags. En zo lang de Tentactie loopt ook zaterdags nog, om dan een hele Babbelaar aan ons aller actie te kunnen wijden. En daar zitten we dan. Want hoe wel de redactie (als geheel) het be sluit tot het voortbestaan heeft ge nomen, mag ondergetekende ervoor zorgen, dat er elke dinsdag en vrijdag (en zaterdag) Babbelaars op tafel staan. Niet te rerieus, niet te flauw. 3H> Rustig doorgaan, Maxie. ais de Babbelaars Net daar in Bruinisse. 'k Wou, dat ik on derwijzeres was. Tjonge-jonge, wat wil je nog meer: prettig werk, (goed salaris natuurlijk), en zelfs een eigen woning. Ik hoop, dat het H.d.S., de beer Brilman (Burg. Hagelaan 5. Tel. 356) nu eens meer succes zal hebben. 0 En dan nog even over het Youth for Christ-werk ln Zeeland. Na da succesvolle film-avonden in Goes en 26 okt. a.s. een grote interkerkelijk» samenkomst gehouden in Terneuzen. In de Hervormde kerk, 's avonds om half acht. Wie er spreken? Ds. P. Homburg uit Vlissingen, en de bekende evan gelist Jan van Capelleveen uit Benna- kom, die ook de algehele leiding heeft. Wie er meer meewerken? Wel, het Geref. Evangelisatie-zangkoor uit Vlissingen en een koperkwartet. 's Middags van 4—5 is er op d» Markt tevens een openluchtsamen komst, waaraan het koperkwartet ook zal meewerken. Zeeuwsvlamingen en Vlissingers op naar Terneuzen! niet te veel dit en niet teveel zo. Iedereen weet het preeie» voor te schrijven. Iedereen, behalveArte- mis. Enfin, we gaan maar onverstoor baar verder. 0 Asjemenou, als ze nou nog niet ko men? Dat dacht ik, toen ik ln het correspondentieblad „De Christelijke Onderwijzer" de volgende advertentie uit Bruinisse las: BRUINISSE Na ruim een jaar adverteren ls aan de School m. d. Bijbel nog steeds niet voorzien in de vacature voor de eerste klas met 22 leerl. Wij bieden U een prettige werk kring aan een modern ingericht» viermansschool. Bruinisse heeft goede verbindingen met Roosendaal en Bergen op Zoom zodat U bijv. binnen de 3 uur ln Den Haag bent. Zelfs voor een woning zal zo nodig gezorgd kunnen worden. Wie komt ons helpen? 0 Ja, reclame maken kunnen ze wel. Jij hebt nogal wat noten op je zang, Hoessein. Probeer in BRUINISSE voor de klas te komen. Daar krijg je alles wat je maar wenst, een huis zelfs! - Wat kost het toch weinig moeite om Uzelf en Uw gasten eens echt te verwennen! Van Nelle's thee! Dat is het hele geheim. Neem Van' Nelle's meestermelange „Golden Cup" bijvoorbeeld, in het gouden pakje de fijnste en geurigste Ceylon-thee die U ooit- gedronken hebtEen thee, zó krachtig, zó in-geurig, zó vol van smaak als alléén van Nelle weet te brengen! 't Is snel sparen bij Van Nelle! Vraag onze cadeaulljst met cadeaus, die de moeite waard zijn. Bij 1 pak koffie 25 punten. Bi| 1 pakje thee 10 punten. GOLDEN GUP (Geylon melange) f 1.08 per 100 gram CHIN* CUP (CHINA MELANGE) f 1.08 per 100 gram AFTERNOON (HEI RODE PAKJE) f 0.90 per 100 gram SILVER CUP (ENGELSE MELANGE) f 0.80 per 100 gram PLANTAGE THEE f 0.70 per 100 gram VAN NELLE-KWALITEIT Het Vlissingse Wilno, dat Zeeland als enige vertegenwoordigt in de lan delijke overgangsklasse van de volley balcompetitie, is goed gestart. De Vlis singse Polen wonnen namelijk hun eerste in Rotterdam met 37 van On- do. De uitslagen waren: P. van Burgen R. Groch 18—21, 11—21; B. Verwey E. Szoszkiewicz 1321, J. StolkJ. Kaplon 14—21, 21—16; B. Verwey—R. Groch 22—20, 22—20; 21—11; P. van BurenJ. Kaplon 218, 1821, 19 21; J. StolkE. Szoszkiewicz 2224, 1321; B. VerweyJ. Kaplon 2116, 21—17; J. Stolk—R. Gloch 11—21, 21— 13; 20—22; P. van BurenE. Szosz kiewicz 1121, 2113, 2325; P. van Bur en B. VerweyJ. Kaplon en E. Szoszkiewicz 2118, 2115. De verdere uitslagen in deze klasse waren: Dos 3Eendracht 55; Wifra 2Wifra 3 6—4; NoadDordrecht 3 7; B.S.M.—U.S.V. 7—3; Maasstad 2— Wibo 4 46. Ingezonden Meded. (adv.) Brandenburg winnaar van Zeeuws damtoernooi De Zeeuwse voorronde van het lan delijk damtoernooi is beëindigd. In da finale kwamen Brandenburg, Sinke en de winnaar van 1956, Anderson. Brandenburg won in deze eindronde de beide partijen van Smit, terwijl hij tegen Anderson twee maal remisa speelde. En ofschoon Anderson een maal van Sinke won, moest hij in da andere partij met remise genoegen ne men, waardoor Brandenburg toernooi- winnaar werd. Een uitstekende pres tatie, vooral indien men bedenkt, dat er in Zierikzee geen damclub is en da winnaar dus weinig gelegenheid heeft om wedstrijdroetine op te doen. Dinsdagavond kwam de afdeling „Vrederust" van de vakgroep volks gezondheid in vergadering bijeen te Bergen op Zoom. Na afdoen van de gewone zaken, kwam het vraagstuk van de reorgani satie nogmaals ter sprake, alsmede 't grote verloop dat plaats heeft onder het verplegend personeel. Uit de vergadering kwamen stem men op om met het bestuur van de Vereniging de vele moeilijkheden in de vorm van een forum te bespreken. Vooral de geringe promotiekansen en vele andere oorzaken spelen een rol bij het vertrek van verplegenden met soms meer dan tien dienstjaren. Het afdelingsbestuur had geen gemakke lijke taak om de vele vragen te be antwoorden. Aan de heer J. Caljouw werd het gouden insigne uitgereikt wegens zijn 25-jarig lidmaatschap. Een woord van waardering werd door de voorzitter gesproken voor zijn trouwe staat van dienst, waarvoor de heer Caljouw zeer erkentelijk was. De voorzitter deelde verder mede, dat de heer De Bruijn uit Den Haag woensdag 30 oktober voor de afdeling zal spreken over „Vraagstukken in zake de Christelijke sociale actie voor het personeel in dienst van de parti culiere gezondheidszorg".

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 2