Geen militaire hulp voor Zuid-Slavië voorlopig Macmillan in Washington aangekomen Prof. mr. dr. M. Rooy Syrië slaat definitief het aanbod van Saoed af Tweede Kamer nam ontwerp op herkapitalisatie aan 2 DODEN IN BOEDAPEST WAS HET RUSTIG PROT ESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND ra NEMEN BESLUIT NA ERKENNING VAN OOST'DUITSLAND DOOR TITO Laatste nieuws Verkiezingscampagne in Turkije geëindigd Britse „Viscount" verongelukt GOEDE KANS MOLLET HEEFT Auto reed door na aanrijding Jongen gedood, meisje gewond ln ziekenhuis Foster Dulles op het vliegveld Helikopter neergestort De zwaar gewapende politie had het gemakkelijkwant Herdenkingen in in West-Europa WEERBERICHT Raket voor V.S.'kunstmaan gelanceerd Leningen voor Aruba en Curacao Hoofdkantoor: L. Vorststraat 80, Goes Tet (01100) 2438; bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100 2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35 Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Comtre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, 2.40 per maand, f 7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per mm. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad BABBELAARS IN DE WINTER HOUDBAAR (Zie pagina 2) 13c Jaargang No. 3840 Hoofdredacteur: r hagoort Directeur: jacq de Smit Donderdag 24 oktober 1957 Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 7.22 u., onder 17.26 u. Maan op 10.09 u„ onder 18.58 u. Hoogwater vrijdag 25 okt.: Vlissingen: 2.47 u. 2.62 m., 15.00 u. 2.52 m. Terneuzen: 3.18 u. 1.76 m., 15.32 u. 2.66 tn. Wemeldinge: 4.45 u. 2.07 tri., 16.59 u. 1.95 m. Zierikzee: 4.33 u. 1.80 m., 16.45 u. 1.69 m. FOSTER DULLES, de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken heeft in Was hington verklaard, dat de Amerikaanse hulp aan Zuid- Slavië grotendeels zal worden opgeschort. Dit besluit is geno men in verband met de Zuid- slavische erkenning van de Oostduitse communistische re gering. WELKE KOERS? HET GAAT hier in hoofdzaak om de militaire hulpverlening, waaronder inbegrepen de levering van straaljagers. „Het gaat er thans om te zien welke richting Tito gaat inslaan: Wil hij samen werking met het westen of gaat hij in het Russische kielzog va ren' aldus luidde de verklaring op het ministerie van buitenlandse zaken van de V S. ONDERDELEN De OPSCHORTING zou ook gelden voor de onderhandelingen, die te Bel grado worden gevoerd over de Ameri kaanse economische steun aan Zuid- Slavië, gedurende het lopende Ameri kaanse begrotingsjaar. De V.S. zouden wel onderdelen willen blijven leveren voor reeds verstrekte wapens. De Amerikaanse regering heeft over deze zaak reeds overleg gepleegd met Westeuropese regeringen en met name met Britse autoriteiten. Men legt er de nadruk op, dat deze beslissing thans wel noodzakelijk wordt geacht, doch dat zij geenszins onherroepelijk is. De correspondent van het A.F.P. weet uit Boedapest te melden dat de Hongaren hun humor nog niet hebben verloren. Een van zijn Hongaarse vrien den vroeg hem of hij het laatste nieuws al gehoord had. Welk nieuws? De „Spoetnik" is in de Ver. Staten geland. En wat heeft ze daar dan ge daan? Ze heeft asiel gevraagd, al dus de Hongaar. DE AMSTERDAMSE GEMEENTE RAAD -heeft gisteravond tot hoog leraar in de faculteit der politieke en sociale wetenschappen van de Stede lijke Universiteit, tot het geven van onderwijs in de leer van de commu nicatiemiddelen in het bijzonder van de pers, benoemd mr. dr. M. Rooy, hoofdredacteur van de Nieuwe Rotter damse Courant. Wij willen op deze plaats onze blijd schap over deze benoeming uitspreken. Lijkt dit ongebruikelijk, men zal het kunnen verstaan, als in de journalis tieke kring verheuging over deze be noeming bestaat. Daardoor is, nu prof. dr. K. Baschwits wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd deze zetel moest verlaten, opnieuw de rechte man op de rechte plaats ge bracht. De jonge professor is een journalist met een uitstekende kijk op het ge hele krantenwezen. Na zijn studie in de rechten en de economie en praktijk als advocaat en als leraar, trad hij nu 25 jaar geleden toe tot de redactie van de N.R.C., een liberaal blad, maar één der leiding gevende bladen in Nederland, dat een hoge standaard van journalistiek handhaaft en ook, als het meent, dat dit gewettigd is, eventueel tegen de leiding van de liberale partij ingaat. Reeds in 1940 was hij waarnemend hoofdredacteur. In de bezettingstijd hield hij zijn blazoen onbesmet en kon daardoor direct na de oorlog de lei ding van zijn krant op zich nemen. Staande op één der eerste plaatsen in de journalistiek, bleef hij één der journalisten, werd zelfs hun leidsman, toen hij voorzitter werd van de Ned. Journalistenkring (waarvan hij nu erevoorzitter is en als zodanig één der opvolgers van dr. Kuyper) en van de Federatie van Journalisten. Man van uitgesproken overtuiging, weet hij respect te koesteren voor de overtuiging van anderen. Mee aan zijn beleid is het te danken, dat de aan vankelijk zeer kleine Prot.-Christelijke Journalistenkring een waardige plaats kreeg in het journalistieke organisatie leven. Nog dit voorjaar trad hij op als spreker in een congres van de Christelijke journalisten, waarbij ook weer uitkwam, dat hij primus inter pares is, de eerste onder zijns gelijken. Hij diende de journalistiek op aller lei wijze. Thans bijv. ook als secretaris van de sectie hoofdredacteuren van de Federatie van Journalisten. Een jaar geleden niemand be grijpt, waar hij de tijd en concentratie voor dit werk vandaan haalde pro moveerde hij tot doctor in de econo mie op een magistraal proefschrift over „Het economisch-sociale beeld van het dagbladbedrijf in Nederland" een boek, dat sindsdien voor alle di recties, hoofdredacteuren en anderen, die in het perswezen belang stellen, van grote waarde is. Men zal begrijpen, dat in de jour nalistieke rijen grote blijdschap be staat, nu iemand, die vandaag de dag nog midden in het dagbladwerk staat, op de hoogleraarsplaats komt, waarin hij zijn door karakter en praktijk ge vormde hoge opvatting over journa listiek aan toekomende journalisten kan overdragen. De professorenmantel, die om zjjn schouders valt, nu hij staat op de mid daghoogte van zijn leven, siere hem vele jaren. De Syrische regering heeft het be middelingsaanbod van koning Saoed van Saoedi-Arabie ten aanzien van de spanning tussen Syrië en Turkije de finitief van de hand gewezen. Men is vast besloten de klacht tegen Turkije in de V.N. te handhaven. „Amerikaanse vliegtuigen schenden sedert enige dagen dagelijks het Sy rische luchtruim". Dit heeft generaal Afif Bizri, opperbevelhebber der Sy rische strijdkrachten, woensdag ver klaard. Hij zei voorts, dat volgens inlich tingen die hij had ontvangen, de Turkse troepenbewegingen langs de grens met Syrië voortduren. De auto riteiten in Damascus zijn van mening, dat het gevaar van een bliksemaanval van Turkije niet is verdwenen. Relletjes in Tnrkije De Turkse politie heeft woensdag van traangas en gummistokken ge bruik gemaakt om de regering vijan dig gezinde betogers in Ankara en Istanbul uiteen te drijven. De Turkse partijen hielden woens dag hun laatste bijeenkomsten omdat de Turkse verkiezingswet eist dat de verkiezingscampagnes drie dagen voor de stemming afgelopen moeten zijn. Spaak naar de V.S. Paul Henri Spaak, de secretaris-ge neraal der N.A.V.O. is woensdag per vliegtuig uit Parijs naar de V.S. ver- trokksn, Spaak zal besprekingen voeren met president Eisenhower, minister Dulles, diens ambtgenoot v. landsverdediging, mr. Elroy en generaal Twining, voor zitter van de commissie van stafchefs. Woensdag is len v,.,i L,o.y- stad een dijk gesloten. Het ging hier om de eerste verbinding tus sen de dijk van Oostelijk Flevo land en de Markerwaarddijk, waar ook de nieuwe verbinding Noordholland-Marken een onder deel van is Een verkeersvliegtuig van het type „Viscount" van de Britse luchtvaart maatschappij B.E.A. is woensdagavond bij de landing op een vliegveld bij Bel fast in Noord-Ierland verongelukt. Ze ven inzittenden, vijf bemanningsleden en twee passagiers, zijn om het leven gekomen. Wegens de slechte weersomstandig heden, regen en mist, werd het toestel vanaf de grond naar het vliegveld ge loodst. Het kwam echter voor de start baan aan de grond. De „Viscount" maakte een speciale vlucht om een groep personen naar Londen te brengen, die te Belfast de opening van fabrieksgebouwen had bijgewoond. Onder hen bevond zich de Britse minister van bevoorrading, Jo nes. De Franse socialistische leider Guy Mollet heeft woensdag vorderingen gemaakt bij zijn pogingen om een nieuwe regering te vormen. De rechtse radicalen en de centrum-radicalen (twee afzonderlijke georganiseerde partijen) hebben bekend gemaakt, dat rij hem zullen steunen. Tezelfdertijd betuigde senator Henri Bourgeaud zijn instemming met Mollets pogingen. De senator is in Frankrijk de meest in vloedrijke leider van de Europese ko lonisten in Algerije. De conservatieven, wier steun de formateur nodig heeft, zijn nog ver deeld. Bij K.B. is benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw luitenant-generaal J. H. Couzy, com mandant van het eerste legerkorps. (Van onze parlementsredactie) Zonder hoofdelijke stemming, mei alleen de stemmen der communisten tegen, heeft de Tweede Kamer gister middag het wetsontwerp op de herka pitalisatie 1957 aangenomen. Dit ont werp heeft ten doel door een fiscale tegemoetkoming een verbetering van de verhouding tussen het gestorte ka pitaal en het vermogen van vennoot schappen op aandelen te vergemakke lijken. Evenals bij de wet op de her kapitalisatie 1951 bestaat de tegemoet koming in een matiging van het tarief der inkomstenbelasting tot ten hoogste 20 pet voor uitkeringen In de vorm van bonusaandelen. Als voorwaarde Is daarbii gesteld, dat na de herkapitali satie de overblijvende fiscale reserves tenminste 25 pet. zullen uitmaken van het gestorte kapitaal. Het wetsontwerp geldt slechts voor herkapitalisaties, die vóór 1 januari 1959 plaats vinden. Met de algemene strekking van het regeringsvoorstel konden de heren v. d. Tempel (soc.), v. d. Wetering (c.h.), Van Leeuwen (lib.), Lucas (kath. v.) en Van Eysden (a.r.) zich wel vereni gen. De eerste meende, dat snel ge groeide vennootschappen dank zii deze regeling in staat zullen zijn hun finan ciële structuur te saneren. Overigens betwijfelde de heer v. d. Tempel of van deze gelegenheid op grote schaal gebruik zal worden gemaakt. Ook de heer v. d. Wetering (c.h.) geloofde, dat het wetsontwerp de kapitaalsbasis van sterk expansieve ondernemingen hier te lande zal verbreden en hun kapi taalsstructuur zal verbeteren. Met de het, dat herkapitalisaties in Suriname heer Van Leeuwen (lib.) betreurde hij en de Nederlandse Antillen (de heer v. d. Wetering noemde ook Nieuw- Guinea) niet onder de toepassing van deze wet zijn gebracht. De heer Lucas vond het ontwerp niet wereldschok kend, maar was niettemin erkentelijk voor de indiening ervan. De meeste sprekers waren het er overeens, dat werkingsduur van het ontwerp (tot 1 januari 1959) te kort is en verlengd moet worden tot ultimo 1960. De heer Van Eysden a.r.) be twijfelde of er in 1958, gezien de si- viuatie op de geld- en kapitaalmarkt. Vel voldoende'gelegenheid zal zijn om tot herkapitalisatie over te gaan. Ook de heren v. d. Wetering (c.h.) en Van Leeuwen (lib.) vonden de toegemeten tijd te krap. De christelijk-historische afgevaardigde dreigde zelfs met een amendement om de werkingsduur tot 1 januari 1960 te verlengen. Minister Hofstra zette echter uiteen, dat een latere termijn geen voordeel biedt, omdat de meeste herkapitalisa ties toch pas tegen het einde van de termijn plaats vinden. Zou men dus de werkingsduur tot 1 januari 1960 ver lengen, dan zou dit betekenen, dat de herkapitalisaties een jaar later plaats vinden. De buitenlandse politiek van de huidi ge regering is bij deze campagnes niet aan de orde gesteld. Alle partijen keu-: ren de houding van de regering te genover het debat in de V.N. en tegen over Syrië goed. 0 De synode van de Nederlands gere formeerde kerk in de zuid-Afrikaanse Kaapprovincie heeft maandag de laatste stap genomen tot volledige beëindiging van de onderwerping van deze kerk aan de staat, aldus heeft een woordvoerder van de kerk maandag meegedeeld. De synode besloot te streven naar intrek king van een besluit van 1843, waarbij de kerk verantwoordelijk is gesteld jegens het Zuidafrikaanse parlement wat be treft haar dogma en haar bestuur. Op de Kanaaldijk-zuid te Eindhoven zijn gisteravond een jongen en een meisje, die daar wandelden, door een personenauto aangereden. De jongen, de 15-jarige A. S. werd op slag gedood. Het meisje, de 16-jarige M. L. werd zodanig gewond, dat zij naar het bin- nenziekenhuis moest worden overge bracht. De auto reed door. De politie heeft onmiddellijk een onderzoek ingesteld in het verderop langs het Eindhovense kanaal gelegen woonwagenkamp en daar een auto aangetroffen waarvan de motor nog warm was en de koplampen bescha digingen vertoonden. De chauffeur van deze wagen zal opgespoord wor den. De Britse premier, Macmillan, en de zestien man sterke delegatie, die hem vergezelt, is woensdagmiddag op het vliegveld van Washington aange komen. Hij werd verwelkomd door de Amerikaanse minister van buitenland se zaken, John Foster Dulles. Macmillan verklaarde bij éSmkomst dat het doel van zijn ontmoeting met Eisenhower is het „nauwer aanhalen van de Brits-Amerikaanse vriend schapsbanden en uitbreiding van de samenwerking onzer twee landen in alle gebieden, waarin wij met onze bondgenoten en vrienden samenwer ken". Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken deelde mee, dat Macmillan, Selwyn Lloyd en Dulles woensdagmiddag op de Britse ambas sade zijn begonnen met een algemene bestudering van internationale kwes- Prins Bernhard voorzitter van „European Foundation" Niet alleen zal Prins Bernhard het driedaags congres leiden, dat de nog jeugdige „European Foundation" op 22, 23 en 24 november a.s. in het tropeninstituut te Amsterdam zal hou den, maar zoals de gepensioneerde Britse generaal Sir Terence Airey gis terochtend op een perscoferentie in Amsterdam heeft medegedeeld is de Prins bovendien zelf voorzitter van deze stichting en is hij in de functie biizorvior actief. ties en de politieke en militaire pro blemen die er verband mee houden. Een woordvoerder zei, dat het be zoek van Macmillan de gelegenheid verschaft voor een informele uitwis seling van gedachten zonder agenda. Een helikopter van de vliegbasis Deelen is gistermiddag bij Hoenderloo neergestort. De twee inzittenden, de 41-jarige gehuwde kapitein-vlieger van de Koninklijke Luchtmacht C. H. Nivo uit Arnhem en de gehuwde luite nant-kolonel H. H. Janssens uit Roer mond, van het depot der Koninklijke Marechaussee te Apeldoorn, kwamen om het leven. Het toestel is neergekomen bij de Miggelenberg in het Spelderwold. Een ooggetuige, de rijksboswachter Bloem, vertelde, dat hij merkte dat de moter van de helikopter in de lucht afsloeg. In het neergestorte toestel trof de heer Bloem de landmachtofficier nog le vend aan. Deze kon nog meedelen dat er een tweede inzittende in het toestel was geweest. Toen de heer Bloem deze tweede inzittende, de luchtmachtoffi cier, die uit het toestel was gespron gen, vond, was hij reeds overleden. De boswachter waarschuwde een dokter en de basis Deelen, die een am bulance stuurde. Inmiddels overleed echter ook de landmachtofficier. In Boedapest is het woensdag rustig geweest. Het feit dat het woensdag een jaar geleden was dat de oktober revolutie uitbrak is geen aanleiding geweest voor openbare demonstraties. De minister van staat Marosan hield een toespraak in een grote sporthal. Verslaggevers van westelijke bladen werden echter niet toegelaten. Winkels en scholen waren open. Ook op de fabrieken en kantoren werd woensdagmorgen normaal gewerkt. Tientallen politiemannen, gewapend met machinepistolen bewaakten het Kerepesilcerkhof in de Hongaarse hoofdstad, waar duizenden slachtoffers van de revolutie begraven zijn. Men kon moeilijk constateren of de klanten moedwillig uit de win kels wegbleven, want leden van de communistische partij zouden op dracht hebben gekregen speciaal woensdag uit winkelen te gaan, blijkbaar om te voorkomen dat men de indruk zou krijgen dat er een boycot gaande was. Politiemannen en soldaten stonden op wacht voor de kazernes en ge bouwen op strategische punten. Het leek of er in de middaguren, toen pen, meer politie en militie op de kantoren en werkplaatsen leeg lie- been was dan in de morgenuren. De Russische soldaten bleven voor het grootste deel in hun kampen en ka ïn de stad hingen over aanplakbil jetten met een afbeelding van een Russische soldaat en het opschrift: 'De ware vriend'. Op een paar aanplakbil jetten was een letter van het Hongaar se woord voor 'ware' doorgehaald, zo dat er in het Hongaars stond: 'ge mene'. In verschillende landen is de Hon gaarse revolutie herdacht. In het par- nistische afgevaardigden deel aan de lement van IJsland namen de commu- herdenkingsplechtigheid. In Genève en in de meeste andere Zwitserse steden werden dinsdagavond herdenkingsbij eenkomsten gehouden. Ook de Zwit serse bladen herdachten de oktober revolutie. Een groep Hongaren heeft woens dag in Londen een krans gelegd aan de Cenotaaf ter ere van de ge vallenen van de Hongaarse vrij heidsstrijd, een jaar geleden. Op het lint staat „Aan hen die vielen voor de vrijheid", van het die streden voor de vrijheid" Westduits antwoord De Westduitse sociaal-democratische partij heeft Chroesjtsjef in antwoord op diens recente brief aangespoord zich bij andere mogendheden te scha ren in het zoeken van een oplossing voor het Midden-Oosten Iets hogere temperaturen Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk regen of motregen. Matige tot krachtige wind tussen zuidwest en west. Iets hogere temperaturen dan gisteren. De V.S. hebben woensdag een Vanguard'-raket gelanceerd, die bestemd is voor het lanceren voor de Amerikaanse kunstmaan. De gelanceerde raket is uiterlijk ge lijk aan die, waarmee de kunst maan tot op een hoogte van 500 kilometer zal worden geschoten. Toeschouwers hebben de .Vanguard' dertig seconden kunnen zien, voordat de raket in de wolken verdween. Twee minuten lang kon men het geluid van het voortstuwingsapparaat horen. Het Amerikaanse ministerie van de fensie deelde mee, dat de proef is ge slaagd. De marine heeft bekend gemaakt, dat het eerste deel van de drietaps- raket de .Vanguard' het tot een hoogte van 170 kilometer heeft gebracht. De rest is 530 kilometer van de kust van Florida in zee terechtgekomen. (Van onze parlementsredactie) De Tweede Kamer heeft gistermid dag zonder hoofdelijke stemming haar goedkeuring gehecht aan het rege ringsvoorstel om een garantie te ver lenen voor leningen, die door de Ne derlandse Antillen worden gesloten ten behoeve van de ontwikkeling van Curasao en Aruba. De Nederlandse regering verplicht zich daarmee de be taling van rente en aflossing te ga randeren van leningen, die een totaal bedrag van f38 miljoen niet te boven gaan en die gesloten worden ten be hoeve van de economische en sociale ontplooiing van Curasao en Aruba (hotelbouw, waterproject, tuinbouw- cultuur enz.). De garantie beperkt zich tot de rente- en aflossingstermijnen, die vóór 1 juli 1979 vervallen. Twee weken is de behandeling van het wets ontwerp uitgesteld in verband met het besluit van de eilandsraad van Cura sao voorlopig geen gebruik te maken van het Nederlandse aanbod, zulks in verband met de moeilijke financieel- economische positie van ons land. De Staten van de Nederlandse Antillen hebben echter inmiddels besloten de garantie te accepteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1