Honderd jaar geleden werd de Bijleveldpolder ingedijkt Grote it de provincie Zeeuwse wandelingen Inpolderingen in het Sloe Victoria Hotel Uil mi lM» STEDEN Phoenix heren' of damesrijwiel naar keuzé ter vaarde van f250.— spelregels van deze grote Puzzle-wedstrijd O O O O O O O O O O O O O O Zeeuwse najaarspuzzle-wedstrijd Geen renteverhoging bij spaarbanken MIDDELBURG GOES THOLEN TERNEUZEN Een wedstrijd met ruim driehonderd prijzen De hoofdprijs is: Hieronder volgen de Woensdag 23 oktober 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina Juist 100 jaar geleden, dus in 1857, werd in het Sloe de Bijle veldpolder ingedijkt, een polder wan bijna 100 ha. Dit is in een eeuw de laatste grote inpoldering geweest van steeds hoger worden de schorren in het Sloe, eens een belangrijk vaarwater tussen de beide Schelde-armen. Sinds 1948 is er weer een grote polder (425 ha) bijgekomen; het gebied ten zuiden van de Sloedam, die nu offici eel de Quarlespolder heet, genoemd naar de vorige Commissaris der Ko ningin. De meeste lezers zullen zich dit werk nog wel herinneren. Velen zullen geno ten hebben van de gele bloesempracht van het koolzaad, waarmee deze nieuwe polder de eerste jaren werd bezaaid. Verzanding van het Sloe De ons zo bekende naam Sloe is pas vanaf de 17e eeuw in gebruik. De vele vaargeulen tussen de zandbanken droe gen voor die tijd verschillende namen: Lemmer, Welsinge, Slaak (Slaecke), Jonker Fransengat, Stellegat zijn wel de bekendste vaarwegen tussen Walcheren en Zuid-Beveland. In de Lemmer ontstond reeds in de 14e eeuw vóór Arnemuiden een grote zandplaat, Arnemuiderzand genoemd, later horen we de naam St. JQoospolder. Met de grote overstroming van 1530 is deze vermoedelijk ondergelopen. Later weer als een hooggelegen schor te voor schijn gekomen, want 1550 hield de schutterij van Arnemuiden hier haar schietoefeningen. In 1631 werden deze schorren defi nitief ingedijkt en deze polder van 265 ha kreeg de naam Oud St. Joosland- polder. Er ontstond zelfs een peuterig dorpje van één straatjh met aan iedere kant 10 huisjes. Er waren zelfs twee herbergen bij: de Landbouw en de Witte Zwaan Onze voorvaderen moesten blijkbaar niet veel van geheelonthouding hebben! Over die „goede" oude tijd gesprokenWat tegenwoordig nog het ,Oude Dorp heet is een overblijfsel van dit eerste dorpje uit deze nieuwe polder. Hoge schorren Tegen deze polder ontstonden hoge schorren, waarvan er enkele enige jaren later werden ingedijkt; in 1644 de Mid delburgse polder (280 ha). De naam zegt reeds dat het nieuw gewonnen land ei gendom was van de stad Middelburg. Het werd tot een ambachtsheerlijkheid verheven onder de naam van Nieuw- land. Een passende naam, die ook overging naar het dorp dat hier ontstond. In het westen van de Middelburgse polder vlak tegenover het havenkanaal naar Middel burg. De nog bestaande herberg „De Rode Leeuw" is het oude veerhuis. Dwars door deze polder is later de grote verkeersweg aangelegd van Mid delburg naar de in 1871 gemaakte Sloe dam. Dit nieuwe dorp ontwikkelde zich veel vlugger dan het Oude Dorp, dat zo goed als geen vooruitgang liet zien. Het was ook veel gunstiger gelegen. Een bezwaar was, dat de bewoners naar Arnemuiden naar de kerk moes ten, vooral in de winter met de slechte wegen een moeilijke reis. Maar dit euvel werd vei lpen, toen het nieuwe dorp in 1650 een Kerk kreeg met een eigen predikant. Toen deze kerk te klein werd, werden er twee zijvleu gels aangebouwd. In 1882-'83 werd deze eerste kerk vervangen door de nu nog bestaande. Aanlegdam Toen de Middelburgse haven geen dienst meer deed, werd er een dam aan gelegd en de oostdijk er langs werd be straat: dat is de tegenwoordige Nieuw- lancfce weg. Naar aanleiding van de ontsparing, welke de laatste maanden in steeds gro tere omvang, zowel bij de rijkspostspaar bank als bij de particuliere spaarbanken valt waar te nemen, is in banklcringen nagegaan in hoeverre tegenover deze ontsparing bij de spaarbanken een over heveling van saldi naar de gewone ban ken staat. Het blijkt evenwel, dat een dergelijke overheveling van spaarsaldi niet veel voorkomt, daar de spaarders der spaar banken van een geheel andere categorie zijn, dan degenen, die gelden bij de ban ken uitzetten. Inmiddels wordt het probleem van de aanzienlijk hogere rentevoet op de nati onale woningbouw lening, welke 6 pro cent rente draagt en waarop ook voor bedragen van f 100,kan worden inge schreven met daartegenover de lage spaarbankrente steeds urgenter. De gro te moeilijkheid voor de spaarbanken is evenwel, dat zij liquide moeten blijven en bovendien haar beleggingen thans nog merendeels slechts ongeveer 3% procent- opleveren en a]i°en met haar nieuwste mak'^n. Op grond van deze verhoudingen zou dan ook voorshands een renteverho ging bij de spaarbanken niet zijn te ver wachten. In 1815 werden alle polders en am bachtsheerlijkheden, dus ook het oude en het nieuwe dorp verenigd tot één burgerlijke gemeente Nieuw en Sint Joosland. Een wat langademige naam, die door niemand gebruikt wordt, ieder een spreekt van het dorp Nieuwland. Van schor tot polder Het eerste wat men op een hooggelegen schor deed was het zoeken naar zoet water. Had men op een zandweg b.v. zo'n plaats gevonden, dan groef men een put. Er werd een dijkje omheen gelegd om bij hoge vloed het zeewater tegen te houden. Er werd een schaapskooi ge bouwd en een hutje voor de herder en nu kon men de schorren voor schapen teelt gebruiken. Liepen ze nog maar zelden onder wa ter, dan ging men ze inpolderen. Na de Oud St. Jooslandpolder en de Middel burgse polder, die ik al genoemd heb, volgden er meer: de Mortierepolder, de Ingezonden Meded. (adv AMSTERDAM Tel. 34255 WIntertarieven Rapenburgpolder, Nieuwerkerkepolder, Johannapolder, Nieuw Sint Jooslandpol der. Soms had men ook wel tegenslag. Zo werd laatstgenoemde in 1671 inge dijkt, liep in 1750 onder water en werd in 1777 opnieuw ingepolderd. Mooie gro te boerderijen ontstonden er met namen als Eendracht, Broederlust, Reigersberg. Bijleveldpolder Met de 100-jarige Bijleveldpolder ging het evenzo. Deze ontstond als een aanwas tegen de Oud St. Joos landpolder. Eerst werden de schor ren door schapen beweid. In febr. 1857 verkocht de ambachtsheer van 's-Heer Arendskerke deze schorren aan de firma Servaas Tak te Mid delburg, die voor de inpoldering zorgde door een nieuwe zeedijk van 3300 meter langs het Sloe aan te leggen. De bedijkingskosten werden ge- faamd op f 50.000, Na de polder twee achtereenvol gende jaren met koolzaad bezaaid te hebben, kon hij daarna voor andere gewassen gebruikt worden en had men een prachtige aanwinst van 100 ha zeer vruchtbaar land verkregen. De polder werd genoemd naar mr. J. F. Bijleveld, burgemeester van Middelburg. Er liggen twee boerderijen Feestavond bejaarden Maandagavond is in het Schutters hof het tienjarig bestaan herdacht van de Bond van ouden van dagen. De voorzitter, de heer J. Wondergem, opende deze avond met een jubileum rede, waarna de heer Bostelaar we gens zijn 10-jarig jubileum als be stuurslid werd gehuldigd. De jubila ris werd een fruitmand aangeboden. De heer A. J. Berenpas sprak na mens het gemeentebestuur. Na deze speech sprak nog de heer König uit Vlissingen, als lid van het hoofdbestuur. Hij gaf een historisch overzicht van de afgelopen tien jaar. De rest van de avond werd gevuld door het cabaretgezelschap van de buurtvereniging Nieuw Middelburg. In Dienst der Kerk De Vrouwenvereniging van In Dienst der Kerk hield onder leiding van mevrouw M. C. Don-Verboom een bijeenkomst in de Bogardzaal. Ds. Sonke, onderwijzer te Nieuw-Guinea, sprak over het werk op zijn zen dingsschool te Joka. Hij verduidelijk te het geheel door de vertoning van lichtbeelden. Genootschap van Kinderherstellingsoorden jubileerde De Goese afdeling van het Cen traal Genootschap voor Kinderher stellingsoorden en Gezondheidskolo nies vierde dit jaar haar vijftigjarig jubileum. Dit feit werd maandag avond in hotel „Centraal" herdacht. Voorzitter S. Kroonenburg, oogarts te Goes, gaf bij deze feestelijke jubi leumbijeenkomst in zijn openings woord een overzicht van de werkwijze en het doel van het genootschap en van de bronnen van inkomsten. Als waarnemend burgemeester van Goes sprak wethouder J. J. v. Melle, felicitaties uit namens de burgerlijke gemeente. Hij roemde het initiatief van particulieren, dat in dit geval ook door particuliere kracht en middelen op de been blijft. Hij achtte het een vaststaand feit, dat het werk van het genootschap nog nodig is, gezien de verschillende spanningen, die men in deze tijd kent. Hij sprak dan ook de verzekering uit, dat de gemeente altijd blijk zal geven van warme sympathie. Namens het Burgerlijk Armbestuur sprak de heer W. Hamelynck zijn dankbaarheid uit over het werk van de jubilerende afdeling. Hij overhan digde het bestuur hierbij een enve loppe met inhoud. De heer J. Pasman, lid van het hoofdbestuur, prees het warme ge meenschapsgevoel in Goes en bracht de dank over van het hoofdbestuur. Mej. De Kruyter, die dit jaar 30 jaar bestuurslid is, ontving uit handen van de heer Pasman_ de „Dr. A. Schuckink Koollegpenning". Namens de afdeling Kloetmge, sprak mevrouw Snoep en zuster C. de Wolf namens de afdeling 's-Heer Arendskerke. Zij overhandigde het bestuur een bedrag van f 50, Tenslotte belichtte dokter P. K. de Haas, kinderarts te Goes, enkele me dische facetten van het werk van het genootschap. Spoedeisende raadsvergadering Maandagmiddag kwam de raad in spoedeisende zitting bijeen onder leiding van burgemeester mr. A. J. van der Hoe ven. Afwezig waren de heren Bal, De Korte en Gelderblom. Aan de orde was slechts één punt, n.l. de ruiling van het pand Dalemsestraat 27, eigendom van de heer G. Vis voor het pand Dalemsestraat 23. Het eerste staat naast de openbare school waar voor de heer Vis geen mogelijkheid aanwezig was om zijn auto- en rijwielbedrijf uit te breiden. Bij het andere pand kon dat wel. De raadsleden hadden geen bezwaar te gen deze ruiling, omdat de panden van gelijke waarde zijn. De heer Vis bood nog een bedrag van f 100,aan voor eventuele kosten. Chr. Reisvereniging 25 jaar Voor de C.R.V. „Voorwaarts", was het zaterdag een ware feestdag. De jubileren de vereniging recipieerde 's middags in het Jeugdgebouw aan de Kerkhoflaan i.v.m. het 25-jarig bestaan. Vele geluk wensen, zowel van de leden als van be langstellenden, waarbij sommigen verge zeld van een geschenk, mocht het be stuur tijdens deze drukbezochte receptie in ontvangst nemen. Dat de vereniging ook 's winters haar leden gezelligheid en genoegens weet te verschaffen bleek uit de mededelingen die de voorzitter aan het slot van een koffie-maaltijd deed, aangaande het aan staande winterprogramma. De in voorbereiding zijnde reis voor het komende seizoen 1958 werd eveneens besproken; dit bleek een zeer aantrekke lijke vierdaagse tocht door Nederland-te worden. De feestelijke bijeenkomst bood de aanwezigen een feestprogramma vol af wisseling en verscheidenheid. Het werd opgeluisterd door muziek en zang van het dames-zangkoortje der vereniging en door de muziekclub „Nieuw Leven", al les onder leiding van de heer Lensen. De openingsrede van de voorzitter en oprichter, de heer C. Leunis, gewaagde van dankbaarheid en erkentelijkheid voor hetgeen ln de afgelopen 25 jaren werd bereikt. De secretaris, de heer D. P. Versluys, bleek schatgraver in het verenigingsar chief te zijn geweest. Menig Interessant voorval uit de afgelopen 25 verenigings jaren werd opnieuw naar voren gebracht. Na een pauze belandden de aanwezi gen in Zwitserland, middels een groot aantal schitterende kleurendia's van de secretaris. Tweemaal werden allen betrokken bij een originele en zeer leuke vorm van sa menzang. Dit onderdeel van het pro gramma verschafte prachtige ideëen voor gemeenschappelijke zang tijdens de ko mende reizen. Het door een der leden speciaal voor dit jubileum gemaakte lied werd voor het eerst gezamenlijk gezongen. Namens alle leden werd aan de voor zitter en oprichter der vereniging, de heer C. Leunis, een geschenk aangeboden als blijk van waardering, terwijl mevr. Leunis, als oudste lid in verenigingsja ren, een bloemenhulde in ontvangst mocht nemen. Verscheidene bestuurs- en gewone le den die zich in de loop der jaren bijzon der verdienstelijk voor de vereniging hebben gemaakt, werden door de voor zitter toegesproken en als blijk van waardering een geschenk aangeboden. Een waardig slot kreeg deze geslaagde avond waarin de in deze vereniging heersende sfeer zo voortreffelijk werd weerspiegeld door de dagsluiting van Vicaris Lalleman. Enkele organisaties van Amerikaan se bloemenkwekers zijn tegen invoer van snijbloemen uit Nederland. Er zou den, zeggèn de Amerikaanse handela ren in de V.S. chaotische toestanden op marktgebied ontstaan. Compleet met „Nordlicht" lamp, jasbeschermer, slot, enz. Beschikbaar gesteld door Phoenix Rijwielen fabriek, Alb. Schootstraat te Leeuwarden. Voorts: vulpennen, dozen luxe post, vulpotloden, mooie foto-kalenders voor 1958, romans, fototoestellen, electr. strijkijzer, dames- of herenpolshorloge, enz. We kunnen niet alle 325 prijzen opsommen, maar hier volgt wel een bloemlezing van de prijzen, die voor deze wedstrijd beschikbaar zijn gesteld: Rotanfauteuil, Rotanhuis, Langeviele, Middelburg. Reis-etui, Lederwarenhuis Byou, L. Delft, Middelburg. Twee damespotloden, Kon Rotterd. Lloyd, Rotterdam'. Verona-aansteker, Ned. Chr. Reisvereniging, Den Haag. Grote luxe doos sigaren, Sigarenfabriek „Gulden Vlies" Tilburg. Végé Levensmiddelenpakket ter waarde van f25. fa.Maljers en Zn., Middelburg. Luxe damestas. Wed. Visser, Papegaaistraat, Goes. 1 paar renschaatsen, Fa. Nooitgedacht en Zn., IJlst. Huisapotheek, Fa. Van der Rest, Kerkstraat, Goes. 10 dozen luxe post, Kon. Papierfabrieken Van Gelder Zn, Amsterdam. 1 paar Pantoffels, Fa. J. Allewijn en Zn, Middelburg. Toilettas, Parfumerie Van Biemen, Goes. Waardebon van f25.Magazijn Nieuw England, L. Delft, Middelburg. Waardebon van f 10.—, Kledingmagazijn Van Loo, Middelburg. Waardebon van f 10.Fa. Gerritsen, Kerkstraat, Goes. Phylodendron met sierpot, Kwekerij M. H. Dekker, Middelburg. 3 zakspiegels en 3 zakportefeuilles, Alg. Friese Levens verzekeringsmij. en de Grote Noord-Holl. van 1845. Fietslantaarn, Rijwielfabriek Phoenix, Leeuwarden. Luxe dames schrijfmap, Ned. Chr. Reisvereniging, Den Haag. Sierlepel, Van den Driest, Gravenstraat, Middelburg. 3 Atlassen Nederland, Tonnema N V., Sneek. Auto op rails, Het Ticohuis, L. Delft, Middelburg. Overgooier voor Baby, De Weefstoel, L. Viele, M'burg. Sierasbak, Bohemia, L. Vorststraat, Goes. 6 Papbordjes, Ligafabrieken, Roosendaal. Foto-album, Piet Vreke, K. Delft, Middelburg. Boek, Boekhandel Elenbaas, Goes. Borduuralbum en 2 uur gratis onderricht naaimachine, Fa. Van Oevelen en Zn, L. Delft, Middelburg. Gratis rijles, Autorijschool Jasperse, Koudekerke. Baddoek, Goedkope Simon, Goes Blikopener, Hoekje van Goes, fa. Broekstra, Goes. 3 paar Hi-Life nylons en 3 paar Danlon nylons, Poley fa. Meeuwsen, Ganzepoortstraat, Goes. Constructor bouwdoos, J van Wuijckhuijse, L. Vorst straat, Goes. Toplin overhemd, Maison Van Westen, L. Vorststraat, Goes. Snoeischaar, Cornelisse, Vlasmarkt, Middelburg. Dames- of herenpolshorloge, Fa. Fabery de Jonge, Goes. Waardebon voor leuke verrassing, Berco, Goes. Autospiegel, fa. Mullié en Kunst, Middelburg. Thermometer, Focus, Opril Groote Markt, Goes. 1 paar „Votha" super Perion dameskousen, Rial, L. Vorststraat, Goes. Ontbijtlaken en 6 vingerdoekjes, Brouwenaar en v. d. Kamer, Lange Viele, Middelburg. 2 gratis rijlessen, Autorijschool Van Zweeden, Dom burg. Aan de deelnemers. Enkele puzzelaars vragen ons naar de puntenstand, die wij vorige week plaatsten. Zij vonden het vreemd, dat er nu ineens meer koplopers zijn gekomen, dan bij de eerste punten stand. Ja, die vraag hadden wij wel ver wacht. Maar de „ontknoping" zit hierin, dat ook die koplopers niet alle puzzels helemaal goed hebben opgelost. Daarbij komt dan de waardering van de fouten. Hoeveel punten worden er afgetrokken, als er fouten zijn gemaakt. U weet, vorig maal hebben wij al geschreven, dat door één fout, niet de hele puzzel terzijde wordt gelegd. De oplossing krijgt door die éne of door die meerdere fouten een lagere puntenwaardering. En dan maakte de jury bij het geven van de tweede pun tenstand een kleine vergissing door te schrijven „Het hoogst aantal bereikbare punten". Dat moest zijn: „Het tot heden bereikte aantal punten." Dat Is een tik keltje anders. n nu nog een paar boodschappen. De heer Philipse, Kapelle. Nee, meneer, de jury is het niet met U eens. Legende en ballade is een te groot verschil. Mevr. Maat, Kruiningen. Ja, de hand is over het hart gestreken. Gaat U maar verder. J. Poppe, Ritthem. Nee, die fout (want dat is het) kost U geen tien punten. Hoe veel dan wel? Nou, eerlijk één punt. J. de Putter, Hoek. Accoord. Het kon nog net. M. P. Annot, Oostkapelle. Nee, die combine kost U drie punten. Jammer, hé? A. Joosse, Middelburg. Uw puzzel is, na het bovenstaande gelezen te hebben, wel opgelost, dachten wij. G. de Lugt, Schoondijke. Voor U geldt hetzelfde wat we hierboven schrijven aan de heer Joosse. S. Saamen, Kortgene. otaal kost te U die fouten zes punten. K. Dingeman- se, Haamstede. Uw oplossingen lopen normaal mee. Dat zit dus allemaal goed. A. Dijkhuizen-ilroe, Souburg. Nee, met zo'n enkele fout verliest U niet veel pun ten. De jury is soepel. Maarfout is fout. R. de Lange, Kortgene. Zie ons ant woord aan de heren Joosse en De Lugt hierboven. J. v. d. Velde, Vrouwenpolder Ja, dat waren allemaal kleine foutjes. Maar gaat U rustig verder. U zit nog goed. K. Cornelisse, Middelburg. Nee, dat gaat niet. Dat is het geheim van de jury. L. v. d. Vaate, Zierikzee. Ja, dat rekent de jury fout. J. Vogel, Serooskerke. Zie onze inleiding hierboven. Ja, zo'n woord kan wel eens dwars zitten. Maar daar houdt de jury ook wel enigermate reke ning mee. U zit nog niet zo slecht voor een van de mooie prijzen. J. Sent, Krab- bendijke. Zie hierboven. J. P. Polderman, Serooskerke. De jury rekent altijd met de voordelen van puzzelaar. Maar.fout is fout. D. Boon, Axel. Ja, geen bezwaar. Oplossing opgave nummer 7. 1. haast, 2. ruïne, 3. gelag, 4. roest, 5. noest, 6. liter, 7. gesel, 8. leest, 9. snede, 10. slang, 11. beurs, 12. trein, 13. paars. Hulst-ENTTisse-Sluis. Oplossing opgave nummer 8. Horizontaal: 1. Brouwershaven. Verti caal: 1. Biggekerke, 2. Oosterland, 3. We. meldinge, 4. Roversberg, 5. Hoofdplaat, 6. Vlissingen, 7. Noordwelle. 0 Ieder kan aan deze wedstrijd deelnemen. 0 's Zaterdags en 's woensdags wordt een opgave geplaatst. In totaal ver schijnen er 21 opgaven. De laatste opgave wordt geplaatst op 30 novem ber a.s. Indien enigszins mogelijk worden de prijswinnaars gepubliceerd in „Zeeuwsch Dagblad" van 4 december, terwijl de prijzen zullen worden uitgereikt op 5 december a.s. Dat wordt dus een ware St. Nicolaas-ver- rassing. Er zijn gemakkelijke en moeilijke opgaven. Elke opgave wordt van te voren door de jury voorzien van een aantal punten. Deze ^puntenwaarde varieert tussen 5 en 20 punten. De deelnemer met het hoogste aantal punten ontvangt de hoofdprijs en zo vervolgens. De uitslag van de jury is bindend; daarover kan niet worden gecorres pondeerd. Door het eenvoudige feit van deelname aan de wedstrijd onderwerpt men zich aan de voorwaarden. Oplossingen mogen alleen worden Ingezonden met gebruikmaking van het puzzelformulier, zoals dat bij elke opgave in „Zeeuwsch Dagblad" staat afgedrukt. Oplossingen, die zonder gebruikmaking van dit formulier worden ingezonden, worden terzijde gelegd. Indien mogelijk, zullen wij puntenstanden publiceren, zodat alle deel nemers en deelneemsters op de hoogte zijn van de stand van zaken. Alle oplossingen inzenden aan het kantoor van „Zeeuwsch Dagblad" ta Goes, Postbus 4. In de linkerbovenhoek van de enveloppe duidelijk ver melden: oplossing najaarspuzzle. De oplossing van onderstaande opgave moet uiterlijk zaterdagmorgen 26 oktober ons ons bezit zijn. Opgave nummer 10. INVUL-PUZZLE 2 3 4 5 6 7 8 9 10 II 12 13 14 Verticaal woorden invullen die betekenen: 1. elfde teken in de dierenriem, 2. muziekgezelschap, 3. wederwoord, 4. stad, dorp, parochie, 5. hartzeer, 6. voorstel, 7. aanzienlijk, 8. mooie landstreek in België, 9. eremuziek bij avond, 10. wakker worden, 11. beschroomd, 12. profijt, 13. nageslacht, 14. bed, waarop ajuin gekweekt wordt, 15. kenns door onder vinding verkregen. Bü juiste oplossing leest men op de cirkeltjes van 1 naar het midden onder en van het midden onder naar 15 boven de naam van een gemeente tussen Oostburg en IJzendijke. BRUIN1SSE Ouden van dagen. Ook voor de ouden van dagen trad mevr. Van Stapelen- Manoth uit Steenwijk op met haar cau serie: „Is oud worden de moeite waard". Ook hier was zij verzekerd van een aan dachtig gehoor. Voor haar onderwerp, dat zij op boeiende wijze wist te brengen werd zij door mevr. Michaelis dank ge zegd onder aanbieding van een geschenk. Collecte. De Zeeuwse collecte heeft in deze gemeente f 154,75 opgebracht. Geslaagd. Bij het te Den Haag gehou den examen vakbekwaamheid detailhan del kachelsmidbedrijf slaagde o.m. de heer H. L. Kesteloo. HOEDEKENSKERKE Zangavond. Zaterdagavond is in de Ned. Herv. kerk een zangavond gehou den, waarvoor een goede belangstelling was. Naast het plaatselijke kerkkoor van de Herv. gemeente, zongen de zangver enigingen van Ovezande en Terneuzen Benoeming. De heer M. Kempe, kan toorhouder van de PTT is voor vast be noemd als kantoorhouder te Bruinisse. Half nov. hoopt hij daar in dienst te tre den. OOST- EN WEST-SOUBURG Arjos. Onder leiding van de heer A. Arendse kwam de Arjos bijeen. De voor zitter hield een inleiding over het onder werp: „Gewapende macht", waarop een goede bespreking volgde. Na de pauze volgde het politieke praatje van de heer S. Kasse. OUD-VOSSEM EER Raad. Donderdagavond om half acht komt de raad bijeen. De agenda vermeldt o.m. vaststelling gemeentebegroting 1958 en gift i.v.m. bejaardenzorg. SCHERPENISSE Verkoping. De verkoop van gemaakte goederen door de vrouwenvereniging Wees een Zegen, die vandaag zou worden gehouden, kan wegens ziekte geen door gang vinden. De verkoop is nu uitgesteld tot een nader te bepalen datum. SCHOONDIJKE Gemeente-avond. Vanavond wordt in de consistorie van de Ned. Herv. kerk een gemeente-avond gehouden. Mevr. De Groote uit Zuidzande zal spreken over het goede gezin. Via een forum zullen de vragen worden behandeld. Verder zal een film vertoond worden. Collecte. De collecte voor de reclasse ring heeft f 116,opgebracht. ZOUTELANDE Gecombineerde vergadering. Maandag avond is in het kader van de gezinsweek een gecombinee.rde vergadering gehou den van C.J.V.F. en C.J.M.V. waarin ge sproken is over het onderwerp: „Het ge mengde huwelijk". Verschillende vragen werden beantwoord door een forum be staande uit mej. Samuelse en de heren P. L. den Hollander en S. van Sluys. Collecte. De PIT-collecte heeft opge bracht f33,07. ;-HEER ABTSKERKE Collecte. De Zeeuwse collecte heeft ruim f 11,opgebracht. 's-GRAVENPOLDER PIT-collecte. De collecte voor het PIT heeft opgebracht f34,75.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 4