Verbolgen vader onderwijzer ranselde af ZEEUWSE UU Nieuw orgel in Oosterkerk te Goes heeft historie AMSTLEVEN levensverzekering Omdat zoonlief wegens wangedrag school moest blijven WINKELEN IN GOES MET ACHT DUITSE SCHIPBREUKELINGEN Begin november wordt het instrument in gebruik genomen aars POLITIERECHTER MIDDELBURG Zeeuwse N.C.R.V. vergaderde in Goes Land- en Tuinbouw Onderlinge vergaderde in Goes Begroting sluitend in St. Laurens a s a s S Ds. Strating sprak te Middelburg ovet Kerkelijk en Maatschappelij k werk Voor toekomstige maatschappelijke werkers Herv. scholen te Vlissingen in actie voor de tent Fantastisch/ Artemis MIDDELBURG actieve correspondent Woensdag 23 oktober 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 „Ik ben als een wildeman tekeer gegaan," zei de Zierikzeeënaar J. H. tegen de politie, toen hij op 18 september j.l. de onderwijzer M. van der M. afgeranseld had. De oorzaak hiervan was gelegen in het sim pele feit, dat H's zoon school had moeten blijven om strafwerk te ma ken en toen de sommen, die hij moest maken, voor H. junior een te moeilijke opgaaf bleken te zijn, stuurde de onderwijzer het ventje naar huis. Wat hier voor kwaads in steekt werd tijdens de zitting van de Middelburgse politierechter ook niet duidelijk, maar de gebelgde vader had de onderwijzer in ieder geval opgezocht en zijn verontwaar diging metterdaad laten voelen. Het kind moest strafwerk maken, omdat hij in de klas het dochtertje van de familie F. geslagen had. De on derwijzer vond, dat zoiets niet onge straft voorbij mag gaan en het joch moest dus schoolblijven. Nadat het ke reltje naar huis gestuurd was, kwam eerst zijn moeder, die dacht dat de meester kindlief geslagen had, naar school. De onderwijzer hielp haar spoedig uit de droom, want dit was niet waar. Moe was nog maar nauwe lijks vertrokken, of vader H. vervoeg de zich bij de leerkracht met het ver melde gevolg. Weliswaar had H. daarna zijn ver ontschuldigingen aangeboden, maar toen zoonlief zich bleef misdragen, ontstonden er andermaal moeilijkhe den. De officier van justitie, mr. J. L. Andreae, achtte voor deze mishande ling een boete van 30 op zijn plaats en dit vond de politierechter, mr. J. A. E. Rink, ook. Onder invloed De landbouwer A. H. T. uit Aarden burg, die op 21 september onder in vloed zjjn auto bestuurd had, hoorde lich veroordeeld tot een boete van 150,alsmede drie maanden voor waardelijke ontzegging van de rijbe voegdheid. De officier eiste drie we ken hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, 150,boete en drie maanden ontzegging onvoor waardelijk. Mr. Andreae wilde geen gevangenis straf vragen, omdat het hier behalve een „slippertje" iemand betrof, die 'n blanco strafregister heeft. „Als de meesters van de weg niet achter hem gereden hadden, was hij zonder kleer scheuren thuisgekomen", verzekerde Sr. G. Tichelman, die voor T. pleitte. ij drong aan op een voorwaardelijke gevangenisstraf. De politierechter be paalde zich dus enkel bij een geld boete. Ook de aannemer G. M. uit Sint Maartensdijk had iets te diep in het glaasje gekeken, voordat hij met zijn auto ging rijden. Toen een plotselinge rukwind over zijn wagen streek, kreeg hij dan ook zoveel moeite met de „na vigatie", dat hij pardoes met auto in een sloot terecht kwam. Drie weken voorwaardelijk (proeft, drie jaar), intrekking van het rijbe wijs gedurende drie maanden en 150 boete vorderde de officier. De politie rechter nam de eis over, behalve dan, dat hij de boete terugbracht op 100. „Niks van aan" De grondwerker A. E. O. uit Vogel waarde werd er van beschuldigd in de late avond van de 20e juli onder invloed op zijn fiets gereden te heb ben. De politie had hem zien slinge ren en toen O. stopte, viel hij bijna om. „Niks van aan", zei hjj en de po litierechter besloot toen de zaak aan te houden om de verbalisant te kun nen horen. De fruitteler G. van W. uit Terneu- zen, die eind vorige jaar op de Axel- sestraatweg te Terneuzen met zijn wa gen op een stilstaande auto gereden ver- was, werd vrijgesproken. Hü klaarde, dat hij destijds last van dui zelingen had, terwijl hij bovendien on der behandeling van een arts hiervoor was. Naar mr. Andreae zei was ziekte hiervan inderdaad de oorzaak geweest, waarom hij de opzet niet bewezen achtte en vroeg vrijspraak. Mr. Rink sloot zich gaarne bij het requisitoir van de officier aan. Diefstal van enkele koperen buisjes op een fabrieksterrein in Sas van Gent kwam de fabrieksarbeider H. B. uit Terneuzen op 15,te staan en de Terneuzense E. O., die een kennis en kele minder fraaie volzinnen in het gezicht geslingerd had, werd tot 25 boete veroordeeld. In „Slot Ostende" vergaderde gister avond de afdeling Zeeland van de Ned. Chr. Reisvereniging onder voorzitter schap van de heer H. C. van Donk te Goes. Uit de jaarverslagen van secretaris P. B. Kramer en penningmeester J. Evertse, viel op te maken dat de afde ling in het afgelopen jaar verschillen de propaganda-avonden heeft gehou den in Goes, Middelburg, Terneuzen en Schoondijke, terwijl in kas een batig slot is van f 260. Bij bestuursverkiezing werd de heer J. K. Voogd herkozen en werden geko zen de dames E. Bakker te Borssele en J. Zwiep te Biezelinge. Als kandidaat voor de vacature in het hoofdbestuur werd aangewezen de voorzitter, de heer Van Donk. Voorts werden deze avond door de Esso-filmdienst een vijftal films ver toond, n.l. een muziekfilms van Straus, kleurenfilms over New York en de Bermuda Eilanden, een film over de oliewinning in ons land en een teken film. Schoolartsendienst Zuid-Beveland en Walcheren In het bestuur van de schoolartsen- dienst voor Zuid-Beveland en Walcheren zijn twee nieuwe leden gekozen. Als ver tegenwoordiger van de gemeenten werd In de vacature C. F. M. van Horsigh be noemd mr. H. J. M. Stieger, burgemees ter van Hoedekenskerke. Als vertegenwoordiger van het R.K. onderwijs werd aangewezen de heer P. Paree, hoofd van de r.k. school te 's Hee- renhoek, die de plaats inneemt van de heer Th. W. Spelier, eertijds hoofd van de r.k. school te Heinkenszand. Maandag is van Oranje" te Goes in „De Prins onder voorzitterschap GISTERMIDDAG „EVEN" gewinkeld met acht Duitse schip breukelingen. In Goes. Ja precies, dat waren de acht gerédden van de Duitse kustvaarder „Plan", die in de avond van maandag op dinsdag binnen vijf minuten ter hoogte van Biezelinge in de gol ven was verdwenen. Vijf van hen lagen toen te slapen. Op het laatste moment kon den ze het vege lijf redden, door in pyama overboord te springen. En gistermiddag kwamen ze dan, dank zij de goede zorgen van consul F. de Grooff naar Goes, om zich weer helemaal in de spul len te steken. van van de heer Ir. A. E. Bruyning, de i laatste jaarlijkse algemene ledenver- 1 gadering gehouden van de onderafde-^ ling Zeeland van „De Centrale Land- i en Tuinbouw-Onderlinge", afdeling van de Bedrijfsvereniging voor hetj^ Agrarisch Bedrijf. De Centrale Land- en Tuinbouw-vy Onderlinge heeft n.l. als gevolg van deA» reorganisatie van de Bedrijfsvereni- ging voor het Agrarisch Bedrijf sindsvy 1 januari 1957 geen taak meer bij de?p» uitvoering der ongevallenverzekering. Verwacht mag worden, dat tegen hetvy einde van 1957 de reorganisatie volle-'*» dig zijn beslag zal hebben gekregen. Het uitgebrachte verslag en het fi-sy nancieel overzicht over het boekjaar^p» 1956 werden ongewijzigd goedgekeurd. Aan het verslag ontlenen wij hetvy volgende: -dt Op 31 december 1956 bedroeg het aantal leden 2925. Het verzekerdevy loonbedrag beliep in het verslag ruim f 19.600.000,Van de 848 onge- valsaangiften, welke in 1956 werden vy ontvangen, konden er 67 niet als be-?Jl drijfsongeval of daarmede gelijkgesteld letsel in behandeling worden genomen, vy Voor 1955 waren deze getallen res-?rk pectievelijk 819 en 54. Er hadden twee ongevallen met dodelijk afloop plaats.^ s-HEER ARENDSKERKE E.H.B.O.-cursns. Onder leiding van dokter A J. Zonnevijlle is een E.H.B.O.- cursus gestart. De cursus telt 26 deelne- mers. In de raadsvergadering van Sint Laurens maandagmiddag o.l.v. burge meester W. Baas, werd het voorstel tot beëindiging en overdracht van de wederopbouwtaak aangenomen. Op 'n vraag van de heer Joh. Marinissen (A.R.) deelde de voorzitter mee, dat nog slechts een paar gevallen van par ticulieren afgewikkeld moeten wor den. Op het verzoek om subsidie van de Chr. Middelbare Landbouwschool te Middelburg werd een bedrag van 50 gevoteerd. Voor de behandeling van de ge meentebegroting voor 1958 deelde de voorzitter mede, dat deze met veel moeite en drastische bezuini gingen sluitend kon worden ge maakt door een bedrag van 6.600 in te brengen uit de reserve. Van de gelegenheid voor algemene beschouwingen maakte de heer A. Si- monse (A.R.) gebruik. Hij bracht hul de aan b. en w. wien het gelukt was de begroting sluitend te maken. Hij betreurde het dat de uitgaven voor onderwijs, verpleeg- en rusthuizen en de subsidie aan het Burgerlijk Arm bestuur, steeds hoger worden terwijl er geen meerdere ontvangsten tegen- ove staan. B-i de artikelsgewijze behandeling vr :en de heren Marinissen en Si- monse (beide A.R.), Abrahamse (S.G.P.) en Hamelink (Gem. Belang), verschillende inlichtingen, waarna de begroting z.h.st. werd goedgekeurd met de bedragen voor de gewone dienst in ontvangst en uitgaaf van 178.862,27 en die voor de kapitaal- dienst aan inkomsten van 178.862,27 en die voor de kapitaalsdienst aan in komsten 177.346,43 en aan uitgaven 226.610,41 met een nadelig saldo van ƒ49.263,98. Bij de rondvraag vroeg de heer A. Francke (C.H.) of het herstel van de zijkanten van de Noordweg ook verder voortgang zal hebben en hoe het staat met de voorbereiding van het uitbrei dingsplan. De voorzitter antwoordt op de eerste vraag bevestigend en deelde mee dat de begrotingswijziging be treffende kosten uitbreidingsplan is goedgekeurd. De heer Abrahamse (S.G.P.) vroeg of er nog steeds contact wordt onder houden met de herverkaveling ten opzichte van het schoonhouden van sloten voor het beschikbaar zijn van bluswater. Ook hierop kon de voor zitter een bevestigend antwoord ge ven. In de nieuwe (Gereformeerde) Oosterkerk te Goes wordt begin november een kerkorgel in gebruik genomen dat een weliswaar korte, maar voor Zeeland toch wel aantrekkelijke historie heeft: het is name lijk afkomstig uit de kerk, waar Michiel Adr. de Ruyter in Amsterdam de godsdienstoefeningen placht bij te wonen, de Oudezijds Kapel thans geen kerk meer, maar een kaasbeurs. Toen de kapel werd ge sloten ging het orgel naar de Hervormde kerk aan de Overtoom te Amsterdam. Dat was in 1918, en toen ook deze kerk buiten gebruik werd gesteld (1953) werd het instrument opgesteld in een van de koorkapellen van de Nieuwe Kerk aan de Dam, waar eventuele ge gadigden het konden bezichtigen. Nadat enige jaren geleden vergeefs werd geprobeerd om het in de nieuwe Maranathakerk te Amsterdam- Zuid geplaatst te krijgen, is het tenslotte verkocht aan de Gerefor meerde kerk van Goes. Dezelfde orgelbouwer die het In 1865 door Flaes en Brunjes gemaak te orgel (Michiel de Ruyter heeft het dus zelf nooit gehoord) in Am sterdam van de ene kerk naar de andere overplaatste, heeft ook de opbouw in Goes verzorgd. Het is de Amsterdamse orgelbouwer A. Bik, die niet veel aan het instrument heeft veranderd. Gemoderniseerd Inwendig althans niet want wel is het front geheel gemoderniseerd. De wat logge, vorie-eeuwse kast werd vervangen door een moderne, waarin overigens wel de oude frontpijpen werden herplaatst, maar in een an dere orde. Het volgens het mechanisch sleep- lade-systeem gebouwde orgel bezit twee manualen en een pedaal, met 10 stemmen op het eerste, 7 stem men op het tweede en één op het pedaal. Het enigszins doffe klank beeld werd opgefrist door toevoe ging van een nieuwe vulstem Scherp 4 sterk. Een quintadeen 8' verhuisde van het bovenklavier als quintadeen 16' naar het onderkla vier; op de vrijgekomen plaats werd een koppelfluit 2' gezet. Verder wisselden op de beide ma nualen een open fluit en een roerfluit van plaats. De dispositie heeft dus een kleine uitbreiding en verhelde ring ondergaan. Geslaagd voor ziekenverpleging Voor het examen ziekenverpleging A slaagden in het chr. ziekenhuis „Bethes- da" te Vlissingen de volgende zusters: J. P. Duvekot, L. Goudswaard, H. G. Lucas, M. M. Marcusse, G. W. de Schipper en J. J. L. Snoep. Ingebruikname De Amsterdamse orgelbouw-advi- seur, mr. A. Bouman, leidde de werk zaamheden en hjj zal het instrument bij de ingebruikname ook bespelen. Naar wij nader vernemen ligt het in de bedoeling het nieuwe orgel op donderdagavond 7 november a.s. in gebruik te nemen, tenzij bijzondere^» omstandigheden dit onmogelijk ma- ken Autobotsing in Middelburg Op de wegsplitsing, die gevormd wordt door de Schuitvlotstraat en deSV Dam te Middelburg ontstond een aan- y» rijding tussen een tweetal personen- auto's. De wagen, die uit de Schuit-SY vlotstraat kwam, werd bestuurd door y" de heer L. J. van 't W., wethouder van de gemeente. Hem werd geen XY voorrang verleend door de uit dey" richting Nederstraat komende auto. Door deze botsing werd niemand ge-xy wond, alleen de spatborden van beide apto's moesten het ontgelden. Oesterexport aanzienlijk minder De oesterexport naar België ls deze vy maand aanzienlijk minder dan vorig jaar y" in oktober. In percentages uitgedrukt be- 1 draagt het verschil, over de eerste weken zelfs 20)2. In de eerste week van okto- ber was de export 24 pet minder dan vo- rig jaar oktober; de tweede week 23,3 i pet en de derde 12,5 pet. SC 't Was me een pracht van een vertoning, toen de acht mannen van de „Plan" in de Lange Vorst uit de taxi's strompelden, De een in een khaki-broek die tot de kuiten reikte, een ander in een plunje, die van zijn overgrootvader had kun nen zijn. En allen op sloffen. Met grote ogen zag de heer Bos deze vreemde klanten zijn kleding magazijn binnenstappen. „Allemaal ein gut Pack", sprak kapitein Hosz, die zich evenals de andere Ham burgers van het Oostfries bediende om zijn wensen kenbaar te maken. KWALITAET En zo begon het kleedpartijtje. Ieder dook in een jas en monsterde zich in een spiegel. „Ich suche et- was modernes", lispelde Fritz, de goed, sokken, schoenen, overhemd en das. Vandaag vertrekt het acht tal naar het Zeemanshuis in Ant werpen, waar hun Hamburgse re derij him verdere bestemming zal bepalen. In het intieme conferentiezaaltje van de jeugdherberg „Arneburch" te Middelburg heeft dinsdagmiddag ds. H. M. Strating uit Goes voor een der tigtal leerlingen van de School voor sociale wetenschappen en maatschap pelijk werd te Rotterdam gesproken over het kerkelijk en maatschappelijk werk in Zeeland. Het was een interessante causerie, na afloop waarvan een aantal vragen werden gesteld die zich aanregen tot een geanimeerde discussie. Voordat ds. Strating zijn inleiding hield, bracht het gezelschap in de mor genuren o.l.v. drs. J. J. v. d. Ploeg, de directeur der school, en vergezeld van mej. W. J. H. Westera, maatschap pelijk werkster bij de Stichting Zee land, een bezoek aan Kruiningen, waar o.m. het verenigingsgebouw en de herverkavelingswerkzaamheden in Ingezonden Meded. (adv.) het voormalig rampgebied bekeken werden. Na terugkeer in Middelburg volgde een rondleiding door het R.K. XY bejaardentehuis aan de Bachten Steene. Na dc ramp^j De causerie van ds. Strating werd met veel belangstelling beluisterd zo kwamen deze „vreemdelingen" danZA ZA Z-A o.m. te weten, dat de ramp in 1953 van grote invloed is geweest op het maatschappelijk bestel van Zeeland. Het kerkelijk maatschappelijk werk, waarvan tot voor enige jaren, behalve op Schouwen Duiveland en in Zeeuwsch Vlaanderen, slechts in inci dentele gevallen sprake was, is in Zeeland voortgesproten uit twee wor tels, t.w. de gezinszorg en alweer de ramp. Ds. Strating schetste zijn toehoorders, waarvan er binnenkort wellicht in Zeeland op maatschappelijk terrein werk zullen vinden, de typische ka rakterkenmerken van de Zeeuwen en hij noemde enkele eigenschappen, waarover men dient te beschikken, wil men op dit gebied met succes onder de bevolking van deze provincie kun nen werken. „Je moet ze duidelijk maken, wat hun verantwoordelijkheid is en waar om deze mensen het maatschappelijk werk moeten aanvaarden", sprak ds. Strating, die in dit verband enkele voorbeelden uit het dagelijks leven noemde. De predikant zag het als een belangrijke taak van de maatschappe lijk werkster en werker de mens op gewassen te laten zijn tegen de situ atie. ...Zo staat Klügel straks aan het roer jongste, maar de dikgebuikte ma chinist schudde zijn hoofd. „Kwaü- tat, kwalitat!" riep hij almaar en gretig gristen zijn dikke olievingers langs de rekken. „Na, was denkst hiervon?" Kapi tein Hosz richtte zich tot zijn „stuur", die zijn neus had geha vend. Klügel krabde zich het kale hoofd. „Bist 'n mooie Junge, so." Inmiddels was „Goedkope Simon" met een partij onderkleding komen opdagen. En even later verscheen ook een schoenwinkelier. Het ge strande octet kon te kust en te keur gaan. Ze hadden heel wat noten op hun zang, hetgeen wel duidelijk de monstreerde hoe goed onze Ooster buren het tegenwoordig in hun Hei mat hebben AVONTUUR Tussen de bedrijven door vertel den de mannen van hun angstval lige avontuur. 'tHad maar vijf mi nuten geduurd. 'tWas omstreeks half tien, toen ze een geweldige klap hoorden. De „Plan" bleek ta zijn aangevaren door de „Winne- tou", een Duitse tanker (6.584 ton). De drie mannen die nog op waren, konden vrijwel meteen op de „Win- netou" overstappen. Maar de ande ren lagen In bed. In allerijl kwa men ze naar boven gerend, op blote voeten en in pyama. Precies op tijd om zich nog het leven te kunnen redden. Vlak nadat ze overboord waren gesprongen, verdween de „Plan" met al het hebben en houden in de diepte. „Brrr!" zei Fritz en hjj rilde nog eens, toen hij ons het een en ander vertelde en nogmaals een overjas aanpaste. Na anderhalf uur passen, keuren en meten had het stelletje land lopers een metamorfose ondergaan. Als piekfijne heertjes stapten ze weer in de taxi's. Helemaal in 't nieuw; costuum, overjas, onder- „Ik ben er zelf een beetje beduusd van", schrijft de heer C. Dronkers uit Vlissingen mij, en dat zult u zich levendig kun nen voorstellen, als u weet, wat de leerlingen van de Hervorm de scholen aldaar hebben ge daan. Moet u horen! „Alvast deel ik u mede, dat ik deze week een bedrag per gi ro hoop te verzenden voor Uw Tent-actie", zo schrijft meneer Dronkers. „Het geld is bijeen gebracht door de kinderen der Hervormde scholen te Vlissin gen en bedraagt; één honderd en veertig gulden'!!! Fantastisch! Fantastisch! Jon gens en meisjes van de Her vormde scholen in Vlissingen, alvast heel, heel erg bedankt voor jullie prachtige medewer king. Jullie horen nog meer van me. In de krant van zaterdag kom ik nog eens uitvoerig op jullie prachtige hulp terug. Maar dat zien jullie dan wel. fO¥7 Onze juf heeft een nieuwe fiets Nou, en onze meester is mor gen lekker jarig Nou, maar onze school heeft f 140,bij mekaar gebracht voor de nieuwe Tent!!! Oooooo Nu jongens en meisjes van andere christelijke scholen in Zeeland, wat zeg je daarvan?, Wie doet het Vlissingen na? Kom eens voor de dag en laat zien, wat je voor de Youth for Christ-tent over hebt! Ik wacht vol spanning af. Benoeming De heer B. G. Kegge, onderwijzer te Middelburg, is per 1 januari a.s. be noemd tot hoofd van de School met de Bijbel te Oud-Vossemeer. OUD-VOSSEMEER Benoeming. Het bestuur der School met de Bijbel benoemde in de plaats van de heer C. P. de Schipper, die per 1 januari a.s. naar Koudekerke ver trekt, tot hoofd van haar lagere school de heer B. G. Kegge, onderwijzer aan een Chr. School te Middelburg. Lelijke val. De heer P. v. Schetsen, wonende op de Hoenderweg te Sint Annaland, kwam zodanig te vallen, dat hij zich onder doktersbehandeling moest stellen. Dokter Van Es consta teerde een gescheurde spier aan zijn rechterarm, waardoor hij voorlopig rust zal moeten houden. Ingezonden mededeling (adv.) ZEEUWSCH DAGBLAD vraagt voor de plaatselijke berichtgeving van LEWEDORP een Interessante bijverdienste Brieven aan de redactie van Zeeuwsch Dagblad, Lange Vorststraat 90, Goes Uitgave Stichting Zeeuwsch Dagblad Goes. Medewerkers: J. A. van Benne- kom, Middelburg; Ds. W. C. van Burgeier, Kruiningen; A.L Cats- man, Aardenburg; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuw- dorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds. J. Karelse, Goes. Ds. M. v. d. Klis, Zierikzee; Ds. J. Kwast, Vlissingen; Ds. C. J. P. Lam, Poortvliet; J. Laport, Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlis singen, K. C. v. Spronsen, Goes; Dr. C. Stam, Goes; A. H. S. Ste- merding, Souburg; R. Zuldema, Goes.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 2