PLUIMPOT DOORGEBROKEN Gat van vijftig meter in de dam geslagen Tijdens giertij van dinsdagmiddag Wilde de Sovjet- Unie het misschien te mooi Debat over Syrië drie dagen uitgesteld Onenigheid tussen R.K. en protestanten in CDU WIJ STAAN NIET MACHTELOOS PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Achtergrond bij Turks'Syrische geschil De gaande en... Kind op spoorbaan Dr. ADENAUER HERKOZEN ALS BONDSKANSELIER Minister Klompê sprak in Ridderzaal te Den Haag LIEFDE moet ons parool zijn de komende man TWEEDE KAMER Poolse vliegers vragen Denen om politiek asyl WEERBERICHT Hoofdkantoor: L. Vorststraat SO, Goes TeL (01100 2438; bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3y91; Adv. (01100) 2970; giro 274289 Bijkantoren Middelburg: Kor te Noordstraat 35 Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, f7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3839 Hoofdredacteur, r hagoort Directeur: jacq de Smit Woensdag 23 oktober 1957 c TURKEN ZIJN NIET ONGERUST (Zie pag. 8) Op- en ondergang van Zon en Maant Donderdag: Zon op 7.20 u., onder 17.28 u. Maan op 8.57 u., onder 18.13 u. Hoogwater donderdag 24 okt.: Vlissingen: 2.03 u. 2.59 m., 14.16 u. 2.51 m. Terneuzen: 2.34 u. 2.73 m., 14.48 u. 2.65 m. Wemeldinge: 3.58 u. 2.11 m., 16.15 u. 2.01 m. Zierikzee: 3.48 u. 1.86 m., 16.00 u. 1.74 m. Getroffenen van de grootste na tuurramp in Spanje sinds de eeuw wisseling staan in de rij voor een hulpverleningscentrum in Valen cia voor het broodrantsoen Buitenlandse waarnemers te Istan bul zijn van mening, dat de Sowjet- Unie het er, bij het lanceren van de beschuldigingen, dat Turkije Syrië be dreigt, „te dik heeft opgelegd". Zij menen, dat de Sowjetrussische be schuldigingen aan het adres van Tur kije en de V.S. zo overdreven zijn, dat een lachwekkende indruk maken. Zij wijzen erop dat bekend was dat Turkije, weken voor de Russen met hun beschuldigingen kwamen, zijn troepen in het grensgebied met Syrië had versterkt, omdat het vreesde dat Syrië hier anders mogelijk een of an der „incident" zou veroorzaken. Het is ook algemeen bekend dat de V.S. reeds meer dan een jaar een ra darbasis hebben te Sinop, in het noor delijkste gedeelte van Tu-kije, aan de Zwarte Zee, en dat de Russen wellicht vonden dat deze basis wel erg dicht bij hun centra voor het vervaardigen van raketten was gelegen. Doch toen de Russische leiders met hun beschuldigingen kwamen, dat Turkije bezig was een aanval op Syrië te bereiden, bevonden de Turkse mi nisters zich overal in het land, om verkiezingscampagnes te leiden, ter wijl de hoogste leiders der Turkse weermacht afstand hadden gedaan van hun functies, om zich in de komende algemene verkiezingen kandidaat te kunnen laten stellen. Indien de Algemene Vergadering der V.N.-naties 't Russisch-Syrische voorstel tot het instellen van een commissie van onderzoek zou aan vaarden, zal deze commissie haar nasporingen aan beide zijden van de Turks-Syrische grens moeten ver richten. In het algemeen zou zij aandacht moeten schenken aan alle „gevaarlijke" grensgebieden, m.a.w. zij zou haar werkzaamheden ook tot het grensgebied tussen de Sowjet- Unie en Turkije moeten uitstrekken. IN DE NYLONDAM in de Pluimpot is gistermiddag om streeks drie uur een gat geslagen van ongeveer vijftig meter. Bij het giertij van dinsdagmiddag bleek de dam, die op 18 oktober is gedicht, niet hoog genoeg. Het water bereikte een hoogte van drie meter tien, terwijl de dam drie meter was. Be halve dat hierdoor grote schade berokkend is aan de plannen van de Rijkswaterstaat, die werden uitgevoerd in het kader van het Deltaplan, was het gevolg van de doorbraak, dat de Pluimpot weer geheel vol liep tot Scherpenisse en Sint-Maar tensdijk. s MIÏHMf De machinist op de trein, die om 14.21 uur uit Deventer vertrekt in de richting Enschede, stopte gistermiddag tussen Almelo en Borne, omdat een driejarig kind op de spoorbaan liep. Hij zette het kind aan de kant en reed daarna verder. Reeds anderhalf uur voordat het water het hoogste punt bereikt zou hebben, werd het duide lijk dat er gevaar dreigde. Maar het was toen al te laat. Langzaam brokkelde de dam af en later wer den de nylonzakken weggeslagen. Onmiddellijk na het bekend worden van de onheilstijding zijn ir. Beku en ir. N. van Bieseveld en de studiedienst van de rijkswater staat uit Scherpenisse overgeko men om het verloop te volgen. Nadat het water was gezakt is men direct met man en macht be gonnen om de nog in tact zijnde delen op te hogen en bij de kanten zijn een paar kranen aangebracht. Bij het giertij, dat vannacht weer werd verwacht, had het wa ter nog steeds vrij spel. DE KWESTIE SERIE is gisteravond door do Algemene Vergadering van de V.N. in behandeling genomen. De Turkse vertegenwoordiger, Esin, waagde een poging de behandeling van de kwestie uitgesteld te krijgen in verband met de Saoedi-Arabische bemiddelingspogingen, maar de Syrische afgevaar digde Zeineddin eiste, dat de Syrische klacht wel behandeld zou worden. Met 33 tegen 32 stemmen bij 19 onthoudingen is een voorstel aangenomen van de Syriër Zeineddin het debat voor een periode van niet meer dan drie dagen te verdagen. Zeineddin zei, dat men dan zal weten boe de zaken staan en kan beoordelen wat gedaan moet worden. De Egyptische minister van buiten landse zaken, Fawzi, steunde het voor stel van Syrië tot het zenden van een De re9ering van Guatemala beeft de staat van beleg afge kondigd voor de duur van 30 dagen. commissie van onderzoek naar de grens tussen Syrië en Turkije. Gromyko zei tijdens zün tweede spreekbeurt, dat het lot van het Mid den-Oosten en de wereld afhangt van deze kwestie. Indien de V.N. hun eigen doodvonnis niet willen onderte kenen, dienen zij bij te dragen tot het bezweren van het gevaar, dat de we reld bedreigd. Het is nog niet te laat, zo zei hij. Anders zal de wereld voor „verschrikkelijke gebeurtenissen" ko men te staan. Gromyko beschuldigde de V.S. er van te trachten de Arabische staten tegen elkaar op te zetten. Hij zei nog maals, dat de Turkse generale staf, ge steund door de V.S. van plan is na de algemene verkiezingen, die zondag in Turkije worden gehouden, een aanval te ondernemen. Maar dan 50.000 man en 700 tanks zijn aan de grens samen getrokken. De Turk Esin heeft in zijn antwoord gezegd het zeer wenselijk te oordelen, dat ae V.N. een onderzoek instellen naar de ontwikkelingen in Syrië. Over wat hij noemde Russische troepencon centraties aan de Turkse grens, zei Esin, dat het noodzakelijk is in deze kwestie niet alleen Syrië in aanmer king te nemen, maar ook de Sowjet- Ünie. Esin verwierp beschuldigingen vol gens welke Turkse vliegtuigen boven Syrisch gebied hadden gevlogen. Bo vendien waren er geen grensinciden ten geweest, behalve één op 7 oktober. Toen werd een Turkse arbeider ge wond. Plaatselijke autoriteiten waren het er over een, dat de schuld lag bij een Syrisch officier. In de nacht van zondag op maan dag is de „Simplon-express" in Turkije op een locaaltrein gereden Op deze telefoto zien we de stoom locomotief met zwaar beschadigde voorzijde en het wrak van een van de locaaltreinwagons, terwijl red ders in de puinhopen naar slacht offers zoeken Dr. Konrad Adenauer is dinsdag herkozen als bondskanselier van West-Duitsland. De 81-jarige leider der Christelijk-Democratische Unie kreeg bij de stemming in de bondsdag 274 van de 497 stemmen. Voor verkiezing was de helft van het aantal stemmen, 249, nodig. Er waren geen tegen-kandidaten. Adenauer is reeds tweemaal bondskan selier geweest. Officieel is bekendgemaakt, dat het schema voor de volgende vergadering van de bondsdag waarop Adenauer zijn nieuwe regering zou voorstellen en het regeringsprogram zon uiteen zetten, vervalt. Vertegenwoordigers der fracties zullen bijeenkomen om eon nieuw schema op te stellen. In oppositiekringen gelooft men, dat dit een gevolg is van meningsverschil len tussen rooms-katholieken en pro testanten in Adenauers C.D.U. Over de verdeling der kabinetsposten. Op een vergadering van zijn fractie heeft Adenauer er over geklaagd, dat groepen in zijn partij proberen hem bij de kabinetsformatie aan handen en voeten te binden. Hij herinnerde aan zijn uitspraak van vier jaar geleden, dat hij liever drie verkiezingscampag nes voert dan een regering vormt. De onderhandelingen over de samenstel ling van een nieuwe regering hebben zoveel tijd gekost, dat Adenauer nog geen tijd heeft gehad om zijn rege ringsverklaring uit te werken. Opstand in Hongarije herdacht In de Ridderzaal te Den Haag is gisteravond de opstand in Hon garije herdacht. De minister van maatschappelijk werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, heeft ter inleiding van een film die een beeld geeft van de historie van het Hongaarse volk door de eeuwen heen en ter inleiding van het ahthentiek beeld van de strijd van het vorige jaar een kort woord gesproken. De Hongaarse natie heeft in de ge schiedenis van Europa een dramati sche rol gespeeld. Als oude Europese en christelijke staat,, liggend aan de rand van West-Europa, heeft dit volk door de eeuwen heen steeds de aanval len uit het oosten voor ons westen op gevangen. Wij herdenken vandaag hun opstand en verbeten gevecht om de vrijheid, die nauwelijks een jaar achter ons ligt. Vers liggen deze ge beurtenissen in ons geheugen. Veel ge voelens gingen door ons heen. Allereerst van diepe bewondering voor de moed en doorzettingsvermo gen van een volk dat reeds zovele ja ren onder een totalitair regiem leefde en toch de kracht opbracht tot deze verbeten strijd". Bezinning De minister vervolgde: „Vandaag is de eerste periode van het sentiment voorbij en is het de tijd van bezinning. De strijd die in Hongarije werd ge voerd klopt nog steeds en moet steeds blijven kloppen aan het geweten van het westen. Al kunnen wij niet recht streeks helpen, machteloos staan wij niet. Wij leven in een wereld waar al les in snelle en overrompelende ver andering is. De mens in onze samen leving wordt daardoor meer dan vroe ger voor problemen gesteld die hij niet meer aan kan. In ons midden leven enige duizen den Hongaren. Materieel hebben wij getracht hen zo goed mogelijk te hel pen, maar daarmee zijn wij niet klaar. Wat zij daar bovenuit behoeven is ons begrip en onze bereidheid hen met hun andere karakter en ander levens patroon op te nemen in onze sa menleving. Op te nemen zodanig dat zij het gevoel hebben hier een tehuis te hebben. Nooit zullen wij bij hen kunnen wegnemen het verlangen naar het vaderland, maar wij kunnen wél trachten hun andere geaardheid en hun moeilijkheden te begrijpen en hun het gevoel te geven dat zij in onze ge meenschap zijn opgenomen. De film die allereerst een beeld geeft van de historie van het Hon gaarse volk door de eeuwen heen, zei minister Klompé: „Voor ons Neder landers zal dit een achtergrond schep pen waartegen wij beter aard en ka rakter van de Hongaren zullen kun nen peilen. Vervolgens zal een au thentiek beeld worden vertoond van de strijd zelve". Geen haat „Ik zou hier een wens willen uit spreken. Zeer velen zullen waar schijnlijk deze film in de komende weken zien. Moge het aanschouwen ervan bij ons geen gevoe'ens van haat opwekken, maar wel het gevoel van diepe verantwoord 'ijkheid voor de taak waarvoor wij als enkeling en gezamenlijk als volk, hier in het wes ten staan. Niet haat maar liefde moet ons parool zijn. „Moge de vrede en de zegen van de Allerhoogste rusten op hen die vielen en op allen die nog in de strijd staan, ginds en hier". De socialist Guy Mollet heeft op zich genomen een nieuwe Franse re gering te vormen. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gistermid dag z.h.s. het wetsontwerp tot wijzi ging van de kieswet aanvaard. Daar door is zij akkoord gegaan met de ver vroeging van de verkiezingen voor de Provinciale Staten en de Gemeente raad. Zoals bekend zullen deze vol gend jaar op resp. 26 maart en 28 mei worden gehouden. De gemeenteraads verkiezingen zullen in de toekomst al tijd op woensdag in de week van 28 mei tot 3 juni worden gehouden. De verkiezingen voor de Provinciale Sta ten worden op de woensdag in de vierde week van maart gehouden. Mocht deze woensdag in de stille week voor Pasen vallen, dan worden de verkiezingen een week vervroegd. Door de aanvaarding van dit wets ontwerp heeft de Tweede Kamer zich - ook verenigd met het voorstel om het begrip „huisgenoot" nader te om schrijven. Dit begrip heeft moeilijk heden veroorzaakt bij het stemmen hij volmacht. Onder huisgenoot wordt nu verstaan iedereen, die op hetzelfde adres woont Volgens de oude kieswet werd men het actieve kiesrecht uitgesloten als men tweemaal tot een jaar gevange nisstraf werd veroordeeld. Dit „le venslang" is nu veranderd tot acht jaar, zodat men niet het gehele leven gebukt behoeft te gaan onder straffen, die men reeds heeft uitgezeten. ARTILLERIE-INRICHTING Na een jarenlange lijdensweg zal de artillerie-inrichting bij de Hembrug weer een staatsbedrijf worden. Sinds 1948 waren regering en kamer over de wenselijkheid daarvan verdeeld. Twee wetsontwerpen moesten worden inge trokken. Deze derde poging (tenslotte nog ingrijpend gewijzigd) slaagde. Gisteren speelde in de Tweede Kamer het laatste bedrijf van het drama in vier bedrijven. De kamer was unaniem van oordeel, dat het bedrijf, waarin wordt gemaakt, een staatsbedrijf is. Twee twintigjarige Poolse vlie gers zijn gistermorgen op het Deense eiland Bornholm geland en nebben om politiek asyl gevraagd. Zij vertelden de politie, dat hun sportvliegtuigje door onbekende vliegtuigen was achtervolgd, Zij wisten echter in de mist te ontko- nen. De Polen zijn in Slupsk (het vroe gere Stolpen) in Noord-Polen opge stegen en zetten koers naar Roenne, de hoofdstad van Bornholm. Zij raak ten uit de koers en landden op een veld in het midden van het eiland. Jordaanse ministers afgetreden Twee Jordaanse ministers zijn gis teren afgetreden. Het zijn de minister van openbare werken, Bishara Ghaseb en de minister van onderwijs en jus titie, Ali Hindawi. Brits koninklijk paar terug Koningin Elizabeth en Prins Philip zijn dinsdagmiddag van hun bezoek aan de V.S. en Canada te Londen te ruggekeerd. Een juichende menigte begroette hen op het vliegveld. In West-Duitsland zijn tot op heden ongeveer 500 mensen bezweken aan de Aziatische griep, zo melden West- auitse bladen. Tijdelijk regen Toenemende bewolking met van het westen uit regen. Tot krachtige en langs de kust tot hard toenemende wind tussen west en zuidwest. Onge veer dezelfde temperaturen als giste ren.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1