DODEN; veel gewonden Joy-rijders verongelukt Meer dan HONDERD Twee gewonden door on gelukken bij Terneuzen WEERBERICHT DUITSE KUSTVAARDER GEZONKEN Nog niet duidelijk of Syrië bemiddelingsaanbod van koning Saoed zal aanvaarden Relletjes in Praag PROJ ESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Simplon-expres in Turkije verongelukt Nieuwe gouverneur van Cyprus Arts met auto tegen trein Schuman GEEN formateur Nederlandse journalist in Bandung veroordeeld hl DOOR DE WERELD Angstige ogenblikken in Biezelingse Ham Algemene Vergadering dinsdag bijeen Britse koningin in New-York Brand op de Nieuw-Amsterdam Alle opvarenden werden gered C3RM Wï>§ .msmt >MMi 'P - &T- C - i Menzies wenst topconferentie over M. Oosten Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goe» Tel (01100) 2438; bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv (01100) 2970; giro 274289 Bijkantoren^ Middelburg: Kor te Noordstraat 35 Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr 26-28 Exploitatie; Oosterbaan Le Cointre N.V.. Goes. Abonnementsprijs j 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, f7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per mm. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad AXEL EN DE HELICOPTERDIENST (Zie pag. 3) 13e Jaargang No. 3838 Hoofdredacteur: R HAGOORT Directeur: jacq de Smit Dinsdag 22 oktober 1957 Op- en ondergang van Zon en Maant Woensdag: Zon op 7.18 u., onder 17.30 u. Maan op 7.37 u., onder 17.34 u. Hoogwater woensdag 23 okt.: Vlissingen: 1.23 u. 2.51 m., 13.36 u. 2.44 m. Terneuzen: 1.53 u. 2.66 m., 14.07 u. 2.58 m. Wemeldinge: 3.13 u. 2.11 m., 15.31 u. 1.97 m. Zierikzee: 3.03 u. 1.86 m., 15.16 u. 1.72 m. Bij een spoorwegongeluk in Turks Thracie zijn meer dan honderd mensen om het leven gekomen en bijna 300 gewon den. De Simplon-expres reed op enkel spoor tegen een stop trein. Nog meer doden? Een woordvoerder van de Turkse spoorwegen deelde mede, dat nog niet alle wrakstukken van de vernielde wagens opgeruimd zijn, mogelijk zul len nog lijken gevonden worden. Van de Simplonexpres zijn alleen wagens van de derde klasse die voor N.O.V.I.B.-wedstrijd wordt verlengd Het bestuur van de N. O. V. I. B. deelt mede, dat, op aandrang van een groot aantal N.O.V.I.B.-comité's en comité's-in-oprichting de wereldkaart wedstrijd, waarvan de uitslag in het radioprogramma van vrijdagavond 25 oktober zou worden bekendgemaakt, tot 31 december zal worden verlengd. De aangekondigde radio-uitzending van 25 oktober zal wel doorgaan na melijk in een gezamenlijk programma van 21.30 tot 22 uur over Hilversum I. Dit programma zal door de Prins der Nederlanden worden geopend en ge sloten worden door de minister-presi dent, dr. Drees. Verder zullen o.m. meewerken prof. dr. ir. E. de Vries, ds. C. M. de Vries, pater S. Jelsma en Jules de Corte. locaal verkeer gebruikt werden, be schadigd. De botsing deed zich voor tussen Yarimburgaz en Ispartakule. Twee be ambten die verantwoordelijk zijn voor de signalen op dit baanvak zijn gear resteerd. Maandagavond is van betrouwbare zijde vernomen dat Sir Hugh Foot tot gouverneur van Cyprus benoemd zal worden. Hij treedt als zodanig in de plaats van veldmaarschalk Sir John Harding. Sir Hugh Foot, die thans gouver neur van Jamaica is, en van 1943 tot 1945 als lid van het Britse kabinet de Cyprische aangelegenheden heeft be handeld, zal zijn nieuwe ambt begin december aanvaarden. Veldmaarschalk Harding werd in september 1955 tot gouverneur van Cyprus benoemd en tevens belast met het opperbevel over de aldaar geleger de troepen. Hij heeft thans om per soonlijke redenen ontslag gevraagd. Op Harding zijn gedurende zijn ver blijf op Cyprus verscheidene malen moordaanslagen gepleegd. De 50-jarige Sir Hugh Foot is in 1944 waarnemend gouverneur van Cy prus geweest. Halverwege Terneuzen en Sluiskil, ter hoogte van het tweede Zevenaars- dok, zijn binnen het tijdsbestek van een kwartier twee gecombineerde auto ongevallen gebeurd, tengevolge waarvan twee personen voor behandeling in het Terneuzense Juliana-ziekenhuis moesten worden opgenomen. De Zuidslavische ambassadeur in West-Duitsland, Kveder, verlaat hier het ministerie van buiten landse zaken in Bonn, nadat de Westduitse minister van buiten landse zaken, Von Brentano, hem had meegedeeld, dat de West duitse regering had besloten, op staande voet alle diplomatieke banden met Zuid-Slavie te ver breken De Franse M.R.P.-leider Robert Schuman heeft maandag een opdracht een een nieuwe regering te vormen, afgewezen. Na een bezoek aan presi dent Coty verklaarde hij, dat zonder een nieuwe poging om de partijen na der tot elkaar te brengen, geen rege ring gevormd kan worden. Schuman heeft de president een rap port overhandigd waarin dringende maatregelen worden opgesomd die volgens hem nodig zijn voor oplossing van de Franse financiële en economi sche moeilijkheden. De inhoud van het verslag is niet gepubliceerd, maar de voornaamste problemen zijn wel bekend. De schat kist loopt leeg en het verwachte be grotingstekort voor dit jaar bedraagt 950.000 miljoen frank. Djilas niet in hoger beroep Milovan Djilas, de vroegere Zuidsla vische vice-president, die wegens het schrijven van zijn anti-communistisch boek „De Nieuwe Klasse" tot negen jaar gevangenisstraf is veroordeeld, heeft na overleg met zijn advocaat maandag zijn kans om tegen de uit spraak in hoger beroep te gaan ver worpen. Buien. Veranderlijke bewolking met enkele buien. Iets kouder dan gisteren. Matige aan de kust af en toe harde wind tus sen west en noordwest. Het waren de bestuurder van een bestelauto, de heer P. Riemens uit Terneuzen, die bij het eerste ongeval betrokken was en de Terneuzense arts A. C. S. van BredaVriesman, die zich voor hulpverlening naar het eerste ongeval spoedde en op een on geval spoedde en op een diesel-elek trische locomotief werd gegrepen. Omstreeks negen uur vanochtend botste de bestelwagen, komende uit de richting Sluiskil, in een bocht aan de oostzijde van het kanaal Terneuzen Gent tegen een lege visauto uit Ter neuzen, die uit tegenovergestelde rich ting kwam en niet voldoende rechts reed. De bestelauto werd hierdoor aan de linkerzijde volkomen opengereten. De bestuurder werd met een flinke hoofdwond uit het wrak bevrijd. Inmiddels waren de Terneuzense politie en de arts A. C. S. van Breda Vriesman gewaarschuwd. Laatstnoem- de spoedde zich onmiddellijk naar de plaats van het ongeval, doch botste bij de onbewaakte spoorwegovergang einde Baandijk tegen een juist passe rende diesel-elektrische locomotief, bestuurd door de machinist Goossens uit Terneuzen. De sportwagen werd een achttal meters weggeslingerd en kwam naast de rijksweg op het fiets pad terecht aan de rand van een sloot. De locomotief remde direct af en de machinist spoedde zich onmiddellijk naar de personenauto, waarvan de rechter voorzijde geheel werd inge drukt. De bestuurder werd in bewus teloze toestand en met een zware hoofdwond aangetroffen. Dokter J. J. J. van der Griek verleende eerste hulp aan de beide slachtoffers waarna zij naar het ziekenhuis te Terneuzen werden overgebracht. Het landgerecht in Bandung heeft de Nederlandse journalist Schornack Van der Waag, hoofdredacteur van het plaatselijke Nederlandse dagblad „Aid de Preangerbode" veroordeeld tot een maand gevangenisstraf voor waardelijk, met een proeftijd van een jaar, wegens het publiceren in zijn blad van uittreksels van buitenland se persberichten, die beledigend voor de Indonesische regering werden ge acht. Tot zijn verdediging voerde de heer Schornack van der Waag aan, dat de bedoelde berichten afkomstig waren van het persbureau „P.I.A.". Boven: De ogenschijnlijke rust, die heerst in Boedapest, een jaar na de door de Russen bloedig on derdrukte opstand tegen het rode regiem, berust voor een niet ge ring deel op de macht van de zwaar bewapende politieagenten van wie men er drie hier langs een plein ziet lopen, waarop de mensen genieten van de herfstzon Onder: Een jaar is het geleden, dat de Hongaarse vrijheidsstrij ders de vlag met het Kossoeth embleem hesen, een jaar verging sinds kort na het uitbarsten van de ongelijke strijd toen vele Hon garen naar het Westen vluchtten. In de tijd tussen beide gebeurte nissen werd het gigantische Sta- lin-standbeeld in Boedapest van zijn voetstuk getrokken en nog steeds staat de kale sokkel in het centrum van de stad als stille ge tuige van wat er is gebeurd Een wagen van de radio autodienst van de Amsterdamse politie is in de nacht van zaterdag op zondag zwaar beschadigd, toen een personenauto plotseling in de Raadhuisstraat op de linker helft van de weg kwam en te gen de politiewagen reed. Volgens een mededeling van de le- gervoorlichtingsdienst in Makassar, zijn tijdens een hevig gevecht tussen het leger en een bende van de „Darul Islam" in het onderdistrict Kendari, in Zuid-Celebes, vijftig opstandelingen gedood. De besprekingen tussen Koning Saoed van Saoedi-Arabië en de pre sident van Libanon, Sjamoen, te Bei roet hebben tot volledige overeen stemming geleid over de noodzaak van het handhaven van de onafhankelijk heid en soevereiniteit van Syrië. In Saoedi-Arabië, is officieel meegedeeld dat Syrië en Turkije het bemiddelingsaanbod van Koning Saoed hebben aanvaard. Een Syrische woordvoerder heeft maandag op het hoofdkwartier van de V.N. te New York tegengesproken, dat er een overeenkomst over bemiddeling in het geschil tussen Syrië en Turkije. De Algemene Vergadering van de V.N. komt dinsdag bijeen voor de be handeling van het geschil tussen Syrië en Turkije. De Canadese premier, Diefenbaker, heeft in de Canadese tweede kamer betoogd dat het thans niet de geschikt ste tijd zou zijn om onderdelen van het internationale politieleger naar de Turks-Syrische grens te sturen, zo als oud-minister Lester Pearson van buitenlandse zaken de vorige week had verzocht. De V.N. schijnen, aldus Diefenbakers oordeel, vooruitgang te boeken bij het zoeken naar énkele op lossingen. Hij achtte het geschiktste het sturen van een onpartijdige com- Eén dode één gewonde Gisternacht is bij een ernstig on geluk op de Hogendijk te Katwoude (N.-H.) de 18-jarige J. M. uit Voien- dam om het leven gekomen. Zijn plaatsgenoot, de eveneens 18-jarige J. S. werd met ernstige verwondingen naar het stadsziekenhuis te Purme- rend vervoerd. Beide Volendammers waren zondag avond zonder toestemming van de eigenaar met een vrachtauto gaan rij den. Waarschijnlijk door te grote snelheid heeft M. de macht over het stuur verloren, want de wagen schoot dwars door het hek van een boerde rij het erf op, ramde een boom en werd zeer ernstig beschadigd. Beide inzittenden werden uit de wagen ge slingerd. M. moet daarbij onmiddellijk zijn gedood. missie van onderzoek om ter plaatse de oorzaken van de spanning te be studeren. De Israëlische premier, David Ben Goerion, heeft maandag een beroep op de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie gedaan om overeenstemming ta bereiken tot vermindering van da spanning in het MiddenOosten. Koningin Elizabeth van Engeland en Prins Philip zijn maandag per trein uit Washington te New York aangeko men. Toen de auto met de koninklijke gasten Broadway opreed, daalde de confettiregen, New Yorks gebruikelij ke welkom voor hoge bezoekers, om laag. Een onbekend gebleven persoon bel de zondagavond het bureau van de K.L.M. op het New Yorkse vliegveld Idlewild op en waarschuwde dat er maandagavond een aanslag op het le ven van Koningin Elizabeth zou wor den gedaan. Met het oog op alle even tualiteiten heeft de New Yorkse poli tie uitgebreide voorzorgsmaatregelen getroffen. De Britse Koningin heeft maandag middag te New York de Algemene Vergadering van de V.N. toegespro ken. De Koningin, de eerste Britse mo narch die in de Assemblee het woord voerde, zei dat de V.N. nog steeds ver verwijderd zijn van de vervulling der idealen, die de stichters van de we reldorganisatie zich gesteld hadden, maar dat de volkeren van de wereld verwachten dat de V.N. zich zullen blijven inspannen om die idealen eens te verwerkelijken. Tegen half elf gisteravond is op het vlaggeschip van de Holland-Amerika Lijn de „Nieuw Amsterdam" dat te Rotterdam ligt brand uitgebroken. De brand heeft gewoed in het pla' fond van een bar in het achterschip. De brandweer rukte met groot mate rieel naar het terrein van de H.A.L. Ook de twee havenboten werden naar het schip gedirigeerd. Volgens de politie is de bar geheel uitgebrand. De brandweer bestreed het vuur met twee stralen en ook de Sprinklerinstallatie van het schip gaf water. Er hebben zich geen persoon lijke ongelukken voorgedaan. Binnen blijven Het zal vandaag niet naar de V.S. vertrekken. Het wordt voor één reis uit de vaart genomen en de eerstvol gende reis van de .Nieuw Amsterdam' naar Amerika zal nu op 9 december a.s. plaats vinden. Getracht wordt een aantal van de passagiers naar de V.S. te laten reizen met de .Rijndam'. Dit schip is reeds op weg naar de V.S. en bevindt zich tussen Rotterdam en Le Havre. Zo nodig zal het schip in deze Franse haven worden opgehouden. OMSTREEKS kwart voor tien gisteravond is de Duitse kustvaar der „Plan" ter hoogte van de Bie zelingse Ham, midden in het vaar water, waarschijnlijk na een aan varing met het Duitse tankschip „Winnetou" gezonken. De acht op varenden werden door de tanker aan boord genomen en zullen ver moedelijk in Antwerpen aan wal gaan. Nadat aanvankelijk de scheepvaart was gestremd, kon deze later in de avond weer wor den hervat. Aanvaring? Of de „Plan" tengevolge van een aanvaring is gezonken, valt nog niet met zekerheid te zeggen. Van officiële zijde is hieromtrent nog niets bekend gemaakt. Wei staat vast, dat alle op varenden konden worden gered. Behalve de Duitse tanker .Winnetou' namen ook sleepboten uit Vlissingen, Terneuzen, Antwerpen en Hansweert deel. De eerste assistentie werd verleend door het Nederlandse motorschip „Aardenburg". Daar pas later in de avond bekend werd, dat alle opvaren den waren gered, heeft het zoeken naar schipbreukelingen vrij lang ge duurd, waardoor de scheepvaart werd gestremd. Hamburg De Duitse coaster „Plan" is een nieuw schip, dat 300 br. reg. ton meet. Het schip was gisteravond uit de ha ven van Antwerpen vertrokken met een lading wol voor Hamburg. Brug over de Bosporus Het beroemde plan voor een brug over de Bosporus zal binnenkort na bij Istanbul door een Franse maat schappij in samenwerking met de Turkse autoriteiten worden uitge voerd. De Nederlandse kruiser „De Ze ven Provinciën" brengt op het ogenblik een bezoek aan Hanm- burg f jfeifl yM m HÉ M -&f 101 L N dt De Australische premier, Menzies, heeft op een bijeenkomst in Can berra een beroep op de Ver. Naties gedaan om het initiatief te nemen tot een conferentie op hoog niveau, „ter bestudering van de mogelijkheid van een nieuw internationaal akkoord voor het wegnemen van de fundamen tele oorzaken der bestaande spanning in het Midden-Oosten". Dat akkoord zou o.a. definitief de Israëlisch-Arabische grenzen moeten bepalen, een oplossing moeten geven voor het vluchtelingenvraagstuk en de kwestie van de olieleveranties in een geest van samenwerking, zonder internationale concurrentie, moeten regelen. Nieuwe ambassadeur naar Moskou Binnenkort ls de benoeming te ver wachten van dr. J. G. de Beus tot Ne derlands ambassadeur te Moskou. Daar zal dr. De Beus de opvolger zijn van de heer D. J. von Balluseck, die als ambas sadeur naar Ottawa gaat. De heer De Beus was destijds ambassadeur in Ka rachi en daarvoor verbonden aan onze ambassade In Washington als ambassa deraad met de persoonlijke titel van ge zant. De Tsjechoslo waakse minister van binnenlandse zaken, Barak, heeft meegedeeld, dat er zich onlangs tegen de staat gerichte wanordelijkheden te Praag hebben voorgedaan. Barak zei, dat de „klassevijanden" de straatschenders beschouwen als bondgenoten tegen de republiek. Da oproerkraaiers hadden getracht voor bijgangers in de wanordelijkheden te betrekken, maar hierbij hadden zij zich vergist. De politie en de justitie hebben een beslissende slag tegen deze straat schenders voorbereid. Het Praagse avondblad „Vecerni Praha" meldde, dat donderdag j.l. overal in Tsjecho-SIowakije de oorlog tegen de straatschenders is begonnen. In Praag alleen werden in het week einde 105 personen gearresteerd. Waarschuwing van Syngman Rhee President Syngman Rhee van Zuid- Korea heeft maandag te Seoel ver klaard dat er „aanwijzingen bestaan, dat Noord-Korea een nieuwe inval in het zuiden overweegt". Hij voegde hieraan toe dat elke ver mindering van de economische en mi litaire hulp, die de Verenigde Staten Zuid-Korea verlenen, de veiligheid van zjjn land en van alle vrije staten in grootgevaar zou brengen.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1