GOTTHARDSPOORLIJN President Ned. Bank is niet pessimistisch r M. H. Boasson Zonen N.V. Zaterdag 19 oktober 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 75-jarig jubileum In 1882 werd schier onmogelijk werk beëindigd Louis Favre Moeilijkheden Doorboord Elektrificatie Uitdeling wapens in Damascus Kanselboodschap over woningbouwlening J®!bo en TELEVISIE Nasser over het Midden-Oosten eproevmcj BESTEDINGSBEPERKING HEEFT IN 1958 GOEDE UITWERKING J Burgerlijke stand TERNEUZEN THOLEN De temperatuur in de zomermaanden, die het klimaat in Noord- Italië bepaald, is in het zuiden van Zwitserland in de buurt van het Meer van Lugano ongeveer hetzelfde. Maar naarmate men verder van de Italiaanse grens af komt, wordt men gewaar, dat Zwitserland be halve zijn zeer aangename, ook zijn verschrikkelijke koude streken kent. Elke kilometer, die men dichter bij de Gotthard komt, brengt U dichter bij de grote, zware kolos, die voor het grootste gedeelte in donkere, natte mist is gehuld. Hoe hoger men komt, hoe troostelozer de aanblik wordt. En wanneer men de top op 2195 meter gepasseerd is, heeft men de merkwaardige neiging om te rillen. Want het is daarboven niet gewoon koud, nee, het is er vochtig koud, het is er kil. En dwars door deze grote bergklomp, die de toegang tot Italië ver schaft, hebben moedige lieden, mensen met durf en initiatief 75 jaar geleden de Gotthardspoorlijn mogen aanschouwen. In bouwkundig opzicht was toen een meesterwerk voltooid, dat heel veel van het menselijk kunnen en bovendien massa's geldelijke offers had geëist. De opening van de Gotthardspoorweg op 1 juni 1882 had verstrek kende betekenis. In Chène-Bourg, een voorstadje van Genève, staat het standbeeld van de grote ingenieur Louis Favre (1826 1879), de bouwer van de Gotthardtun- nel. Nadat hij enige bekendheid had verworven als bouwer van verschil lende tunnels in Frankrijk en West- Zwitserland, sloot de president van de „Gotthard-Gesellschaft", Alfred Escher met Favre een overeenkomst voor de bouw van de hoofdtunnel door de Gotthard. De tijd werd vastgesteld op acht jaar. In 1872 werd aan de bouw van de baanvakken ter weerszijden van de Gotthard begonnen. Op meer dan 1100 meter hoogte ving men aan met het boren van een tunnel. Het geluid van de eerste ontploffingen van de spring stoffen voor het doorboren van dit ge bergte klonk over de gehele wereld. In vooral over geheel Europa. Immers, wel belang had het continent bij dit reusachtige bouwwerk? Er zou een rechtstreekse verbinding nood-zuid komen. De moeilijkheden lieten niet lang op zich wachten. Het bin nenste van de berg plaatste de hoorders Voor enorme en on verwachte hindernis- ten. Het gesteente bood aan de toenter tijd als modern be schouwde slag-boor machines die ons nu als hoogst primi tief voorkomen geweldige "tegenstand. Het binnendringen van water, de plotse linge instortingen maakten het werk veel moeilijker, dan men zich aanvanke lijk had voorgesteld. Maar waarom werd het werk soms wat langzamer voortge zet? Er waren toene mende moeilijkheden van technische en fi nanciële aard. De aan deelhouders in de gro te onderneming wa ren bezorgd, want de internationale crisis er zeventiger jaren veroorzaakte grote Verliezen. En men begon hier en daar te twijfelen. Men had een groot aanvullend crediet nodig. Het kwam erl Maar geheel onver wachts ging de mare door da wereld, dat de grote bouwer, Louis Favre, zes maanden vóór de doorboring van de Gotthard, tengevolge van een hart aanval, overleed. Voor deze dappere mens is vlak bij de noordelijke ingang vSn de tunnel een gedenkteken opge richt. Op Zondag 29 februari 1880 werd het bericht de wereld ingestuurd, dat de van beide kanten van het gebergte uit geboorde gangen elkaar getroffen hadden. Enkele dagen later konden de officiële gasten door de tunnel rijden. Ruim twee jaar later volgde de fees telijke inwijding van de Gotthard spoorweg en op 1 juni 1882 werd de tunnel voor het doorgaande verkeer geopend. Er werd groot feest gevierd in Luzem, het officiële beginpunt van de lijn, en in Milaan. He gehele 226 kilometer lange tra ject van Luzern naar Chiasso telt 74 tunnels en galerijen en 65 bruggen en viaducten. Deze bijna geheel dubbel- sporige lijn kan als het meest grootse technische werk van het Europese spoorwegnet .worden beschouwd. Maar wat was hieraan allemaal aan vooraf gegaan? De bouw van de Gotthardtunnel heeft In totaal aan 117 mensen het le ven gekost. Ter ere van hen, heeft men bij het station Airoio een monu ment uit graniet ongericht. Zij had den het verdiend, de werkers aan de 15 kilometer lange tunnel. De spoorweg biedt ook des winters grote voordelen aan de reizigers. Wan neer de autoweg door de sneeuw on begaanbaar is, kan men met de trein over en door het gebergte. De auto kan ook mee. Daar hebben de Zwit serse Bondsspoorwegen op gerekend. Door de grote verbeteringen, die elk jaar weer worden aangebracht kon de frequentie van de organisatie van dit auto-transport enorm worden opge voerd. Op de stations Göschenen en Airoio vinden de automobilisten in tij den van druk verkeer telkens de „eerstvolgende vertrektijd" van een autotrein bestaande uit in elkaar overlopende platte wagons op reeds van verre zichtbare borden aangege ven. Verleden jaar zijn niet minder dan 100.000 motorvoertuigen, de mo torrijwielen en vrachtauto's niet moe- gerekend door de Gotthardtunnel ver voerd. En tegenwoordig behoeven de inzittenden van een personenauto de wagen niet meer te verlaten tijdens de reis. In Flüelen, waar eens de Gotthard- reizigers van de boot, die hen ver het Vierwoudstedenmeer hierheen bracht, in de postkoets moesten overstappen, staat op een klein gazon bij het sta tion een gedenkteken ter ere van dr. Emil Huber Stockar uit Zurich. Men is hem grote dank verschuldigd in zijn groot aandeel in de elektrificatie van de Gotthardspoorlijn, die sinds 1909 door de Zwitserse Bondsspoorwegen wordt geëxporteerd. De overschakeling van deze alpen spoorweg op elektrische tractie kwam in 1922 tot stand en leidde de elektri ficatie van het gehele Zwitserse spoor wegnet in. Aan de hoge verwachtingen, die men van de elektrificatie koester de, is volledig beantwoord. Door de grotere snelheid, die de trei nen op de stijgende baanvakken (tot 26 procent!) daardoor konden bereiken, werd een zeer korte rij tijd verkregen. Enorm grote elek trische locomotieven zijn in staat de langste personen- en goederen treinen tot 1150 meter te trekken. Is het wonder, dat men met veel dankbaarheid het 75-jarig bestaan van deze machtige verkeersader van noord naar zuid, herdenkt? De beweging voor volksweerbaar heid, de Syrische burgerwacht, heeft bekend gemaakt dat zij begonnen is in Damascus wapens uit te delen. Het hoofdkwartier van de beweging deelde mee, dat, indien het nodig mocht zijn, alle burgers bewapend en opgeleid zullen worden voor straatge vechten. Voorts zei het dat de Syri sche autoriteiten maatregelen hebben getroffen om de beweging in staat te stellen zo nodig de hele bevolking te mobiliseren. Het Arabische persbureau bericht uit Damascus dat plaatselijke leiders de gouverneur van Aleppo hebben meegedeeld, dat zij eenheden zullen vormen om loopgraven te maken en versterkingen om de stad aan te leg gen. In scherpe bochten slingert de auto weg zich ove,r het 2195 meter hoge gebergte. En dwars door deze steenklomp heen, heeft men zich een toegang gegraven om de belangrijke spoorwegverbinding noord-zuid tot stand te brengen. De kerkeraad van de Hervormde Gemeente van Katwijk aan Zee heeft een kanselboodschap doen uitgaan waarin de gemeenteleden worden op gewekt naar vermogen mede te wer ken tot het doen slagen van de van rijkswege aangekondigde lening voor woningbouw. De kerkeraad acht hier mede grote geestelijke en morele be langen van jonggehuwden en verloof den gemoeid, waarom hij een krachtige opwekking tot medewerking heeft doen uitgaan. De laatste van de op 2 oktober te Toulon geboren vijfling, Michele Chris tofle, is in een ziekenhuis overleden. Drie van de vijfling overleden binnen 24 uur na de geboorte, de vierde vijf dagen later. Het bestuur van de Novib deelt ons mede, dat op aandrang van een groot aantal Novib-comité's de wereldkaart wedstrijd van de Novib, waarvan de uitslag in het radioprogramma van vrijdagavond 25 oktober a.s. zou wor den bekend gemaakt tot 31 december a.s. zal worden verlengd. DINSDAG 22 OKTOBER 1957 Op deze foto krijgt men een beeld van de moeilijkheden, die men by het bouwen moet hebben onder vonden, om een gang door de tunnel te boren. HILVERSUM I (402 m) KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed, en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.50 V. d .huisvr. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 9.45 Lichtbaken, caus. 10.00 V. d. kleu ters. 10.15 Gram. 10.30 Schoolradio. 10.50 Gram. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 School radio. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middagklok-noodklok. 12.03 Metro- pole-ork. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Platennieuws. 13.30 Lichte muz. 14.00 Schoolradio. 14.30 V. d. plattelandsvrouwen. 14.40 Gevar. progr. 16.00 V. d. zieken 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. kind. 17.40 Beursber. 17.45 Rege- ringsuitz.: Rijksdelen Overzee: Pater J. M. Wempe, O.F.M.: Het Gebied vaii de Mimika in Zuid Nieuw-Guinea. 18.00 Lichte muz. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Ra dio Volksuniversiteit: Beroemde roman figuren door Dr. A. Saalbom. Tweede lezing: .Adolphe, de verstandsmens. (Constant)". 19.00 Nws. 19.10 Comm. 19.15 Lichte muz. 19.35 Gram. 20.20 Katechis- mus. 20.30 Act. 20.45 En Gij zult het, aan schijn der aarde vernieuwen, gesprek. 22.00 Utrechts stedelijk ork. 22.35 De Ra diodokter. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. en weerber. 23.1524.00 Nou- veauté's. HILVERSUM H (298 m) AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gm. v. d. yvrouw. 9.10 V. d. vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 R.V.U.: De positie van de Westeuropese vrouw in de loop der eeuwen. (De vrouw naast, onder, boven en tegenover de man), door mevrouw Dr. S. C. Regtdoorzee Greup- Roldanus. Derde lezing. 11.30 Gram. 11.55 Idem. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Amus. muz. 13.00 Nws 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.40 Dansmuz. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Saxofoon kwartet. 15.30 V. d. zieken. 16.30 V. d. jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij, caus. 17.30 Lichte muz. 18.00 Nws. 18.15 Journ. 18.30 Amateurprogr. 18.55 Paris vous parle. 19.00 V. d. kind. 19.05 Koorconc 19.45 V. d. jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.15 Volksmuz. 22.35 Pianovoor- dr. 22.55 Ik geloof, dat23.00 Nws. 23.15 Beursber. v. New York. 23.16 New York Calling. 23.21 Viool en Hammand- orgel. 23.3524.00 Metropole-ork. TELEVISIEPROGRAMMA'S: NTS: 20.30 Journ., ep weeroverz. KRO: 20.45 Filmprogr. BRUSSEL (324 m) 12.00 Gram. 12.15 Pianospel. 12.30 Weerber. 12.34- Piano spel. 12.45 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.30 Caus. 17.40 Boekbespr. 18.00 V. d. jeugd. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Caus. 20.00 V. d. vrouw. 21.00 Omr. ork. 22.00 Nws. 22.11 Bariton en piano. 2.55 3.00 Nws. President Nasser van Egypte heeft in een vraaggesprek met een verslag gever van het Italiaanse blad „II Tem po" verklaard dat hij de eenheid van de Arabische wereld noodzakelijk en niet te vermijden acht. Maar die een heid kan volgens hem slechts na jaren van vreedzame ontwikkeling en niet door middel van een oorlog bereikt worden. Inzake het plan voor een „verdrag van de landen in het Middellandsezee- gebied" zei Nasser, dat hij het nut van een dergelijk verdrag niet inzag. Het is niet nodig een verdrag te onderte kenen om tot overleg met andere lan den te komen, aldus de Egyptische president. Wij voeren besprekingen met Zuid-Slavië en India, landen waar mee wij door geen enkel verdrag zijn verbonden. Onze politiek wordt be paald door onze manier van optreden en niet door verdragen, aldus Nasser. door ANNIE SWAN om dagelijks vervolgverhaal 80) „Ik kan daar toch het beste over oordelen, liefste", antwoordde hij en liet haar niet los. „Vertel me, hoe het met hen allen gaat met mijn lieve Lucy en de jon gens en de kleine Maidie. Soms heb ik een .verschrikkelijke angst, dat Lucy me nooit meer toe zal staan, het klein tje te zien, of aan te raken." Traquair zei een ogenblik niets. Hü zag nu in, hoe verkeerd het was ge weest, haar van iedereen weg te ha len, zelfs al had de dokter het aan- geraoen. „Ze komen allemaal de volgende week Tom en Lucy en de jongens en de kleine Maidie en ds. Guthrie." „Ds. Guthrie? Waarom komt hij mee?" „Gedeeltelijk om jou op te zoeken en gedeeltelijk om om, nou ja, om dat wij het niet zonder hem kunnen doen. Zie je dat kleine kerktorentje daar?" „Ja". „Dat is de Engelse Kerk, niet?" „Ja, maar ik ben er nog nooit in ge weest". „Ik ook niet, maar dat is geen re den, waarom wij er niet een dag sa men heen zouden gaan. Morgenoch tend zullen wij er heen gaan om er kennis mee te maken, voordat wij de diensf proberen." „Welke dienst?" „De enige dienst, die mij op het ogenblik interesseert. Kijk eens, lie veling", zei hij, „we hebben genoeg met grote dingen omgelummeld. Dat is niet goed voor je. Ik heb gewacht, omdat dit ellendige geld als een nacht merrie tussen ons stond, maar nu heb ik er genoeg van. Ik ben hierheen ge komen, om met je te trouwen, om je aan het woord te houden, dat je die nacht bij Blenken Loch gesproken hebt. Ik geloof, dat onze eigen heuve len je weer beter zullen maken." „Ik ben niet meer geschikt de vrouw van een man te zijn", herhaalde zij, maar haar ogen logenstraften haar woorden. „Ik heb daar in dit geval over te oordelen." Ze glimlachte en voor het eerst leek er weer iets van haar oude moed te ruggekeerd te zijn. „Hoe wist je zo precies op het juiste ogenblik te komen?" Hij stond een beetje beschaamd op. „Ik wist het niet, blinde stumperd, die ik ben. We hebben zelfs dit aan die kleine flinke Christina te danken". Een teder, bevend glimlachje speel de om Alice's lippen. „Wij moeten haar altijd bij ons hou den, Jack". „Ja, op Blenkenfoot. Daar ga je toch mee naar toe, niet? Daar zou je toch graag willen wonen? Ik laat dat en m'n gehele leven aan jou over." „O, maar dat moet je niet doen, Jack. Ik ben het, die geleid en waar voor gezorgd moet worden." Maar hij glimlachte slechts. „Ik voorzie", zei hij met iets van zijn oude, ondeugende lach, „dat er een dag zal komen, dat je drastische veranderingen te Blenkenfoot teweeg zult brengen en zelfs, wie weet, zult trachten het meer te dempen." Haar gezicht werd plotseling weer ernstig. „Ik heb van de makelaar gehoord, dat het huis op het George Plein ver kocht is. Ik zal er nooit meer in terug komen en al het geld gaat naar Ds. Guthrie. Weet je, wat ik graag zou willen, Jack?" „Spreek op en het zal gebeuren." „Al het geld op die manier gebrui ken. Het geld is een vloek geweest. Ik zou het graag kwijt willen. De arme mensen zijn gelukkiger dan de rijke." „Zoals je wilt, lieveling. Ik zou het zelf ook het prettigst vinden. Ik ben wel arm, maar ik wil niet zeggen, dat ik geen trot- heb en als jij met Blen kenfoot tevreden kon zijn, zou ik de gelukkigste man ter wereld zijn." „Dus, wanneer ds. Guthrie, komt, mag ik er met hem over spreken?" „Natuurlijk, zo vlug je maar wilt." Ze stond plotseling op en het was alsof een ondraaglijke last voorgoed van haar was afgêvallen. Ze legde haar twee slanke handen op zijn schouders en kuste hem. „Nu weet ik, dat je van me houdt", was alles, wat zij zei. EINDE. Het Nederlands instituut voor volks huisvesting en stedebouw gaat op 25 oktober in Den Haag een ledenverga dering houden, waar het sociale, het ruimtelijke en het bestuurlijke aspect van nieuwe steden in Nederland zal worden besproken. Het uitzicht bestaat, dat voor het jaar 1958 het beslag op de natio nale middelen door het rijk en door de particuliere sector inderdaad geringer zal zijn dan in 1957. De omvang van deze bestedingsbeper king en het daarmee samenhangende geringere beroep op de kapi taalmarkt ten behoeve van de particuliere investeringen zal bepalend zijn voor de grenzen, die in eerste instantie aan de uitgaven van de lagere overheid en aan die voor de woningbouw (de particuliere wo ningbouw daaronder begrepen) zullen zijn gesteld. Indien optimistischerwijze zou worden aangenomen, dat het niveau van particuliere consumptie en particuliere investeringen, onder in vloed van de hiervoor geschetste omstandigheden, een teruggang zou vërtonen tot het relatieve niveau van de jaren 1954 en 1955, dan zou den-de bestedingen van de particuliere sector en het rijk tezamen in 1958 een beslag op de nationale middelen leggen dat 3 pet. van het bruto nationale inkomen kleiner is dan in 1957. Indien de noodzake lijke totale bestedingsbeperking op 4 pet. van het bruto nationale in komen wordt gesteld, dan zou hieruit volgen, dat de bestedingen van de lagere overheid en die uit hoofde van woningbouw tezamen ten opzichte van 1957 met slechts 1 pet. van het bruto nationale inkomen zouden behoeven te worden beperkte, een doelstelling die gemakke lijk bereikbaar, lijkt. De minister van financiën van In dia heeft te Londen medegedeeld, dat India vrij zeker financiële hulp van communistische landen zou aanvaar den, wanneer deze zonder enige bin ding zou worden aangeboden. Filmproducer Mike Todd en zijn vrouw, Elizabeth Taylor, hebben in New York wat zij noemden „een klein intiem partijtje" voor 18.000 gasten ge geven om het feit te vieren, dat Todds film „Rondom de wereld in 80 dagen" een jaar geleden gereed is gekomen. Ingezonden Meded. (adv.) MIDDELBURG NOORDSTRAAT 19-21 KARPETTEN - BEDDEN - GORDIJNSTOFFEN Onze toonzalen zijn voor het publiek toegankelijk op werkdagen van 8.3012.30 en 25.30 's zaterdags 8.3012 (levering uitsluitend via de detailhandel) Deze verheugende mededeling deed de directeur van de Nederlandse Bank, dr. M. W. Holtrop, gisteren in de vergadering van het Verbond van Ned. Werkgevers, toeAyhij sprak over de vraag: waar staan wij. Hij voegde er echter de waarschu wing aan toe: Voorzover daarentegen de bestedingsbeperking in de particu liere sector, door welke oorzaak Ook, geringer zou blijken, zal de beperking van de investeringen van de lagere overheid en van de investeringen in de woningbouw overeenkomstig moeten worden vergroot. OORZAKEN Dr. Holtrop had in zijn rede een ui termate deskundige nanlyse van de si tuatie gegeven. Hij zette uiteen, dat in vergelijking met 1954/'55 de stijging van de private investeringen -en die in de woning bouw het meest tot de overbesteding hebben bijgdragen. Dat d bestedingsbeperking in 1957 ogenschijnlijk nog niet doorwerkte weet dr. Holtrop aan het feit, dat in 1956 het tweede halfjaar een aanmer kelijk ongunstiger betalingsbalansre sultaat te zien gaf dan het eerste half jaar, terwijl naar verwachting 1957 een omgekeerd beeld zal vertonen. Anderzijds moet worden vastgesteld, dat de vermindering van bestedingen, die in enkele bestedingscategorieën daadwerkelijk is toegepast, in belang rijke mate is opgeheven door de uit breiding van de bestedingen in de wo ningbouw, die ten opzichte van 1956 op niet minder dan ruim f 400 miljoen moet worden geschat. Volle nadruk legde spr. op de infla toire financiering, die de gemeenten toepasten door het opnemen van kort geld. Zou het bedrijfsleven voor de finan ciering zijner investeringen een beleid hebben gevolgd als dat, hetwelk de gemeenten sedert medio 1956 hebben gevoerd waarbij de mate van eigen verantwoordelijkheid voor dit beleid in het midden worde gelaten dan zouden wij thans voor een financiële crisis staan, die de inleiding zou kun nen vormen tot een werkelijke depres sie. Thans behoeft dit niet te worden gevreesd. ONTSPANNING De rijksbegroting voor 1958 bete kent een belangrijke vooruitgang ten opzichte van de begroting 1957. Een analyse van de miljoenennota leert, de bestedingen van het rijk (exclusief die voor woningbouw) in 1958 een be slag op de nationale middelen zullen leggen, dat Vz pet van het bruto nati onale inkomen geringer is dan irr 1957. Deze bijdrage tot de noodzakelijke be stedingsbeperking kan voornamelijk op rekening worden gesteld van het aflopen van uitkeringen wegens gele den oorlogsschade en watersnoodscha- de, alsmede op een verbndersteld lager niveau der defensie-uitgaven. Een tweede uit de rijksbegroting voortvloeiende belangrijke bijdragen tot de bestedingsbeperking is gelegen in de voornamelijk op de particuliere consumptie drukkende verhoging van indirecte belastingen en van tarieven van overheidsbedrijven, alsmede ver laging van prijssubsidies in de land bouwsector. In het bruto nationale in komen kan uit dezen en anderen hoof de een bijdrage tot de bestedingsbe perking van 0,7 pet worden berekend. Het derde belangrijke aspect van de rijksbegroting is gelegen in het door het rijk op zich nemen van een gedeel te van de financieringslast van de bouw van woningwetwoningen, tot een bedrag in 1958 van f240 miljoen. De bestedingsbeperking en belasting verzwaring zullen het mogelijk maken dat het rijk dit deel van de woning- bouwfinanciering op zich kan nemen zonder daartegenover een beroep op de kapitaalmarkt te doen. INSPANNING Aan het slot van zijn rede zette dr. Holtrop uiteen, dat de omvang, die de ontspanning zal aannemen, mede van de ontwikkeling van de buitenlandse conjunctuur zal afhangen. Te dien aanzien is er geen reden, om te ver wachten, dat een ernstige terugslag moet worden tegemoetgezien. Wel is het realistisch, er mede rekening te houden, dat de beteugeling van de overbesteding ook in het buitenland een zekere ontspanning zal teweeg- roepen. Het streven van het Nederlandse bedrijfsleven dient derhalve in de hui dige fase vooral te zijn gericht op de verkrijging van een zo sterk mogelijke kostenstructuur, opdat de basis worde gelegd voor een voortgaande even wichtige expansie. Geboren: Johan Marie, z.v. C. van der Hooft en J. Veldman; Margaretha E., d.v. M. Abrahamse en T. H. van Toor; Harry F., z.v. G. Ch. Lobman en I. L. Snoeck; Maria Sara, dv. C. K. Hamelink en C. F. de Doelder; Arthur C. C., z.v. H. J. van Damme en M. J. de Bakker te Westdorpe; Tom H., z.v. W. L. de Koek en T. M. M. Bracke; Maria J., d.v. P. A. Ch. M. van Roem- burg en J. V. van der Moolen te Zuid- dorpe; Maria H. J., d.v. J. A. G. van Doren en T. M. R. de Meijer, te Sas van Gent. Ondertrouwd: A. Florussen, 25 j, en E. J. de Regt, 22 j.; P. L. de Vlieger, 24 j. te Vlissingen en M. J. Hofman, 20 Overleden: A. M. L. Ivens, 4 j.; A. E. Kiel, 75 j.; W. J. E. de Vos, 5 d.; M. R. Bosschem, 54 j. te Sas van Gent, e.v. A. S. van Damme; A. van Laere, 79 j. te Overslag. Geboren: Gerard A., z.v. A. W. de Hond en C. C. Kot; Leendert, z.v. H. Cor- nelisse en B. Goedegebuure; Dingenus, z.v. A. Jansen en D. Klaase te Bergen op Zoom. Gehuwd: W. Adolfs, 40 j. enj. M. Kop- penhol, 31 j.; G. C. Labouchere, 61 j. en A. M. W. J. Crommelin, 45 j.; A. A. van Aart, 35 j. te Halsteren en A. K. van der Linde, 33 j. Overleden: K. P. van Dullemen, 80 j., geh. gew. met J. Geluk; M. J. Schot, 73 j., geh. gew. metW Gav.d.wwbe-k 73 j.; J. Franke, 76 j. K PEfA.r Nieuwe wijkzuster. De vereniging voor wijkverpleging heeft in de vaca ture zr.' A. Kuyper een nieuwe wijk verpleegster benoemd, mej. J. M. v. d. Hoeven uit Deventer. E.H.B.O.-cursus. Deze week is een nieuwe E.H.B.O.-cursus gestart, speci aal voor vrouwen van middelbare en oudere leeftijd. Deze cursus gaat uit van de plaatselijke Rode Kruisafdeling en bij de opening heeft de voorzitter hiervan, de heer C. Traas Sr gewezen op de taken van het Rode Kruiswerk. De cursus heeft 14 deelneemsters.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 5