Bespiedde Amerika twee jaar lang de Russische raketproeven vanuit Turkije? Zal ons land op een ander type straaljager overgaan? Niet juist f 400 miljoen Reden Belgische motorzeiljacht op Westerschelde gezonken Recordvlucht mislukte en eindigde in de golven Belangstelling voor Franse Fonga „Magister" is groot PROl ESIANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND VERBODEN TE ROUWEN IN HONGARIJE WEERBERICH Gehele bemanning (8 pers*) gered Vlieger door vissers gered De nieuwe Aga Khan gekroond ROLF (11 J.) ALS VERSTEKELING OP „GROOTE BEER" VERKEER EISTE VIJF DODEN Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Tel. (01100) 2438: bij geen gehoor: Hoofdred (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv (01100) 2970; giro 274289 Bijkantoren Middelburg Kor te Noordstraat 35 Pel (01180) 2009; Vlissingen: Cousje Buskensti 27. Tel. (01184) 3326; Terneuzen Dijkstr 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V.. Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, f2.40 per maand, f7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per mm. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3837 Hoofdredacteur: r hagourt Directeur: jacq de Smit Maandag 21 oktober 1957 ST. GOTTHARD 75 JAAR (Zie pag. 5) Op- en ondergang van Zon en Maant Dinsdag: Zon op 7.16 u., onder 17.32 u. Maan op 6.16 u., onder 17.01 u. Hoogwater dinsdag 22 okt.: Vlissingen: 0.40 u. 2.33 m., 12.53 u. 2.26 m. Terneuzen: 1.07 u. 2.49 m., 13.23 u. 2.41 m. Wemeldinge: 2.23 u. 2.03 m., 14.43 u. 1.87 m. Zierikzee: 2.13 u. 1.80 m., 14.27 u. 1.63 m. MET ENIGE BEVREEMDING hebben wij kennis genomen van het antwoord, dat de voorzitter van de P.v.d.A., in op dracht van het dagelijks bestuur van deze partij, gegeven heeft op de brief van Chroesjtsjef. Niet zo zeer, dat er geantwoord is, maar wel wat in dit antwoord staat, en de vorm, waarin het antwoord was ge kleed, hebben ons verwonderd. Als de beantwoording uit beleefdheid was geschied, ter bevestiging van de ontvangst van de brief en als de brief verder verwezen had naar de Nederland se regering, dan zouden wij gezegd heb ben: dit is een antwoord, zoals men dat van een democratische, gouvernementele partij verwachten mag. Maar de brief bevatte een mededeling van het feit, dat de P.v.d.A. geen basis voor discussie met Chroestsjef heeft en een aanklacht tegen het Russische op treden. Hoezeer men het met dit laatste eens kan zijn, menen wij dat deze uiteenzet ting in een land, dat geregeerd wordt als Nederland, niet op de weg van een politieke partij ligt. Dit is nu juist de Russische methode, waar de partij de lakens uitdeelt en voor de regering uit maakt, hoe het moet. Blijkens zijn ant woord is de P.v.d.A. in dit Russische garen verstrikt geraakt. In de tweede plaats is de vorm van het antwoord niet die, welke men van een behoorlijke partij mag verwachten. Daar is reeds de aanspraak: „meneer'" Als de P.v.d.A. persé wilde antwoorden en geen andere aanspraak voor de heer Chroestsjef had, had ze beter elke aan spraak kunnen vermijden en kunnen volstaan met het adres, zoals tegenwoor dig in heel veel officiële brieven ge bruikelijk is. Dan is er in de tweede plaats het „met de u bekende gevoelens". Dat is een kinderachtige methode, die men nog wel eens aantreft onder als beledigende be doelde brieven, waarvan de schrijver de directe belediging wil vermijden en die dan in de geciteerde alles- en niets-zeg- gende woorden vervat. Deze beantwoording door de voorzit ter van de P.v.d.A„ gegeven in naam van zijn partij, is volkomen onjuist. R. H. „NEDERLAND HEEFT GEBOUWD, NEDERLAND BOUWT NOG, NEDER LAND WIL EN MOET BLIJVEN BOUWEN". Met deze woorden kondigde de Mi nister-President, Dr. W. Drees, de Na tionale Woningbouwlening aan. Want bouwen kost geld, veel geld. Er zal wel niemand zijn, die dit in twijfel trekt. Op uitnodiging van de Regering heeft de Bank voor Nederlandsche Gemeenten een beroep gedaan op het Nederlandse volk, om f 100 miljoen beschikbaar te stellen voor de bouw van woningen, waaronder mede be grepen de bouw van scholen en werk zaamheden van dringende aard. 100 miljoen gulden is geen peule schilletje en daarom moest de Natio nale Woningbouwlening zo aantrek kelijk mogelijk op de markt komen. De duur van de lening werd ge steld op 25 jaar en de rentevergoeding 6 proeent per jaar. Voor het geval dat er voor meer dan 100 miljoen gulden op deze le ning zou worden ingeschreven, heeft de Bank voor Nederlandsche Ge meenten zich bij voorbaat bereid ver klaard, het meerdere bedrag ook te accepteren. Met andere woorden: „Hoe meer hoe liever!" Hoe heeft het Nederlandse volk nu op deze oproep gereageerd? Volgens een voorlopige telling is er bijna voor 400 miljoen gulden op deze lening ingeschreven. Deze in schrijving is dus een enorm succes ge- bl-i-r-i. vier maal zoveel, als waarop w gerekend. Natuurlijk betekent dit niet, dat er nu maar raak gebouwd kan worden, f 400 miljoen is in deze tijd gauw uit gegeven. Maar de eerste zorgen: „hoe komt men aan geld voor de woning bouw" zijn door deze geweldige over- tekening toch weggenomen. Proficiat Regering, proficiat Bank voor Neder landsche Gemeenten! De vraag kan worden gesteld: „Waar komen deze 400 miljoen gulden zo opeens vandaan?" Men mag toch moeilijk aannemen, dat al dit geld zat in „de kous" van stiekeme potters. Naar onze mening zal een groot be den voldaan en de Zeeuwen Zeeland den by de Rijkspostspaarbank en de particuliere spaarbanken. De spaar banken vergoeden een rente van 2,4 k 2,6 pCt per jaar en aangezien 6 meer is dan 2%, ligt het o.i. voor de hand, dat men de 6 pCt kiest, temeer, om dat de Bank voor Nederlandsche Ge meenten als een semi-overheidsinstel- ling wordt beschouwd en de gelden daar dus even veilig zijn belegd als bij de spaarbanken. De eventuele pe rikelen van nuchtere liquiditeit neemt men d„n maar op de koop toe. Door de uitgifte van deze lening is de rentestandaard in ons lahd nu wel definitief op 6 pCt gebracht. Naar on ze mening zullen de bankinstellingen en de spaarbanken hieruit de conclu sie moeten trekken, om de rentever goeding voor kredietgelden hoger te stellen. Een rentevergoeding van 1% 2V4 pCt past niet meer in het raam van deze tijd. Op Russisch bevel De Hongaarse autoriteiten ne men uitgebreide maatregelen om te voorkomen dat de opstand van vorig jaar herdacht wordt. Er mag dan ook niet gerouwd worden. "Uit alle winkels in Boedapest zijn zwarte dassen, rouwbanden en zwarte stoffen verdwenen. Mensen die nor maal zwarte kleren dragen of die in de rouw zijn hebben de waarschuwing gekregen, dat zij woensdag als het een jaar geleden zal zijn dat de op stand begon beter iets anders kun nen dragen om „misverstanden" te voorkomen. Concierges van huizenblokken heb ben de vlaggen moeten inleveren. Voorts moeten zij aan de politie alle bijeenkomsten in hun blok, ook ver- jaarda ersTiartiities, melden. Zwaar bewolkt Enkele opklaringen maar ook hier en daar buien. In het zuiden van het land echter aanvankelijk nog zwaar bewolkt. Ongeveer dezelfde tempera turen als gisteren. Matige tot krachti ge en langs de kust krachtige tot har de wind tussen zuid-west en west. Volgens het Amerikaanse tijdschrift „Aviation Week" heb ben de Verenigde Staten meer dan twee jaar lang de proeven met Russisch raketten gevolgd door middel van radar- en an dere apparaten, die in Turkije stonden opgesteld. In diplomatieke kringen, aldus het blad, beschouwt men dit als één van de redenen, waarom de Russen, die van deze be spieding op de hoogte zijn, Turkije onder militaire en politieke druk hebben geplaatst. De Amerikaanse geheime dienst die zich bezig houdt met raketten, beschikte over radarapparaten met een werkingsbereik van 1600 kilo meter. Deze apparaten stonden te Samsun aan de Zwarte-Zeekust en ■werden door burgers bediend. Uit de waarnemingen blijkt, dat de Russen in 1956 zijn overgegaan van proeven met raketten op ongeregelde tijdstippen tot het lanceren van vijf raketten per maand. Dit zou erop duiden, dat de Russen typen beproeven, die in produktie zijn genomen. Verder is, aldus „Aviation Week", gebleken, dat de Russen tegen het ein de van het vorige jaar begonnen zijn met het lanceren van intercontinen tale Taketten, waarvan enkele een af stand van 6500 kilometer zoude nheb- ben bereikt. Op het gebied van deze raketten zouden de Russen nog twee of drie jaar van operationeel gebruik verwijderd zijn. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van defensie heeft zondag geen commentaar op dit be richt willen geven. Betreffende de spannig rondom Turkije bereikten ons de volgende be richten: Het Turkse blad „Djoemhoryet" beschuldigt de Sowjet-Unie ervan, een aanzienlijke troepenmacht bij de Russisch-Turkse grens samen te trek ken. Het blad is van mening, dat als de Verenigde Naties de Turks-Syri- sche kwestie behandelen ook „de ge vaarlijke toestand aan de Turks-Rus sische grens „ter sprake moet worden gebracht. De Iraakse regering heeft zondag avond een verklaring uitgegeven, waarin zij zegt, dat zij vol vertrouwen is, dat Turkije geen agressieve plan nen ten aanzien van Syrië heeft. De bemanning van een Belgisch motor zeiljacht „La Belle Poule" uit Ostende, bestaande nit vijf mannen en drie vrou wen, heeft gisteren een bijzonder hache lijk avontuur beleefd, toen deze boot bij Breshens zonk en de opvarenden min stens een half uur in het onzekere over hun lot hebben verkeerd, voordat er redding kwam. „La Belle Poule", een zeewaardig mo torzeiljacht, dat slechts enkele jaren ge leden op de jachtwerf te Breskens ge bouwd werd, had gisteren de gehele dag op de Westerschelde gekruist. Gister avond om half negen was men begonnen met de oversteek van Vlissingen naar Breskens. Omgeslagen Waarschijnlijk door het feit, dat een lichtboei verkeerd werd gepeild, kwam het jacht op een zandplaat terecht. Het scheepje sloeg om en zonk. Omstreeks negen uur werden lichtsignalen met een grote frequentie afgevuurd. Onmiddellijk na het eerste lichtsig naal voer de Nederlandse loodsboot „Zilvermeeuw" uit Vlissingen ter as sistentie uit. Uit Breskens vertrok de reddingboot „President Wiersma", als mede het berginesvaartuig „Bruinvis" Omstreeks half tien werd de zandplaat bereikt, maar het jachtje was gezon ken. Het lukte de reddingboot de vijf man nen aan boord te nemen, maar de red ding van de drie vrouwen was moei lijker, omdat de dames in een sloep wa ren gestapt, die verder op de zandplaat was gedreven. Met een motorvlet van „De Zilver meeuw" gelukte het ook hen veilig bin nen te brengen. Het jachtje kan als ver loren worden beschouwd. Het had een waarde van ongeveer f 30.000,Per auto zijn de geredden des avonds nog naar Ostende gereisd. Een poging van de Amerikaanse vlieger Bill Wyatt, om met een één-persoonsvliegtuigje zonder tussenlanding van Galveston in Texas naar Rome te vliegen, is ge ëindigd met een noodlanding op zee in de Golf van Biscaje. Wyatt kon gered worden door een Spaan se vissersboot, die hem (aan boord -en zijn vliegtuig) op sleeptouw nam. In La Coruna waar hij aan land ge bracht werd, verklaarde Wyatt, dat hij op het laatste deel van zijn vlucht over de Atlantische Oceaan met storm te kampen had gehad. Er zette zich ijs af op de vleugels van zijn toestel, waardoor hij steeds meer hoogte ver loor. Hij had nog geprobeerd radio contact te krijgen, doch dat mislukte. Zijn toestel kwam op circa 50 km uit de kust in zee neer, vlak bij de vis sersboot, die hem gered heeft. Groot alarm Het bericht dat Wyatt gered was, maakte een einde aan uitgebreide na speuringen van reddingsvliegtuigen, die zaterdagochtend gealarmeerd wa ren toen radio-Bordeaux het contact met Wyatt verloren had. In zijn laat ste bericht had hij gezegd, dat hij moest landen. Maar ook de minister van financiën zelf zal hieruit moeten concluderen, dat het niet langer verantwoord is een rentegamma van 4% pCt vast te hou den, nu 6 pCt de toonaangevende ren testandaard is geworden. We kunnen er ons over verheugen, dat van de 400 miljoen ook een ge deelte bestemd zal worden voor scho lenbouw. Daaraan is een even drin gende behoefte als aan woningen. Laten we hopen, dat onze provincie een eerlijk aandeel van deze bouw lening zal ontvangen, opdat ook in Zeeland aan de dringende eis „wo ningbouw en scholenbouw" kan wor den voldaan en de Zeeuwen ZZeeland niet meer behoeven te ontvluchten, omdat ze op eigen bodem geen onder komen kunnen vinden. J. L. Wyatt wilde met zijn vlucht van Galveston naar Rome, een afstand van ruim 9.000 km, het wereldrecord breken dat de Amerikaan William Odom in 1940 had gevestigd met een solovlucht van Honoloeloe naar New Jersey, een afstand van bijna 8.000 km. Onlangs heeft het Russische blad Rode Planeet" bekend gemaakt dat er geslaagde proeven waren genomen met bollen welke waren bemand met honden en tot een hoogte van 210 km boven de zeespiegel kwamen, de grootste hoogte die tot nog toe door levende wezens werd bereikt. Volgens hetze,, uiad hadden ae proeven veel waardevolle gegevens opgeleverd voor de inrichting van ruimteraketten met mensen bemand Op de foto ziet men een van de hon den, zoals die veilig en wel weer op aarde terecht kwam (Van een speciale verslaggever) Tijdens een persbezoek aan de Franse vliegtuig- en motorenindus trie, dat enige dagen duurde, werd ons van de zijde van de vertegen woordiger van het ministerie voor de Franse luchtmacht kolonel La- cape als ook door de perschef van de vereniging van Franse vliegtuig fabrieken, de heer Noetinger medegedeeld, dat de Nederlandse rege ring grote belangstelling heeft voor de Fouga „Magister", de lichte straaltrainer, welke thans in serie wordt gebouwd door Air Fouga te Toulouse-Blagnac. Deze op zichzelf verrassende mededelingen werden bevestigd door de directie van Air Fouga te Parijs en door de Franse luchtmachtautoriteiten. Prins Bernhard heeft enkele maanden geleden op het vliegveld van Salon met de Fouga „Magister" gevlogen en na afloop daarvan zijn volle tevreden heid over dit toestel uitgesproken, naar men ons van Franse zijde nog mede deelde. Jacques Grangette, de 31-jarige chef testpiloot van Air Fouga, heeft ons in de fabriek te Toulouse, waar deze lichte straaltrainer aan de lopende band wordt vervaardigd, verteld, dat hij na de de monstratievlucht op de I.L.S.V. van dit jaar, naar Gilze-Rijen is gegaan en daar een week is gebleven voor het geven van voorlichting aan de Nederlandse luchtmachtautoriteiten. Economisch Zowel in Toulon als ln Sttlon-en-Pro- vence heeft men ons statistieken getiond waaruit blijkt, dat de Fouga CM 170 R „Magister", zoals dit type officieel heet, economisch met zijn brandstofverbruik is en dat in het bijzonder de kosten van het onderhoud op de grond laag zijn en de tijdsduur voor het in gereedheid bren gen van de machine, in verhouding met andere types, gering mag worden ge noemd. De vleugel is niet ln V-vorm en aan de vleugeluiteinden zijn brandstoftanks aangebracht. De spanwijdte is ruim elf meter, de lengte tien meter en de hoogte van de top van de staartvlakken tot de grond bijna drie meter. De maximum snelheid op een hoogte van ruim 9000 meter is 715 km per uur. De reikwijdte is bij een constante vlucht op deze hoog te ruim 900 km. Het toestel is uitgerust met twee tur- bomeca marbore, 2 turbinestraalmotoren van ongeveer 400 kg stuwdruk elk. Deze motoren zijn gedeeltelijk ingebouwd aan weerszijden van de romp. Grote belangstelling De directie van Air Fouga verstrekte enkele details, waaruit blijkt, dat de „Magister" meer dan normale belang stelling in een aantal Europese landen heeft getrokken. Toen aan West-Duitsland werd toege staan weer een luchtmacht op te bou wen, hebben de militaire autoriteiten van dit land, na een zorgvuldige studie te hebben gemaakt van enkele types, die voor dit doel in aanmerking kwamen, de Fouga „Magister" gekozen. Onlangs heeft Air Fouga een contract met Israel getekend, waarbij is overeen gekomen, dat de bedekfabriek te TeJ Aviv de „Magister" in licentie zal bou wen. Geen commentaar Van de zijde van de luchtmachtvoor lichtingsdienst in Nederland vernamen wij, dat inderdaad demonstraties met de Fouga „Magister" midden juni op de basis Gilze-Rijen zijn gehouden.. Het antwoord van de luchtmachtvoor lichtingsdienst op de mededelingen van Franse zijde over de besprekingen met de Nederlandse autoriteiten luidde: „Of ficieel geen commentaar". De 20-jarige prins Karim is za terdag in Dar es Salaam gekroond als 49e iman van de Mohamme daanse Ismailieten. Tijdens een schitterende plechtigheid die door 20.000 gelovigen werd bijge woond, ontving hij de kentekenen van zijn waardigheid als geestelijk leider van 20 miljoen Ismailieten. Prins Karim zat tijdens de plech tigheid op de zetel, waarop in 1946 zijn grootvader gezeten had, toen hij zijn gewicht in diamanten kreeg ter gelegenheid van zijn diamanten jubi leum. In een toespraak na zijn kroning verklaarde de nieuwe Aga Khan, dat de Ismailieten zich moeten vereenzel vigen met Tanganjika en met alle an dere gemeenschappen moeten samen werken voor de verdere ontwikkeling van het land. Hij waarschuwde evenwel, dat da materiale vooruitgang van het atoom tijdperk ook vele moeilijkheden met zich meebrengt. Scheepvaartautoriteiten te Cux- haven hebben zondag meegedeeld, dat aan boord van het Nederland se emigrantenschip „Groote Beer" dat zaterdagavond uit Cuxhaven naar Australië is vertrokken een elfjarige verstekeling, Rolf Seru- ka, is aangetroffen. Na tien weken Volgens deze autoriteiten kan de jon gen pas over ongeveèr tien weken, wanneer de „Groote Beer" op de te rugreis uit Australië Triëst aandoet, ana land worden gezet. De ouders van de jongen wonen te Cuxhaven. Het is nog niet bekend hoe de jon gen aan boord van het schip is ge komen. Verder deelden de autoriteiten mee, dat verscheidene vluchtelingen uit Oost-Europa hadden getracht zich aan boor van het schip te begeven. Zij werden echter op tijd ontdekt, Tijdens het weekeinde hebben vijf Ne derlanders de dood gevonden door ver keersongevallen. Nabij Sittard werd de mijnwerker J. Helgers bij het oversteken van de rijksweg met zijn brommer door een auto gegrepen en gedood. Door het nemen van een te grote bocht kwam te Haarlem een personen auto in botsing met een vrachtauto. Een der inzittenden, de 33-j. P. Brakel overleed in het ziekenhuis. De be stuurder brak enkele ribben. Het 5-j. zoontje van de fam. Lom men te Helden (bij Venlo) werd, ko mende uit de kleuterschool, bij het oversteken door een vrachtwagen met stenen gegrepen en gedood. In Den Haag werd de 76-j. A. Vro lijk, toen hij geen voorrang verleende door een personenauto aangereden. Hij overleed in het ziekenhuis. Nabij Ridderkerk overleed de 57-j. bromfietser F. Deurloo op de rijksweg, toen hij deze wilde oversteken en een auto hem meesleurde. Nederlandse verpleegster ontvangt onderscheiding van Prinses Margaret De 21-jarige Marie Elise Havenith uit Simpelveld, dochter van de gemeentesecretaris aldaar, wordt vrijdag, 25 oktober door Prinses Margaret onderscheiden als de beste verpleegster van het Lon- dense Charles' Hospital. Het is waarschijnlijk de eerste maal, dat een Nederlands meisje deze eer te beurt valt. Zij ont vangt deze onderscheiding samen met een groep andere verpleeg sters, die hiervoor werden uitge kozen. Het vorig jaar vertrok Marie Eli se Havenith naar Londen, niet al leen om een goede verpleegster te worden, maar vooral ook om per fect Engels te leren spreken. Zij verbleef reeds enige tijd in Parijs, waar zjj de Franse taal leerde.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1