Procureur-generaal bij Hoge Raad benoemd KABOUTERS „Duf' draagt koninklijke tas in Ottawa Landbouwers Fa. Gebrs. Den Herder Persbreidel in „Vrij" Indonesië Australië vraagt arbeidsrechten Na autobotsing overleden Fonds economische ontwikkeling Herdenking 75 j. Martha-stichting Daling griepgevallen bouwnijverheid Cantinejuffrouw/ schoon maa kster ï8N45 een kantoorbediende VERKEERSVRAGENWEDSTRIJD 10 UUR GRATIS RIJLES Autorijschool JASPERSE Zaterdag 19 oktober 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 D« toestand op de Australische ar beidsmarkt is in september verder ver beterd. Met meer vragen naar dan aan bod van personeel. Uit een door het ministerie van arbeid gepubliceerd overzicht blijkt, dat er meer open plaatsen zijn in de verwerkende indu strie en in het bouw- en constructie bedrijf, terwijl er voorts meer vraag naar arbeidskrachten is in een aantal andere takken van industrie. Het aan tal openstaande arbeidsplaats, geregi streerd bij het arbeidsbureau van het Australische gemenebest steeg voor de derde opeenvolgende maand. Het aan tal steeg van 20.575 op 31 augustus tot 22.151 op 27 september jl. Gistermorgen is op de Abraham van Stolkweg te Rotterdam de 27-jarige mevrouw G. Turksma-Van Loon te Rotterdam, met haar personenauto te gen een truc met oplegger gebotst, die van de andere richting kwam. Mevr. T. had juist een andere auto ingehaald, slipte en kwam daardoor op het lin ker gedeelte van de weg terecht. De chauffeur van de truc probeerde nog een botsing te voorkomen, waarbij een lantaarnpaal sneuvelde. De botsing was echter zo hevig, dat mevr. T. uit de auto werd geslingerd, evenals haar vierjarig zoontje Marcus, dat naast haar zat. Mevr. T. overleed spoedig na het ongeluk, het knaapje werd ernstig gewond in een ziekenhuis opgenomen. Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 november a.s. benoemd tot procu reur-generaal bij de Hoge Raad prof. mr. G. E. Langemeijer, thans advocaat generaal bij dat college. Hij volgt in deze hoge functie jhr. mr. L. H. K. C. van Asch van Wijck op. Prof. Langemeijer is in 1903 te Die ren geboren en in 1927 te Leiden ge promoveerd. Hij was korte tijd advo caat in Den Haag, tot hij in 1929 be noemd werd tot ambtenaar O.M. bij de kantonrechter ter standplaats Rot terdam. In 1934 ging hij dezelfde func tie in Den Haag bekleden, waarna in 1939 zijn benoeming volgde tot rechter in de rechtbank te Amsterdam. In de oorlogstijd heeft hij enige ja ren als gijzelaar in St. Michielsgestel gezeten. In Juli 1945 trad hij op als advocaat-fiscaal bij de bijzondere raad van cassatie. Een jaar later werd hij tevens benoemd tot buitengewoon hoogleraar t« Leiden. Sedert 1947 Is hij advocaat-generaal bij de Hoge Raad der Nederlanden. Wegens meineed Naar wij van de verdediger van majoor K. vernemen, heeft de laatste namens zijn cliënt hoger beroep aan getekend tegen het onlangs door de krijgsraad over majoor K. gevelde von nis. Verder heeft majoor K. bij de offi cier van justitie te 's-Gravenhage een aanklacht wegens meineed ingediend tegen de getuigen D. en Van B. De militaire commandant van Djakarta, Endang Dachjar, heeft order gegeven tot sluiting van het onafhankelijke dagblad „Indonesia Raya", in Djakarta. Het verschijningsverbod geldt voor onbepaalde tijd. Het werd uitgevaardigd, nadat dinsdag reeds een verbod was inge steld op het publiceren van berichten over de zaak van Mochtar Loe- bis, de hoofdredacteur van dit blad, die al vanaf het begin van dit jaar huisarrest heeft in verband met de tegen hem gerezen verden king, betrokken te zijn bij de poging tot een staatsgreep van kolonel Zoelkifli Loebis. De Indonesische journalistenvereni ging P.W.I. heeft donderdag een ver klaring uitgegeven, waarin zij zegt, deze zoveelste dwangmaatregel tegen de pers af te keuren. „Indonesia Raya" werd kortgeleden bij een opinie-onderzoek tot het beste Indonesische dagblad verklaard. Behalve Mochtar Loebis, die in de cember vorig jaar werd gearresteerd, zijn tussen april en oktober van dit jaar nog tien andere journalisten op last van de militaire autoriteiten aan gehouden en gedurende enige tijd ge vangen gehouden. In februari werden in Noord-Suma- tra drie plaatselijke dagbladen ver boden. In april moesten het onafhanr kelijk persbureau „Pia", het socialis tische dagblad „Pedoman" en het communistische partij-orgaan „Bin- tang Timoer" een week lang hun deu ren sluiten. In augustus volgde de sluiting van twee dagbladen in Medan Ambtsaanvaarding prof. dr. J. Blok In de Woestduinkerk te Amsterdam heeft dr. J. Blok, benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Vrije Universiteit, zijn ambt aanvaard door het uitspre ken van een rede, getiteld: „De na tuurkundige als kunstenaar". Geen Nederlandse slachtoffers in Valencia Naar wij van officiële zijde verne men, zijn bij de recente overstromin gen bij Valencia geen Nederlandse slachtoffers te betreuren. en een in Ambon. In september wer den in Djakarta weer drie persbureaus en tien dagbladen korte tijd gesloten, en in oktober moesten in Oost-Indo- nesië twee kranten hun verschijning staken. In Midden- en Zuid-Sumatra, als mede in Noord-Celebes werd een ver spreidingsverbod ingesteld voor vier nationalistische en een communistisch dagblad uit Djakarta, terwijl in Dja karta de verspreiding van de in Mid- den-Sumatra gevestigde „Haloean" werd verboden. Nederland heeft, samen met tien an dere landen in de V.N., een resolutie in gediend om tot oprichting van een fonds voor economische ontwikkeling over te gaan. Dit is het oude Sunfed-plan. De ze naam is echter prijsgegeven en ver anderd in „Economie Development Fund". Het voorstel van Nederland en tien anderen houdt onder meer in, een voorbereidende commissie van ten hoogste elf landen te benoemen, die de regelen zal opstellen, voor het beheer van het fonds en voor de methoden, die het fonds zal volgen voor het kiezen van de projecten, die het financieel zal steunen. De resolutie is behalve door Neder land mede ondertekend door Argenti nië, Ceylon, Chili, Egypte, Grieken land, India, Indonesië, Venezuela en Zuid-Sla vië. De herdenking van het 75-jarig bestaan van de opvoedingsinrichting „De Martha- stichting" te Alphen aan de Rijn werd in de kerkzaal van deze inrichting bijge woond door de minister van justitie, prof. dr. I. Samkalden, de commissaris der koningin in de provincie Zuid-Hol land, mr. J. Klaasesz en zijn echtgenote, het voltallig college van b. en w. van Alphen aan de Rijn en tal van r.k. en protestants christelijke geestelijken en functionarissen op het terrein van de kinderbescherming in Nederland. Kinderbescherming In een toespraak gaf prof. Samkalden een overzicht van de ontwikkeling van het kinderbeschermingswerk in Neder land gedurende de laatste 75 jaar en be sprak hij enige belangrijke episoden uit de historie va nde Martha-stichting. Spreker .noemde de viering van het 75- jarig bestaan van de Martha-stichting van grote betekenis, omdat het hter een particuliere inrichting betreft, die ge du rende 75 jaar de kinderbescherming op voortreffelijke wijze heeft gediend. Bij zulk een viering mag de overheid niet ontbreken, zeide hij. Geschenken Nadat ook mr. J. Klaasesz de stichting had gelukgewenst en een aantal leesbie- ken voor de bibliotheek had aangeboden, overhandigde de heer J. Poot, directeur van de vereniging, waarin de Heldring- stichting, de Martha-stichting en de stich ting Valkenheide samenwerken, een cheque van tienduizend gulden als jubi leumgeschenk, te bestemmen voor de af bouw van een vijftal woningen ten be hoeve van de Inrichting te Alphen aan de Rijn. Het personeel schonk een luldklok vior de kerk. „Washington Post" over Amerikaanse raketten In een commentaar op de wedloop tussen de V.S. en de Sowjet-Unie op het gebied van raketten zegt de „Was hington Post", dat een Amerikaanse drietrapsraket ruim een jaar geleden een hoogte van ruim duizend km heeft bereikt en dat de Amerikanen er, niet tegenstaande de tegenslagen van de laatste tijd, in zijn geslaagd een raket 5750 km ver te schieten. Er komen steeds meer bewijzen, dat de achter stand van de V.S. op het gebied van aardsatellieten niet een weerspiege ling van een achter zijn op weten schappelijk gebied of zelfs van mili tair onvermogen is, aldus de „Washin- ton Post". Ltff Uitkeringspercentages aan gemeenten De regering heeft de percentages, volgens welke de algemene uitkering en de belastinguitkering voor 1958 aan de gemeenten voorlopig zullen worden, berekend, bepaald op respectievelijk 148 en 143. Japa an interesseert zich voor Dam bij Assoean Te Tokio zijn drie Egyptische inge nieurs aangekomen die hebben meege werkt aan de plannen voor de bouw van een stuwdam bij Assoean. De Ja panse maatschappij voor de opwekking van elektriciteit heeft hun aangeboden, de installatie voor de produktie van elektriciteit met behulp van het gepro jecteerde stuwmeer te verschaffen. Egypte zou bereid zijn, dit aanbod te aanvaarden en in ruil voor de Japanse hulp katoen te leveren. De Stichting Sociaal Fonds voor de Bouwnijverheid, die de uitkeringen bij ziekte van de werknemers in deze be drijfstak verzorgt, heeft gegevens be kend gemaakt over de omvang van de A-griep in de bouwnijverheid. De griep werd voor het eerst merk baar in het zuiden van het land, van waar in de eerste week van september ongeveer de helft van het totale aantal ziektemeldingen afkomstig was. In de tweed helft van september vond een het noorden. Momenteel is het aantal verschuiving plaats naar het oosten en ziektemeldingen nagenoeg over het ge hele land verdeeld en valt een langzame daling van het aantal gevallen waar te nemen. Amerikaanse belangstelling voor E.G.K.S. Een groep vooraanstaonde Ameri kaanse persoonlijkheden uit financiële kringen, de staalindustrie en de kolen- mijnbouw zal op uitnodiging van de hoge autoriteit van 8 tot 16 november a.s. een bezoek aan de E.G.K.S. bren gen. De Amerikaanse gasten zullen de zes andere gemeenschapslanden bezoe ken en bijeenkomsten hebben met In dustriëlen uit deze landen. Voorts zul len ze deelnemen aan de zitting van het gemeenschapsparlement op 8 novem ber a.s. te Rome. Weer bromfietser op onbewaakte overweg gedood Woensdagmiddag heeft de trein uit Nijmegen naar Utrecht op een onbe waakte overweg onder Renswoude een bromfietser aangereden, die op slag werd gedood. Toen Koningin Elizabeth van En geland (rechts) met gouverneur Massey (midden) en haar gemaal Prins Philips (links), een wande ling maakte in de tuin bij het gou vernementsgebouw te Ottawa, droeg „Duff', de lievelingshond van de gouverneur, de tas van de Koningin tussen zijn, tanden. Deze telefoto laat zien hoe „Duff" trots met de tas in zijn bek voor Konin gin Elizabeth uitrende. Waterleiding wint veld in Z.W.-Brabant De pomp en de regenput gaan in de zuidwesthoek van Brabant steeds meer verdwijnen. Dank zij het feit dat de wa terleidingmaatschappij „Zuid-Beveland" te Goes in Ossendrecht haar waterwinge bied heeft, zijn Ossendrecht en Woens- drecht reeds aan het waterleidingnet van deze maatschappij aangesloten. Thans is ook het afgelegen Huijbergen van een buizennet voorzien en vanmiddag zal hier de waterleiding in gebruik genomen worden. Gedeputèerde staten van Noorfi-Bra- bant zullen bij de ingebruikneming ver tegenwoordigd zijn. 0 Het Jordaanse Huis van Afge vaardigden (Tweede Kamer) heeft de politiek van de Jordaanse regering goedgekeurd. Koningin Juliana heeft gister avond informeel een voorstelling van de Jemenitische dansgroep in het Kurhaus te Scheveningen bijgewoond. 0 De gemotoriseerde brigade van de Belgische douane te Lokeren heeft in een huis te Destelbergen 1500 kilo gesmokkelde Nederlandse boter in be slag genomen, die een waarde van 100.000 franken vertegenwoordigt. 0 Een patrouillevaartuig van de Indonesische marine heeft een or- mosaans vaartuig met een bemanning van vijftig leden aangehouden en naar Tarakan opgebracht. Het schip be vond zich zonder de vereiste papie ren in de Indonesische territoriale wateren. Toen brief op de post ging was belediging gepleegd Belediging per brief is gepleegd, zodra men een beledigende brief aan de post ter verzending heeft toevertrouwd en men dus niet meer kan verhinderen, dat de geadresseerde van de belediging zal kennis nemen. Dit heeft het Gerechtshof te 's Gravenhage beslist, overeenkomstig de eis van de procureur-generaal in de zaak tegen de 67-jarige Mexicaanse za kenman D. S., uit Den Haag. Deze ver dachte was veroordeeld tot een boete van f500,omdat hij een beledigende brief had geschreven aan een relatie te Lon den. De verdediger had gesteld, dat het misdrijf van belediging pas compleet is, als de geadresseerde kennis genomen heeft van de beledigende inhoud van d« brief. En aangezien dit kennis nemen in Londen, dus buiten het Koninkrijk der Nederlanden, was gebeurd, achtte pleiter zijn cliënt niet strafbaar. Het hof ver* wierp dit verweer echter. In Indonesië De militaire commandant van Djakarta heeft een verbod ingesteld voor het pu bliceren door de dagbladen van berich ten over de hoofdredacteur van het on afhankelijke dagblad „Indonesia Raya", Mochtar Lubis. Lubis, die tevens voorzitter is van de afdeling Indonesië van het internationals persinstituut en die enige maanden gele den na een opinie-onderzoek tot de bests journalist van Indonesië werd uitgeroe pen, heeft sinds januari jongstleden huisarrest. Daarvor had hij reeds enige tijd in preventieve hechtenis doorge bracht. De woordvoerder van ret stadscom- mando van Djakarta deelde mede, dat de militaire autoriteiten de nieuwe maatre gel hebben genomen om „spanningen" in de hoofdstad te voorkomen. De „Indo nesia Raya" heeft de laatste dagen een verscherpte actie tot de invrijheidstelling van Lubis of zijn berechting gevoerd. De woordvoerder maakte bekend, dat alleen verklaringen, afgegeven door da legervoorlichtingsdienst over de kwestie Lubis, mogen worden gepubliceerd. S. STOKVIS ZONEN N.V. Markt 3 Middelburg zoekt voor spoedige indiensttreding Cantinewerkzaamheden omvatten het zetten van koffie en thee tijdens kantooruren Werktijden: Maandag t/m vrijdag vjn. 7.4511.15 uur n.m. 14.0017.00 uur v.m. 7.4511.15 uur Deze functie omvat tevens het schoonhouden van de kantoor- en toonzaalruimten Leeftijd: 2035 jaar Gelieve zich persoonlijk te melden maandag en dinsdagavond resp. 21 en 22 oktober a.s. tussen 7 en 8 uur j Laat thans Uw sloten schoonmaken en uitbaggeren Tevens verzorgen wij voor U het dekken van Uw aardappel- en bietenkuilen Telefoon 358 SEROOSKERKE (W.) TE KOOP: Mooie 8-weekse biggen. J. de Lange. Ritthem, tel. 346. Mooie biggen bij S. A. Abrahamse, Noordweg 334, St. Laurens. Zeer mooie elek. naai machine in pracht koffer, nog met volle garantie f 195,Zuidstraat 103, Westkapelle. Tel. 287. Pracht eiken huisorgel, 13 registers, doorlopende harp, met stoeltje. Zuid straat 103, Westkapelle. Tel. 287. Een jongensfiets, als nieuw kinderledikant, een driegaatskachel met nik kelen roede, een eiken schrijfbureau met bijbeho rende bureaustoel, 5 één pers. Eng. ledikanten met bijbehorende bedden in prima staat f40,— per stuk 2 eiken uittrektafels als nieuw, mooi dressoir f30, een ligstoel met verende kussens. 2 als nieuwe vloerkleden en 2 stel lig stoelkussens. P. Stroo, tel. 359, Biggekerke. Een jongensjas, lft. 8 j. Vrouwenpolderseweg 65 Serooskerke (W.). 2 lü-jarige weivaarzen. A. Poppe, Domburg. 2 ingeschr kalfvaarzen, rek. 31 okt. en 4 nov. L. J. Bierens, ,,'t Munnikenhof". bij Grijpskerke. 55 kg ontsmette zaaitar- we Staring. P. Polderman. Poppendamme. Prima vleesvarkens. Wagenaar, Grijpskerke. Mijn prima Chevrolet 2- deurs Sedan met radio, ka chel enz. C. v. Boven Jz. Oostweg, Krabbendljke. Sierfazanten. Lady Am herst op kleur f 50 p.p. Goudfaz. op kl. f45 p.p., Zilverfaz. vr. br. '57 f 40 p.p., Goudfaz. vr. br. '57 f35 p.p. J. Polderman, M. H. Trompstraat 20, Goes. PERSONEEL GEVR.: Een bietensteker. W. de Kroo, Kruisweg 6, Veere. Baronesse Van der Feltz, Molenwater 49, Middel burg, vraagt voor nu of la ter een meisje voor halve of hele dagen of voor d. en n. Klein gezin, modern huis. Aanmelden na 8 uur 's avonds. DIVERSEN: Jonge vrouw z.z.g. ge plaatst als verkoopster o.i. a. voor enkele middagen per week in Middelburg of Vlissingen. Br. onder no. A 5021 bur. V. d. blad, Goes Bromfietsen. Nieuwe Berini M 21 met gesloten kettingkast enz. enz. uit voorraad leverbaar. M 31 en HMW uit voorraad. C. v. Boven Jz, Oostweg, Krabbendijke. In dekens hebben wij een mooie sortering in voorraad in verschillende prijzen Prachtige blokde- ken al voor f 19,85 in 2- pers. grote maat. Wonder- gem, Meubelhandel, Oost- kapelle. Ruime keuze bazuin beeldjes, klokvazen, klok- ketting. katrollen, ketting- ringen, wekkerketting, wekkergewichten enz. Fa. J. Maljers, Korte Noord straat 38, Middelburg. Delfts Blauwe wand borden voor elke gelegen heid en met elk gewenst motief, (ook met rw boer derij, bedrijf of woning). Inlichtingen en prijsopga ve worden gaarne ver strekt door Atelier Den Boer, L. Vorststr. 110, Tel. 2663, Goes en Nieuwediep- str. 36, Tel. 3112, Terneu- zen. Wij vragen voor ons kantoor voor Zeeland te Goes, Grote Markt 20 mat.) Leeftijd beneden 28 jaar Sollicitatie» met opgave van ge noten opleiding en tegenwoordige werkkring uitsluitend schriftelijk te richten aan bovengenoemd kantoor DE NEDERLANDEN VAN 1843 alle verzekeringen Als U een bed nodig hebt, kom dan eens kijken, het loont de moeite en U verdient zo f 15,Won- dergem, Meubelhandel, Oostkapelle. Leer vlug en voordelig autorijden bij autorijschool Van Zweeden, tel. 01188 370, Domburg. Erk. en ge- dipl. door F.N.O.P. Gratis gehaald en thuisgebracht. Zeer voordelige aanbie ding bedden met zomer en winterkant m.g.k. voor slechts f145,— in 2-pers. 15 j. garantie. Normaal kosten zij f160,Wonder- gem, Meubelhandel, Oost kapelle. De begrafenisonderne ming „De Voorzorg" ver zorgt voor ieder gezin het sterfgeval. U kunt dit op geven: Stationsstraat 14, Rouaanschekaai 9 en Trio- Garage, Bree 49. Tel. 2690 en 2600, Middelburg. Waarom zoudt U meer betalen? BICO wasmachi ne met centrifuge compl. slechts f 395,Vraagt vrij blijvend gratis demonstra tie. Bezoekt de evangelisa tiesamenkomsten op dins dag- en woensdagavond half acht ln de Vrije Evan- aprel 3s. Veldkamp van Hilver Dames!! Bontjasjes kort en lang, v.a. f2,— p. w. Onze coupeur' bezoekt U met kollektie aan huis Strikte geheimhouding. Br. onder no. A 4996 bur. v. d. blad, Goes. mm Ongelooflijk die Ahoy'- Polis. Ziekenhuisverzeke ring aangepast aan de tijdsomstandigheden, voor alle leeftijden ongeacht ge zondheidstoestand. Op ver zoek wordt U bezocht zon der enige verplichting Uwerzijds. Stichting A.Z.R. Rotterdam. Inspectie voor Zeeland G. H. Vijgeboom Jr. Cadzand. Tel. 01179-268 Orgels. Zeldzaam mooie voorraad. Levering franco huis. Vele jaren garantie. Reiskosten worden vergoed Vraagt prijslijst. BOOT'S Orgel- en Pianohandel, Bodegraven. Wij leiden op voor het rijbewijs personenauto scooter, motor, vrachtauto en bus Autorijschool Jasperse. Erkend en gedipl door de F.N.O.P., Koude- kerke, tel. 01185—343. Bezoekt onze verkeers- cursussen wekelijks in Middelburg en Vlissingen Autorijschool Jasperse. Er kend en gediplomeerd door de F.N.OP. Koudekerke. tel. 01185—343. Binnenkort gaan wij starten met een verkeers- cursus te Zoutelande en Serooskerke. Autorijschool Jasperse. Erkend en gedi plomeerd door de F.N.O.P. Koudekerke, tel. 01185343 Scooterles! Wij hebben thans aangeschaft een spe ciaal ingerichte gloed nieuwe les-scooter. Auto rijschool Jasperse. Erkend en gediplomeerd door de F.N.O.P Koudekerke, tel 01185—343. Wij hebben aan ons les- materieel toegevoegd een nieuwe V.W. de Luxe Autorijschool Jasperse Er kend en gediplomeerd door de F.N O P Koudekerke tel. 01185—343. als hoofdprijs, en nog enkele boekwerken als troostprijzen Wat moet U hiervoor doen? 1. De antwoorden op de onderstaande vragen schriftelijk voor 12 november aan ons insturen 2. Vermelden wat U eventueel zou wen sen: auto-, motor-, of scooterlessen De uitslag wordt bekend gemaakt op 21 nov. a.s. 's avonds om 8 uur in Hotel De Een dracht, Markt 65 te Middelburg, waar dan tevens een toelichting op de antwoorden wordt gegeven Bij meerdere goede oplossingen zal er ge kampt worden. En nu de vragen: 1. Omschrijf de voorrangsregeling op een kruising van gelijkwaardige wegen 2. Wat mag U niet doen op een auto- rijweg? 3. Wat mag U wel doen in een straat van eenrichtingsverkeer? 4. Wat dient U bij dag te doen wanneer het dik mistig is (zicht minder dan 200 meter)? 5. Wat is er bepaald ten aanzien van het rechts houden? Veel succes! Vlissingsestraat 1, KOUDEKERKE Tel. 01185—343 „Wees uw eigen rijwiel handelaar" en koop zelf uw rijwiel direct van de fabriek, daardoor 20 pet. korting! Vraag gratis prijs courant: R met speciale winterprijs en levering in exportdoos Wij ruilen ook voor f15,— uw oud rijwiel in. Haas Rijwielfabriek. Dordrecht Antieke meubelen te koop gevraagd, o.a. kabi netten, gebogen bureaus, kisten, tafels e.d. Kan ook ingeruild worden voor nieuwe meubelen A. J v. d. Sanden. Wouwsestraat 12, Bergen op Zoom, Telef. 1067. Notaris D. C. v. Werkum te Heinkenszand, zal op vrijdag 25 oktober 1957, voorm. 11 uur in Hotel „De Zwaan" te Kapelle, t.v.v. dhr. B. de Koeijer publiek verkopen Een woonhuis met schuurtje en erf, Dijkwelsestraat 65 te Kapelle, groot 2 A. 88 c.A. Beh. toestemming van B. en W. terstond op ge- gebruik. Te bezichtigen woensdag 23 okt. a.s. 26 uur.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 4