Bonn verbreekt betrekkingen met Belgrado Amerikaanse piloot sprong uit toestel voor Internationale belangstelling fruitcorso blijkt uit.... liefdesbrieven UITHOLLING Bezoek aan ziekenhuizen mooiste herinnering „Protest niet voldoende" Twaalf minuten later gevonden NA ERKENNING VA OOST-DUITSLAND FRUITFEE EN HOFDAMES VERTELLEN BRIEVEN Fee en hofdames tijdens de fruitweek ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Meer eenden voor de slacht, minder voor de eieren Russisch station op de maan Moe van Tt lachen BEWIJS „IK VERGAT ZELFS SPANJE! „VOOR JE VOETEN.." NOG MEER HOOGTEPUNT MOE VAN T LACHEN BELOFTEN Ongedeerd DREIGEMENT IN INDONESIË Zaterdag 19 oktober 1957 WAT ONS IN DE LAATSTE TIJD meermalen pijnlijk treft, is een gemis aan respect voor waardevolle en zin rijke gebruiken in het leven, waar door deze met grote slordigheid be handeld worden en de betekenis van deze waarden wordt uitgehold. Wat wij hiermee bedoelen, willen wij demonstreren met twee voorbeelden, één uit het journalistieke- en één uit het organisatieleven. De journalistieke gebeurtenis is deze week in de Tweede Kamer bij de alge mene beschouwingen over de rijksbe groting nogal heftig besproken. Het ging over het volgende geval. Een parlementair redacteur publi ceerde zaterdag voor Prinsjesdag in zijn blad een primeur", waarin hij veronderstellenderwijs allerelei voor spellingen deed over de komende re- geringspolitiek, die dinsdag daarna door H.M. de Koningin in de Troonrede en door de minister van financiën in de miljoenennota zou worden ontwikkeld. Het bleek op die dinsdag, dat deze jour nalist klaarblijkelijk goede bronnen had gehad op zijn speurtocht naar dit nieuws en dat hij het bijeengegaarde goed had weergegeven. De regering was hierover zeer ver bolgen en heeft deze journalist voor een jaar lang allerlei journalistieke facili teiten ontzegd. Toen haar gevraagd werd: waarom hebt ge deze journalist niet voor de be staande journalistieke Raad van Tucht doen dagen, antwoordde zij: daarin stellen wij niet zulk een groot vertrou wen, want die Raad van Tucht is maar een instelling van de federatie van journalisten en de betrokkene zou zich aan deze zaak kunnen onttrekken door te bedanken als lid van zijn journalis tenorganisatie. WIJ ZIEN HIER naar twee kanten, dat het proces van uitholling zijn werk doet. Allereerst hebben wij het van onze collega niet begrepen, dat hij deze publikatie deed, praktisch twee dagen voor de Troonrede. Wij willen voorop stellen, dat het journalistieke recht van primeur, van publikatie van nieuws, dat totnogtoe onbekend was, onaangetast dient te blijven. De journalistieke taak brengt mee, dat de krant publiceert, ook wat som migen liever verborgen houden, indien dit in het algemeen belang is. Elke krant streeft ernaar, bij die publikatie de eerste te zijn. Naast het gewone, lo- lende nieuws is de primeur de schone ournalistieke bloem, die de krant mee laar kleur geeft en op het brengen waarvan ieder journalist en elke krant trots is. Wjj gaan er aan voorbij al is dat ook een geval van uitholling dat vooral na de oorlog in de journalistieke kring het recht van primeur is onder mijnd, omdat men er vrijwel niet meer aan denkt, een collega de eer van een primeur te geven, door deze aan zjjn blad te ontlenen. Waar het om gaat, is, dat de primeur zin moet hebben, van betekenis moet zijn voor het algemeen belang. Als bijv. een krant enkele weken voor de Troonrede achter sommige plannen van de regering zou kunnen komen en zij zou die, door ze te publi ceren, in publieke discussie brengen, waardoor correctie in deze plannen zou kunnen gebracht, heeft deze krant de publieke zaak een goede dienst gedaan. ZO STOND HET in het onderhavige geval niet. Op het moment van de publikatie stond de Troonrede al vast, was dis cussie over de punten onmogelijk en dus wijziging ondenkbaar. Wat de be trokken collega bereikte, was dat lezers van zijn blad, toen zij de Troonrede en de miljoenennota in de pers vonden weergegeven, konden zeggen: dat lazen we zaterdag' al in onze krant. Het dagblad had dus „het gras voor de voeten" van H.M. de Koningin weg- gemaeid. Dit nu was onelegant tegenover onze hoogste gezagdraagster. Het was ook een uitholling van de zinvolle waarde van de Prinsjesdag, waarop, naar oude traditie, de draagster der Kroon de plannen der regering openbaart. Dat de regering hierover verbolgen was, achtten wij terecht. MAAR DE STRAF, die zij toepaste, was niet goed gekozen. Allereerst was niet de parlementaire redacteur, maar de hoofdredacteur, die over de plaatsing had beslist (zelfs als hij dat niet zou hebben gedaan, was het zo geweest, daarvoor is hij nu eenmaal hoofdredacteur, die met zijn staf van zelfstandige redacteuren zulk een sa menwerking moet hebben, dat hij de verantwoordelijkheid voor de gehele krant kan dragen, ook al is het onmo gelijk, dat hij alle artikelen van tevo ren leest), aansprakelijk. Maar in de tweede plaats hebben de journalisten, de noodzaak van scherp verantwoordelijkheidsbesef, een Raad van Tucht gesticht, gepresideerd door een eminent rechtsgeleerde buiten het journalistieke beroep, die in gevallen, waarin het verantwoordelijkheidbesef geaaid heeft, een terechtwijzing kan geven. Dat de regering, in deze tijd, nu de bedrijfsrechtspraak meer en meer van waarde geacht wordt (omdat de •gewone rechter onmogelijk alle be drijf sfacetten kan beoordelen en de bedrijfsrechtspraak ook zaken kan be handelen, die buiten het oordeel van de justitie vallen) zegt: wjj hechten aan een uitspraak van die Raad van Tucht geen waarde is ook een geval van uitholling, dat we ten zeerste betreu ren. Men vergeve ons, dat we bij dit eer ste beeld misschien wat te lang stil stonden. We haast enons nu naar ons tweede voorbeeld. WIJ MAAKTEN ENIGE TIJD GE LEDEN een vergadering mee van op voeders der jeugd. Daar trof ons bijzonder pijnlijk, wat we op andere vergaderingen ook meer malen constateerden, dat er niet alleen tijdens de Schriftlezing bij de opening der vergadering nog vrij velen binnen kwamen, doch dat deze laatkomers bo vendien niet ietwat beschaamd achter- In bleven staan, maar door de zaal lie pen, zich een plaats kozen, de reeds- zittenden noopten tot opstaan en gingen zitten, terwijl onder dit alles de voorzitter gewoon doorging met lezen. We noemen dit uitholling van het (Vervolg kolom hiernaast) De Westduitse minister van bui tenlandse zaken, dr. Heinrich von Brentano, heeft te Bonn verklaard dat zijn regering het noodzakelijk acht, haar betrekkingen met Zuid- Slavië te verbreken, nu dit land de regering van Oost-Duitsland heeft erkend. De minister zei dit op een vergade ring van vertegenwoordigers van de fracties in de bondsdag. Hij motiveer de het standpunt van de bondsrege ring door er op te wijzen, dat alleen maar een protest aan het adres van de Zuidslavische regering geen nut heeft, daar in dat geval 25 tot 35 sta ten vroeg of laat het Zuidslavische voorbeeld zullen volgen en ook be trekkingen zullen aanknopen met de Oostduitse regering. Dit zou, volgens Von Brentano, zeer nadelig zijn voor de kansen op een hereniging van Duitsland. Hij herhaalde dat de bonds regering alleen het recht heeft om voor geheel Duitsland te spreken. De commissie, waarvoor Von Bren tano zjjn verklaring aflegde, was spe ciaal gevormd om bondskanselier Adenauer over de kwestie van de be trekkingen met Belgrado van advies te dienen. In parlementaire kringen te Bonn is men van mening, dat al leen een eenstemmig verzet van de commissie de regering er van zal kun- Heinrich von Brentano nen weerhouden, met de Zuldslaven te breken. Dat de commissie een der gelijk standpunt zou innemen, wordt weinig waarschijnlijk geacht. De breuk tussen Bonn en Belgrado is dus al vrijwel een feit. Tot eind september zijn 1.731 miljoen kippeëieren geëxporteerd met een op brengst van 223.3 miljoen. West-Duitsland is weer verreweg de grootste afnemer. West-Duitsland importeert aanmer kelijk meer eieren dan in 1956, name lijk uit 20 landen, waardoor de concur rentie op deze afzetmarkt beduidend is toegenomen. Onze export van eendeëieren loopt van jaar tot jaar terug, omdat de een dehouders zich steeds meer toeleggen op de produktie van slachteenden. On ze uitvoer van slachtpluimvee is geste gen van ruim 3 miljoen kilogram met een bedrag van 8.3 miljoen in de eer ste negen maanden van 1956 tot bijna 4 miljoen kilogram met een bedrag van 10.7 miljoen in dezelfde periode van 1957. Het is mogelijk dat er op de maan spoedig een Russische basis voor on derzoek zal worden ingericht, aldus heeft de Russische geleerde Alexandrof in een artikel in de „Izwestia" meege deeld. Hij is voorts van mening dat de wetenschappelijke resultaten, die de Russen hebben verkregen, te danken zijn aan het feit dat de Sowjet-Unie de eerste plaats in de wereld inneemt voor wat de vorming van specialisten betreft. In 1957 waren er 265.000 spe cialisten in Rusland, alduse Alexan drof. Toen het Engelse koninklijke paar per Amerikaanse president Eisenhower, vliegtuig uit Williamsburg op het na-De foto toont de president in gesprek tlonale vliegveld van Washington arri- met een glimlachende koningin Eliza- veerde, werd het daar begroet door de zabeth. (Telefoto) Gisterochtend omstreeks tien voor twaalf heeft de bestuurder van een „Super Sabre" straalja- „Of er tijdens of na het fruitcorso nog iets is gebeurd waar we helemaal niet op gerekend haddenBabs Ausums, fruitfee-in- burger, herhaalt peinzend onze vraag. Onverwachte dingen, eigen aardige gebeurtenissen „Neen, of Riet Moens, charmante hofdame tijdens de fruitweek, zit met een gezicht, dat een tikkeltje rood begint 't te worden waardoor ze nóg charmanter is naar de vloer te kijken. „Leuke dingen?" herhaalt Babs. „O ja, weet u, wij hebben „O, nee, vertel dat nu niet!", komt Riet tussenbeide. Maar er is geen houden of keren meer aan; de fee heeft a gezegd en voelt zich nu ook gedwongen b te laten vol gen. Riet heeft een nog roder kleur ge. kregen en Koos de Baar uit Kwaden- damme kijkt alsof ze op spelden zit „Laat Babs 't maar vertellen", zegt Koos. Maar Babs zwijgt De pendule tikt de minuten aan 'se- oonden. „Is 't een heel groot geheim?" De fruitfee wordt doortastend. We zullen het maar wereldkundig maken, besluit ze. Het corso heeft internationale be langstelling getrokken en dat blijkt uit.... uit ehliefdesbrieven, En hier volgt dan het hele verhaal, het bewijs, zwart op wit dat het corso grote vermaardheid heeft gekregen en daar moet in één adem aan worden toegevoegd: fruitfee en gevolg niet minder. Gisteren bracht de post Babs, die re ceptioniste is in hotel „De Korenbeurs" te Goes, een brief uit Spanje. Een jon zinvol, eerbied en aandachtvragend geman "'t Barcelona was de afzender, gebruik, dat we onze vergaderingen r schreef hij. „Ik was m openen met zang, Schriftlezüig en ge- Goes tijdens het fruitcorso. 'k Vond het bpd B' prachtig, schitterend! We waren met vakantie in Holland. Ik heb vol be- Dat Is maar niet een „gebruikelijke wondering naar de wagens gekeken, wijze", die nu eenmaal het onderscheid is tussen een vergadering van een Christelijke en een andere organisatie, maar het is een gewichtig onderdeel van onze vergaderingen: we heffen ons loflied tot God, we laten God door Zijn Woord tot ons spreken en we dragen dan onze vergadering aan Hem op. HET IS LEVENSGEVAARLIJK voor onze Christelijke organisatie, als we dit laten uithollen tot „een gebruik", zoals er meer gebruiken op een vergadering zijn. Staat telaatkomen in een vergadering al slecht, wie daaraan niet ontkomen kan en dan tijdens de opening binnen komt, wachtte, hetzij vóór de deur, hetzij achter in de zaal, tot deze is ge schied. En een voorzitter moet, als er stoornis komt, de Schriftlezing of het gebed beëindigen, tot deze stoornis Is opgeheven. Zo hebben we het in het verleden in ons Christelijk organisatieleven ge leerd. En zo moeten ve het, zeker nu dat Christelijk organisatieleven sterk wordt aangevallen, ongerept handha ven. Uitholling doet ook hier grote scha de. BABS AUSUMS „Er wil een jongen aan mijn voeten liggen". KOOS DE BAAR JBezoek aan ziekenhuizen was hoogtepunt RIEi. MOLNS „Ik moet ervan kleuren, van at die brieven". Het Zeeuwse fruitcorso 1957 heeft internationale belangstelling ge trokken. Dat ts wel gebleken op de corsodag, toen niet alleen dui zenden uit Goes, uit Zeeland en uit tal van plaatsen in Nederland langs de straten stonden, maar ook talrijke Belgen, Britten en Duitsers het voorbijtrekken van de stoet gadesloegen. Die internationale belangstelling kan ook zwart op wit bewe zen worden. Door de fruitfee, door hofdames en door volgdames. HoeDaarover vertellen Babs, Koos en Riet in dit artikeltje meer. maar toen ik jou zag, toen had ik geen oog meer voor al dat fruit. Toen ver gat lk heel Holland en zelfs Spanje er bij De jonge Spanjaard verklaart daarna in bewoordingen, een vurige Span jaard eigen, dat hij alle dagen aan het corso denkt. En aan de fee! Om Babs heel precies te laten we ten, hoe hij over haar denkt, schrijft de jongeman: „Je schoonheid is die van Andalusië. Vader Ausums heeft op de kaart van Spanje onmiddellijk deze landstreek opgezocht. Hoofdschuddend stond zijn vrouw erbij. Uit Duitsland kwam voor een der meisjes ook een brief. De afzender is student en woont in Frankfort aan de Main. ,,Ik zag je In Goes en stond sprake loos", schrijft de jongen. Dat deze knaap het behoorlijk te pakken heeft, blijkt uit de slotzin van zijn brief: „Ik zou mij voor je voeten willen werpen Uit Engeland zijn ook verschillende brieven ontvangen en de Nederlandse jeugd bleef evenmin achter, hoewel die wat meer nuchter bleek. Babs, Koos en Riet zijn op die brie ven niet ingegaan. De andere meisjes zijn het evenmin van plan. ,,'t Was leuk", zeggen ze, „maar 't feest is nu voorbij. We vinden het fijn, dat het corso uit stekend geslaagd is en we hopen dat we ons steentje naar behoren hebben bijgedragen. Die liefdesbrieven zullen voor fee en gevolg wel een leuke herinnering aan de frultweek zijn, echter niet de be langrijkste, ook niet de mooiste. Een hoogtepunt voor ons is het be zoek aan de ziekenhuizen geweest", zegt Koos de Baar en de anderen stem men het haar direct toe. ,,'t Was om nooit te vergeten, het uitdelen van fruit in de zieken- en bepaardenhuizen. Wat hebben wij op die dag een blijdschap en een dank baarheid gezien, 't Was een heerlijk feest voor ons, die dag!" Veel prettige herinneringen hebben Babs, Koos, Riet en de andere meisjes aan de fruitweek. Of 't vermoeiend was? „Van 't lachen werd ik moe", zegt Babs. „Op de corsodag had ik al bijna twee uur gelachen tegen het publiek. Ik had er een stijve mond van gekregen en ik was blij, dat 't begon te regenen, waar door ik even de lach achterwege kon laten". Babs Ausums, Riet Moens en Koos de Baar zijn begonnen aan 't schrijven van een dagboek, waarin ook de lief desbrieven een plaatsje zullen krij gen! Jammer, zeggen de meisjes, dat we weinig foto's van de fruitweek hebben. Enorm veel mensen hebben ons voor de lens. gehad en een foto beloofd, maar het schijnt dat die beloften zijn ver geten. „Dat is wel erg spijtig", meent Babs. „Ik heb liever een foto dan een lief desbrief". En daar zijn de andere meisjes het mee eens. ger, van het 32 Amerikaanse squa dron, dat op de vliegbasis Soester- berg van de Koninklijke Lucht macht is gelegerd, zijn toestel moeten verlaten. Hij maakte ge bruik van de schietstoel en bevond zich op dat ogenblik ongeveee veertig km ten noorden van Soes- terberg boven het IJsselmeer. Een helikopter van de opsporing»- en reddingsdienst van de Marine- Luchtvaartdienst vertrok onmiddellijk na het bekend worden van de vlieg basis Leeuwarden. Om twee minuten over twaalf meldde de commandant van de helikopter dat de vlieger wa» gevonden op ongeveer negen kilome ter ten westen van Sneek. Enkele mi nuten later was men bezig de vlieger aan boord van de helikopter te takelen en om tien minuten voor half een berichtte men ons van de zijde van de luchtmachtvoorlichtingsdienst dat de helikopter de vlieger op de vlieg basis Leeuwarden had afgeleverd. Dn vlieger is ongedeerd. Het vliegtuig is in het IJsselmeer terecht gekomen. Aroedji Kartawinata, de voorzitter van de kleine Islamietische partij „P.S, I.I." en tevens vlce-voorzitter van het Indonesische parlement, heeft gisteren gezegd: „Indien onze strijd voor het te rugkrijgen van West-Irian (Nederlands Nieuw Guinea), door tussenkomst van de Verenigde Naties, mislukt dan wel door Nederland niet naar behoren wordt beantwoord, is er voor ons geen alternatief, dan over te gaan tot een andere vreedzame koers". Hij voegd» daaraan toe, dat deze koers zou mos ten bestaan uit het nemen van maat regelen op het economische en finan ciële vlak tegen de Nederlandse bedrij ven in Indonesië. Als mogelijkheden noemde hij het „bevriezen van door Nederlanders be heerde ondernemingen, het bevriezen van hun kapitaal, een verbod voor Ne derlandse schepen, om Indonesische ha vens aan te doen, en de liquidatie van de Koninklijke Paketvaart Maatschap pij! Mocht dit niet voldoende zijn, dan zou Indonesië de diplomatieke betrek kingen met Nederland kunnen verbre ken.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3