Commissaris opende gerestaureerd Gemeentehuis in Poortvliet Nieuw bejaardentehuis Vlissingen bijna gereed Inrichting verenigingsgebouw voor deel uit rampgelden Goese vogelvrienden verzorgen Ned. kampioenstentoonstelling ZEEUWSE LM Zeeuwse J.V.-ers, volg Souburgs voorbeeld... BINNENKORT VERHUIZEN OUDJES Souburgse joy-rider in Middelburg gegrepen Bedankt Verrassingen Bijna f 1000,- Grijp de kansl m „Het Gasthuis" eindelijk, na „20 jaar plannen", ontruimd aars Gemeentebestuur oogstte veel lof Sleepboot „Cycloop' (na 20.500 mijl) in Vlissingen De speciaalzaak voor i'w Bril Pluimveehouders in Goes bijeen Botersmokkelaar uit Aardenburg gearresteerd Een bril van is een sieraad Uitslag fotowedstrijd De Ruyter-herdenking En collecteer voor de nieuwe Youth for Christ'tent Artemis -N': m fi^. - - Zaterdag 19 oktober 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Poortvliet vierde gisteren feest. De vlaggen wapperden in de sterke wind. Er was ook alle reden om feest te vieren, al kwam dit niet tot uiting in schetterende fanfares of vreugdedansen. Het gerestaureerde gemeentehuis werd n.l. in gebruik genomen. De Commissaris der Ko ningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, had zich bereid verklaard het prachtige nieuwe gemeentehuis officieel in gebruik te stellen. De Com missaris deed dit op een wijze, zoals alleen hij dit kan. Een blijde burgemeester Van Doorn kon in het verenigingslokaal, dat bo ven het gemeentehuis is gebouwd, 'n groot aantal genodigden -verwelko men. De burgemeester ging de ge schiedenis na en kwam daarbij in het jaar 1908, toen de raad besloot tot grondigev eranderingen van het ge meentehuis, dat in' oude tijden het rechtshuis was. Het bedrag dat hier voor geraamd was bedroeg toen i 4200 waar later nog f600 bij kwam. Ter dekking van de onkosten kon een geld lening worden aangegaan tegen een rente van3 pet. Ged. Staten von- dien dit wel erg laag. Maar toch kon de verbouwing doorgang vinden. De burgemeester vertelde, dat tus sen toen en nu ook overeenkomsten waren. Zo besloot de raad beide keren tot de verbouwing en kon het gebouw in 25 jaar afgeschreven worden. Hij memoreerde de plannen voor deze verbouwing en verhaalde, dat uit de rampgelden f 15.000 werd verkre gen voor de inrichting van het ver enigingslokaal, waardoor we wat rui mer konden handelen. De burgemeester dankte een ieder, die op enigerlei wijze aan de tot standkoming van deze verbouwing had meegewerkt. Hij hoopte, dat 't gebruik tot nut van de verenigin- fen mag zijn en deed een beroep op e goede samenwerking. „Maar daar heb ik het volste vertrouwen in" aldus de burgemeester. „Moge dit gemeentehuis een huis voor de ge meente zijn". DE COMMISSARIS De Commissaris feliciteerde de ge meente Poortvliet met dit prachtige gebouw en weer er op, dat deze ge meente een unicum is. „Want uw ge meente heeft geen bijzondere bijdra gen nodig om werken tot uitvoering te brengen". De Commissaris kon in zijn ope ningsrede niet nalaten het werkloos heidsprobleem op Tholen aan te ra- Na een tien maanden lange reis een reisduur, die niet al te veel meer voorkomt is de motorsleepboot „Cycloop" van N.V. Bureau Wijsmul ler te IJmuiden, gisteravond te Vlis singen binnengelopen. Kapitein Teun Hoek uit IJmuiden, die op deze reis voor de eerste keer het commando op e ensleepboot voerde, kon bij aan komst in Vlissingen uit het journaal optekenen," dat de „Cycloop" tijdens deze tien maanden niet minder dan 20.500 zeemijl slepend aflegde. Over die halve omtrek van de wereld wer den een reparatieschip van Glasgow naar Maracaibo in Venezuela gesleept, werden voorts twaalf bakken van Houston en New Orleans naar Mara caibo gebracht, een kraanbak van Christobal naar Maracaibo, en een 5512 ton groot uitgebrand fruitschip van New Orleans naar Vlissingen. Bo vendien verleende de sleper hulp aan een Liberiaans en een Panamees schip resp. 3000 en 7000 ton groot, die in moeilijkheden waren op de Atlanti sche Oceaan en werd een 7050 ton groot suikerschip vlotgebracht van 'n leembank bij de Cubaanse kust. Ingezonden Meded. (adv.) Youth for Christ draaide film „Achter de horizon" Ondanks het regenachtige weer had den velen zich vrijdagavond naar zaal Krijger begeven, om de filmavond van Youth for Christ-Goes bij te wonen. De heer Jan van Capelleveen presenteerde de prachtige kleurenfilm „Achter de ho rizon", een spannend levensverhaal van een zendingsechtpaar in de rimboe. Met grote aandacht werd de film gevolgd. Hierna sprak Jan van Capelleveen 'n kort opwekkend woord, waarin hij ook aandacht vroeg voor de in Zeeland ge voerde tent-actie door het Zeeuwsch Dagblad. Medewerking werd verleend door een zangkoortje en een zangduo uit Goes. Vanavond wordt dezelfde film te Wis- senkerke gedraaid. ken. Jhr. de Casembroot merkte op, dat de Tholenaars hokvast zijn, op 't eiland wel werk kunnen vinden, maar toch met bussen vol naar Rotterdam en Roosendaal gaan. Hij hoopte, dat de Tholenaars zoveel mogelijk op het eiland blijven werken. Dit probleem is zorgenkind nummer één van G.S. en het moet opgelost worden. De ge meenten dienen zich op dit probleem te bezinnen en vooral te corrigeren. Daar gaat het mij om", aldus de Com missaris. Hij bracht hulde aan het gemeente bestuur voor dit prachtige gebouw en hoopte dat dit centrum van de ge meente tot in lengte van jaren mag groeien en bloeien onder Gods zegen. SPREKERS Na de rede van de Commissaris voerden nog enkele sprekers 't woord. In een goed gedocumenteerde toe spraak bracht het oudste raadslid, de heer Van Ast, dank aan de burgemees ter voor zijn activiteiten. De kosten van de verbouwing zijn het ten volle waard. Hij sprak de wens uit, dat dit gebouw tot heil en zegen van de Poortvlietse gemeenschap mag zijn. Maar dat er vooral gewerkt mag wor den tot Gods eer, dat zij ons doel en streven. Burgemeester A. J. van Hoeven te Tholen sprak' namens B. en S., Wa terleiding en Thoolse collega's. Hij merkte op, dat het gemeentehuis het visitekaartje moet zijn. En daarom iets moois. Met het verenigingsgebouw De Vereniging van Pluimveehouders in Zeeland (V.P.Z.) hield een vergade ring met haar opfokkers in hotel Cen traal te Goes. De secretaris gaf verslag van de Cen trale Opfok over 1957. Hoewel in het begin van het jaar zich moeilijkheden voordeden, i.v.m. zeer weinig vraag naar jonge hennen wegens de lage eierprijzen, hebben alle opfokkers hun jonge hennen kunnen plaatsen. Het aantal opgefokte, dieren was echter be langrijk minder dan was verwacht. Voor 1958 zijn ingrijpende wijzi gingen aangebracht i.z. de keurin gen. Door doeltreffende controle zal eenvoudiger worden gewerkt en hoopt men niettemin dezelfde resul taten te bereiken als voorheen. Het streven is om prima jonge hennen af te leveren, opgegroeid in ons Zeeuws klimaat, en daardoor beter tegen de invloeden daarvan bestand. Het bewijs, dat men daarin geslaagd is, bewijst het feit dat aan het einde van dit seizoen, ondanks abraakprijzen, alle dieren waren verkocht. Voorts wordt besproken het „Con tactblaadje", dat zich ten doel stelt de leden op de hoogte te houden met al wat de Pluimveehouderij betreft. Verder gaf ir. B. H. v. d. Zanden een beschouwing over „de gebruikskruisin- gen in de Hylines", daarbij conclude rend, dat hoewel de laatstgenoemde aan de kop staan, bij de kruisingen enkele stammen zijn, die eveneens verrassen de resultaten geven. De belangstelling dient op beide soorten te blijven ge richt. Snelschaaktoernooi Het weekend-schaaktoernooi, dat de schaakvereniging Middelburg dit week end in het kader van haar jubileumvie ring zou organiseren, moest in verband met de A-griep worden afgelast. In de plaats hiervan zal op een nader te bepa len donderdag en vrijdag in de maand november of december een snelschaak- toernooi worden georganiseerd. is een doel bereikt, waarop de ge meente trots kan zijn. Verder spraken dijkgraaf Geuze, de heer Glerum, hoofdingenieur-directeur van Weder opbouw, jhr. dr. A. Kugel (namens de muziek; hij overhandigde een aqua rel), mevr. Kugel (namens de gymna stiek, bood eveneens een geschenk aan), mevr. Mullie, namens de N.C.V. B., die ook wat meebracht, de heer Elsacker namens de Nutsspaarbank Tholen en tot slot de gemeentebode J. Deurloo namens het gemeenteper- soneel, die zijn toespraak op rijm had gesteld en een voorzittershamer aan bood. Burgemeester Van Doorn sprak ten slotte een dankwoord. Het op de markt brengen van koel- huisboter heeft weer grote bedrijvigheid teweeg gebracht aan het smokkelfront. Reeds enige dagen werden flinke boter- transporten gesignaleerd aan de Neder lands-Belgische grens in West-Zeeuwsch Vlaanderen. Vrijdagmiddag heeft de vliegende brigade een goede slag gesla gen. De oud wielrenner S. uit Eede-Aar- denburg werd betrapt bij het inladen van een grote partij boter in een Chrys ler. Wagen en boter werden in beslag genomen. S. werd gearresteerd. De afdeling Goes van de vogelvrienden derd. Het bestuur is verheugd dat door heeft van het hoofdbestuur van de Ned. Bond van vogelliefhebbers het verzoek gekregen de organisatie te verzorgen van de Nederlandse Kampioenstentoon stelling. Dit is de grootste tentoonstelling van de Bond en de beste en mooiste vogels uit geheel Nederland worden op deze tentoonstelling ingezonden, om uit te maken wie er kampioen van Nederland wordt. Het verzoek is geaccepteerd. Voor de organisatie van een dergelijke tentoon stelling komt nogal het een en ander kij ken. Er worden ongeveer duizend van de allerbeste vogels uit het gehele land ver wacht, terwijl de Goese afdeling een grote collectie vogels en volières ter op luistering zal inzenden. De tentoonstelling zal worden ge houden half januari 1958 en het gehele zalencomplex van de heer J. C. Krij ger is inmiddels reeds gehuurd om van dit evenement een grote vogelshow te maken. Het is voor het eerst dat een Zeeuwse afdeling een dergelijke tentoonstelling kan verzorgen en de Goese afdeling heeft dan ook het besluit genomen van deze tentoonstelling iets te maken, waarnaar de honderden liefhebbers uit alle delen van het land, zeker met genoegen zullen kunnen kijken, terwijl het Zeeuwse pu bliek in de gelegenheid zal zijn het aller beste materiaal van de duizenden Ne derlandse vogelliefhebbers te bekijken. Een zeer groot aantal prijzen zal ter beschikking worden gesteld. De Goese vereniging, nog maar 2 jaar, is inmiddels uitgegroeid tot een vereni ging met een ledental van tegen de hon- (Ingezonden mededeling adv.) GOES, OPRIL GROTE MARKT MIDDELBURG, NIEUWE BURG 9 de komende tentoonstelling Goes weer eens in het middelpunt van de belang stelling zal komen te staan, zeker van de duizenden vogelliefhebbers. In hotel Noordzeeboulevard in Vlis singen zijn vrijdagavond de prijzen uitgereikt aan de winnaars van de fotowedstrijd, die werd gehouden ter gelegenheid van de De Ruyterfeesten van 2 tot 9 juni j.l. De wedstrijd was georganiseerd door de Vlissingse fo tohandelaren gesteund door de Neder landse Bond van Fotohandelaren. Er moesten foto's worden ingestuurd, die betrekking hadden op de De Ruyter- herdenking. De bijeenkomst werd ingeleid door de voorzitter van het comité, de heer G. W. Oskamp, waarna de heer Linse de prijzen uitreikte. De prijswinnaars zijn: De heer J. Casteleyn, 2. de heer F. A. D. Kerk hoven, 3. de heer D. de Fouw, allen uil Vlissingen. (Prijzen van 100 tot 150 gulden). De overigen van de 17 winnaars (het aantal inzendingen viel tegen) ontvingen geldprijzen vari ërende tussen vijf en vijftig gulden. „OOK DE woensdagavond-afdeling van de J.V. „Repos Ail- leurs" te Souburg behandelde een inleiding over de zin van d& evangelisatie. Onze voorzitter kwam toen met het voorstel om ook te collecteren voor de Youth for Christ-tent", dat schrijft een J.V.-er van deze vereniging mij deze week. Deze B-afdeling heeft maar een klein aantal leden, maar toch hebben deze jongelui niet onder willen doen voor de mannen van de afd. A, die onlangs al f 6.30 bij elkaar brachten. „Wij zijn erin geslaagd om ook dat zelfde bedrag (f 6.30) bij elkaar te krijgen", schrijft afd. B. en be sluit met het devies: „Zeeuwse J.V.-ers, volgt het voorbeeld van Souburg en collecteer voor de nieuwe tent!" PrimaDie kreet uit Souburg onderschrijf ik natuurlijk graag. Laat al die J.V.-ers, maar ook M.V.-sters, ja alle christelijke jeugdorganisaties meewerken aan de nieuwe tent voor Youth for Christ. Voor de jeugd, maar ook door de jeugd! Uit Axel kwam een dichterlijke ontboezeming, waarin zekere N.N. eerlijk schrijft: „Het is wel niet mijn laatste cent, Maar hier twee blauwtjes voor de tent". Hij sluit daarbij twee rijksdaal ders in en besluit met „Sterkte toegewenst en ons aller groeten". Dank u zeer, meer van zulke spontane en vrolijke gevers. En dan zijn er nog de nodige goede gevers, die ik even moet be danken. Per giro kwam binnen: F. L. te Goes f 5,mej. A. K. te Middel burg f 1,dr. D. B. te Goes f 10; G. P. te Domburg f 2.50; Wed. J. D. te Biggekerke f 5.en W. D. Jzn. te St. Laurens f2.50. Fijn! Per brief bereikten ons bureau nog de volgende verrassingen: Van Wilo B. te f 2.50 en van mej. M. L. f 1.(aan postzegels). Tenslotte kwam de heer De J. uit Goes nog f 10,op ons kantoor brengen, en via de heer Van W. te Goes f 2,50 en f 1,50 van N.N.'s. Al met al, kwam er deze week dus binnen: .f54,80. Samen de ontvangsten van de vorige weken maakt dat nu het bedrag van f 935,23. Hartelijk dank allemaal. We staan dus nu bijna op f 1000. Een mooi bedrag, zegt u. Maar het gaat heus nog niet vlug genoeg. Waar blijven al onze duizenden trouwe lezers? En als u al hebt bijgedragen, maak dan uw buur man, die misschien onze krant niet leest, maar toch het Youth for Christ-werk een warm hart toe draagt, eens attent op het feit, dat er een nieuwe, eigen Zeeuwse vier- mast-tent op komst is. Tenminste... als u daar allen aan meewerkt. 0 Youth for Christ moet volgend voorjaar een nieuwe evangelisatie tent hebben, nu de vorige in Vlis singen door de storm werd ver woest. Die kan er makkelijk ko men, als christelijk Zeeland zich werkelijk achter deze actie schaart. Zoals het nu loopt, komt er niet voldoende. Dan zal een andere pro vincie straks de actie moeten over nemen. Zouden wjj in Zeeland ons de kans laten ontglippen, om te tonen wat wij van welke kerk we ook zijn voor het frisse evan gelisatiewerk onder de jeugd, zoals Youth for Chrost dat aanpakt, over hebben? Zeeland heeft de kans nog. Maar dan moet ook u meedoen. Ook u, die dit nu leest! Over enkele weken vindt in Vlissingen een massale verhuizing plaats. Acht en negentig bewoners van het bejaardentehuis „Het Gast huis" aan de Hellebardierstraat trekken dan met hun eigendommen naar het nieuwe en bijzonder doelmatige bejaardentehuis, dat aan de Koudekerkseweg op het voormalige sportterrein werd gebouwd en einde deze maand gereed komt. Onder deze oudjes bevindt zich óók Pieter Lagendijk, thans 94 jaar oud, die enkele jaren geleden als oudste bewoner van het Gasthuis voor het nieuwe gebouw de eerste steen legde. Het exploiteren, van het complex gehouwen aan de Hellebardierstraat werd al jaren geleden niet meer verantwoord geacht en reeds voor de oorlog he stonden plannen tot nieuwbouw. Het oude tehuis is thans zeer zeker niet meer in overeenstemming met de huidige begrippen van moderne bejaarden zorg. Vooral het argument van veiligheid bij een eventuele brand telde zwaar, want toe- en uitgangen van dit oude gebouw voldoen bepaald niet meer aan de eisen, terwijl de brandveiligheid van het gebouw, waarin zeer veel oud en droog hont zit, miniem is. De Middelburgse politie heeft op aanwijzing van de concierge van een hoofdstedelijke school, de Souburger L. v. d. B„ die zich al talloze malen aan joy-riding had schuldig gemaakt, in de kraag kunnen grijpen. Hij maak te er een gewoonte van voor enkele uren gebruik te maken van onbeheerd staande bromfietsen, die hij uit stal lingen bij de technische school, de handelsavondschool en bioscopen haal de. Wanneer hjj er dan een tijdlang op gereden had, zette hij de brommer van zijn kenze weer terug op de plaats, waar hij deze gevonden had. De ritjes verliepen in sommige geval len niet zonder brokken; aan de laats te bromfiets veroorzaakte v. d. B. voor f 18 schade. Er is thans proces-verbaal tegen hem opgemaakt. De politie verzoekt ons er nog eens op te wijzen ,dat het verboden is rij wielen en bromfietsen, wanneer deze alleen gelaten worden, niet op slot te zetten. Tussen zonsondergang en zons opgang mogen deze voertuigen zelfs helemaal niet onbeheerd, ook wan neer zij op slot staan, op straat wor den achtergelaten. Er worden nog maar al te vaak rijwielen, maar voor al bromfietsen, ontvreemd en het zijn voor het overgrote deel fietsen, die niet op slot zijn. In het gebouw van de Middelburgse politie aan de Lange Giststraat staan op het ogenblik ook nog een tiental fietsen, waarvan de eigenaar maai niet komt opdagen. Angst voor een „bon" zal hier wel niet vreemd aan zfjn. Deze week hebben we een bezoek ge bracht aan het oude „Gasthuis". We heb ben door het doolhof van sombere gan getjes gedwaald, vele kronkelige houten trappen beklommen en het rommelige interieur van kamertjes, kamers en slaapzalen bekeken. Rommelig, hoewel er de uiterste netheid wordt betracht, omdat het gebonw er zich ten enenmale niet meer toe leent. En eigenlijk hebben we het allemaal nog al triest gevonden. Het enigste fleurige plekje in het grote complex is een pietepeuterig stukje ach tertuin, waar de Oostindische kers groeit. Onverantwoord Het bestuur van dit gasthuis, de re genten en regentessen, hebben al het mo gelijke gedaan om van dit merkwaardige gebouw, dat hier en daar aan een patri ciërswoning, elders aan een krotwoning doet denken, een zo verantwoord moge lijk bejaardentehuis te maken voor de tijd, welke men nog met dit oude gebouw móest doen. Reeds lang was men ervan overtuigd, dat het zo niet langer kon, doch men heeft met de beschikbare rie men moeten roeien totdat eindelijk kon worden overgegaan tot nieuwbouw. Dat het college steeds het allerbeste met de aan hun zorgen toevertrouwde oudjes heeft gehad blijkt wel uit het feit, dat men nimmer bejaarde echtparen op Ï99MS i pi 1 n 1 M h 11J i*i rpfriPi inii - n aja v.N V-Li. aparte zalen heelt ondergebracht, zoals dat in vele tehuizen gewoonte is geweest en soms nog wel is. Moeite noch kosten heeft men gespaard om het de oudjes zo aangenaam mogelijk te maken. Vreugde De vreugde, dat men nu eindelijk een volkomen verantwoord bejaardentehuis in gebruik kan nemen is groot, hoewel de zorgen er voor het bestuur niet min der op zullen worden. En toch, ondanks de somberheid en triestheid van het oude gebouw zal men hieruit tóch met enige weemoed vertrekken. Hoe oud het gebouw is kan niemand precies vertellen. Vast staat wel, dat het uit de tweede helft der achttiende eeuw dateert en tot 1932 heeft de Stichting er behalve het bejaardente huis ook nog een ziekenhuis in gehad. Toen „Bethesda" werd gebouwd kon dit ziekenhuis worden opgeheven. Het ziekenhuisgedeelte is later verbouwd en bestemd tot internaat voor leerlin gen van de „De Ruyterschool". Omzwervingen Veel lief en leed hebben de bewoners van het oude bejaardentehuis met elkaar gedeeld, vooral in de oorlogsdagen. In 1942 was een evacuatie onvermijdelijk geworden en men vertrok toen eerst naar Ellewoutsdijk en na de beschietingen in 1944 naar Driewegen en weer later naar Wolfaartsdijk waar een gastvrij onderdak werd gevonden tot 1 mei 1947. Toen keerde men weer in het oude tehuis aan de Hellebaardierstraat terug. Van het voor de oorlog zo grote complex waren velé delen zwaar beschadigd en niet meer te herstellen, onder andere enkele vrijstaande huisjes achter in de tuin. Laatste „evacuatie" Over enkele weken worden de oudjes opnieuw „geëvacueerd" doch dan naar het fraaie en moderne bejaardentehuis aan de Koudekerkseweg. Dit nieuwe ge bouw vormt met het oude tehuis een zo danig contrast, dat vergelijk niet moge lijk is. Het kent geen slaapzalen meer, want de oudjes worden ondergebracht op één of tweepersoonsslaapkamers. In het hoofdgebouw kunnen 152 be jaarden een plaats Vinden en voor een aantal bejaarde echtparen z\jn er gerie felijke woningen, die vrij in de grote tuin staan. Het hoofdgebouw met zijn aan de achterzijde langgerekte vleugel bestaat uit drie verdiepingen en hoewel het gebouw nog ongemeubileerd is valt reeds nu duidelijk op, dat de oudjes hier omringd zullen zijn door warmte, sfeer en gezelligheid. Iets zullen de oudjes missen en wel het uitzicht op het Bel- lamypark en de Boulevard. Doch daar staat tegenover een fantastisch mooie en grote tuin en een drukke verkeersweg, die voor de nodige afleiding zal zorgen. ZOUTELANDE Collecte. De Zeeuwse collecte heeft opgebracht f34,81. OOST- EN WEST-SOUBURG Collecte. De Zeeuwse collecte heeft in deee gemeente f235,37 opgebracht

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 2