Algemene Vergadering neemt Syrische klacht in behandeling Advies van de agendacommissie aanvaard (66 tegen 0) Mr. Schürmann tegen opschorting van kernproeven ■PDmniMinm Diplomatieke breuk tussen Belgrado en Bonn PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND GEEN ARABISCHE TOPCONFERENTIE llllifflfc0 ÉÉRiHliHiiiiniiimi A-gfiep wordt nu minder NEUROTONIC ze huw kal merend NIET VERDOVEND.... West-Duitsland heeft bezwaar tegen erkenning Oostduitse regering FINSE REGERING TREEDT AF Geen conferentie V.S., Engeland en Rusland op til EISENHOWER NAAR ENGELAND? Succes voor de nationale woningbouwlening Nederlandse vertegenwoordiger bij V.N« BritS'Egyptische besprekingen afgebroken KINDERZEGELS 1957 Russische duikboten bij Newfoundland? Nog geen Franse regering PINAY wordt geen premier Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goe» Tel (01100) 2438; bü geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100 2970; giro 274289 Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35 Tel. (01180) 2009; VUssingen: Coosje Buskensti 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs f 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, f 7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per mm. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad Nieuw gemeentehuls in Poortvliet (zie pagina 2) 13c Jaargang No, 3836 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: jacq de Smit Zaterdag 19 oktober 1957 Op- en ondergang van Zon en Maant Zondag: Zon op 7.13 u., onder 17.38 u. Maan op 3.31 u., onder 16.04 u. Hoogwater zondag 20 okt.: Vlissingen: 11.20 u. 1.77 m. 23.53 u. 2.05 m. Terneuzen: 11.50 u. 1.94 m., u. m. Wemeldinge: 0.26 u. 1.70 m, 13.01 u. 1.53 m. Zierikzee: 0.13 u. 1.52 m., 12.41 u. 1.33 m. DE ALGEMENE VERGADERING VAN DE V.N. heeft met 66 stemmen vóór, geen tegen en één onthouding besloten de Syrische klacht, dat het land bedreigd zou worden door Turkse troepen, vol gende week te bespreken. Voordien had de agendacommissie van de V.N. aanbevolen het punt op de agenda te plaatsen. Meldden wij gisteren, dat er zondag een Arabische topconferentie in Beiroet zou worden gehouden, later is gezegd, dat de Arabische leiders niet bij elkaar zullen komen. In antwoord op een Syrische nota. heeft Turkije verklaard, dat de troepenbewegingen op Turks grondgebied Syrië niet aangaan. Men verwerpt de beschuldiging als zouden Turkse vliegtuigen en militairen de Syrische grens geschonden hebben. Men maakt zich zeer ongerust in Turkse kringen over de gebeurtenissen in Syrië. Men zei erbij, dat Syrië aan geen enkele bedreiging bloot staat. Gromyko, de Russische minister van buitenlandse zaken betoogde naar aan leiding van Esins toespraak: De partij, die zich schuldig heeft gemaakt aan het voorbereiden van een aanval op Syrië, wil de internationale openbare mening een rad voor de ogen draaien. Intussen is van de zijde van 't Turk se ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld, dat Turkije niet gekant is tegen het Syrische verzoek om een commissie uit de V.N. een onderzoek te laten instellen naar de toestand aan de grens tussen Turkije en Syrië. V.N.-troepen De voormalige Canadese minister Turks plan In de vergadering van de agenda- commissie van de V.N. verklaarde de Syrische minister van buitenlandse zaken, dat er „een algemeen Turks plan" bestaat, dat de veiligheid en on afhankelijkheid van Syrië bedreigd. De minister zei, dat zijn land een veel omvattende oorlog mogelijk achtte en hij drong er dan ook op aan, dat de besteden aan de huidige stand der Sy- risch-Turkse betrekkingen. Algemene Vergadering (aandacht zal De Turkse vertegenwoordiger Esin zei in de vergadering, dat zijn rege ring „volledige waarborgen heeft ver strekt voor de onschendbaarheid van bet gebied van alle Arabische landen, waaronder Syrië". Ook heeft men alle garanties gegeven, dat Turkije een vreedzame politiek voert. Esin wees er op, dat de Turkse re publiek sinds haar stichting nog nim mer een aanvalsdaad heeft gepleegd. Niettemin hebben Russische staatslie den gedreigd raketten tegen ons te gebruiken. Men verklaarde er in Mos kou bij, dat Turkije in geen geval lan ger dan een dag zou bestaan. Denkbeelden Uit de verwarring, die door al deze berichten is geschapen, treedt één feit duidelijk naar voren: het scheppen door de Sowjet-Unie van een toestand van denkbeelden die dan wordt aangewend voor het uiten van bedreigingen jegens en pogingen tot vreesaanj aging van Turkije, een veel kleinere buurstaat van Rusland. 'adv ONBEPERKTE GARANTIE OP DE VERING HAZET FA BRIEKEN TE ZEVENBERGEN Blijkens een mededeling van het ministerie van sociale zaken en volks gezondheid begint na de opgave over de ontwikkeling van de A-griep nu een week geleden volgens de bij de geneeskundige hoofdinspectie binnen gekomen berichten, de reeds toen ge constateerde lichte afname van het aantal influenzagevallen zich voor het gehele land duidelijker af te tekenen. Op sommige plaatsen spreekt men over een reeds vrijwel afgelopen zijn van de epidemie. Deze daling valt ook waar te nemen in de ziekenhuisopna men. Sedert de influenza zich in ons land openbaarde, heeft het aantal bij de geneeskundige hoofdinspectie be kend geworden sterfgevallen de 300 overschreden. Maar ook in het aantal sterfgevallen, dat uit de laatste da gen hakend wordt, is enige daling NEEM MAAR GENEZEND I Wisselvallig weer Nu en dan buien, afgewisseld door enkele opklaringen. Overwegend krachtige wind tussen zuidwest en west, tamelijk koud. van buitenlandse zaken, Lester Pearson, die deze week de Nobel prijs voor de vrede heeft gekregen, pleitte vrijdag in het Canadese par lement voor de legering van V.N.- troepen langs de Syrisch-Turkse grens. Hij hoopte, dat de andere naties ook dit denkbeeld zouden bestuderen. Volgens een verklaring van het Russische persbureau Tass, zijn tij dens het recente bezoek van Eisen howers afgezant, Henderson, aan het Midden-Oosten plannen uitgewerkt voor een aanval op Syrië. Daarbij zouden Iraakse, Jordaanse, Turkse en Israëlische troepen worden gebruikt. Basis Turkije Groot-Brittannië had zijn toestem ming gegeven voor wat de deelneming van Turkije betreft. Maar uiteindelijk was Henderson er niet in geslaagd Irak en Jordanië tot dit plan over te halen. Daarna had men zich alleen op Turkije gebaseerd, ofschoon men alle hoop om andere Arabische staten te gen Syrië op te zetten nog niet had laten varen. Syrië zou in het geval van een aan val niet alleen staan. De Sowjet-Unie zelf zou niet onverschillig blijven voor een oorlog aan haar zuidelijke gren zen. „Niemand moet illusies koeste ren inzake de kansen van een aanval om ongestraft er van af te komen", aldus Tass. De Westduitse regering heeft be sloten de diplomatieke betrekkingen met Zuid-Slavië te verbreken. Deze stap van de Westduitse regering is het antwoord op de er kenning van Oost-Duitsland door Zuid-Slavië. De beslissing viel vrijdagmiddag in een onderhoud van bondskanselier Adenauer met de Westduitse minister van buitenlandse zaken, Von Brenta- no. Aan dit onderhoud was een ver gadering voorafgegaan van de verte genwoordigers van de fracties in de Bondsdag. Hierin had Von Brentano meegedeeld, dat de Westduitse rege ring het afbreken van de betrekkin gen noodzakelijk vindt, omdat alleen een protest bij Belgrado tot gevolg zou hebben, dat 25 tot 35 staten het voorbeeld van Zuid-Slavië zouden volgen. De vrije democraten (libera len) en de socialisten in de commis sie protesteerden tegen het voornemen van de regering. Uit welingelichte bron verluidt, dat het afbreken van de betrekkingen met Zuid-Slavië slechts op het poli tieke vlak zal geschieden en dat alle andere overeenkomsten met Zuid- Slavië waarschijnlijk onberoerd zul len blijven. De herstelbetalingen aan Zuid-Slavië b.v. zouden voortgang vinden. Het Finse kabinet onder leiding van Sukselainen heeft vrijdag een neder laag geleden in het parlement. Het kabinet kreeg één stem te weinig. Vijf maanden geleden heeft Sukse lainen zijn kabinet gevormd. In september kwam het tot een scheuring in de sociaal-democratische partij over de devaluatiepolitiek van de coalitie van de boerenpartij en de Finse volkspartij. Vijf sociaal-demo cratische voorstanders van de deva luatie traden toen tot de regering toe. Een woordvoerder van het mi. nisterie van buitenlandse zaken heeft vrijdag in Londen, naar aan- leiding van de reis van Macmillan naar Washington, verklaard, dat er geen aanwijzingen zijn dat men een conferentie van Amerika en Enge land met de Sowjet-Unie kan ver wachten. Macmillan zal dinsdagavond uit Londen vertrekken. Bondskanselier Adenauer van West- Duitsland zal waarschijnlijk volgende maand naar Londen komen voor be sprekingen met Macmillan over de huidige wereldproblemen. In Washington verwacht men, dat de besprekingen van Eisenhower met Macmillan het begin van een nieuw tijdperk van geallieerde samenwer king op het gebied der kernenergie en geleide projectielen zal inluiden. Eisenhower zou niet slechts een Amerikaans-Britse samenwerking, doch een samenbrengen van de ken nis van alle Navo-landen op dit ge bied wensen. Kolenschip op het IJsselmeer gezonken Op het IJsselmeer is gisteravond 'n kolenboot van duizend ton, geladen met 900 ton kolen, gezonken. Het schip ligt ongeveer vijf kilometer van het Friese licht, koers Urk, ton Mar- derhoek. In goedingelichte kringen in Was hington Is men van mening, dat Ko ningin Elizabeth van Engeland presi dent Eisenhower en zijn echtgenote uitgenodigd heeft voor een officieel bezoek aan Engeland. De N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten deelt mede, dat volgens voorlopige telling voor ruim 385 mil joen gulden op de nationale woning bouwlening, waarvoor de inschrijving heden openstond, is ingeschreven. De bank is voornemens het te aan vaarden bedrag vast te stellen op het totaal ingeschreven bedrag, zodat bij de toewijzing geen reductie zal wor den toegepast. Burgemeester Van Hout van Marken en I Iandse vlag op de plaats waar de dijk burgemeester Te Boekhorst van Broek van de vaste wal naar Marken gesloten in Waterland (rechts) planten de Neder- werd. Koning Hoessein van Jordanië heeft een bezoek gebracht aan de havenplaats Akaba in het zuiden van Transjordanië aan de gelijk namige Golf, waar hij het uitla den van tanks heeft geïnspec teerd. Na de inspectie hereed koning Hoessein een tank en men ziet hem op de foto rechts in de cabine. De Brits-Egyptische financiële be sprekingen te Rome zijn In een im passe geraakt, hetgeen Is gebleken uit de mededeling, dat de terugkeer naar Rome van de leider der Egyp tische delegatie ls uitgesteld. De hervatting van de onderhande lingen tussen de beide landen hangt er in de eerste plaats van af, of Enge land het Egyptische standpunt aan vaardt, dat de bevroren sterlingtegoe- den van Egypte onmiddellijk moeten worden vrijgegeven. Het punt, waar over verschil van mening bestaat, is de Egyptische eis, dat onmiddellijk 27 miljoen pond sterling van de Egyp tische saldi in Engeland moet worden vrijgegeven. De Engelse delegatie wenst echter, dat opheffing van de sequestratie van de Engelse bezittingen in Egypte voor af gaat aan besprekingen over 't vrij geven van de Egyptische activa. Nieuwe overstromingen in Spanje Door stijging van de rivieren Mija- res en Palancia hebben zich donder dag en vrijdag op vijftig kilometer van Valencia in Spanje grote over stromingen voorgedaan. In het gebied van Segorbe zijn meer dan 250 huizen verwoest en honderden telegraafpa len geveld. Er zijn geen slachtoffer ge meld. De regenval, de oorzaak van de overstromingen, is vrijdagmiddag op gehouden. DE NEDERLANDSE permanente vertegenwoordiger bij de V.N., mr. C. W. A. Schürmann heeft zich vrijdag in de politieke commissie uitgespro ken tegen opschorting van proeven met kernwapens los van een algemeen plan tot een eerste stadium van ont wapening. De heer Schürmann zei, dat zijn regering ervan overtuigd is, dat opschorting van de proeven ais een op zichzelf staande maatregel niets zon bijdragen tot de veiligheid in de wereld. Een dergelijke afspraak zou niet verhinderen, dat zelfs ande re landen beginnen met de produktie en het opslaan van deze wapens. Gezien het huidige diepgewortelde wantrouwen tussen de grote mogend heden is niet duidelijk, welke werke lijke waarde aan een dergelijke ver klaring zal worden gehecht, die een morele verplichting inhoudt, maar niet voorziet in middelen om nako ming ervan af te dwingen. Er is thans, aldus de heer Schür mann, een zeker evenwicht tussen de grote mogendheden als gevolg van 't bezit van kernwapens. De toezegging onder geen enkele omstandigheid kernwapens te gebruiken, zou dit evenwicht verbreken, daar zulks ten gunste zou zijn van de partij, die het sterkst is in concentionele wapens, al dus dg Nederlandse vertegenwoordi ger. Mr. Schürmann verklaarde, dat Nederland de door Rusland in Lon den verworpen resolutie van de 24 landen, waarin het westelijke ont wapeningsplan is vervat, beschouwt als een middel om het atoomgevaar onder controle te brengen. Het zal niet alleen de angst van de tegen woordige wereld verdrijven, maar tevens een wijde horizon openen voor het vreedzaam gebruik van atoomenergie. Spreker zei het te betreuren dat de subcommissie in Londen geen overeenkomst had be reikt. Maar zij had volgens hem zeer duidelijk haar nut bewezen. Hij vervolgde: „De ontwapenings commissie en haar subcommissie zullen in de naaste toekomst ant woord moeten geven op deze vraag: Van 18 november af zullen bij de Nederlandse posterijen de nlenwe „Kinderzegels 1957" verkrijgbaar zijn. Ditmaal zijn het kinderpor tretten, die ontleend zijn aan ■childerijen van Nederlandse meesters uit de 19e en de eerste helft van de 20e eeuw. zullen de volkeren der wereld kun nen leven zonder de naamloze angst voor vernietiging en conventionele wapens, of zal de mensheid lang zaam maar zeker haar eigen dood vonnis tekenen en uitvoeren?" Voor een herstel van het weder- zijdse vertrouwen noemde hij een es sentieel vereiste een zorgvuldig uit gewerkt en goed voorbereid inspec tie- en controlestelsel. Hij betreurde de Russische verwerping in Londen van het voorstel, om deskundigen te benoemen voor de voorbereiding van controleregelingen. Schepen en vliegtuigen van de Ca nadese marine onderzoeken het zee gebied bij Newfoundland om onbeken de duikboten op te sporen, die daar de afgelopen paar maanden waarge nomen zouden zijn. In Vancouver, aan de andere kant van Canada, meldde donderdag een krant, dat in de afgelopen drie weken twee Russische duikboten bij de kust van Brits Columbia zijn waargenomen. De conservatieve leider Pinay is er vrijdagavond bij' de stemming in de Franse Nationale Vergadering niet in geslaagd een nieuwe rege ring te vormen. Hij werd doordat de socialisten tegenstemden, ver slagen. Tijdens het debat van vrijdagavond trachtte Pinay de socialistische kritiek op zijn beleidsprogramma, dat hij ont vouwde, te beantwoorden. „Of ge voor mij of voor een andere parlementaire leider stemt, is niet belangrijk, zei hij, maar het belangrijkste is dat wij de grootst mogelij' eenheid binnen het parlement moeten vormen om het hoofd te kunnen bieden aan de ern stige economische crisis van ons land". Pinay, die in 1952 premier is ge weest en verscheidene jaren de por tefeuille van financiën heeft beheerd, deelde mee dat een voor hem gunsti ge uitslag van de stemming een toe zegging zou zijn, dat de Nationale Ver gadering hem minstens een jaar aan de macht laat. Vele waarnemers vermoeden dat president Coty na Pinay de katholie ke leider Robert Schuman als forma teur zal aanzoeken.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1