Hongaarse broers maken in Vlissingen voetballen Cornells Tromp Subsidie voor kerkbouw? 49"67?° 85.- -165.- Adverteert in dit blad i Adresboek van Goes grijpen naar de pen Demi's nieuwste modellen I cJlezers Burgelijke stand VLISSINGEN GOES Zal Zoltan straks ons land weer moeten verlaten? Populaire aanbieding In exclusieve dessins, Auto-Demi(als »fbee|din9) eek veer MaealÏÏH 1 Qoes pastoe Prijs f 1.25 de Living Bra introduceert American Look"! Vrijdag 18 oktober 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 Geboren: Marinus D., z.v. J. Kodde en L. Wisse; Arie H., z.v. K. H. Krekel Kel derman en L. U. H. Heegers; Franciscus C. M. z.v. J. C. M. Speckens en M. C. A. Lamb; Norbertina G J. M., d.v. J. B. v. Kooten en J. J. Grootjen; Elsebeth, d.v. C. J. Hoffman en A. M. Jagtenberg; Adrians P. A., d.v. P. C. M. Wagemakers «n A. F. Mommers; Paulus M., d.v. M. El shout en M. I. Ratelband; Wietske, d.v. 8. Prins en A. v. Gilst; Sara, d.v. J. Deij en J. Bakker; Maria A., d.v. J. Brugge en C, J. de Wolff; Johanna M., d.v. F T.. X, d. Hulst en J. T. Schepers; Johan N., z.v. J. G. W. Klandermans en F. B. de Pree Ondertrouwd: J. Veerman, 30 j. en J. van Belzen, 25 j.; P. B. Zoutewelle, 24 j. en A. E. de Meulmeester, 25 j.; H. J. Knegt, 19 j. en M. E. Lute, 18 j. Gehuwd: W. Sanstra, 21 j. en M. J. J. Cornelissen, 19 j.; P. de Meulmeester, 21 j. en J. S. J. Crinse, 18 j.; H. Cozfjnsen, 26 j. te Bussum en J. C. F. Kroon, 27 j. Overleden: J. G. v. Hoeijdonck, 66 j M. J. v. Zweeden, 83 j., wedn. v. C. Kloosterman; I. Fliers, 72 j., wedn. v. P. de Ridder; T. Dijkhuizen, 81 j., wed. v. T. Brouwer; J. J. G. Limonard, 72 j.; J. W. Geboren: Menno, z.v. P. de Bruijne en F. J. H. Bom te Kortgene; Willem, x.v. W. van Dalen en W. E. van Loenen; An- VOETBALLEN MAKEN is een vak apart, een vak dat voor zover wij weten in Zeeland nimmer beoefend is. Maar sinds de gebroe ders Stenzei, die vorig jaar na de bloedige revolte hun geboortestad Boedapest ontvluchtten, elkaar in Vlissingen hebben terug gevonden, worden er in onze provincie voetballen gemaakt. Het gebeurt in de eenvoudige huiskamer van een woninkje in het Havendorp, waar Andras (27) en Zoltan (25) ieder in een hoek van de kamer op een merkwaardig apparaat gezeten, aan een produktie van een stuk of acht ballen per dag toekomen. De gebroeders Stenzei hebben nooit anders gedaan. In Boedapest werkten zij in een voetballenfabriek, waar vader Stenzei knecht was in zijn eigen bedrijf, sinds de staat er zich mee ging bemoeien. Maar toen de revolutie uitbrak, nu al weer bij na een jaar geleden, werd Zoltan en zijn getrouwde broer Andras de grond te warm onder de voeten en zij namen de wijk naar het Westen. Eindelijk geluk Andras en zijn vrouw kwamen na vele omzwervingen in Vlissingen te recht en de jongere broer vond een onderkomen in een Noord-Franse in dustriestad, waar hij (onder bewa king!) als slotenmaker bij een spoor- wegfabriek tewerkgesteld werd. Via hun ouders, die in de Hongaarse hoofdstad zijn achtergebleven, hoor den zij eikaars verblijfplaats en van die tijd af heeft Zoltan niets anders geprobeerd dan bij zijn broer te ko men. Hij ondervond veel tegenwerking, maar na de nodige hindernissen over wonnen te hebben, kreeg hij in Ne derland een verblijfsvergunning voor de duur van drie maanden. Nog enkele weken tot 9 november en het geluk van heide broers zal naar alle waarschijnlijkheid weer tot het verleden behoren. In een laatste poging om toch in Nederland te blij ven, heeft Zoltan een verzoek gericht tot Koningin Juliana en hierop is alle hoop nu gevestigd. Als Zontan ons land zou moeten verlaten is het „bedrijf" gedoemd te thonetta A., d.v. J. Louwerse en A. Flip- se; Co J„ z.v. W. J. Priester en T. W. Minderhoud te Borssele; Cornells, z.v. N. v. d. Waa en J. N. van Liere te Kloe- tinge. Ondertrouwd: C. Boonman, 28 j. en W. J. Brandenburg, 25 j.; N. M. Meijer, 31 J. en S. den Engelsman, 23 j.; J, Jansonius 19 j. en W. E. van Winkoop, 20 j.; D. W. Pieters, 26 j. en E. Duijnhouwer, 24 j. Gehuwd: M, Otte, 22 j. en H. E. Roo- zemond, 19 j.; A. Ie Conté, 21 j. en E, A. Labeur, 18 j.; J. Boone, 28 j. en J. Boone, 24 j.; A. Vermaak, 24 j. en M. Marijs, 22 j Overleden; C. C. Ruissen, 54 j., e.v. P. C. Pikaar te Yerseke; P. Slimmers, 81 j., wed. van P. v. Zweden; J. J. Rottier, 68 verdwijnen, want zo vertelde An dras ons dan is het niet rendabel meer. En het zou jammer zijn van alle moeite, al was het alleen maar om de twee apparaten, die de ge broeders Stenzei voor de vervaardi ging van hun ballen gemaakt heb ben. Het zijn een soort bokken, waar op zij hun werk verrichten en het eigen lijke instrument, waarmee de stukken leer aan elkaar genaaid wor den, ziet er tamelijk ingewikkeld uit. Bejaalde onderdelen heeft de heer Stenzei senior zelfs nog uit Honga rije moeten sturen, omdat die hier niet te krijgen zijn. In Nederland worden de ballen immers met de hand gemaakt. Afnemers Waar de Stenzeis met hun produk- ten blijven? Aan het eind van iedere week gaat Andras naar Roterdam, waar hij ze aan een groothandel ver koopt. Beiden verdienen er zodoende een heel behoorlijk weekloon mee. En zij hebben plezier in hun werk, alleen gaat het idee, dat Zoltan over een paar weken weer terug moet naar Frankrijk hun met de dag meer druk ken. Daar zien zij vreselijk tegen op! Niet de cultuur, maar het wezen der Kerk beslist! Geachte Redactie, Naar aanleiding van Uw artikel in het Zeeuwsch Dagblad van 14 oktober j.l. over Kerkbouw, wil ik gaarne enkele op merkingen maken. Voorop wil ik nadrukkelijk stellen, dat ik enkel schrijf over subsidie voor Kerk bouw, zulks om verwarring te voorko men, daar bij deze kwestie niet het ge hele vraagstuk der subsidies aan de orde is. De zaak, waar het om gaat, is twee ledig: 1. Mag de Kerk Overheidssubsidie voor Kerkbouw aanvaarden? 2. Moet de Overheid Kerkbouw sub sidiëren? 1. Wat is een Kerkgebouw? Een kerkgebouw is de plaats, waar de gelovigen samenkomen om God te ont moeten. Dat is een heel persoonlijke zaak tussen God en de gelovige. Daarmee heeft de Overheid niets te maken! Aan deze ontmoeting is het gehele ge bouw dienstbaar: daarvoor wordt het ge bouwd, en dusdanig gebouwd, dat het aan zijn functie beantwoordt. De Over heid stelt terecht U eisen aan een Kerkgebouw: de uiterlijke vorm, de plaats waar het komt te staan, enz. De Overheid stelt deze eisen echter ook aan de woningen, teneinde een verantwoord stedebouwkundig geheel te krijgen. Zij subsidieert evenwel niet naar de stede- bouwkundige eisen, maar naar het aan tal slaapplaatsen! Wij vinden die eisen van de Overheid voor de woningbouw normaal; waarom dan niet voor de Kerk bouw? a) Een tweede punt, dat wij ons wel zeer ernstig moeten afvragen, is, waar de Overheid die subsidie vandaan haalt. Het antwoord is heel eenvoudig: uit de be lastingen. En niet alleen uit de belastin gen van de Kerkleden, maar ook uit die van de humanisten, atheïsten en commu nisten. Een vraag: Komt het de eer van de Kerk niet te na, als de pjaats, waar zij haar God ontmoet, gebouwd moet wor den mede door de gelden, die de Over heid door haar dwangmacht van belas tinginning ontvangt van mensen, die „dit bedrijf als opium voor het volk beschou wen"? Nog een vraag: Vindt men het juist, dat de Overheid haar dwangmacht ge bruikt, om iemand mee te laten betalen aan een kerk, waar naar zijn oordeel de eredienst niet zonder „vervloekte afgo derij" plaats vindt? s) 2. Wij zijn nu al gekomen bij de vraag, of de Overheid de kerkbouw moet sub sidiëren. De om het eens wat overdre ven uit te drukken „bij de gratie van subsidies levende mens van nu" zegt: ja!4) Immers, de Overheid stelt eisen aan het kerkgebouw, dus dan moet zij dat ook maar betalen. Nogmaals: de Overheid subsidiëert niet, omdat zij eisen stelt. Eerder het omgekeerde kan het ge val zijn of worden: de Overheid steil eisen, omdat zij subsidiëert!5) Maar deze norm geldt nu niet; er is een commissie ingesteld, om de Overheid te adviseren over de vraag, of zij kerk bouw geldelijk dient te steunen. Die com- missie-Stassen is tot de conclusie geko men, dat er voor kerkbouw subsidie dient te worden gegeven, „omdat de ker ken in het algemeen belang voor de sa menleving werken." Maar deze norm is voor de kerk niet in het geding. Zij kan werk verrichten in het algemeen belang, maar primair is in de kerk de ontmoeting met God Daarom mag men de Kerk zeker niet op één lfjn stellen met tal van andere or ganen, die door de Overheid worden ge subsidieerd. Voor de gelovige is de Kerk het meest dierbare ter wereld. Hij be leeft iedere zondag opnieuw in de Kerk de gemeenschap der heiligen. Hij mag iedere zondag in de Kerk naar het woord van God luisteren Dat doet hij niet „in het algemeen belang van de sa- merileving", maar in een persoonlijke overgave aan God. En daarom dient de Overheid zelfs van het meest uitwendige deel van deze ver houding tussen God en mens het kerk gebouw af te blijven! Als men dan meent, dat de Overheid aan een kerkgebouw buitengewoon zware eisen stelt, dan mag men niet uit gaan van de stelling, dat zij die extreme eisen ook maar betalen moet, maar zal men de Overheid moeten zeggen, dat zij in haar dwangmacht te ver is gegaan! 3) Nog een enkel woord over de plicht van de Overheid ten opzichte van het behouden van de moeder onzer cultuur, die nog altijd een Christelijke cultuur wordt genoemd. Liggen de verhoudingen inderdaad nog ais een aantal eeuwen geleden? Hebben de Reformatie, Afscheiding, enz. niet juist door een vrije ontwikkeling het cultuurbeeld drastisch gewijzigd? Is in de loop der eeuwen de verhou ding tussen de Overheid en de „moeder van de cultuur" niet sterk veranderd? En dan nog: de Overheid subsidiëert de Kerkbouw niet tot behoud- en uit er kenning van de Christelijke cultuur, maar „in het algemeen belang", e) Nog een belangrijk punt is dit: De hele wereldgeschiedenis bewijst, dat machts verleiding één van de gevaarlijkste din gen is. Zal de Kerk door afwijzing van Overheidssubsidie voor de kerk bouw juist dat, wat de Kerk in mate riële zin het meest dierbaar is de Overheid niet van deze verleiding weer houden? Biezelinge C. Balkenende Naschrift hoofdredactie: Wij mogen gelukkig, op punten als dit van mening verschillen. Wij maken een paar notities. 1Waarom „terecht", als ze er niets mee te maken heeft? 2) Men denkt voor kerkbouw ook in de richting van subsidiëring per (dan niet slaap-) zitplaats. 3) Ieder betaalt via zijn belastingen mee aan doeleinden, waarvoor hij niets voelt en ook voor die, waartegen hij be zwaar heeft; aan musea en schouwbur gen zowel als aan scholen van allerlei richting; Als de overheid erkent, dat een kerkgebouw een representatief gebouw dient te zijn (en het is erg, ais zij dat niet erkent) legt dat op haar voor de pu blieke representatie mee een taak, indien zij ook voor andere, dergelijke gebouwen subsidieert. 4) Zoals we al eerder schreven: het liefst zouden wij zien, dat de overheid alleen haar directe taak bekostigde en dat de burgerij alle (maar dan ook alle) andere activiteiten geheel zelf betaalde en beheerde. Maar dan kwamen we ook voor de vragen van gesubsidieerd onder wijs in alle schakeringen te staan. 5) Dit te voorkomen is de taak van de Kerk. Maar zijn de kerkmensen er niet zelf bij? Wij behoeven alle argumentatie van de commissie Stassen niet te aanvaarden om toch ook te concluderen tot aanvaar ding van subsidie. Wij kennen ook ge vallen van kantoorbouw, waaraan de overheid om de ligging bepaalde eisen van fraaiheid stelde en in verband daar mee de grond goedkoper verkocht, een vorm van subsidie. in de nieuwste dessins, van voor de meest verwende smaak, van VERSCHENEN; 1957-1958 in de nieuwste uitvoering met plaid- en stepvoerïng. Zéér vlot van lijn. -dan O# kahft- scfioenth I*m ik met iftsiaa^cl m Viv interieur staat in 'I middelpunt van de belangstelling LANGE KERKSTRAAT 11, 13, 15, 17, GOES Zeelands grootst gesorteerde woninginrichting bijgewerkt volgen» de gevens van het bevolkingsregister tot 1 sept 1957 Het bevat een lijst van Instellingen, Verenigin gen, Adverteerders, in woners van Goes en een plattegrond van Goes OOSTERBAAN LE COINTRE N.V. GOES Postrekening 36000 DEVENTER - HENGELO - DEK HELDER - DORDRECHT - BERGEN OP ZOOM - ROOSENDAAL - VLISSINGEN - ZAANDAM Playtex Living Bra's worden gemaakt door International Latex Corporation Dover (Del.) U.S.A. Verkrijgbaar bij de Boekhandel en bij de Uitgeefster schreef in 1673 in een brief aan i'n zuster: „Couragie, 't zal wacrachtig wel gaen" waar mee hij te kennen gaf dat hij wel zou slagen om aan het hoofd van zijn smaldeel mee te helpen de vijand te verslaan en hoe gelukkig hij hierover was en zich als een „koening" voelde. Als Cornells Tromp NU Bischoff's Kleding magazijn kon binnenstappen, dan zou hij precies hetzelfde zeggen: „zal 't waarachtig wel gaan, hier zal ik vast slagen en ik zal mij als een koning voelen met zo'n prachtige demi van Bischoff". ideaal om door te dragen I 'i Iedereen zal willen zien, hoe U Uw huis met Pastoe' meubelen inricht. Gezellige luchtige meubelen voor een opgewekte sfeer in 't hele huis. n Ziehier Amerika's beroemde no iron beha: de Playtex Living Bra uniek In de wereld, nu ook in Nederland. Volledige bewegingsvrijheid door "Custom contoured system". Past en flatteert als naar uw eigen maten gemaakt. Living Bra Verkrijgbaar in vijf maten en 3 cups, zonder verhoging van prijs f. 19.50 Indien nog niet verkrijgbaar, schrijf voor verkoopadressen aan de impor' tearsJacq. Mol N.V. Afd. Playtex, Vondelstraat 93, Amsterdam. Exclusieve vertikale "één-richting-rek" houdt beha vast, k leeft met mee A Schuingeknipt elastisch zijrand past perfect - volgt elke L beweging A De .zeven „nieuwtjes" van de Playtex Living Bra Nylon cups met zachtste katoen steunen stevig maar comfortabel f Dubbele schouderbandjes van nylon taft, snijden niet, glijden niet, rafelen niet,

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 5