Voortgaande verhoogde investeringen meer efficiency en meer werkzaamheid s Min. HOFSTRA wil enige misverstanden opruimen Voorzitter Ned. Werkgevers bepleit: Tekenen wijzen op flinke verbetering B Begrip voor moeilijkheden gevraagd Overheid kan momenteel niet sterker bezuinigen EUROPESE CULTUUR CONSUMENTEN ORGANISATIE GANGSTERDOM kampoo Aambeien? HEMOTABS Economisch front tegen Engeland Dr. Drees in Tweede Kamer ALLE KRACHTEN INSPANNEN Voorbereidingen voor Russische kunstmaan Honden in kunstmaan Volgende kunstmanen van Sovjet-Unie worden bestuurbaar ames mode schoenen Vrijdag 18 oktober 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 EIND NOVEMBER zal in Amster dam een congres gehouden worden voor het behoud van de Europese cultuur. Prins Bernhard zal dit congres lei den, onze Koningin zal de congres sisten in het paleis op de Dam ont vangen en grote Europeanen: Adenau er, Spaak en Schumann zullen er aan deelnemen. Wij zouden grote sympathie voor dit congres hebben, als er niet één groot ,,maar" was. Dat „maar" houdt verband met het feit, dat de zittingen niet alleen gehouden worden op za terdag 23, maar ook op zondag 24 no vember. Wij vragen ons af, of dit nodig is. Nederland en de zondagsopvatting van een groot deel van het Nederlandse volk behoren ook tot de Europese cultuur. Dat deel dier cultuur wordt op deze wijze niet behouden, doch loopt scha de op. Dit had, naar ons inzien, voor komen moeten worden. EEN NIEUWE VORM van organi satie, die in de laatste tijd opkomt, is de consumentenorganisatie. In allerlei landen ziet men die naar voren treden en zelfs is er een begin gemaakt met internationale organisa ties. Erg enthousiast kunnen we er niet voor zijn. Dit voegt als het ware een nieuwe groep toe aan het maatschappelijk le ven. Konden we totnogtoe ruwweg zeggen, dat -het bedrijfsleven steunt op kapitaal, arbeid en ondernemings zin, daar komt nu bij de groep con sumenten. Feitelijk spreekt dit vanzelf maar als georganiseerde groep weten we er toch geen raad mee. Totdusver vervulde de overheid door warentoezicht e.d. de rol van toezichthouder, maar de consumenten organisaties willen dat zelf gaan doen, eventueel met hulp van de overheid. In een geheel anders ingerichte staats vorm als die van Amerika kunnen we ons dat denken, maar in de Neder landse niet al te best. Die consumentenorganisaties vragen in feite ook toegang tot het bedrijfs leven door contact met de bedrijfsor ganen van de pbo. In een poging, om daar een andere richting aan te geven, heeft de vak beweging zich voor deze zaak gein- teresseerd en met de consumenten bond en de coöperaties een consumen tencontactorgaan gevormd. Wij kunnen ons dat begrijpen, maar het is al gebleken, dat dit moeilijk heden geeft. Met name in de kring der Christelijke organisaties. Werkge vers, boeren en middenstanders zeg gen tegen de arbeiders: op deze wijze komt gij dubbel in het overleg, eerst als vertegenwoordiger van de arbei ders als mede-producenten, dan als vertegenwoordiger van de arbeiders als consumenten. Wij menen, dat dit punt in het Con vent van Christelijk-sociale organisa ties grondig aan de orde moet komen. Het kan niet ontkend worden, dat de vakbeweging oog moet hebben niet alleen voor de ontwikkeling van de levenskosten, van de prijzen en kwa liteiten dus. Dit is zelfs nodig, om niet in de spiraal terecht te komen, waar bij er altijd maar weer loonsverhoging gevraagd moet worden en de inflatie dus hand over hand toeneemt. Maar ook werkgevers, middenstanders en boeren hebben daar alle belang bij. Het moet dus mogelijk zijn, met name in het Convent van Christelijk-sociale organisaties elkaar te vinden. Het zou een prachtig bewijs van de grote waarde van dit Convent zijn, als men elkaar op dit punt nog kon vinden voor de herdenking van het twintig jarig bestaan. Al ware het maar, dat men kon meedelen: het Christelijk- sociaal overleg op dit punt komt tot een goed einde. IN DE AMERIKAANSE VAKBE WEGING heeft men te kampen met een gangsterdom, dat bepaalde vak bonden heeft veroverd en daar voor de gangsters een winstgevende onder neming van heeft gemaakt. Op allerlei wijze worden de gelden van de vak beweging te eigen nutte aangewend. Bovendien zien de gangsters er niet tegen op, gebruik te maken van ter reur en geweld. Het merkwaardige is, dat de leden van die vakbonden het nog niet eens zo erg schijnen te vinden. Want de gangsters zorgen er ook wel voor, met behulp zonodig ook weer van him middelen, hoge lonen en wat dies meer zij, te bedingen. Regering en vakcentrale doen, wat ze kunnen, om dit gangsterdom uit te drijven, maar totnogtoe zonder succes. Als er naast de geinfrilteerde vakor ganisatie een bona-fide wordt opge richt, trekt die geen leden. In een gesprek hierover met een man, die de Amerikaanse vakbewe ging door en door kent, gaf deze o.m. als verklaring van het feit, dat zoiets in de Nederlandse vakbeweging min der gemakkelijk optreedt, als verschil aan, dat de Amerikaanse vakbeweging niet op een idealistische, doch op een materialistische basis is gefundeerd. Daarom zeggen de leden van de vak beweging daar: hij verdient voor ons, dus mag hij ook aan ons verdienen en als dat veel is, is dat een bewijs, dat hij een handige jongen is. Wij geloven, dat dit goed gezien is. En we zijn temeer dankbaar, dat we in Nederland principiële vakbeweging hebben. En zelfs, dat we daardoor „gedeelde" vakbeweging hebben, om dat er daardoor onderling toezicht is en het gevaar, dat ook hier een mate rialistische vakbeweging op gelijke wijze zou ontaarden, wordt geweerd. De voorzitter van het verbond van Nederlandse Werkgevers, de heer T. J. Twijnstra, heeft gistermiddag in zijn jaarrede voor het ver bond, een pleidooi gehouden voor: voortgaande verhoogde investerin- i, voor ko.ti.i-a^vide efficiency en werkzaamheid. Provincies en gemeenten r. 7. TWIJNSTRA tverken en sparen Wat de voort gaande stijging van de erbeids- kosten betreft, zei de heer Twijnstra, dat dit een ontwikkeling is die recht streeks ingaat te gen de lijn die volgens alle be trokkenen (rege- gering, arbeiders en ondernemers) moet worden ge volgd „Zulk een ontwikkeling zou te ernstiger moe ten worden ge nomen, omdat de jaren 1953 tot en met 1956 eensteiging van het loonpeil met 30 hadden te zien gegeven, die vrij ver uitgaat boven die van de omringende en concurrerende landen, terwijl daartegenover de indu striële produktiviteit maar met de helft van dat percentage was omhoog gegaan". Wat deed regering? Wat heef de overheid gedaan, vroeg de heer Twijnstra zich af. Ondanks de aan gekondigde bezuiniging van 200 miljoen en ondanks de hogere opbrengst der be lastingen met 550 miljoen, is toch het reële tekort (rond f960 miljoen) onver anderd gebleven. Ofschoon moet worden erkend, dat de regering in de Troonrede en in de Mil joenennota blijk geeft ook zelf te willen streven naar vermindering der uitgaven, constateren, dat de uitgaven in de ont- werp-begroting-1958 nog weer iets hoger liggen dan de vermoedelijke uitkomsten over 1957 aangeven. Terwijl de efficien- ty-verbeteringen bij de overheid niet veel meer dan 7 miljoen bedragen (d.i. slechts 0,2 van de reële overheidsuit gaven). Ingezonden Meded. (adv.) „De enkele zin in het SER-rapport over de investeringen van provincie en ge meente heeft veel tongen en pennen in beweging gebracht," aldus de heer Twijnstra, „mij dunkt ten onrechte. De kapitaalsuitgaven van provincies en ge meenten immers blijken thans in het eerste halfjaar van 1957 ruim 40 of f330 miljoen hoger te zijn geweest dan gedurende dezelfde periode in 1956. En dat erwijl er geen cent ln kas was. Want dat de gemeenten hun blijvende investeringen met kort geld financierden, tot het fenomenale bedrag van 1,75 mil jard, voegt nog een ernstig probleem toe aan onze toch al niet kleine financiële zorgen." „Er blijft ons," aldus de heer Twijnstra „het enige middel over: Harder werken en meer sparen." Loonpeil De voorzitter achtte het juist, dat er in 1958 geen loonrondes zullen komen. Daarom is een prjjsstabilisatie noodzake lijk. „Ik ben het met heel veel argumenten, die tegen de prijsstabilisatie worden in gebracht, eens", zo zei de heer Twijnstra „maar waar het voor alles om gaat is dat wij vooral thans alles moeten doen om te verhinderen, dat de lonen die de laatste jaren al aanmerkelijk boven de prodük- tiviteitsstijging zijn uitgelopen, nogmaals een sprong naar boven doen. Dat moe ten we voorkomen en ik ben ervan over tuigd, dat dit mogelijk moet zijn. Euromarkt „Het akkoord dat tussen de zes landen terzake van de Europese gemeenschap pelijke markt tot stand is gekomen, heeft in ons land nogal beroering gewekt. Het is begrijpelijk, dat men tegenover een plan van economische samenwerking, dat eerst in de verre toekomst realiseerbaar schijnt, anders is ingesteld dan wanneer men een overeenkomst voor ogen krijgt die het resultaat is van heftige onderhan delingen, waarbij ieder der partnerlan- den zijn belangen zo sterk mogelijk heeft trachten te verdedigen. Daar komt nog bij, dat wanneer een concreet voorstel ter tafel ligt, iedere bedrijfstak en iedere onderneming begint met dit aan de eigen marktsituatie te toetsen. De voordelen die de samenwerking zal opleveren blijven veelal wat meer in het duister. Zo bij voorbeeld de zekerheid dat ook in donkere tijden door de part- nerlanden geen nieuwe barriëres tegen onze invoeren kunnen worden opgewor- penpen, maar dat integendeel de bestaan de geleidelijk zullen worden opgeruimd. Ook wordt naar mijn inzicht wel eens te weinig het belang ingezien van een markt met 160 miljoen consumenten. Voor de Beneluxlanden moet dit voorstel relatief groter zijn dan voor de andere partners, die immers een grotere bevol king binnen hun grenzen bergen. (Van onze parlementsredacteur) IK BEN VAN MENING, dat het risico van een wereldoorlog gering ls, zeide de minister-president, dr. W. Drees, gistermiddag in de Tweede Kamer tijdens de algemene politieke beschouwingen over de rijksbegroting. „Enerzijds is daar de wetenschap, dat allen gezamenlijk staan voor de verdediging van de vrije wereld, de wetenschap, dat een wereldoorlog de totale vernietiging van beide partijen zou betekenen", aldus dr. Drees. Hij wees erop, dat de Neder landse buitenlandse politiek afgestemd is en blijft op de overtuiging, dat de vrjje wereld zich slechts kan handhaven, wanneer de communisten weten, dat zij bij iedere aanval zullen stuiten op een hechte verdedigingsorganisatie van het westen. Een sterk defensie-apparaat blijft dan ook een' verzekeringspremie van grote betekenis. Vechtpartij in Lodz In Lodz, na Warschau de grootste stad in Polen, is het dinsdagavond tot vechtpartijen gekomen tussen studen ten en straatschenders. De incidenten waren begonnen toen 'n aantal straat schenders een groepje mensen aanviel. Sprekend over het financieel-eco- nomisch beleid, zeide dr. Drees, dat alle krachten ingespannen moeten worden om het evenwicht te bewa ren. Voor een te ver ingrijpen dient men zich echter te wachten, want an ders dreigt werkloosheid. „We heb ben een smalle weg te gaan. Aan beide kanten dreigt werkloosheid", zeide dr. Drees. Oorlog bezuinigt De minister-president zeide dat ook onze defensie offers brengt in het kader van de bestedingsbeperking. Zo zijn alle loonsverhogingen opge vangen zonder suppletoire begrotin gen in te dienen. Daardoor is f 32 min bespaard. Ook zijn de kasuitgaven met f 55 min teruggebracht. De de fensie-uitgaven blijven hoog, men zal daar goed het oog op moeten houden, aldus dr. Drees. Verkorting van de diensttijd is niet mogelijk. Het blijkt dat het in andere landen, zoals België en Duitsland, veel gemakkelijker is, lager beroepspersoneel aan te trek ken dan in ons land. Het kabinet heeft nog geen stand punt ingenomen over de subsidiëring van de kerkbouw. Minister Drees kon daarover dus nog geen mededelingen doen. Hij stelde dr. Bruis Slot gerust met de mededeling dat de voetbalpool weer aanhangig zal worden gemaakt. Er komt een nieuwe zaak, die zal wor den doorgezet tot de Hoge Raad. Er is nog .beraad over de vraag op wel ke wijze men deze zaak aanhanging zal maken. W oningbouwlening Dr. Drees deelde mee, dat de re gering de 6 pet rente van de woning bouwlening niet geheel aan de ge meenten zou doorberekenen. De hu ren van b.v. de arbeiderswoningen zouden dan nauwelijks meer te beta len zijn. Welk percentage dan wel doorberekend zal worden, is nog bij de regering in overweging. De mi nister-president hoopte, dat de wo- ningbouwlening „enig soelaas" zal bieden. Dr. Drees meende ook reeds teke nen te ontwaren, die erop wijzen, dat we de slechte situatie van het ogen blik te boven komen. In september nl. heeft zich een zeer aanzienlijke verbetering van de verhouding tussen in- en uitvoer voorgedaan. En in de twee achter ons liggende weken is de deviezenvoorraad belangrijk verbe- Tien leden van de redactie van het Poolse studentenblad Po Prostu zijn uit de Poolse communistische partij gezet. Vijf andere leden van de redac tie hebben een „berisping met waar schuwing" gekregen. Zij hadden zich verzet tegen de partijpolitiek. terd: in de eerste week van met 35 miljoen. In de laatste week met 68 miljoen, waarvan 41 miljoen in „har de" valuta. Russische geleerden hebben, voordat zij hun aardsatelliet lanceerden, tien jaar besteed aan het onderzoek van de bovenste luchtlagen met behulp van raketten. Dit heeft de algemene se cretaris van de Sowjet-academie van wetenschappen, Alexander Toptsjijef, in een artikel in de „Prawda" ver klaard. Volgens hem is er in de Sowjet Unie al 25 jaar op het gebied van raketten gewerkt. Het blad van het Russische ministe rie van defensie, Sovjetsky Flot, heeft onthuld dat Russische geleerden kor telings honden in raketten op een hoogte van 200 tot 210 km hebben ge bracht. Het blad drukte bij het artikel een foto van een hond af, die op een hoogte van 210 km. was genomen en schreef erbij dat deze hoogte het ge drag, noch de toestand van de dieren had beïnvloed. De schrijver spreekt de verwachting uit, dat dank zij de uit deze proeven verzamelde gegevens in de nabije toekomst een kunstmaan kan worden afgeschoten waarin men hon den heeft opgesloten. (Ingezonden mededeling adv.) ALLE MERKEN f in flessen tuben potten of pakjes parfumerie Van Biemen klokstraat - goes Ingezonden mededeling (adv neem Hemotabs. de nieuwe behande ling van binnen uit. Een simpel vrtfwel smakeloos tabletje plus een glas water is alles wat U nodig hebt om pijn en ongerief van aambeien te verlichten. Hemotabs werken weldadig tegen Uw pijn en ongemak. Zalf en zetpillen zijn overbodig. Met hun werking van binnen uit, doen Hemotabs de zwellingen slin ken en bevorderen zo de genezing. Ze ei)n bovendien zacht laxerend en helpen todoende de normale functies herstellen, to belangrijk voor volkomen herstel en langdurige vrijwaring van pijn. 'n Complete kuur f 1.47. Bfj Apothekers en Drogisten. Fonds tot steun van ex-R.K. geestelijken Het hoofdbestuur van de vereniging „Protestants Nederland" heeft een speci aal fonds opgericht teneinde bijstand te kunnen verlenen aan rooms-katholieke geestelijken, die om principiële redenen de roomse kerk verlaten. De bedoeling van het opgericht „reformatie-fonds" is hen over de eerste moeilijke tijd, waarin zij zich moeten aanpassen aan hun nieu we omgeving, heen te helpen. De zes landen van de Europese Eco nomische Gemeenschap Frankrijk, West-Duitsland, Italië en de Benelux landen hebben een verenigd front gevormd voor hun overleg met Enge land en andere Europese landen tij dens de vergadering van de Raad van Ministers der organisatie van Europese Economische Samenwerking. De volgende Russische kunstmanen zullen, volgens de Russische geleerde Berg, bestuurbaar zijn en naar de aarde teruggebracht kunnen worden. Berg verklaarde dit op een weten schappelijke conferentie te Moskou. Uit mededelingen ter conferentie is opge maakt, dat de derde Russische satelliet met telescopen uitgerust zal zijn, waar mee het heelal buiten de dampkring der aarde geobserveerd kan worden. Tot dus. ver zijn observaties van het heelal slecht» mogelijk geweest door de dampkring heen, waardoor het werkelijke beeld van de zon en de planeten misvormd werd. Onderzoek waterstofbomontploffingen De Britse deskundigen te Harwell in Berkshire hebben bij proeven met een nieuw apparaat voor onderzoek naar het gedrag van waterstofkernontploffingen „zeer opwindende mogelijkheden" ont dekt, doch het onderzoek van de proeven is nog niet geheel voltooid. Als de experimenten met het nieuw» apparaat, de „zeta", slagen, zullen op de duur de moeilijkheden van de Britse energievoorziening opgelost kunnen wor. den, hoewel het wel veertig jaar of lan ger nog kan duren voor centrales ge bouwd kunnen worden die waterstof energie gebruiken, deelde men ons mede. 0 Donderdag hebben in Japan 900.000 arbeiders van mijnen, staalfabrieken en werven het werk neergelegd. Zij willen meer verdienen. Ingezonden mededeling (adv.) - "yntUa SPECIALIST IB MINISTER HOFSTRA heeft gistermiddag in de algemene vergade ring van het Verbond van Ned. Werkgevers een rede gehouden over „Enkele gezichtspunten met betrekking tot het financiële overheids beleid". „Wil de financiële overheidspolitiek effect hebben, dan dient t.a.v. van enkele gezichtspunten een juister inzicht te worden verkregen bij het volk", aldus de minister. „Dan dienen vooral enkele populaire misverstanden te worden opgeruimd", aldus de minister. 1. Het is niet mogelijk, dat lasten op de schatkist kunnen worden afgeschoven zonder dat dit verdere consequenties voor de samenleving heeft (prijs- subsidies bestedingsinflatie) 4. he-1 ;s niet mogelijk (samenhangen de met punt 1), dat wanneer de schatkist lasten betaalt, niemand anders behoeft te betalen; het is niet mogelijk de overheids uitgaven op korte termijn in zeer aanzienlijke mate te verminderen (te weinig flexibel); het is niet ongeoorloofd „kapitaal uitgaven" van de overheid (bijv. aanleg van nieuwe wegen, havens, enz) uit lopende inkomsten te dek ken. Integendeel, dit kan bij een bepaalde stand van de conjunctuur en bij bepaalde verhoudingen op de kapitaalmarkt passen. In hoeverre de overheidsfinanciën als instrument dienen om de conjunctu rele schommelingen te beïnvloeden, bestaat er volgens minister Hofstra geen reden tot overdreven somberheid maar evenmin reden tot overdreven optimisme. Hij wees hierbij op de volgende pun- ten: c. het is buitengewoon moeilijk om het verloop van de conjunctuur te voorspellen; b. tal van maatregelen werken ernstig vertraagd, tengevolge van de lange duur van investeringsplannen, zo wel in de particuliere als in de pu blieke sector; tal van maatregelen in de sociale sfeer hebben, repercussies (bijv. loonsverhoudingen) en het is nood zakelijk om niet slechts op econo mische doeltreffendheid, maar ook op sociale rechtvaardigheid te let ten; d. de nieuwe methode kan psycholo gische weerstanden oproepen, met name, in de hoogconjunctuur, wan neer offers moeten worden ge vraagd, o.a. ter wille van de perio de van een economische terugslag in de toekomst, waaraan men niet wil denken. Naarmate onze ervaring groeit, wor den echter de mogelijkheden groter, zodat op den duur deze nieuwe poli tiek vertrouwen verdient. Niet „doorslaan" Voor de praktische politiek betekent: le. Hetgeen werd opgemerkt onder a„ dat ook voor 1958 slechts met een zekere voorzichtigheid moet worden ingegrepen teneinde niet „door te slaan", anderzijds mag worden ver wacht, dat het voorgestelde program de nodige ontspanning zal brengen, waarna als voornaamste probleem overblijft de regeling van de gemeen telijke financiën; 2e. hetgeen werd opgemerkt onder b, dat een grotere reactiesnelheid voor de overheid nodig is, zowel in deze zin dat met restrictieve maatregelen reeds voor de top van de hoogconjunc tuur moet worden begonnen, als wel dat het wetgevend en uitvoerend ap paraat tot zo groot mogelijk slagvaar digheid moet zien te geraken opdat wat nodig blijkt, ook spoedig kan wor den doorgevoerd. Landsbelang Het volgen van een gezonde finan ciële overheidspolitiek in de hier om schreven zin is van belang voor het gehele Nederlandse volk, en ook voor het bedrijfsleven, omdat slechts daar door de voorwaarden worden gescha pen voor een stabiele economie en voor de regelmatig voortgaande expansie van ons produktie-apparaat. In de veronderstelling van een vol doende efficiency in de overheidsdienst en van een permanente zorgvuldige begrotingsbewaking mogen de offers, die voor de handhaving en verbetering van onze economische sociale „infra structuur" moeten worden gevraagd, ten volle verantwoord worden geacht, aldus minister Hofstra.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3