ARABISCHE leiders gaan confereren over Syrische kwestie P.vlA. antwoordt CHROESJTSJEF Komt dit weekende de Algemene Vergadering van V.N. bijeen Premier Macmillan naar president Eisenhower L Amerika heeft sterkste militaire macht INCIDENTJE LANGS ONZE ZEEUWSVLAAMSE GRENS WEERBERICHT MOSKOU ras PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Agendacommissie van Verenigde Naties vanavond bijeen Britse koningin in Washington Pinay vandaag in Nationale Vergadering Eenheid zesde vloot naar Turkse haven MOBILISATIE IN SYRIË? Aanval op handen Syrië wordt onder meer besproken DOOR DE WERELD Marken geen eiland meer Hoofdkantoor: L. Vorststraat SO, Goes Tel. (01100) 2438; bij geen gehoor; Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289 Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskensti 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointrè N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, f7per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m-m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3835 Hootdredacteur r. haooort Directeur: jacq de Smit Vrijdag 18 oktober 1957 c Heer X bleek oplichter (zie pagina 2) Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag; Zon op 7.11 uonder 17.38 u. Maan op 2.10 u., onder 15.38 u. Hoogwater zaterdag 19 okt.: Vlissingen: 10.16 u. 1.50 m. 22.59 u. 1.72 m. Terneuzen: 10.46 u. 1.67 m., 23.25 u. 1.89 m. Wemeldinge: 11.45 u. 1.34 na., u. m. Zierikzee: 11.26 u. 1.18 m., u. m. Koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh zijn donderdag te Was hington aangekomen. Op het vlieg veld werden zij welkom geheten door president Eisenhower en de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken, Duiles. Nadat de volksliederen waren ge speeld, inspecteerden de koningin en de president een erewacht van de vier delen van de Amerikaanse strijd krachten, namelijk de vloot, het leger, de luchtmacht en het korps mariniers. President Eisenhower wees in zijn welkomsttoespraak op het belang van dit bezoek voor het versterken van de vriendschapsbanden tussen Groot- Brittannië en de Verenigde Staten. In de nauwere samenwerking tussen deze twee landen ligt de beste hoop voor de veiligheid en de vrede in de wereld. Het zag er donderdag naar uit, dat de Franse kabinetscrisis, de 23ste na de oorlog, tegen alle aanvankelijke verwachtingen in, opgelost zal wor den door een man van rechts, Pinay, en niet door een linkse politicus. Pinay zal vrijdag in de Nationale Vergade ring verschijnen om investituur te vragen en verwachtte, dat hij die in vestituur zal krijgen, ondanks de wei gering van de linksen en linkse cen trumpartijen om deel uit te maken van een regering onder zijn leiding. Men verwacht niet, dat hij een gro te meerderheid zal krijgen, doch dit nadeel wil Pinay neutraliseren door economische volmachten voor een jaar te vragen. Pinay heeft beloofd, dat hij de be vriezing van lonen en prijzen, waar toe Gaillard in augustus was overge gaan, zal opheffen. Het zakenleven verwacht nu een hernieuwde expan sie, desnoods ten koste van wat in flatie. De socialisten zullen donderdag, na dat Pinay in het parlement zijn pro gramma zal hebben uitgezet, pas hun standpunt bepalen. Als zij tegenstem men zal het voor Pinay moeilijk zijn om zelfs maar een kleine meerderheid te krijgen. Onthouden de socialisten zich van stemming, dan zouden de vol f.srepublikeinen wellicht vóór stem men. Donderdagavond is een lijst van mi nisters bekend gemaakt: Binnenlandse zaken: Vincent Badie (rechts radicaal); justitie: generaal Corniglion-Molinier (radicaal) onver anderd, Algerije: Luouis Jacquinot (conservatief); defensie: Andre Morice (rechts radicaal) onveranderd. Het kabinet zal 9 conservatieven bevatten, 5 rechtse radicalen en een lid van de democratisch-afrikaanse groep, welke eveneens met de radi calen is verbonden. Vier van de mi nisters zaten ook in het aftredende kabinet. Een zestien landen tellende commissie komt vanavond bijeen om te beslissen of de klacht van Syrië op de agenda van de Algemene Vergadering van V.N. wordt geplaatst. Direct na afloop van deze bij eenkomst zal de Algemene Vergadering bij elkaar komen ter bespre king van de aanbeveling van de agendacommissie. Het is zeker niet onmogelijk, dat er tijdens het aanstaande weekeinde een bijeenkomst van de Algemene Vergadering wordt belegd. In de hoofdstad van de Libanon zal zondag een conferentie worden gehouden op hoog niveau tussen de Arabische leiders. Op deze bijeen komst zouden de Libanon, Saoedi-Arabië, Irak en Syrië vertegen woordigd zijn. Een eenheid van de Amerikaanse zesde vloot, waaronder de met geleide projectielen uitgeruste kruiser Canberra, zal een bezoek brengen aan de Turkse haven Izmir. Andere eenheden zullen bezoeken afleggen aan andere havens aan de Middellandse Zee, waaronder Creta en Rhodos. Het Syrische leger heeft alle maat regelen getroffen om elke aanval af te slaan. Dit heeft de opperbevelhebber, generaal Afif el Bizri gisteren ver klaard. In het gebied van Aleppo, in het noorden van Syrië, bouwen de „volksverzetorganisaties", die woens dag bewapend zijn, stellingen. Duizen den vrijwilligers meldden zich voor oefeningen met nieuwe wapens. Dit is meegedeeld in de Syrische pers. Vol gens radio-Cairo is het Syrische kabi net donderdagavond bijeen geweest om zich te beraden over de vraag of men een algemene mobilisatie moet afkondigen. De Perzische minister van buiten landse zaken, Ardalan, heeft gisteren in Teheran verklaard, dat Perzië de diplomatieke betrekkingen met Syrië zal verbreken, tenzij Syrië de beschul diging intrekt, dat de V.S. een staats greep In Syrië voorbereiden. Volgens radio-Moskou zijn 50.000 man Turkse troepen in het grensge bied met Syrië samengetrokken. Men deelde verder mee, dat er nog steeds versterkingen bij komen. Alles wijst er op, dat er een aanval op handen is. Men beschuldigde de Turken er van, dat zij steeds meer de Syrische grens schenden. Een Turkse woordvoerder noemde deze beschuldiging ronduit „belachelijk". Het Britse ministerie van buiten landse zaken heeft verklaard niet te geloven, dat er enig gevaar is voor een Turkse aanval op Syrië. „Naar on ze mening heeft het Midden-Oosten 'n periode van rust nodig en geen ein deloze reeks alarmerende berichten en geruchten over verzonnen komende gebeurtenissen", aldus een woord voerder van dit departement. Een deputatie Amsterdamse stu denten heeft donderdag aan mi nister Hofstra op diens ministe rie een nieuw koffertje aangebo den, ter vervanging van het oude en bij de laatste miljoenennota door een actentas vervangen De minister heeft het geschenk dankbaar aanvaard, zodat de der de dinsdag van september 1958 weer het traditiegetrouwe koffer tje met de begroting zal tonen. De Britse eerste minister Macmil lan, vliegt dinsdag naar Washing ton voor besprekingen met presi dent Eisenhower. De Britse minister van buiten landse zaken, Lloyd, die reeds in de V.S. is, en diens Amerikaanse ambtsgenoot Dulles, zullen aan de besprekingen deelnemen. Hoewel de ontwikkelingen in Syrië en het Midden-Oosten besproken zou den worden, zijn zij niet de enige re den van het bezoek van Macmillan aan de V.S. Ook de jongste weten schappelijke prestaties van de Russen zouden waarschijnlijk ter sprake ko men, evenals de kwestie van een mo gelijke grotere uitwisseling van in lichtingen tussen Engeland en de V.S. over kernwapens. klaard, zich te verheugen over het be- President Eisenhower heeft ver zoek van Macmillan. Het zou een ge legenheid verschaffen voor nuttige be sprekingen met een oude en vertrouw de vriend. Eisenhower sprak de hoop uit, dat zich spoedig gelegenheden zouden voordoen, dat hij en zijn ambtgenoten kunnen samenkomen met leiders van andere vrije landen, die met ons ver bonden zjjn, voor soortgelijke bespre kingen. De Russische minister, maarschalk Zjoekof, heeft donderdag Belgrado verlaten na een officieel bezoek van negen dagen aan Zuid-Slavië. Hij ver trok naar Albanië. De speciale politieke commissie van de Algemene Vergadering der V.N. heeft zich donderdag uitgespro ken voor de toelating van Zuid-Korea en Zuid-Vietnam tot de V.N. President Bourguiba van Tune sië heeft donderdag medegedeeld, dat Tunesië op het punt staat overeen komsten te sluiten met Spanje en België voor de levering van wapens. De leider van de Britse kern- wapenproduktie, Sir William Penney, heeft donderdag de sluiting gelast van de tweede kernreactor van de pluto- niumfabriek te Windscale. Door deze maatregel is de produktie van de fa briek stilgelegd. 0 In september hebben 881 Zuldslavea asiel in Oostenrijk gevraagd. Dit is twee maal zoveel als in september 1956. De visserijvloot van de Sowjet- Unie bestond in 1956 uit ruim 60.009 vaartuigen, waarvan 1785 treilers. 0 Woensdag is in Essen een Van Gogh- tentoonstelling geopend. Bij de voorbe reiding is ook van Nederlandse zijde medewerking verleend. De raad van de NAVO is woens dagavond bijeen gekomen om de si tuatie te bespreken die ontstaan is door de Zuidslavische erkenning van Oost-Duitsland. 0 Volgens mededelingen van officiële Oostberlijnse zijde zijn zondag tijdens de geldomwisseüngsactie 16.700 personen onder verdenking van „speculatie" door de volkspolitie in hechtenis genomen. Het zit de Amerikanen toch le- maan hebben afgeschoten, docK lijk dwars, dat de Russen het eerst een kunstmaan hebben gelanceerd. Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft la ten blijken, dat hij de Russische proefneming niet prettig vindt. Op zijn wekelijkse persconferentie verklaarde de minister dat welis waar de Russen het eerst de kunst- Een overzicht van de drukte bij het Fluitgat ln de dijk van de vaste wal naar Marken, genomen op het ogenblik, dat de „laatste hap" de sluiting van de d(jk vol tooide. De voorzitter van de Party van de Arbeid heeft aan de eerste secretaris van de Russische communistische partij, Chroesjtsjef, het volgende op diens brief geantwoord: Meneer, „In opdracht van het dageiyks bestuur van de P.v.d.A. bevestig ik de ont vangst van uw brief en het bijgevoegde memorandum. Gegeven onze overtuiging, dat gij het zyt, die met uw systeem van regeren en overheersen de vrede bedreigt, is er tussen u en ons geen basis voor dis cussie. Met de uw bekende gevoelens", (w.g.) Evert Vermeer, voorzitter P.v.d.A. In Brussel is bekendgemaakt, dat afgevaardigden van de Westeuropese socialistische partijen zondag in Straatsburg bqeen zullen komen, om zich te beraden over een gemeenschappelijk antwoord aan Chroesjtsjef. Het initiatief tot deze bijeenkomst is uitgegaan van de Belgische socialis tische party. NOBELPRIJS VOOR CAMUS De nobelprijs voor letterkunde voor dit jaar is toegekend aan de Franse schrij ver Albert Camus. De pi-ys is toegekend voor zijn belang rijke litteraire werk dat de vraagstukken belicht waarvoor het geweten van de mens zich heden ten dage gesteld ziet. Camus zal ruim tweehonderdduizend Zweedse kronen ontvangen (ongeveer 160.000 gulden). De uitreiking heeft plaats op 10 december tijdens een plech tige byeenkomst te Stockholm, waarbij de Zweedse koninklijke familie aanwezig zal zijn. Afnemende wind Verspreide opklaringen, maar plaat- seiyk ook enkele buien. Tot vrij krachtig of matig afnemende wind tussen west en zuidwest Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. Marken is eiland af. Om elf minu ten over één gistermiddag liet de grp- per van de dragline, ten aanschouwe van minister mr. J. Algera, bestuurs- en waterstaatsautoriteiten en anderen, het laatste enorme brok klei, dat no dig was, om Marken met het vasteland van Noord-Holland te verbinden, in de dijkopening ploffen. De dijk tussen de zuidwesthoek van het eiland en de noordoostpunt van de Nespolder was dicht en onmiddellijk begonnen de stoomfluiten van de in de omgeving liggende vaartuigen vreugdevol te loeien. De burgemeester van Marken, de heer B. G. van Hout, plantte de natio nale driekleur in de laatste bak met klei, op het moment, dat deze in het sluitgat werd gestort. Het Marker mu ziekgezelschap speelde een couplet van het Wilhelmus. De nieuwe verbinding vormt een ge deelte van de bedijking der wordende IJsselmeerpolder Markerwaard, die 60.000 ha vruchtbare grond aan ons land zal toevoegen. Het ligt in de bedoeling om in de toek B-ist nabij de Nespolder een be- weg'e brug te bouwen, zodat de schee .vaart naar de Gouwzee kan worden hersteld. Op de in aanleg zijn de dijk is een 6 meter brede rijweg ontworpen, maar voordat deze voor 't verkeer zal worden opengesteld moet eerst de aansluitende weg op het eiland worden voltooid. dat dit afschieten voor de Ameri kanen nuttig is, omdat het hen helpt de zelfgenoegzaamheid te overwinnen. Dulles zei voorts dat de Amerikanen toch een voorsprong zullen kunnen ne men op het gebied van geleide raketten. Zij zullen, verklaarde Dulles, die voor sprong ook kunnen houden. Dulles er kende dat de Russen op het gebied van geleide raketten een zekere voorsprong op de Verenigde Staten hebben, maar voegde eraan toe dat wat militaire macht betreft Amerika nog aanzienlijk, boven de Sowjet-Unie staat. Met name wees hij op de zware bom menwerpers „die nog enige tijd het doel treffendste zullen zijn om raketten te be- Schade 500 miljoen in Valencia De overstromingen in het gebied yan Valencia, die aan ongeveer zestig mensen het leven hebben gekost, heb ben volgens een voorlopige schatting een schade van zes miljard peseta's (ruim 500 miljoen gulden) aangericht. In Negen doden door griep in Frankrijk Frankryk woedt de griepepide mie nog steeds in alle hevigheid. In Parys waren donderdag meer dan 'n miljoen mensen ziek. Tot op heden zijn in Frankrijk negen mensen aan de griep bezweken. In Phalsbourg werd donderdag de post door de po litie bezorgd, omdat alle brieven bestellers ziek waren. Europese reis van Nixon uitgesteld De reis die de Amerikaanse vice- president, Nixon, eind van deze maand naar Europa zou maken, is uitgesteld tot na de volgende zitting van het Amerikaanse congres, zodat hij waar- schynlqk niet voor volgend jaar augustus of september in Europa ver wacht kan worden. In het grensgebied tussen het Nederlandse dorp Eede en het Belgische dorp St. Laureins, waarvoor een Nederlands-Belgi sche grensregelingscommissie een wijziging van de grensloop heeft voorgesteld, heeft zich in de loop van woensdag een klein incident voorgedaan. De wijziging, die de grensrege lingscommissie bestaande uit de Commissaris der Koningin in Zeeland, de gouverneur der Bel gische provincie Oost-Vlaande- ren, de burgemeesters der ge meenten Aardenburg en St. Lau reins en afgevaardigden van het kadaster heeft voorgesteld, moet nog door de beide regerin gen worden bekrachtigd en in 'n verdrag worden vastgelegd. Vol gens het voorstel der commissie zal de grens daar een eind wor den verlegd op Belgisch gebied, zodat een strook grond aan Ne derland zou komen. Aangezien het Nederlandse ka daster ter plaatse reeds grens-- paaltjes heeft geplaatst en in dit gebied ook ruilverkaveling tot stand is gekomen, meende de landbouwer J. de Smet recht te hebben op de betreffende strook grond. Hij zegde zijn Belgische buurman aan, de daarop staande afrastering en heg op te ruimen, hetgeen deze weigerde te doen. Daarop ruimde de Nederlander deze zaak op. De Belg liet het er niet bij zitten en alarmeerde het gemeentebestuur en de politie autoriteiten van St. Laureins. De Nederlander kreeg een proces- verbaad van de Belgische rijks wacht, omdat de betwiste strook nog Belgische gebied is. Onder de bevolking heeft het incident enige opschudding ver wekt, doch tussen de autoriteiten heeft het geen enkele moeilijk heid opgeleverd.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1