SPANNING aan SYRISCH- TURKSE grens groter PLUIMPOT twee uur werd binnen afgesloten In Syrië zou noodtoestand afgekondigd zijn Felle discussie tussen heren Bruins Slot en Burger in Tweede Kamer Pinay zet zijn pogingen tot vorming kabinet voort Thans volgt de afsluitdam Aantal doden stijgt in Spanje PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Uitgebreide troepen concentraties in Turkije Radicalen en Volksrepublikeinen doen niet mee WEERBERICHT Zaak Nieuwlandse taxichauffeur voor Haagse hof Geen spectaculair gebeurenmaar wel belangrijk Burgemeester van Bussum gedagvaard Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes TeL (01100) 2438; bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35 TeL (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskensti 27, Tel. (01184) 3326; Temeuzen: Dijkstr 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cotntre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, f7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad c Buiohauffeur tohuldig aan verkeersongeval?, (zie pagina 2) 13e Jaargang No. 3834 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: jacq de Smit Donderdag 17 oktober 1957 Op- on ondergang van Zon en Maant VrHdag: Zon op 7.09 u., onder 17.40) u. Maan op 0.51 u., onder 15.10 u. Hoogwater vrijdag 18 okt.: Vlissingen: 8.47 u. 1.32 m., 21.42 u. 1.58 m. Temeuzen: 9.14 u. 1.50 m., 22.07 u, 1.71 m. Wemeldinge: 10.11 u. 1.21 m., 23.00 u. 1.52 m. Zierikzee: 9.50 u. 1.03 m., 22.45 u. 1.37 m. Volgens het Egyptische persbureau voor het Midden-Oosten, dat onder toe zicht van de regering staat, is door het Syrische leger de noodtoestand afge kondigd. Men vermeldde erbij, dat alle militaire verloven zijn ingetrokken en dat wapens zijn uitgereikt aan „volksverzetsorganisaties". Radio-Damascus heeft woensdagavond bekend gemaakt, dat Syrië de alge mene vergadering van de V.N. gevraagd heeft een klacht over Turkse troe penconcentraties aan de Syrische grens, in behandeling te nemen. Turkije heeft inmiddels de Syrische nota verworpen. Men noemde het bericht, als zouden er bijzonder veel Turkse troepen verplaatst worden, volkomen onjuist. Naar een blad in de Libanon publiceert, heeft koning Saoed van Saoedi- Arabië de Syrische regering voorgesteld Saoedi-Arabische troepen naar Syrië te zenden. Het Syrisch blad „Hadara" wist reeds te vertellen, dat binnen 24 uur strijdkrachten van Saoedi-Arabië Syrië zullen binnenrukken. De Russische minister van buitenlandse zaken, Gromyko, heeft gisteren in een brief aan de voorzitter van de Algemene Vergadering van de V.N. gezegd, dat de leden-staten van de V.N. Syrië onmiddellijk de nodige gewapende hulp dienen te verlenen om een einde te maken aan de agressie, als Turkije de vrede mocht verstoren. Onwaarschijnlijk Op zijn wekelijkse persconferen tie heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, verklaard, dat hij het uit breken van een oorlog in het Mid den-Oosten onwaarschijnlijk acht, aangezien de ogen van de gehele wereld de ontwikkeling van de ge beurtenissen volgen. Desgevraagd zei hij, dat de V.S. zich niet tot een defensieve opera tie zouden beperken en de Sowj et- Unie niet als een bevoorrecht hei ligdom zouden beschouwen van waaruit ongestraft aangevallen kan worden. Dulles vergeleek de toestand in het Midden-Oosten met die van de Koreaanse oorlog. Op de vraag of Dulles een aanval van Syrië of Rusland op Turkije vrees de, antwoordde de minister, dat men altijd op zijn hoede moest zijn. Foster Dulles noemde het een bekende communistische methode, dat wanneer men iemand wil aan vallen, men hem eerst beschuldigt van agressie. Dat hebben de Rus sen in Korea ook gedaan. Aanvalsplannen Gromyko schreef in zijn brief aan de V.N., dat hij uit betrouwbare bron nen had vernomen, dat de Turkse generale staf en Amerikaanse advi seurs uitvoerige plannen hebben uit gewerkt voor een aanval van Turkije op Syrië. Deze zou dan direct na de verkiezingen op 27 oktober moeten plaats vinden. Volgens Gromyko is de toestand met betrekking tot Syrië zo gespannen, dat elk ogenblik een gewapend con flict kan uitbreken. Een gewapende aanval tegen Syrië van de kant van Turkije, een lid van de NAVO, moet het conflict tot andere landen uit breiden. Egypte heeft Syrië „onbeperkte steun" toegezegd en de Sowjet-Unie juicht deze daad toe. Men kan hier spreken van een „broederlijke hulp". Ook andere Arabische landen hebben verklaard aan de zijde van Syrië te staan, wanneer het mocht worden aangevallen. In het bijzonder de Sow jet-Unie kan niet lijdelijk toezien, dat militaire provocaties in de onmid- delijke nabijheid van de zuidelijke grenzen van Rusland worden beraamd. De regering van de Sowjet-Unie vertrouwt erop, zo zegt Gromyko, dat de Algemene Vergadering van de V.N. deze kwestie, die ten nauwste samenhangt met de belangen van de vrede en veiligheid der naties de nodige aandacht zal behandelen. (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer heeft zich gistermiddag een felle principiële discussie ontwikkeld tussen de heer Burger (soc.) en de heer Bruin» Slot (a.r.). De socialistische fractievoorzitter noemde het betoog van zijn anti-revolutionaire collega een „speech van gedoopt liberaal ka-> rakter, met twee gereformeerde zinnen er achter aan". Dr. Bruin» Slot vroeg of in deze sneer het doorbraakkarakter van de P.v.d.A. tot uiting kwam, een sneer, die hem kwetste in zijn religieuze gevoelens. Tengevolge van de radio-actieve stof, die in de lucht drijft, na een onregelmatigheid in de atoomcen trale te Windscale, bestaat de mo gelijkheid, dat de omgeving door die stof besmet wordt. Als gron dige maatregel wordt nu al de melk, afkomstig van een nabij ge legen boerderij (dagelijks duizen den liters!) weggespoeld. Deze af doende maatregel zal zolang wor den voortgezet tot het geringste risico voor besmetting is ver dwenen. Prinses Margriet bezocht tentoonstelling Prinses Margriet heeft gisteren een bezoek gebracht aan de tentoonstel ling over de ontdekking van Amerika en haar weerslag in Nederland. Deze tentoonstelling wordt gehouden in het Spaans-Portugees en Ibero-Amerika Instituut. Een aardige opname, gemaakt tijdens de woensdagmlddagkoer- sen op Duindigt. Het is een mo ment tijdens de strijd om de Al- loucz-prijs. Afgezien van de socialistische ont sporing moet geconstateerd worden, dat de replieken bij deze algemene po' litieke beschouwingen interessanter waren, dan de debatten in eerste ter mijn. Minister-president dr. Drees had ons land onmogelijk was om de wel vaartsstaat te garanderen. Daarvoor in zijn redevoering gesteld, dat het in zijn we te veel van buitenlandse In vloeden afhankelijk. Wel kan men zich voor deze welvaartsstaat inspannen. Hij constateerde terecht dat er nu in onze volksvertegenwoordiging meerde neiging bestaat het kabinet te steu nen dan verleden jaar. En hij hoopte dat het kabinetsbeleid vertrouwen zal wekken bij brede lagen van ons volk Aan de mogelijkheid van een minder heidskabinet twijfelde dr. Drees. Het huidige kabinet zal wüken, indien blijkt, dat er een meerderheid in de Kamer is voor een ander kabinet. Wat de taak van de staat betreft zei de minister-president, dat leiding no dig is, maar dat er ruime mogelijkhe den voor eigen ontplooiing moeten worden gelaten. Het eigenaardige is echter, dat het bedrijfsleven zodra er enige moeilijkheden zijn altijd een beroep doet op de staat. De liberale oppositieleider, prof. Oud, betreurde het dat er in de Ka mer vrijwel geen principiële debatten meer gevoerd kunnen worden. De mi nister-president moet als voorzitter van een gemengd kabinet de verschil len relativeren. Daarvoor had de heer Oud wel begrip, maar hij constateer de dat het kabinet daardoor op rozen komt te zitten. Nogmaals betoogde hij dat er met de socialisten niet te pra ten valt over de individuele bezitsvor ming. Prof. Romme heeft, aldus de heer Oud, het kabinet een vertrou- wenskrediet. van -ongeveer twee jaar gegeven. Naar zijn liberale oDvatting is dat echter ireëel. Prof. Romme is bang voor een minderheidskabinet. Hij vreest onder de zweep van de libera len te moeten doorgaan. Prof. Oud waarschuwde de room's-katholieke fractie dat zij terecht dreigt te komen onder de knoet van de socialisten. Niet pessimistisch Prof. Romme was niet onder de in druk van dit betoog. De bezitsvorming is niet alleen een zaak van politiek, maar ook van maatschappeh'ike gestel tenis, zo zeide hij. Wie op de historie let moet niet wanhopen, dat er ook over deze kwestie met de socialisten te praten valt. Wie had vijftig jaar ge leden kunnen denken dat de socialis ten voor de samenwerking in de be drijven zouden zijn? Het socialistisch standpunt is nu eenmaal veranderd. Een redelijke samenwerking met hen moet, volgens prof. Romme, mogelijk zijn, omdat het gaat om de positie in De Franse conservatieve leider, Pi nay, heeft woensdagavond besloten lijn pogingen om premier te worden van de 24ste Franse regering sedert de bevrijding te blijven voortzetten. Een woordvoerder van de conserva tieve 'partij zei, dat Pinay zijn rege ring zou formeren uit conservatieven, rechtse radicalen en de J.G.R. een centrumgroep maar dat het niet uitgesloten was dat hij enkele minis ters uit andere partijen zou opnemen. Twee derde van Pinay's groepering had hem aangezet voort te gaan. Pinay zal donderdag zijn kabinet samenstellen en het voor de investi- tuut op vrijdag aan de Nationale Ver gadering voorleggen. Intu"»n Hooft het „Cadillac'-comi- Opklaringen Opklaringen en op de meeste plaat sen droog weer. Overwegend matige wind tussen zuidwest en west. Maxi mumtemperaturen omstreeks 13 gr. té van dg Franse radicale partij heeft zich woensdag uitgesproken tegen deelneming aan een regering onder leiding van Antoine Pinay. Ook de volksrepublikeinen hebben een dergelijk besluit genomen, even als de Exgaullisten. Reeds eerder had den de socialisten een eensluidend voornemen aangekondigd. Het Haagse gerechtshof zal vrijdag 22 en zaterdag 23 november de zaak behandelen tegen de Nieuwlandse taxichauffeur Lou H., die op 14 juni door de Middelburgse rechtbank werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van 20 jaar. Tegen dit vonnis is hij in hoger beroep gegaan. In juni j.l. kwam de rechtbank tot de overtuiging, dat H. de weduwe F. K.-R. te Nieuw- en St. Joosland met voorbedachte rade door wufging om het leven had gebracht. Boven dien nam hij een bedrag van circa f 6000,weg. De eis van de officier van justitie te Middelburg was 12 jaar geweest. Het gerechtshof zal in totaal 34 getuigen horen. VIJF MINUTEN voor twee. De met rubber beklede grijper van 'n zware dragline greep een met zand gevulde nylonzak, balanceerde de 1400 kg wegende last éven boven de juiste plaats om het dan voor zichtig in het gat te deponeren. En op dit ogenblik werd het sluit gat in de 200 meter lange afsluit- dam van de Pluimpot gesloten. Een moment, dat weliswaar verre van spectaculair was, dat uitblonk door koele, zakelijke nuchterheid, waarbij géén gejuich van genodig den weerklonk, evenmin als een concert van gillende scheepsflui- ten! En toch was de vreugde bij de mensen van rijkswaterstaat, van de deltadienst, van prof. Jan- se, hoofd der Deltadienst, van ir. H. A. M. C. Dibbits, die dit gebeu ren bijwoonden, er niet minder om. Net zo min als bij dr. Dron- kers, wiskundige bij de Rijks Wa terstaat, die alle berekeningen voor de afsluitingen, dus ook voor de Pluimpot, gemaakt had. Openluchtlaboratorium Rijks Waterstaat en de Dienst Del- tazaken beschouwen de Pluimpot als een „openluchtlaboratorium" voor de komende deltawerken. En in dit open luchtlaboratorium heeft men vele waardevolle ervaringen opgedaan, die straks ten nutte komen van het groot se Deltaplan. Ervaringen met mate rialen die tot dusver nog niet bij dijk- bouw werden gebruikt, doch die een waardevol en bestendig vervangings middel bleken voor de traditionele materialen als klei en stortsteen. Vele waardevolle waarnemingen werden tijdens dit werk verricht. Door de langgerekte Pluimpot met zijn 3 km lengte stroomt per getij ca. 1 mil joen kubieke meter water in en uit. De snelheden van het water in het 30 meter brede sluitgat waren dan ook zeer aanzienlijk. In verband hiermee moest een uitgebreide bodemverdedi ging voor en achter het sluitgat wor den aangebracht. Deze bestond in het sluitgat uit normale rijshout-zinkstuk- ken met een totale breedte van 60 me ter en een lengte in de stroomrichting van 140 meter. De rijshouten zinkstuk- ken werden gezonken met steen van een stukgewicht van 10 tot 80 kg en afgestort met steen van 80 tot 200 kg. wacht. De steenlaag op de zinkstukken kreeg daardoor een gewicht van 700 tot 800 kg per vierkante meter. Eerste nylonzak Om half een, juist op het kenteren van het tij werd begonnen met het plaatsen van de eerste nylonzak in het stroomgat. Nog geen uur later was 't gesloten en kon men beginnen met 't op hoogte brengen. Weliswaar heeft de 200 meter lange nylondam nog een viertal lekken, maar ongetwijfeld zal men er in de eerstvolgende dagen in slagen deze te dichten door voor en achter de dam zand en steen te stor ten. Dan wordt begonnen met de aan leg van de feitelijke, definitieve aan- sluitdam. Berekend Het was géén spectaculaire slniting met wild bruisend water, dat aange brachte klei steeds wegspoelde. Het was een sluiting, zoals deze past in 'n laboratorium. Nuchter en vooraf uiter mate berekend. Er kon niets mislopen. Zak voor zak werd in het water ge plonsd en langzaam werd het sluitgat gedicht. Schuimend en wervelend spoelde het water er even over heen, maar na het plaatsen van nog enkele zakken was het water voor altijd een pot in het grote openluchtlaboratorium halt toegeroepen. De operatie Pluim- voor de Deltawerken was geslaagd. Binnen veertien dagen kan de slui ting van het Haringvliet worden ver- het maatschappelijk leven. De bezits vorming heeft een sterke maatschap pelijke kant. Daarom is het de moeite waard om in samenwerking met da socialisten te pogen deze individuele bezitsvorming te bevorderen. Het theoretische debat over de staat werd door de socialistische fractievoor zitter, de heer Burger, afgedaan met de kreet „bloedeloze bleekheden". De academische discussie over dit vraag stuk interesseerde hem niet. Waar wa ren de individuele voorzieningen toen het liberalisme het voor het zeggen had? De heer Burger had zijn oren ge spitst toen de heer Bruins Slot zijn principiële beschouwingen had gehou den. Hij kwam tot de conclusie dat 't speuren van de heer Bruins Slot naar het verschrikkelijke in het socialisme nog niet veel resultaat heeft opgele verd. De heer Burger had gedacht dat de heer Bruins Slot een antwoord zou gaan geven op de vraag: hoe kan men mensen in nood hebben zonder terecht te komen bij de totalitaire staat? De heer Bruins Slot heeft nu wel gezegd, dat het in wezen een totalitair begin sel is als men de zwaardmacht van de staat met de mantel der liefde wil om hangen. Dit theoretische uitgangspunt vond de socialistische woordvoerder niet overtuigend. Hij was van mening, dat de conclusie van de heer Bruin» Slot averechts op zijn eigen betoog sloeg, want pleitte de antirevolutionai re fractieleider niet voor hulp aan IJsselmeervissers, aan weduwen, we zen en rentetrekkers? Zien we in deze zaken de staat dan niet als een liefdes gemeenschap? Het speet de heer Bur ger, dat hij niet had gehoord wat de antirevolutionairen willen. Negatief? Wij werken met argumenten tegen het socialisme, zo repliceerde de heer Bruins Slot. Het verwerpen van dwa lingen kan negatief zijn, maar ook noqdzakelijk. De heer Burger had geen enkele poging gedaan om het antirevolutionaire stelsel serieus ta nemen. „Onze bestrijding van het so cialisme vloeit voort uit onze positie ve opvattingen over staat en maat schappij", zo zeide de a.r. fractievoor zitter. De socialisten wekken de in druk, dat alleen hun ideaal het juiste is. Alle niet-socialisten zijn reactio nair. Zo is het niet. Er is een verschil van opvatting tussen het menselijk kunnen, willen en mogen. Dat is een levensbeschouwelijk principieel ver schil, aldus de heer Bruins Slot. De karakteristiek van de staat blijft voor hem het recht en niet de liefde. Tilanus De c.h. fractievoorzitter, de heer Tilanus, keerde zich tegen de heer Oud, die verleden jaar bij de alge mene politieke beschouwingen als con ferencier en nu als hoogleraar is op getreden. (Vervolg op pag. 3, kol. 6). De varkenshouder W. Hagen, wiens varkenshokken en andere bezittingen te Bussum in opdracht van het ge meentebestuur op dinsdag 1 oktober j.l. met een bulldozer vernietigd wer den, gaat een civiele procedure be ginnen tegen de burgemeester van Bussum. Namens Hagen heeft mr. L. C. van der Tas uit Amsterdam gisteren een dagvaarding laten uitbrengen aan de burgemeester. De president van de rechtbank te Amsterdam heeft goed gevonden, dat de procedure op ver korte termijn wordt gevoerd. Reeds aanstaande dinsdag zal de zaak schrif telijk dienen. Mr. Van der Tas neemt dan zijn conclusie van eis. Het aantal doden als gevolg van de overstromingen in en om Valencia is tot zeventig gestegen. Men vreest dat dit aantal nog verder zal toenemen. Sommige overstroomde gebieden heeft men nog niet kunnen bereiken. Het dorpje Nazaret is vrijwel geheel ver woest. Men vreest dat circa honderd men sen om het leven zijn gekomen. Woensdag zijn zeven hefschroefvlieg- tuigen van het Amerikaanse vliegdek- schip „Lake Champlain" bij het red dingswerk ingeschakeld. Het Nederlandse Rode Kruis ver zendt 500 dekens ter waarde van f 10.000,— aan het Spaanse Rode Kruis in Madrid.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1