HOBBY Kabouters r doe GRIEP KABOUTERS doen het Naar stabiliteit van prijzen Canadese landbouwproducten Beelden Langevielebinnenbrug te Middelburg onthuld Manchester en Corderoy HOOFTMAN'S KLEDING Raad van Arnemuiden stelde begroting 1958 vast AKKERTJES ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 6 Wek de gal in uw lever op een onderwijzeres De werfkracht der kerk Huis voor bejaarden FLATWONINGEN de sterkste en warmste kleding Dat zomerse gevoel óók in 't najaar met Rede koningin Elisabeth Code - signalen van Russische kunstmaan Staatslening in Belgie Staking in Argentinië? WATU KUNT OM UW TE BESTRIJDEN Staatscommissie voor kadaster Kritiek op onderwijsuitgaven Woensdag 16 oktober 1957 Tot onze grote droef heid overleed heden, na een korte onge steldheid, onze lieve Zoon, Broer, Zwager, Oom en Oud-oom, de heer Mr. Drs. David Marinus Hollestelle Oud-Resident van Oost-Borneo op de leeftijd van 56 jaar. Goes: Wed. G. J. Hollestelle J. G. Hollestelle C. C. Hollestelle— van 't Veer en kinderen S. Hollestelle Rotterdam: J. Hollestelle— de Regt en kinderen Goes, 14 oktober '57 R. B. v. d. Boschstr. 4 De begrafenis zal plaats hebben op donderdag 17 okto ber a.s. Vertrek vanaf het sterfhuis om 2 uur. Liever geen bloemen Gesloten wegens sterfgeval donderdag 17 oktober Pa. J. G. HOLLESTELLE Noordeinde 16, Goes zonder schadelijkelaxecrmlddclen en a zult 's morgens kiplekker uit bed springen Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet. Het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam wordt vergiftigd, u bent humeurig, voelt u n£4r en loom. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. Neem CAR TERS LEVERPILLETJES - on schadelijk, plantaardig en zacht- om de liter gal op te wekken, die uw lichaam dagelijks nodig heeft. U zult zich weer een ander mens voelen. Vraag Carters Leverpllletiea. f. 1.20 per flacon. Stuur ons slechts deze adver tentie en Uw adres en U ont vangt gratis vele schitteren de radio-bouwtekeningen, gratis geül. prijscouranten met alle radio-onderdelen, gratis prospectus en proef lessen van radiocursussen. MAXWELL1? Utrecht Nader adres overbodial VLISSINGEN (le kl.) Het Bestuur v. d. Ver. voor Bijz. L.O. op G.G. vraagt voor de Prins Bernhard- school (Hfd. C. Geervliet) voor de le klas (28 1.1.) Ger. of Chr. Ger. Na-akte 100,— Brieven z. s. m. aan de secr. J. Poppe, Paul Kru- gerstraat 46b. Notaris J. A. JANSE DE JONGE te Middelburg, i.v. om op zaterdag 19 oktober 1957, om twee aur, in café „Spoorzicht" te Arnemuiden, publiek te verkopen in de ge meente Arnemuiden: Het huis en erf, aan de Westwal nummer 38, groot 73 c.A. Lasten ƒ17.10 Bezichtiging 18 okt. van 1012 en van 24 uur en 19 okt. van 1012 u. H.H. landbouwers Gelegenheid tot aard appelstomen in silo of grondkuil Prijs 8,50 per ton De rijdende Limburgse AARDAPPELSTOMER komt in de week van 21- 26 oktober a.s. naar Zee land. Inlichtingen en folders op aanvraag ver krijgbaar bij K. de Buck, tel. K 1188—493, Oost- kapelle door N. BAAS Prijs f4.25 Een bundel meditaties van de bekende Amster damse straatprediker. Boeiend als een roman. Het boek is fraai gebon den in sterke band Verkrijgbaar bij de boek handel of rechtstreeks bij OOSTERBAAN LE COINTRE N.V. GOES (Het Gasthuis) KOUDEKERKSEWEG 75 VLISSINGEN Hoofdgebouw (152 bedden) In verband met de spoedige ingebruikneming van het nieuwe bejaardentehuis aan de Koudekerkse- weg te Vlissingen, wil het college van regenten en regentessen, over het gasthuis, mede om een verder inzicht te verkrijgen in de bestaande behoefte aan bejaardenverzorging, gegadigden (alleenstaande personen en echtparen van 65 jaar en ouder) nu in de gelegenheid stellen aanvragen voor opname in dit tehuis in te dienen. Ook voor de bij dit tehuis behorende flatwoningen kunnen gegadigden, waarbij hoofdzakelijk is ge dacht aan valide echtparen van 55 jaar en ouder of eventueel alleenstaande personen een aanvraag inzenden. Reeds ingeschreven aanvragen: met de eerder ont vangen en ingeschreven aanvragen wordt rekening gehouden, dus behoeven deze niet te worden her haald. Correspondentie-adres: Het Gasthuis, Hellebaardierstraat 2, Vlissingen Manchester sportcostuum in bruin en grijs 61,50 Manchester klettervest ƒ33, Speciaal voor chauffeurs manchesterbroeken 1950 23,— tot ƒ267,— Manchester herenplusfour 19,5024,50 Jongens manchester lange broeken 16,50—18,50 Jongens plusfour 14,5018,50 VLASMARKT MIDDELBURG TE KOOP: Ford tractoren; Huard tractor- en paardenploegen zaaimachines; kruiwagens op luchtb.; bietensnijders met reiniging. C. Brasser, magazijn Zusterstraat 56, Middelburg, telef. 2812 en 4246. I.g.st.z. kinderwagen, half Engels model, Lelie straat 48, Middelburg. 30 kg zaaitarwe (Fla mingo) Popkensburg 73, St. Laurens. Mooie biggen. Swanen- burg, Oostkapelle. 1-rijige bietenrooier: 3- rijige bietenrooier op lift van tractor. Hundersmarck Smederij Kwadendamme, tel. 01194—269. TE KOOP GEVRAAGD: Grote en kleine partijen slachtkippen. M. Kaljouw en Zn. Tel. K 1189—304, Grijpskerke. DIVERSEN: Bietennetten, bietenspa- den, bietenmessen, bieten vorken, bietenloofvorken, slootzeisen, mestkruiwa- gëns, aardappelrieken, aardappelmanden, toedek ken, sponsrubber onderga relen. Rijkaard, Kromme- weele, Middelburg, tel. 3516. 't Kraam 't Interlockhuis brengt warme flanellen pyamajasjes voor heren, en een kraam boordevol winter onderkleding voor dames, heren, jongens en meisjes. Morgen, Markt, Middelburg. m, 't Kraam 't Interlockhuis brengt prachtige graslin nen Treffer-lakens, extra groot met tien jaar levens duur voor f7,95, bijpassen de slopen f 1,95. Morgen Markt, Middelburg. 't Kraam 't Interlockhuis brengt warme keperflanel len pyama's in enorme sor tering voor let wel drie gulden beneden de norma le prijs. Morgen, Markt, Middelburg. Melk Dat gevoel van door-en-door fit; ta-gezond terugkomen van vakantie - dat houdt u héél het Jaar met melk! Denk Immers aan de drie „waarheden als een koe": 1. melk bevat 68 futgevende voedingsstoffen, o.a. het kostelijke melk-eiwtt Z. melk geeft weerstand tegen bijna alle ziekten 3- melk staalt hart en zenuwen met kalk, mineralen en vitaminen. E» melk la lekker! Publikatie van het Nederland» Zuivelbureau» Rijswiék (Z-HJ Wasmachinefabriek heeft snelwasmachines met lichte emaillebeschadiging gloed, nieuw met garantie 1145,-. Langzaamwassers f 259,- Centrifuges f 150,-. Desge wenst afbetaling Depot: Nieuwstraat 28, Terneuzen. 't Kraam 't Interlockhuis brengt warme flanellen la kens In een- en tweeper soons aan zeer voordelige prijzen. Morgen, Markt, Middelburg. m Dames! Laat uw knoops gaten bij Singer maken. Ze zijn in één dag gereed. Singer N.V., Segeerstraat 9a, Middelburg. Uw naaimachine door Singer gerepareerd gaat weer jaren mee. We repa reren alle merken onder volle garantie. SINGER N.V., Segeerstraat 9a, Mid delburg. Tel. K 1180—2165. Plak uw kiekjes In een album. Wfj hebben ruime keuze foto-albums voor u. Foto les Lamain, Lange Noordstr. 27, Middelburg. Binnenkort gaan wij starten met een verkeers- cursus te Zoutelande en Serooskerke. Autorijschool Jasperse. Erkend en gedi plomeerd door de F.N.O.P. Koudekerke, tel. 01185343 Koningin Elizabeth van Groot-Brit- tannië heeft In haar toespraak voor het Canadese parlement kwesties op binnenlands en buitenlands gebied aangeroerd. Inzake het Britse gemene best gaf zij te kennen dat dit gemene best door de toelating van landen die pas zelfbestuur hebben gekregen zo wel uitgebreid als versterkt woi-dt. Volgens de Koningin zijn haar minis ters voorts van oordeel dat de deel neming van Canada aan de N.A.V.O. van groot belang is voor het behoud van de vrede. Daarom zal men het Canadese par lement verzoeken de moderne defen sieve strijdkrachten te handhaven. De Koningin verklaarde verder dat Groot-Brittannië en Canada in de Ver enigde Naties moeten trachten in stemming te vinden voor een over eenkomst, waardoor de vrede be waard blijft en een ontwapening op grote schaal teweeg wordt gebracht. Overschakelend op kwesties van binnenlandse aard, zei de Koningin, dat men het Canadese parlement zal vragen de ouderdomspensioenen te verhogen en de verblijfsperiode in Canada, nodig om voor een dergelijk pensioen in aanmerking te komen, te verkorten. Ook zal aan het parlement verzocht worden maatregelen te nemen om tot een grotere stabiliteit van de prijzen der Canadese landbouwprodukten te komen en om nieuwe markten voor visserjjprodukten te waarborgen. De Amerikaanse natuurkundige C. R. Moe heeft in Sunnyvale (Califor- nië) verklaard, dat hem is gebleken dat de Russische kunstmaan code signalen uitzendt. Wij hoorden tien code-signalen, waarmee het definitieve bewijs gele verd schijnt te zijn, dat de zender van de Russische kunstmaan in code uit zendt, aldus Moe, die sinds 8 oktober bandopnamen van de signalen maakt. Volgens hem hopen de geleerden van de kunstmaan nieuwe gegevens te krijgen over de aard van de atmos feer. De Koningin sprak ter gelegenheid van de opening van het 32ste Cana dese parlementsjaar. Duizenden Cana dezen juichten haar toe toen zij naar het parlementsgebouw reed. De Ko ningin droeg een kroningsgewaad. De Belgische minister van financiën Liebaert, heeft maandagavond voor de radio een rede gehouden, waarin hij zei, dat woensdag de openbare in schrijving zou worden geopend op de staatslening, uitgegeven in de vorm van schatkistcertificaten met 'n loop tijd van vijf jaar en een rentevoet van 5% procent per jaar. De a pari aflosbare obligaties worden uitgege ven tegen 97,80 procent, zodat zij in werkelijkheid 6 procent rente zullen opbrengen. Dr. L. van der Zande met emeritaat De oudste van de predikanten van de Gereformeerde Kerk in Groningen-West dr. L. van der Zanden heeft om gezond heidsredenen bij de kerkeraad emeritaat aangevraagd. Dr. Van de Zanden werd op 9 novem ber 1897 te Putten op de Veluwe geboren en studeerde aan de Vrije Universiteit theologie. Op 16 oktober 1927 werd hij te Smilde in het predikambt bevestigd. Op 23 november 1928 promoveerde hij aan de V.U. tot doctor ln de theologie. Op 2 februari 1930 verbond dr. Van der Zanden zich aan de ongedeelde kerk van Groningen en bij de jongste kérksplitsing werd hij predikant van Groningen-West. Dr. Van der Zanden was lid van de par ticuliere synode van Groningen, die hem meermalen naar de generale synode af vaardigde. Ds. Van der Knijff met emeritaat De Classis Haarlem der Christelijk Ge reformeerde kerken heeft aan ds. I. van der Knijff te Den Helder op zijn verzoek emiritaat verleend met ingang van 1 de cember. Ds. Van der Knyff werd op 23 december 1884 te Zwammerdam geboren en kwam eerst op gevorderde leeftijd tot het predikambt dat hij ontving langs de weg van artikel 8 der kerkenorde (sin guliere gaven). Hij werd in 1929 predi kant te De Krim en diende de kerken van Papendrecht, Rozenburg en. Den Hel der. Leiders van 69 van de 89 Argentijn se vakbonden hebben besloten tot een algemene staking van 48 uur, die vol gende week dinsdag zal beginnen. Als de regering repressailles neemt tegen de stakers, zal de actie voor onbe paalde tijd worden voortgezet. Vorige week werd een onderhoud tussen president Aramburu en een aantal vakbondsleiders afgebroken, toen van vakverenigingszijde het ont slag van de ministers van financiën, arbeid en handel werd geëist. De spanning tussen de regering en de vakbeweging is ontstaan door het feit, dat de regering de lonen heeft bevro ren, terwijl de kosten van het levens onderhoud blijven stijgen. De vakbe weging eist een algemene loonsver hoging, opheffing van de staat van beleg, een regeling van de staking van het telefoon- en telegraafpersoneel, die al ruim een maand duurt, en de vrijlating van alle vakbondsleiders, die zich in arrest bevinden. Ingezonden mededeling (adv.) Neem 1 of 2 "AKKER TJES" met warme melk of thee en ga vroeg onder de wol. Terwijl U slaapt doet de geneeskrachtige Inhoud zijn werk en als U opstaat, zegt U evenals al die honderdduizenden ge- bruikers: Ja waarlijk, helpen direct Auto-zending besloot campagne Met twee slotsamenkomsten in Zaan dam beëindigde de vereniging voor Evangelisatie „De Auto-Zending in Ne derland" haar zomercampagne 1957 en dit betekende het einde van een lange reis. In totaal werden 87 plaatsen be zocht over het gehele land verspreid. Daarbij werden 193 uitzendingen ver zorgd en op deze wijze kwamen weer duizenden in aanraking met het Evange lie. Op sommige plaatsen gaven de uit zendingen aanleiding tot nader contact. De minister van financiën, de heer H. J. Hofstra, heeft ln zijn departement een staatscommissie geïnstalleerd, die een studie zal maken van de maatschappe lijke functie, die het kadaster nu heeft, en voorts de wenselijkheid van een wet telijke regeling voor deze materie zal overwegen. In zijn Installatierede heeft de heer Hofstra een aantal punten opge somd, die de aandacht van de commissie zullen vragen. In de eerste plaats Is daar de vraag, zo zei de minister, welke de juridische betekenis is of wel zou beho ren te zijn van de kadastrale gegevens. Voorts kan de vraag worden gesteld of het kadaster dienstbaar zou behoren te worden gemaakt aan andere doeleinden dan waarvoor het thans reeds wordt ge bruikt, bijv. of het behalve de zakelijke rechten op onroerend goed bepaalde per soonlijke rechten zoals pacht zou dienen te administreren. SLACHTOFFER VAN DE „SPOETNIK" De „Spoetnik" heeft in West-Dults- land een slachtoffer geëist. De 22-jarige monteur Karl Heinz Huber werd woedend omdat zijn vrien din, de 28-jarige Christel Bialek, hoog opgaf van de kunde van de Russische technici. Huber nam een fles tomaten puree en sloeg daarmee de schedel van zijn vriendin in. De gemeenteraad van Arnemniden, maandagmiddag onder voorzitterschap van burgemeester W. H. van der Heide in vergadering bijeen, heeft de begroting voor 1958 vastgesteld, zoals deze door b. en w. was opgemaakt. De kritiek was voor namelijk gericht op de onderwijsuitgaven, die met enkele honderden guldens werden besnoeid. Voorts werd het besluit genomen de vermakelijkheidsbelasting af te schaf fen, al kwamen de voorstemmers 4 tegen 8 maar juist met de hakken over de sloot. De 8.g.p.-fractle en de heer C. Dekker (a.r.) weigerden in hoofdzaak hun stem uit financiële overwegingen, waarbij men van het standpunt uitging, dat de ver makelijkheidsbelasting toch altijd nog een paar honderd gulden 's jaars ln het laatje bracht. En omdat de financiële po sitie van Amefuiden ook al niet zo dave rend is, meenden deze afgevaardigden, dat de gemeente dit geld best kan ge- bruiken. Onlogisch De vóórstemmers baseerden hun be sluit voornamelijk op het feit, dat het onlogisch is vermakelijkheidsbelasting te heffen, terwijl de verenigingen, die deze moeten betalen anderzijds dit geld terug krijgen in de vorm van een jaarlijks te rugkerende subsidie. Bovendien vonden zij, dat de vermakelijkheidsbelasting geen noemenswaardige versteviging van de kas betekent, terwijl men voorts de mening toegedaan was, dat men het ver enigingsleven kans moet geven zich te ontplooien. Geen uitzondering! Voordat de begroting voor het volgend jaar werd vastgesteld hield het socialis tische raadslid J. Allaart algemene be schouwingen, waarbij aan het licht kwam, dat Arnemuiden op financieel ter rein geen uitzonderingspositie ten goede inneemt. „Vele kleine gemeenten worden door de huidige regeringsmaatregelen in moeilijkheden gebracht," zo sprak de heer Allaart, die van oordeel was, dat hierdoor de woningbouw in de kleinere gemeenten ten zeerste wordt belemmerd, hetgeen op zijn beurt de ontvolking van het platteland ln de hand werkt. „Dit alles wordt naar verluidt van hogerhand De loco-burgemeester van Middelburg, de heer J. W. Kögeler, heeft maandag middag in aanwezigheid van het gemeen tebestuur en een grote schare belangstel lenden een tweetal beeldengroepen op de Langevielebinnenbrug onthuld. Voordien wees de heer Kögeler er ln een toespraak op, dat toen anderhalf jaar geleden Middelburgs eerste monumentale brug gereed kwam, het bouwwerk nog niet voltooid was, omdat de onderhavige beelden toen nog gestalte moesten krij gen. Twee Zeeuwse kunstenaars kregen de opdracht een ontwerp te maken en na rijp beraad werd het werk toen „gegund" aan mevrouw Messer, echtgenote van de Vlissingse architect W. Messer. Gedach tig de toekomstige bestemming van de oude Kloveniersdoelen onderkomen voor het stedelijk gymnasium ont wierp deze een tweetal beeldengroepen, voorstellende jongens en meisjes met een leerboek ln de hand. Terecht sprak de heer Kögeler van „beelden voor de toekomst", omdat met de verbouwing van het voormalige mili tair hospitaal in verband met de beste dingsbeperking nog wel enige tijd zal heengaan. Als materiaal voor de beelden had het gemeentebestuur het liefst na tuursteen gezien, hetzelfde materiaal dus als de brug, maar ook hier dwong de be stedingsbeperking naar een eenvoudiger oplossing te zoeken, die men dan ook vond ln de vorm van gegoten kunstgra niet. Aan het slot van zijn rede, waarin de heer Kögeler dank en hulde van het ge meentebestuur overbracht aan mevrouw Messer, sprak hij de hoop uit, dat ook de bevolking van Middelburg de beelden zal beschouwen als een belangrijke bij- d'-ge tot de verfraaiing van het stads- schoon. De winkeliers van de Langeviele heb ben de onthulling in leder geval met vreugde begroet. Want van alle winkel panden in deze straat wapperden de wit geel-rode gemeentevlaegen, evenals de nationale driekleur in het heldere licht van de oktoberzon. betreurd," zo besloot de heer Allaart, die de waarheid van deze regeringsverkla ring echter betwijfelde. De begrotingscommissie Het In haw rapport, uitgebracht door de heer O, Dekker (s.g.p.), een gunstig advies horen, waarna de raad zijn fiat gaf. Dankbaar Na afloop van de zitting, waarin de heer Joh. van Belzen als raadslid werd beëdigd, werd de heer H. Holtsma uil Middelburg met zijn echtgenote door de raad ontvangen. Zoals bekend maakte do heer Holtsma het ontwerp voor de res tauratie van het astronomische uurwerk ln de toren en voor de fraaie wijze, waarop dit ls geschied, bracht burge meester Van der Heide namens het ge meentebestuur zijn dank over. Als stof felijk blijk van waardering ontving de heer Holtsma een verrekijker en een si garettenaansteker; mevrouw Holtsma kreeg bloemen aangeboden. Nadat de heer Holtsma een dankwoord had ge sproken, gaf hfl een technische uiteen zetting van de werking van het uurwerk, dat eien unicum in Nederland ls. EVVC won eigen toernooi In Vlissingen organiseerde EVVC da voorronde voor de afdeling Walcheren van het landelijk volleybaltoernooi, waarvan de eindronde op 2 november in de Energiehal te Rotterdam wordt gespeeld. Er werd aan deelgenomen door zeven herenteams, verdeeld in twee poules. EWC werd toernooiwin- naar, ondanks de handicap van enkela invallers, door in de finale Zuidwes ters met 15-12, 11-15 en 15-8 te klop pen. De strijd om de derde en vierde plaats tussen Marathon en Michiel de Ruyter eindigde in een overwinning voor Marathon met 16-16, 15-12, 15- 17. De uitslagen in de beide poules waren: Poule A: EVVC—VCU 15—12, 13- 15; EWC—Marathon 15—7, 15—9; CU—Marathon 9—15, 9—15; 1. EVVi 2. Marathon, 3. VCU. Poule B: Michiel de RuyterZuid westers 10—15, 3—15; MVC—HTS 11 —15, 15—7; HTS—Zuidwesters 11—15, 1614; Michiel de RuyterMVC 12— 15, 1614; MVCZuidwesters 1315, 715; HTSMichiel de Ruyter 12 15, 1215. Stand: 1. Zuidwesters, 2. Michiel de Ruyter, 3. MVVC, 4. HTS. Ingezonden mededeling (adv.) Specialist in dames-modeschoenen Tegenstander van reorganisatie Naar wij vernemen overweegt de ra- gering een reorganisatie van de cen trale personeelsdienst van het rijk. Daar de directeur van deze dienst, da heer D. W. Walkate, zich niet met deze plannen kan verenigen, is hij van da dagelijkse leiding ontheven.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 6