Bij de van mure het Nieuwe taak voor Vereniging Nederlands Fabrikaat Russische burgers zijn gastvrij en vriendelijk Kwartaalskwartje voor Suriname viert 25-jarig jubileum Propaganda in Euromarkt LAATSTE KANSt Mystiek Protest tegen apartheid Veel drank Chauvinisten Hele avonden kan een Rus kletsen Vreedzaam de lucht in Radio en televisie Russische wapens in Amerik. vliegtuigen .ïsdag 16 oktober 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 in de SILVIKRIN SHAMPOO PRIJSVRAAG .WIE IS WIE IN HET SILVIKRIN-GEZIN In totaal f 15.000 aan geldprijzen, een "HOOFD"-prijs van f 5.000 Kijk deze week in Uw damesblad of radio-programmablad, of vraag Uw winkelier een formulier! Van onze reiscorrespondent Link van Bruggen Deze zware Russische truck de zwaarste, die in de Sowjet-Unie wordt geproduceerd is een van de vele bezienswaardigheden op de Industriële en Agrarische Ex positie. In de gedachtenwereld van de westerling is de Rus een communist en een communist weer een man, die het mes tussen de tanden draagt. Alhoewel ik niet wil beweren, dat het mes als middel van terreur niet inharent is aan het communistische systeem, moet men toch een paar weken in Rusland zijn geweest om zich over de Rus een oordeel te kunnen vormen. En dan blijkt pas, dat de Rus als mens allervrien delijkst is. Dat hij een charmante, hartelijke indruk achter laat en dat men hem om vele deugden kan roemen. Nergens heb ik meer gastvrijheid ondervonden dan in het Rusland van Chroesjtsjef, Zjoekof en Mikoyan. Ik spreek niet over de staats- holels, die uit propagandistische overwegingen een eindeloze menu kaart tonen, of over de beroeps- fêteurs, die tot taak hebben het de vreemdelingen naar de zin te maken. Maar wel over de instel ling van de gewone mens: van de huisvrouw en de huisvader, die als puntje bij paaltje komt, niets met de buitenlander te schaften hebben. nationale zelfbewustzijn, met alle middelen, die het ten dienste staan. Over het algemeen zijn de Russen dan ook fiere mensen, die trots zijn op wat in hun land is bereikt en die voor de ontwikkeling van de techniek een grote belangstelling aan de dag leggen. De organisatoren van de In dustriële en Agrarische Expositie, de grootste permanente tentoonstelling, welke er ter wereld bestaat, hebben hiermee bewust rekening gehouden. Behalve om tractoren, bussen, perso- in het Midden-Oosten heerst bij hem de, overigens onbewuste gedachte, dat de vreemdeling, die hij onthaalt „God" kan zijn, of een van Diens afgezan ten. Het mysterie, dat vooral in de Russisch-Orthodoxe kerk zulk een grote rol vervult, past volkomen bij de melancholie, die zich in zijn ka rakter openbaart. Het communisme zal dan ook nooit in staat zijn z'n na tuurlijke religiositeit te verdringen, zfln hoop op een „Redder", op Licht na de duisternis. De natuurlijke gastvrijheid van de Rus moet men verklaren door zijn mystieke natuur. Als bij de volkeren De Amerikaanse commissie voor Afri ka heeft opgeroepen om op 10 december, de dag van de rechten van de mens, te protesteren tegen de apartheidspolitiek in Zuid-Afrika. De oproep is getekend door 123 vertegenwoordigers uit 38 lan den, onder wie de vroegere algemene se cretaris van de V.N. Trygve Lie, Bruno Walter en Bertrand Russell. De ondertekenaars zeggen dat zij da Zuidafrikaanse regering er van willen overtuigen, dat vrede en veiligheid alleen kunnen worden verwerkelijkt door de mocratische gelijkheid. De Russische gastvrijheid, die welhaast spreekwoordelijk is gewor den, moet men toch ervaren om haar te kunnen beschrijven. Zij is van een genre, dat men nergens op de wereld kent, van een vrijgevig heid, die beschaamt, van een opdringerigheid vaak, die een mens kan benauwen. Komt men op een of andere wijze in contact met een Rus, dan is het de gewoonste zaak van de wereld, dat men op een lunch of een diner wordt gevraagd. Gebeurt dit in een hotel, dan is de duurste schotel niet goed genoeg, de beste wijn niet competent. De gastheer dringt herhaaldelijk aan om toch vooral genoeg te nemen. Hij laat de wodka en de kaviaar de als typisch Russisch te boek staande spijzen in grote hoeveelheden aanrukken en men moet oppassen zich niet te overeten of te overdrinken. nenauto's en trucks, laten ze de be zoekers zich om generatoren, stans- machines en combiners verdringen. En op een van de grote pleinen heb ben ze zelfs het nieuwste Russische Ook dit zijn Russen. Ze komen uit Toerkmenië, waar schapen wor den gefokt. Bij een Rus thuis gaat het ritueel der gastvrijheid nog heel wat ver der. Alles wat in huis is, wordt op tafel gezet iets wat de gast als een bijna pijnlijke verrassing Zal beschou wen. Heeft men het „ongeluk" dat er zich drie flessen wodka in de kelder bevinden, dan moeten deze ook ge- arandeerd op. Heel wat buitenlan- ers zijn na dit soort vertoningen als meeuwen de straat op gezwalkt, zij het dan aan de arm van de gastheer, die altijd zo vriendelijk is zijn gast raar zijn hotel te vergezellen. De Rus drinkt ad fundum en hij verwacht, dat zijn gast hetzelfde doet. Iemand, die slechts een nip uit zijn glaasje neemt, of het slechts half le digt, wordt onderzoekend aangekeken. Altijd zal hij dan de vraag te horen krijgen, waarom hü zijn glas niet in één teug naar binnen slaat. Het is gewoonte bij ons, zegt hij dan, en het li een goede gewoonte. Ook alleen of -in gezinsverband drinkt de Rus ontzaglijk veel. Ik heb soldaten in de trein zien zitten, die 's morgens bij hun ontbijt twee flessen bier leeg dronken, na vooraf een zelfde aantal glaasjes wodka te hebben gehad. En het merk waardige is wel, dat men alles tege lijk op tafel laat komen. Bij één maal tijd kunnen soms een kannetje wod ka staan men bestelt dit geestrijke vocht per gram twee of drie ge opende flessen bier en, als de ge legenheid feestelijk is, nog een fles cognac of champagne. Het drinken wordt natuurlijk in de eerste plaats door het klimaat be vorderd. Hoe verder men naar het oosten van Europa komt, hoe kouder het dus wordt, hoe meer de mensen naar de alcohol grijpen. Soms overi gens wel eens in zulk een mate, dat men in Rusland het alcoholgebruik van regeringswege moet bestrijden. Goed eten en lang tafelen behoort ook bij de Russische mens. Men eet twee warme maaltijden per dag en bij het ontbijt zullen er vaak nog ge bakken aardappelen zijn, of gestoofde of gekookte vis. Hoe minder men ver dient, hoe minder men natuurlijk voor zijn voedsel kan uitgeven, maar, door de bank genomen, heeft elke Rus vol doende ingrediënten tot zijn beschik king om van goede maaltijden te kunnen genieten. De Rus is een ideaal familiemens, in sommige opzichten zelfs wel eens familieziek. Hij houdt er van met vrouw en kinderen uit te gaan, waar bij men hem altijd de jongste spruit ziet dragen, of de met inkopen ge vulde mand. Huiselijk is hij ook. Hij kan avonden met zijn familieleden kletsen, steeds maar papyrosi rokend en wodka drinkend. Deze drang naar het gesprek, naar gemeenschap met anderen en naar ge zelligheid, openbaart zich ook in zijn werk. De algemene klacht van zijn regering is, dat er niet hard genoeg wordt gewerkt, dat er geen of weinig interesse voor het beroep bestaat. Niet voor niets kent men in het Russische systeem dan ook produktiehelden, die, tegen een aanmerkelijk hoger loon, anderen tot voorbeeld moeten zijn en hen moeten prikkelen tot grotere krachtsinspanning. Als chauvinist is de Rus misschien alleen door de Brit te slaan. Op het fundament van zijn gebondenheid met zijn land, met „Moeder Aarde", zoals men wel eens zegt, bouwt het systeem aan de versterking van zijn verkeersvliegtuig neergezet en door straalmotoren voortbewogen Toepilev 104 waarvoor mensen uren staan te ququeuen om het te kunnen be zichtigen. De Rus is schoon, ln de betekenis van rein. Men ziet geen ongewassen gezichten, ongekamde haren, of vuile handen of voeten. De kleren hoe ouderwets ook, zijn goed gewassen en gestreken en de schoenen behoorlijk gepoetst. In de muziek ten laatste, vinden de Russen een kracht, die in het vaak barre, Russische klimaat, on ontbeerlijk is. Elke man of vrouw schijnt te kunnen zingen; overal ziet men de balalaika- of dombra- orkesten. De zestien „volkeren" In de Goem, het enorme staats- warenhuis aan het Rode Plein, vindt men een fontein anno 1900 die de Sowjet-Unie bewonen (zes tien republieken), hebben een schat van volksliederen bijeen ge bracht, die men in Moskou al thans, de hele dag door luidspre kers over de straten hoort galmen. Het enige dat stoort, is het feit, dat men deze massaradio niet kan uitdraaien wanneer men wil. Maar als men de krachtige Russische bassen hoort, de sopranen, met hun volle, omfloerste stemmen, de my sterieuze melodieën met hun dar tele refreinen, dan zal geen wes terling zich aan de bekoring hier van kunnen onttrekken. Vele personen in Nederland weten, wat het kwartaalskwartje voor Suriname betekent. Het Zendingsgenootschap der Evange lische Broedergemeente heeft in vele plaatsen van ons land trouwe medewerk sters en medewerkers, die ieder kwar taal weer de contributies van één of twee kwartjes innen tegen overgave van een klein blaadje „Dank U" genaamd. In de loop der jaren is voor het Zendingswerk in Suriname dat kwartaalskwartje van grote betekenis geworden. Gehoopt wordt, dat in 1957 hieruit een inkomen verkregen wordt van f 100.000,—. Dat „kwartaalskwartje" nu jubileert. In het 4de kwartaal van het jaar 1932 verscheen het eerste nummer van „Dank U". Ds. Steinberg was de initiatiefnemer. Wijlen Ds. Legêne heeft er krachtig aan voortgebouwd. Na zijn verscheiden is de propaganda intensief gebleven en het kleine plantje is uitgegroeid tot een boom, die rijke vruchten geeft. Er is waarlijk reden nu, in het najaar van 1957, dit 25-jarig jubileum te geden ken. Als er een jubileum gevierd wordt, worden er altijd gaarne geschenken ge geven. Het hoort er als het ware bij. Ook het Zendingsgenootschap zou blij en dankbaar zijn met een jubileumgeschenk 20.000 runderen ingeënt tegen mond- en klauwzeer Teneinde de mond- en klauwzeer- epidemie die in de omgeving van Kam pen woedt, tot staan te brengen is vorige week bepaald dat alle rundvee in het ge bied, waarvoor een vervoerverbod van kracht is, onmiddellijk moesten worden ingeënt. In drie dagen tijds hebben nu enige veeartsen en hun assistenten, onder wie zich studenten uit Utrecht bevonden, ongeveer twintigduizend koeien ingeënt. Het betrokken gebied strekt zich uit tus sen de IJssel, het Zwartewater, de Noordoostpolder en Zwolle. Men heeft daar iets origineels op gevon den. Bij de aanbieding van het nummer van „Dank U" voor het vierde kwartaal 1957 hebben de collectanten kwitantie» tot een bedrag van één gulden bij zich. Wanneer ieder lid van het kwartaals kwartje één gulden als jubileumgeschenk zou willen geven zou dit, over het hele land gerekend, een prachtig bedrag wor den. Wij bevelen deze jubileum-actie harte lijk aan. Zijn er zendingsvrienden in het land, die geen lid van het kwartaals kwartje zijn en toch voor het mooie Hernhutterwerk in Suriname een gift willen schenken, dan kunnen ze hun gift storten op postrekening 2 4 6 9 0 ten name van het Zendingsgenootschap der Evan gelische Broedergemeenschap te Zeist. Laat ze dan op het girostrookje vermel den: Jubileumgave 1957. De Britse minister van staat, Allan Noble, heeft in de politieke commissie van de Algemene Vergadering der Ver. Naties verklaard, dat er nog een kan» bestaat om de ontwikkeling van aard- satellieten en ruimteschepen onder inter nationaal toezicht te plaatsen. Engeland is bereid deel te nemen aan een techni sche studie van een inspectiestelsel los van andere ontwapeningskwesties om te verzekeren dat de voorwerpen dl* de ruimte ingezonden worden alleen voor vreedzame doelen gebruikt worden. Protest tegen inlichtingen over Nieuw'Guinea De Indonesische afgevaardigde Harjono heeft in de beheerschapscommissie van de V.N. geprotesteerd tegen het feit, dat Nederland de beheerschapscommissie in lichtingen over Westelijk Nieuw-Guinea verstrekt, omdat dit gebied, altijd deel van Indonesië heeft uitgemaakt. Dit standpunt wordt gedeeld, zei hij, door de grote meerderheid van de V.N.leden. De Nederlandse afgevaardigde Vixsebox- se zei dat de soevereiniteit over Nieuw Guinea onbetwistbaar bij Nederland be rust. Aan de kant van Indonesië schaar den zich in deze kwestie Irak, India en Ceylon. (Van een onzer verslaggeefsters) „Welke plaats zal de Vereniging Nederlands Fabrikaat moeten Innemen in de Europese Economische Gemeenschap, heter bekend als de Euromarkt?" Deze vraag vormde het onderwerp van bespreking op een buitengewone ledenvergadering van de V.N.F., die in Utrecht werd gehouden. Verschillende vertegenwoordigers van belangrijke groepen uit ons maatschappelijk leven zetten tijdens de bijeenkomst in eon pre-advies hun standpunt over deze kwestie uiteen. Tijdens de vergadering werd het woord gevoerd door Ir. E. A. Plate, plv. direc teur-generaal van Handel en Nijverheid bij het Ministerie van Economische Za ken, W. Bruynzeel, directeur van de Bruynzeelfabrieken, Mr. J. Milius, vice- voorzitter van de Raad van Beheer der Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs, by ontstentenis van de voorzitter van het instituut, Dr. G. van der Wal, Drs. D. Roemers, tweede voorzitter van het N.V. V. en mevrouw B. Kortekaas-den Haan, presidente van de Nederlandse Huis- houdraad. Uitgezonderd de heer Bruynzeel, die een groot voorstander bleek te zijn van een Verenigd Europa, in welks kader een Vereniging Nederlands Fabrikaat geen enkele reden van bestaan zou hebben maar in wezen juist schadelijk zou wer ken, waren de overige vier inleiders van mening, dat juist in de nieuwe constel latie in West-Europa de Vereniging Ne derlands Fabrikaat niet alleen zijn hui dige taak kan vervullen, maar dat deze taak zelfs voor uitbreiding vatbaar is. Vier conclusies land (bijvoorbeeld door het geven van nuttige wenken). Bii het tot stand komen van de Euro- markt behoudt de V.N.F. een taak die zowel gericht Is op het inzicht van de consument als op het beleid van de nij verheid. Zolang geen economische inte gratie in de plaats treedt van de Euro- markt, ls het van nationaal belang dat de Nederlandse koper dezelfde kansen geeft aan Nederlandse produkten als aan produkten uit het buitenland. Het doel van V.N.F. behoeft niet gewij zigd te worden, waar het de middelen betreft, verdient het echter overweging het buitenland geleidelijk aan in de pro paganda te betrekken. Daarvoor moet men een goede leuze vinden, in overleg met de op dit terrein reeds opererende instanties. Professor Dresden, die verklaarde dat. het voor onze nationale welvaart be langrijker is wat er uit ons land wordt uitgevoerd dan wat er in ons land wordt ingevoerd, noemde als voorbeeld van een pakkende slogan: „Vakmanschap Neder lands Faam". Het pre-advies van Dr. G. van der Wal, vermeldde de noodzakelijkheid van het uitbuiten van alle mogelijkheden met betrekking tot de propaganda. Waar het buitenland en met name de andere deel nemende landen van de Europese Econo mische Gemeenschap, zich via radio en televisie op commerciële basis tot de con sumenten richt, dient men ook in Neder land van deze media gebruik te maken, hoe teer dit ook op dit ogenblik ligt. Met algemene stemmen werden deze conclusies door de aanwezige leden aan vaard. De Vereniging Nederlands Fabri kaat zal dus blijven voortbestaan, echter met dien verstande, dat haar taak in het kader van de Euromarkt een bredere ba sis zal dienen te krijgen. Een woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken heeft, in antwoord op vragen van ver slaggevers, verklaard dat hem niets be kend was van het vervoeren van Rus sische wapens door Amerikaanse vlieger, naar Jemen, hetgeen volgens de Britse „Daily Express" zou zijn geschied. Hij voegde hieraan toe dat het wel juist is, dat Amerikaanse vliegers voor buitenlandse luchtvaartmaatschappijen in verschillende delen der wereld wer ken en dat hier ook maatschappijen ln Saoedi-Arabië onder zijn. 'Desgevraagd verklaarde de woordvoer der nog dat, indien het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken zou be vinden dat Amerikaanse vliegers Russi sche wapens vervoeren, de desbetreffen de piloten hiervoor gewaarschuwd zou den worden. Professor Ir. D. Dresden, voorzitter van de Nijverheids Organisatie T.N.O., vatte de mening van de inleiders in een viertal conclusies samen: De Euromarkt kan de Nederlandse producent het voor deel opleveren van een grotere proten- tiële markt, bijvoorbeeld door het opzet ten van een grotere produktie-serie. Dit voordeel hebben echter de producenten in de andere landen van de Europese Economische Gemeenschap eveneens. Nederland kan zich een positie ver werven door in kwaliteit, prijs en diens tenverlening vooraan te staan. De Nederlandse consument kan door een welwillende en zonodig opvoedende houding t.a.v. Nederlandse produkten steun verlenen aan de Nederlandse nij verheid. Het contact tussen producent en consument aan de produktie in Neder- [neezonden mpriedeline 'adv Gczlni.flacon f I.2S

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 5