Grote G R F E PF Chefarine 4 spelregels van deze grote Pnzzle-wedstrijd 4 geneesmiddelen, elk afzonderlijk al wereldberoemd. Tezamen in één tablet verenigd, ondersteunen zij bovendien el- kaars werking, waardoor deze nog krach tiger is dan kon worden verwacht. De combinatie Chefarine „4" doet werkelijk wonderen en brengt baat waar andere Zeeuwse najaar spuzzle^wedstr ijd Phoenix heren- of damesrijwiel naar keuze ter waarde van 250— POSTZEGELS VOOR ANNELIESJE Kort verhaal voor de jeugd IVOROLrTanden rein - Adem fris BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET ELLY BOER Een wedstrijd met ruim driehonderd prijzen De hoofdprijs is: Hieronder volgen de middelen falen! I door Droogte in China Woensdag 16 oktober 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 Compleet met „Nordlicht" lamp, jasbeschermer, slot, enz. Beschikbaar gesteld door Phoenix Rijwielenfabriek, Alb. Schootstraat te Leeuwarden. Voorts: vulpennen, dozen luxe post, vulpotloden, mooie foto-kalenders voor 1958, romans, fototoestellen, electr. strijkijzer, dames- of herenpolshorloge, enz. We kunnen niet alle 325 prijzen opsommen, maar hier volgt wel een bloemlezing van de prijzen, die voor deze wedstrijd beschikbaar zijn gesteld: Rotanfauteuil, Rotanhuis, Langeviele, Middelburg. Reis-etui, Lederwarenhuis Byou, L. Delft, Middelburg. Twee damespotloden, Kon. Rotterd. Lloyd, Rotterdam! Verona-aansteker, Ned. Chr. Reisvereniging, Den Haag. Grote luxe doos sigaren, Sigarenfabriek „Gulden Vlies" Tilburg. Végé Levensmiddelenpakket ter waarde van f25. fa.Maljers en Zn., Middelburg. Luxe damestas, Wed. Visser, Papegaaistraat, Goes. 1 paar renschaatsen, Fa. Nooitgedacht en Zn., IJlst. Huisapotheek, Fa. Van der Rest, Kerkstraat, Goes. 10 dozen luxe post, Kon. Papierfabrieken Van Geider Zn, Amsterdam. 1 paar Pantoffels, Fa. J. Allewijn en Zn, Middelburg. Toilettas, Parfumerie Van Biemen, Goes. Waardebon van f 25.Magazijn Nieuw England, L. Delft, Middelburg. Waardebon van f 10.Kledingmagazijn Van Loo, Middelburg. Waardebon van f 10.Fa. Gerritsen, Kerkstraat, Goes. Phylodendron met sierpot, Kwekerij M. H. Dekker, Middelburg. 8 zakspiegels en 3 zakportefeuilles, Alg. Friese Levens verzekeringsmij. en de Grote Noord-Holl. van 1845. Fietslantaarn, Rijwielfabriek Phoenix, Leeuwarden. Luxe dames schrijfmap, Ned. Chr. Reisvereniging, Den Haag. Sierlepel, Van den Driest, Gravenstraat, Middelburg. 3 Atlassen Nederland, Tonnema N.V., Sneek. Auto op rails, Het Ticohuis, L. Delft, Middelburg. Overgooier voor Baby, De Weefstoel, L. Viele, M'burg. Sierasbak, Bohemia, L. Vorststraat, Goes. 6 Papbordjes, Ligafabrieken, Roosendaal. Foto-album, Piet Vreke, K. Delft, Middelburg. Boek, Boekhandel El'enbaas, Goes. Borduuralbum en 2 uur gratis onderricht naaimachine, Fa. Van Oevelen en Zn, L. Delft, Middelburg. Gratis rijles, Autorijschool Jasperse, Koudekerke. Baddoek, Goedkope Simon, Goes. Blikopener, Hoekje van Goes, fa. Broekstra, Goes. 3 paar Hi-Life nylons en 3 paar Danlon nylons, Poley fa. Meeuwsen, Ganzepoortstraat, Goes. Constructor bouwdoos, J van Wuijckhuijse, L. Vorst straat, Goes. Toplin overhemd, Maison Van Westen, L. Vorststraat, Goes. Snoeischaar, Cornelisse, Vlasmarkt, Middelburg. Dames- of herenpolshorloge, Fa. Fabery de Jonge, Goes. Waardebon voor leuke verrassing, Berco, Goes. Autospiegel, fa. Mullié en Kunst, Middelburg. Thermometer, Focus, Opril Groote Markt, Goes. 1 paar „Votha" super Perion dameskousen, Rial, L. Vorststraat, Goes. Ontbijtlaken en 6 vingerdoekjes, Brouwenaar en v. d. Kamer, Lange Viele, Middelburg. De jongens en meisjes'van klas vijf zitten muisstil in hun ban ken. Meneer Verbeek staat bij het raam. Hij lacht een beetje als hij ziet, hoe nieuwsgierig al die grijze, blauwe en bruine ogen hem aanstaren. „Wie van jullie weet, wat kinderpostzegels zijn?" vraagt hij. Er gaan verschillende vingers om hoog en meneer Verbeek knikt goedkeurend. „Vertel jij het dan maar eens, Jan", zegt hij vriendelijk. Een jongen met een blonde kuif staat op en zegt een beetje verlegen „Kinderpostzegels worden verkocht om allerlei on gelukkige kinderen te helpen, blinde, doofstomme en verlamde jongens en meisjes en kinderen, die geen vader en moeder meer hebben". „Goed zo!" zegt meneer Verbeek. „Zouden jullie ook graag .iets voor die kinderen willen doen?" Alle hoofden knikken van ja. Meneer Verbeek haalt een klein zakje uit het laatje van zijn lessenaar. Hij laat een paar mooie postzegels en prentbriefkaarten zien. De mensen, die deze kaarten en postzegels kopen, moeten daar iets meer voor betalen dan gewoon", legt hij uit, „en dat geld gaat naar inrichtingen en tehuizen, waar zieke, dove, blinde en invalide kinderen worden verpleegd. Het wordt ook gebruikt voor kinderen, die door hun ouders verwaarloosd worden en voor al die anderen, die ongelukkig zijn en het niet zo goed hebben als jullie". Een meisje steekt plotseling haar vinger op. „Ik zou wel graag iets wil len doen", zegt ze met een kleur als vuur, „maar ik kan maar een paar zegels kopen van mijn zakgeld Meneer Verbeek schudt zijn hoofd. „Het is juist de bedoeling, dat jij de kaarten en zegels vérkoopt, Hillie", vertelt hij. „Je moet aan je ouders, aan je familie, aan je buren en aan je kennissen vragen, of zij bij jou een bestelling op willen geven en hun naam op je lijstje willen zetten". Een half uurtje later zit Hillie op haar fiets. Ze heeft de wind tegen en het waait hard op het weggetje tussen de vlakke weilanden. Maar Hillie trapt zo hard als ze kan. Als ze vroeg thuis Is, heeft ze misschien nog wel tijd, om naar een paar mensen bij haar in de buurt te gaan. „Gek, dat ik het altijd héél gewoon Ingezonden mededeling (adv.J Ieder kan aan deze wedstrijd deelnemen. 's Zaterdags en 's woensdags wordt een opgave geplaatst. In totaal ver schijnen er 21 opgaven. De laatste opgave wordt geplaatst op 30 novem ber a.s. Indien enigszins mogelijk worden de prijswinnaars gepubliceerd in „Zeeuwsch Dagblad" van 4 december, terwijl de prijzen zullen worden uitgereikt op 5 december a.s. Dat wordt dus een ware St. Nicolaas-ver- rassing. Er zijn gemakkelijke en moeilijke opgaven. Elke opgave wordt van te voren door de jury voorzien van een aantal punten. Deze puntenwaarde varieert tussen 5 en 20 punten. De deelnemer met het hoogste aantal punten ontvangt de hoofdprijs en zo vervolgens. 0 De uitslag van de jury is bindend; daarover kan niet worden gecorres pondeerd. 0 Door het eenvoudige feit van deelname aan de wedstrijd onderwerpt men zich aan de voorwaarden. 0 Oplossingen mogen alleen worden ingezonden met gebruikmaking van het puzzelformuller, zoals dat bij elke opgave in „Zeeuwsch Dagblad" staat afgedrukt. Oplossingen, die zonder gebruikmaking van dit formulier worden ingezonden, worden terzijde gelegd. Indien mogelijk, zullen wij puntenstanden publiceren, zodat alle deel nemers en deelneemsters op de hoogte zijn van de stand van zaken. Alle oplossingen inzenden aan het kantoor van „Zeeuwsch Dagblad" te Goes, Postbus 4. In de linkerbovenhoek van de enveloppe duidelijk ver melden: oplossing najaarspuzzle. De oplossing van onderstaande opgave moet uiterlijk woensdagmorgen 16 oktober In ons bezit zijn. Ingezonden mededeling (adv.) Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en... doen wonderen! Ff I Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefaroy. 0 De oplossing van onderstaande 19 oktober in ons bezit zijn. Puzzle nummer 8. opgave moet uiterlijk zaterdagmorgen gevonden heb, dat ik kan zien en ho ren, dat ik gezond ben en dat ik een lieve vader en moeder heb", denkt ze bij zichzelf. „En toch zijn er een hele boel kinderen, die graag met mij zou den willen ruilen.Maar Hillies ge zicht klaart op, als ze aan de post zegels denkt. „Natuurlijk kan ik maar een klein beetje helpen", zegt ze zachtjes, „maar ik zal toch erg mijn best doen, om er zoveel mogelijk te verkopen!" Als Hillie thuiskomt, rent ze naar binnen. In de grote, gezellig warme keuken van de boerderij vertelt ze opgewonden aan haar moeder, wat ze van plan is. De boerin luistert aan dachtig en dan zegt ze: „Nou, vooruit, ga dan nog maar even. Maar om zes uur eten we, hoor!" Hillie vergeet bijna om een ant woord te geven, zoveel haast heeft ze Ineens. Maar als ze buiten is, bedenkt ze zich. Ze holt terug naar de keuken en zegt plechtig: ,.U bent mijn eerste klant. Mevrouw, wilt U alstublieft een paar postzegels en prentbriefkaar ten kopen?" Haar moeder hoeft er niet lang over na te denken. „Schrijf voor mij maar twee zakjes postzegel» en een serie kaarten op", zegt ze. Hil lie vergeet helemaal, om deftig te blijven. Ze vliegt haar moeder om de hals en roept: „U bent een schat!" Dan schrijft ze met haar mooiste let ters de naam en de bestelling op haar lijstje. Buiten pakt ze haar fiets weer en dan begint "de lange tocht. De buren KAMPUZZLE. HORIZONTAAL: 1. gem. in Zeeland op Schouwen. (De letters die men er moet tussenvoegen om de plaatsnaam te vormen zijn: A E E R S U). VERTICAAL: 1. gem. bij Zoutelande, 2. gem. in 't midden van Duiveland, 3. gem. aan 't N. einde van 't kanaal door Zuid-Beveland, 4. dorpje behorende onder Hontenisse, 5. gem. ten O. v. Breskens a. d. Westerschelde, 0. stad die herinnert aan Michiel Adr.z. de Ruyter, 7. gem. op Schouwen ten Z.O. van Renesse. Te gebruiken letters: 4 x a; 2 x b; 4 x d; 14 x e; 1 x f; 5 x g; 1 x h; 4 x i; 2 x k; 6 x 1; 1 x m; 5 x n; 7 x o; 1 x p; 7 x r; 8 x s; 2 x t; 1 x u; 2 x v; 2 x w. Nieuws voor de deelnemers. Vele deelnemers vragen ons hoe het nu gaat met de puntentoe wij zing en of een puzzle, waarin één fout voor komt, helemaal „puntloos" is. Daarop willen we graag antwoorden. Vanzelf sprekend blijft het maximum aantal punten, dat voor iedere goede oplos sing wordt gegeven, het geheim van de jury. Dat krijgt u niet vanachter onze kiezen. Maar indien oplossingen binnen komen met één fout, dan krijgt die oplossing toch een aantal punten. Het is al naar gelang de „kwaliteit" van de fout en al naar gelang de hoe veelheid fouten in één puzzle. Daarom moet U zich beslist niet ongerust ma ken over een enkele fout in Uw oplos sing. Dat kan nog best voor elkaar ko men met die fiets of met één van die andere mooie prijzen. Het is voor ons een groot gemak als op het formulier van de oplossing ook naam en adres van inzender voorko men. Dat betekent voor ons werkbe- sparing, dus tijdbesparing. Vergeet vooral niet, hetzij op het formulier, hetzij op de enveloppe naam en adres van inzender te vermelden. Als dat vergeten wordt, tasten wij in het „duister". Vorige week hadden we ook weer zo'n oplossing zonder naam. Maar het handschrift bracht uitkomst en we vonden de inzender. U ziet, we doen het allemaal zo goed mogelijk. En de Nederl. woordenboeken liggen hele dagen open op onze bureaux. Die kunnen we gewoon niet meer dicht doen. En nu de stand per heden, dat is dus met de oplossing van opgave no. 6. 102 koplopers met 48 punten. Dat is het maximum aantal te bereiken pun ten tot op heden. 110 deelnemers met 42 punten. 203 deelnemers met 34 punten. 317 deelnemers met 30 punten. 98 dealnemers met 28 punten. 203 deelnemers met 22 punten. 31 deelnemers met 6 punten. 22 deelnemers met 0 punten. U ziet, het aantal koplopers is aan merkelijk toegenomen. Ja, dat houdt de spanning er goed in. En nu maar weer met nieuwe lust en moed ver der. Hier volgen de goede oplossingen van opgave 5 en 6. Nummer 5. Horizontaal: 1. bruto, 3. rebus, 5. snede, 7. log, 8. eer, 9. Eelde, 11. leest, 13. meest, 15. eerst, 17. Irene, 19. ritus, 21. Eem, 22. kan, 23. eigen, 25. riool, 27. Elden, 29. Elias, 31. tarra, 33. vrede, 35. nee, 36. Ier, 37. spade, 38. spons, 39. enger. Verticaal: 1. bende, 2. oblie, 3. regel, 4. speet, 5. stram, 6. emelt, 10. lor, 12. ere, 14. ent, 15. etage, 16. trein, 17. immer, 18. eikel, 19. rente, 20. steen, 24. gei, 26. oor, 28. die, 29. ereis, 30. santé, 31. toets, 32. alias, 33. Verne, 34. enter. Borssele - Ellemeet - Ierseke - Groe- de - Stavenisse. Nummer 6. 1. diploma, 2. sandaal, 3. geleerd, 4. legende, 5. kasteel, 6. stengel, 7. verbond, 8. kleurig, 9. por tier, 13. sleutel, 14. breidel, 15. maan dag, 16. vertier, 17. antenne, 18. asper ge, 19. genegen, 20. voldaan. Aardenburg-Kruiningen. En nu nog wat „kleingoed". Ds. Wisse, Grijpskerke. Helemaal met U eens, zegt de jury. Dus dat zit goed. Chr. Maas, Krabbendijke. Uw oplossingen lopen normaal mee en on ze gelukwensen, dat Uw vrouw weer herstellende is. P. den Hollander, Hoo- gerheide. Ja, U hebt gelijk. Voor abon- né's buiten Zeeland is de inzendings termijn tamelijk krap. Daarom hebben wij voor de deelnemers, die buiten Zeeland wonen, de inzendingstermijn met één dag verlengd. W. van Prooy- en, Stavenisse. Jammer, maar de jury is het niet met U eens. Dat kost U dus een paar punten. Volgend keer beter. Er zit nog veel goeds in de komende opgaven. P. Tilroe, Middelburg. U blijft gewoon meedoen. Alles kan „nog wel reg kom". N. J. Noordhoek, Se- rooskerke. Wat we hierboven berich ten aan ds. Wisse te Grijpskerke, geldt ook voor U. Fijn. H. L. Brasser, Be- dum. Het zit goed met de ontvangst van Uw oplossingen. Zie voorts hier boven de mededeling aan de heer Den Hollander. Mevr. M. de Nooijer-de Vis ser, Middelburg. Het is in orde met de ontvangst van Uw oplossing nummer 6. Chr. Melse, Nieuwdorp. Gaat U maar rustig verder, meneer Melse, Uw op lossing was prompt op tijd binnen. J. W. Kusee, Zaamslag. Nee, dat woord van U is niet goedgevonden door de jury. Dat is pech. Overigens „zit" U in het geheel niet slecht. Miljoenen boeren in de Chinese provincie Hoepé zijn gemobiliseerd om de gevolgen te bestrijden van de erg ste droogte die dit gebied ooit heeft geteisterd. Na meer dan twee maanden versto ken te zijn geweest van een druppel regen, worden de oogsten in deze pro vincie bedreigd. De lage waterstand in de rivieren maakt irrigatie bijzonder moeilijk. Op sommige plaatsen wordt dag en nacht gewerkt om de katoen en rijstoogst te redden. Vijf schepen van de Britse vloot zullen op 24 oktober te Haifa aanko men voor een „routinebezoek" van zes dagen, zo heeft de Britse ambassade in Israël bekend gemaakt. Tien jaar geleden kregen sombere Dorus en zijn vrouw een dochtertje. Ze had blonde haartjes en prachtige blauwe ogen. Maar na een paar weken merkten haar ouders, dat ze er niet mee kon kijken Haar moeder stierf een jaar later en Anneliesje is nu op een school voor blinde kin deren. kopen allemaal zegels en bij de vol gende boerderijen gaat het ook goed. Soms moet Hillie even binnen komen, om te vertellen, waar het geld voor gebruikt zal worden. En het is lang niet zo moeilijk, als ze gedacht had! Bij een van de allergrootste boerde rijen denkt ze opgewekt: misschien verkoop ik hier wel drie zakjes, wie weet Ze trekt aan de glimmend koperen bel. Het duurt heel lang, voor de deur op een kiertje wordt opengedaan. „Ja?", vraagt een onvriendelijke stem. „Goedemiddag, wilt U alstublieft een paar zegels kopen voor....", be gint Hillie. „Nee!" zegt de stem en vöör Hillie uit kan spreken, wordt de deur met een klap dichtgegooid. Ze staat even verbluft te kijken. Ze moet erg haar best doen, om niet als een klein meis je haar tong tegen de glimmende bel en de donkere deur uit te steken! Het begint zachtjes te regenen, als Hillie weer verder gaat. Ze ^topt haar blonde paardestaart in haar kraag. Hmmmze wordt nu toch wel een beetje moe en het Is zo koudKil lend draait ze haar fiets om en gaat naar huis. Na tien minuten remt ze plotseling. Dat is waar ook: daar, aan het smal le zijweggetje staat nog een huisje, waar ze niet geweest is. Maar.... Dorus woont er. Dorus, de sombere man, die altijd gromt en snauwt tegen ieder kind, dat hij ziet. Néé hoor. naar Dorus durft ze niet te gaan! Hillie zet al een voet op de trapper. Maar dan denkt ze weer aan de arme kin deren, voor wie ze deze tocht maakt. Stel je voor, dat Dorus wèl postzegels wil kopen, dan mag zij zijn huisje toch niet overslaan Na lang aarzelen loopt ze. schoor voetend het weggetje in. Bij het hek staat een grote, ruige hond. Zijn schitterogen kijken haar dreigend aan en hij gromt onheilspellend. Als Hil lie het houten hek open wil duwen, begint hij hard te blaffen. Het kleine natgeregende meisje rilt van angst en kou. Ze probeert dapper te zijn, maar ze durft jiiët' verder! Net als ze beschaamd om wil keren, gaat de deur vart het huisje open. Dorus komt naar buiten. „Moet je hier zijn?" vraagt hij. Hillie knikt. Dorus jaagt de hond naar de schuur en doet het hek open. Opgelucht denkt Hillie: „Hij valt toch wel mee" Moedig begint ze: „Ik wil U iets ver kopen, postzegels en kaarten voor.." Dorus schudt met een nors gezicht zijn hoofd. „O nee", zegt hij, „dan moet je niet bij mij zijn. Ik koop niet aan de deur". Hij draait zich om. Maar Hillie heeft plotseling moed gekregen. „Het is niet voor mijzelf", zegt ze protesterend, „het geld wordt gebruikt voor arme kinderen, voor blinden en doven en Dorus staat met een ruk stil. „Voor blinde kinderen?" vraagt hij. Hillie knikt bewonderend. „Laat maar eens zien", zegt Dorus, „ehwil je niet even binnenkomen?" Nu weet Hillie helemóél niet meer, hoe ze het heeft. Zó vriendelijk heeft geen mens Dorus ooit meegemaakt! In het kleine, donkere kamertje gaat ze op het puntje van een harde houten stoel zitten. Dan begint Dorus te vertellen. Hij staart uit het raam en hij praat heel zachtjes. „Tien jaar geleden kre gen mijn vrouw en ik een dochter tje", zegt hij, „ze had blonde haartjes en préchtige blauwe ogen. Maar na een paar weken merkten we, dat ze er niet mee kon kijkenMijn vrouw stierf een jaar later en Anne liesje is nu op een school voor blinde kinderen". Verschrikt kijkt Hillie Dorus aan. Ze weet niet wat ze zeggen moet •n ze stottert verlegen: „Oóh, wat vreselijk, dat heb ik nooit geweten. Dorus glimlacht.„Jij vond me ze ker altijd een oude knorrepot hè?" Hillie krijgt een kleur als vuur. Ge lukkig vraagt Dorus naar de postze gels. Hij bestelt er meer dan alle an dere mensen. „Ze zijn voor mijn An neliesje", zegt hij als hij Hillies ver raste blik ziet, „zij is op die school heel erg gelukkig. Ze doet er spelle tjes, net als jij hier en ze leest sprook jes in brailleboeken. Ze knutselt ook veel en dat zijn allemaal dingen, die ik haar nooit zou hebben kunnen le ren". Twee weken later, als Hillie alleen thuis is, wordt er gebeld. Dorus staat op de stoep. „Morgen komt Annelies je voor een week thuis", zegt hij, „ze zal het vast leuk vinden, als jij met haar wilt komen spelen, want hier in het dorp kent ze geen andere meisjes van haar leeftijd". En zo komt Hillie weer terug in het huisje van Dorus Anneliesje is een erg lief meisje. Ze laat trots een paardje zien. dat ze op school van klei gemaakt heeft Hillie vertelt over het dorp en over haar school. Ze gaan sa men wandelen en na een uurtje zijn ze dikke vriendinnen. Na die tijd komt Hillie nog vaak bij Dorus. óók als Anneliesje niet thuis is. Dan lezen ze samen haar brieven en dan maken ze plannen voor de va kanties. En als Hillie dan weer thuis komt, denkt ze dikwijls: „Volgend jaar ga ik nóg meer postzegels verko pen, voor Anneliesje en voor él die andere kinderen, die weer gelukkig gemaakt moeten worden E. B.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 4