Tijdperk van de supersone verkeersvliegtuigen nabij Oude sarcofaag geopend Meer dan duizend gulden In een uur en veertig minuten van Amsterdam naar New York Weigering inenting voor hoog militair gerechtshof Overbrenging troepen naar van Egyptische Syrië voltooid PARADE OP FORMOSA Voortschrijdende ontspanning op de arbeidsmarkt ENORME STIJGING LUCHTVERVOER VERWACHT Pagina 3 Aanval op Chinese vasteland Persoonlijke opvattingen wegen niet mee Twee keer ontbijten op één ochtend Geen militaire demonstratie Opleidingsinstituut voor journalistiek V rijhandelszone Geen algemene margeverhoging voor melkhandel voor Sadrach en zijn vriendjes Aantal werklozen steeg, aantal aanvragen daalde Dodelijke lachziekte op NieuW'Guinea Anticommunistisch regering in San Marino Woensdag 16 oktober 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD De heer Ed. Burton, een van de topfiguren van de Douglas-vlieg- tuigfabriek is van mening dat het supersone verkeersvliegtuig zeker in 1970, zo niet eerder zijn intrede zal doen. Veel hangt daarbij af van de technische ontwikkeling der straalmotoren en vooral van de brand stof. De brandstof in vloeibare vorm heeft volgens Burton zijn langste tijd gehad. Maar zouden de grote luchtvaartmaatschappijen tegen die tijd reeds supersone vliegtuigen willen kopen, aangenomen, dat zij economisch exploiteerbaar zijn? Aan de andere kant zal het wereld- luchtverkeer in de komende 15 tot 20 jaar sterk stijgen. In 1955 kwam men tot een berekening van 40 biljoen passagiersmijlen in het wereld- luchtverkeer. In 1960, als het straalverkeersvliegtuig definitief op de intercontinentale lijnen verschijnt, zal dat aantal tot 65 biljoen zijn opgelopen, in 1965 tot 85 biljoen, in 1970 tot 112 biljoen en in 1975 tot 130 biljoen passagiersmijlen. Een verslaggever heeft aan enkele topfiguren van de Dou glas vliegtuigfabrieken te Santa Monica-Long Beach en van de Lockheed Aircraft Corporation te Burbank, twee concerns op het gebied van vliegtuigbouw en ge leide projectielen in Californië, waar alleen reeds 140.000 arbei ders hun werk hebben, gevraagd hoe ver men was met de plannen tot het fabriceren van supersone verkeersvliegtuigen en toestellen, die door atoomenergie worden voortgestuwd. De verslaggever voegde er aan toe, dat uit gesprekken met de K.L.M. te 's-Gravenhage hem be kend was, dat deze luchtvaart mij. met grote belangstel ling de snelle ontwikkeling in de vliegtuigbouw volgt en bijzonder geïnteresseerd is in het komende tijdperk van het supersone en atoomvliegtuig. De persdienst van het nationalisti sche Chinese leger heeft dinsdag in Taipeh bekendgemaakt dat comman dotroepen van de Chinese nationalis ten op 3 oktober 's avonds een over- rompelingsaanval op het vasteland van China hebben gedaan. Zij doodden 'n communistische wacht bij een scher mutseling en trokken zich daarna te rug. Naar soepeler staalprijzen De Nederlandse metaalindustrie huldigt aldus een mededeling van de Vereniging van Metaalindustrieën de opvatting, dat een soepeler stel sel van prijsvorming op de staalmarkt der Europese Gemeenschap voor Ko len en Staal aanbeveling verdient. De ervaring in het verleden heeft volgens de vereniging aangetoond, dat de staal producenten in de E.K.S.G.-landen prijsdalingen niet openlijk willen be krachtigen door wijziging in de prijs- schalen. In een brief aan de commissie voor de gemeenschappelijke markt der E.K. Veertien dagen gevangenisstraf met ontslag uit de dienst vorderde de advocaat-fiscaal bij het Hoog Militair Gerechtshof tegen de 42- jarige reserve-kapitein L. J. R. H. Deze heeft op etische gronden geweigerd, zich tegen pokken te laten inenten. Dit werd als weigering van een dienstbevel opgevat. De commissie, belast met het onderzoek in dergelijke zaken, stelde geen weigering op door de wet erkende godsdienstige bezwaren vast. De krijgsraad-te-velde-zuid veroordeelde kapitein H. tot drie maanden gevangenisstraf met ontslag uit de dienst. Als verdediger bepleitte mr. P. van 't Hoff Stolk erkenning van de opvatting van kapitein H. in het dagelijks leven leraar aan een antroposofische (wijsgerig gerichte) school over strijd tegen ziekte, waaruit men geestelijk gesterkt tevoorschijn komt. Beklaagde heeft deze opvatting ontleend aan een door hem zelf in de loop van zijn leven gevormde levens- en maatschappij-beschouwing. Hij was altijd een voortreffelijk officier, Zal deze sterke groei in het wereld- luchtvaartverkeer door de nieuwe ty pes vliegtuigen met schroefturbinemo- toren en straalmotoren kunnen wor den opgevangen? Zullen de fabrieken bestellingen in de komende jaren krij gen, welke de orders van dit ogenblik verre zullen overschrijden? Hoe het ook zij, aldus Ed. Burton, ik voorspel enerzijds een zekere con solidatie op economisch en technisch gebied ten aanzien van het type vlieg tuig, dat op het ogenblik wordt gefa briceerd, maar anderzijds ben ik ervan overtuigd, dat het verkeersvliegtuig, dat wordt voortgestuwd met een snel heid, welke ver boven de 1200 km in het uur uitkomt (sun°rsqne snelheid) er zal komen. Plannen liggen klaar Hall L. Hibbard, vice-president van de Lockheedfabrieken, was nog veel Eositiever in zijn uitspraken. „Bij ockheed liggen de ontwerpen voor 'n supersone verkeersmachine reeds op de tekentafels", aldus Hibbard. „De contouren van zo'n vliegtuig zullen ra dicaal afwijken van de thans gebrui kelijke. Ik geloof, dat de definitieve vorm van het supersone verkeerstoe- stel binnenkort wel zal kunnen wor den bekend gemaakt. De snelheid van de machine zal niet liggen tussen mach 1,3 en mach 1,8, zoals men in het algemeen beweert. Integendeel, de -nelheid zal nog hoger liggen en niet ver van de 2,5 mach af zijn." (1 mach is de verhouding van de snelheid van het vliegtuig door de lucht tot de snelheid van het geluid op de hoogte, waar het toestel zich be vindt. In het algemeen is 1 mach 760 mijl of 3040 km per uur). „Volgens onze inzichten", aldus Hall flibbaard, „zal een snelheid van 3000 km per uur het meest efficient zijn voor het lucht verkeer met supersone toestellen. Vliegtijd Dat betekent een vliegtijd van 25 minuten van Amsterdam naar Rome of wel men een andere vergelijking, over grotere afstand, een tocht van 1 uur 40 minuten van Amsterdam naar New York. Als zo'n toestel om 11 uur des morgens van Schiphol weggaat, zal het om 7.40 uur van die zelfde och tend (rekening houdend met het tijds verschil van 5 uur tussen Amsterdam en Ned York) op Idle wild landen en voor de tweede maal op die_ dag zal men een ontbijt kunnen nuttigen." Ook bij Lockheed betwijfelde men of de luchtvaartmaatschappijen reeds bestellingen voor supersone vliegtui gen zouden doen vóór het jaar 1965, een datum, waarop Lockheed meent met een dergelijk type aan de markt te kunnen komen. De maatschappijen zijn druk doende een vloot van straal- verkeersvliegtuigen op te bouwen, die een snelheid zullen hebben van tegen de 900 km per uur en waarvan de levering eind 1959, begin 1960 zal be ginnen. Atoomaandrijving Zowel Ed Burton als Hall Hibbard zijn voorts van oordeel, dat na het su- oersone vliegtuig de machine met aan drijving door middel van atoomenergie zal komen. Lockheed is nu reeds be zig voor militaire doeleinden tekenin gen te maken voor een bommenwer per, voortbewogen door atoomenergie. De moeilijkheden daarbij zijn de groot te van het toestel, het gewicht, de be scherming tegen radio-actieve straling en mocht men deze vraagstukken voor een militaire machine kunnen oplos sen, dan nog is het de vraag of voor het burgerluchtvaartverkeer zo'n toe stel economisch gezien, rendabel is te maken. Internationaal overleg tussen consumentenorganisaties Op uitnodiging 'van het Europese produktiviteitscentrum (E.P.A.) heb ben vertegenwoordigers van consu mentenorganisaties van de O.E.E.S. landen (waaronder zelfs uit IJsland) te Parijs vergaderd. Van Nederlandse zijde waren vertegenwoordigd de Ne derlandse Huishoudraad en de Neder landse Consumentenbond. Het was de eerste maal, dat een dergelijke confe rentie belegd is. Het bleek, zo deelt de Ned. Huis houdraad ons mede, dat in alle verte genwoordigde landen de belangstelling voor consumentenorganisaties sterk groeiende is. De vergadering heeft eenstemmig vastgesteld, dat internationale samen werking zeer wenselijk is en heeft middelen beraamd, om deze te inten siveren. Een van de resultaten van deze bij eenkomst zal zijn, dat gestreefd wordt naar uitwisseling van onderzoekings resultaten door bemiddeling van de E. P. A. hiermee niet het ontketenen van een zenuwenoorlog tegen een ander land op het oog heeft. Wij willen Syrië slechts praktische militaire hulp verlenen, aldus de woordvoerder. Een woordvoerder van het gemeen schappelijke Egyptisch-Syrische opper bevel heeft verklaard dat de over brenging van de Egyptische troepen naar Syrië, na een operatie die een maand heeft geduurd, voltooid is. De woordvoerder zei dat de naar Syrië gezonden troepen fronttroepen zijn, bestaande uit infanterie en artil lerie-eenheden, die uitgerust zijn met zware tanks en waarvan militaire des kundigen en genie-officieren en sol daten deel uitmaken. Hij verklaarde voorts dat het con tingent uit twee delen bestaat. Het eerste is bestemd om deel te nemen aan de militaire operaties, die het Sy rische leger zou kunnen uitvoeren. Het andere zal de Syrische soldaten ver trouwd maken met de moderne wa pens. Hij voegde hieraan toe dat het zen den van Egyptische troepen geen mi litaire demonstratie is en dat men Meer dan een kwart miljoen toe schouwers, onder wie 5.000 buiten landse bezoekers, hebben te Taipeh op Formosa de grootste parade gade geslagen, die hier werd gehouden ter ere van de 46ste verjaardag van het „Vrije China" Op 10 oktober 1911 begon n.l. onder leiding van dr. Sun Yat Sen de Wu Chang-opstand tegen de keizer, welke er toe leidde, dat China op 1 januari 1912 een republiek werd. Duizenden manschappen van leger, vloot en luchtmacht van nationalistisch China namen aan deze parade deel De foto toont pantserwagens in de parade tij ens het passeren van het presidentiële paleis te Taipeh Te Straatsburg is dinsdag het eerste internationale centrum voor onderwijs in de journalistiek geopend, dgt in nauwe samenwerking met de Unesco, de organisatie van de V.N. voor onder wijs, wetenschap en cultuur, is tot stand gekomen. Het is de bedoeling dat er in andere werelddelen dergelij- ken instituten worden opgericht. Het centrum wordt geleid door prof. J. Leaute. Nu de Ministerraad van de Organi satie voor Europese Economische Sa menwerking (O.E.E.S.) zeer binnen kort bijeen zal komen om de proble men rond het vraagstuk van een vrij handelszone nader onder ogen te zien, heeft het dagelijks bestuur van het Landbouwschap op advies van de commissie Buitenland opnieuw over deze zaak een schrijven tot de Minis ters van Landbouw, van Economische Zaken en van Buitenlandse Zaken ge richt. In dit schrijven verdedigt het Land bouwschap opnieuw het standpunt, dat de agrarische sector in beginsel deel moet uitmaken van een eventueel in te stellen vrijhandelszone. Hierbij legt het Landbouwschap er de nadruk op, dat daarbij uiteraard maatregelen getroffen dienen te worden tegen het ontstaan van unfaire concurrentie verhoudingen ten opzichte van lan den, die wel in de vrijhandelszone zullen deelnemen, doch niet bij de Europese Economische Gemeenschap zijn aangesloten. Tevens heeft het Landbouwschap doen weten, dat het zich er uiteraard van bewust is, dat wellicht niet voor alle produkten, of produktengroepen, van de agrarische sector hetzelfde re gime van de hierbij bedoelde compen serende maatregelen gehanteerd be hoeft te worden. De Surinaamse premier, dr. J. Ferrier, die de eerste vlucht van Cu rasao naar New York meemaakt, zal van de gelegenheid gebruik maken om besprekingen in New York te voeren. Hij zal een week langer in New York blijven dan de overige ge nodigden. S.G. heeft de vereniging de aandacht een harde werker, een toegewijde, des voor dit punt gevraagd. kundige leraar en huisvader. Twee bekende psychiaters bevestigden in rapporten deze kenschets. Kapitein H. is geen querulant, noch draagt hij zijn opvattingen uit of dringt ze aan anderen op. Hij behoort feitelijk tot de kleine groep in de militaire dienst, wier bezwa ren tegen inenting wel erkend zijn bij de wet. Gevaar voor gezondheid of ge- vechtswaarde van de troep levert het niet-geimmuniseerd zijn van kapitein H. niet op. Bovendien heeft hij nog slecht# enkele weken herhalingsoefeningen te goed. Over drie jaar zal hij vermoedelijk ontslag uit militaire dienst vragen. Mr. Van 't Hoff Stolk wees er op, dat kapitein H. bij een veroordeling tot ont- erende gevangenisstraf bovendien zijn salaris zal derven, omdat zijn niet-gesub- sidieerde school de kosten van een ver vanger niet kan dragen. De verdediger vroeg, „deze bescheiden, zoekende figuur, die anderen niet van hun plichten houdt", zeer mild te be handelen en hem bijvoorbeeld voorwaar delijk te veroordelen. Nadat de advocaat-fiscaal nog had op gemerkt, dat persoonlijke motleven in aanvaarden op individualistische opvat- men bereid moet zijn, strafsancties te aanvaarden, op individualistische opvat tingen, die strijden met de wet, kondigde de president de uitspraak van het hof aan op 12 november. Westduitse metaalbewerkers zeggen loonovereenkomst op Een dag na het afbreken van de loononderhandelingen tussen werkne mers en werkgevers in de Westduitse metaalverwerkende industrie heeft het districtsbestuur te Stuttgart van het Westduitse vakbond van metaalbewer kers de in september 1956 tot stand gekomen loonovereenkomst voor het gebied van Noord-Württemberg-Noord Baden per 31 oktober a.s. opgezegd. In deze gebieden zijn ongeveer 25 tot 30.000 metaalbewerkers werkzaam. Da vakbond heeft zijn eisen nog niet be kend gemaakt, doch naar verluidt zou een loonsverhoging van 10 procent worden geëist, alsmede een verkorting van de werkweek met een uur. De s„<=juen sarcofaag, welke tijdens op gravingen op de Gruitberg te Nijme gen op woensdag 24 juli IJ. werd ge vonden is in het rijksmuseum G. M. Kan te Nijmegen, onder grote belang stelling van een gezelschap oudheid kundigen geopend. De stenen kist bleek behalve een vrijwel geheel ver gaan stoffelijk overschot, ook resten van sieraden en urnen te bevatten. De foto toont prof. dr. H. Brunsting, leider van de opgravingen, die aan het voeteneinde van de sarcofaag met een kwastje de resten van sieraden van stof ontdoet De vroegere nazi-veldmaarschalk Schoerner, eens Hitiers jongste gene raal, is dinsdag te München tot vier en een half jaar gevangenisstraf ver oordeeld wegens moord en poging tot moord. De minister van economische zaken heeft afwijzend beschikt op een voor stel van de algemene vereniging voor melkvoorziening tot een algemene verhoging van de detailhandelsmarges voor consumptiemelk. Het cijfermate riaal dat de minister is overgelegd, en dat in hoofdzaak op Amsterdam be trekking had, was'voor de minister wel aanleiding er in toe te stemmen, dat in Amsterdam de prijs voor fles- senmelk met een cent per liter kan worden verhoogd bij een handhaving van de prijs voor losse melk. Indien ook voor andere plaatsen aannemelijk kan worden gemaakt, dat de melk' detailhandel in overeenkomstige posi tie verkeert als in Amsterdam, is de minister bereid eventuele verdere voorstellen tot een margeverbetering elders in overweging te nemen, waar bij evenwel in aanmerking dient te worden genomen, dat in vele plaatsen oplossing der moeilijkheden eerder zal moeten worden gevonden in rationa lisatie van de melkdistributie dan in een margeverhoging. Vakbondsleider Zonorich van de American Steelworkers Union zal na een bezoek aan Brits-Guyana naar Suriname reizen. Deze keer vermeld ik alleen, wat ik ontving, maar ik hoop in het Week end van zaterdag a.s. uitvoeriger be richt te geven over de stand van za ken. Tot zolang dus moet u het enkel met cijfers stellen, die overigens nog zo kwaad niet zijn, al hoop ik toch nog op „nadruppelen" van wat duiten, want tot het laatste toe kunnen we nog wel wat gebruiken. Uit Goes kwam f 2.50 met verzoek: geen publicatie". Uit Kamperland zond weer een lid van de grote N.N. familie ons f5. Uit Middelburg kre gen we van De J. f 1, weer uit diezelf de plaats van mevr. N.N. f2. uit en vankregen we f3.50, uit en van M.W.E.M.M. kwam f 2.50. De kinderen G. te....? stuurden ook al f2.50; van Elkse van G. te....? kre gen we f 1. Een abonnee uit Oostdijk stuurde f 10. N. W. te Kloetinge gaf f2.50. Mevrouw G. D. te Aagtekerke gireerde met f 5, met vermelding dat mej. G. hiervan de helft gaf en de andere helft was door mevrouw G. ge schonken. Uit Goes kwam van de heer C. f 10. Ook Sluiskil verrastte ons met f 10, die werden gegeven door W. M. D. Opnieuw uit Goes kwam een mooi bedrag, nl. f 5 van D. J. Te samen maakt dit sinds onze laatste verant woording f 62,50. Het totaal van vorige maal gaf aan: f 969,26. Bij elkaar ge teld geeft ons dit f 1031,76. Hoort u ons hoera hoepen? We heb ben er heel wat van kunnen doen. Dat- zult u zaterdag kunnen zien in ons Weekend! Meer zeg ik nu niet, want ik hoef toch niet te verzekeren, dat ik zo heel erg blij ben, MA JA. In de loop van de maand september steeg het aantal werklozen mannen van 29.548 tot 31.199, terwijl de bezetting van de aanvullende werken afnam van 6631 tot 4986. De totale geregistreerde arbeids reserve bleef dus nagenoeg gelijk en bedroeg eind september 36.185 tegen eind augustus 36.179 (vorig jaar eind september 18.202). De geregistreede vraag naar mannelijk personeel daalde van 59.520 tot 52.589 (vorig jaar: 76.089). De arbeidsreserve lag derhalve 18.000 hoger, dé vraag 23.500 lager, hetgeen wijst op een verminderde span ning op de arbeidsmarkt. Een analyse van de geregistreerde arbeidsreserve per eind september le vert het volgende beeld op: seizoen werkloosheid 3000 (vorig jaar 1000), wrijvingswerkloosheid 16.000 (vorig jaar 6500), werkloosheid van minder- geschikten 11.000 (vorig jaar 8000) en structuurwerkloosheid 6000 (vorig jaar 2500). In de toeneming van de wrijvings werkloosheid (bij wisseling van werk) komt de ontspanning op de arbeids markt tot uiting. Niettemin heeft zij haar verantwoorde omvang nog niet bereikt. Uit het grotere aantal werk loze minder-geschikten blijkt, dat het bedrijfsleven van de ruimere arbeids markt gebruik maakt, om een stren gere personeelsselectie toe te passen. De structuurwerkloosheid, vorig jaar nog grotendeels versluierd door de hoogopgevoerde werkgelegenheid, be gint thans weer geleidelijk aan de dag te treden, doordat de zeer omvangrijke pendel vanuit sommige overschotge bieden vermindert. De hogere seizoenwerkloosheid i: voornamelijk een gevolg van de on gewoon hevige regenval in september. De waarnemend directeur van ge zondheidszorg in Papua en Nieuw- Guinea (Australië), dr. Roy Scragg, heeft dinsdag verklaard, dat een my sterieuze en noodlottige verlamming, de dodelijke lachziekte, mogelijk de oorzaak is geweest van vele moorden uit wraak in de oostelijke hooglanden van Nieuw-Guinea. Dr. Scragg zei, dat de bevolking, bij wie de ziekte zich verbreidde, geloof de, dat alle ziekte door vijandelijke to verij wordt veroorzaakt. Het was mo gelijk dat vele moorden in het gebied bedreven waren als „vergelding" door familie van de slachtoffers van deze dodelijke ziekte. De 15.000 leden van de Forea-stam noemen de ziekte „Kuru"-toverij. Se dert tenminste 30 jaar komt deze ziek te veelvuldig voor onder deze stam. De dood volgde gewoonlijk negen maanden na het verschijnen van de eerste symptomen van de ziekte. Voor het eerst sedert de oorlog daalde in september de geregistreerde ar beidsreserve niet. Het slechte weer deed de aardappel- en bietenoogst la ter op gang komen, waardoor de cam pagne van suikerbieten en aardap- pelmeelindustrie enigszins werd ver schoven. De werkloosheid van landar beiders, veenarbeiders, losse arbeiders en grondwerkers nam daardoor in de verslagmaand in veel geringere mate af dan in vorige septembermaanden. Per 1000 mannelijke beroepsbeoefe naren waren er eind september per provincie de volgende aantallen werk lozen: Groningen 15 (v. j. 15); Friesland 17 (17); Drenthe 18 (29); Overijssel 11 (10); Gelderland 9 (8); Utrecht 10 (8)[ Noordholland 8 (7); Zuidholland 8 (7)j Zeeland 13 (14); Noord-Brabant 10 (10); Limburg 6 (6). Het landgemiddelde was 10 (v. j. 9). Het aantal als werkloos Ingeschreven vrouwen steeg van 4094 tot 4877, de geregistreerde vraag daalde van 36.923 tot 33.789. De anti-communistische regering van San Marino is maandag de hoofd stad van het dwergrepubliekje bin nengetrokken en heeft bezit genomen nav het regeringsgebouw. Er stonden veel mensen langs de straten toen de anti-communistische regering, voorafgegaan door politie mannen en aanhangers door de stad trok. Van de openbare gebouwen en vele woningen wapperde de blauw witte vlag van San Marino. Op het vrijheidsplein overhandigde kapitein Ettore Sozzi, de commandant van de gendarmerie van San Marino, de sleu tels van het regeringsgebouw aan een lid van de nieuwe regering. Sozzi had de macht in de stad uitgeoefend na de capitulatie van de communistische re gering. De aanhangers van deze regering hielden geen betogingen tijdens de intocht. In vlugschriften, die in de nacht van zondag op maandag waren verspreid waarschuwden zij er ech ter voor dat de strijd „niet voorbij is, maar pas begint".

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3