ZOUTELAN DE verkeert in uiterst moeilijke omstandigheden DOLCIN ZEEUWSE UU Door nieuw aan te zeewering Twee maanden hechtenis voor schipper „Ena" Gebruik van Bijbel gaat met rasse schreden achteruit WIJ HEBBEN BESLIST GEEN TIJD, MENEER... Zeeuwse schouders moeten onder het werk van Ned. Bijbelgenootschap WEG DIE KWELLENDE REUMATISCHE PIJNEN DOLCIN aaró Thoolse burgemeesters te gast in Amsterdam FINANCIËLE NOOD TOT UITERSTE GESTEGEN Dorp gedeeltelijk gedoemd te verdwijnen In één nacht Uw handen gaaf en zacht Willibrordusput ook slachtoffer Poïitierechter Middelburg Na diefstallen in Wemeldinge Algemeen secretaris N.B.G. Contact met ketken minder Nieuwe torenhaan in St. Annaland Zodra het geld binnen is Hoe ver met plannen Zonnebloem-herrie Artemis Verheugende resultaten, maar ook tekenen van lauwheid [Woensdag 16 oktober 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Ingezonden Meded. (adv.) Terstond verlichting door Ontelbare mannen en vrou- fi wen» jarenlang door de reu- matiek ondraaglijk gekweld» hebben hun pijnen blijvend verbannen en hun"oude activiteit weer herwonnen dank zij de DOLCIN tabletten? Lijdt U aan jicht, ischias, reumatiek, tpit en zenuwaandoeningen - grijp dan inBegin nog vandaag met DOLCIN. het nieuwe uit Amerika komende prepa raat, dat terstond en beslist verlichting geeft bij pijnen van reumatische aard Zonder voorschrift bij Uw apotheker of drogist verkrijgbaar. Flacons^ van 100 tabletten f 4.15 -'kuur- bacons van 500 tabletten T 1 f is... (L V Zes burgemeesters van de gemeen ten op het eiland Tholen waren gister ochtend de gasten van het Amster damse stadsbestuur, vertegenwoordigd door de wethouder mi'. F. H. C. van Wijcl:, die hen verwelkomde. Mr. A. j. van der Hoeven, burgemeester van het stadje Tholen, dankte voor de ontvangst en bood de Zeeuwse lekker nij twee vaatjes oesters aan. De hoofden der zes gemeenten, Oud-Vos- semeer, Tholen, Poortvliet, Scherpe- nisseSt. Maartensdijk, Stavenisse en Et. Annaland, waren niet voor hun plezier uit: ze spraken zelfs van een werkbezoek. Zij bezichtigden de modelboerderij nabij de luchthaven Schiphol, voorts de maquette^ van de stadsuitbreidingen in de Zuiderkerk en het standbad-Slotermeer. De gedachte leeft op Tholen ook 'n dergelijk strandbad aan te leggen; daarom wil men kennis nemen van wat andere steden op dit gebied pres teren. Men wil vooral een indruk op doen van het levensniveau en de levensomstandigheden van de stads bewoner, ter vergelijking van de om standigheden op het eiland, te meer nu straks tengevolge van het Delta plan de gemeenten haar isolement sullen moeten prijsgeven, zo vertelde de burgemeester van Stavenisse. ZOUTELANDE, de nog steeds befaamde badplaats op Wal cheren, verkeert in moeilijkheden. Zeer ernstige moeilijkheden, die reeds velen heeft doen uitspreken: Zoutelande gaat hieraan ten onder! En wanneer men de feiten beziet, moet men deze pessimisten wel ge lijk geven. Want het dorp dreigt grotendeels te verdwijnen en de fi nanciële nood is tot het uiterste gestegen! Na de watersnood, toen besloten werd de zeeweringen te verhogen en te versterken, kreeg Zoutelande ook met deze problemen te kampen. Té grote problemen voor deze, nog geen duizend zielen tellende gemeenschap. De Pol der Walcheren moest noodzakelijk de ter plaatse liggende dijk verzwaren en verstevigen en dit maakte het weer nodig, dat het dijkprofiel werd fsr- anderd. Ingrijpend veranderd zelfs. Woningen en pensions, die aan de voet der bestaande dijk staan en verderop In de duinen, moeten verdwijnen om plaats te maken voor een brede sterke dijk, die niet alleen de Inwoners van Zoutelande, doch die van geheel Walcheren moet helpen beschermen tegen de soms zo verraderlijke zee. gen. Het zit er op dit moment reeds tot over de oren in. Doordat men niet meer de beschikking heeft over mid delen heeft men noodgedwongen de betalingen moeten stopzetten. Het ge- meentepersoneel heeft thans voor de laatste maal salaris ontvangen! De ge meente Zoutelande is aan het eind van haar latijn. Veelvuldig heeft men Den Haag om een oplossing gevraagd en steeds kreeg men nul op het request, Nn het tenslotte zover is gekomen, dat de gemeente haar betalingen heeft moeten staken, werd een bespreking toegezegd. Zaterdag wordt deze ten gemeentehuize gehouden en o.a. de Commissaris der Koningin zal hierbij aanwezig zijn. In de „put"! Zoutelande zit diep in de put! En ondanks deze benarde positie denkt men toch ook nog aan een andere put. De St. Willibrordusput. Een put, die (Ingezonden mededeling adv.) De in deze „zóne" staande woningen en bedrijfspanden worden door de Polder Walcheren aangekocht. En de vroegere bewoners trekken meestal uit Zoutelande weg omdat men geen pas sende woning in Zoutelande kan be trekken en omdat nieuwbouw nog niet gerealiseerd kan worden. Wat tot ge volg heeft, dat het inwonertal steeds daalt. Doch Zoutelande ziet met alleen een aantal van zijn inwoners naar andere plaatsen vertrekken, het vreest ook sterk in het gedrang te komen als bad plaats, want wat blijft er door deze zware, hoge zeedijk nog over van het vertrouwde en zo rustige badplaatsje. Het dorp, dat vrijwel aan en tegen de dijk en duinen is gebouwd moet voor een groot deel verdwijnen. Geen geld De gemeente ziet zich dus gesteld voor de taak om een 'uitbreidingsplan' te maken. Een plan, dat reeds lang komen moest, doch dat thans in ver sneld tempo dient te worden gemaakt en uitgevoerd. Er zal een weg onder langs de nieuwe zeewering aangelegd worden. Een weg, waarvoor ook ver schillende woningen en bedrijfspan den moeten verdwijnen. Onder andere het gemeentebuis. En in deze kosten draagt de Polder Walcheren niets bij. Kosten, die totaal beraamd worden op andehhalf miljoen gulden. Maar wat meer „steekt" in Zoutelande: het Rijk, dat wél 90 pet. van de kosten der nieuwe zeewering voor zijn rekening neemt, heeft tot dusver nog niet mee gedeeld, dat het in deze voor Zoute lande extra kosten zal participieren. Ondanks het feit, dat deze kwestie al enkele jaren „speelt"! Het is dan ook geen wonder, dat de begroting voor het jaar 1958 ver re van sluitend te maken is. Tot he den, terwijl men nog aan het op stellen der begroting bezig is, be draagt het geraamde tekort reeds f 83.000. Geen salaris! Zoutelande zit echter niet alleen wat het jaar 1958 betreft, In financiële zor- In augustus van dit jaar zonk na een aanvaring in de Wittetonne Vlije op de Oosterschelde het Belgische motorschip „Ena". De schipper, rijn vrouw en een baby konden maar jnïst door een passerend schip worden ge red en de onfortuinlijke familie vond onderdak bij de familie S. in Wemel dinge. Als dank voor de gastvrijheid nam de schipper de 23-jarige J. S. nit Gent hier een geldkistje weg en in een hotel, waar hij de nacht doorbracht, ontvreemde hij bovendien lakens, slopen en een spiei. De poli tierechter te Middelburg heeft S„ die sinds anderhalve maand in het Hm® van Bewaring te Middelburg verblijft, hiervoor veroordeeld tot een gevan genisstraf van twee maanden met af trek van voorarrest. Tijdens de zitting bracht S. naar voren, dat het niet zijn bedoeling was geweest al het geld uit het geldkistje te houden. Hij wilde slechts een ge deelte hebben. De politierechter, mr. B. S. Sieperda, vroeg de schipper of he1 juist was, dat hij ook aan boord van het reddende schip reeds geld had weggenomen. De Belg ontkende dit en omdat dit feit hem niet ten- Iastegelegd was, ging mr. Sieperda er ook niet verder op in. Strafblad De officier van justitie, mr, Ph. M. Schenkenberg van Mierop, stipte aan, dat S. ondanks zijn jeugdige leeftijd, al een strafblad van „behoorlijk" for maat heeft; in België heeft hij al ver schillende veroordelingen achter de rug. De officier zei, dat hij, al een serie dagvaardingen uit België heeft ontvangen, sinds S. in het Middel burgse Huis van Bewaring vertoeft. Dien: gedrag noemde mr. Schenken berg „vreemdsoortig". Hij was van mening, dat de Gentenaar maar zo vlug mogelijk over de grens moet worden gezet. „Wij kunnen hem best missen en in België heeft men nog een appeltje met hem te schillen", al dus mr. Schenkenberg, die twee maan den hechtenis vorderde. De raadsman vroeg zich, evenals de officier al had gedaan, af of deze man wel toerekeningsvatbaar is. Hij ge loofde van niet. Het kwam de ver dediger voor, dat men in België maar eens een psychiatrisch onderzoek moet laten instellen. S.' echtgenote noemde hij een „pracht vrouw". „Zij is de beste rectasseringsambtenaar, die hij hebben kan", aldns de raadsman, die zich volledig aansloot bij het requisi toir van de officier van justitie. De politierechter vonniste conform, hetgeen betekent, dat S. over 14 da gen vrij komt. reeds lang niet meer „historisch" is, maar toch nog zodanig oud, dat Monu mentenzorg deze plaatste op haar voor lopige lijst. In 1951 was deze put zo danig bouwvallig geworden, dat res tauratie onmogelijk langer kon worden uitgesteld. Een ontworpen restauratie plan, waardoor de Willibrordusput weer in oude toestand zou worden ge bracht, waarmee toen f4500 gemoeid zou zijn, werd voorlopig door Monu mentenzorg afgewezen en slechts nood- herstel tot een bedrag van circa 400 gulden mocht doorgang vinden. Het kreeg toen opnieuw een asfaltdak, waarme het sinds mensenheugenis ge tooid was. De Polder Walcheren moet echter voor de aanleg van de niewe zeewe ring óók de beschikking hebben over het stukje grond waarop de Willibror dusput staat en wil de gemeente Zoute lande vier duizend gulden betalen. De gemeente is echter van oordeel, dat voor het opnieuw graven van de put en het brengen in de oude oorspronke lijke toestand compleet met loden dak een bedrag van negen duizend gulden noodzakelijk is, zodat thans een ont eigeningsprocedure wordt gevolgd. Gedoemd te verdwijnen Vast staat In ieder geval, dat de Polder Walcheren in begin van 1958 met het werk móét beginnen en dat de put dan onherroepelijk zal verdwijnen. Wenst de gemeente Zoutelande dan nog niet akkoord te gaan met het vast gestelde bedrag, dan zal dit geld in de zgn. Consignatiepot worden gestort en volgt ongetwijfeld voor Zoutelande een zéér lange en moeilijke weg om dit geld weer van het Rijk terng te krijgen. Monumentenzorg is bovendien voorts van mening, dat een „monument" dat elders opnieuw wordt opgetrokken, géén monument meer is en wil de Wil- Ubrordusput dus van de lijst afvoeren. De gemeente Zoutelande heeft echter reeds besprekingen geopend die, naar men verwacht, zullen leiden tot een gunstig resultaat. Onmogelijke toestand Zoutelande Is In een onmogelijke toestand geraakt, zo men ons mede deelde. Doch deze toestand schijnt nog niet zódanig onmogelijk te zijn, dat men in Zoutelande desondanks vastbe sloten is de Wililbrordusput, als een „historisch monument" te herbouwen. Begin 1958, ondanks de zeer benarde positie, ondanks het feit, dat Monu mentenzorg de put kan afvoeren en dus haar subsidie kan Inhouden. Tijdens de gisteren gehouden Zeeuw se Bijbeldag, uitgaande van het Ned. Bijbelgenootschap, heeft de algemeen secretaris, mr. F. L. S. F. Baron van Tuyll van Serooskerken naar aanlei ding van het jaarverslag enkele inte ressante dingen verteld. „Wat misschien velen verwachten; ik zal toch geen somber geluid laten horen", aldns spr. „want wij moeten uiterst dankbaar zijn voor de zege ningen, die God ons geeft bij de Bij belverspreiding. Met de gebrekkige middelen kunnen wij redelijk veel doen". Na een opsomming van de werk zaamheden op het secretariaat ver heelde hij niet te zeggen, dat het contact met de kerken minder is. Er is gebrek aan medeleven en dus ge brek aan geld. Als het Ned. Bijbel genootschap, samen met de kerken, niet in staat is daarin verandering te brengen, dan ziet het er somber uit. MINDER BIJBELGEBRUIK „We zullen het maar eerlijk vertel len: het Bijbelgebruik gaat met rasse schreden achteruit", zo zei hij. „Wij moeten de vraag stellen: heeft de Bij bel nog wel de centrale plaats". Er wordt wel eens gezegd, dat het N.B.G. in Amsterdam leeft, maar het genootschap moet in de afdelingen le ven, wil het zijn functie in de wereld blijven vervullen. En ook jongeren moeten er bij. Het werk moet door gaan. Hij deelde nog mede, dat per 1 jan. 1958 de mensen, die minimaal f2.50 bijdragen, in het centrale ledenregis- ter komen. Degenen, die om een of an dere reden minder bijdragen komen voor rekening van de afdelingsbestu ren. Deze wintercampagne zal besteed worden aan uitbreiding van het N.B. G„ financieel en geestelijk. Tenslotte sprak hij over de prijs van Bijbels, die beslist omhoog zal moeten. Wel zijn er nog goedkope gezinsbijbels verkrijgbaar. De toren van de Ned. Herv. kerk in St-Annaland heeft het al enkele maanden zonder haan moeten doen. Tijdens een hevig onweer werd deze zomer de oude haan door blikseminslag van de toren geslingerd en totaal ver nield. Thans prijkt er een mooie nieuwe haan, die maandagvoor middag op zjjn plaats is gezet. BUITEN NEDERLAND In de middagvergadering sprak mr. Baron van Tuyll van Serooskerken over het werk buiten Nederland onder het motto: „Het werk wereldwijd bin nen de United Bible Societies". Spr. concludeerde, dat de Bijbel verspreiding, waarop we zo trots zqn, alleen in Amerika en weest- Europa van grote omvang is. Buiten deze gebieden is het nog uiterst ge ring. Vooral in India, Azië en Afri ka is het erg moeilijk. Het Boeddhis me en de Islam zjjn actiever dan ooit. De roep uit deze kerken moe ten verstaan. Allerlei vragen werpen zich daarbij op: Hoe is de nood gezamenlijk te le nigen? Hoe komen we tot mobilisering van krachten? Belangrijk is verder de samenwerking in het vertalen. Uitvoerig sprak hij tensïfcte over de problemen, die daaraan verbonden zijn. II bent te beklagen, als u ook zo ongelukkig bent leveran ciers te hebben, die u op het kritieke moment in de steek laten en zeggen: 't Is koud in de huiskamer, waar dit verhaaltje uit de schrijf machine wordt gerateld. Achttien dagen zitten we nu al in ons •nieuwe huis, ruim en modern. Maar ook vochtig en koud, want er heeft ondanks het dikwijls gure en mistige herfstweer al die tijd nog geen kachel gebrand. Onze kachelsmid, bij wie we een jaar geleden die dure oliehaard kochten, heeft geen minuut tijd om 'em te plaatsen. „Echt geen tijd, meneer!" En zo wachten we nu al drie weken Ik vertel u dit maar, omdat u mis schien ook nog een kachel wilt gaan kopen. Kijk goed uit, geachte lezers, kijk heel goed uit, bij wie u die olie- haard koopt. En als u ook zo'n weinig-service- biedende leverancier treft als waar mee ik nu opgescheept zit, betaal dan niet te vroeg, want dan komt u ook ln de kou te zitten ....We hebben héus geen tijd om uw scooter na te zien, juffrouw. VRIENDELIJK 0 Vorig jaar september kochten we die oliehaard in een ogenschijnlijk goede zaak, nadat deze firma een de monstratie had gegeven. De verkoper was een en al voorkomendheid, de later opkomiende baas niet minder. Wanneer wilt u de haard geplaatst hebben? O, schoonmaken doen wfl ook graag voor u. En aanleggen? Er komt direct een van onze monteurs. Laat ik het u meteen maar verklap pen: we dachten, dat we het goed troffen. De plaatsing ging nog wel vrij vlot (de prijs was er dan ook naar), maar toen de haard enkele weken later was betaald („ik wou, dat alle klanten zo snel betaalden," zei de baas nog, en weer geloofde ik het goed getroffen te hebbentoen werd de service al minder. De leiding lekte en de monteur kwam pas twee dagen later om het euvel te verhelpen. 0 Toen kwam de verhuizing. .Volgende week gaan we verhuizen', waarschuwde ik alvast per telefoon aan de kachel-man. Drie dagen later: „overmorgen verhuizen we, u kunt do haard nu wel halen om schoon te ma ken (zoals afgesproken) en byv. do volgende week in het nieuwe huis plaatsen." DRIE WEKEN Op de verhuisdag gebeld: „Vandaag verhuizen we." Een dag later: „De verhuizing is in volle gang". Nog een dag later: „We zijn al verhuisd". Reactie: „Geen tijd, meneer Enfin, toen de nieuwe bewoner in het lege huis wilde, kwam men ten slotte de haard halen. „Dat schoonmaken is een kwestie van een half uurtje," verzekerde de verkoper ons vorig jaar. Nu zijn er al achttien dagen verstreken en al meer dan drie weken sinds ik waar schuwde, dat we gingen verhuizen. Hebt u wel eens drie weken in een kamer van x 3Vi meter in da herfst zonder kachel gezetenMet lo gees met klein grut en met een ver kouden familie? Een klein elektrisch kacheltje vreet kiloWhatts (en dus verscheidene guldens) in zijn vergeef se poging om de kou te verdrijven. Ik wilde u alleen maar zeggen: kijk uit, bij wie u uw oliehaard koopt. Doe het niet hij mijn leverancier, die op deze wijze niet meer mijn leverancier zal zijn, dat begrijpt u. Pas op voor zakenlieden als hij, want daardoor raakt u letterlijk en figuurlijk in de kou. Het zijn deze „zakenlieden" ook, die de middenstand ten onrechte een kwade naam bezorgen. Ze kijken al leen naar de directe verkoop, maar beseffen niet, dat het geven-van- goede-service het geheim van de goe de middenstander is. De nachtelijke herrie in de Zonne bloemstraat te Goes is, sinds die Bab belaar erover het licht zag, bij ver schillende instanties aan de orde ge komen. De politie van Goes was er lang niet bly mee. Want tientallen tele foontjes kwamen er van mensen, die ook wel eens last hadden van ander mans lawaai of rommel. „Waar blijft de verdraagzaamheid?" slaakte een politieman (misschien niet helemaal Hen onrechte) de zucht. De directie van de Hollandia-fabrie- ken te Vlaardingen belde mij opf n.a.v. onze Babbelaar. „Daar staat in, dat de bewoners van de Zonnebloem straat denken, dat onze directie er niets mee te maken wil hebben. Maar er was ons niets van moeilijkheden bekend." ONDERZOEK Natuurlijk haast ik me, om dat even recht te zetten. Dat de Hollandla- fabrieken zouden zeggen: „dat lawaai went wel" is dus kletspraat. En dat de directie er heus wel aandacht aan wil schenken, bewijst zij metterdaad. „Nog deze week zal er iemand van ons een onderzoek ter plaatse instel len," aldus de directie. Verder heb ik geconstateerd, dat b. en w. van Goes ook niet stil zitten. De burgemeester heeft al eens ge beld met Vlaardingen en iemand van Gemeentewerken heeft opdracht ge kregen, foto's te nemen van de drukte, overdag maar ook 's nachts. (Zou een geluidsbandje ook niet wenselijk zijn?) Al met al gunstige voortekenen voor de Zonnebloemers. Want al ben ik het roerend met de Goese politie eens, dat we „meer verdraagzaam heid moeten leren", dit ene geval gaat toch wel iets te ver, vindt De Zeeuwse activiteiten voor het Ned. Bijbelgenootschap gaan on verminderd door. Van deze activiteit was echter weinig te merken op de Zeeuwse Bijbeldag, die gisteren in de Prins van Oranje te Goes is gehouden. De opkomst was nl. minimaal. Bestaat er nu werkelijk niet meer belangstelling voor het prachtige werk van het Ned. Bijbelge nootschap. Is christelijk Zeeland zich wel voldoende bewust van de machtige taak, die het Ned. Bijbelgenootschap heeft en bestaat er voldoende kennis van de Bijbelverspreiding? Deze taak kan alleen uitgevoerd, als alle christenen de schouders onder dit werk zetten. Uiteraard kan de steun van de Zeeuwen daarbij beslist niet gemist worden. In de gistermiddag gehouden bijeen- lijkt worden. Vanzelfsprekend mag het komst is deze kwestie ook aan de orde geweest. De teleurstelling over de slechte uitkomst werd niet onder stoe len of banken gestoken en verschil lende suggesties om tot meer activiteit te komen werden gedaan. Kunnen wij niet als Zeeuwse christenen (niet el ke kerk apart) een spontane inzame ling houden voor het Bijbelgenoot schap, dat het geld zo broodnodig heeft. Kunnen wij niet een zondag wijden aan de bijbelgenootschappen, zoals de Herv. kerk een oecumenische zondag heeft? Deze en andere vragen kwamen naar voren. Het zal echter veel van de plaatselijke afdelingen en de samenwerking tussen de kerken af hangen of deze suggesties verwezen- gebed niet ontbreken. GELD Ook mevr. S. C. de Casembroot- Baronesse van der Feltz, heeft in haar kwaliteit als voorzitster van het prov. comité, gesproken over het geld, dat zo nodig is, wil het Bij belgenootschap het werk van de Bij belverspreiding voortzetten. Zij deed dit in de morgenvergadering met de afgevaardigden van de afdelingen. Zoveel geld wordt neergelegd voor genotmiddelen en waar blijven de centen voor het Bijbelgenootschap? Het bestuur zal onder ogen zien of het mogelijk is op elk eiland een Bij beldag te organiseren. Tijdens de afhandeling van de huis houdelijke zaken werd i.p.v. ds. L. Vis, Doopsgezind predikant te Aardenburg in het bestuur gekozen mej. Kleine mulder te Vlissingen. Mr. F. L. S. F. Baron van Tuyl van Serooskerken, algemeen secretaris, he sprak het jaarverslag en heeft tijdens de openbare bijeenkomst in de mid daguren, die gekoppeld was aan deze BGijbeldag, het werk van het Bijbel genootschap buiten Nederland nader belicht. (Zie elders op deze pagina). ACTIVITEITEN De adjunct-secretaris van het zui den, de heer W. R. Scheuing heeft de activiteiten van de Zeeuwse afde lingen belicht. Zo vertelde hij dat er verheugende resultaten waren te melden. Maar ook lauwheid. De hulpactie voor de Hongaren is spon taan aangepakt, maar het gevolg was, dat het eigen werk wel eens wat in het gedrang kwam. De afdelingsressorten zijn gesplitst, waardoor meer systematisch gewerkt kon worden. Het beste resultaat boek te Schoondijke. Daar is het a Aal con tribuanten uitgegroeid van 34 tot 154, Oud-Vossemeer boekte een winst van 71 en in Vlissingen zal in het komen de voorjaar de expositie „Van kleita blet tot wereldboek" worden gehou den. Zwakke punten zijn er ook (bijv. Kruiningen en 's-H. H. Kinderen). Hij deed een dringend beroep om steeds actief te zijn, want de belangstelling voor de Bijbel moet blijven. Het is noodzakelijk.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 2