Rusland is bezorgd over M.-Oosten Chroesjtsjefschrijft brief aan socialistische leiders van Westeuropese landen Kamer reageerde tam op de miljoenennota Koop herinnering en steun kerkrestauratie St. Annaland PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Syrië en Egypte het mikpunt GRIEPEPIDEMIE NEEMT IN EUROPA NOG NIET AF Kwart van Londense schooljeugd is thuis Vanmiddag gaat Pluympot dicht Bromfietser door trein gegrepen Bezoek School voor Soc. Wetenschappen aan Zeeland Nieuwe school te Waarde in gebruik Speciale bijeenkomst van de Opperste Sowjet Attestaties in Roemenië Bezitsvorming blijft belangrijk Hoofdkantoor: L. VorsUtraat 90, Goes TeL (01100) 2438; by geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100 2970, giro 274289 Bykantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35 TeL (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dykstr 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Corntre N.V.. Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, f7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad Zoutelande In moeilijkheden (zie pagina 2) 13e Jaargang No. 3833 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: jacq de Smit Woensdag 16 oktober 1957 Op- en ondergang van Zon en Maant Donderdag: Zon op 7.07 u., onder 17.42 u. Maan op u., onder 14.39 u. Hoogwater donderdag 17 okt.: Vlissingen: 7.21 u. -.37 m., 20.11 u. 1.58 m. Terneuzen: 7.48 u. 1.55 m., 20.38 u. 1.76 m. Wemeldinge: 8.50 u. 1.29 u., 21.32 u. 1.48 m. Zierikzee: 8.28 u. 1.12 m., 21.15 u. 1.32 m. NIKITA CHROESJTSJEF, de eerste secretaris der communistische partij in de Sowjet-Unie, heeft in brieven aan verschillende Westeuro pese socialistische leiders verklaard, dat het kleine, vredelievende Syrië wordt bedreigd door buitenlandse troepen, die aan de grenzen zijn samengetrokken. Hij schrijft, dat imperialistische krachten nog steeds in het Nabije- en Midden-Oosten werkzaam zijn. Volgens Chroesjtsjef worden ophitsende verklaringen afgelegd omtrent de toestand in Syrië, terwijl de Amerikaanse zesde vloot voor de Syrische kust ligt. De Amerikaanse en westerse imperialisten verdenken zelfs vorsten uit het Nabije- en Midden-Oosten ervan met het communisme te heulen. Opnieuw zijn er, naar zijn mening, pogingen gedaan om de Arabi sche landen tegen elkaar op te zetten en een Arabische broederoorlog te ontketenen. Er heerst thans een onzekere toestand, vol gevaren- dreiging. Er zijn brieven verzonden aan de socialistische partijen in Denemarken, Noorwegen, Nederland, België, Frank rijk, Italië en Engeland. De brief, die de voorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer Evert Vermeer, ontving, behelst onder meer een uitnodiging aan allen wie de vrede aan het hart gaat, het gebruik van ge weld te veroordelen. De vrede in het Midden-Oosten moet gehandhaafd blij ven. „Het centrale comité verklaart zich van zijn kant bereid aandachtig over wegingen en eventuele voorstellen van de Nederlandse socialistische partij betreffende kwesties, die samen han gen met de vrede in het Midden-Oos ten te bestuderen". Oliemaatschappij en Deze foto uit Washington toont Roger Easton met de modellen op ware grootte van de proefkunst- maan, welke de V.S. in december van dit jaar als eerste de ruimte zullen inschieten (voorgrond) en van de aardsatelliet welke de Ame rikaanse geleerden als equivalent van de „Spoetnik" tegen maart van het volgend jaar willen lanceren. De heer Easton is hoofd van de afdeling „Radio-opsporing en -geleiding" van het Amerikaanse Vanguard-raketten-proje kt. Ge heel links op de foto staat een mo del van de raket, waarmee de sa tellieten de wereldruimte zullen worden ingeslingerd. In alle brieven zegt de Russische partijsecretaris, dat de hoofdzaak van de ernstige verslechtering van de toe stand in het Midden-Oosten het gevolg is van het streven der grote oliemaat schappijen en vooral die van de V.S., die onbeperkte zeggenschap willen ver werven. De oliemonopolisten zijn er ook tegen, dat Syrië, samen met Egyp te, op stoutmoedige en onzelfzuchtige wijze strijdt voor de rechten van de Arabieren. Chroesjtsjef vervolgt: „Na Syrië is het de beurt aan Egypte en daarna, een voor een, van al de andere Arabische staten, of er nu een vorst of een president aan het hoofd staat, die na de laatste wereldoorlog hun on afhankelijkheid hebben verworven". In de brief aan de Britse socialis tische partij zegt Chroesjtsjef dat op Groot-Brittannië en het Britse volk, tezamen met andere volken, grote verantwoordelijkheid rust voor het handhaven van de vrede in het Nabije en Midden-Oosten. Hij vervolgt: „De V.S. en Turkije, beide lid van de NAVO, treffen voorbereidingen voor een militair avontuur tegen Syrië. Deze ontwik keling herbergt de gevaarlijke mo gelijkheid dat Engeland, mogelijk tegen de wens van het Britse volk in, in een militair conflict wordt betrokken." Na een uitweiding over de nood zakelijkheid, om de bewoners der lan den in het Nabije en Midden-Oosten als gelijken te behandelen, merkt Chroesjtsjef op: „Beide wereldoorlo gen begonnen met beperkte militaire acties. Het waren dus aanvankelijk plaatselijke oorlogen, die daarna tot oorlogen van wereldomvang uitgroei den. In onze tijd, die meer gekenmerkt wordt door een bijzonder krachtige ontwikkeling der militaire techniek, zou het nog moeilijker zijn een einde te maken aan een strijd met de wa pens, ook al zou deze slechts in één bepaald gebied uitbreken". 0 De militaire gouverneur van Am man heeft dinsdag bepaald dat men sen die op straat wapens en explo sieven bij zich hebben met de dooddam de blijvende, werkelijke dijk gestraft kunnen worden. worden gebouwd. De griepepidemie in Europa blijkt nog niet in hevigheid af te nemen. Zo is in Londen een kwart van al le schoolgaande kinderen thuisge oleven en een van elke tien onder wijskrachten. Van de Parijse politiemacht (15.000 man) ligt een kleine duizend man ziek. De Brusselse telefoondienst heeft de clementie van haar abonnees ingeroe pen om geduld te oefenen na het aan vragen van een gesprek: een groot aantal telefonistes ligt met griep te bed. In Oostenrijk overweegt men alle scholen te sluiten teneinde verdere verspreiding van de griep tegen te gaan. Het keukenpersoneel van Praagse restaurants draagt steriele mondkapjes bij het bereiden van de spijzen en het vaatwerk wordt drie maal met ont smet water afgewassen. In de Zuidduitse stad München is het aantal griepgevallen in een week van 82.000 tot 187.000 toegenomen. In Belgrado zijn de afgelopen maand 30 scholen tijdelijk gesloten geweest. Uit Washington berichtten militaire VANDAAG, omstreeks het middag uur, wordt het sluitgat in de nylon- dam, die de Pluympot van de Ooster- schelde zal afsnijden, gedicht. Dat be tekent het einde van 't havenverkeer in St. Maartensdyk en Scherpenisse, maar het houdt tevens in en dat is veel belangrijker dat het gehele eiland Tholen hierdoor de meest zwak ke plek in de dijkwering kwijt is. Zoals eerder gemeld, had de afslui ting al vroeger plaats gehad kunnen hebben. Het tempo van de dijkbouw is echter opzettelijk vertraagd, om nog zoveel mogeiyk te kunnen expe rimenteren. Vanmiddag zal evenwel de laatste nylonzak met een gewicht van ruim een ton in het dijklichaam ploffen. Daarna zal achter de nylon- Zoals bekend, is er voor de kerk- uitbreiding te St.-Annaland zeer veel geld nodig. Ondanks het feit, dat er reeds een grote som binnen is, bete kent dit toch niet, dat men nu reeds over voldoende kapitaal beschikt. De heer C. van Winkelen, onderwijzer aan de School met de Bijbel te St.- Annaland, heeft een drietal foto's la ten maken van het interieur van de Ned. Herv. kerk, die verkrijgbaar zijn a fl,per stuk. De winst, die op deze fraaie foto's gemaakt wordt, komt in zijn geheel ten goede aan het bouwfonds tot uitbreiding van ge noemde kerk. Gezien de buitengewoon fraaie opnamen, wordt verwacht dat velen een foto zullen kopen. Men steunt dan het fonds en men heeft tevens een mooie herinnering aan het oude interieur dat straks door de ver bouwing geheel anders zal worden. medische onderzoekers dat het anti- griep vaccin minder uitwerking heeft dan aanvankelijk was gezegd. Gistermorgen is op de onbewaakte overweg tussen Amemuiden en Le- wedorp (op de Sloedam), de eergis teren 40 jaar geworden bromfietser J. de Ridder uit Arnemuiden aange reden door de personentrein, die om 6.32 uit Middelburg was vertrokken. Met een gebroken been is hij naar het Gasthuis te Middelburg vervoerd. Tijdens het ongeval hing er een dik ke mist. De bromfietser reed op de ryksweg, die evenwydig loopt met de spoorlijn. Hij stak de rijksweg over om de onbewaakte overweg te passe ren. Juist toen hij de overweg wilde oversteken zag de bromfietser de trein naderen. Hij gooide zijn stuur om, waardoor hij net nog door de trein geraakt werd. Dr. J. Gelderblom uit Nieuwdorp verleende eerste hulp. De School voor Sociale Wetenschappen en Maatschappelijk Werk te Rotterdam zal volgende week, van maandag tot en met woensdag, een driedaags bezoek aan Zeeland brengen. Onderdak wordt ge vonden in de Middelburgse jeugdherberg „Arnebruch". De eerste dag van dit bezoek zal een tocht worden gemaakt naar Ierseke, ter wijl voorts een wandeling door Middel burg op het programma staat, waarna ln de avonduren de heer H. Pieters, archi varis der Provinciale Bibliotheek, over Zeeland zal spreken. Dinsdags volgt een bezoek aan Krui- ningen, waarna men by terugkomst in Middelburg het r.k. bejaardentehuis „Sint Willibrord" zal bezichtigen. Dins dag wordt ook een causerie van ds. H. Strating uit Goes beluisterd, die de titel „Kerkelijk maatschappelijk werk in Zee land" draagt. 's Avonds zal een Deltaforum, bestaan de uit dr. K. F. Broekens, directeur van de Provinciale Planologische Dienst, drs. M. C. Verburg, directeur van het E.T.I. voor Zeeland en mr. J. F. Hornstra, di recteur van de stichting „Zeeland", be luisterd worden. Voordat het gezelschap donderdag naar België vertrekt, worden woensdag bezoe ken gebracht aan Veere en het bedrijf van de N.V. Koninklijke Maatschappy „De Schelde" te Vlissingen. Overstromingen in Texas Bij overstromingen in Texas zijn drie mensen om het leven gekomen. Honderden mensen zijn dakloos. DE BILT MELDT: Zuidelijke wind Aanvankelijk hier en daar mist, la ter droog weer met verspreide opkla ringen. Matige zuidelijke wind en de zelfde temperaturen als dinsdag of iets hogere. In de maandagavond gehouden raadsvergadering is besloten een lo kaal van de oude school beschikbaar te stellen voor het geven van een cur sus in groenteteelt. Aan de bibliotheek „Nut en Stichting" werd wederom 'n subsidie verleend van 5 cent per boek. Een verzoek om een hogere bijdrage werd afgewezen. Aan het sluiten van twee kasgeld leningen werd goedkeuring verleend. Ingetrokken werd het raadsbesluit van 15 september j.l. inzake de bouwver ordening en werd opnieuw een wyzi- ging vastgesteld zulks in verband met de verplichting tot aansluiting van percelen op het waterleidingnet. Wethouder Van Fraassen wees op het juist opnemen van een verslag in de pers over het Prot. Chr. rusthuis. De raad verleende nl. niet de mede werking, maar staat er wel sympa thiek tegenover. In de rondvraag werd voorgesteld dit jaar weer kolentoeslag te verlenen. Dit voorstel werd aangenomen op de zelfde basis als vorig jaar. De voorzitter deelde mede, dat begin november de nieuwe school zal worden geopend. Bij deze gele genheid zal de kinderen een trac- tatie worden aangeboden. Hij deel de verder mee, dat door de vele regen dit najaar het sportveld niet meer ingezaaid kan worden en moet tot het het voorjaar uitgesteld wor den. Tass meldt, dat de Opperste Sowjet, het parlement der Sowjet-Unie, voor een speciale bijeenkomst op zes no vember bijeen is geroepen. In Roemenië zijn talrijke hoge func tionarissen gearresteerd in verband met enorme verduisteringen by de bouw van het waterkrachtstation in Baciz, zo heeft radio-Boekarest dins dag bekend gemaakt. Onder de gear resteerden bevinden zich functionaris sen van het ministerie van zware in dustrie, de investeringsbank en het planbureau. De directeur van de centrale is ont slagen, evenals verscheidene functio narissen van het betrokken ministerie. Omzetbelasting op personenauto's verhoogd By een in staatsblad 390 versche nen koninklijk besluit is met ingang van gisteren de omzetbelasting by in voer op personenauto's en combina tiewagens met drie procent verhoogd. Een beeld van het verblijf in Canada van het Engelse koninklijke paar Koningin Elizabeth en Prins Philip van Engeland leggen een krans aan de voet van het oorlogsgedenkteken In de Canadese hoofdstad Ottawa (Van onze parlementaire redacteur). Het kabinet Drees zal ongetwijfeld tevreden zijn over de wijze, waarop de Tweede Kamer gisteren heeft gereageerd op de troonrede en de miljoenennota. Het feit, dat de algemene politieke beschou wingen een uiterst tam karakter droegen, moet men een winstpunt voor het kabinet noemen. De debatten van gisteren vormden echter wel een groot verschil met de vaak stormachtige discussies, die men in het afgelopen jaar heeft beleefd. Op een enkele uitzondering na spaar den de fractie-voorzitters elkaar. Men zocht het ditmaal in vaak niet oninte ressante beschouwingen over de taak van de staat, waarbij natuurlijk het duidelijk verschil in positiebepaling tussen de christelijke en niet-christe- lijke fracties viel waar te nemen. En verder kan men na deze dag conclu deren, dat het probleem van de be zitsvorming nog steeds een belangrijke rol in onze nationale politiek speelt. Prof. Romme (kath.) stelde vast, dat de maatregelen, die de regering op dit terrein wil nemen onvoldoende zijn. Hij bepleitte een winstdeling met de spaarregeling. Ook voelde hy niets voor de gedachte van staatssecretaris Schmelzer een beleggingsinstituut op te richten met medewerking van de werknemers. De K.V.P.-fractievoorzit- ter wil het kabinet een kans geven het structuurprobleem en de bezitsvorming tot een oplossing te brengen. „Maar dan moet die oplossing voor het einde van deze parlementaire periode gevon den zijn", zo zei hij een beetje drei gend. Prof. Romme hoopt dus, dat het kabinet zijn zittingstyd kan uitmaken. Al is dit kabinet uit nood geboren, dat wil nog niet zeggen, dat het in nood moet blijven verkeren. Wij blijven echter onze vrijheid ten aanzien van dit kabinet voorbehouden, ook al zijn we onze vriendschap met onze geest verwanten bewust. Dr. Bruins Slot Ook de anti-revolutionaire frac tievoorzitter, dr. BGruins Slot, hield een zeer gematigde rede. Hij kwam tot de slotsom, dat er op vele punten nog kritiek op het regeringsbeleid zijn. Hij was ook nog ongerust, dat de politieke ontwikkeling niet be valt. „Er zijn behoeften nog niet vervuld, er zijn tendenties, die ons verontrusten", 20 zei de heer Bruins Slot. Hij gaf de voorkeur aan een principieel, homogeen bewind. Dat is er nu eenmaal niet en daarom neemt hij genoegen met dit bewind ad boe. Evenals de heer Oud sprak de heer Bruins Slot over de taak van de staat. Zijn voorkeur gaat niet uit naar een staat, die heel de sa menleving beheerst, maar naar een gedistancieerd georganiseerdee sa menleving. Daarom zijn de A.R. voor de P.B.O., de bezitsvorming en de gedifferentieerde loonpolitiek voor zover dit mogelijk is. De liberale fractievoorzitter, prof. Oud, kwam weer met het idee van het minderheidskabinet voor de dag. Dat vond hy een suggestie, die de rechtse fracties kon afhelpen van het gevoel, dat er ook geen ander kabinet valt te formeren. Waardering Bijna alle spreker: hadden grote waardering voor de opzet van de Troonrede. Het was de eerste maal na de oorlog dat een kabinet daar voor lof oogstte. De liberale oppositie leider, de heer Oud, twyfelde er ech ter aan of het kabinet wel homogeen genoeg is om inderdaad de aangekon digde politiek te kunnen doorvoeren. Hq vond een bezinning op de staats taak nodig Het liberaal beginsel is: bevordering van de ontwikkeling van zelfstandige krachten. De overheid zal daarvoor de voorwaarden moeten scheppen. De maatschappelijke ver houdingen zullen zó moeten zyn, dat er voor allen een redelijk minimum bestaan is, maar dat er ook de moge- lykheid is zich boven dat minimum uit te werken. Als men het eigen domsrecht afschaft, neemt men een machtige prikkel weg voor de ont wikkeling van de vrije maatschappe- ïyke krachten. De socialisten zijn daar tegen en daardoor is het onmogelijk om een doelbewuste politiek van be zitsvorming te voeren. Het verzet te gen de almachtige staat begint door te dringen, aldus de heer Oud. Zo hebben de antirevolutionairen de bro chure van dr. Hommes gekregen. De V.V.D.-fractievoorzittar vond deze brochure sterk overtrokken en een tikje reactionair". Maar wel was hij van mening, dat aan het einde van de „Weg naar de Vrijheid" en het „Wenkend Perspectief" terecht komen by de monsterstaat. Een democratisch opgezet apparaat zal deze monster- staat niet baas kunnen. Het ver doorgevoerde dirigisme is volgens de heer Oud geen succes ge worden. Men kan nu eenmaal geen economische wetten opzij zetten. Zo zitten we met de gemeentefinanciën ernstiger in het moeras dan ooit het geval is geweest. Van de gemeente lijke zelfstandigheid blijft niet veel meer over. De P. v. d. A. komt voor deze zelfstandigheid op, maar er is nu eenmaal een kloof tussen het cen trale dirigisme en de gemeentelijke zelfstandigheid. Christelijk beginsel Prof. Romme vond dit liberale be- doet of er alleen maar socialistische of liberale beginselen zijn. Natuurlijk moet de ontwikkeling van de zelf standige krachten bevorderd worden, maar dat is slechts een deel van het beginsel. Gelet zal moeten worden op de mens als individu, als deel van da gemeenschap en op de mens, die ge roepen is tot hoger leven en gebon den aan Gods Wet. „Er zijn zodanige verschillen tussen de liberalen en ons dat de heer Oud niet het recht heeft zich aan ons toe te eigenen", zo zeida prof. Romme. In tegenstelling tot de heer Oud voerde prof. Romme een pleidooi voor de subsidiëring van de kerkbouw. Een minimumvoorziening op dit ge bied vond hij een primaire overheids taak. Defensie Moet ook de defensie onder de be stedingsbeperking vallen? Prof. Rom me wenste daarover een duidelijke uiteenzetting van de minister-presi dent. Weliswaar zijn er over de hoog te van de defensie-uitgaven afspraken gemaakt tijdens de kabinetsformatie, maar toen was er van bestedings beperking nog geen sprake. „Heeft een nieuwe afweging van belangen plaats gevonden?", zo vroeg de voor zitter der K.V.P.-fractie? In dit ver band was het interessant op te mer ken, dat deze uitlating ogenblikkelijk werd gevolgd door een pleidooi voor de steun aan de minder-ontwikkelds gebieden en voor een betere maat schappelijke positie van de laagst- bezoldigde ambtenaren. Wat de gemeentefinanciën betreft, vreesde de heer Romme, dat minister Hofstra te laat het rengtegamma heeft verhoogd. Als dit eerder was geschied hadden de gemeenten waarschijnlijk zelf „lang" geld kunnen aantrekken. „De zuinigheid van financiën heeft da kunst van regeren bedrogen", zo con cludeerde de heer Romme. Hij waar schuwde de particuliere investeringen niet te veel te beperken. Daardoor kan een gevaar voor onze werkgele genheid ontstaan. Dreigende motia Het was een grief van prof. Rommo dat de rapporten van de adviesinstan ties van de regering als regel niet worden gepubliceerd. De K.V.P.-frac- tievoorzitter vroeg zich af of er wel altijd sprake is van een vertrouwvol samenwerken tussen regering en pers. Hij had de indruk dat er op dit ter rein een gematigde koude oorlog wordt gevoerd. De voortijdige publikatla over de inhoud van de Troonrede in de Volkskrant bewonderde de heer Romme niet. Maar de strafmaat regel van dr. Drees de betrokken parlementaire redacteur mag een jaar lang geen kontakt hebben met depar tementen vond hij schadelijk voor de eer en goede naam van de jour nalist. Deze strafmaatregel is licht vaardig genomen en zij doet geen recht aan de journalistieke stand. Zij is strijdig met de persvrijheid. Prof. Romme drong er bij dr. Drees op aan om op de juiste weg terug te keren. Hij dreigde over deze zaak met een motie te komen. Maar eerst wilde hij de kans geven aan de man die deze zaak in de Kamer aan de orde heeft gesteld, de socialistische afgevaardigde mr. M. Vrolijk. Reeds voorspeld De socialistische fractievoorzitter, mr. Burger, kwam tot de conclusie, dat de huidige financiële en economi sche moeilijkheden wel zorgen baren, maar ons niet uit de hand behoeven te lopen. Hy citeerde het Kamerlid Hofstra (de huidige minister van fi nanciën), die er reeds in 1955 op heeft gewezen, dat belastingverlaging in tijd van hoogconjunctuur onjuist was. Ook de nieuwe loonpolitiek, die geleid heeft tot algemene loonsverhoging van zes procent, was fout. De conservatie ve krachten hebben echter de moge lijkheden overschat. Nu kan men wel zeggen dat zij een overwinning op da P. v. d. A. hebben behaald, maar het algemeen belang heeft de nederlaag geleden. De huidige moeilijkheden zijn geen natuurverschijnselen, maar een gevolg van de politieke krachtsver houdingen. Volgens de P. v. d. A.-fractie komt de verhoging van de omzetbelasting op televisietoestellen, sigaretten en auto's, en de verhoging van de ver mogensbelasting te laat. Het prys- indexcyfer is al hoger dan voor da vakbeweging aanvaardbaar is. De ar beiders staan reeds met de rug tegen de muur. De heer Burger stemde wel in met het beleid van het kabinet, maar hij vroeg zich toch af of da coördinatie wel altijd klopt. Dat de Raad van Vakcentrales weer hersteld kon worden, juichte hij toe. Het Epis copaat wil rekening houden met da inzichten van andersdenkenden. Dat vond de heer Burger olie op de gol- toog maar zeer eenzijdig. De heer Oudven van het Mandement.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1