A.R. en C.H. gaan samen bij Haagse gemeenteraadsverkiezingen Tegen „doorbraak"en groeiende r.k invloed Kunstmaan elke ochtend te zien Kritiek op Brits Koningshuis VODDENRAPER-MILJONAIR BIJ ZWENDELAFFAIRE BETROKKEN? Onderontwikkelde gebieden DAM PO Dorpshoofd op Cyprus vermoord OOK IS REEDS CONTACT MET DE S.G.P. OPGENOMEN „Eindelijk" Ondanks vooruitgang de kloof groter Rapport aan V.N. over NieuwGuinea Ontduiking van belastingen ANDERE BLADEN /ZEEUWSCH DAGBLAD Herziening dienstvoor- waarden bij Ned. Spoorwegen Japan helpt India Doof gasvergiftiging omgekomen In Amerikaans weekblad Prins Bernhard opende Amerika-dag Minister Helders in Nieuw-Guinea EUROMARKT EN LANDBOUW Plaatselijke kernen van Dieren in nood" KOU, GRIEP, Nieuwe voorzitter Kon. Ned. Middenstands bond in Gelezen Huwelijksprobleem Bromfietsen Blijvende waarde Dinsdag f5 Oktober 1957 Pagina 3 Van de zijde der Nederlandse Spoor wegen wordt ons meegedeeld, dat overleg plaats vindt over een herzie ning van de dienstvoorwaarden, doch dit overleg is binnen de N.S. nog niet beëindigd, aldus de Ned. Spoorwegen. Hierbij wordt aangetekend, dat de dienstvoorwaarden voor het spoorweg personeel op grond van de spoorweg wetgeving onderworpen zijn aan de goedkeuring van de minister van ver keer en waterstaat. Gemaskerde mannen hebben giste ren het hoofd van het Grieks-Cypri sche dorp Dhali doodgeschoten. Dit zou de eerste politieke moord sinds de afkondiging van een bestand in maart j.l. zijn. MacMillan antwoordt Kisji Premier Macmillan heeft in een boodschap aan zijn Japanse ambtge noot Noboesoeke Kisji als zijn mening te kennen gegeven, dat het staken van proeven met kernwapens op zichzelf geen ontwapeningsmaatregel is, zo lang het niet gepaard gaat met een verbod op de produktie van splijtbare stoffen ten behoeve van militaire doel einden. De brief van Macmillan vormt een antwoord op een verzoek van Kisji om de kernproeven te staken. De New York Times heeft een vraaggesprek met de Poolse premier, Cyrankieawicz, gepubliceerd, waarin deze aandringt op het houden van 'n conferentie der regeringsleiders van de grote wereldmogendheden om te beraadslagen over ontwapenings- en veiligheidsvraagstukken. De kamerkieskringen van de A.R.-partij en de Chr. Hist. Unie in Den Haag hebben besloten bij de komende gemeenteraadsverkie zingen met één gemeenschappelijke lijst uit te komen. Hetgeen in tal van Nederlandse gemeenten al jaren als iets vanzelfsprekends wordt geacht, zal thans ook in de residentie werkelijkheid kunnen worden, aldus een door de beide kamerkieskringcentrales uitgegeven verkla ring. Deze verklaring vervolgt: „Een grote raadsfractie, die het prote stants-christelijk volksdeel van Den Haag in de gemeenteraad ver tegenwoordigd en in de vergaderzaal van het gemeentebestuur een reformatorisch geluid zal laten horen". „De wens om tot een samenwerking en tot een eensgezind optreden te ko men leefde reeds jaren onder tal van Hagenaars, niet alleen de jongeren maar ook duizenden ouderen hebben bewust hiernaar gestreefd". „Als christelijke partijen wensen zij op deze wijze duidelijk stelling te ne- j men tegen het socialisme en de zg. doorbraak en als protestanten wensen zij nadrukkelijk hun plaats en hun karakter te handhaven tegenover een groeiende invloed van het rooms ka tholicisme". De besturen van de twee grote pro testantse christelijke partijen in Den j Haag hebben dit in een bijeenkomst die zich kenmerkte door een sfeer van bereidheid om tot samenwerking te komen, openhartig besproken en zijn unaniem tot deze conclusie gekomen. Zij zullen zich onverwijld wenden tot die groepen en kringen, waarvan mag worden verwacht, dat zij de ver antwoordelijkheid voor deze samen werking op breder protestantse bash mede zullen willen dragen. Ook met S.G.P.i Op een zaterdagochtend te 's-Graven- hage naar aanleiding van deze verkla ring gehouden persconferentie heeft de heer M. R. H. Calmeyer medege deeld, dat met de Staatkundig Gere formeerde Partij contact Is opgenomen. Hij noemde dit een hoopvol contact. Op het ogenblik telt de Haagse ge meenteraad zes A.R. leden en 4 C.H.- leden. Op de kandidatenlijst voor de komende verkiezingen zullen op de eerste tien plaatsen 6 A.R. en 4 C.H. worden gegroepeerd. Lijstaanvoerder reikt. zal een C.H.-kandidaat zijn. Bij de ver kiezingen zal men zich aankondigen als protestants-christelijke groep. Omtrent de ontwikkeling, welke tot dit resultaat heeft geleid zeide de heer Calmeyer o.m., dat sinds de vorige ge meenteraadsverkiezing er contact ge weest is tussen de besturen der kies kringen. Bij het naderen dezer verkie zingen is dit contact nauwer gewor den en in wederzijds vertrouwen is men elkaar steeds meer gaan begrij pen. Dit voerde tot de beslissing om bij de verkiezingen samen op te trek ken met een gemeenschappelijke lijst. Men zal ook een gezamenlijke raads fractie vormen. Beter begrip In antwoord op een. desbetreffende vraag zeide de heer Calmeyer, dat de hoop bestaat, dat deze samenwerking zal bijdragen tot een beter begrip tus sen A.R. en C.H. op ander niveau. In de diepere beginselen zijn zij één, in de praktische uitwerking zijn er ver schillen. O.m. werd nog opgemerkt, dat in enige andere gemeenten reeds eerder een samenwerking tot stand is geko men, zoals die nu in Den Haag is be De kloof tussen de levensstandaard in Azië en de economisch meer ontwikkelde landen is de laatste jaren groter geworden. Anderzijds werden op het gebied van de economische en sociale groei vorderingen gemaakt en valt een zeer langzame, doch duidelijke wijziging in de levensomstandigheden in de afzonderlijke landen van het Aziatische gebied waar te nemen, aldus verklaart de directeur-generaal van de internationale arbeidsorganisatie, David A. Morse, in een rapport, dat hij zal voorleggen aan de van 13 tot 26 november a.s. te houden con ferentie van deze organisatie te New Delhi. In het rapport wordt medegedeeld, dat in de periode 1948 tot 1954 de stijging in de produktie van grondstoffen in Zuid- oost-Azië groter is geweest dan in La- tijns-Amerika, doch dat het tempo veel trager was dan voor de oorlog. In 1954 was de produktie in Zuidoost-Azië per hoofd van de bevolking nog niet hersteld tot het vooroorlogse niveau, hoewel deze In de meeste andere delen der wereld aanzienlijk boven dit niveau lag. Hier door schijnt, aldus het rapport, de wan verhouding in de levensstandaard tussen Azië en de overige wereld nog te zijn toegenomen. Het overbruggen van deze kloof is volgens de directeur-generaal de voornaamste taak voor de toekomst. De situatie van de werkgelegenheid in Azië wordt door drie hoofdfactoren ge kenmerkt: a. de snelle bevolkingstoena me van ongeveer 12 miljoen per jaar (het arbeidspotentieel stijgt hierdoor per jaar met 814 miljoen): b. het verschijn- Men kan de kunstmaan op iede re heldere ochtend waarnemen omstreeks kwart voor vijf. De baan gaat ongeveer door het uit einde van de staart van de Grote Beer. Het voorwerp is even helder als de sterren van dit sterrebeeld en beweegt langzaam evenwijdig aan de gezichtseinder van links naar rechts. Het blijft ongeveer één minuut zichtbaar. De ligging van de baan tussen de sterren is enigszins afhankelijk van de waar neming splaats. De tijden komen elke dag een paar minuten eerder. Het hier beschreven voorwerp is het stuk van de vuurpijl dat de eigenlijke kunstmaan begeleidt. De bolvormige kunstmaan zelf is veel lichtzwakker en nauwelijks met het ongewapend oog waar te nemen. Het komt elke ochtend voorbij om vier uur twee en vijf tig minuten Nederlandse tijd. Aldus deelt de sterrenwacht te Utrecht mede. sel, dat tweederde van het arbeidspoten tieel arbeid in de landbouw moet vinden; c. het chronisch en algemeen verbreide verschijnsel van een tekort aan werkge legenheid, waarbij de laatste tijd de werkloosheid in de stedelijke gebieden een neiging tot stijgen toont. Het tekort aan werkgelegenheid is vooral ernstig in de agrarische sector. In Japan b.v. is het aantal ingeschreven werklozen gestegen van ongeveer 450.000 in 1953 tot 570.000 in augustus 1956; in India wordt het aantal werklozen ge raamd op ongeveer 5,3 miljoen, waar naast de Indische minister van financiën raamt, dat waarschijnlijk meer dan 10 miljoen mensen gebrek aan werkgele genheid hebben. In Birma, Indonesië en Siam is er eveneens een groot tekort aan werkgelegenheid onder de landarbeiders. De vakbeweging in Azië neemt, vol gens het rapport, toe en in Indonesië be draagt het aantal bij een vakvereniging aangesloten arbeiders thans ruim 4 mil joen. Op de Philippijnen is het aantal georganiseerde arbeiders gestegen van 150.000 in 1953 tot 750.000 in 1955. In Bir. ma, Ceylon, India, Japan, Pakistan en Vietnam neemt het aantal leden van de vakbonden eveneens toe. Zaterdagmiddag vond in Den Helder de overdracht plaats van het geschil derde portret van luitenant-admiraal b.d. C,_ E. L. Helfrich. De admiraal zelf stelde het schilderij ter hand aan de bevelhebber der zeestrijdkrachten. Tijdens de plechtigheid maakte onze fotograaf deze opname van een groep adelborsten, die het portret van de ad miraal bekijken. De Japanse minister van buitenland se zaken heeft na een bespreking met premier Nehroe van India in Tokio be kend gemaakt, dat Japan zal helpen bij de uitvoering van het Indiase vijf jarenplan. De hulp zal worden ver leend in de vorm van geldleningen, materiaal en technische bijstand. Een Indische missie zal binnenkort naar Japan komen om het hulpprogram met de Japanse autoriteiten uit te werken Meer dan 4000 bezoekers op „Vivona I" Meer dan 4200 mensen hebben de ten toonstelling van vissen en vogels „Vivona I", die de Middelburgse aquariumvereni ging „Barbus Conchonius" in het Stad huis hield, bezocht. Een niet geringe stijging van het aan tal bezoekers vergeleken met vorige ex posities van de vereniging, die waar schijnlijk voor een belangrijk deel toe te schrijven is aan het feit, dat flink wat scholen de expositie bezochten. Ingezonden Meded. (adv.) „De verplichtingen, voortvloeiende uit het Handvest der Verenigde Na ties ten opzicht van de bevolking, heb ben de onverminderde aandacht, zowel van de Nederlandse als van de territoriale regering". Dit wordt ge zegd in de inleiding van het rapport, dat de Nederlandse regering ook dit jaar heeft uitgebracht aan de V.N. over Nederlands Nieuw-Guinea als uitvloei sel van artikel 73 van het Handvest en waarvan een Nederlandse uitgave verzorgd door de ministeries van zaken overzee en van buitenlandse za ken het afgelopen weekeinde is ver schenen. Het rapport, dat is voorzien van talrijke foto's en van uitgebreid documentatiemateriaal bevat, behalve de bijlage, 132 pagina's over de ont wikkelingen op economisch en sociaal gebied en op het terrein van het on derwijs in 1956. In IJsselstein is het 13-jarige meisje R. Aelbers door gasvergiftiging om het leven gekomen. Zij hield een ziek fa milielid gezelschap, van wie de echt genoot even afwezig was. Waarschijn lijk heeft zij de gaskraan open gesto ten of per ongeluk open laten staan, waardoor zij, door gas bedwelmd, be wusteloos geraakte. In deze toestand werd zij in de keuken gevonden. Ge neeskundige hulp mocht niet meer ba ten. Het slachtoffertje was het enige dochtertje uit een gezin van zeven kin deren. Het Amerikaanse weekblad Satur day Evening Post (met een oplage van bijna tien miljoen) wijdt een lang ar tikel aan het Britse koningshuis. De schrijver, Malcolm Muggeridge, tot voor kort deel uitmakend van de re dactie van Punch en tevens een be kende persoonlijkheid uit de Britse te levisiewereld, richt zich daarin bijzon der fel tegen koningin Elizabeth en verklaart o.a. dat de Engelse aristo cratie haar „banaal en ouderwets vindt. Het artikel heeft in een deel van de Britse pers heftige reacties gewekt men noemde de aanval op de koningin schokkend en verbazend. The People laakt het artikel als een zonderlinge wijze om een bezoekend vorstin te begroeten. Het artikel zelf is getiteld: „Heeft Engeland werkelijk wel behoefte aan een koningin?" en draagt daaronder de kop: „Elizabeth is populair, maar zonder macht". Muggeridge schrijft dat koningin Elizabeth op Buckingham Palace en te Prins Bernhard heeft gistermorgen in de aula van de Rijksuniversiteit te Utrecht de Ibero-Amerikdag geopend. Aan deze dag, die ten doel heeft de economische en culturele betrekkingen tussen Nederland en de Zuid- en Mid den-Amerikaanse staten alsmede Me xico nauwer aan te halen, werd bijge woond door een talrijk gezelschap uit diplomatieke en consulaire kringen alsmede uit die van het bedrijfsleven en culturele leven. Prins Bernhard zeide zich te ver heugen over de nauwe banden tussen Nederland en Amerika. Minister Zijl stra hield voor het gezelschap een rede over de economische betrekkingen. Verkiezingen in de Sowjet-Unie De „Frawda" meldt, dat er op het ogenblik in de Sowjet-Unie verkiezingen worden gehouden van leden van de be sturen der lagere communistische partij organen. Het blad herinnert er aan, dat alle partijleden het recht moeten hebben, kri tiek te leveren op de kandidaten en te eisen dat bepaalde kandidaten zich te rugtrekken. Het blad schrijft voorts, dat „de eenheid van de partij, die de tegen de partij gerichte groep van Malenkof, Kaganowitsj en Molotof tracht te ver breken, door de verkiezingen versterkt moet worden". De minister van zaken overzee, mr. Helders, is per vliegtuig op Biak in Nederlands Nieuw-Guinea aangeko men. Hij werd verwelkomd door gou verneur Van Baal, de resident van de Geelvinkbaai, de heer Veldkamp en de commandant maritieme middelen in Nederlands Nieuw-Guinea, kapitein ter zee Van der Star. Zondag heeft minister Helders een kerkdienst bijgewoond in Sorido, een van de oudste kampongs op Biak. De dienst werd geleid door de Papoea predikant Mandowen. Na de kerk dienst legde de minister op de be graafplaats op Biak, waar ook de laat ste rustplaats is van de slachtoffers van de ramp met de „Neutron", bij elk der graven een boeket chrysanten. In Irak is zaterdag een uitgaans verbod van 's ochtends vijf tot des avonds vijf uur afgekondigd met het oog op een volkstelling, waarvoor 20.000 ambtenaren zijn ingeschakeld. Er zullen geen treinen rijden en ook het auto- en vliegtuigverkeer zal stil staan. Het dagelijks bestuur van het Land bouwschap heeft zich met een brief gewend tot de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening om enige wensen kenbaar te maken ten aanzien van de uitwerking der plan nen voor de Euromarkt. Uitgaande van de veronderstelling dat de Staten-Generaal het verdrag zullen willen ratificeren, meent het dagelijks bestuur van het Landbouw schap dat er bij de uitwerking en rea lisering nog een grote taak wacht. Met name voorzover het betreft de verwe zenlijking van de Euromarkt voor de landbouw blijft er nog veel, zo niet het meeste werk te doen. De concre tisering en uitwerking der plannen voor de landbouwsector is naar het zich laat aanzien zelfs nog minder ver gevorderd dan de overige sectoren. Het wil het Landbouwschap nu voor komen, dat naast de politieke aspecten van vele problemen, de technische en economische facetten naar verhouding sterker op de voorgrond zullen gaan treden. Dit brengt het dagelijks bestuur van het Landbouwschap tot de opvatting, dat het welslagen van de poging om de Nederlandse landbouw op een zo bevredigend mogelijke wijze in de Euromarkt te integreren in belang rijke mate zal afhangen van de vraag, of Nederland mensen naar de organen en instellingen van de Euromarkt zal weten te zenden, die zowel het vak onderhandelen, als de materie zelf in economische en praktisch opzicht vol doende beheersen. Het dagelijks bestuur van het Land bouwschap dringt er dan ook bij de minister op aan zijn invloed te willen aanwenden om hiertoe óók mensen te doen kiezen, die uit het bedrijfsleven zelf voortkomen. Het bestuur van de Zeeuwse vereni ging tot bescherming van dieren „Dieren in nood" te Middelburg zal over enkele maanden een begin maken met de op richting van een aantal plaatselijke ker nen der vereniging in de gehele provin cie. De kernen zullen ieder bestaan uit een drietal terzake kundige personen. Dit zal er toe kunnen bijdragen, dat de vereniging beter kan werken, want het aantal gevallen van mishandeling en ver waarlozing van dieren Is nog groot. Een belangrijke taak van de kernen zal zijn het geven van voorlichting, omdat er vaak onbewust nog veel dierenleed veroorzaakt wordt. zware hoofd- en borstverkoud heid, diep vastzittend slijm,snuift en wrijft U weg met Joseph Joanoviki, de „vodden raper-miljonair", die tijdens de oorlog een reusachtig fortuin bij een bracht door de handel in non- ferro metalen en onlangs uit zijn gedwongen verblijfplaats in Men de in het Franse departement Lo zere is verdwenen, heeft zich op grote schaal schuldig gemaakt aan belastingontduiking, aldus is in Marseille vernomen. Er is een ge rechtelijk bevel om voor de rech ter te verschijnen uitgevaardigd. Organisator Hy schijnt de organisator te zijn van een zwendelzaak. Er zou een firma zyn opgericht voor de export van metalen naar het buitenland. Deze zou vergun ningen hebben verkregen voor de aan koop van exportprodukten, waarby geen belasting behoefde te worden betaald, in overeenstemming met de exportbepalin gen. De maatschappy had echter niets uitgevoerd en de produkten op de bin nenlandse markt gebracht. Joanoviki, oorspronkeiyk een Roe meens onderdaan van Russische afkomst, was in 1949 wegens collaboratie met de Duitsers tot vyf jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Voorts kreeg hu een boete van ruim honderd miljoen frank (één miljoen gulden), terwijl zyn onrechtmatige ver kregen winsten ten bedrage van een mil jard frank (tien miljoen gulden) ver beurd werden verklaard. Na twee jaar van zijn straf te hebben uitgezeten, werd hem Mende als woonplaats aangewezen. In een schrüven aan het ministerie van buitenlandse zaken zegt Joanoviki, (zoals wij reeds schreven), dat er te Mende voor hem niet voldoende werkgelegen heid was om hem in staat te stellen, de maandelijkse termünen van zijn boete te kunnen betalen. Daarom had hy besloten naar het buitenland te gaan. Windsor een weelderig leven van slechte smaak leidt en dat zij het sno bisme en de vleierij van de kant van haar hofhouding aanmoedigt. Hij laakt de luidruchtige grappen makerij van prins Philip en zegt dat de beide koningskinderen „nog voor ze konden lopen al dat typerende ge baartje van de wuivende hand ken den, waarmee het gejuich van de mas sa wordt beantwoord". Hij betoogt dat de monarchie een schouwspel is dat opgevoerd wordt voor hysterische menigten, die zich er aan vergapen. In de ogen van de schrijver is de koningin afgedaald tót de rol van eenvoudige figurante. Voor de a.s. vacature van voorzitter van de Kon. Middenstandsbond is slechts één kandidaat gesteld, namelijk de heer P. G. van der Weele te Colijnsplaat. Op de op 23 oktober te Rotterdam te houden algemene ledenvergadering van de Kon. Ned. Middenstandsbond is de huidige voorzitter, de heer L. de Groot, voorne mens afscheid te nemen. Hij is 84 jaar. De heer Van der Weele is op 4 juni 1922 te Colijnsplaat geboren. Hij bezocht de o.l. School aldaar en de H.B.S. te Goes. In Leuven ontving hij een universitaire opleiding. De heer Van der Weele is mede-firmant van de handelsonderne ming fa. M. v. d. Weele te Colijnsplaat, is plaatsvervangend lid van de Sociaal- Economische Raad, bestuurslid van de Stichting v. d. Arbeid en lid van de looncommissie van deze stichting. Voorts is hij lid van de Raad van Toezicht van de Nederlandse Middenstandsspaarbank en plaatsvervangend voorzitter van de federatie van handelaren in hooi, stro en ruwvoeder. Het onderstaand Stukje uit De Volks krant geeft wel even te denken. De communistische leiders van Polen hebben al openlijk toegegeven, dat on der het sowjet-regime in hun van oudsher katholieke land het godsdien stige leven niet is verzwakt maar integendeel sterker en intensiever is geworden. Het religieuze verschijn sel is niet tot Polen beperkt gebleven. Ook in Rusland zelf heeft Kroesjef de ze ontdekking gedaan. De beweging „terug naar de Kerk" is het sterkst on der de ouden van dagen en de jeugd. Sinds enkele maanden is daarom een campagne gaande tegen de godsdienst. In de zeer katholieke Oekraïne heeft „Molod Oekraini" het officiële par tijblad voor de jeugd openlyk de hulp ingeroepen van het departement van justitie in Moskou, de MVD, en van de officier van justitie van Kief. Zij moeten gezamenlijk Michaelo Trembaljock onder handen nemen, zegt „Molod". Wat heeft Michael gedaan? Michael is secretaris van de Komso- molafdeling (staats-jeugdvereniging) van Baranowa in de westelijke Oe. kraine. Hij is katholiek en is in dg kerk getrouwd. „Molod" is van me ning, dat zoiets niet kan. En het kan ook niet. In dezelfde adem wordt ook nog een andere Komsomolleidster, Ste- panja Voronnik, genoemd. Zij trouwde ook in de kerk, na eerst een burger lijk huwelijk te hebben gesloten. Over de toeneming van de verkeerson gelukken schrijft het Handelsblad o.a.: Vooral ook de bromfietsers de goede niet te na gesproken zou men een betere kennis der verkeers regels toewensen. Om tenminste te be reiken, dat het tot hen doordringt, dat het zwierig nemen van een bocht met een veertigkilometervaart, zeker in stadsverkeer, uit den boze is. Welke praktische leermiddelen men ook uit denkt, welke methode men ook gaat volgen, hoofdzaak zal zyn, dat men alle verkeersdeelnemers brengt tot de gewoontevorming blijvende en scherpe aandacht te besteden aan hun ver keersgedrag. Want niet alleen oefening, ook gewoonte baart in dit geval kunst. „De Rotterdammer" schrijft: Er worden in ons goede land zo in een jaar heel wat referaten „afgesto ken". De krant pleegt er getrouw ver slag van te geven, al is zy wel genoopt, zich de nodige beperkingen op te leg gen. Er zijn referaten van minder en referaten van meer belang bij. Een belangrijk referaat lijkt ons wat drs. J. W. van Hulst, directeur van de Hervormde Kweekschool te Am sterdam en lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal voor de Christ Historische Unie, in het voorjaar heeft uitgesproken op de algemene vergade ring van de Schoolraad voor de Scho len met den Bijbel. Dit referaat was getiteld „De Chris- telyke School in de maatschappij van nu" en wy willen zeggen, zelden een helderder uiteenzetting te hebben ge hoord over de situatie van de scholen in de samenleving van vandaag. Wy achten het dan ook by uitstek gelukkig, dat tot publikatie van dit re feraat in brochurevorm is overgegaan. Lezing van deze brochure bevelen wy met drang aan by ieder, hy zy ouder of op andere wyze by het onderwys betrokken, wie de school ter harte gaat. (Verkrijgbaar by de Unie „Een School met den Bybel", Sweelinckstr. 39, Den Haag.)

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3