Zoons van geleerde vader: Pieter en Jacob Lansbergen Adjunct-directeur Gezondheidsdienst voor dieren ontslagen Zeeuwse Wandelingen Dokter en dominee Bijzondere financiering i.v.m. problemen D Landelijke demonstratie bietenoogstwerktuigen Zeeuwsch-Vlaanderen met in Nu nog niet te overzien iJierenasyl wordt te Middelburg uitgebreid Stichtingsbestuur achtte handhaven van dr. Grootenhuis niet langer mogelijk Twee argumenten Nederlanders en Vlamingen bijeen te Hedenesse Op woensdag 30 oktober a.s. XK geen griep. Met Pasen een bazar Nieuwe haven te Bruinisse wordt binnenkort aanbesteed Jonge Kerk bijeen te Goes MIDDELBURG Dinsdag 15 oktober 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 De reeds geruime tijd bestaande minder prettige verhouding tussen het bestuur van de Stichting Provinciale Gezondheidsdienst voor die ren en de adjunct-directeur, de heer G. Grootenhuis, hebben, zoals van de zijde van het bestuur ons gisteren is medegedeeld, dit bestuur genoodzaakt de uiterste consequentie uit de gang van zaken te trek ken: dr. Grootenhuis is met ingang van 1 januari 1957 ontslagen. De heer Jac. P. Lindenbergh, voorzitter van het bestuur, deelde gisteren desgevraagd mede dat het ontslag is verleend op grond van gezagsondermijning en belediging van de voorzitter door de adjunct- Öirecteur. De heer Grootenhuis is, naar wij gisteren vernamen, niet voorne mens in dit ontslag te berusten. De voorzitter deelde ons gisteren mede, dat het bestuur terwille van objectieve beoordeling en ter voorko ming van verspreiding van geruchten, niet wilde nalaten kort te reageren op de verschenen berichten. Het bestuur heeft, aldus de heer Lindenbergh, al vorens het enigerlei besluit in deze kwestie heeft genomen, de adjunct directeur dr. G. Grootenhuis, zowel in de vergadering van het dagelijks be stuur, als later in die van het bestuur, toegelaten en ten volle in de gelegen heid gesteld zijn zienswijze naar vo ren te brengen omtrent de punten, waarop in een week later gehouden vergadering het bestuur na ernstig be raad tot een besluit is gekomen. Op een verzoek ten tweede male te worden gehoord om het bestuur of 'n commissie te laten beslissen, is het be stuur niet ingegaan, wat het eerste be treft omdat in de vorige vergadering een uitvoerige en duidelijke gedach- tenwisseling met de betrokkene had plaats gehad, die het nemen van een besluit verantwoord maakte en, wat '1 niet aanvaarden van een commissie aangaat, omdat uiteindelijk het be stuur en niet zulk een commissie ver dere verantwoording voor de gang van «aken in de dienst zou hebben te dra gen, zodat het bestuur, naar het meen de, de beslissing aan zich moest hou den. Over de tweede vergadering van het bestuur, waarin een herhaalde ver schijning van dr. Grootenhuis onnodig werd geoordeeld, een „geheime" ver gadering, zoals deze is betiteld, merkte de heer Lindenbergh op dat omtrent het besprokene in de vergadering ge heimhouding werd opgelegd. Dit was het gevolg van het door dr. Grooten huis zelf geuite en redelijke verlan gen aan de gerezen verwikkelingen nog geen ruchtbaarheid te geven. Dit Vloeide uitsluitend voort uit de over weging, dat ontijdige publikatie van 'n voorgenomen ontslagverlening slechts de belangen van de betrokkene kon schaden, in een stadium, waarin zoda nig besluit langs andere weg wellicht alsnog kon worden voorkomen, aldus de voorzitter. Rechten Tenslotte wees het bestuur er op, dat nu het personeel dezer privaatrechte lijke Stichting niet in ambtelijk ver band werkzaam is, de gewone regelen Invoerstop bloemkool België-Luxemburg België en Luxemburg hebben bekend gemaakt dat zij met ingang van woens dag 16 oktober a.s. de invoer van bloemkool uit Nederland weer zullen stop zetten. Nog maar enkele dagen was deze export naar België en bloemkool naar België en Luxemburg Weer toegestaan. rr»o<-ïorïoljpg prlv en waarborgen van het civiele recht van toepassing zijn en er dus niet de gedachte, dat in deze naar willekeur minste grond is voor de gesuggereerde zou kunnen worden gehandeld. De wij ze waarop het bestuur tenslotte zijn besluit heeft genomen en de aangebo den voorwaarden, geven blijk, dat het bestuur met deze belangen niet licht vaardig omspringt, besloot de heer Lindenbergh. De heer Grootenhuis is, zoals wij reeds hebben bericht, geadviseerd ont slag te vragen, doch hij heeft dit ge weigerd. Naar wij vernemen is het ontslag voorgelegd aan de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau. Keurt die functionaris het ontslag goed, dan kan de heer Grootenhuis zich nog wenden tot de kantonrechter. Commissie De heer Lindenbergh deelde ons gisteren mede, dat de afd. Zeeland van de Maatschappij voor Dierge neeskunde heeft voorgesteld vóór het ontslag werd verleend een com missie in te stellen, die een onderzoek naar de oorzaken van de onprettige verhoudingen zou instellen. Het bestuur voelde hier niet voor, daar het de verantwoordelijkheid niet wilde overdragen aan een commissie. Daarna heeft het hoofdbestuur van de Ned. Maatschappij voor diergenees kunde de heer Grootenhuis nogmaals geadviseerd het stichtingsbestuur te verzoeken een commissie van onder zoek in te stellen. Dit verzoek is met. 8 tegen 3 stemmen verworpen door het stichtingsbestuur. De voorzitter wilde niet ontkennen, dat de adjunct-directeur moeilijke maanden heeft gehad, nadat het dage lijks bestuur hem, na het vertrek van de vorige directeur, dr. G. Wagenaar, niet als directeur had benoemd. Argumenten De heer Lindenbergh noemde daar na desgevraagd de twee argumenten voor het ontslag: gezagsondermijning (onderbreking) en belediging van de voorzitter. De heer Grootenhuis heeft zich voor het verdere verloop van deze onverkwikkelijke zaak van de steun van een juridisch adviseur verzekerd. Het bestuur der stichting heeft dit eveneens gedaan. Ontkenning De ontslagen adjunct-directeur ont kende, toen wij hem gisteravond om nadere inlichtingen vroegen, dat hij om geheimhouding heeft verzocht. Hij zei voorts er zich niet van bewust te zijn zich te hebben schuldig gemaakt aan gezagsondermijning en belediging van de voorzitter. Nu het ontslag aan de directeur van het Arbeidsbureau is voorgelegd, acht te de heer Grootenhuis het niet ge wenst, in afwachting van de beslissing commentaar te geven op de zienswijze en de uitlatingen van het bestuur. Swift speelde niet De landelijke korfbalcompetitie heeft in de afdeling 2e klasse, in welke het Middelburgse Swift uitkomt, een traag verloop. De Zeeuwse hoofdstedelingen kwamen deze week niet in het veld, terwijl HSV en DKC nog maar hun eerste wedstrijd speelden. HSV ver loor met 24 van Algemene en DKC met 34 van Olympiaan. Ready ging bij Zuiderkwartier om de volle buit (46) en handhaafde zich dus onge slagen en zonder verliespunten aan.de kop van de ranglijst, die er nu als volgt uitziet: Ready 48; Olympiaan 3—5; Zwervers 34; Algemene 34; Swift 32; Zuiderkwartier 31; DKC 1—0; HSV 1—0; DCZ 1—0; Achilles 2—0. Het afgelopen weekeinde hebben Vlamingen en Nederlanders een con ferentie gehouden in Hedenesse. Deze conferentie was georganiseerd door de Ned. Herv. organisatie In Dienst der Kerk. Niet in het minst door het prach tige weer is dit weekend bijzonder goed geslaagd. Over zeer belangrijke onderwerpen in deze tijd is men tijdens deze con ferentie met elkaar in discussie getre den. Zaterdagavond was er een forum dat vragen behandelde over het Del taplan en over de positie van de Vla mingen als kleine protestantse min derheid in een overwegend r.k. ge bied. Ter sprake kwam o.m. de leiding van de Belgische kerk en de verhou ding tot de Nederlandse kerken. De dagsluiting werd zaterdagavond ver zorgd door de heer Jedders, evangelist te Gent. Zondagmorgen hield ds. J. F. Wage- ner jr., Ned. Herv. predikant te Zou- telande, een morgenwijding. Voorts konden de aanwezigen deze zondag morgen een IKOR-uitzending beluiste ren van de kerkdienst in de Metho- distenkerk te Vilvoorde, waarin de eerste Vlaamse predikant, ds. A. Pie- ters, voorging. Voor mevr. Verkeste, hoofd van de Hedenessehuishouding, was het deze zondag een bijzondere dag. Zij vierde nl. haar verjaardag en natuurlijk kwa men de deelnemers aan deze conferen tie haar met dit feit gelukwensen. Gedurende de laatste jaren is de motorisatie op de landbouwbedrijven snel toegenomen. Van de mechanisatie kan dit nog niet in alle opzichten wor den gezegd. Het machinaal oogsten van gewassen, waarvan het te oogsten pro- dukt zich in de grond bevindt, heeft nog niet zo snel ingang gevonden. Hier toe behoort ook het gewas bieten, hoe wel met het machinaal oogsten hier van toch wel goede vorderingen zijn gemaakt. Van streek tot streek treden hierbij echter nog wel grote verschil len op. In Zeeuwsch-Vlaanderen is de oppervlakte, die machinaal wordt ge rooid nog betrekkelijk gering. Daarom zal ook in Zeeuwsch-Vlaan- Ingezonden mededeling (adv.) Eén beginnende hoes. is voor mij al het sein om keel en lucht wegen te zuiveren met ABDIJ SIHOOP/a 'AKKER SIROOP In het vorige artikel hebben we de levensgeschiedenis verteld van ds. Philippus Lansbergen. Nu wil len we het hebben over zijn beide zoons, die zo nauw betrokken wa ren bij de moeilijkheden van hun vader en die hem ook verdedigd hebben. Zijn oudste zoon Philip pus was minder bekend, hij was predikant te Kloetinge, waar hij in de kerk begraven is. Pieter Lansbergen De tweede zoon Pieter studeerde te De regering heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat tot nu toe niet is gebleken dat bij bepaalde beheerders, die belast zijn met de versterking van zwakke plaatsen in dijken tot „Deltahoogte", financiële moeilijkheden zich hebben voorgedaan. Mochten zich dergelijke gevallen toch hebben voorgedaan of nog voor doen, dan zal de regering deze nader bezien. De regering meent, dat men zich voor het verkrijgen van een juiste maatstaf niet moet baseren op de draagkracht van de, misschien kleine, waterkerende polder zelf. Dit zou zeer onbillijk zijn. Samenvoeging van gro tere gebieden tot een eenheid zal zo wel een beter bestuur en een betere technische outillage alsook een grotere draagkracht teweeg brengen, meent de regering. Van de zijde der Delta-com missie uit de Kamer werd hierbij aan getekend, dat in Zeeland door het vor men van grotere eenheden de draag kracht niet zodanig zal toenemen als in andere provincies, daar in deze pro vincie de gebieden, waarover de kos ten zouden kunnen worden omgesla gen, zeer begrensd zijn, m.a.w. dé wa terkerende polders bezitten weinig achterland. Voorts wenste de commissie gaarne van de regering te vernemen, of zij niet Het asyl van de Zeeuwse vereniging tot bescherming van dieren „Dieren in Nood" aan de Industrieweg te Middel burg is te klein. Het bestuur ziet zich zodoende genoodzaakt het bestaande ge bouw uit te breiden met een 15-tal ste nen kennels en voorts ligt het in de be doeling voor de zieke dieren, die nu in de „gewone" kennels onder gebracht worden een nieuw verwarmd apar- tement in te richten. Bovendien komt er binnenkort een aparte afdeling voor die- flen met besmettelyke ziekten. Met de uitbreiding, waarmee men het volgend voorjaar wil beginnen, is een bedrag van ongeveer f 10.000 ge moeid. Ter dekking van de onkosten zal omstreeks Pasen een bazar worden gehouden. Dit asyl is voor Zeeland enig in zijn soort, omdat er een kliniek aan verbon den is, waar een tweetal dierenartsen in voorkomende gevallen operaties verrich ten. De verzorging in het Middelburgse asyl is bijzonder goed en daar is het dan ook vermoedelijk aan toe te schrijven, dat alle zwerfdieren uit de gehele pro vincie naar de hoofdstad worden ge bracht en hun aantal is niet gering. Hier komt met name in de zomermaanden nog bij, dat een groot aantal logé's aangenomen moet worden, grotendeels dieren van mensen, die met vakantie gaan. In de afgelopen zomer moesten he laas tientallen logé's worden afgewezen omdat er geen plaats was. Mede daar door wordt de uitbreiding van dit asyl, dat 7 jaar geleden werd gebouwd, ter hand genomen. van oordeel is, dat, naarmate de uit voering van de Deltawerken vordert, het Deltagebied voor de oplossing van zoveel problemen en moeilijkheden zal worden gesteld, dat bijzondere finan ciering hiervan hetzij op grond van de Deltawet, hetzij op de wijze, voor zien voor ontwikkelingsgebieden, het zij op nog andere wijze alleszins zou zijn gerechtvaardigd. De minister is van mening, dat het voorlopig moeilijk is deze vraag con creet te beantwoorden. Wanneer hier over eventueel te zijner tijd eeri uit spraak zal worden gedaan en regelin gen zullen worden getroffen, zal dit in ieder geval slechts geschieden nadat ter zake met andere departementen overleg is gepleegd. Op een volgende desbetreffende vraag werd door de minister geant woord, dat het onderzoek" over een eventuele afsluiting van de Oude Maas nog gaande is. Enerzijds zou door een afsluiting de zoutgrens beter kunnen worden teruggedrongen, an derzijds echter zou een openhouden van de Oude Maas de veiligheid in de omgeving van Rotterdam bevorderen. Tweede waterkering Tenslotte is aan de regering ge vraagd nader aan te geven, wat haar standpunt is inzake de al dan niet noodzakelijkheid van een tweede wa terkering achter de dijken langs de Nieuwe Waterweg en de Westerschel- de. Het is echter de minister niet moge lijk reeds thans op deze vraag een de finitief antwoord te geven. Wel kan worden gezegd, dat de moeilijkheden bij de Waterweg veel groter zullen zijn dan bij de Westerschelde, waar op vele plaatsen reeds tweede kerin gen aanwezig zijn Oesterexport in september De oesterverzending in de maand sep tember was als volgt: Holland 178.669 kg (v. j. 195.420); België 1.608.257 (1.750. 224); Duitsland 119.030 (76.881); Engeland 92.675 (86.700); diversen 33.526 (17.760). De totalen waren: 2.032.157 (2.126.985). Leiden godgeleerdheid en wijsbegeerte. Hij werd eerst predikant te 's-Graven- polder en in 1611 beroepen als derde predikant van Goes. Vader en zoon dus in dezelfde plaats, iets wat wel niet zo dikwijls zal gebeuren. Vader en zoon wa ren het ook met elkaar eens in hun voor die tijd verlichte en goddeloze ideeën en ze deelden ook in hetzelfde lot: beide in 1613 afgezet als predikant te Goes. Een paar maanden voor deze afzetting was Pieter te Franeker gepromoveerd in de geneeskunde. Ook hierin had hij dus „een aardje naar zijn vaartje". Na zijn afzetting bleef hij te Goes wo nen en oefende er de geneeskunde uit. Liever was hij predikant gebleven en verscheidene jaren heeft hij pogingen ge daan om in zijn ambt te worden hersteld. Daarom bedankte hij ook voor een be roep naar Axel. In de kerkeraad zaten goede vrien den van hem met wie hij geregeld in contact stond. De kerkeraad had zelfs appèl aangetekend tegen zijn vonnis en enkele leden hadden ontslag geno men. Maar de pogingen waren vruch teloos. Zelfs zijn voorstel om zonder beloning de kerk te dienen werd afge wezen. Toen gaf hij zich definitief aan het werk onder de zieken. Ook schijnt hij zich te hebben bezig gehouden met landbouwondernemingen, want de Staten gaven hem vrijdom van lasten voor een poldertje dat hij Inge dijkt had. Naar Middelburg In 1639 vertrok hij als dokter naar Middelburg. Toen was hij een paar jaar weduwnaar. Hij had plannen om een nieuwe levensgezellin te kiezen. Waar schijnlijk op aanraden van zijn broer Ja cob, die hem attent maakte op de ver mogende weduwe van Elfsdijk. Hij ken de haar niet en daarom werd er contact gezocht via de post. De brieven die hij hij schreef schijnen niet zo erg kies en welvoeglijk geweest te zijn. In ieder ge val moest de rijke weduwe niets van hem en zijn geschrijf hebben en klaagde hem aan bij de kerkeraad, met overlegging van de brieven als bewijs. In de vorige week gehouden ver gadering van de gemeenteraad van Bruinisse, heeft burgemeester H. K. Michaëlis met genoegen geconstateerd, dat de 26 pas gebouwde zgn. „beste- dingsplichtwoningen" prima zijn af gewerkt en een keurige indrnk ma ken. Van deze woningen zijn er reeds 21 verkocht, de overige moeten ge serveerd blijven voor hoger personeel van de Deltawerken. Voorts deelde de burgemeester mee, dat het in de bedoeling ligt, binnen afzienbare tijd een nieuwe vissers haven in Bruinisse aan te besteden. Een gedeelte van de oude haven zal behouden blijven. Hierin zullen sche pen die averij hebben opgelopen en moeten worden gerepareerd, ligplaats krijgen. Deze schepen zullen dan geen hinder veroorzaken in de nieuwe haven. De begroting 1957 werd gewijzigd. De raad verleende machtiging aan B. en W. om de kaspositie van de gemeente te regelen/verbeteren. De schuld van de gemeente zal waar schijnlijk nog stijgen tot f 620.000, maar door verkoop van de bestedings plicht woningen en uitkeringen van het rijk hoopt men dat deze schuld aanzienlijk minder zal wprden. Dokter Lansbergen werd gecensureerd. Maar driftig en korzelig van aard liet hij het bier ntet bij zitten. Hij diende een akte van laster in en ontkende de brie ven geschreven te hebben. De Grallenstrijd Weldra kreeg hij gelegenheid zich op de kerkeraad te wreken. In die tijd han delde men over de vraag of de overheid het recht heeft zich met kerkelijke aan gelegenheden te bemoeien. De Geref. (Hervormde) kerk was Staatskerk en nu waren de meningen verdeeld over de kwestie hoever de Staat zich mocht in dringen in kerkelijke zaken. Een predi kant b.v. werd beroepen door het colle gium qualificatum, bestaande uit de kerkeraad en gedeputeerden van het ge meentebestuur. Ook op de verschillende dorpen was een van de rechten van de ambachtsheer, dat hij een belangrijke stem had bij de verkiezing van een pre dikant. Op last van de Classis Walcheren gaf de Middelburgse predikant Appollo- nius een geschrift uit, waarin te lezen was dat de kerken boven de bevelen van de magistraat verheven waren, dat de wereldlijke macht dus geen zeggen schap had in de kerk. Naar aanleiding hiervan regende het pamfletten voor en tegen. Een van de bekendste was een geschrift met een La tijnse titel, waarvan het eerste woord „Grallae" was, vandaar de naam Gral lenstrijd". Ds. Apollonius meende dat de schrijver ervan dokter Pieter Lansbergen was en schreef een tegengeschrift waarin deze er aardig van langs kreeg. Lansbergen was echter de schrijver niet en omdat hij nog een appeltje met de kerkeraad en met Ds. Apollonius te schillen had, diende hij tegen deze pre dikant een aanklacht In wegens laster. Maar de Middelburgse kerkeraad stond aan de zijde van hun dominé en liet Lans bergen voor zich verschijnen. Toen be kende hij dat hij wel wat te ver gegaan was en hij beloofde niet meer dan in de uiterste nood tegen de kerkeraad te zul len schrijven. Later kreeg hij ontslag uit alle stede lijke ambten die hij vervulde, zoals dok ter van het gasthuis, van de armen en het oude mannen- en vrouwenhuls. Dit zal wel een gevolg geweest zijn van de beroeringen, waarin zijn broer Jacob was gewikkeld. Daarom nog iets over deze broer. Jacob Lansbergen Toen zijn vader Philippus en zijn broer Pieter beide predikant in Goes waren, was Jacob Lansbergen daar ge- neerheer. Hij maakte dus de afzetting van beide mee en heeft zijn vader vu rig verdedigd. Vooral de aanklachten van de genees kundigen heeft hij bestreden. Bij de vele geschriften voor en tegen de geneeskun dige bemoeiingen van zijn vader, dik wijls vol venijn en hatelijkheden, nam hij het voor zijn vader op. Kwam het niet meer voor dat een predikant tegelijk ge neeskundige was? Om een voorbeeld uit de Bijbel te noemen: was de prediker Lucas ook niet een geneesheer? Evenmin als zijn vader en broer bleef hij te Goes wonen. In 1637 verhuisde hij naar Middelburg. Daar ging hij in de politiek. Hij werd raadslid, later schepen en in 1650 zelfs burgemeester. Een moeilijk jaar: 1650. De jonge stad houder Willem II was gestorven en men besloot geen stadhouder meer aan te stellen. Jacob Lansbergen was een van de hoofden van de Oranjegezinden, had dus zijn vijanden onder de staatsgezinden Bovendien woedde nog steeds de Gral lenstrijd, de strijd tussen kerk en staat. Al met al een onrustige tijd, ook in Mid delburg. Lansbergen heeft het ondervonden: zijn woning in de Spanjaardstraat werd ge plunderd, hijzelf vluchtte naar Den Haag. Daar heeft hij enkele jaren een drukke geneeskundige praktijk uitge oefend, zelfs oude Middelburgse vrien den kwamen hem consulteren. Juist 200 jaar geleden, in 1757, is hij daar gestorven. L. v. W. deren een landelijke demonstratie met bietenoogstwerkzaamheden worden ge houden. De opzet van de demonstratie, dia gehouden zal worden op woensdag 30 oktober a.s., is er juist op gericht om aan te tonen op welke manieren het oogsten kan worden gemechani seerd. Hierbij zal tegelijkertijd vol doende aandacht aan de machine* worden geschonken. Op 'n perceel, ongeveer 8 ha, zullen met 8 rooimachines vier oogstmetho- den worden gedemonstreerd, nl.: a. het rooien van dwarszwaden, waarna de bieten met een laadappa- raat op de aanhangwagens worden ga laden; b. het rooien op de langszwaden, waarna het opladen geschiedt met be hulp van een langszwadlader; c. het direct rooien op een meerij dende aanhangwagen; d. het rooien in een bunker, die op de trekker is gemonteerd. Hierbij wor den de bieten op de wendakker op een aanhangwagen gestort. De demonstratie wordt gehouden op woensdag 30 oktober a.s. van 10 tot 16 uur op de bedrijven van de heren Lievens en Van Oers te IJzendijke, ge legen aan de weg Oostburg-IJzendijke. Om 12.30 uur zal door ir. P. W. Bak ker Arkema, Rijkslandbouwconsulent voor landbouwwerktuigen, een korte beschouwing worden gehouden over de beoordeling van de machines. Hierna geeft ir. J. Jorritsma van het Instituut voor Rationele Suikerproduktie te Ber gen op Zoom zijn visie op de te ver wachten ontwikkeling van de bieten- oogstmethoden. Weckend prov. Herv. jeugdraad De provinciale Hervormde jeugd raad in Zeeland gaat op 26 en 27 ok tober a.s. een weekend in Hedenessa organiseren, waarop met leiders en le den der aangesloten clubs zal worden gesproken over de opzet van het chris telijk verenigingswerk en over de bin ding kerk-j eugd-j eugdverenigingen. De opening van dit weekend is op 26 oktober om 6 uur 's avonds. De voor zitter van de prov. Hervormde jeugd raad, ds. E. P. J. Jebbink van Kapelle, zal spreken over „Jeugd van nu". Ver der zijn er 's avonds verschillende ak- tiviteiten. Onder leiding van de heer A. P. Cornet te Goes zal worden ge sproken over „Hoe kunnen we de lite ratuur in ons clubwerk gebruiken".? „De Bijbelbespreking op onze clubs" vormt het onderwerp waarover onder leiding van de CJMV districtssecreta ris, de heer Jac. Sinke, zal worden ge sproken en onder leiding van wika W. Westerval wordt het uitspelen van ver halen beoefend. Zondagmorgen is er een kerkdienst waarin wika Wester val voorgaat en daarna wordt verder gegaan met het'groepswerk en groep- bespreking van zaterdagavond. Alleen zal de heer Cornet dan spreken over muziek. De bedoeling is dat ook de leiding van niet aangesloten jeugdver enigingen op deze conferentie aanwe zig is. Onder het motto „Waarom ben ik hier eigenlijk weg gegaan?" heeft de Jonge Kerk te Goes gisteravond in de Prins van Oranje een bijeenkomst ge houden. Een toespraak werd gehou den door ds. H. M. Strating, directeur voor het Maatschappelijk werk van de Provinciale kerkvergadering der Ned. Herv. kerk in Zeeland. Ds. Strating vestigde de aandacht er op, dat de veranderingen wij leven immers in een veranderde we reld in het leven van de laatste jaren hun oorsprong vinden in de technische sfeer. Dan komt de ver andering in de verbruikssfeer. En dit bepaald het levensgedrag en het le venspatroon van de mens. Voort* komen de veranderingen in de sfeer van de diepere levensovertuigingen. En dit moet de kerk zien, hier moet de kerk midden instaan, aldus ds. Strating. Het scheepje van de kerk vaart nog wel in Zeeland, zo zei ds. Strating, maar er moet terdege rekening wor den gehouden met de verschillend» stroomversnellingen. Drie van deza stroomversnellingen" noemde ds. Strating met name: a. de herverka veling en zijn gevolgen; b. het Delta plan en het Drie-eilandenplan en c. het diaconale werk van de kerk, dat ook zal moeten veranderen. Zal de moderne mens opgewassen zijn tegen de situatie van deze tijd, dan zal de kerk maatschappelijk werksters in dienst moeten nemen. Na de pauze werd een prettige dis cussie over deze dingen gehouden. De leiding van deze avond was in handen van de heer L. Pieters, jeugdouder- ling van de Ned. Herv. Kerk in Goes. Contactavonden P.Z.E.M. Jaarlijks wordt te Middelburg voor het personeel van de P.Z.E.M. in de gehele provincie een contactavond gehouden. Verscheidene avonden heeft men met ge heel eigen krachten een revue opgevoerd, welke van een zodanig gehalte was, dat de avonden waarop voor betalend pu bliek werd gespeeld vrijwel altijd uit verkocht waren. Ditmaal heeft de personeelsvereniging der P.Z.E.M. geen revue op het program, ma staan, doch een blijspel van mr. Plan ten: „Verdwijningen en Verschijningen", dat ook weer door eigen krachten zal worden opgevoerd. De contactavondeii voor het P.Z.E.M.-personeel worden ge houden in het Schuttershof op 19 en 21 november a.s.; voor betalend publiek zal men op 20 november optreden.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 2