Bevolking moet worden beschermd tegen straling atoomreactors Economische zaken belasten met coördinatie E. E, G. en Euratom LESTER PEARSON krijgt Nobelprijs voor de vrede P.V.O.A. ontvangt brief van Chroesjtsjew Egyptische strijdkrachten in Syrië circa 1500 man WEERBERICHT WESTEUROPESE UNIE Engeland en V.S. waren op de hoogte Vergiftigde man zijn echtgenote Overstromingen in Spanje PROJES1ANTS-CHRISTEL IJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Werkgeversverbonden bij dr* Drees Dr Drees antwoordt over uitsluiting park redacteur Verdacht van autodiefstal Snelheid van kunstmaan blijft afnemen Voormalig Canadese minister van buitenlandse zaken Brits atoomongeluk heeft gevolgen Reeds honderden mensen verdronken P.v,d.A. begint opinie-onderzoek Hoofdkantoor: L. Vorststraat 80, Goes Tei (01100) 2438; bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289 Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr 27, Tel. (01184) 3326; Temeuzen: Dijkstr. 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V.. Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, 2.40 per maand, f 7— per kwartaal. Losse nummers 13 cent.. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad A.R. en C.H. samen Den Haag (Zie pag. 3) D 13e Jaargang No. 3832 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: jacq de Smit Dinsdag 15 oktober 1957 Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 7.06 u., onder 17.44 u. Maan op 23.36 u., onder 14.04 u. Hoogwater woensdag 16 okt.: Vlissingen: 6.19 u. 1.53 m., 18.54 u. 1.67 m. Terneuzen: 6.47 u. 1.71 m., 19.21 u. 1.85 m. Wemeldinge: 7.55 u. 1.43 m., 20.21 u. 1.57 m. Zierikzee: 7.33 u. 1.24 m., 20.04 u. 1.38 m. Reeds tijdens een zitting van de assemblee van de Westeuronese Unie in mei is van gedachten gewisseld over het advies, dat de Raad van Europa had verzocht te willen uitbrengen over het stopzetten van de proeven met kernwapens. Destijds echter is niets besloten. In de maandag gehouden vergadering heeft men een advies ver strekt, waarin wordt verklaard, dat de deskundigen naar middelen dienen te zoeken om de bevolking te beschermen tegen de gevaarlijke uitstralingen van atoomreactors, cyclotrons en andere installaties, waarin kernreacties teweeg worden gebracht. Men is daarom voorstander van een conferentie van deskundigen, waar een rapport opgesteld zal worden over de aard en grootte van het gevaar, dat schuilt in de kemproeven. De assemblee geeft "erder als haar advies te kennen, dat een overeen komst over het opschorten van proe ven met kernwapens gesloten dient te worden in het kader van een alge meen akkoord aangaande de beper king en controle der bewapening, of schoon de opschorting van kracht zou kunnen worden nog voordat de ande re bepalingen voor zulk een algemene overeenkomst zouden zijn opgesteld. Het opschorten van de proeven moet evenwel afhankelijk worden gesteld van een doeltreffend internationaal controlesysteem en moet gebonden zijn aan het stopzetten van de pro- duktie van splijtbaar materiaal voor militaire doeleinden. Deze stopzetting zal uiterlijk van kracht moeten wor den aan het einde van de periode van opschorting der proefnemingen. Ook het stopzetten van de produk- tie van splijtbaar materiaal zal aan een strikte controle moeten worden onderworpen. Westen kan achterblijven De assemblee der Westeuropese Unie overweegt in dit advies, dat de ver dediging van West-Europa op het ogenblik afhangt van het afschrikkend effect van de kernwapens die in het bezit zijn van de V.S. en Engeland en is zich ervan bewust, dat het Wes ten achter kan blijven bij Rusland in de ontwikkeling van deze wapens. De vrees bestaat namelijk, dat een ongecontroleerde opschorting van de proeven eenzijdig zou kunnen blijven. Ook overwoog de assemblee dat een opschorting van de proefnemingen in de nabije toekomst die niet gevolgd zou worden door het stop zetten van de produktie van splijtbaar materiaal op geen enkele wijze een einde zou maken aan bewapeningswedloop, daar de producerende landen zouden kunnen voortgaan met het aanleggen van voorraden kernbommen. Naar aanleiding van vragen, gesteld door het Tweede Kamerlid de heer Vrolijk, over het tijdelijk uitsluiten van de parlementaire correspondent van de Volkskrant, heeft minister-pre sident dr. W. Drees meegedeeld, dat de betrokken journalist voortijdig be langrijke zakelijke mededelingen uit de miljoenennota heeft gepubliceerd. Naar de mening van dr. Drees is ui' verschillende publikaties in het be treffende artikel duidelijk geworden dat de journalist van de Volkskrant is Ingelicht door insiders. De regering acht het publiceren onoorbaar, juist wanneer dit de troonrede en de mil joenennota betreft. Wat betreft de troonrede en de mil joenennota is de regering de pers elk jaar zoveel mogelijk terwille. Dez< stukken worden vooraf ter beschikkinr van de pers gesteld en tijdens een persconferentie toegelicht. De regerin; meent dan ook van de pers te mogei verlangen, dat men niet eerder tot pu blikatie overgaat dan van regering' wege is voorgeschreven. (Van één onzer redacteuren) Naar wij vernemen heeft minister president dr. W. Drees gisterochtend een delegatie van de vier werkgevers verbonden ontvangen, die haar stand punt kenbaar kwam maken over het probleem welk departement belast moet worden met de verdere uitvoe ring van de Europese Economische Gemeenschap. De heren Meynen (lid van het Verbond van Prot. Christe lijke Werkgevers), mr. Rom Colthof en de heer Hagen (resp. secretaris en lid van het bestuur van het Verbond van Ned. Werkgevers), mr. Asser (be stuurslid van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond) en de heer Van Heyst (voorzitter van de rooms-katho- lieke werkgevers) hebben tijdens dit onderhoud de minister-president medegedeeld, dat naar hun mening, het departement van economische za ken belast moet blijven met de coör dinatie van het regeringsbeleid t.a.v. de E.E.G. en Euratom. Het Nederlands bedrijfsleven staat op het standpunt, dat het departement van economische zaken voor deze coördinatie het beste apparaat heeft. De afdeling Buitenlandse Economische Betrekkingen van dit departement acht het bedrijfsleven voor deze taak beter toegerust dan de economische afdeling van het departement van buitenlandse zaken. Ook hebben de vertegenwoordigers van de vier werk geversorganisaties aan dr. Drees ver klaard, dat het samenspel met het de partement van economische zaken niets te wensen overlaat. Dit stand punt van het industriële bedrijfsleven is uiteraard een grote steun voor het standpunt van de minister van econo mische zaken, prof. Zijlstra. In Haagse politieke kringen gaat het gerucht dat jhr. Van Vredenburg, thans vertegenwoordiger van de E.G. K.S. te Londen, bedankt heeft voor het aanbod om als directeur-generaal aan het departement van buitenlandse zaken zich te belasten met de econo mische coördinatie. Enerzijds schijnt het niet zeker te zijn, dat de regering er In zal slagen deze Londense post weer door een Nederlander te doen bezetten, anderzijds zou de heer Van Vredenburg, een succesvol diplomaat, er niet veel voor voelen deze functie te aanvaarden, zonder te weten welk departement tenslotte aan het langste eind zal trekken. Het kabinet heeft zich over deze zaak nog niet uitge sproken. Het heeft daarbij geen grote haast, want zowel de E.E.G. als Eura tom zullen eerst op 1 januari a.s. in werking treden. Zaterdag is te Willemstad hotel Intercontinentaal „El Curasao" ge opend In tegenwoordigheid van een groot aantal binnen- en bui tenlandse genodigden. Foto: Het nieuwe hotel, dat is gebouwd tus sen de muren van het oude water fort. Links is een deel van de schipbrug zichtbaar, die de twee delen van Willemstad verbindt. Troepen teruggetrokken uit Little Rock De Amerikaanse minister voor het leger, Brucker, heeft medegedeeld, dat de helft der duizend man federale luchtlandingstroepen, die naar Little Rock, in de staat Arkansas, zijn gezon den om aldaar de orde te handhaven, na de moeilijkheden die er waren ge rezen -'evolge de opheffing van de rasser iding voor de tot dusverre uitsluitend door blanke leerlingen be zochte plaatselijke middelbare school, weer naar hun garnizoen te Fort Campbell, in Kentucky, terug zullen worden gezonden. Voorts zullen 8.500 leden van Ar- kansa's nationale garde, die in federa le dienst waren opgeroepen, naar hun haardsteden terugkeren. 1.800 garde leden blijven nog in federale dienst. De douane te Sittard heeft de 30- iarige O. uit Arnhem en de 28-jarige K uit Apeldoorn aangehouden op ver denking in Nijmegen een Zwitserse personenauto gestolen te hebben. Zij waren tevens in het bezit van een ge laden revolver. Ze hoorden beiden thuis in een inrichting te Lunteren. Bij nader onderzoek door de Sittard- ze politie kwam vast te staan, dat ze zich tijdens hun weekeindverlof nog schuldig hadden gemaakt aan diefstal van een drietal auto's te Amersfoort en aan twee inbraken in Amersfoort en Arnhem. Van Sittard werden zij overgebracht naar Nijmegen. Rustig weer Aanvankelijk mist of laaghangende bewolking. Later op de dag verspreide opklaringen en droog weer. Weinig wind en weinig verandering in tem peratuur. Zaterdag heeft te Marcinelle in België een herdenking plaats ge vonden op het kerkhof, ter nage dachtenis aan de mijnwerkers, die bij de grote mijnramp in de „Bois du Cazier" om het leven kwamen. Op de 1 kolomsfoto zien we de kompels van de omgekomen mijn werkers temidden van de graven tijdens de plechtigheid. De andere foto toont Z.M. Koning Boudewijn, die aan de voet van het eenvou dige monument op de begraaf plaats een krans plaatste ter ere van de omgekomen mijnwerkers. Koningin Elizabeth voor Canadese televisie Koningin Elizabeth heeft in een rede voor de Canadese televisie verklaard te hopen, dat zij voortaan vaker Cana da zal kunnen bezoeken en dan prins Charles en prinses Anna zal kunnen meenemen. Zij hoopte in 1959 het gro te project om de St. Laurensrivier be vaarbaar te maken voor grote zee schepen, te openen. De Britse koningin heeft maandag middag in de Canadese hoofdstad Ot tawa de nieuwe zitting van het Cana dese parlement met het uitspreken van een rede geopend. De snelheid van de Russische kunst maan en het stuk raket dat haar be geleidt blijft geleidelijk afnemen. Dit betekent, dat de baan van de satellie ten om de aarde evenredig kleiner wordt. Per dag neemt de tijd die do kunstmaan nodig heeft voor een om wenteling om de aarde met 1,8 sec. af. Het raketdeel, dat aanvankelijk ach ter de „Spoetnik" aan zweefde, wordt door zijn grotere gewicht meer door de aarde aangetrokken. Zijn baan en omlooptijd worden sneller kleiner, waardoor het raketdeel 'n voorsprong krijgt op de satelliet. Maandag was deze voorsprong reeds acht minuten. Volgens de Engelse hoogleraar, prof. Alfred Lovell van de universiteit van Manchester, zal het raketdeel, dat voor de kunstmaan uitvliegt, binnen een week in de atmosfeer terecht ko men, dan een reusachtige vuurbal worden en tenslotte geheel verbran den. Amsterdam Naar uit een maandag te Moskou bekend gemaakt tijdschema voor de Russische kunstmaan blijkt, zal deze op woensdagmorgen 16 oktober te ruim kwart voor vijf (04.47 uur) bo ven Amsterdam passeren. Een minuut vroeger zal de satelliet boven Schot land (Glasgow) zijn en twee minuten later boven München in Zuid-Duits- land. De kunstmaan trekt dan dus van het noordwesten naar het zuid oosten een baan door de lucht. De Russische minister van defen sie, maarschalk Zjoekof, zal 17 okto ber Albanië bezoeken. Hij brengt op het ogenblik een officieel bezoek aan Zuid-Slavië. Het Notr^omité van het Noor se parlement heeft maandag mee gedeeld, dat het de Nobelprijs voor de vrede voor dit jaar heeft toegekend aan de voormalige Ca nadese minister van buitenlandse zaken, Lester Pearson. De prijs bedraagt 208.628 Zweedse kronen (ongeveer 140.000 gulden). NAVO De Nobelprijswinnaar werd in 1948 minister van buitenlandse za ken. Hij was toen ambassadeur m Washington. Hij behield zijn minis tersfunctie totdat de liberale rege ring in juni j.l. bij de algemene verkiezingen werd verslagen. Pearson, die 60 jaar is, is een der oprichters van de NAVO. De westelijke mogendheden wen- «ten hem indertijd als eerste secre taris-generaal der V.N., maar zijn verkiezing werd verhinderd door de Sowjet-Unie, die de Noor Trygve Lie in die functie wilde zien. Aan boerderijen in een gebied van ruim driehonderd vierkante kilometer rondom de Engelse atoomfabriek bij Calder Hall, waar dezer dagen door een ongeluk radio-actief stof is ont snapt, is maandag van overheidswege opgelegd geen melk meer af te leve ren. Het verbod werd uitgevaardigd door de Britse commissie voor atoom energie, nadat deskundigen hadden vastgesteld dat de melk door sterk verhoogde uitstraling gevaarlijk voor de consumptie was en men overleg met zuivelinstanties had gepleegd. De gevaarlijke melk zal in zee worden ge goten. Men verwacht dat de betrokken boeren schadeloos zullen worden ge steld. 9 De Italiaanse president, Gronchi, heeft maandag de onlangs door het Italiaanse parlement bekrachtigde verdragen van de Europese Gemeen schappelijke Markt «n Euratoom on dertekend. Een Jordaanse krijgsraad heeft maandag dr. Chaled Himsjawi, die een gevaarlijke communist wordt ge noemd, tot achttien jaar gevangenis straf veroordeeld. Admiraal Sir Charles Lambe is maandag benoemd tot opperbevelheb ber van de NAVO-strijdkrachten in het gebied van de Middellandse Zee. Het secretariaat van de p. v. d. A. deelt mede, dat de ambassaderaad en waarne mend ambassadeur van de Sowjet-Unie in ons land, de heer Kuznetzov, aan het partijbestuur van de p. v. d. a. een brief van de Russische partijsecretaris Cbroesjtsjew heeft overhandigd over de (itnatie in het midden-oosten. De brief is overigens „geheim". VOORKEUR De voormalige secretaris-generaal der v.N. Trygve Lie zei naar aanlei ding van de toekenning van de prijs aan Pearson: „Voor en na de tweeds wereldoorlog wijdde hij al zijn ener gie aan internationale taken. Voor zijn werk ln de V.N. vooral verdient Lester Pearson de voorkeur boven iedere an dere kandidaat". Pearson heeft jaren lang onver moeibaar voor een permanente strijd macht der V.N. geijverd. De vredesprijs ging in 1954 naar het bureau van de hoge commissaris der V.N. voor vluchtelingenzaken. In 1955 en 1956 werd geen prijs toegekend. De Egyptische strijdkrachten, die te Lataki» in Syrië zijn ontscheept, om vatten, volgens de Egyptische pers, eenheden infanterie en artillerie, als mede eenheden pantserwagens, waar onder voertuigen van Russische make lij. Ook zijn er escadrilles van de Egyptische luchtmacht naar Syrië ge zonden. De woordvoerder van het „State de partment" verklaarde, dat men in de V.S. reeds sedert half september wist dat Egyptische troepen naar Syrië zou den gaan. Hij wilde niet zeggen of Amerika in deze troepenverplaatsing een factor ziet die de spanningen in het Midden-Oosten kan vergroten. Een bataljon Amerikaanse functionarissen schat ten het aantal Egyptische militairen De algemene vergadering der V.N. heeft maandag, met vijftig stem men voor en negen onthoudingen, be sloten het vraagstuk van het uitschrij ven ener internationale conferentie, waarop een mogelijke herziening van het handvest zou moeten worden be studeerd, in haar volgende zitting op nieuw aan de orde stellen. dat naar Syrië wordt gebracht op een bataljon, d.w.z. duizend tot vijftien honderd man. De Britse regering hecht geen over dreven belang aan het zenden van Egyptische troepen naar Syrië. Het gaat hier om een klein aantal man schappen en de Britse regering was van hun bewegingen op de hoogte, zo zei een woordvoerder van het departe ment van buitenlandse zaken. De 28-jarige mijnwerker A. G. is vrijdag j.l„ op de dag van het over lijden van zijn vrouw in een zieken huis te Heerlen, door de recherche aangehouden. Hij wordt er van ver dacht zijn 28-jarige echtgenote, die na ziek te zijn geworden, enkele weken in een ziekenhuis werd verpleegd en aldaar overleed, te hebben vergiftigd De man ontkent alle schuld. Het echtpaar had geen kinderen. De Spaanse stad Valencia, die een half miljoen inwoners telt, is door overstromingen van de rest van Span je afgesloten. Er zijn tot dusver honderden mensen verdronken. De 4000 inwoners van de plaats Jerica, 65 km van Valencia, zijn gevlucht naar hoger gelegen ter reinen. Stortregens hebben de rivier de Tu- ria buiten haar oevers doen treden. Op sommige plaatsen in Valencia staat het water in de straten twee meter hoog. De meeste kleine boten in da haven zijn weggespoeld. Reddingboten worden thans over land van Alicante en andere plaatsen aan de oostkust naar Valencia vervoerd. Duizenden Valencianen zijn boven dien het slachtoffer van de Aziatische griep geworden. De weg van Valencia naar Madrid is door het water te Bunol afgesneden. Honderden auto's zijn gestrand. Hef- schroefvliegtuigen zijn ingeschakeld om geïsoleerde mensen te bevrijden. De havenplaats Sagunto, 25 km van Valencia, die door het water van de rivier de Palancia wordt bedreigd, is gedeeltelijk geëvacueerd. De Partij van de Arbeid gaat een op grote schaal uitgevoerd opinie onderzoek bij het Nederlandse volk instellen met als onderwerp „Bran dende politieke, sociale en economi sche kwesties". Daartoe zal aan 360.000 gezinnen, verdeeld over 540 gemeen ten, dezer dagen een lijst met 10 vra gen worden thuis bezorgd onder de titel „ideeënbus der democratie". De gestelde vragen bestrijken on derwerpen als denivellering, beste dingsbeperking, bezitsvorming, levens peil ten plattelande en in de stad, verkeersvraagstukken, samenstelling van het kabinet, sociale verzekering, het woonprobleem, militaire vraag stukken, communisme en gemeente lijke vragen.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1