Ds Ph. Lansbergen, predikant en natuurkundige in Goes r Zeeuwse Wandelingen „De aarde draait om de zon ILadi Antione Pinay formateur UIT DE KERKEN M. H. Boasson Zonen N.V. io en TELEVISIE J Burgerlijke stand TERNEUZEN Een ruime kerk Protestanten in Limburg Ongeluk in Britse atoomfabriek in Calder Hall Ontoereikendheid van symbolen „Ik vind het leuk Maandag 14 oktober 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 Juist 200 jaar geleden stierf Ja cob Lansbergen, volgens sommige schrijvers in juni, volgens andere in oktober 1757. De Lansbergens hebben een belangrijke rol ge speeld in de wetenschap. Deze Ja cob, maar vooral zijn broer Pieter en het allermeest hun vader Phi- lippus. We zullen dus ons verhaal beginnen met de geschiedenis van de vader. Zijn afkomst Philippus Lansbergen (ook wel ge schreven van Langsberge (n) werd in 1561 te Gent geboren. Een Zuid-Neder lander dus, die zijn -eerste ontwikkeling in Frankrijk kreeg. Daarna studeerde hij in Engeland godgeleerdheid en tegelijk ook wis- en natuurkunde. Op 20-jarige leeftijd was hij voorgan ger bij de Hervormde gemeente in Ant werpen. Daar is hij gebleven tot 1585, toen Parma de stad veroverde. Velen verlieten toen de stad, zoals b.v. de bur gemeester Marnix van St. Aldegonde. Ook Philippus Lansbergen vertrok naar de Noordelijke Nederlanden, waar hij korte tijd in Leiden heeft gestudeerd. Daar is hij getrouwd met Sara Lievaerts. Uit dit huwelijk zijn 6 zoons en 4 doch ters geboren, waarvan enkele vroeg ge storven zijn. Predikant te Goes In 1586 werd hij predikant te Goes. Volgens de berichten was hij ijverig in zijn dienstwerk. Door zijn studie had hij bovendien een grote voorliefde voor de natuur kundige wetenschappen en voor ster- denkunde. Bovendien was hij goed thuis in de geneeskunde. Dit laatste is hem noodlottig geworden. Niet dat het zo vreemd was dat predi kanten tegelijk geneeskundigen waren, dat kwam in die tijd wel meer voor. Hij had al verscheidene mensen geholpen, toen hij in 1612 bij de vrouw van de chi rurgijn Mr. Frederik werd geroepen. Niet als dokter, maar als predikant. Deze vrouw lag in haar kraambed met hoge koorts. Ds. Lansbergen werd bij haar ge roepen om haar in haar laatste ure bij te staan. Toen hij haar lijden zag diende hij haar een geneesmiddel toe waarin voor een vierde deel moschus (mushus) ver werkt was. De vrouw is gestorven, vol gens zijn vijanden het gevolg van het ge neesmiddel. Dit is echter niet te bewij zen, zonder het middel was de vrouw wellicht ook wel gestorven. Maar zijn vijanden grepen deze gebeurtenis aan om hem weg te werken. Veel vijanden Vijanden had Ds. Lansbergen nogal in Goes. Natuurlijk onder de dokters die in hem een concurrent zagen. Maar ook onder de regering van de stad. De domine's in die tijd namen meestal geen blad voor de mond wanneer ze toestanden in de gemeente zagen die hun niet aanstonden. Ook op de preekstoel werden allerlei zaken behandeld die de gemeentelijke politiek raakten. Debat is er niet in de kerk, niemand kon dus de domnie tegen spreken! Ds. Lansbergen had op de kiezers ge werkt om te trachten de benoeming tot burgemeester te verhinderen van de stadsdokter C. A. Zoetwater. Deze stond bij de kerkeraad slecht bekend, hij nam geen deel aan het H. Avondmaal. In Goes waren er velen die slechts in schijn de Hervormde leer waren toegedaan. Om een betrekking te kunnen bekleden moest men immers lid van de Staats kerk zijn? Maar tegelijk hadden velen sympathie voor de Roomsen. Zo iemand schijnt ook dokter Zoetwa ter geweest te zijn. Hij werd toch geko zen als burgemeester en was een heftig vijand van Ds. Lansbergen. Draait de aarde? Verder heeft de Goese domine zich veel vijanden gemaakt door zijn ideeën op het gebied der natuurwetenschap pen. Door de studie van de astronomie (sterrenkunde) kwam hij tot de over tuiging dat Copernicus gelijk had. Deze verkondigde dat de aarde draaide om haar as en de zon, dat de zon dus stil stond. In die tijd een uiterst verlicht en god deloos idee. Daarom was Copernicus ook door de Paus in de ban gedaan. In die dagen leerde men juist het tegengestelde: de aarde stond stil en de zon bewoog. Dit naar aanleiding van de uitroep van Jozua: „Zon, sta stil te Gibeon". Maar Ds. Lansbergen verdedigde zich, dat de Bijbel geen strenge natuurweten schap leert, maar de taal van het dage lijks leven spreekt. Zegt zelfs de geleerd ste astronoom niet in het gewone leven „de zon komt op", hoewel hij weet dat de wetenschap het andersom leert en be wezen heeft. Tussen de Bijbel en de na tuurwetenschap wilde Lansbergen geen tegenstelling zien. De Bijbel zag hij als het boek der Goddelijke openbaring, niet als een natuurwetenschappelijk leerboek. De natuur is „als een boek van God, waarin alle schepselen zijn als letters klein en groot." Ook bij Calvijn'is reeds de kiem te vinden die in deze richting gaat van het vrije wetenschappelijk on derzoek. Ontslagen In 1613 had er een vergadering plaats van de vier classes van Zeeland. Vele waren de grieven tegen Ds. Lansbergen: zijn bemoeiing op geneeskundig gebied, z(jn twist met de magistraat, maar voor al zijn „goddeloze" denkbeelden op het terrein van natuur- en sterrenkunde. De uitspraak van deze provinciale kerkelijke vergadering is dat er „een merkelijke onwille is van de gemeente tegen hem", met als gevolg: ontslag uit zijn bediening. Niet alleen van hem, maar ook van zijn zoon Pieter, sinds 1611 de derde predikant van Goes. Ds. Philippus Lansbergen verliet Goes en ging in Middelburg wonen. Buiten be diening gebleven kon hij zich daar ge heel wijden aan zijn lievelingsstudie. Er zijn heel wat geschriften van hem ver schenen op het gebied van natuur- en sterrenkunde, waarvan er ook vele zijn vertaald. Bijdrage De Staten van Zeeland gaven hem een bijdrage, zodat hij onbekommerd kon leven. Wel een bewijs dat hij niet alleen vijanden, maar ook vrienden had. Onder de geneeskundigen en ook in de kerkeraad van Goes. Een paar honderd gemeenteleden gingen uit de kerk en wilden zich bij Kloetinge voe gen en daar het H. Avondmaal houden. De dichter Jacob Cats stond ook aan zijn zijde en prijst hem: „Lansberge, waarde vriend, die met een zoet vermaken Ons van de aarde leidt en doet de hemel raken, Men prijze of lake uw werk, men spreke of zwijge stil, Men achte uw kloeke vond gelijk de Fame wil, Gij dient, hoe dat het ga, van mij te zijn geprezen; Want na gij uwe kunst en gunst mij hebt bewezen, Zo voel ik metterdaad dat ik des Heren werk Met gans een ander oog als eerstmaal overmerk. Want telkens als de slaap van mij is weggevlogen Hef ik mijn oogen op en worde dan bewogen Aldus te roepen uit: O glans, o helle schijn, Hoe groot, o groot gebouw, moet toch uw Schepper zijn." In 1632 legde hij zijn moegepeinsde hoofd voor altijd neer. In de Oude of St. Pieterskerk te Middelburg werd hij be graven. l. v. W. Ingezonden mededeling (adv.) VLIJTIG LIESJE. Een lezeres heeft voor haar verjaar dag een mooi exemplaar cadeau ge had en vraagt ons nu hoe de verzor ging precies is: U moet de plant eens per 2 k 3 weken kamermest geven, 1%2 gram per liter water. Een li ter is echter voldoende voor 10 plan ten tegelijk. Indien de groei slecht is, kunt u iedere week voeden. Is het blad goed donkergroen en de groei goed, adn om de 3 weken. Nooit mest ge ven als de aarde droog is. APPELPUDDING. Al zijn de appelen nog erg duur, toch wil 'n lezeres een appelpudding ma ken. Wel, hier volgt het recept: kg. zure bellefleuren, liter wa ter; sap van 2 citroenen; 150 gr. sui ker; 20 gr. gelatine: rode kleurstof. De appelen boren, schillen, daarna in schijven en deze vervolgens in nette kleine dobbelsteentjes snij den. Het water aan de kook bren gen, de suiker er in oplossen en de dobbelsteentjes appel ongeveer 3 minuten er in verwarmen. Als u een harde appelsoort heeft gebruikt, ko ken ze in die tijd niet fijn. Het ci troensap, de kleurstof en de opgelos te gelatine er mee vermengen en de massa onder af en toe roeren laten bekoelen, tot de appelblokjes niet meer naar beneden zakken. Dan een puddingvorm, die enige tijd met wa ter gevuld gestaan heeft, er mee vullen. VERBRANDE HAREN. Een lezeres is naar de kapster ge weest. Deze wilde haar wens bijzon der mooi maken en zei: „Mevrouw ik zal uw haar maar flink stevig permanenten". Dit had echter het gevolg, dat de haren van mevrouw helemaal verbrand waren. Kan ik hier nu zelf iets aan doen?, is haar vraag. Wel, lezeres, wij raden u ten sterk- President Coty van Frankrijk heeft vrijdag Antoine Pinay aan gezocht als kabinetsformateur. Pi nay, een conservatieve leider en oud-premier, heeft de opdracht aanvaard. Pinay, die 65 jaar is, is de derde for mateur in de huidige crisis, die vrijdag reeds elf dagen duurde. Hij verklaar de na zijn onderhoud met de presi dent, dat hij alleen een regering wil vormen als hij kan rekenen op de meerderheid in de Nationale Vergade ring. Zijn voorganger als formateur, Ple ven, heeft geprobeerd een nationale coalitie van republikeinse partijen tot stand te brengen, maar die pogingen strandden op een weigering van de ra dicalen. Ingezonden Meded. (adv.) MIDDELBURG NOORDSTRAAT 19-21 KARPETTEN - BEOOEN - GORDIJNSTOFFEN Onze toonzalen zijn voor het publiek toegankelijk op werkdagen van 8.30—12.30 en 25.30 's zaterdags 8.3012 (levering uitsluitend via de detailhandel) ste af, hier zelf aan te gaan knoeien. U maakt het eerder slechter dan be ter. Ga nog eens met de kapster praten. Misschien dat zij wel een middeltje heeft. Een goede oliebehan deling en kort knippen, zal het haar een heel stuk verbeteren. Natuurlijk moet u dan een tijdje met stijl haar lopen, maar na een paar maanden kan het heus wel weer opnieuw wor den gepermanent. BEREKENING ZIEKENFONDSPREMIE. In verband met bijzondere lasten, heeft de inspecteur het goed gevonden, dat ik wekelijks een extra aftrek krijg van f 14.en over dit bedrag berekent mijn werkgever dan ook loonbelasting en AOW-premie. Maar de premie ziekenfonds wordt naar mijn bruto loon berekend en is. dat juist? Inderdaad is dat juist, want de so ciale verzekeringspremies worden steeds naar het bruto loon bepaald. In geval van ziekte of ongeval etc., verwacht u ook een uitkering naar uw bruto loon. De dingen liggen bij de premie-berekening voor de so ciale wetten heel anders, dan bij het bepalen van het belastbaar inkomen. ALIMENTATIE-PLICHT. Wij zijn op huwelijkse voorwaarden getrouwd. Nu trekt mijn schoonmoe der bij-steun en socale zaken spreekt mij hiervoor aan. Maar is dit, gezien het feit, dat ik op huwelijkse voor waarden trouwde, nu wel juist? Inderdaad. Sociale zaken heeft het recht om de alimentatie te verhalen op grond van de Armenwet. Nu kan men zich daar nimmer van afmaken, ook niet door huwelijkse voorwaar den. Men kan daarin wel de ver houding onder elkaar regelen, maar zich niet op deze wijze onttrekken aan de wettelijke onderhoudsplicht. HET PAD. Al ruim 60 jaar heeft mijn familie haar grond kunnen bereiken via een pad over de grond van een buurman. Nu is mijn vader overleden en die buur man zet dat pad af met een hek, om dat moeder die grond heeft ver pacht. Kan dat zo maar? Hier is ze ker de mogelijkheid aanwezig, dat dit recht door verjaring verkregen niet zomaar teniet' kan worden ge daan. Positief kunnen wij zonder meer gegevens, deze zaak niet be oordelen. Stel u zich eens met een advocaat in verbinding, die alles kan rechercheren, ondermeer de koop- acten en de inschrijving in het ka daster. Geboren: Frans G., z.v. G. F. Herre- bout en J. A. Priemus; Suzanna, d.v. P. J. den Hamer en J. J. de Klerk; Nelly J. H., d.v. A. A. Coone en I. V. Goossens; Walter J. E., z.v. T. C. J. de Vos en A. A. L. van de Vijver; Lijda L. M., d.v. M. E. A. Talboom en N. R. M. de Ridder; Sara E. C., d.v. M. C. de Feijter en J. M. van Hoorn. Ondertrouwd: H. Huizing, 25 j. te Hulst en J. J. Beeldens, 24 j.; G. van Belzen, 25 J. te Arnemuiden en T. R. Dieleman, 29 j.; D. Elve, 29 J. en E. Ol- lebek, 20 j.; M. G. Dooms, 41 j. en A. Beeldens, 31 j.; W. H. van der Hooft, 26 j. te Zaamslag en A. J. Goeseije, 25 j.; J. Buursema, 30 j. en J. C. C. van den Brink, 20 j. Gehuwd: C. Meertens, 26 j. te Papen- drecht en C. Wisse, 22 J.; C. van der Straate, 18 j. te Goes en N. S. Harte, 18 j. Overleden: P. Vemimmen, 66 j., te Westdorpe, e.v. Ph. Ch. v. d. Veeken; M. C. Vroegop, 59 j., e.v. G. den Exter; M. H. Kaptein, 65 j.; R. S. A. Lauret, 10 dagen. SINT PHILIPSLAND Geboren: Marina S., d.v. j. J. Poppe en L. Neele. Gehuwd: J. Bosman, 25 j. en A. West broek, 25 j. Overleden: J. Boller, wed. van 1* den Engelsman, 91 j. s HEER ARENDSKERKE Geboren: Rosalinda S., d.v. J. Nieu- wenhuijse en A. N. Dieleman; Joanna E., d.v. L. van 't Westende en P. Verbart; Leijntje J., d.v. A. Almekinders en S. Nieuwenhuijze; Cornelia A. M., d.v. C. Verbart en H. M. Depondt; Anne-Marie F., d.v. K. G. Robijns en E. P. M. de Ruiter; Alita C., d.v. P. van Antwerpen en J. D. Geschiere; Elisabeth C., d.v. G. Moerdijk en J. van Baaien; Gerard C., z.v. A J. de Beste en G. M. M. Zandee. Gehuwd: J. van den Boomgaard, 24 j. en C. J. Markusse, 19 j.; M. J. Klompe, j, en G. J. Janse, 23 j.; B. D. Elsman, 28 j. en A. E. Vermet, 21 j. Overleden: A. Huisson, 52 j.; W. F. van de Kreeke, 18 j.; J. M. Korstanje, e.v. P. Weststrate, 77 j. c, Ds. G. N. Lammens van Kralingen maakt in het weekblad „Jong Gere formeerd" gewag van zijn verlangen naar een ruime gereformeerde kerk, waarin o.a. ook christelijk gerefor meerden een plaats vinden. Ik hoor allerlei stemmen vragen: „En dan al onze gezangen overboord, aangenomen, dat we tot een gemeen schappelijk belijden konden komen?" Ik vraag op mijn beurt: „Waarom?" Ik sprak toch over een ruime gere formeerde kerk!. Daarin mogen de christelijk gereformeerden de anderen geen lasten opleggen, die naar de vaste overtuiging van die anderen Christus hen niet oplegt. Maar zou een herenigde gereformeerde kerk niet zó wijd kunnen zijn, dat zij ook plaats biedt aan predikanten, die geen gezan gen zingen en de bevinding in hun prediking wat centraler stellen dan wij gewend zijn? Er zijn nog altijd fling wat gereformeerden, die het maar moeilijk hebben met ons gezangen bundeltje en naar wat meer aandacht voor de geloofsbevinding wordt on der ons m.i. niet ten onrechte ge vraagd. Liever wat variatie onder de gereformeerde belijders binnen één ruime kerk, dan een in drie stukken gehakte avondmaalstafel met chroni sche incidenten bij de spaanders. La ten we voorlopig als jongeren bidden en werken voor die ruime gerefor meerde kerk. Onlangs werd te Kerkrade een .mo nument van de mijnwerker" onthuld. Niettegenstaande er veel protestantse Een Engelse atoomfabriek in de buurt van Calder Hall het Britse atoomcentrum is vrijdag ontruimd nadat splijtbaar materiaal in een reac tor oververhit was geraakt. De 3.000 arbeiders van de fabriek waarin plutoniumpatronen worden gemaakt voor de ontsteking van A- en H-bom- men kregen de waarschuwing spe ciaal op te passen voor het gevaar van radio-actieve neerslag. Brandweerploegen pompten water in de desbetreffende reactor, waarin de uraniumpatronen gloeiend waren geworden. De arbeiders moesten zich onderwerpen aan een medische con trole. Enkelen werden met speciale vervoermiddelen naar huis gebracht. Volgens een woordvoerder van het gezagsorgaan voor de Britse atoom energie is het niet bewezen dat het publiek gevaar loopt. Later is bekend gemaakt dat de fabriek, behalve voor wat betreft de reactors, weer normaal functioneert. Het nabijgelegen atoom centrum Calder Hall is niet getroffen. De drie zonen van EDSEL FORD, naar wie het nieuwste product van de Ford Motor Company is ge noemd, gezeten in een Edsel Cita tion Convertible. Van links naar rechts ziet u: William Clay Ford, Benson Ford en Henry Ford H, de President van het Ford concern. Hun vader, Edsel Ford, de zoon van de stichter van de Ford orga- satie, was President van de maat schappij van 1919 tot aan zijn dood in 1943. HILVERSUM I (402 m) KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 935 Waterst. 9.40 Gram. 9.45 Lichtbaken, caus 10.00 V. d. kind. 10.15 Gram. 10.30 Schoolradio. 10.50 Ierse lied jes. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middagklok-noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Gram. 13.30 Lichte muz. 14.00 Gram. 14.30 V. d. vrouwen v. h, platteland. 14.40 Gevar. progr. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Ziekenlof 17.00 V. d. jeugd. 17.40 Beurs- ber. 17.45 Regeringsuitz.; Rijksdelen Overzee: Bauxietwinning in Suriname, door Drs. J. H. Raat. 18.00 Lichte muz. 18.20 Sportpraatje. 18.30 R.V.U.: Beroem de romanfiguren, door Dr. A. Saalborn. 19.00 Nws. 19.10 Commentaar op het nws. 19.15 Lichte muz. 19.35 Gram. 20.20 Katechisatie. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 Brabants ork. 21.30 In het hart van een beweging, klankb. 21.45 Pianorecital. 22.10 Orgelconc. 22.35 Ge- kondh.praatje. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II (298 m) AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De groente man. 915 Gram 940 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Lichte muz. 11.30 Sopr. en piano.-12.00 Piano en orgel. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Pia noduo. 15.30 V. d. zieken. 16.30 V. d. jeugd. 17.30 Jazzmuz. 18.00 Nws. 18.15 Act 18.30 Tokkelork. (I. d. pauze: Vraag- gespr.). 18.55 Paris vous parle. 19.00 V. d. kind. 19.05 Operamuz. 19.45 Toneelbe schouwing. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.15 Strijktrio. 22.55 Ik geloof, dat caus. 23.00 Nws.. 23.15 Beursber. te New York. 23.16 New York calling. 23.21 Act. 23.2524.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S: NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.15 22.00 Relais v. d. Duitse TV: Schlagers. BRUSSEL (324 m) 12.00 Gram. 12.15 Pianospel. 12.30 Weerber. 12.34 Pianospel. 12.55 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koer sen. 16.02 Gram. 16.30 Kamermuz. 17.00 Nws. 17.10 Zang en piano. 17.45 Boek- bespr. 18.00 V. d. jeugd. 18.30 V. d. sold 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Syndicale kron 20.00 Voordr. 20.30 Symf. ork. en sol 21.30 Omr. ork. 22.00 Nws. 22.11 Piano recital. 22.45 Operamuz. 22.5523.00 Nws. mijnwerkers zijn, was dit toch een rooms-katholieke plechtigheid. Ds. Ph. F. Faber, hervormd predikant te Hoensbroek, noemt dit in „Woord en Dienst" een illustratie van het isole ment der protestanten in die provin cie. Wij zijn én niet-rooms, èn niet-Lim- burger, en daarom kan men ons eigen lijk nergens goed plaatsen in deze rooms gekerstende Limburgse samen leving. Ik persoonlijk ben van mening, dat wij allereerst zullen moeten proberen ons isolement te doorbreken. Dit ver lamt en doet ons berusten in het feit een „Fremdkörper" te zijn. Wij moe ten de vraag toelaten: zou God er een bedoeling mee kunnen hebben, dat ook in deze provincie de kerk der refor matie is geplant? Kan in het isolement onze kracht liggen? Of moeten wij proberen een eigen protestantse Lim burgse levensstijl te vinden, waardoor we hier thuis geraken, en men ons ook niet meer als „immigranten" ziet. Het moet toch mogelijk zijn om als Lim burgse protestanten deel te nemen aan het volksleven, dat we onze ver antwoordelijkheid aandurven, en zo, solidair meelevend, tevens getuigend bezig zijn? In het „Weekblad van de Ned. Pro testantenbond" keert ds. B. Kristenten, hervormd predikant te Stolwijk, zich tegen het gebruik van symbolen in de kerkgebouwen. Onze kerken versierd met oud christelijke symbolen, zoals het mo nogram van X en P (de Griekse let ters voor Ch en R, als afkorting van CHRistus), of met de alpha en de omega (de eerste en de laatste letter van het Griekse alfabeth: Openb. 22 t 13), of met de tekening van een vi» (de letters van het Griekse woord voor vis, ichthus, zijn namelijk de begin letters van de Griekse woorden voor Jezus Christus, Gods Zoon, Heiland), of het lege kruis. Laat ons nu even eerlijk zijn. Wij lezen het nieuwe testament niet in het Grieks, maar in het Nederland. Dan moeten wij deze Griekse symbolen ook vervangen door begrijpelijke Neder landse. Wij zouden de afbeeldingen van de vis in onze kerken moeten ver vangen door bijvoorbeeld grote gieter» te gaan tekenen (God Is Een Toe vlucht En Rots: Ps. 62 8), of de alpha en de omega vervangen door de A. en de Z. Maar dan opeens doorzien wij de valse romantiek die bij deze exoti sche symbolen komt. In het Neder lands vertaald doen ze ons platvloer» en zelfs oneerbiedig aan. En dan dat lege kruis, dat opeens in alle kerken verschijnt. Uit angst voor beelden heeft men het lichaam van Christus er niet op afgebeeld, en dan noemt men het veel spitsvondig: „Het symbolische opstandingskruis". Ik vind dat nogal gezocht. Men zou even goed kunnen spreken van een graf- kruis of een hellevaartskruis: Ik be twijfel of op passen het kruis er nog stond, en zeker stond het niet in de hof van Jozef van Arimathea, waar de opstanding plaats vond. Ik geloof dat het hard tijd wordt, dat wij afstappen van het onvrucht baar geploeter met symbolen en sym booltjes, en eerlijk weer een plaats ge ven aan het beeld in de kerk, hetzij een wandschildering, glas-in-lood, tapijt, plastiek, of wat ook, maar dan aan een levend symbool dat het wezen vaak zoveel beter kan weergeven dan onze overvloedige, stuntelige woor den! Ds. M. Groenenberg bericht in „Her vormd Amsterdam", dat hij gekozen is als lid van de generale synode. Hoe deze verkiezing toeging beschrijft ds. Groenenberg als volgt: 'k Moest de vergadering uit, opdat men beter over mij zou kunnen „rod delen", zoals we dat spottend noemen. Ik voelde me als iemand, die examen gedaan had. 't Duurde lang en ik dacht: je zakt. Maar toen ik binnen kwam en de stemming plaats vond, ge beurde deze bij acclamatie. Ik moet zeggen, dat ik dat leuk vond. En ik vond het ook leuk om lid van de sy node te worden. „Leuk" lijkt een ver keerd woord. De synode is nu eenmaal het hoogste lichaam in de kerk. En als je er lid van bent, ben je zelfs „hoog eerwaard" geworden (denkt u er om!) U zult zeggen: de paus zal na z'n be noeming tot paus ook niet gezegd heb ben: ik vind het leuk om paus te zijn. Daar gebruik je andere, plechtiger woorden voor. Toch laat ik het maar staan. Dat andere voel ik ook wel: de verant woordelijkheid en zo. Maar ja, ik vind het ook leuk. En dat moet er bij ko men, dacht ik. Ik vind het leuk om eens rond te kijken en te luisterer in het hoogste college onzer kerk en daar mee te spelen. Ik bezit nu eenmaal een zekere kerkelijke nieuwsgierig heid, Ik maak me er geen romantische voorstellingen van, dat niet, als de synode vergadert, schijnt het hard werken te zijn en de stof is vaak aller minst amusant. Leider volksgezondheid in Zeeland Tot leider van de Dienst der Geeste lijke Volksgezondheid in de Provincie Zeeland is benoemd de heer J. Dorsman, psychiater te Santpoort, die deze benoe ming heeft aangenomen en op een nader overeen te komen datum in functie zal treden. De sleepboot „Holland" is gisteren om één uur van Terschelling vertrok ken naar het 1700 ton metende Neder landse schip „Frejo", dat 15 mijl van het lichtschip Elbe 1 met een gebroken stuuras ligt. De zeesleepboten „Clyde", „Oost zee" en „Poolzee" hebben dezer dagen het 4214 brt metende Venezolaanse m.s. „Ciudad de Barquisimento" vlot gesleept, dat op 26 september aan de grond was gelopen bij „Pitahaya Is land" voor de haven van Guanta (Ve nezuela).

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 4