EGYPTISCHE Syrië geland troepen in „Spoetnik" komt dichter bij de aarde Tankboot in brand bij de Elbemonding: 4 vermisten Militair bondgenootschap tussen beide landen A-griep woedt in Europa Veertig jaar Marine-luchtvaart Auto te water: ZES PERSONEN VERDRONKEN Oostduitsers moesten geld omwisselen KADAR Thans 130 maal rond geweest Na aanvaring met Fins 'schip In Albert'kanaal Premier Macmillan op conservatief congres COMMUNISME HEEFT ONDERSCHEID TUSSEN OORLOG EN VREDE WEGGEVAAGD PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND TWEE JAAR GELEDEN MILITAIR GEMEENSCHAPPELIJK COMMANDO Rosenbergs gaven plan voor satelliet aan de Russen waarschuwt Voortdurend in oorlog met communisme Hongaars blad in Oostenrijk verboden Onderhoud Hoessein met Feisal 90, Goes geen gehoor: zb03; Chefred. (01100) 2970; giro n: Middelburg; Kor- 15. Tel. (01180 2009; sje Buskensti 27, Tel. "id, Terneuzen: Dijkstr 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Comtre N.V.. Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, 2.40 per maand, f 7per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m-m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad i3e Jaargang No. 3831 Hootdredacteur; r. hagoort Directeur: jacq de Smit Maandag 14 oktober 1957 c Verrassingen in voetbalcompetitie (Zie pagina 2.) Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 7.04 u., onder 17.47 u. Maan op 22.25 u., onder 13.25 u. Hoogwater dinsdag 15 okt.: Vlissingen: 5.29 u. 1.72 m., 17.55 u. 1.83 m. Terneuzen: 5.57 u. 1.89 m., 18.20 u. 1.99 m. Wemeldinge: 7.10 u. 1.56 m., 19.29 u. 1.66 m. Zierikzee: 6.50 u. 1.35 m., 19.12 u. 1.46 m. Eenheden van de Egyptische strijdkrachten zijn zondag dag in de Syrische haven Latakieh ontscheept, in overeen stemming met het militaire bondgenootschap tussen Syrië en Egypte. De Egyptische radio heeft gemeld, dat verscheidene een heden van de Egyptische vloot zich in Latakieh bevinden en er voor onbepaalde tijd zullen blijven. Sinds midden-september zijn Egyptische versterkingen onafgebroken Syrië binnenge stroomd teneinde het defensieve vermogen van Syrië te ver groten. Het bericht van de landing van Egyptische troepen in Syrië is door een woordvoerder van het gemeenschappelijke com mando van het Syrisch-Egyptische leger in Damascus beves tigd. Syyië heeft bij de V.N. geprotesteerd te gen wat het noemt het samentrekken van Turkse troepen bij de Syrische grens. Op 10 oktober protesteerde Syrië bij Turkije tegen het houden van voortdurende be togingen gepaard met provocerende da den bij de Noordsyrische grens. Turkse vliegtuigen zouden herhaaldelijk het Sy rische luchtruim geschonden hebben Turkije heeft gezegd, dat het geen agres sieve oogmerken heeft tegen welk land ■ook en dat maatregglen welke langs de grenzen waren genomen van defentieve aard waren. Officieel bezoek Volgens een officieel communiqué van het opperbevel der Syrisch-Egyptische strijdkrachten zijn te 14.30 uur zondag middag Egyptische troepeneenheden in Latakies aangekomen, begeleid door vlooteenheden en luchtstrijdkrachten van Syrië en Egypte. Verscheidene eenheden van de Egyptische vloot zullen voor on bepaalde tfld in Latakieh bljjven. Zij worden geacht een officieel bezoek te brengen. - Egypte en Syrië besloten twee jaar geleden tot de instelling van een ge meenschappelijk militair commando. De overeenkomst werd een jaar geleden uit gebreid tot Jordanië waarbij de strijd krachten van Syrië, Egypte en Jordanië onder generaal-majoor Abdel Hakim Amer, de Egyptische minister can oorlog en opperbevelhebber, werden gesteld. Een maand geleden brachten Syrische militaire bevelhebbers een bezoek aan president Nasser van Egypte. Er werd toen bekendgemaakt, dat zij gesproken hadden over coördinatie van militaire plannen op grond van de overeenkomst. Turkse grens Onlangs hebben zich schermutselingen voorgedaan aan de Syrisch-Turkse grens. Een op de vijf Parijzenaars lijdt «an griep. De Franse hoofdstad telt vijf miljoen inwoners. Ook in talrijke streken van de Sow- Jet-Unie woedt de Aziatische griep. Het gehele medische apparaat is ge mobiliseerd. Artsen, verpleegsters, personeel dat te maken heeft met de produktie en verkoop van levensmid delen, P.T.T.-ambtenaren en het per- toneel van transportondernemingen tullen met voorrang tegen de ziekte worden ingeënt. In Engeland en Wales heeft de A- griep de vorige week aan 42 mensen het leven gekost. De week daarvoor waren er 282 slachtoffers. Tot dusver heeft de influenza dit jaar in Enge land en Wales 1196 slachtoffers ge- eist. In dezelfde periode vorig jaar waren er 1078 gevallen met dodelijke afloop. In Brussel is een vijfde deel van de bevolking ziek. Het Oostenrijkse ministerie van so ciale zaken heeft griep-serum in Ame rika besteld om de schoolkinderen in te enten. In Wenen zijn meer dan 30.000 schoolkinderen, 5000 militairen en een duizendtal politiemannen ziek. Utrecht signaleerde de kunstmaan Hedenochtend Is de kunstmaan of het begeleidend scherm op de sterrewacht te Utrecht waargenomen. Te 4 uur 50 minu ten 12 seconden Nederlandse tijd pas seerde hjj even ten zuid-westen van de laatste ster van de staart van de Grote Beer, een minuut later ging hjj langs de ster Beta van de Leeuw. Het te Bonn verschijnende Westduitse dagblad „Abendpost" meldt In een be richt uit Cairo, dat enkele voormalige vooraanstaande nazi's zich thans als eer zame Mohammedaanse burgers in Egyp te hebben gevestigd. Het blad noemt: Fritz Roessler, voor malig nazi-leider in Saksen, die er in de eerste jaren na de oorlog in was geslaagd zich onder de naam ,,Franz Richter" tot lid van de Westduitse bondsdag te laten kiezen. Hij woont thans te Cairo, waar hij onder de naar „Achmed Fritz Roess ler" als lid der „Mohammedaanse broe derschap" is ingeschreven. Ook de gewezen nazi-propagandist Jo hannes von Lehr is thans tot de Islam „bekeerd". Hij woont eveneens in Cairo en heet thans „professor dr. Omar Amin' von Lehr" In de „Salzburger Nachtrichten" van zaterdag zijn een Pool, een Tsjech en een Hongaar afgebeeld, die staande achter een prikkeldraadversperring langs de grenzen hunner landen, met verlangende blikken naar de door de oneindige ruim te zwevende Russische kunstmanen sta ren.. Het bijschrift luidt: „waarom laten ze ons nou ook niet het heelal ingaan? Wij zijn toch ook satellieten". De twee Amerikaanse atoomspionnen Ethel en Julius Rosenberg, die in 1953 in de V.S. werden terechtgesteld, zouden in 1947 geheime gegevens over het Ameri kaanse plan voor het lanceren van een aardsatelliet aan de Russen hebhen ver schaft. Volgens de officier van justitie zouden de Rosenbergs ook de wiskundige oplos sing van de vraag, hoe kernenergie voor de voortstuwing van vliegtuigen kan worden gebruikt, de Russen in handen hebben gespeeld. Naar de „Chattanooga Times" weet te melden, heeft een groep Duitse deskun digen op het gebied van geleide projec tielen ruim een jaar geleden tevergeefs getracht van het Amerikaanse ministerie van defensie toestemming te krijgen voor het lanceren van een aardsatelliet. De toenmalige minister, Charles Wilson, had laten weten, dat het Amerikaanse leger, waarvoor de Duitsers werkten, zich niet mocht begeven op het terrein van de ma rine. Het lanceren van een kunstmaan is namelijk aan de marine toevertrouwd. De Duitsers hadden gebruik willen ma ken van de raket Jupiter", waarmee op 26 september van het vorige jaar een hoogte van 960 km. zou zijn bereikt. De Hongaarse premier, Janos Kadar, heeft in een zaterdag gepubliceerde rede gewaarschuwd, dat alle pogin gen, om „provocaties" uit te lokken bij de herdenking van de opstand van vorig jaar oktober, neergeslagen zul len worden. In een toespraak, die hij vrijdag voor het centrale comité van de Hon gaarse communistische partij heeft uitgesproken, zei hij, dat men hier en daar „over imperialistische radiosta tions, maar ook in Hongarije zelf", stemmen kan horen over „reactionai re dromen" in verband met de ko mende verjaardag van de oktober revolutie van vorig jaar. Kadar pleit te verder voor grotere eenheid, disci pline en kameraadschap bij de strijd krachten, de politie, grenswacht en militie. De omloopsnelheid van de Ru& sische kunstmaan neemt langzaam af. Zaterdag deed zij 59 minuten en 57 seconden over een reis om de aarde. De snelheid van het ra ketgedeelte dat de satelliet bege leidt neemt echter minder snel fif en het gevolg is dan ook, dat het de kunstmaan heeft ingehaald, Dat is op 10 oktober reeds gebeurd F" Na de toespraken, die op het vliegkamp Valkenburg wer den gehouden ter gelegenheid van het veertig jarig bestaan van de Marine Luchtvaart dienst, vond een défilé plaats, dat werd afgenomen door schout bij nacht vlieger J. M. van Olm. De foto geeft een beeld van het défilé voor de autoriteiten en genodigden. De 672 ton metende Duitse tankboot „Pamela" uit Hamburg is zaterdag nabij het lichtschip Elbe in brand geraakt. Vijftien van de opvarenden van het zin kende schip werden opgepikt door het Duitse schip „Simon von Utrecht", Er worden twee leden der bemanning en twee vrouwen vermist. De brand aan boord van de „Pamela" ontstond door een ontploffing, die weer een gevolg was van een aanvaring met het 1487 ton metende Finse söhip 'Elio'. Het brandende wrak is door een ber gingsvaartuig op sleeptouw genomen naar Neuwerk. Zondagmorgen omstreeks negen uur is een grote personenauto met zes personen uit Maastricht in het Albertkanaal gereden nabij de sluis van Ternaaien ter hoogte van de Stop van Ternaaien. Onmiddel lijk ingestelde reddingspogingen van omliggende schippers faalden, omdat de auto te diep onder water lag. Later heeft een duiker van de dienst van de scheepvaart een kabel om de auto weten te bevestigen doch pogin gen om de auto door middel van vrachtwagens uit het water te trek ken mislukten doordat een kabel brak. Tenslotte heeft men, zes uur na het ongeval, met twee nieuwe kabels en met mankracht de auto op het droge gebracht. Alle zes inzittenden bleken verdronken. Het waren de heer Fr. S. Lejeune, 3 jaar, zijn 61-jarige echtgenote M. „Het communisme heeft elk on derscheid, dat vroeger gemaakt werd tussen oorlog en vrede, weg gevaagd. Het communisme bete kent een voortdurende oorlog", aldus heeft premier MacMillan van Engeland zaterdagmiddag op een openbare bijeenkomst na af loop van het jaarlijkse congres van de Britse conservatieve partij te Brighton verklaard. Hij zei dat het communisme niet alleen van buitenaf maar ook van binnenuit, door middel van propaganda en intimi datie, het Westen tracht te verzwakken. Daarnaast ageert het communisme ook in gebieden, die van vitaal belang zijn voor de westelijke mogendheden, zo ver- volgde de premier. Hier werden natio- doeleinden te dienen. Tegen deze taktiek moest het Westen zich met alle middelen verzetten. „Wij beschikken over eèn drievoudig schild: de gezamenlijke bedoelingen en de morele invloed van ons Gemenebest, de groeiende solidariteit van West-Euro pa en ons bondgenootschap met de V.S." Over het laatste punt zei MacMillan, dat de V.S. In 1954 In het Verre Oosten be reid waren geweest, alleen te handelen, terwijl Engeland toen meer voelde voor een gematigd optreden. Een jaar geleden was deerentegen Amerika het niet eens geweest met het Brits-Franse optreden tegen Egypte. De Brits-Franse opvatting dat het de Sowjet-Unie was, die in het Midden-Oosten stookte, was toen niet aanvaard. Thans zon echter wel niemand ontkennen, dat die analyse juist was ge weest. Vervolgens verklaarde de premier, dat de westelijke mogendheden talrijke voor stellen tot ontwapening hebben gedaan, maar dat de Russen hierop slechts met propagandistische argumenten hadden geantwoord. Hij was van oordeel, dat het bezit van de waterstofbom door het wes ten nog steeds een afschrikwekkend middel tegen een eventuele Russische aanval vormt. In Europa was de Sowj et- opmars tot staan gebracht, terwijl ook de toestand in het Verre Oosten, hoewel nog steeds precair, minder zorgen baart daD één of twee jaar geleden. De jongste ge beurtenissen in Syrië zag de premier als H. Lejeune-Krans, de 63-jarige mevr. E. M. Kerbusch-Kraft, haar 17-jarige dochter 'M. Th. G. Kraft en een jong echtpaar Linders-Kondaghs. De jonge vrouw was een nichtje van mevr. Le jeune. Het gezelschap was op weg naar Luik. Men is vermoedelijk door de dichte mist die er heerste, te water gereden. Assemblee der W.E.U. De assemblee van de Westeuropese Unie heeft tijdens haar zitting van za terdag met 40 stemmen bij 16 onthou dingen het rapport van de Nederlandse gedelegeerde Van der Goes van Naters goedgekeurd, waarin de raad van mi nisters wordt aanbevolen als leidend beginsel aan te nemen, dat een Euro pese assemblee in het bijzonder over een aantal bevoegdheden en volmach ten behoort te beschikken. Deskundigen zijn van mening, dat de 'vervaardiging van kernwapens in Engeland zal worden vertraagd door het ongeluk in de kernenergie- fabriek te Windscale, waar splijtbaar materiaal in een kernreactor over verhit is geraakt. De Oostenrijkse minister van bin nenlandse zaken heeft de verschijning van een blad van Hongaarse vluch telingen, „Ut es Cel" genaamd, dat te Salzburg verscheen, verboden van wege bijdragen daarin die „anti-de mocratische en anti-semitisch" geacht worden. De hoofdrèdacteur had reeds een waarschuwing gekregen in mei en het blad was .toen in de kampen van Hongaarse vluchtelingen verboden. Kortgeleden heeft de Hongaarse regering bij de Oostenrijkse gepro testeerd tegen het in Oostenrijk ver schijnen van Hongaarse emigranten bladen vanwege hun aanvallen op de regering te Boedapest. DE BILT ZEGT: Rustig herfstweer In de ochtend plaatselijk mist. Op een voorbeeld van de ondermijnende ac-klaringen en droog weer. Ongeveer tiviteit van het communisme. dezelfde temperatuur als gisteren. en zaterdag had het raketgedeeltaj al een voorsprong van 3 minuten of 1.500 km op de kunstmaan. Fr. Allen Hynek van het Smithssonlaa Institute in Cambridge (Massachuetts) heeft zaterdag verklaard, dat volgens rapporten van waarnemers de satellieten van de kunstmaan een gedeelte van de raket waarmee zij gelanceerd is en de beschermende kap uiteen beginnen te vallen. In Moskou heeft men de satel liet en het raketgedeelte zaterdagochtend duidelijk met het blote oog kunnen waarnemen. Zondagavond zijn in de buurt van Syd ney code-signalen van de „Spoetnik" op gevangen, die honderd maal krachtiger waren dan de aanvankelijk uitgezonden seinen. Zondagmiddag hebben de kunstmaan en de „moederraket" de 130ste tocht om de aarde volbracht. Een Russische na tuurkundige heeft voorspeld, dat de sa telliet nog vele weken in hogere sferen zal vertoeven. Hij acht het niet uitgeslo ten, dat hoewel de raket in de dichters lagen van de atmosfeer grotendeel zal verdampen, stukken metaal op aarde te recht zullen komen. Professor Bertil Anders van het obser vatorium te Lund in Zweden is erin ge slaagd de kunstmaan zondagochtend te fotograferen. Rusland wil Syrische katoen kopen De Syrische minister van economi- sche zaken, Ghali Kellas, heeft mee» gedeeld, dat de Russische handels attaché namens zijn regering heeft la ten weten, dat Rusland onmiddellijk 10.000 ton katoen van Syrië wil kopen. Voorts had hij meegedeeld dat de Sow- jqf-Unie hetzelfde wil met dat deel van de tarweoogst en gerstoogst, dat Syrië zelf niet nodig heeft. Moskou protesteert bij Denemarken De Sowjet-Unie heeft zaterdag bjj Denemarken geprotesteerd tegen da uitwijzing van een Russische tolk van de militaire attaché van de Sowjet- ambassade te Kopenhagen, die op 2 oktober Denemarken moest verlaten, omdat hij getracht had „op onregel matige wijze" inlichtingen over gehei men betreffende de Deense defensie te verkrijgen. De tolk, Smirnof, was de derde Rus, die dit jaar Denemarken moest verlaten. Koning Hoessein van Jordanië en Koning Faisal van Iraki hebben zon dag een bespreking van vijf uur ge had over Arabische aangelegenheden, in het licht van het bezoek van ko ning Saoed van Saoedi-Arabië aan Libanon. Uit betrouwbare bron ver luidt, dat koning Hoessein en koning Faisal gesproken hebben over econo mische en militaire zaken die hun landen aangaan. In Oost-Duitsland heeft de be volking gisteren alle bankbiljetten moeten inwisselen. Voor iedere in gewisselde Oostmark kreeg men een nieuwe terug. In de nacht van zaterdag op zondag heeft het Oost- duitse kabinet tot deze maatregel besloten, aldus maakte premier Otto Grotewohl gisteren in een uitzending voor alle Oostduitse radiostations bekend. Grotewohl zei, dat deze maatregel nodig was geworden om de Oostduitse bevolking en de economie te bescher men tegen manipulaties en speculatie» van monopolisten en militairisten in West-Duitsland en West-Berljjn. Wij weten al lang, aldus Grotewohl, dat monopolisten en militairisten in West- Duitsland in het bezit zijn van bepaal de hoeveelheden marken van de Oost duitse circulatiebank en dat zij ermee speculeren. Zij gebruiken het geld om te pogen onze economie in de war te sturen en om hun organisaties van agenten te financieren. De bedoeling van deze maatregel was daarom het Oostduitse geld in handen van Westduitsers en Westber- lijners waardeloos te maken. De tijd waarin het geld kon worden omge wisseld n.l. van 12 uur gistermiddag tot 10 uur gisteravond, was opzettelijk zo kort mogelijk gehouden, om de W. Duitse bezitters van Oostduitse bank biljetten te beletten hun geld even eens om te wisselen. De Oostduitsers, lie verrast waren door deze regeringsuitspraak, blijven evenwel in het bezit van hun spaar gelden. Spaartegoeden in oude biljet ten worden omgezet in nieuwe. Voor vele Westberlijners betekende deze maatregel een grote strop! Tot dusver gaven Westberlijnse wissel kantoren ongeveer 4 Oostduitse mar ken voor een Westduitse mark.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1