Minister achtte de verdeling melkprijsgarantie niet onjuist Verschillen in volkomen verantwoord Degrelle toch in Spanje? Heliport te Axel is voor landingen zeer geschikt ZWARE SHAG ANDERE BLADEN VAKANTIESPREIDING WORDT STEEDS VERDER UITGEVOERD In 1958 over vier weken Algera'dag in Leeuwarden Verklaring van gemeentebestuur lekker pittig! ORCAM Donderdag 10 oktober 1957 vb. BB ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina T Gelezen in Scholenbouw jeugd en politiek Passend moment Generaal Hasselman wordt weer burger Vragen over onbemande straaljager ttata Verbindingen Geen tussenlandingen meer, maar Gevaarlijke patronen ontvreemd DOUWE EGBERTS /\-aaio en~ TELEVISIE De vrolijke avonturen van De minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening is niet van mening, dat gesproken kan worden van een onjuiste verdeling van de regeringsgarantie van de melkprijs. Deze garantie geldt voor alle in Nederland geproduceerde melk ais geheel. De minister is van mening dat bet onjuist zou zijn de melkprijsgarantie per zuivelbedrijf te doen gelden, omdat dit een economisch onwenselijke richting zou geven aan de verwerking van de melk. Dit beeft de minister medegedeeld in antwoord op vragen van het lid der Tweede Kamer de heer Van Koeverden. De heer Van Koeverden had gevraagd of het juist is, dat de meeropbrengst van de consumptiemelk in het westen des lands tot een onjuiste verdeling leidt van de regeringsgarantie van de melkprijs voor de veehouders in Nederland. De minister beantwoordt deze vraag ontken nend en zegt ter toelichting: de omstan digheid dat de melk al naar gelang haar uiteindelijke bestemming een verschil lende prijs opbrengt, leidt ertoe dat niet alle veehouders in Nederland voor de door hen geleverde melk dezelfde prijs ontvangen. De opbrengstprijs die de in dividuele melkveehouder ontvangt kan verschillen al naar gelang de melk ge- De vraag naar schoollokaliteiten neemt dagelijks toe, schrijft „Friesch Dagblad." Ook bij het V.H.M.O. Er drei gen moeilijkheden, want, aldus het blad: Bestedingsbeperging staat op het bordje, dat aan de deur van sommige bureaus is gehangen. En de toeloop tot het voort gezet onderwijs is enorm. Deze stagnatie van de scholenbouw, ook in nieuwe stadswijken, is niet het enige geval. Er zijn reeds gemeentebe sturen, die leukweg een briefje schrijven: u zult wel genoegen nemen met onze beslissing, dat wij de bekende voorschot ten op de exploitatierekening niet meer betalen. Want wij hebben geen geld. U moet u maar zien te redden en wij hopen, dat u daarbij succes hebt. Het is hoe langer hoe meer, alsof de gemeentebesturen vrijheid hebben ge kregen om de wettelijke verplichtingen jegens het bijzonder onderwijs alleen dan na te komen, als het hun financieel convenieert. Dit zet de deur open voor alle mogelijke willekeur. Briefjes zijn goedkoop en als die voldoende zijn dan kunnen de gemeentebesturen zich zelf gemakkelijk helpen. Daarom moeten hier twee dingen wor den gedaan. Vooreerst moet de regering maatregelen nemen, om te bevorderen, dat de miljoenen, die genoemd worden voor scholenbouw, ook wat betekenen in de praktijk. Gemeenten, die werkelijk niet aan hun verplichtingen kunnen vol doen, moeten geholpen worden, b.v. door voorfinanciering vanwege het Rijk. En alle gemeentebesturen moeten goed weten, dat het briefje: alles is in orde, maar het geld is er niet, en dus begrijpt u de rest, niet alleen onbehoorlijk is, maar ook een verkrachting van de wet. En mocht de regering geen kans zien, de werkelijk onmachtige gemeentebestu ren, die door briefjes hun wettelijke ver plichtingen aan kant schuiven, te helpen, dan moet zij wetswijziging voorstellen, opdat er aan de willekeur een eind kome. Het ligt voor de hand dat men tracht de jeugd te interesseren voor de politiek. Want politiek is geen liefhebberij van enkelen, maar nuchtere plicht voor allen. „De Rotterdammer" schrijft: Er is onder onze jongemensen een verheugende be langstelling voor de politiek. Zij staan er tegenover met een verblijdende onbe vangenheid. Ze staan er ook nuchter te genover. Ze idealiseren de politiek niet, maar ze hebben ook geen behoefte, het oor te lenen aan allerlei praatjes, als zou de politiek alleen maar „een vuil zaak je" zijn. Ze weten het: ook politiek is iets wat gedaan moet en mag worden. Beginnen ze er mee, dan ontdekken ze sooedig, dat er in de belangstelling voor het politieke leven ook veel be koorlijks en aantrekkelijks en zelfs boei ends aanwezig is. Politiek is, als zoveel dingen in het leven, een combinatie van theorie en praktijk, wil men: van leer en leven. Er komt studie aan te pas, maar er zijn ook legio gevallen, waarin men de leer kan toepassen op het leven. „De Rotterdammer" vervolgt: Het is nu voor jongemensen wel een heel pas send moment om zich voor de politiek te gaan interesseren. Volgend jaar krijgen we weer enkele verkiezingen: voor de gemeenteraden en voor de provinciale staten. Vooral wat er in onze eigen ge meente en in onze eigen gemeenteraad aan de orde komt, kan ons toespreken Politieke belangstelling vangt in de regel ln de eigen gemeente aan. Daarom hopen wij, dat er in deze ok tobermaand, waarin de politieke organi saties weer gaan draaien, ook bij heel veel jongeren van politieke belangstel ling blijkt. Het zal een kwestie zijn van beginnen en volhouden. Het beginnen is het belangrijkste; het volhouden zal wel volgen. En eerlijk gezegd: ook in het po litieke leven, en juist daar, kunnen we de jongemensen met hun stimulerende frisheid en hun weldadige onbevangen heid niet missen. Men zal eens zien, wat het nog aan gezond politiek leven gaat opleveren. bruikt wordt voor boter, kaas, condens, poeder, consumptiemelk, in velerlei vor men, kwaliteiten en merken. De hiernit voortvloeiende verschillen acht de minister volkomen verantwoord. Deze verschillen moeten derhalve naar zijn mening door het te voeren garantie- beleid niet worden opgeheven. Bij koninklijk besluit is met ingang van 1 november 1957 eervol ontheven van zijn functie van chef van de gene rale staf, tevens bevelhebber der land strijdkrachten, de generaal B. R. P. F. Hasselman, en is benoemd tot chef van de generale staf, tevens bevelhebber der landstrijdkrachten, de luitenant-generaal van de generale staf G. J. Ie Fevre de Montigny. 21-jarige parachutiste De 21-jarige mej. Cecil van de Pol uit Rhenen heeft in Biscarrosse in Frankrijk met goed gevolg haar proe ven voor het brevet parachutesprin gen derde graad afgelegd. Zij heeft er o.a. acht sprongen van een hoogte van 500 meter gemaakt. In het afgelopen vakantieseizoen blijkt volgens waarnemingen en gege vens van het Nederlands centrum voor vakantie en vakantierecreatie een aan zienlijke verschuiving in de richting van meer vakantiesjreiding te hebben plaats gehad. Binnenkort zal dienaan gaande cijfermateriaal bekend gemaakt kunnen worden. Waar in 1955 en voorafgaande jaren 2 topweken waren, van eind juli tot begin augustus (waarvan één zich nog verhief boven de andere) heeft die top zich in 1956 over 3 weken gespreid. Dit werd in de hand gewerkt doordat de vakantieweek van de bouwvakken, schilders en andere benoorden de ri vieren op 20—27 juli was gesteld. Het tijdvak van de grote drukte werd nu dus verwijd tot 20 julibegin augus tus. Verwacht kan worden dat deze pe riode in 1958 vier weken zal worden, omdat de bouwvakken, schilders etc. van benoorden de rivieren dan op 12 juli hun vakantie zullen beginnen. Volgens het centrum betekent het feit dat het aantal van de zgn. topwe ken dan van twee weken op 4 weken zal komen, betekent dat er niet meer gesproken kan worden van „een piek". Temeer omdat, naar reeds dit jaar was waar te nemen, deze 4 weken een on geveer gelijk niveau aan vakantie- drukte zullen aanwijzen. Propaganda Het bureau vakantiespreiding zal zijn propaganda voor 1958 erop rich ten hen, die niet door sluiting van de bedrijven gebonden zijn, op te wekken voor 12 juli of na half augustus met vakantie te gaan. Het wil voorts bevorderen dat diens ten en ontspanningsgelegenheden, waarvan eerst na half juli of na 20 juli door het publiek gebruik gemaakt kan worden, reeds vóór of op 1 juli in bedrijf komen. Verder kan het bu reau thans de aandacht van de betrok ken organisaties vergroten voor het bevorderen van bijzonder vakantieta rieven in de perioden voor begin juli en na half augustus. Op zaterdag 12 oktober zal in Leeu warden een „Algera-familiedag" worden gehouden. Deze dag zal worden bijge woond door 350 dragers van de naam Algera, Algra of verwante namen. Het woord zal worden gevoerd door het Eerste-Kamerlid de heer H. Algra en de genealoog R. S. Roorda. Minister Algera, die veel belangstelling heeft voor deze dag, zou ook het woord voeren, maar is verhinderd de bijeenkomst bij te wonen. Het Tweede-Kamerlid de heer E. A. vermeer heeft aan de minister voor de fensie de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Kan de minister mededelen of het juist is, dat bij het vliegtuigongeval van 3 oktober 1957, waarbij een straaljager na anderhalf uur zonder piloot te heb ben rondgevlogen, neerkwam in de om geving van Venray, een defect aan het hydraulische systeem, waarmede roeren, remmen, landskleppen, landingsgestel en onderdelen worden bediend, de is geweest? 2. Kan de minister mededelen of reeds eerder vliegtuigen zijn verongelukt of defect geraakt door dezelfde oorzaak? 3. Is het juist, dat een nieuw systeem is ontworpen, waardoor de in vraag 1 genoemde oorzaak van het ongeval kan worden weggenomen? 4. Is het juist, dat dit systeem in vlieg tuigen van het type „Thundersteak" en „Thunderflash" wordt ingebouwd? 5. Indien bovenstaande vragen beves tigend worden beantwoord, acht de mi nister het dan verantwoord om genoemde types vliegtuigen in de vaart te houden zolang het nieuwe systeem niet is inge bouwd? (Ingezonden mededpling adv Specialist in dames-modeschoenen En dit nemen wij over uit „De Stem": Wij willen nog even terugkomen op de rede, welke de directeur van de BBA, mr. D, van Setten, als voorzitter van de Kon. Nederl. Vereniging van Transport Ondernemingen vorige week te Zierik- zee heeft gehouden. Hierin kwam de ontwikkeling van het wegvervoer tussen Nederland en België ter sprake en er werd op gewezen, hoe verbazingwekkend het eigenlijk is, dat over de meer dan 180 km lange grenslijn tussen de spoorovergangen bij Roosen daal en Eysden vrijwel geen behoorlijke doorgaande autobusverbindingen bestaan. Verbeteringen in deze toestand stuiten af op de Belgische opvatting, dat er geen autobus mag rijden, waar een buurttrein verbindingen onderhoudt. Deze gedrags lijn wordt natuurlijk aangehouden om het railverkeer te beschermen, maar mr. Van Setten merkte terecht op, dat het middengebied van België (en van Bene lux!) toch oplossingen met een ruimere visie vraagt. O Tengevolge van verschillende om standigheden heerst er bij diverse me taalindustrieën in Apeldoorn grote slap te. Bij verscheidene bedrijven dreigen ontslagen van arbeiders. Dit Is de foto, verspreid door het Belgi sche nieuwsbureau ,3elga", van de Bel gische rexistenleider Leon Degrelle, die hier op de borst van zjjn vlekkeloos wit te fantasie-uniform het ereteken draagt, dat wylen Adolf Hitler hem tydens de laatste wereld-oorlog heeft uitgereikt. Niet alleen deze foto heeft grote opwin ding veroorzaakt in België, maar ook de mededeling van „Belga", dat zij is ge maakt op het buitengoed van De greille De vorige week maakten wjj melding van het feit, dat de Sabene-helikopters op de lijn Brussel-Rotterdam in de win terperiode, ingegaan zondag 6 oktober, geen tussenlandingen meer maken te Axel. Als reden werd hiervoor opgege ven dat de ongunstige weersomstandig heden in de winter bij de landingen te Axel vrij veel vertraging veroorzaakten. Voor de vaststelling van de zomerdienst zal de Sabena, zo werd gemeld, de situ atie opnieuw bekijken. Van de zijde van het gemeentebe stuur van Axel vestigt men er de aan dacht op, dat de gegeven motivering d. Indruk wekt alsof de helihaven van Axel onvoldoende zou zijn uitgerust voor landingen bij slecht weer. Inder daad ontbreekt, zo zeide men ons, bij voorbeeld een radarinstallatie, maar dit feit kan niet van invloed zijn om dat de helikopters zelf ook niet over een ontvangstapparatuur beschikken. Voor het overige beschouwen de heli kopterpiloten de helihaven van Axel als zeer geschikt. De reden voor de uitschakeling van Axel in de winterdienstregeling als lan dingsplaats moet, aldus het gemeentebe stuur, gezocht worden in het feit, dat de helikopterdiensten door mist en slechte weersomstandigheden in het algemeen gehandicapt worden. In de winterperiode vallen dan sommige diensten uit, het geen direct een nadelige invloed uitoe fent op de bezetting der vluchten. Zijn enkele vluchten uitgevallen, dan daalt direct de animo van beursbezoekers om van de lijn gebruik te maken. De Sabena zelf, zo deelde men ons van Uit een magazijn van de luchtmacht nabij de basis Soesterberg zijn bij een inbraak negen zogenaamde startpatronen ontvreemd, die gebrhikt worden voor het aanslaan van Hunter-motoren. Daar het niet geheel uitgesloten mag worden ge acht, dat dit geschied is door ondeskun- digen, wordt men gewaarschuwd er op toe te zien, dat ondeskundigen deze pa tronen niet in handen hebben, dan wel thuis hebben verborgen. De patronen zijn te herkennen aan een blauw omhulsel van 20 cm lengte en zes cm middellijn. Op het omhulsel staan gele letters. De eigenlijke patronen be vinden zich binnen dit omhulsel. De la ding van deze patronen kan bij ontplof fing of verbranding gevaar opleveren. de zijde van het gemeentebestuur mede, draagt het risico van eventuele tekorten op hét traject Brussel-Axel. Voor het traject Axel-Rotterdam echter dragen de provincie Zeeland, verschillende geïnte resseerden, industrieën in Zeeuws-Vlaan- deren, de kamer van koophandel in Zeeuws Vlaanderen die in Rotterdam, via een subsidie bij in eventuele tekor ten. Dit subsidie heeft over de afgelopen periode ongeveer f 15.000 per jaar bedra gen bij een intensiteit van een vlucht per week. Gezien de afneming van de animo na het uitvallen van enkele vluchten bij slechte weersomstandigheden, hebben genoemde contribuanten het niet verant woord geacht dit subsidie nog langer vol ledig beschikbaar te stellen. "dpn mededeling (adv.) te Constantina bij Sevilla in Spanje. Reeds meerdere malen deed het gerucht namelijk de ronde, dat Degreille in Spanje zou verblijven om aan de dood straf, waartoe hij na de bevrijding in België werd veroordeeld, te ontkomen, maar van de zijde van de Spaanse rege ring werd ontkend, dat de man daar asiel had gevonden. Spanje is nu opnieuw of ficieel om uitlevering van Degrelle ver zocht. VRIJDAG 11 OKTOBER 1957 HILVERSUM I (402 m) NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Mu- settemuz. 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 12.00 Sopr. en piano. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.55 Gram. en act. 13.00 Nws. 13.15 In- str. Trio. 13.40 Gram. 14.05 Scholradio. 14.25 Gram. 14.50 Filh. ork., koor en sol. 15.15 Voordr. 15.35 Vocaal ens. en solist. 16.00 Het rooien en bewaren van dahlia knollen, caus. 10.15 Ork. conc. 16.45 Ko- perens. 17.00 Voordr. 17.20 Meisjeskoor. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Koor zang. 18.20 Stemmen van Overzee. 18.35 V. d. ejugd. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. 19.15 Regeringsuitz.: Ru briek Verklaring en Toelichting: Serie: Wat biedt het Nijverheidsonderwijs onza jeugd?: Het onderwijs volgens het leer lingstelsel door. Ir. G. H. J. M. Moerkerk. 19.20 Regeringsuitz.: Emigratierubriek: Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk 19.35 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gram. 20.30 De jeugd op eigen wieken, hoorsp. 21.00 Fantasio, opera. 22.45 Gram. 23.00 Nws. 23.15 Langs wegen van kunst en schoonheid. 23.35 Gram. 23.5524.00 Dag sluiting. HILVERSUM H (298 m) VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 De ontbijlclub. 9.00 V. d. vrouw. 9.40 Schoolradio VPRO: 10.00 Avonturen met kinderen, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram. 10.30 V. d. zieken. 11.00 V. d. kleuters. 11.15 Gram. 11.20 Plantaardig of mineraal, competitie. AVRO: 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Metropole-ork. 13.55 Beursber. 14.00 Alt-mezzo en piano. 14.25 Voordr. 14.45 Mannenkoor. 15.00 Gevar. progr. VARA: Gram. 16.30 Jeugdconcert. 17.10 V. d. jeugd. 17.40 Orgel en zang. 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Dansmuz. 18.50 De puntjes op de i, caus. 19.00 V. d. kind. 19.10 Musette-ork. VPRO: 19.30 Leven in Nederland, caus. 19.45 VPRO-nws. 20.00 Nws. 20.05 Levend uit de kracht Gods, caus. 20.20 Boekbespr. 20.35 De Ver. Na ties weer bijeen, caus. VARA: 21.00 Mu zikaal kolderjourn. 21.20 De lange weg, documentaire. 21.45 Gram. 21.55 Strijk- ork. en sol. 22.25 Buitenl. weekoverz. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, eaus. 22.50 Avondwijding. VARA: 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. BRUSSEL (324 m) 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Grma. 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 17.00 Nws. 17.Ï0 Gram. 17.45 Duitse les. 18.00 Gram. 18.10 Voordr. 18.20 Gram. 18.30 V. d. sold, 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Ame rikaanse muz. (Om 20.35 Kunstkaleidos- coop). 21.30 Gram. 22.00 Nws 'V1Trinse folklore. 22.30 Gram. 22.5523.00 Nws. Onze kajuit is verschrikke lijk groot, Pingo. Tja, Pelie, maar op plaatjes I Wat is dat lijkt alles veel groter. I harde werken. xefeKer na 't I Zullen we de zeerot) niet la- I ten slapen? Hij slaapt zo lekker!

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 7