Satellieten Film Bouwondernemers zien geen kans woningproductie van 40.000 te halen r VODDENRAPER - MILJONAIR JOANOVICI NAM DE BENEN Overijsselse boeren staken dam door Noren betogen tegen generaal Speidel Vragen over uitstel van dienst voor onderwijzers Spoorbomen niet gesloten HUIZENTEKOR T PERMANENT BEELD Kapitaalvoorziening en huurprijzen veroorzaken moeilijkheden Verstoring van continuiteit Dode door kolendamp Ambtenaren gebruikten benzine van het rijk Mevrouw Roosevelt: ^Amerika wil een ijzeren gordijn" Vijftien maanden voor majoor K. Alg. beschouwingen beginnen 15 oktober Vragen over Ind. pensioenen Tentoonsteiiing van ideeën Chochlof toch vergiftigd Niet voldoende werk voor mij Noord-Sumatra RECHT IN EIGEN HAND GENOMEN Grief tegen waterschap Britse bevelhebber bij vergissing met stenen bekogeld Donderdag 10 oktober 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 IS DE MENSHEID een nieuw tijd perk ingetreden? Op die vraag heb ben wij het antwoord al gegeven, ja ren geleden al. Wij leven in het atoomtijdperk, in de periode van de kernsplitsing met zijn niet te over- ziene gevolgen. Een adembenemend spel wordt bedreven met de krachten der natuur. De mens krijgt zo meent hij de natuur, de schepping onder de knie. Het is hoogmoedig, dit te zeggen, maar het wordt niettemin welhaast van de daken gepredikt en wij geven U die woorden vandaag maar door. Niet omdat wij het daar mee eens zijn, wel om U mede te de len, wat er vandaag in de wereld aan de gang is. Rusland heeft een kunstmaan gelan ceerd. U hebt er over kunnen lezen. Er worden aardsatellieten ontworpen en er worden raketten gemaakt waar mede de mens volgens de weten schap vice-versa naar de maan zal kunnen reizen. Zal de mens zijn voet zetten op het oppervlak van de maan en wat zal hij daar ontdekken? Verwonderd, slaan wij de ontwikke ling gade. Doch laten wij ons tevens realiseren, dat de mens van deze tijd in contact tracht te komen met dingen, die God tot op heden voor hem verborgen hield. Laten wij ons ook vooral realiseren, dat God de mens een taak heeft ge geven op aarde. Er zit in heel de ontwikkeling van aardsatellieten en planetarische toch ten veel, 'dat ons beklemt. IN YERSEKE IS, zo hebben wij vernomen, zaterdag j.l. in een bios coop een film vertoond over de fees telijke opening van het oester- en mos selseizoen in die plaats. Blijkens een bericht in „De Schelde- bode", een weekblad, dat plaatselijk nieuws geeft van enkele gemeenten in Zuid-Beveland, was de film over de oesters en de mosselen maar bijzaak. De hoofdflim was wij citeren het „filmbericht" in genoemd weekblad „de fel realistische film „Ontspoorde vrouwen", een schokkende onthulling van vrouwenbegeren en vrouwenleed achter en voor de tralies van 'n vrou wengevangenis. Toegang tot de filmvoorstelling hadden alleen perso nen van achttien jaar en ouder. Er hebben, denken wij, nogal span nende „onthullingen" plaats gevonden, waarbij vooral het pikante zijn volle portie zal hebben gekregen, zoals dat meestal gaat in de bioscoop. Vandaar die wettelijk vastgestelde leeftijds grens. Waarom wij over deze filmvoorstel ling schrijven? Hierom, omdat uiteraard een rol prent over een gebeurtenis, die zich in Yerseke heeft afgespeeld, in die plaats aandacht trekt. Ook al heeft men tegen de film als zodanig geen bezwaar, dan nog zal men grote bezwaren moeten hebben tegen het combineren van voorstellin gen, zoals in Yerseke heeft plaats ge vonden. Wij hebben wel eens de indruk, dat mensen die de bioscoop als een gevaar beschouwen, voor conservatief worden uitgemaakt. Ons dunkt, dat uit het bo venstaande wel blijkt, dat het met dit conservatisme nog wel meevalt. De invloed van de bioscoop is niet gering en de verleiding om zich aan die beïnvloeding te wagen middels een oesterfilm kan groot zijn. Overigens moeten wij wel de vraag stellen of het goed is alleen in het ne gatieve te spreken over de film. Er is in Nederland een Christelijke filmac tie, die tracht op het gebied van de film verantwoorde ontspanning, naast ontwikkeling en bezinning te brengen. Het is, dunkt ons, niet zonder zin om over functie, invloed en taak van de film eens na te denken. Overwegwachter was dronken Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft overeenkomstig de vordering van de procureur-generaal het vonnis van de rechtbank één maand gevange nisstraf bevestigd tegen de 25-jarige overwegwachter P. J. de G. uit Lei den, die op de avond van 12 oktober van het vorig jaar de bomen van de spoorwegovergang op de Zoeterwoud- seweg te Leiden niet tijdig had geslo ten, toen een trein naderde. Een burger zag dat de bomen niet dicht gingen en kon, door midden op de weg te gaan staan en met zijn armen te zwaaien een automobiliste tot stoppen brengen. Hierdoor werd een ernstig ongeluk voorkomen. Het bleek dat de overwegwachter in zijn huisje dronken op de grond lag te sla pen. Naderhand had de jongeman ver klaard dat hij was gaan drinken om dat zijn meisje de verloving had ver broken. De Nederlandse bouwondernemers, verenigd in de Bond van Bouwondernemers, zien geen kans onder de nieuwe sub sidieregeling en de huidige omstandigheden een woningpro- duktie van 40.000 woningen per jaar, zoals in de Troonrede werd verwacht, in de particuliere sector te bereiken. Indien op korte, termijn geen positieve maatregelen worden geno men om de particuliere woningbouw te verzekeren, verwachten de particuliere bouwondernemers, dat het woningtekort een continu- beeld in onze samenleving zal worden. Dit is de conclusie van de beraadslagingen, die de laatste dagen door het hoofdbestuur van de Nederlandse bond van Bouwondernemers zijn gehouden naar aan leiding van de door de minister voor de volkshuisvesting en bouw nijverheid afgekondigde premiebeschikking woningbouw 1957 voor de particuliere bouw. Hierbij kwam tevens ter sprake de moeilijkheden welke zijn gerezen ten aanzien van de kapitaalvoorziening voor de particuliere woningbouw. Vol gens de Bond van Bouwondernemers biedt de nieuwe regeling voor de par ticuliere woningbouw onvoldoende sti mulans voor de bouw van huurwonin gen, omdat de door de minister vast gestelde huurgrenzen, waarbinnen de volle premie kan worden verkregen, volgens de bouwondernemers, te laag zijn vastgesteld, waardoor geen uit zicht wordt geboden om op enigszins betekenende schaal onder de huidige omstandigheden huurwoningen te bou wen. Subsidie - huren Als oplossing voor dit vraagstuk ziet de Bond van Bouwondernemers een verhoging van de subsidiebedra gen dan wel een hogere vaststelling van de huurgrenzen. Voor wat de bouw van „eigen wo ningen" betreft, meent de Bond van Bouwondernemers, dat ook hier de nieuwe regeling onvoldoende stimu lans biedt, omdat er, volgens hem, een te grote onzekerheid bestaat omtrent De 56-jarige heer A. H. G. te Dedems- vaart is door kolendampvergiftiging om het leven gekomen. Het gezin zat in de huiskamer, toen een dochter onwel werd. Ze verliet de kamer en zakte in de gang in elkaar. Haar vader belde de dokter en bracht het meisje naar buiten. Toen werd hij echter zelf onwel en overleed plotse ling, naar later bleek ten gevolge van ko lendampvergiftiging. De overige gezins leden ondervonden geen ernstige gevol gen van de vergiftiging. De politierechter te Den Haag heeft zes ambtenaren tot geldboetes en voor waardelijke gevangenisstraffen ver oordeeld omdat zij of vliegtuigbenzine van het marinevliegveld Valkenburg hadden verduisterd of geheeld. De 41-jarige burgerambtenaar C. J. B. uit Noordwijk, die toezicht had op de benzinevoorraad gebruikte in het vorige najaar en begin van dit jaar vliegtuigbenzine voor zijn motorfiets. Voorts gaf hij andere ambtenaren ook wel eens enige liters voor hun voer tuig. Hij kreeg of vroeg er echter nooit geld voor. De officier van justitie zeide in zijn requisitoir dat er vaak te veel een mentaliteit heerst als zou men met rijksgoederen kunnen omspringen naar believen. De ambtenaren zaten niet verlegen om benzine en konden best van hun eigen inkomsten benzine ko pen. Alle ambtenaren hadden een blanco strafregister en een goede staat van dienst. De officier vroeg tegen B. een geld boete van f 60 subsidair 12 dagen en vier maanden gevangenisstraf voor waardelijk. De politierechter vond de boete juist maar verminderde de voor waardelijke straf tot twee maanden. Een 56-jarige ambtenaar uit Den Haag, die ongeveer 150 lietr had aan genomen, werd veroordeeld tot f 100 en vier maanden voorwaardelijk. het te ontvangen subsidiebedrag en daarnaast het verschil tussen volle premie (plus toeslag) en de halve pre mie te groot is. Hier ziet de Bond van Bouwondernemers de oplossing in de toekenning van de volle premie voor alle woningen beneden de stichtings- kosten van f 30.000,-. Geen continuïteit Men verwacht, dat de continuïteit in de particuliere woningbouwsector door de nieuwe regeling ernstig verstoord zal worden. Voorts meent de Bond van Bouwondernemers, dat de huidige kapitaalschaarste voor de particuliere woningbouw (mede veroorzaakt door de lopende aanspraken van overheids wege ten behoeve van de woningwet- bouw) alsmede de huidige rentestand in hoge mate de voortgang van de par ticuliere woningbouw belemmeren. Volgens de Bond van Bouwonderne mers is het particulier initiatief qua produktievermogen in staat tot de dooi de regering verwachte woningproduk- tie van 40.000 woningen per jaar. In dien, aldus de Bond van Bouwonder nemers, door ongunstige subsidierege lingen daartoe echter de mogelijkhe den ontbreken, kan het particulier ini tiatief voor het niet voldoen aan deze verwachting niet verantwoordelijk ge steld worden. Damesbeurs trok 120.000 bezoekers De damesbeurs die in de Houtrust- hallen te Den Haag is gehouden en dinsdag eindigde, heeft wederom een groot aantal bezoekers en bezoeksters getrokken. Ditmaal bleken 120.033 ge- interesseerden de loketten te zijn ge passeerd, van wie 42 pet. mannen. De 76e damesbeurs zal worden ge houden van 26 september t.m. 7 okto ber 1958. Het zijn nu de Amerikanen en niet de Kussen die zich omgeven met een ijzeren gordijn", heeft mevrouw Roosevelt in New York verklaard na haar bezoek aan de Sowjet-Unie. „De Amerikanen", verklaarde zij, „kunnen nu het leven in Rusland leren kennen, maar de Russen mogen Amerika niet binnenkomen als het State Depart ment niet van oordeel is dat hun bezoek voor Amerika van nut is". „Laat de Russen naar Amerika komen, opdat zij kunnen zien wat het zeggen wil in een vrij land te leven", aldus me vrouw Roosevelt. Het Tweede-Kamerlid de heer Kleü- wegt heeft aan de minister Staf de vol gende schriftelijke vragen gesteld. 1. is het juist, dat geen enkele onder wijzer, die dit jaar hetzij zijn onvolledige, hetzij zijn volledige bevoegdheid als on derwijzer heeft -behaald, voor uitstel van het vervullen van zijn militaire dienst plicht in aanmerking komt? W-: Boven: Deze iot,o, gemaakt in de gang van het grote conGresgebouw aan de Kastanjelaan te Eindhoven, terwijl daar de openingsvergadering van het eerste internationale ver- keerspolitiecongres aan de gang was, laat zien hoeveel verschillende na tionaliteiten en diensten dit congres in Eindhoven heeft verzameld. Onder: Enkele hoge politiefunctio narissen uit diverse landen te Eind hoven bijeen: v.l.n.r.: de heer Ghy- sen uit Gent in België; kolonel J. Gor, commandant van het gewest 's-Hertogenbosch; de heer Gagnard uit Parjjs en de heer C. Kosava uit de Turkse hoofdstad Ankara. 2. indien de vorige vraag bevestigend moet worden beantwoord, kan de minis ter dan mededelen op grond van welke omstandigheden gebroken is met de re geling, zoals die in vorige jaren gold, nl. uitstel voor die onderwijzers, die werk zaam zijn of binnenkort zullen zijn aan scholen, veelal twee- of driemansscholen in ver afgelegen plaatsen, waar hun ver trek of hun niet-kunnen-komen het on derwijs geheel dreigt te ontwrichten? Schouwen 3. is het de minister bekend, dat door recente weigering van verzoeken om uit stel van eerste oefening reeds nu, o.a. op eilanden als Flakkee en Schouwen, een zodanige noodtoestand ontstaat, dat men op enige plaatsen inderdaad van ont wrichting van het onderwijs kan spre ken? 4. is de minister bereid te bevorderen, dat de regeling, zoals die tot nu toe heeft gegolden en is toegepast, onverzwakt wordt gehandhaafd? De krijgsraad te velde (west) heeft majoor H. E. I. K. veroordeeld tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf met aftrek, ontslag uit de militaire dienst zonder ontneming van de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen. De krijgsraad achtte het tenlaste gelegde bewezen, namelijk dat majoor K. als ambtenaar meermalen giften had aange nomen en meermalen de dienstvoor schriften had overtreden. De eis was 2 jaar gevangenisstraf met aftrek en ont slag uit de militaire dienst. Majoor K. zal waarschijnlijk in hoger beroep gaan. Dinsdagavond is een telefoonge sprek over een afstand van bijna 27000 km de grootste tot dusver ge voerd als onderdeel van een plechtig heid ter gelegenheid van de opening van de onderzeese telefoonkabels San Francisco-Honoloeloe. Dc Tweede Kamer zal a.s. dinsdag 15 oktober een aanvang maken met de algemene politieke beraadslagingen over de rijksbegroting voor het dienst jaar 1953. De vergadering van dinsdag zal des avonds worden voortgezet en zonodig ook die van woensdag d.a.v. Op de agenda voor dinsdag 22 ok tober en volgende dagen staan o.m. 't wetsontwerp tot instelling van het staatsbedrijf „Artillerie-inrichtingen" en het ontwerp-wet op de herkapitali satie. Voorts vermeldt deze agenda de interpellatie van de heer Wagenaar over de situatie in de mijnen en de Delta-wet. De vergadering van 22 oktober en zo nodig ook die van 23 en 24 oktober zullen des avonds worden voortgezet. Het Tweede Kamerlid, de heer Van de Wetering, heeft aan de minister van buitenlandse zaken de volgende schrif telijke vragen gesteld. 1. Kan de minister mededelen of de geruchten juist zijn, dat de gesaneer de Indische pensioenen wegens rede nen van technische aard op zijn vroegst in januari 1958 en de eventuele rap pelpensioenen niet vóór mei van dat jaar kunnen worden uitbetaald? 2. Indien deze geruchten juist zijn, is de minister dan bereid om ter ver rekening vóór bet einde van het jaar één maand bij wijze van voorschot te doen uitkeren, in het bijzonder ten be hoeve van de lager gepensioneerden, opdat zij tijdig brandstof en winter- kleding kunnen kopen? Op vrijdag 18 oktober te 12 uur zal dr. L. Neher in de Rolzaal op het Bin nenhof een tentoonstelling openen van de rijksideeënbusorganisatie. Behalve door de ambtenaren van de departe menten, daaronder ressorterende diensten en bedrijven ingezonden ideeën zullen ook inzendingen van on derdelen van Kon. Marine, de Kon. Landmacht en de Kon. Luchtmacht als mede de P.T.T. worden getoond. De tentoonstelling zal voor het publiek togankelijk zijn. Amerikaanse militaire artsen zijn tot de conclusie gekomen, dat er in derdaad pogingen zijn gedaan om de voormalige Sowjet-agènt Nikolai Ccochlof te vergiftigen, waarschijnlijk met thallium of een andier middel. Chochlof, die' in 1954 de zijde van het westen koos en toen verklaarde, dat hij naar West-Duitsland was ge zonden om een Russische emigranten leider te vermoorden, was sinds vijf tien september ernstig ziek. Hij werd dinsdag uit het ziekenhuis ontslagen. Volgens Russische uitgewekenen heb ben Sowjet-agenten gepoogd hem te vergiftigen. Bejaarde man verdronken Met het water van de Ringvaart bij Heamstede is het stoffelijk overschot van de 81-jarige Th. Vos uit Heem stede opgehaald. Het slachtoffer werd sinds de vorige avond half zeven vermist. Men neemt aan, dat hij, mis leid door de mist en duisternis het water is ingelopen. Josepth Joanovici, de „vodden raper-miljonair"die tijdens de oorlog een enorm fortuin bijeen bracht door de handel in non- ferro metalen, is uit Mende in het departement Lozere, dat hem door de Franse justitie als. ge dwongen verblijfplaats was aan gewezen, verdwenen. In een brief aan het ministerie van binnen landse zaken heeft hij meege deeld, dat hij naar het buiten land wil uitwijken. Joanovici, oorspronkelijk een Roemeense onderdaan van Rus sische afkomst, was in 1949 we gens collaboratie met de Duitsers tt :tt tot vijf jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Voorts kreeg hij een boete van ruim honderd miljoen frank (een miljoen gulden), ter wijl zijn onrechtmatige verkre gen winsten ten bedrage van een miljard frank (tien miljoen gul den) verbeurd werden verklaard. Na twee jaar van zijn straf te hebben uitgezeten, werd hem Mende als woonplaats aangewe zen. In zijn schrijven aan het mi nisterie zegt Joanovici, dat er te Mende voor hem niet voldoende werkgelegenheid was om hem in staat te stellen, de maandelijkse termijnen van zijn boete te kun nen betalen. Daarom had hij be sloten naar het buitenland te gaan. Volgens in Djakarta ontvangen be richten, heeft een hevig gevecht plaats gehad bij Pematang Siantar, In Noord- Sumatra, tussen een bende opstandige elementen en militaire troepen. Het gevecht duurde twee en een half uur. Elf burgers werden door verdwaal de kogels gedood, en een aantal an dere ernstig gewond. De boeren in de zogenaamde Weitemanslanden ten noorden van Almelo hebben dinsdagavond laat het recht in eigen hand genomen en een dam doorgestoken, tenein de hun landerijen van de thans heersende wateroverlast te bevrij den. Enkele dagen geleden hebben de boeren in die streek felle kri tiek geuit op het beleid van het hoofdbestuur van het Waterschap de Regge, dat door de verbolgen boeren rechtstreeks verantwoorde lijk gesteld wordt voor de thans geleden waterschade. In deze kritiek worden zij gesteund door de Overijselse Landbouwmaat- schappij. Thans hebben zij de knoop doorgehakt, die het waterschap vol gens hen niet kan of niet wil ontwar ren: de afwatering van het gebied via een grotere grondduiker onder de weg Almelo-Vriezenveen. Deze duiker is nog steeds niet aangebracht en een noodoplossing van een tijdelijke een voudige stuw op de plaats van de dam is eveneens niet door het waterschap geaccepteerd. Dat is de reden waar om de boeren in de Weitemanslanden het recht in eigen hand hebben geno men. Reeds twee jaar geleden werd een krediet van f 100.000 beschikbaar gesteld voor de bouw van een duiker in de weg Almelo-Vriezenveen, maar er is nog nooit een begin met de uit voering gemaakt. Als oorzaak wordt genoemd een principieel menigsver- schil omtrent de grootte van de dui ker. In Praag zijn vijf mensen tot ge vangenisstraf van 7 en 15 jaar ver oordeeld op beschuldiging van spion- nage voor Amerika. Britase atoomontploffing in Australië He Britse ministerie van bevoorra ding heeft medegedeeld dat woensdag de derde en laatste ontploffing is in de huidige reeks proefnemingen met kernwapens, die in Zuid-Australiü wordt uitgevoerd, op het proefterrein van Maralinga heeft plaatsgevonden. Noorse betogers, die zich op het vlieg veld Fornebu bij Oslo hadden verzameld om te protesteren tegen de komst van dc Westduitse generaal Speidel, hebben gis terochtend bij vergissing stenen gewor pen naar de Britse opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in Ndord-Euro- pa, generaal sir Cecil Sugden, en diens stafchef, generaal-majoor Cooper, die te rugkeerden van een bezoek aan Kopen hagen. Volgens de eerste berichten werd een van de generaals aan het hoofd ge troffen. In Noorwegen zijn plannen gemaakt /oor protestbetogingen en stakingsacties laar aanleiding van de komst van gene raal Speidel, die opperbevelhebber is van de NAVO-landstrijdkrachten in Midden- Europa. De ongeveer vijfhonderd demonstran ten op het vliegveld, onder wie zich stu denten bevonden, hadden borden bij zich met opschriften als „weg met de nazi- generaal" en „wij hebben het Duitse volk vergeven, maar niet de generaals van Hitier. Speidel, je bent niet welkom"

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3