Minister Algera stelde Keersluis te Brouwershaven in gebruik is weer Fruitpluk in volle gang ZEEUWSE Burgemeester van Leeuwen: „Eindelijk ons doel bereikt" Commissaris opende expositie rampschetsen in Brouwershaven Handelsschoolbestuurders door b. en w.Middelburg ontvangen Wederopbouw in Aagtekerke voltooid Perenoogst teleurstellend ook appels vallen tegen aaró ZONNEBLOEMSTRAAT WATJES IN DE OREN Vele waarderende woorden bij installatie mr. P. van Empel De veiligheid van bevolking is nu gewaarborgd Overdracht grafsteen wijlen burg. Dregmans MINDER DRUK DAN ANDERE JAREN Jt Is uit met de nachtrust Brief naar b w Goes Artemis Ook mr, A.J. W, v Royen geïnstalleerd Donderdag 10 oktober 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Mistroostig hingen gisteren te Brouwershaven de vlaggen in de dik ke mist. Dat wil geenszins zeggen, dat het een mistroostige boel was. Integendeel, het Schouwse stadje van vader Cats vierde feest. Het was een belangrijke dag. Een nieuwe mijlpaal in het herstel van de ramp- schade was bereikt. En wat veel voornamer is de veiligheid van "de Brouwershavense bevolking is nu gegarandeerd. De nieuwe keersluis, als de eerste in Zeeland na de ramp, is gisteren n.l. in gebruik geno men. En niet minder dan mr. J. Algera, de minister van verkeer en waterstaat was naar het eiland gekomen om deze plechtigheid te ver richten. Het actieve gemeentebestuur onder leiding van burgemeester J. L. van Leeuwen had voor deze feestdag meer op het programma. Want alvorens de keersluis in gebruik werd gesteld had de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot een tentoon stelling van tekeningen, kort na de ramp in 1953 geschetst, geopend. On getwijfeld een goed idee om deze plechtigheden te combineren. Het was dus feest in Brouwersha ven. De schoolkinderen hadden vrij en genoten in de middaguren van een toneelvoorstelling, samen met de ou den van dagen en aangeboden door het bedrijfsleven. Ook de muziekver eniging Apollo" liet zich niet onbe tuigd. NAAR DE SLDIS Nadat de tentoonstelling was geo pend (zie elders op deze pagina) in het eeuwenoude, maar prachtige stad huis, dat Brouwershaven rijk is begaf het gezelschap, onder wie een groot aantal waterstaatsmensen, zich per auto over de nieuwe zeedijk naar de keersluis. Daar was een groot deel van de bevolking samengestroomd om dit ongetwijfeld belangrijke gebeuren mee te maken. Met aandacht werden de verrichtingen van de minister gevolgd die met het dichtdraaien van de sluis deze officieel in gebruik stelde. Tevens trok de minister de Zeeuwse vlag weg van een gedenk plaat, waarop het volgende vermeld staat: Deze keersluis, de eerste in de provincie Zeeland gebouwd na de ramp van 1 februari 1953 is op 9 oktober 1957 door de minister van verkeer en waterstaat, mr J. Algera, officieel in gebruik gesteld. OP HET BORDES Terug op de Markt, waar inmid dels ook vele inwoners zich hadden verzameld en „Apollo" er lustig op os blies heeft burgemeester Van .eeuwen, die een voortreffelijk gast eer bleek, op het bordes van het Omdat de herbouw nu voltooid is, besloot de raad van de gemeente Aag tekerke, gisteravond in vergadering bijeen, de wederopbouwtaak per 1 ja nuari 1958 als afgedaan te beschou wen. De per 1 januari 1958 aflopende werkingsduur van de verordening op de rioolrechten werd verlengd en op nieuw vastgesteld op f 15,per per ceel. Van de Ned. Herv. kerk ter plaatse ontving de gemeente een bedrag van f 3.000,als bijdrage in de bouw van een verenigingsgebouw. De raad ac cepteerde dit bedrag dankbaar. Alleen de heer S. de Visser Gzn. wenste zich in dit opzicht van de overige raadsle den te distanciëren. Hij was van me ning dat het huidige gebouw nog wel een poosje dienst kon doen. In verband met de algemeen huur verhoging werd besloten de huur van de gemeentewoningen dienovereen- kom-tig te verhogen. stadhuis zijn blijdschap en dankbaar heid uitgesproken over de totstandko ming van dit werk. „Eindelijk is het doel bereikt. De bevolking zit nu veilig achter dit bouwwerk", aldus de burgemeester voor het forum van de gemeente. Hij bracht de ramp in herinnering, die aan drie inwonefs het leven heeft ge kost en vertelde van de voorbereidin gen tot de bouw. Eind 1953 kwam het schetsplan reeds op tafel en op 3 febr. 1956 had de aanbesteding plaats. De oplevering geschiedde op 15 juli van dit jaar. Hij dankte tot slot ieder, die op enigerlei wijze aan de totstandko ming van de keersluis heeft meege werkt en daarmee dus aan de bevei liging van Brouwershaven. MINISTER ALGERA toespraak tot de bevolking van de goede samenwerking tussen rijk, provincie en gemeente. De keersluis betekent een nieuwe belangrijke stap naar algehele beveiliging. De sluis moet gezien worden als een project in overgangstijd, want grote plannen staan op stapel. Dan zal ook het Brouwershavense Gat worden afgesloten. Mijn wens is, dat vele schepen de sluis mogen passeren tot bloei van de gemeente. Na deze toespraak klonk het Wil helmus. De Commissaris wierp in zijn speech eveneens een blik in het verleden. Hij memoreerde blijde (de bevrijding in 1945) en droeve (de ramp in februari 1953) gebeurtenissen en hoopte, dat de keersluis de gemeente tot in lengte van jaren zal beschermen. En hiermee was de officiële plech tigheid afgelopen. Des avonds zorgde „Apollo" nog voor wat vrolijkheid. Voordat gisteren de keersluis in ten en de minister een prachtige schil- Brouwershaven officieel in gebruik werd gesteld door minister J. Algera heeft de Commissaris ,der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot een tentoonstelling van een aantal nog niet getoonde, door de Amsterdamse kunst schilder Pieter Kooistra kort na de ramp vervaardigde tekeningen geo pend. Het was wel wat over tijd, toen burgemeester Van Leeuwen de geno digden een welkom toeriep, maar de mist had een spaak in het wiel ge stoken. Door de perfecte organisatie had echter toch alles een vlot ver loop. Minister Algera heeft zodoende met eigen ogen kunnen zien, hoe het op de Zeeuwse veren (in dit geval A.J. PolderZijpe) gesteld is, als er een dikke mist hangt. Rij en auto's stonden te wachten. TOELICHTING Pieter Kooistra gaf allereerst een duidelijke toelichting op het tentoon gestelde. Niet uit materiële belangen, maar diep bewogen en onder de in druk van de ramp heeft Kooistra kort na 1 februari 1953 in zes dagen 80 schetsen en 12 verzen gemaakt. Zestig van de beste tekeningen waren ten toongesteld in het stadhuis. Het was een prima collectie, die ons weer dui delijk deed herinneren aan de ramp. Uit de lucht (helikopter), van kerk torens en rijdende auto's heeft Kooi stra zijn tekeningen gemaakt. Na zijn toelichting overhandigde hij Minister Algera gewaagde in zijn de Commissaris een bundeltje gedieh- derij. In zijn toespraak merkte de Com missaris op zijn eigen manier op, hoe goed de sfeer wordt aangevoeld door het organiseren van een ten toonstelling van de ramp naast de ingebruikneming van de sluis. Hij bracht dan ook dank en hulde aan het gemeentebestuur voor dit ini tiatief en hoopte dat nog vele ten toonstellingen mogen worden ge houden en dat vele gemeenten dit voorbeeld volgen. Dit is thans de vierde expositie, die de gemeente Brouwershaven met ei gen krachten organiseert. Geschenk van Serooskerke Gistermiddag om half drie heeft te Serooskerke in alle stilte de officiële overdracht plaats gehad van de graf steen op het graf van wijlen P. Dreg mans, in leven burgemeester van Se. rooskerke, aan de nabestaande fami lieleden. De steen is aangeboden door de bevolking van Serooskerke. De heer A. Goedbloed, waarnemend burgemeester, hield bij de overdracht een korte toespraak, waarna de heer J. Dregmans, een broer van de over ledene, in hartelijke bewoordingen de dank van de familie tot uitdrukking bracht. Overal in de Zeeuwse fruitboomgaarden is men op het ogenblik bezig met de pluk van appels en peren. Met de peren is men reeds flink opgeschoten en bij de appels zijn het nu in hoofdzaak nog de Jonathan en de Golden Deli cious die aan de bomen hangen. Het is overigens dit jaar ook in de Zeeuwse boomgaarden heel wat minder druk dan in normale jaren. De fruitoogst valt hier niet direct tegen maar toch zijn er ook bij de appels in Zeeland verschillende rassen die een uitgesproken slechte oogst geven. Met name is dat het geval bij de Goudreinette. Op vele bedrqven, ook in Zeeland, moet bij dit ras worden gesproken van een mislukte oogst. In andere fruitcentra is dat ook dikwijls het geval. Voor de kwekers is dat wel een grote strop want de Goudreinette is toch nog altijd het belang rijkste ras van het Nederlandse sortiment en hoewel er verhoudingsgewijs in Zeeland iets minder zijn dan in andere fruitcentra, kwamen er het vorig jaar toch in onze provincie tussen de 6 en 7 miljoen kg Goudreinetten op de veilingen. Het valt uiteraard nog niet te zeg gen hoe het dit jaar zal zijn, maar de helft van de oogst van het vorig jaar zal er toch wel niet komen, zover valt het nu wel reeds te bekijken. Met de Burgemeester en wethouders van Middelburg hebben woensdag rond het middaguur in de Burgerzaal van het stadhuis een veertigtal leden van de Bond van Schoolbesturen voor Handelsonderwijs in Nederland ont vangen. Dit gebeurde ter gelegenheid van de zesde landdag, die de Bond in Middelburg hield. Loco-burgemeester J. W. Kögeler sprak een welkomstwoord namens het gemeentebestuur dat het naar de heer Kögeler zei, ten zeerste op prijs stelt, dat de Bond haar landelijke bijeen komst ditmaal in Middelburg hield. Hij wees de afgevaardigden er op, dat de Zeeuwse hoofdstad op onderwijs gebied een centrumfunctie inneemt. De heer Kögeler beschreef de ge schiedenis van het handelsonderwijs in Middelburg, die zoals bekend een min of meer tragisch verloop gehad heeft. „Wij bezitten nu alleen nog maar een Handelsavondschool, die on geveer 45 jaar geleden als één van de eersten in ons land werd opgericht", zo zei de heer Kögeler, die voorts de aandacht vestigde op de „Stichting voor voortgezet economisch onder wijs", welke de gemeente anderhalf jaar geleden in het leven riep en die een cursus blijkt te zijn, welke in een behoefte voorziet. Mr. J. H. Valentgoed, voorzitter van de te gast zijnde Bond, beantwoordde de rede van Middelburgs loco-burge meester. Het deed hem genoegen, dat de gemeente Middelburg een weg ge vonden had om in de vorm van een stichting de belangstelling voor het economisch onderwijs te bevredigen. In de morgenuren werd in café restaurant „Wöhler" de bestuursver gadering gehouden. Aangezien de trei nen door de mist vertraging hadden en de afgevaardigden zodoende te laat in Middelburg arriveerden, moest de causerie die de heer C. Abrahamse, directeur van de Middelburgse Han delsavondschool zou houden, van het programma worden afgevoerd. Des middags werd, aangeboden door het Jonathan en de Golden Delicious, de andere twee belangrijke winterrassen, is het in Zeeland iets beter gesteld, maar vooral de Jonathan zal in Zee land toch een kleinere oogst geven dan in normale jaren. Over het geheel genomen maakt de Golden Delicious thans nog de beste beurt. Deze worden op de veilingen nog niet aangevoerd want dit ras moet eerst nog op kleur komen en dat ge beurt eerst laat in het seizoen. Op sommige onderstammen zijn de vruch ten nu reeds aardig geel van kleur ge worden, maar er zijn ook percelen waar nog heel wat moet gebeuren. Overigens is het weer nu wel goed voor de kleurbevordering. Vooral de maanrijke nachten zijn er zeer bevor derlijk voor. Zoals op het ogenblik de zaken in de boomgaarden er voor staan, laat het zich wel aanzien, dat het dit jaar heel wat eerder met de pluk gebeurt zal zijn dan het vorig jaar. Toen was men op verschillende bedrijven om streeks half november nog druk be zig. Men ruimt vlug Op de Zeeuwse fruitveilingen is het aantal veilingdagen voor fruit nu be langrijk ingekrompen. In Kapelle wordt nog driemaal per week geveild en wel op maandag, woensdag en vrij dag. In Goes en Krabbendijke twee maal per weèk en wel op dinsdag en donderdag. Dit heeft men gedaan om te bereiken dat er op de veilingdagen steeds een flink aanbod kan zijn. Dat is op het ogenblik ook beslist wel het geval. Dit ruime aanbod komt voor een groot deel door het feit dat de kwekers dit jaar weinig voelen voor het bewaren van hun produkt in de koelhuizen en bewaarplaatsen. De prij zen zijn goed en daarom ruimt men maar liefst zo vlug mogelijk. Er wor den dit jaar weer appelen in de koel- Middelburgse gemeentebestuur, een rondrit over een in mist gehuld Wal-'huizen "opgeslagen, 'maar het totale cheren gehouden. kwantum zal toch wel belangrijk la ger liggen dan in voorgaande jaren en verder zijn het dan nog hoofdzakelijk de kopers welke opslaan in de koel huizen. Omdat men zo vlug van het fruit op ruimt en minder bewaart dan in an dere jaren, moet ook worden ver wacht dat het er over enkele maan den op de Zeeuwse veilingen heel an ders zal uitzoen dan op dit moment. Geen peren Met de peren is het nu reeds een heel eind gebeurd. Enkele rassen wor den hiervan nog aangevoerd, maar het zijn maar kleine kwantums in verge lijking met dat wat er kan komen in een normaal jaar. Nog wel enkele weken zullen er wat peren te koop zijn, ook in Zeeland, maar dan zal het toch vlug gaan min deren. Op verschillende bedrijven heeft de perenoogst dit jaar wel heel erg teleurgesteld. Over het algemeen geven de peren steeds een oogst welke weinig schommelingen vertoond, maar dit jaar is er wel een zeer ongunstige uitzondering. De afzet van het aangevoerde fruit heeft een zeer vlot verloop. Omdat er weinig peren zijn, worden er ook min der geëxporteerd dan in normale ja ren. De binnenlandse handel kan dit jaar ondanks de betrekkelijk hoge prijzen steeds flinke kwantums ge bruiken. Hetzelfde geldt voor de ap pelen. Hiervan is het aanbod heel wat ruimer en daarom ook de export. Wekelijks wordt een kwantum van ongeveer 1500 ton naar het buitenland verzonden en de voornaamste afne mers daarvan zijn België en West- Duitsland. Mosselen naar Frankrijk Gisteren zijn de eerste mosselen uit Zeeland naar Frankrijk geëxporteerd. Deze eerste hoeveelheid mosselen was slechts uiterst gering. Het kan enkel beschouwd worden als een voorschot van het te verwachten contingent ein de deze maand. ALS ER niet zo'n schreeu wende woningnood in Goes was, dan stonden de huizen in de Kamperfoeliestraat nog dit jaar allemaal leeg. Dat zeggen de bewoners zelf. Toch is het een mooie woonbuurt en de huizen zijn nieuw, ruim en ge riefelijk. Vanwaar dan die plot selinge antipathie tegen de eigen straat, heb ik gevraagd. „Omdat onze mooie buurt sinds kort veranderd is in een soort industrieterrein, waar ho ren en zien je vergaat, ook 's nachts", kreeg ik ten ant woord. WATJES Toen Ik hoorde, dat er sommige bewoners 's nachts watjes in hun oren stoppen en nog niet kunnen slapen, dat tientallen kleuters na vier uur geen oog meer dicht doen en dat verschillende kinderen des middags omrollen van slaap, toen ben ik op een middag naar de Zon nebloemstraat In Goes gereden, om eens poolshoogte te nemen. Ik werd verrast 4oor een aantal vrachtwagens, die in file stonden, en grote rijen kratten met lege en antwoord, „wij kunnen er ook niets aan doen". Men heeft het aan de directie van de Hollandia-fabrieken in Vlaar- dingen gevraagd. Weet u wat die zei? „Zal wel wennen!" Men heeft de politie erbij ge haald. Maar die keerde onverrich ter zake terug. BRIEF In arren moede hebben 24 om wonenden van de Zonnebloem- straat, Kamperfoeliestraat en Vogel- zangsweg zich tot b. en w. gewend. In een schrijven hebben zij hun nood geklaagd en o.m. geschreven: „Reeds 's morgens om vier uur, weldra om drie uur, begint het la den en lossen: na de middag Om streeks half vier begint het op nieuw en het duurt telkens vele uren. Motoren ronken onophoudelijk, melkbussen, metalen kratten en flessen rammelen; de trottoirs wor den volgezet; over die trottoirs wordt gereden en hele plassen melk worden op straat en trottoir ge morst. De auto's, waaronder grote en hoog-geladene, staan in rijen op elkaar te wachten, zodat de wonin gen geen uitzicht hebben. De nacht rust wordt ernstig gestoord, de kin deren kunnen niet studeren. DIPLOMATIEK „Bovendien", zo gaat het schrij ven verder, „zijn er nu geruchten volle melkflessen. Dat was mid dags om twaalf uur. „En nu hebt u het nog niet eens op z'n ergst gezien", zei een me vrouw uit die buurt, „soms staat de hele straat vol met auto's en wor den onze trottoirs bezaaid met krat ten". Die situatie is enkele weken geleden ontstaan. In de Zonne bloemstraat was een melkdepöt van „Het Hart" gevestigd en hoewel dat ook wel enige drukte met zich mee bracht, hebben de straatbewoners daar nimmer grote hinder van on dervonden. MAG DAT? Maar sinds kort is het melksta- tion overgegaan naar de N.V. Hol landse Fabrieken van Melkproduk- ten en Voedingsmiddelen „Hollan- dia" te Vlaardingen. En sedertdien rijden dagelijks tientallen grote trucks uit geheel Zuid-Beveland af en aan bij dit depót, om kratten op of af te laden. Het heeft alles van een „industrie-straat", zoals de be woners hun buurt al officieus heb ben herdoopt. Mag dat nu zo maar? vragen de gedupeerden zich af. Goes heeft voor zulke dingen toch een indu strieterrein? Ze hebben het aan de mannen van de Hollandia-auto's ge vraagd. „Weten wij veel", was hun Zo zag het er 's middags om twaalf uur uit. Om vier uur 's mor gens en 's middags is het drie maal zo vol. dat, tengevolge van de overname door Hollandia, het station sterk zal worden uitgebreid. De ondergete kenden zijn van mening, dat hun woningen daardoor niet onaanzien lijk zullen devalueren. En dan besluit de brief met een heel diplomatiek zinnetje, waarin gespeculeerd wordt op de gelijkge- rechtigheid (waar b. en w. van Goes nogal prat op gaan): „In aanmerking nemende, dat uw gemeentebestuur het carillon van het stadhuis eerst 's morgens om 7 uur laat aanvangen omdat een nabijgelegen hotel hinder heeft van het klokkenspel in de nacht, menen de ondergetekenden dat uw college tegen het zoveel grotere lawaai van het melkstation en alle verdere overlast passende maatregelen zal willen nemen". En nu maar afwachten wat b. en w. van Goes gaan doen. P.S.: Ik heb nog even de alg, politieverordening van de gemeente Goes doorgebladerd. Art. 274 zegt: „Het is verboden voorwerpen of stoffen neer te leggen of zichtbaar achter te laten op of aan de weg". Allerwegen vreugde over benoeming Tijdens een buitengewone zitting van de arrondissementsrechtbank te Mid delburg, woensdagmorgen in het stadhuis, heeft mr. G. J. B. van der Dussen, officier van justitie bij de Middelburgse rechtbank, mr. P. van Empel ge ïnstalleerd als president van de rechtbank te Middelburg. De eerste ambtelijke daad, die de nieuwbenoemde president verrichtte, was de installatie van mr. A. J. W. van Roy en als vice-president. Mr. Van der Dussen verklaarde, dat het openbaar ministerie met grote vreugde had kennis genomen van de benoeming van mr. Van Empel tot president van de Middelburgse recht bank. „Ik kan constateren, dat U in uw nieuwe functie ten zeerste op uw plaats zult zijn", aldus mr. Van der Dussen, die de goede samenwerking tussen presidium en openbaar minis terie, waarvan nu al sinds vele jaren sprake is, roemde. Hij wenste ook mr. Van Royen in hartelijke bewoordingen geluk met diens benoeming tot vice- president. „Waardig opvolger" Hierna volgde de installatie van mr. Van Royen door de president, waarna beide magistraten elkaar gelukwens ten. „Het college prijst zichzelf geluk kig met uw benoeming", zei mr. Van Royen. „Vol vertrouwen zien wij U de plaats aan het hoofd van ons college innemen." De vice-president wees er op, dat mr. Van Empel tot nu toe een „onbescheiden portie werk" voor zijn rekening genomen heeft. „Wij wensen U toe, dat U een waardig opvolger van uw voorgangers zult zijn," besloot mr. Van Royen. Namens de griffie voerde mr. J. W. Muller het woord, volgens wie met de benoeming van mr. Van Empel tot president niet alleen de continuïteit, maar ook de goede sfeer op de recht bank gehandhaafd blijft. Hij ken schetste mr. Van Empel als een gebo ren en getogen Zeeuw en Middelbur ger, die de bevolking van dit gewest in al haar geledingen kent. De griffier wenste ook mr. Van Royen geluk. „Voorrecht" Mr. Kegge uit Goes sprak uit naam van de balie, die bijna voltallig aan wezig was, en hij sloot zich bij de woorden van de vorige sprekers aan. „De benoemingen hebben de balie ten zeerste verheugd en wij wensen U beiden de kracht toe deze zware taak te vervullen". Nadat hij de sprekers dank had gebracht voor hun vriendelijke woorden zei mr. Van Empel: „Ik zal mijn uiterste best doen het mogelijk te maken, dat in Zeeland recht wordt gesproken, zoals de wet dat verlangt." De plechtigheid werd, naast de balie, o.a. bijgewoond door mr. C. R. F. van Roggen, tot voor kort president van de Middelburgse rechtbank en thans president van de rechtbank te Dor drecht, en de ouders van mr. Van Em pel.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 2