IN DECEMBER EERSTE KUNSTMAAN VAN V.S. SPOETNIK Volledig uitgeruste satelliet in maart te verwachten Waterstofbommen kunnen op de maan gegooid worden Engeland aan het begin van lange, moeilijke tijd Pleven niet PROJESTANTSCHRISTEL IJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Amerika begint met reeks proefnemingen Grootste oplaag in het heelal RUSSISCHE „SPOETNIK" HEEFT EEN APPARATUUR VOOR TELEFOTO'S CONTROLE 6500 KM EOKA-lcider gaf zich over Internationaal congres voor ruimtevaart Minister van financiën Thorneycroft EEN TON voor Pro Rege Minister uit Ghana ontbijt met Ike Minister Helders vertrokken naar NieuwGuinea Hoofdkantoor: L. Vorst straat 80, Goes Tei (01100) 2438: bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100 2970; giro 874289 Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr. 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Comtre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, 2.40 per maand, f 7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 13c Jaargang No. 3828 Hoofdredacteur r hagookt Directeur: jacq de Smit Donderdag 10 oktober 1957 Fruitpluk begonnen (Zie pagina 8.) N. J Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 6.57 u., onder 17.55 u. Maan op 19.01 u., onder 9.39 u. Hoogwater vrijdag 11 okt Vlissingen 3.08 u. 2.26 m., 15.20 u. 2.25 m. Terneuzen: 3.32 u. 2.40 m., 15.47 u. 2.39 m. Wemeldinge: 4.57 u. 1.84 m„ 17.08 u. 1.76 m. Zierikzee: 4.43 u. 1.59 m., 16.53 u. 1.51 m. DAILY MIRROR: De Londense „Daily Mirror" heeft zijn leuze gewijzigd. Dinsdag heette deze krant nog „Het blad met de grootste oplage ter we reld", en sedert woensdag is dit „het blad met de grootste oplage in het heelal". IN DECEMBER zal Amerika de eerste proef-kunstmaan afschieten. Deze lancering luidt een reeks proefnemingen in, die resulteert in het afvuren van de eerste, volledig uitgeruste kunstmaan in maart 1958. Dit heeft president Eisenhower gisteren op zijn wekelijkse perscon ferentie verklaard. Hij was van mening, dat deze satelliet meer wetenschappelijke in lichtingen zal verstrekken dan de Russische „Spoetnik" heeft opge leverd. Eisenhower wees er op, dat het afschieten van de Russische kunstmaan niet bewijst, dat de Sowjet-Unie erin geslaagd is een inter continentaal projectiel te vervaardigen, dat in staat is aan het eind van zijn baan opnieuw de atmosfeer van de aarde te doordringen en met nauwkeurigheid een bepaald doel te raken. Het Russische perbureau Tass heeft meegedeeld, dat de geleerden in de Sowjet-Unie op grond van de gegevens over de kunstmaan, tot de conclusie zijn gekomen, dat de bovenste lagen van de atmosfeer oneindig minder dicht zijn dan men tot nu toe had aangenomen. Dit wordt bevestigd door de con stantheid van de omwentelingsperiode en de baan van de satelliet. Men ver klaarde voorts, dat de „Spoetnik" vanmorgen omstreeks vier uur 78 maal rond de aarde zal zijn gedraaid en daarbij ongeveer 3</2 miljoen kilometer zal heb ben afgelegd. De vice-voorzitter van de wetenschappelijke academie van de Oekraine, Sjerpan, die aan de vervaardiging van de kunstmaan heeft meegewerkt, heeft verklaard, dat de Russische satelliet apparatuur bevat voor het uitzenden Van telefoto's. De Russische hoogleraar prof. Stern- feld heeft tegenover radio-Moskou verklaard, dat de volgende kunstmaan een grotere hoogte zal bereiken. Men zou de satelliet tot 1500 5 2000 kilo meter kunnen brengen. Hier is de wrijving zoveel geringer, dat het ap paraat verscheidene jaren in de lucht zou kunnen blijven. Volgens prof. Sternfeld zal een kunstmaan,'die nog eens zo hoog wordt gelanceerd, voor onbepaalde tijd om de aarde cirkelen. De kunstmaan passeert Nederland woensdagnacht 23 uur 55 Ned. tijd, onzichtbaar, donderdagnacht 4 uur 53 in de richting noord tot oost vrij laag en misschien zichtbaar, en donderdag ochtend 6 uur 36 in de richting west tot zuid, zeer hoog aan de hemel, moeilijk zichtbaar. De Britse regering is het met de re gering te Washington eens, dat de kwestie van het toezicht op in de ruimte afgeschoten voorwerpen op 'n ruime internationale grondslag moet worden aangepakt. De „Federatie van Amerikaanse geleerden" heeft woens dag een oproep aan alle regeringen gedaan om snel tot overeenstemming te komen over controle op „ruimte wapens". Het Amerikaanse blad „Birming ham News" heeft gisteren bijzon derheden vermeld over de raket, die binnenkort in de Stille Oceaan in de ruimte zal worden afgescho ten. Men hoopt, dat deze raket met een snelheid van 27.000 kilometer per uur 6500 kilometer in de ruimte kan doordringen. Volgens het blad is het een viertrapsraket, die door een ballon op 30 kilometer hoogte boven de aarde wordt gebracht. De raket is zeven meter lang en weegt 850 kilo. Het laatste deel is uitge rust met een speciaal radio- en foto-apparaat, dat nog geen vijf kilo weegt. Op het ogenblik worden er proeven genomen. Een der leiders van de E.O.K.A., op wiens hoofd de Britten een prijs van 50.000 gulden hebben gezet, heeft zich woensdag overgegeven en aan Britse militairen 'n schuilplaats in de bergen in het zuiden van Cyprus gewezen. In de schuilplaats troffen de Britten, behalve wapens en munitie, de lijken van twee verzetslieden aan, die kenne lijk door hun kameraden doodgescho ten waren. Amerikaans protest bij Syrië De Amerikaanse regering heeft haar ambassade in Damascus opgedragen krachtig te protesteren tegen de aan houding van een Amerikaanse diplo matieke koerier aan de Syrische grens. De koerier was maandagochtend, toen hij op weg was van Beiroet naar Da mascus, door Syrische functionarissen teruggezonden, nadat men zonder op gaaf van redenen met rode inkt op zfjn diplomatieke paspoort het woord „vervallen" had geschreven. De eerste officiële foto van de Sowjetrussische aardsatelliet „Spoetnik", die woensdagochtend uit Moskou werd ontvangen Professor dr. Fred Singer, lid van de Amerikaanse afvaardiging naar het internationale congres voor de ruimtevaart, dat thans te Barcelona wordt ge houden, heeft dinsdag verklaard dat bombardementen van de maan met water stofhommen de geleerden mogelijk gegevens zullen verschaffen hoe op een veilige afstand de warmte, die ontwikkeld wordt bij de ontploffing van een dergelijke bom, in elektrisch vermogen kan worden omgezet. Volgens prof. Singer is het niet moeilijker waterstofbommen op de maan te doen belanden, dan een in tercontinentale ballistische raket af te vuren. „Door de maan als doelwit te gebruiken zou de bestaande wedijver tussen de grote mogendheden, wie de krachtigste waterstofbommen kan ver vaardigen, tot een wedkamp kunnen worden, wie de grootste bomkrater op de maan kan veroorzaken", aldus prof. Singer, die er verder op wees dat het bombarderen van de maan en moge lijk andere planeten met waterstof bommen nieuwe gegevens zou ver strekken voor het te weten komen van de samenstelling der sterren en andere hemellichamen. Ook voor de verdere studie van het zonnestelsel en voor kosmische schei kunde zouden dergelijke bombarde menten nieuwe mogelijkheden openen. De internationale federatie voor ruimtevaart heeft besloten het congres over ruimtevaart volgend jaar in Nederland te houden. De Ame rikaanse advocaat Andrew G. Haley is tot voorzitter gekozen. Leden van het nieuwe bestuur zijn: de Nederlander Ingezonden medeHplins (adv dr. J. M. J. Kooy, voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Ruimte vaart, de Zweed Ake Hejerstrand, de Pool Zarankiewicz, de Rus Leonid Sedof, de Engelsman dr. Leslie Shepherd en de Argentijn Tabanera. Italiaanse senaat keurt E.E.G. en Euratom goed De Italiaanse senaat heeft woens dagavond zijn goedkeuring gehecht aan de verdragen tot instelling van de Europese Economische Gemeenschap en Euratom. De kamer van afgevaar digden had de verdragen reeds voor het zomerreces goedgekeurd. Communisten in San Marino capituleren Het ziet er naar uit dat de anti communistische tegen-regering van San Marino de strijd om de macht heeft gewonnen. Een der communis tische leiders verklaarde woensdag avond na een lange vergadering: „Wij treden af". Rustig weer. Aanvankelijk mist of laaghangende bewolking die in de loop van de dag op vele plaatsen optrekt. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets ho gere. Overwegend zwakke verander lijke wind. De Brits-Egyptische besprekingen over financiële kwesties voortvloeiend uit de Brits-Franse actie van vorig jaar, zijn woensdag in Rome hervat. Bij een ontploffing in de Kasbah van Algiers zijn gisteren zeker zestien mensen om het leven gekomen. Een aantal huizen werd vernield. De ont ploffing deed zich voor terwijl Franse troepen huiszoeking deden naar wa pens. Thorneycroft, heeft dinsdag, tijdens een maaltijd in Mansion House in En geland gewaarschuwd, dat het land aan het begin staat van een lange en moeilijke economische worsteling. „Wij bevinden ons op een keerpunt van ons lot. Belangrijke besluiten zijn of zul len worden gevonden", zo verklaarde hij tegenover bankiers en kooplieden van de city tijdens de maaltijd, die de burgemeester, Sir Cullum Welch, in zijn officiële residentie aanbood. „Onze politiek is er op gericht de toeneming van de geldvoorraad tot staan te brengen. Daarom zal geld schaarser en duurder worden. In het komende jaar zal het door deze poli tiek moeilijker zijn winsten te maken. Dat is ook de bedoeling. Het zal ook moeilijker worden loonsverhogingen te krijgen. Deze zullen verdiend moeten worden. Winsten en lonen zullen ech ter met; eerlijk verdiende ponden be taald worden", zo zei hij. „Wij geven toe, dat het een lang durige en grote inspanning zal zijn. Maar ik weet daarnaast nog iets an ders: Ik weet, dat deze politiek kan en zal slagen. Wij zijn vastbesloten haar tot dat succes te brengen", aldus Thor neycroft. RENE PLEVEN heeft woens dagavond zijn pogingen om een nieuwe regering te vormen opge geven. Pleven heeft geprobeerd een coali tieregering te vormen van alle repu blikeinse partijen, die een politiek be stand van een jaar zouden moeten sluiten om de regering de gelegenheid te geven de Franse financiële en eco nomische moeilijkheden op te lossen. Een speciaal crisiscomité van de Franse radicale partij had zich woens dag met 22 tegen 17 stemmen uitge sproken tegen deelneming aan een regering-Pleven. OLYMPISCHE SPELEN OOK BRUSSEL KANDIDAAT VOOR 1964 Ook Brussel heeft zich geplaatst op de steeds aangroeiende lijst van ste den die zich kandidaat hebben ge steld voor de organisatie van de Olym pische Spelen in 1964. De gemeente raad heeft met algemene stemmen be sloten de Belgische hoofdstad als zo danig voor te stellen. Deze foto uit Cleveland in de Amerikaanse staat Ohio laat zien hoe een tekenaar zich voorstelt, dat de bemande aardsatelliet van de Goody ear-fabrieken, de „Meteor-Junior"de laatste etappe in de buurt va nde maan zal afleggen, nadat de snelheid is teruggebracht van 18.000 mijl (hoogst bereikbare snelheid) tot constant 16.600 mijl per uur. Het door raketten aangedreven ruimtevaartuig, dat op een straaljager met deltavormige vleu gels gaat lijken, zal een bemanning van drie koppen en voor raden voor een verblijf van twee maanden in het heelal mee voeren. De satelliet, die zijn snelheid zal ontlenen aan een drietraps raket, zal om de aarde gaan cirkelen in een baan op 500 mijl hoogte of om de maan heencirkelen. Goodyear zal de plannen voor deze satelliet voorleggen aan het internationale r-nnarps over ruimtevaart te Barcelona „Wanneer wij niet tot deze politiek hadden besloten, of wanneer wij min der vastbesloten zouden zijn geweest om haar door te zetten zou alles in dit land, waaraan wij waarde hechten, volledige werkgelegenheid, de wel vaart, onze hoge levensstandaard, op het spel hebben gestaan. Er ligt dan ook weinig bemoedigends in, als vak verenigingen of werkgevers hogere lonen of grotere dividenden kunnen ontvangen, wanneer deze betaald moe ten worden in ponden, die steeds min der waard worden, zo verklaarde de ""itse minister van financiën. (Van onze Utrechtse redacteur) De „Actie vier ton" van de Kon. Ned. Militaire Bond Pro Rege belooft een succes te worden. Het nieuwe idee van een renteloze volkslening is blijk baar ingeslagen en tallozen willen op deze wijze de bouw van een achttal prot. chr. militaire tehuizen mogelijk maken. „De eerste ton is binnen", zo deelde de directeur van Pro Rege, de heer W. Nieuweboer ons gisteren triomfantelijk mee. Het aantal medewerkers, dat de ren teloze obligaties aan de man brengt, is inmiddels tot 1000 gestegen. Van alle kanten wordt spontaan hulp bij deze verkoop aangeboden. Zo b.v. door de Friese Bond van Chr. Plattelands vrouwen met zijn 60 afdelingen en door de Chr. Geref. Jongelingsvereni- gingen in Twente. Een Hagenaar tikte bij een reder 55 haringvaatjes op de kop en distri bueerde deze over de bestaande mili taire tehuizen. Elke ton draagt een vlaggetje met het opschrift: „een dup pie de man, maakt dat Pro Rege bou wen kan". En de duppies van de da gelijkse bezoekers der tehuizen stro men binnen. Ongeveer 12 pCt van de binnengekomen gelden bestaat uit gif ten, de rest wordt geleend. Zoals bekend wordt onder de „obli gatiehouders" een reis per autobus langs een aantal militaire tehuizen verloot, zodra Weer f 40.000 binnen is. De winnaar mag dan zelf nog 34 ken nissen, vrienden of familieleden vooï deze tocht uitnodigen. De eerste te- huizentocht is nu uitgeloot door de no taris en het bleek, dat de directie van de Eerste Rotterdamsche, een verze keringsmaatschappij, deze reis zal mo gen maken. De woordvoerder van het Wit te Huis heeft woensdag verklaard dat Ghana's minister van finan ciën, aan wie men dinsdag op grond.van zijn huidkleur de toe gang in een Amerikaans restau rant had ontzegd, een uitnodiging heeft ontvangen, donderdag met president Eisenhower te ontbij ten. Minister Gbedemah zei presi dent Eisenhowers uitnodiging te beschouwen als een ruime ver goeding voor de behandeling in het restaurant. Hij zei veront schuldigingen te hebben ontvan gen uit alle kringen van het Amerikaanse volk, waaronder één van het ministerie van bui tenlandse zaken. Vrede in Algerije? De „opperbevelhebber" van het Al gerijnse nationale volksleger, Si Mo hammed Belloenis, heeft volgens het Parijse onafhankelijke avondblad Le Monde van woensdag gezegd dat hij binnen drie maanden vrede in Alge- rije zal brengen. In een brief aan het blad verklaarde hij met de hoge Franse autoriteiten in Algerije een schikking te hebben getroffen, die gebaseerd is op de ver dediging van de belangen van onza volkeren en de uitroeiing van oor logsophitsers. Nagewuifd door zijn echtgenote, en zijn vier dochters, is de minister van zaken overzee, mr. G. Ph. Helders, gisteren met het K.L.M.-toestel „Ne- gaton" van Schiphol vertrokken voor een bezoek van enkele weken aan Ne derlands Nieuw-Guinea. In aansluiting op deze reis hoopt de minister, die vergezeld is door de heer B. Krijger, chef van de directie Nederlands Nieuw-Guinea van zijn ministerie, een bezoek brengen aan Australisch Nieuw-Guinea. Gevraagd omtrent het doel van zijn reis, antwoordde mr. Helders, dat hij zich in Nederlands Nieuw-Guinea voor de eerste maal persoonlijk op de hoog te wilde stellen van velerlei zaken al daar en contacten wil leggen op on derscheidene terreinen.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1