Goed Koffie-nieuws van Douwe erts X ZIE UW BROEDER ANDERE BLADEN •••daarom is natuurzuivere Plants zoveel smakelijker en gezonder ACTIEVE BEDIENDE NAAR DEPEN 000#A WÊÊÊÊÊÊÊÊÊm V proeft de natuur in Natuurzuivere Platlta een^MnUulfrauw Gelezen in Begroting I Begroting II Middenstanders en vrouwen Eigen bureau voor Chr. leraren N.O. ezeró grijpen Witsnuitdolfijn aangespoeld Woensdag 9 oktober 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 6 !HX sre® IE* I?I 3&3É&,'-• WÊtèÊfè.m,v .y -., y m» Dank zij een nieuwe vinding van Douwe Egberts is Moccona thans extra-krachtig, zo pittig en vol aroma als versgezette koffie! In Douwe Egberts koffiebranderijen wordt uit vers gebrande bonen Jjj| de koffie voor U met zorg gezet, Uit deze geurige, verse koffie wordt het water in enkele seconden volgens een nieuwe Douwe Egberts vinding verwijderd en Op dat moment ontstaan talloze kleine bolletjes, waarin het volle aroma is op gesloten. ■f Deze oplosbare koffiebolletjes, hef fijnste uit pure koffie döt is de nieuwe extra-krachtige Moccona van Douwe Egberts. Wanneer U heet water opschenkt DU! lossen de koffiebolletjes onmiddellijk op en komt het fijne aroma weer vrij. Voeg nu suiker en melk naar smook toe en U kunt genieten van een lekker kopje Douwe Egberts koffie! K- j ■- Moderne vrouwen hebben 'c goed bekeken l wie jeugdig en vitaal wil blijven, baalt de natuur in buist Daarom staat ook bij U de fruitschaal steeds boog opgestapeld ook U zorgt dagelijks voor ver se groenten, rauwe slaatjes, tarwebrood, honing en.. 3 Planta! Want Planta, bereid uit de edelste plante- vetten, Is immers óók puur natuur! Daarom is Planta to gezond, zo andets. Daarom zo zuiver van smaak, 't Valt U altijd weer op, wSfir U ze ook mee ver gelijkt. De Matuur in buit gezondheid in huis! Dacht men vroeger dat Planta alleen bedoeld was voor dieerpatienten, tegenwoordig staat Planta op 't menu van ieder gezond mens! Gezond, natuurzuiver voedsel heeft men nodig 'om gezond te blijven t Daarom eten moderne mensen meeren meer groenten, vruchten, rauw kost.» daarom ook eisen ze Plants. Planta, een produkt van de natuur zelf voedzaam, licht- verteerbaar en zo zuiver van smaak I Machinestation te Middelburg vraagt: leeftijd 3035 jaar. Vereist: enige kennis van automobielen, goed om kunnen gaan met publiek, goed voorkomen. Brieven onder no. 08, bureau Zeeuwsch Dagblad te Middelburg. GEVRAAGD: voor onze afdeling Huishoudelijke Artikelen niet jonger dan 17 jaar. Schriftelijke aanmelding met opgave van leeftijd, schoolopleiding, enz. FA. D, DE JAGER JR's IJZERHANDEL Lange Delft 5, Middelburg In de christelijk-historische Neder lander heeft de heer A. J. Kaland een belangwekkend artikel geschreven over begrotingen. Hij schrijft dat er tussen de begrote bedragen en de uit eindelijke rekening wel eens een groot verschil is. De uitkomst is wel eens heel anders dan de raming, niet alleen bij het rijk, doch ook bij de lagere or ganen. De heer Kaland vervolgt: In onze ijver hebben wij nu al weer enkele jaren geleden, toen wij voor het eerst mochten meepraten over een gemeentebegroting, een begroting eens serieus bestudeerd. Na die bestudering gingen wij onze vermeende wijsheid in de besloten club eens lekker spuien. Wij hadden nogal wat kritiek op be paalde punten en omdat de begroting niet sluitend was, wilden wjj de be groting trachten sluitend te maken. Maar o wee, wie dacht, dat dit goed werk was, kwam na de vaderlijke te rechtwijzing van de beheerder der ge meentelijke schatkist wel tot de over tuiging dat alle opmerkingen totaal onbruikbaar waren. O zeker, ze waren wel goed bedoeld en in wezen ook wel goed, maar.niet te gebruiken. „Een begroting", aldus deze ge meentelijke schatbewaarder in een vrij vertaald betoog, „een begroting moet U in de eerste plaats zien, als een verlanglijstje. Hoe groter nu het tekort is, des te sterker staan wij in onze onderhandelingspositie als het om een extra uitkering gaat. Met een sluitende begroting krijgen we geen extraatje, met een niet-sluitende waar schijnlijk wel". Van deze redenering is ons vooral dit bij gebleven, dat een begroting ook een onderhandelingspositie kan ver stevigen. Een middel dus om een niet met name genoemd doel, althans niet uitdrukkeiyk genoemd, maar vaak schuil gaande achter meerdere zaken, toch te bereiken. De heer Kaland merkt op dat de rijksbegroting optimistisch is gesteld. Gerekend wordt op flinke belasting inkomsten, volle werkgelegenheid, stilstand in lonen etc., maar aldus de heer Kaland: Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg het algemeen landbouwprijsindexcijfer (basis 1949- '50 1952-'53 is 100) in augustus 104, tegen 111 in augustus van het vorig jaar. Het indexcijfer voor het totaal der kostenfactoren bedroeg in augus tus 127 tegen 121 in augustus 1956. De ze cijfers tonen duidelijk aan, dat het in de landbouw lang niet goed gaat. Tegenover de daling der ontvangsten staat een stijging der uitgaven. Daar- by tevens in aanmerking nemende, dat de weersomstandigheden zowel voor fruitteelt (vorst) als voor land bouw en veehouderij (regen), wel als zeer ongunstige resultaten worden aangemerkt, die de financiële resulta ten zeer zeker ongunstig zullen be- invloeden, weten wij nu reeds dat de belastingontvangsten van deze bevol kingsgroep aanmerkelijk minder zullen zyn dan in de voorgaande jaren. Het is echter lang niet onmogeiyk, dat dat wat zich thans in de landbouw openbaart, ook zal voordoen in ande re takken van nyverheid. De vlasin dustrie ligt op apegapen, tengevolge van de Russische dumping; de wegen bouwers beweren het kind van de re kening te zyn, tengevolge van de be stedingsbeperking en de „minder over spannen arbeidsmarkt" betekent, dat een steeds belangrijker wordende groep werknemers is aangewezen op een uitkering ingevolge de sociale verzekkeringswetten. Wy willen niet generaliseren met te wyzen op de op gelegde schepen, die in de wilde vaart hun kost niet meer konden verdienen, maar al deze tekenen wijzen op een reële mogelijkheid, dat de beurzen van 's lands onderdanen in 1958 wel eens minder gevuld konden zijn, dan de laatste jaren het geval was. Maar dat houdt in dat ook de schatkist het met minder zal moeten stellen In de Mededelingen van de Utrecht se Middenstandsfederatie lazen wij een artikeltje over de zakenman en de vrouwen. De middenstanders moe ten er rekening mee houden, dat vrouwen de belangrijkste klanten zijn. Wij citeren: „Het is daarom goed om te weten, wat de vrouwen willen. We moeten ze te vrind houden. De ambachtsman en de detaillist, die erin slaagt om smaak- en koopgewoon ten van zijn klanten te kennen, die dus weet, wat de huisvrouw in haar ge zin wil, heeft voor een groot deel het pleit gewonnen. Want hij kan daarop inhaken en zyn voorstellen daarnaar richten. Dit betekent natuurlijk niet, dat de middenstander zyn klanten naar de mond moet praten. Wanneer zij een keuze doen, welke naar zijn oordeel minder juist is, dan zal hy proberen hen te overtuigen van zyn heter in zicht. Hij zal advies kunnen geven over kwaliteit en duurzaamheid, over betere gebruiksmogelijkheden, enz. enz. Maar tevergeefs zal hy trachten om belangrijke invloed uit te oefe nen op de smaak en de gewoonten van zijn vrouwelijke klanten. Dat brengt een moeilijkheid mee, welke voor de ene zakenman groter is dan voor de andere, omdat van de aard van de klantenkring afhangt, welke verschil len van inzicht zich kunnen voordoen tussen de ambachtsman of detaillist en zyn klanten. Verkoopkunde is een klein woord, dat heel veel inhoudt. Het betekent mensenkunde, psychologisch inzicht, een brede opvatting enz." (Van onze Utrechtse redacteur) De Vereniging van Chr. Leraren en Leraessen bü het Nijverheidsonderwys zal een administrateur aanstellen en te Utrecht een eigen bureau openen. Dit be sluit viel op de buitengewone alg. verga dering van deze organisatie, die te Utrecht gehouden werd. Het bureau zal voorlopig worden on dergebracht in het gebouw van de Chris ten Jonge Vrouwen Organisatie aan de F. C. Dondersstraat. In de toekomst hoopt men echter een eigen huis te kun nen kopen. Deze belangrijke uitbouw van de vereniging maakte een contribu tieverhoging noodzakelijk, die ook door de vergadering aanvaard werd. De leden besloten spontaan om door middel van vrijwillige giften een bedrag byeen te brengen voor de inrichting van het bu reau. 0 Op de rivier de Jiabharali in Assam zyn, naar men vreest vijftig mensen ver dronken na het omslaan van een motor boot. De meeste slachtoffers zijn planta gearbeiders die terugkwamen van een vergadering van hun vakvereniging. Naar aanleiding van een brief, die wij van een lezeres ontvingen ter plaatsing in onze rubriek „Lezers grijpen naar de pen" en waarin zij de vraag stelde of misschien in het regenachtige weer Gods stem moest worden opgemerkt, hebben de redactie diverse reacties bereikt. Voor zover de brieven waren ondertekend of van een begeleidend schrijven .waren voorzien, waarin naam en adres werden vermeld, hebben wij de lezers gelegen heid gegeven hun mening in ons blad naar voren te brengen. Wij laten nu vandaag nog twee brief- schrijvers aan het woord en sluiten hier mede dan de discussie over dit onder werp. Een lezer uit Middelburg schreef: God spreekt tot ons in stormgetijen en ook in 't ritselfluist'ren van de avondwind. Het doet my buigen in eerbiedig zwijgen, wijl ik Gods stem in belde wedervind. J. V. Een lezer uit Biggekerke merkt o.a. op dat hy met droefheid heeft moeten con stateren dat de diverse ingezonden stuk ken een manifestatie zijn van de ver deeldheid der Christenen, Waar ik ja op zeg, daarop zegt mijn broeder in Chris tus neen, schrijft onze Biggekerkse lezer. En dit Is de tragiek, merkt hy voorts op, dat wij beiden onze mening met Bijbel teksten staven. Het artikeltje van de heer Vingerling verried, aldus de briefschry- ver, de jeugd van de schryver. Hy moet zich, adviseert onze lezer uit Biggekerke, blyven interesseren voor deze dingen en zijn hoofd en hart open zetten. Hy zal dan ook bezadigder stukjes schryven. De briefschrijver citeert Job 1: „Mis schien hebben myn kinderen gezondigd en God In hun hart gezegend". Wat een vrome voorzichtigheid, merkt onze lezer op, die in zyn brief voorts maant tot grote voorzichtigheid by het oordelen over anderen. Tenslotte merkt onze briefschryver t.a.v. de Christelyke pers in Zeeland op: Laten wy allen, naar ons vermogen, zon der terughoudendheid streven naar een samenbinding van allen, die stoelen op dezelfde stam. Laten wy ons hart open stellen voor de visie van anderen. Dan zullen wy in die ander heel vaak onze broeder in Christus ontdekken. Laten wy, zo besluit de briefschryver, onszelf meer bekritiseren dan de ander. En hiermede wil de redactie, zoals wy hierboven reeds hebben geschreven, de discussie sluiten. Zoals uit de naam van deze ru briek biykt, bevat deze opmer kingen en beschouwingen van lezers. De inhoud van deze stuk ken komt dus niet voor verant woordelijkheid van de redactie. Wie deze stukken noemt of ci teert, mag dus nooit zeggen of schrijven: het „Zeeuwsch Dag blad" zegt dit of dat. De inhoud blijft uitsluitend voor persoon lijke verantwoordelijkheid van de schrijvers. De redactie behoudt zich het recht voor, stukken te weigeren, te bekorten, discussies tussen de lezers te sluiten en voorts, om, waar zij dit nodig acht, de stuk ken van opmerkingen te voor zien. Stukken, waarvan de schrijvers zich niet bij de redactie bekend" maken, worden niet geplaatst. De schrijvers mogen echter, zelf be slissen, of hun naam dan wel een schuilnaam als ondertekening ge plaatst wordt. Op het Noordzeestrand van Vlieland is een dolfijnachtig zoogdier aangespoeld. De lengte bedraagt 3,20 m, de omtrek circa 2 m en het gewicht wordt geschat op 500 kg. Waarschynlyk is het een wit snuitdolfijn. Burgemeester Anker heeft het dier, dat in goede staat verkeert, aan. geboden aan het zoölogisch museum te Amsterdam. Twee deskundigen zullen een onderzoek instellen. In de loop der jaren zyn tot dusver tien van deze soort op de Nederlandse kust aangespoeld. Examens V.U. Amsterdam Geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde M. P. van de Guchte, Am sterdam; C. van der Hoek, Harderwijk en M. van der Ploeg, Rotterdam. Het Israëlische parlement zal op 28 oktober een nieuwe president kiezen. Men verwacht, dat de huidige president, Ben Zwi, herkozen zal worden.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 6