Rusland bereid kunstmaan onder internationale controle te plaatsen ZEEUWSE UU PuzJ NIEUWBAKKEN VADER VERLOOR Z'N HOED emma Overheid moet in verkeer ordenen en beschermen DAMPO Sowjet'Strijdbachten bijgen mobiele atoomcentrales Overstromingen in Italië CHROESJTSJEF VERKLAART IN INTERVIEW: acM Vader worden valt met meemeneer Capriolen Artemis Burger dient mede te werken Zes jaar voor overval op boerderij mee Oude weduwe was oplichtster VLUCHT IN TANKWAGEN Geheimzinnigheid boven N.'Zeeland Bakkers exposeren in Amsterdam Staking in Japanse staalindustrie verkouden Woensdag 9 oktober 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Boven het zuiden van Nieuw-Zee- land, op een hoogte van ongeveer 100 km, spelen zich dingen af die de ge leerden niet begrijpen. Op de radar schermen die in verband met het in ternationale geofysische jaar bij In- vercargill zijn opgesteld, heeft men voorwerpen waargenomen die zich met grote snelheid voortbewegen, heen en terug. In Zuid-Italië en op Sicilië is schade aangericht door zware wolkbreuken- In het gebied van Lecce in de „hiel" van Italië, zijn zeker negen dorpen overstroomd. Op sommige plaatsen zijn dorpen aan de kust getroffen door een vloedgolf. De verbindingen zijn ver broken. NA V O-vloot-geestelijken naar V.S. Ds. J. H. Sillevis Smitt, hoofdvloot- predikant en ds. J. W. Sepmeijer, vlootpredikant, zijn via Parijs naar de Verenigde Staten vertrokken ter bij woning van de tweede NAVO-vloot- geestelijken-conferentie die van 10 tot 28 oktober te Quantico in Amerika gehouden wordt. Chroesjtsjef, eerste secretaris der Sowjetrussische communistische partij, heeft in een vraaggesprek met James Reston van de New York Times verklaard, dat de Sowj et-Unie bereid is de Russische kunst maan en alle projectielen die zij bezit onder internationale controle te plaatsen, als onderdeel van een algemene overeenkomst tussen de V.S. en-zijn land. (Reston, die thans een bezoek aan Moskou brengt, is de voornaamste correspondent van de New York Times te Washington.) Chroesjtsjef gaf tijdens het vraagge sprek, dat drie uur en twintig minuten duurde, geen enkele aanwijzing, dat de Sowjet-regering bereid is haar politieke of ontwapenings-voorstellen welke reeds door de V.S. zijn verworpen te wijzigen. Scherpe kritiek Integendeel, aldus Reston, Chroesjtsjef leverde scherpe kritiek op de Ameri kaanse politiek ten aanzien van het Mid den-Oosten en Duitsland en hij beschul digde de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dulles, ervan Turkije in een oorlog met Syrië te willen drij ven. Voorts zei hij, dat kanselier Ade- Het kwam zo. Als u weet, dat 's morgens voor dag en dauw om vier uur al onze eerste kranten van de pers komen, dan zal het u duidelijk zijn, dat er door een gedeel te van onze redactiestaf 's nachts hard wordt gewerkt. £Op die bepaalde ochtend bleef temis wat langer hangen dan ge woonlijk, De anderen waren al naar huis. Vier uur sloeg de torenklok. Toen klonk er gestommel ln de hall. Bezoek. ALS U de laatste weken een blik op mijn bureau had kunnen slaan, dan had u behalve de gebruikelijke chaos een klein papiertje opgemerkt, dat daar geduldig dag in dag uit lag te wachten. „Nieuwbakken vader verloor z'n hoed", stond erop ge krabbeld. Dat was voor mij voldoende omdat kostelijke nacht-avontuur niet te vergeten. Toch heb ik die aantekening daar enige tijd laten liggen. Omdat men anders de betrokken figuren direct zou heb ben herkend en dat was nu ook weer niet de bedoeling. Heb ook vergeten een jas aan te trek ken." Even begon de nieuwe vader te dommelen. Buiten regende het bak stenen. Ziezo, nu kon ik met mijn verhaal verder gaan. ,,'t Is zo'n enig ventje, meneer. En d'r mankeerde niks an, zei de dok ter. Wat zullen m'n ouders blij zijn, want 't is de stamhouder". Ik gaf de man een paar kranten, om met lezen de tijd wat te korten. „Lezen? Och meneer, daar staat m'n hoofd niet naar. Ik heb wel wat anders om aan te denken. Trouwens ik lees nooit een krant. Mijn vrouw wel. Ik geef d'r niet om. Word je toch niks wijzer van." Zo verstreek de tijd. Het werd vijf uur half zes zes uur. De nieuwe dag begon al te gloren, 't Werd tijd om naar bed te gaan. GEEN Tip 0 „U kunt hier gerust blijven zitten, maar ik ga naar bed," merkte ik op, hetgeen de lees-leek uit z'n luie stoel deed opspringen. „Dan smeer ik 'em ook. Dan ga ik vast naar mijn tante, «ven buiten Goes. Die zal ook wel ra zend benieuwd zijn." Buitengekomen barstte net een nieuwe bul los. „Laten we nog maar even naar binnen gaan," stelde ik voor. „Ik kan niet langer wachten," sprak de vader-van-de-dag, wiens nieuwe verantwoordelijkheid al zwaar op zijn smalle schouders bleek te rusten, „bedankt en tot ziens!" En hij zette de kraag van zijn colbertje op en stapte dapper de regen in.... Gisteren schreef ik een verhaal tje over de (rij)capriolen van de Chinees Tseng Ha iSun. Schijnbaar onder invloed van die acrobatiek in een onzer nachtredacteuren ook aan het buitelen gegaan. Met het gevolg dat de foto van Sun niet bij het verhaaltje is geplaatst. Het onderschrift echter wel, maar nu net bij een verkeerd plaatje. Hier komt dan de bedoelde foto, met excuses aan de heer Sun. De foto is genomen in de Walstraat te Vlissingen, terwijl Sun even een sigaret opsteekt tussen al die ver- keersemoties, die hij bij zijn eerste rijlessen ervaart. Naast hem bijna onzichtbaar) instructeur Graauw van autorijschool J asperse. nauer in West-Duitsland een „hitleriaan- se politiek" volgt. De Amerikaanse rege ring en Dulles in het bijzonder stelde hij verantwoordelijk voor de verslechtering van de Amerikaans—Russische betrek kingen na de conferentie van Geneve in juli 1955. Chroesjtsjef zei, dat de controle op de aardsatelliet of andere wetenschappelijke ontdekkingen geen problemen behoeft op te leveren, mits de V.S. en de Sowjet- Unie tot overeenstemming komen over de kwestie van vreedzaam naast elkaar bestaan. De Russische regering wijzigde haar ontwapeningsvoorstellen, aldus de com munistische leider, omdat het thans meer noodzakelijk is de lanceerplaatsen van raketten dan vliegvelden te inspecteren. De bommenwerpers hebben hun belang verloren, omdat zij door raketten wor den aangevallen en de nieuwe straalja gers bijna te snel om doeltreffend te zijn, zo zei hij. Allemaal Volgens Chroesjtsjef heeft de Sowjet- Unie thans alle raketten die voor haar verdediging nodig zijn. Ingezonden mededeling (adv.) BEURS 'iOORMODB 5N HUISHOUDING Nog slechts 1 dag Woensdag 11 sluiting Woensdagmorgen 11 u. In de Bioscoop-Gehoorzaal DE VROUW EN HET BOEK, causerie door de schrijfster RIE VAN ROSSEM. I 's middags 2 uur gratis 1 Kinderfilm-voorstelling AHOY' GEBOUW ROTTERDAM l'n O OCT. ....De ooievaars hebben het trou wens ook niet altijd even gemak kelijk Een man van midden dertig, met een baard van drie dagen, kringen onder de ogen, natgeregende kleren, kwam uit het nachtelijk duister op mijn verlichte vensters af. „Goede morgen. Kan ik nog even een advertentie opgeven Een vreemde vraag op vier uur 's morgens. Maar het werd dra duidelijk want tegenover me bleek een nieuw bakken vader te staan. „Nog geen uur geleden is-t-ie geboren, meneer. Een zoon van dik zes pond. In 't zieken huis." AANGEVEN Onze vroege gast raakte niet uitge sproken. Geen wonder, bijna tien jaar had het echtpaar op een eerste spruit moeten wachten. „Ik wilde nu meteen mijn zoon maar gaan aangeven," sprak de kers verse pipa, die voor alle zekerheid zijn trouwboekje maar ln z'n zak had gestoken. „Ik geloof niet, dat de gemeente secretarie 's morgens om vier uur al open is „Ja, maar ik woon hier een heel eind vandaan. En ik heb nog zoveel te doen. U weet niet, wat er allemaal komt kijken, als je eensklaps vader bent geworden „Dat geloof ik graag. Weet u wat u doet? U duikt in een van die fau teuils en wacht maar rustig tot het negen uur is. Vindt u het goed, dat ik met mijn werk doorga". REGEN 0 Maar er kwam niet veel van wer ken, want de nachtelijke bezoeker moest voortdurend zijn hart luchten. ,,'k Heb in drie dagen en nachten niet geslapen, meneez. En nu ben ik ook nog mijn nieuwe hoed kwijt. Ver loren bij 't instappen, toen ik met de dokter naar 't ziekenhuis reed. Ik kon 'em in donker niet terugvinden, 'k De Nederlandse bakkerijtentoonstelling te Amsterdam Is door de voorzitter van de Sociaal Economische Raad, prof. dr. mr. F. de Vries, officieel ge opend. Het is de eerste tentoonstelling die door de stichting „NEBATO" is georgani seerd. De voorzitter van het stichtings bestuur, de heer J. Hurkmans, zei om. dat de tentoonstelling een tweezijdig ka rakter draagt. Zij is bedoeld als vakbeurs voor de gehele bakkerij in de voort schrijdende techniek en mechanisatie, en voorts als voorlichtende show voor de consument. Doel is o.a. de produktiviteit en de vakbekwaamheid te stimuleren. Het be stuur van de tentoonstelling heeft verder overwogen, dat in de toekomst een ver sterking van het internationaal contact dringend geboden is. In verband hiermee heeft men aan de „NEBATO" internatio naal bekendheid willen geven. Deze Nederlandse bakkerijtentoonstel ling duurt tot 16 oktober a.s. Zij is tot stand gekomen door de samenwerking der drie bakkerspatroonsbonden, ver scheidene fabrikanten, leveranciers en instellingen ten behoeve van de bakkerij en de middenstand. De speciale broodshow toont ongeveer 190 broodsoorten. Dr. Rooy professor? B. en w. van Amsterdam hebben de gemeenteraad een aanbeveling van 't college van curatoren der Gemeente Universiteit doen toekomen, tot be> noeming van een gewoon hoogleraa in de leer der communicatiemiddelen in het bijzonder van de pers in de fa culteit der politieke en sociale wetei schappen. Aanbevolen worden dr. IV Rooy, Heemstede en dr. M. Schneide Den Haag. Nu de Russen een kunstmaan heb ben gelanceerd, zal niemand meer kun nen zeggen, dat de „Russen niet de waarheid spreken", aldus Chroesjtsjef, die voorts zei, dat de Sowjet-Unle be reid Is haar strijdkrachten te demobili seren en slechts een militie op de been te houden voor de binnenlandse vei ligheid. De andere landen zouden ech ter hetzelfde moeten doen. Het tweede deel van het vraaggesprek zal morgen worden gepubliceerd. Het be treft „de Sowjet-pogingen om te komen tot een nieuwe Amerikaanse-Sowjet- Russische bijeenkomst op hoog niveau over de ontwapening". Het derde gedeel te, dat op een nader aan te geven tijd stip zal worden gepubliceerd, zal zijn gewijd aan de toestand in het Midden- Oosten. In Japan hebben gisteren ongeveer 95.000 arbeiders in de ijzer- en staal industrie het werk neergelegd omdat bzij hogere lonen en een grotere uit kering ingeval van werkloosheid wen sen. In de vier grote staalondernemin- gen wil het personeel een verhoging van drieduizend jen (ruim dertig gul den) per maand, terwijl in de kleine re bedrijven een gemiddelde verho ging van tweeduizend jen wordt ge vraagd. Ingeval een arbeider na der tig dienstjaren zonder werk komt zou hij, volgens de vakbonden, een uitke ring van 2.200.000 jen (ongeveer 22.500 gulden) moeten krijgen. De staking zal de industrie naar schatting tien miljoen gulden kosten. Vluchteling pleegde Inbraken Door de oplettendheid van een bri gadier van politie is in Rotterdam- Zuid de 19-jarige H. C. A. gearres teerd, die uit de jeugdgevangenis te Zutphen was ontvlucht. Hij heeft be kend de laatste tijd weer een zevental inbraakj es te hebben gepleegd. Het eerste internationale congres van politieverkeersdeskundigen, georgani seerd door de verkeerspolitie commis sie in Nederland en de vereniging van hogere politie ambtenaren, techniscb verzorgd door de ANWB, is gistermor gen in de nieuwe congreshal van Eind hoven door de minister van binnen landse zaken, FBO en bezitsvorming geopend. Minister dr. Struycken stelde, dat men voor het snel groeiende verkeer geen oplossing kan zoeken in een gran dioze vemieuwig van onze steden. „Dergelijke concepties zijn te celebraal om levensvatbaar te zijn." Ondanks alle stedebouwkundige plannen en maatregelen, ook ten aan zien van het verkeer, zit er zijns in ziens niets anders op, dan te „aan vaarden, dat een natuurlijk evenwicht ontstaat tussen het verkeer en de ver keerscapaciteit". De verkeerspolitie, aldus minister Struycken, heeft geen zelfstandige taak. Zij vormt een kern van deskun digen, die zich beperken tot die on derdelen van de algemene politietaak, waar specialisatie onmisbaar is. De overheid mag ordenen en be schermen. Zij moet echter niet meer doen, dan het treffen van maatrege len, die de individuele burger zelf niet kan nemen of die redelijkerwijze niet van hem kunnen worden verwacht. In hoofdlijnen kan die taak met be- Terzake van het plegen van een roof overval op een boerderij in Arnhem heb ben veertien dagen geleden voor de rechtbank te Arnhem de 46-jarige A. B. en de 44-j. G. J. V., beiden uit Arn hem, terechtgestaan. De rechtbank ver oordeelde gistermorgen de beide mannen elk tot zes jaar gevangenisstraf met af trek, alsmede tot voorwaardelijke ter be schikking stelling van de regering. Het tweetal zou op 13 mei een boerderijtje bij Arnhem zijn binnengedrongen, de be woner de 73-jarige P. van S. hebben neergeslagen en vervolgens diens vrouw hebben gedwongen 't spaargeld, 'n be drag van f 210,af te geven. Vooraf zou den de mannen nog hebben gepoogd de twee honden van Van S. met leverworst, inhoudende vergif en stukjes scheermes jes, uit de weg te ruimen. De officier had tegen de mannen elk 8 jaar gevangenis straf met aftrek geëist, alsmede ter be schikking stelling van de regering. trekking tot het verkeer als volgt sa mengevat worden: 1. de aanpassing van wegen en weg- indeling aan het verkeer; 2. de vaststelling van de verkeersre gels; 3. de feitelijke verkeersregeling, waar nodig; 4. controle op naleving der regels en correctie van overtreders; 5. het optreden bij verkeersongeval len. De burgers hebben eigen taak en verantwoordelijkheid. Een te ruime op vatting van overheidsverantwoorde lijkheid stompt de verantwoordelijk heidszin van het publiek af. Zjoekof in Zuid-Slavië De Russische maarschalk Zjoekof 1» aan boord van een kruiser in de Zuid» Slavische havenplaats Zadar aangekomen. De Russische minister brengt een be zoek van 8 dagen. Hij zal een be- gen met president Tito voeren. Verkiezingen in Noorwegen De socialistische partij heeft ln Noorwegen haar positie verstevigd, zO blijkt uit de uitslag van 690 van de 744 stemdistricten. De partij is al zeker van 78 van de 150 parlementszetels, een winst van één zetel in vergelijking met de ver kiezingen van 1953. Het stemmenpercentage van de so cialisten is van 47 toegenomen tot 48.6. De communisten hebben twee zetel» verloren. Hun percentage daalde van 4.7 tot 3.1. De boerenpartij heeft haar 14 zetel» behouden. De conservatieven verloren een zetel en hebben er nu 25. Da Christelijke Volkspartij is met een verlies van twee op 12 zetels geko men. De verbonden niet-socialistische partijen hebben 5 zetels behaald. Ingezonden mededeling (adv.) Nenni naar Engeland De leider van de linkse socialistischa partij in Italië, Pietro Nenni, heef! meegedeeld dat hij naar Londen gaat voor een gedachtenwisseling met lei ders van de Labourpartij „over de ba< langrijkste problemen van de socialis ten in Europa en in de wereld". Hij verklaarde dat het standpunt van zijn partij dicht bij dat van Labour staat. Hij zal de Labourleiders ook inlichten over pogingen om tot een fusie met da sociaal-democratische party in Italië ta komen. Op Schiphol zijn ter gelegenheid van het 38-jarig bestaan van de Konlnhlijhe Luchtvaart Maatschappij een viertal on derscheidingen uitgereikt voor behaalde vlieguren. De president-directeur van de KLM, de heer I. A. Aler, ondertekent de oorkon den voor (v.l.n.r.) de heer C. Biesheuvel, boordwerktuigkundige, de heer E. J. C. Overweg, telegrafist, mej. J. C. Ringsma, stewardess, en de heer A. G. Ekels, ge zagvoerder. De heren ontvingen een gou den medalje voor 20.000 vlieguren ter wijl de stewardess een zilveren medalje voor 10.000 vlieguren kreeg. HE1NKENSZAND Actie Vier Ton. Ten behoeve van de stichting van negen prot. militaire tehui zen is voor Heinkenszand als medewer ker aangesteld de heer D. van Sluis. Op dit adres kan men een aandeel nemen in zijn huis. Naar het orgaan van het Sowjet- ministerie van defensie, „Rode Ster", meldt, krijgen de Russische strqd- krachten de beschikking over „mobie le atoomcentrales'.', die vliegvelden en militaire bases van elektriciteit zul len kunnen voorzien. Deze centrales zullen, als zij niet te groot zijn, in hun geheel per vliegtuig, schip of per auto kunnen worden vervoerd. De grotere installaties zouden in gedeelten kun nen worden overgebracht. „Rode Ster" wyst ook op de voorde len, die dergelijke verplaatsbare atoomcentrales kunnen hebben voor gebieden, waar geen andere energie bronnen voorkomen. Tientallen miljoenen boeren in de Noord-Chinese laagvlakte hebben de strijd aangebonden tegen de droogte, die de graangewassen in de provincies Honan, Hopei en Sjantoeng bedreigt. 1 2 3 •4 T ei. 7 i 4 b y Horizontaal: 1. Bevrijden; 2. kud dedieren, oppervlaktemaat, echtgenoot; 3. hulde bewyzen, vogel, voorzetsel; 4. ommegang, uurwerk; 5. nieuwerwets, baan voor balspel;. 1. energiebron, karak ter; 7. hoogste punt, lepelkost, dier; 8. denkbeeld, edelgesteente; 9. geslacht. Ve r 11 c a a 1: 1. buitensparig; 2. Rom. keizer, deel van de bijbel, lyrisch ge dicht; 3. deel van de voet, stop, voeg woord; 4. grondsoort, godin, water in Friesland; 5. uitbouw, vreemdeling; 6. Insect, namaakglacé; 7. voorzetsel, zang stem. Ind. gewoonterecht; 8. ik, Fr. goud, rondhout, luiaard; 9. oudt. bedelaarsge reedschap, vogel, dominee, Fr. lidwoord. Oplossing vorige puzzel Horizontaal: 1. Kift, 3. ofte, 7. uithuizig, 12. weerstand, 16. e.d., 17. es, 18. S.S., 20. eer, 21. Po, 22. pop, 24. das, 25. karbies. Verticaal: 1. Keu, 2. fut, 4. fez, 5. erg, 8. pu, 9. horde, 10. inter, 11. Ion, 12. wesp, 13. Ee, 14. as, 15. doos, 19. sok, 21. pas, 23. pa, 24. de. Een 71-jarige weduwe heeft gistermor gen voor de rechtbank te 't Gravenhage terecht gestaan omdat z\j haar kennissen voor duiaenden guldens heeft opgelicht. De officier v. justitie zeide in zijn re quisitoir dat de oude dame hiervoor eigenlijk een straf van meer dan een jaar verdient, maar hij achtte het nodig dat de vrouw onder toezicht komt te staan zodat zij geen nieuwe slachtoffer» meer kan maken. Hij vroeg een gevange nisstraf van een jaar waarvan vier maan den voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Hij verbond aan de proeftüd de voor waarden dat de vrouw in een tehuis voor bejaarden wordt geplaatst en dat de re- classeringsvereniging haar inkomsten on. der beheer neemt en de opgelichte men sen terugbetaalt. De weduwe Martha E. A. de M.-de B. kwam by kennissen met het verhaal dat zij haar juwelen had beleend by een neef ln Alkmaar. Ze zei dat zü nu d« lening wilde aflossen, maar daarvoor enig geld te kort kwam, of de kennis haar even aan f 250,wilde helpen Een ambtenaar vertelde als getuige dat de oude dame hem voor ongeveer f2000 heeft opgelicht. De weduwe was al vaker veroordeeld wegens oplichting tot zware straffen, eens in Djakarta en eens op Nieuw Gui nea. Hen Tsjechisch gezin man, vrouw en twee kinderen heeft op het spoorwegstation van Hohenau in Ne- der-Oostenrijk politiek asiel gevraagd. Het had 33 uur doorgebracht in een tankwagen, waar nog een laag olie van 20 cm in stond. Zaterdag was men er in geklommen, voorzien van gas masker, maar zonder voedsel of wa ter. De douanebeambten in Hohenau keken zondagochtend verbaasd, toen zij na opening van de tank de 41-jari ge Anton Liszka uit Brno naar buiten zagen klimmen, geheel besmeurd met olie. Hij werd gevolgd door zijn 32- jarige vrouw en twee kinderen, Pel ja van 9 en Paul van 5 jaar. Liszka zei dat hij zesmaal vergun ning had gevraagd om met zijn gezin Tsjecho-Slowakije te verlaten, maar dat het elke keer was geweigerd.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3