TipPERK van BOMMENWERPER voor Chroesjtsjef: Het heeft geen zin te vechten tegen raketten Man vermoordt vrouw en dochtertje Moeilijkheden in Zeeuwse gezondheidsdienst voor dieren culmineerden in ontslag In vlaag van waanzin RADIOCONTACT MET KUNSTMAAN VERLOREN PROT ES1ANTS.CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND >rlog In een ooi wordt kapitalisme vernietigd Zelfmoordpoging mislukte Griep nog niet op hoogtepunt TWEEDE KAMER; Luchthaven Schiphol wordt opgericht Bestuur nam (geheim) besluit Sowjets hebben waardevolle gegevens verkregen Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Tel. (01100) 2438; bij geen gehoor; Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289 Bijkantoren: Middelburg; Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, f7per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per E»-ra. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3827 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq de Smit Woensdag 9 oktober 1957 GOESE STADSBUS VERDWIJNT (Zie pagina 2.) Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 6.56 u., onder 17.58 u. Maan op 18.29 u., onder 8.35 u. Hoogwater donderdag 10 ofet.: Vlissingen: 2.35 u. 2.28 m., 14.45 u. 2.28 m. Terneuzen: 3.02 u. 2.42 m., 15.12 u. 2.42 m. Wemeldinge: 4.35 u. 1.85 m., 16.36 u. 1.74 m. Zierikzee: 4.13 u. 1.59 m., 16.22 u. 1.48 m. De leider van de Russische com munistische partij, Chroesjtsjef, heeft tegenover twee Britse parle mentsleden verklaard, dat het geen zin meer heeft met door mensen bediende machines de strijd aan te binden tegen geleide projectielen en raketten. „Het tijdperk van de bommen werper is voorbij u kunt ze evengoed in het vuur gooien", zei hij. De Russische partijleider zei tijdens een interview, dat hij in het Kremlin toestond aan de conservatieve Lager huisleden Osborne en Kirby: „Het in tercontinentale projectiel is slechts één van de vele dingen die wij onder handen hebben". De ontwikkeling op raketgebied had thans een stadium bereikt, waarin het niet langer verantwoord was „mense lijk vlees en bloed ten afweer de lucht in te sturen". Kapitalisme Chroesjtsjef gaf opnieuw uiting aan de Sowjetrussische mening, dat staten met uiteen lopende maatschappelijke Instellingen vreedzaam naast elkander kunnen bestaan. Hij voegde hier echter aan toe: „In dien er een rakettenoorlog zou uit breken, zou het kapitalisme worden vernietigd". Chroesjtsjef beantwoord de vraag, of het communisme niet in een dergelijke oorlog zou worden ver nietigd, ontkennend. „Als er een oor log zou uitbreken zou hij door de ka pitalisten zijn ontketend". De eerste secretaris der Sowjetrussi sche communistische partij maakte duidelijk dat zijn opmerking, dat bom menwerpers en jagers uit de tijd zijn, niet een bewering inhield dat de Sow- jet-Unie de V.S. bij de ontwikkeling van raketten voor zou zijn. „Het is mogelijk dat nu eens de Sowjet-Unie, en dan weer Amerika 't eerst over een nieuwe vinding zullen beschikken. U kunt het beschouwen als een soort wedstrijd en wij willen dat niet: de Sowjet-Unie wenst vrede", aldus Chroesjtsjef. „Nu wij een kunstmaan hebben ge lanceerd, die slechts met behulp van een krachtige raket in de oneindige ruimte kan worden gebracht, kunnen slechts diegenen, die niet op de hoog te en op technisch gebied onwetend zijn, zeggen dat de Russen niet de waarheid spraken", zei hij. Vermoedelijk in een vlaag van waanzin heeft gistermiddag de heer C. J. W. in Rotterdam zijn vrouw en 13-jarig dochtertje vermoord en daar na tevergeefs getracht zichzelf door gasverstikking om het leven te bren gen. Het huiselijk drama werd eerst 's avonds ontdekt, toen een vriend op bezoek kwam en samen met een buur man het huis kon binnendringen. Volgens eigen verklaringen van de man heeft hij na een huiselijke scène zijn ongeveer even oude vrouw en zijn enig dochtertje Loesje, een leer linge van een lyceum, vermoord door hen met een hamer op het hoofd te slaan en hen verder met een mes ver scheidene steken toe te brengen. Toen zij geen teken van leven meer gaven Zondag heeft Prins Philip van En geland zijn achternichtje Prinses Marija, ten doop gehouden in de Servisch-Orthodoxe kerk te Lon den. Op de foto ziet men de Prins die de baby uit het doopvont tilt «o n»i«1np»lftninohïiir is hij naar de keuken gegaan en heeft de gaskraan opengezet, met de bedoe ling zichzelf ook van het leven te be roven. De man is gisteravond nog levend aangetroffen door een vriend, die ge waarschuwd was dat 's mans uitlatin gen en handelingen zo vreemd waren. Vermoedend, dat W. wel eens thuis iets zou kunnen ondernemen, spoedde hij zich naar het huis. Zijn vermoeden bleek maar al te waar. Toen hij op zijn bellen geen gehoor kreeg en eens door de brievenbus keek, rook hij een sterke gaslucht. Samen met een buurman wist hij de woning aan de achterzijde binnen te dringen. Onmiddellijk werd toen de politie gewaarschuwd. Ook het parket was spoedig ter plaatse. Men kon slechts de dood van moeder en dochter constateren. De man werd met een ziekenauto naar het ziekenhuis Berg weg vervoerd. Later is hij naar de psychiatrische inrichting „Maasoord" gebracht. De influenza-epidemie in Nederland is, naar uit gegevens van de genees kundige hoofdinspectie valt af te lei den, nog niet over haar hoogtepunt heen. Hoewel uit enkele plaatsen inlich tingen zijn ontvangen over een ver mindering, blijken over het gehele land genomen de hoge aantallen dage lijks nieuwe ziektegevallen zich te handhaven. Deze aantallen bewegen zich tussen de 50.000 en 100.000 nieuwe meldingen per dag. Met name in het noorden van het land blijkt de in fluenza toe te nemen. Een overzicht van het aantal sterf gevallen valt nog niet met enige nauw keurigheid te geven. Het aantal sterf gevallen, aldus een globale indruk, vormt echter geen aanwijzing dat de influenza een kwaadaardiger karakter heeft gekregen. In het Moskouse planetarium heeft men met behulp van een enorme globe aanschouwelijk voorgesteld hoe de door de Russische geleer den gelanceerde kunstmaan om de aarde raast Deze foto laat zien hoe belang stellende staatsburgers op het terrein van het planetarium bij de globe luisteren naar de uiteenzet ting, die een astronoom geeft (Van onze parlementaire redacteur) Na een kort debat is de Tweede Ka mer gistermiddag z.h.s. akkoord ge gaan met de oprichting van N.V. Luchthaven Schiphol. Alleen de com munisten stemden tegen dit wetsont werp. Minister Algera zeide dat Schip hol de enige centrale luchthaven in ons land moeten blijven. Daarom was hij verheugd dat ook de gemeente Rotterdam aan deze N.V. deelneemt. De vennootschap wordt gevormd door het rijk dat 47.500 aandelen a f 1.000,voor zijn rekening neemt. De gemeente Amsterdam krijgt 25.000 aandelen, de gemeente Rotterdam 1.000 De heren Visch (K.V.P.), Bom- mer (P.v.d.A.), De Ruiter (C.H.) en V. de Zaal (A.R.) waren van mening dat deze N.V. vorm het beste is. Ook minister Algera was uiteraard deze opvatting toegedaan. Hij zou het on juist gevonden hebben van Schiphol een rijksluchthaven te maken, omdat dan de gemeente Amsterdam zou worden uitgeschakeld. De bewinds man van verkeer en waterstaat hoopte dat de uitbreiding van onze luchtha ven nu sneller kan geschieden. Zo zal er een startbaan voor straaljagers moeten komen. De luchtvaartmaat schappijen die Schiphol aandoen, zul len in de komende vijf jaar niet min der dan f 7500 miljoen moeten inves teren. Een bewijs dat de internationale luchtvloot in belangrijke mate ver nieuwd zal worden. Het dorpje Rijk zal aan de nieuwe startbaan ten offer moeten vallen. De verplaatsing van dit dorpje is op het ogenblik bij Ge deputeerde Staten van Noord-Holland in onderzoek. Er zijn moeilijkheden gerezen tussen het bestuur van de stichting Provinciale Gezondheidsdienst voor dieren in Zeeland enerzijds en zijn adjunct-directeur, de heer G. Grootenhuis uit 's-Heer Arendsker- ke anderzijds, waardoor de wildste geruchten de ronde gaan doen. Om deze zaak tot de juiste proporties terug te kunnen brengen, hebben wij ons om nadere inlichtingen tot beide partijen gewend. De directeur van de Gezondheids dienst, dr. Teesink, deelde ons desge vraagd mede, dat er inderdaad moei lijkheden zijn ontstaan tussen het be stuur en de heer Grootenhuis. Verder achtte hij het niet gewenst inlichtin gen te verstrekken. De voorzitter van het stichtings bestuur, de heer J. D. Lindenbergh te 's-Heer Arendskerke, verklaarde te genover ons, dat er in het bestuur een beslissing is genomen aangaan de deze kwestie, maar dat hij zijn leden zwijgplicht had opgelegd. „Daarom mag ik ook geen medede lingen doen", aldus de heer Linden- berg, „en de heer Grootenhuis zelf heeft gevraagd voorlopig niets te publiceren." „Onjuist" „Dat is ten enenmale onjuist", aldus de heer Grootenhuis zelf, met wie wij kort daarna een telefonisch onderhoud hadden, ,4k heb juist tegen de heer Lindenberg gezegd: ik wou dat u nooit een vergadering in het geheim gehou den had, omdat mijn positie dan een geheel andere was geweest. Die man tel van het geheim vind ik juist een bezwaar. Ik heb hem zelfs verzocht de bestuursleden toch van hun geheim- plicht te ontslaan." Wij icbben de heer Grootenhuis de volgende vragen gesteld: Zijn er al geruime tijd moeilijk heden? Is het juist, dat het stichtings bestuur u voor de keus heeft gesteld per 1 januari a.s. uw ontslag te nemen u dan (zij het eervol) op die datum van uw functie wordt ontheven? „Ja, dat is wel juist. Vóór zaterdag, a.s. zal ik moeten hebben beslist." Hebt u al een besluit genomen? „Voor mijzelf wel ja. Maar dat houd ik nog even vóór me, omdat ik eerst mijn baas daarvan in kennis wil stel len. Vóór zaterdag weet hij het." Is het juist, dat u zich niet ak koord verklaard hebt met het be stuursbesluit? „Ik heb voorgesteld een arbitrage commissie te benoemen. En de Ned. Maatschappij voor dierengeneeskunde heeft zich daar ook achter geplaatst. Maar het bestuur wil geen onderzoek toestaan; alles moest geheim blijven." Kunt u ook iets omtrent de aard van de moeilijkheden zeggen? „De wrijvingen waren er al enige tijd, ook in de tijd toen dr. Teesink er nog niet was. Maar het feit waarop men de zaak nu aanpakt, is van re cente datum. Ik heb geen behoefte daar op dit moment nader op in te gaan. Maar de heer Lindenbergh be hoeft zich wat mij betreft niet in het minst in te houden." De heer Grootenhuis, die sinds april 1948 in zijn functie werkzaam is, zei de huidige gang van zaken zeer te be treuren. als adjunct-directeur en zo niet, dat Europa. Ballistische projectielen met atoomladingen Een woordvoerder van de Ameri kaanse marine heeft dinsdag voor het eerst erkend dat de Russen als eersten beschikten over ballistische projectie len voor middelbare afstand, die atoomladingen kunnen vervoeren naai bijkans alle N.A.V.O.-bases in West- Radio-stations uit alle delen van de wereld meldden dinsdag, dat zij het contact met de Russische kunstmaan verloren hebben. Hier en daar werden dinsdagmiddag nog zwakke signalen opgevangen. Sommige deskundigen spraken reeds het vermoeden uit, dat de satelliet dichter bij de aarde komt en zijn signalen gestoord worden. Radio-Moskou maakte dinsdag avond evenwel bekend, dat de ra diosignalen binnenkort kunnen ophouden, omdat de batterijen van de satelliet uitgeput raken. De doelen die de Sowjet-deskundi- gen zich gesteld hebben zijn bereikt, aldus de radio. Er zijn waardevolle gegevens verkregen. Als de satelliet geen signalen meer uitzendt, zal de observatie met optische middelen en radio-actieve peilingen van de aarde af worden voortgezet. De kunstmaan heeft woensdagoch tend om 7 uur 63 maal om de aarde gedraaid. NEDERLAND De kunstmaan bereikte een groot ste Noorderbreedte van 65 graden en zal dus ook af en toe over Ne derland kunnen vliegen. Het is nog niet nauwkeurig bekend, hoe helder het voorwerp zal zijn, vermoedelijk zal men het zien als een zwak ster retje, juist na de avondschemering of voor de ochtendschemering. Dan is de hemel reeds donker, terwijl de kunstmaan zelf nog (of reeds) dooi de zon beschenen wordt. Blijkens gegevens van radio-Moskou zal de kunstmaan donderdag 10 okto ber in de buurt van Nederland komen. Zij passeert dan 's ochtends om 06.34 uur Ned. tijd Brussel. De kunstmaan is dinsdagavond tus sen 20.15 en 20.45 uur Ned. tijd in Midden-Frankrijk met het blote oog waargenomen. In Bours en Nevers heeft men de satelliet aan de zuidelij ke hemel gezien als een lichtend stip je. Admiraal Rawson Benett, het hoofd van de onderzoekai'deling van de Ame rikaanse marine, heeft dinsdag mee gedeeld, dat de uitvoering van het Amerikaanse sateil ietprogramma niet versneld zal worden door het Russi sche succes met de kunstmaan. Hij zei dat dit programma uitsluitend is af gestemd op de poging een kunstmaan te lanceren voor het einde van het geofysische jaar, dat loopt tot decem ber 1958. Weer of geen weer, de inwoners van Ottawa in Canada en Was hington in de V.S. zuilen Konin gin Elizabeth en de Hertog van Edinburgh goed kunnen zien evenals het koninklijk paar zal kunnen genieten van een goed uitzicht. Een van de auto's, die speciaal is vervaardigd voor het koninklijk bezoek aan Canada en de V.S., is namelijk uitgerust met een uit één stuk bestaand dak van plexiglas. De foto onder geeft een idee van de auto, zoals die zal worden ge bruikt tijdens het koninklijke be zoek Staf-sergeant Desjardins, die ook chauffeur was tijdens het bezoek van Koning George VI en Konin gin Elizabeth in 1939, zal ook nu het koninklijk paar rijden en men ziet hem op de foto boven in de speciale „plexitglas" Cadillac DE BILT ZEGT: Rustig weer. Aanvankelijk op vele plaatsen mist. Later op de dag op de meeste plaat sen droog en zonnig weer. Zwakke tot matige oostelijke wind. Over het algemeen weinig verandering in tem peratuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1