Cyprus kan onmogelijk Britse kolonie blijven J Christelijke Filmactie neemt steeds grotere vlucht Teruggeven van rijbewijs verplicht, meent rechter Conferentie over voeren van Europese politiek ABDIJSIROOP Dinsdag oktober'1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Kapitaaivraag gemeenten gecentraliseerd Recordrendement op Ned. aandelen AARTSBISSCHOP MAKARIOS: Nu ook wekelijks journaal ficita Nieuwe brandspuit in Meliskerke Aan onze deelnemers en deelneemsters aan de puzzlewedstrijd Amnestie voor Zsabo Na ontzegging voor bepaalde tijd Kort geding te Den Haag L 1 Deelname van vakbondsleiders Begroting in Rilland sluitend In een half uur 13791 aanslagen ELLEN POLMAN KAMPIOENE MACHINESCHRIJVEN Kortgeense scholieren naar de Meliskerk De minister van binnenlandse zakem, bezitsvorming en p.b.o. heeft mede na mens de minister van financiën een Circulaire aan de provinciale en ge meente-besturen doen uitgaan, waar in o.a. wordt gezegd, dat de moeilijk heden, welke thans ondervonden wor den met betrekking tot de voorziening van lang en kort geld in de publieke sector de regering aanleiding bebben gegeven tot een aantal maatregelen, die beogen de weg naar verbetering in de huidige situatie te openen. De regering heeft gemeend, door in schakeling van de N.V. Bank voor Ne derlandse Gemeenten, te moeten be vorderen, dat, althans voorlopig, de vraag van de gemeenten naar kapitaal op nieuwe voorwaarden centraal ge schiedt, opdat van de kapitaalmarkt niet meer wordt gevraagd dan deze kan verwerken. Gevreesd moet name lijk worden, dat indien de gemeenten tot de bedragen, welke thans geconso lideerd dienen te worden en de bedra gen, welke voor nieuwe investeringen nodig zijn, elk afzonderlijk op de markt zouden verschijnen, deze markt onmiddellijk verstoord zou worden. De ministers hebben daarom beslo ten op dit ogenblik nog geen algeme ne wijziging van het rentegamma in te voeren. Voorlopig kan slechts worden ingestemd met afwijking van het ren tegamma voor leningen, welke uit de opbrengst van bovengenoemde emissie met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten zullen kunnen worden ge sloten. Het rendement op Nederlandse aan delen: heeft op het ogenblik, een. record hoogte bereikt van 7 Dit blijkt uit een mededeling van de Rotterdamsche bank. Deze bank is in 1948 begonnen met het driemaandelijks berekenen van het rendement op Nederlandse aandelen en. de hoogte van dit ogenblik is nog nim mer bereikt sedert 1948, toen met de publikaties werd begonnen. In juni 1952 werd met een gemiddeld rendement van 0,7 een record bereikt. In september 1956 werd met 4,4 het laagste gemiddelde sedert 1948 bereikt. Een Jaar geleden was het gemiddelde rendement 5,4 De hoogte van het tegenwoordige ren dement komt voor een groot deel voor rekening van de vrij hevige koersdaling voor vele aandelen welke de laatste tijd heeft plaats gevonden. Daarnaast zijn vele dividenden verhoogd. Wanneer^ de rendementen per verschillende bedrijfs tak afzonderlijk worden hekeken dan kan worden geconstateerd dat voor vier groepen het rendementspercentage uit komt op 8 of. Het zijn de Handels ondernemingen met 8,7 de Houthan del met 8,3 en de Aannemings- en Zaterdagmiddag hebben U.M. Ko ningin Juliana en H.KJï. Prinses Marijke in het Hilverstunse ge meentelijke sportpark demonstra ties bijgewoond, die waren geor ganiseerd door de Koninklijke Ne derlandse Politiehondenvereniging ter gelegenheid van bet 50-jarig bestaan van deze organisatie. Na aankomst begaven BL ML de Ko ningin en II.K.H- de Prinses zich in gezelschap van jfcr. A. B. La- man Tiip» It.-kolonel der Kon. Marechaussee ML* ere-voorzitter van de en burgemees ter J. JL G. Boot van H2versHm (rechts) door een haag van deel nemers aan de demonstraties met hun honden naar de tribune. „Het is ondenkbaar, dat Cyprus een Britse ko lonie zoü blijven", aldus heeft de Syrische aarts bisschop Makarios,. die thans in de Verenigde Statten vertoeft, te New York verklaard. Hij. vervolgde: „Turkije mist het recht een hin derpaal te zijni op de weg naar vrijheid voor de Cyprioten. Het heeft bij het verdrag van Lausanne al zijn rechtten, op Cyprus prijs gegeven en het heeft sindsdien ook geen. belangstelling voor de gang van zaken op het eiland aan de dag gelegd, totdat deze, in de afgelopen jaren, kunstmatig door de Britse diplomatie werd opgewekt. En de Turkse regering is hierop, zoals te verwachten wast ingegaan. Dat TurMgeTs belangstelling niet waarachtig is en evenmin uit edele gevoelens voortspruit, moge blijken uit zijn aandringen op verdeling van Cyprus tussen de Griekse en de Turkse bewoners. Bewezen is, dat verdeling van een land altijd tot rampspoed leidt, onverschillig waar zij is toegepast. En toch wü Turkije een der gelijke grutte ramp ook over Cyprus brengen". Aartsbisschop Makarios wees erop, dat het vraagstuk van de Turkse minderheid op Cyprus geen moeilijkheden zal opleveren Dergelijke minderheidsproblemen heb ben in vele delen der wereld bestaan en zij werden opgelost door de minderheden op basis van evenredige vertegenwoor diging, te verzekeren van zetels in de volksvertegenwoordiging en door het toekennen van minderheidsrechten. De Griekse Cyprioten zijn gaarne be reid hun Turkse eilandgenoten deze rechten, onder internationale waarborgen te verschaffen. België heeft de anti-communistische regering van San Marino> erkend. Dit is al eerder door de Yerenigde Staten (Van één onzer verslaggevers) De Christelijke Film Aetïe (Cefa) ontwikkelt zich met grote spron gen. De eerste jaren van de werkzaamheden was er maar moeilijk leven in de brouwerij te krijgen, maar de laatste drie jaren, waarin eigenlijk pas gesproken kon worden van het bestaan der Cefa, heeft het werk een grote vlucht genomen. Zaterdag werd te Hilversum officieel het Centraal Bureau, waar nu voortaan het landelijke werk gal worden geregeld, in gebruik genomen. (tTtreehtsestraatweg 19 Hil versum). Ook heeft de Cefa nu een eigen directeur gekregen in drs. P. H. van Gorkum. Tot eigen filmproduktie is het nog wel niet ge komen, maar er wordt aan gewerkt. De hoofdfilms kunnen nu ook onon- Het plan bestaat, voor deze eerste film Bartje te verfilmen. Met de schrij ver ls reeds overeenstemming bereikt wat betreft de auteursrechten. Ook de financiën behoeven geen moeflijkheid te zfjn, want de Cefa heeft in eigen kring altrjd nog mensen bereid gevonden, £n ruime mate bet geld te lenen, dat nodig ls voor het werk. Voor de eigen produk- tte ls echter nog het wachten op een. voldoende afzet. De film moet rendabel gmaakt kunnen worden, verklaarde ons zaterdag de heer G. H. Hoek, voorzitter van de Cefa, tijdens een ontvangst ter ge!";nhe;d van bet in gebruik nemen van het Centraal Bureau. Het aantal afdelingen ts reeds ge stegen tot ISO In drie jaar tijds. Wan neer deze gunstige ontwikkeling In de zelfde mate ln de toekomst doorzet, ligt een aantal van 300 afdelingen bin nen de mogelijkheden en zal een eigen filmproduktie ook economisch verant woord zijn- Dat de Cefa ziet gunstig ontwikkelt blijkt ook wel uit het feit, dat voor het pas begonnen seizoen weer twaalf nieu we films in eigen exploitatie genomen zjjn. Voort komt er nn ook bij de flim een wekelijks journaal en een interes sante voorfilm. Voor zover dit niet reeds het geval was, kan thans zeker gespro ken worden van een volwaardig Cefa- fllmprogramma. De Cefa beschikt over 16 min Cine- mascope-apparatuur en koolspits-pro projectoren. Er bestaan zeven projectle- centralen, over het gehele land ver spreid, van waaruit elke plaats bediend kan worden. Zuidkoreaanse vrouw doodgeschoten Een 26-jarige Zuidkoreaanse vrouw is door een Amerikaanse schildwacht doodgeschoten, toen zij met enige land genoten trachtte levensmiddelen te ste len uit een depot, dat door de Ame rikaan werd bewaakt. De andere Zuid- koreanen werden aangehouden en overgeleverd aan de Zuidkoreaanse politie. derbroken vertoond worden. Op het platteland, waar voorheen vrijwel geen goede films vertoond werden, heeft de- Cefa ln het bijzonder uitstekende resul taten geboekt. Gelijktijdig met het in gebruik nemen van het centraal bureau, wat de heer Hoek een startpunt noemde voor nog grotere activiteiten, zijn bij; de Cefa in vaste dienst getreden een bedrijfsdi recteur, een administrateur en een ope rateur. In het nieuwe seizoen verwacht men 2000 tot 3000 voorstellingen tegen het vorige seizoen 1700. Tot nog toe bestaat er geen recht streeks contact met de Ned. Bioscoop bond. Wel deed de bond enige tijd ge leden, na een Incident over de aankoop van een film, aan het departement van economische zaken de toezegging, dat de Cefa geen maeüijkheden meer In de weg zouden worden gelegd. De bond heeft zich hieraan ook gehouden. Tot een normaal contact met de bond zou de Cefa thans niet ongenegen zijn. Tunesische ambassadeur blijft in Parijs President Bourguiba van Tunesië heeft besloten, dat de ambassadeur in Parijs op zijn post blijft. Met het oog op de regeringscrisis in Frankrijk en in het vooruitzicht van een verbete ring van de betrekkingen is (te presi dent teruggekomen van zijn besluit dé ambassadeur terug te roepen. (Ingezonden mededeling adv 1 Specialist in dames-modeschoenen Meliskerke heeft een nieuwe brand spuit. Zaterdagmiddag werd de door de gemeente aangekochte motorbrand spuit door de fa. Kranenburg uit Bot terdam in Meliskerke overgedragen, waarmee in een dringende behoefte is voorzien. De motorspuit wordt getrokken door ti brandweerauto, die ook plaats biedt aan de brandweerlieden. De mannen bleken danig m hun sas, toen zij met hun nieuwe materiaal konden werken bij. de eerste oefening. Burgemeester Adelaar gaf in zijn toespraak een kort overzicht aan de voorgeschiedenis van de nieuwe aan schaf. Hij memoreerde daarbij de uit stekende medewerking van de ge meenteraadsleden, die van de nood zaak van een nieuwe brandspuit ten volte overtuigd waren. 113 legerpredikanten Thans dienen bij het Nederlandse leger 113 reserve-legerpredikanten, waarvan er 59 tot de Ned. Herv. Kerk, 5 tot de Gereformeerde Kerken, 4 tort de Geref. Kerken (onderhoudende ar tikel 31 a.o.), 2 tot de Chr. Geref. Kerken en 1 zowel tot de Evang. Luth. Kerk als tot de Bapt. Gemeenten be horen. Van deze 113 zijn er 3 in het buitenland werkzaam, die allen tot de Ned. Herv. Kerk behoren. Zij werken in Duitsland, Frankrijk en Suriname. De Oostduitse minister van buiten landse zaken, Lothar Bolz, heeft in 'n telegram aan de V.N. laten weten, dat zijn regering instemt met het door Po ten en Tsjecho-Slowakije gedane voor stel om in Midden-Europa een zone in te stellen, waar geen kernwapens mo gen worden opgeslagen. Zeer tot onze spijt is er ïn opgave nummer 5 geplaatst in ons blad van jJL zaterdag, een heel klein foutje geslo pen, maar dat grote gevolgen kan hebben. Horizontaal no. 1 moet zijn: o n zuiver gewicht en niet zoals abusievelijk staat afgedrukt: zuiver gewicht. Houdt U deze correctie goed in de gaten. De Hongaarse presidentiëële raad heeft amnestie verleend aan de voor malige vluchtelingenleider Miklós Szabo, die onlangs na een. verblijf van twee jaar in het westen naar zijn land is teruggekeerd. De raad had het feit in aanmerking genomen, dat Szabo oprecht berouw over het verleden had getoond. Ook had hij gevraagd te mo gen werken aan het herstel van zijn land. Szabo, een voormalig parlementslid, was in december 1955 naar Oostenrijk uitgeweken, nadat hrf zes jaar in Hon gaarse gevangenissen en internerings kampen had doorgebracht. Ingezonden mededclma (adv.) 't Is er weer, die ge-1 hoest irt de bus en op^ kantoor. Niets «oor mij! "Jij hoest nooit", zegt ledereen, "Hoeft ook niet", zeg ik dan. "ik neem direct Abdij siroop - bij het eerste kuchje! Bij mij krijgen de ziektekiemen geen kans!" De 23 genezende bestanddelen lossen het slijm op en verjagen de ziektekiemen. (AKKER SIROOP) De president van de rechtbank te Den Haag heeft uitgesproken dat een Haagse importeur, die in februari j.l. de rijbevoegdheid was pntzegd voor een half jaar weer in het bezit van zijn rijbewijs moet worden gesteld, zonder dat hij vooraf een bewijs van rijvaardigheid hoeft over te leggen. De importeur had, op advies van de A.N.W.B. een kort geding aanhan gig gemaakt tegen de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, die het rij bewijs moet afgeven. De importeur was door het hof te 's-Gravenhage op 6 februari jJ. de rij. bevoegdheid voor een half jaar ont zegd. Zijn rijbewijs liep in april af. Toen de importeur begin september een nieuwe rijbewijs aanvroeg werd hem dit geweigerd omdat hij geen be wijs van rijvaardigheid kon overleg gen. De eisende partij stelde dat 't oude rijbewijs als bewijs van rijvaardigheid kan gelden. De gedaagde begaat een onrechtmatige daad omdat hij in strijd handelt met zijn wettelijke plicht tot afgifte. De gedaagde stelde dat deze zaak buiten de sfeer van de burgerlijke rechter valt en dat deze daarom onbe voegd is ervan kennis te nemen. De eiser heeft geen bewijs van rijvaardig heid. Bij de ontzegging van de rijbe voegdheid door het hof heeft het rij bewijs zijn geldigheid verloren. De president van de rechtbank heeft de importeur in het gelijk gesteld. Hij De voorzitter van de Raad van Eu ropa, de Belg Dehousse, heeft te Pa rijs verklaard voorstander te zijn van spoed bij de instelling van een Euro pese vrijhandelszone met deelneming van Groot-Brittannie. Hij zei dit op een persconferentie na afloop van een geheime conferen tie van „de wijzen van Europa", die drie dagen heeft geduurd. Op de conferentie is. besloten, dat gestreefd zal worden naar een confe rentie op bredere grondslag op 29 en 30 november en 1 december. Aan de conferentie op bredere grondslag zal, aldus Dehousse, moeten worden deelgenomen zowel door vak bondsleiders als door de leiders van de bestaande Europese instellingen. Er zal moeten worden gesproken over het vaststellen van een gemeenschappe lijke Europese politiek. De „wijzen" zijn voorstander van 'n nauwere samenwerking tussen de Eu ropese gemeenschappen. Zij hebben voorgesteld, dat de zes betrokken re geringen in de- drie ministerraden ver- Gouden jubileum Geref, Gemeenten De Gereformeerde Gemeenten in Nederland vieren op woensdag 19 ok tober in Rotterdam, waar zij. over een groot kerkgebouw aan de Boezemsin gel beschikken, hun gouden jubileum. tegenwoordigd worden door een mi nister van of een staatssecretaris voor Europese zaken. Dehousse achtte het wenselijk, dat voor de Europese commissies (uitvoe rende organen) en de vertegenwoordi gende organen politieke personen worden aangewezen en geen ambte naren of technici. Ook dient volgens hem een grote plaats te worden inge ruimd voor personen uit de vakbewe ging. overwoog in zijn vonnis dat de geldig heidsduur van het rijbewijs niet is af gelopen door 'n ontzegging van de rij- bevoegdheid.Gedaagde handelt in strijd met het wegenverkeersreglement en de hem opgelegde rechtsplicht. De eiser is rechtstreeks in zijn belang aan getast en daarom is de rechter wel be voegd in deze zaak. Gedaagde had ge steld dat de zaak niet spoedeisend was, maar dat is deze wel .want de impor teur heeft zijn auto nodig voor zijn werk, aldus het vonnis. De rechter meende dat er wel een onmiddellijke voorziening nodig is, maar' wilde er geen dwangsom aan verbinden. In zijn vonnis bepaalde de president dat ge daagde niet langer de afgifte van een rijbewijs mag weigeren uitsluitend om dat eiser geen rijvaardigheidsbewijs bezit. In de gemeenteraad van Rilland 1* de gemeentebegroting 1958 behandeld. De begroting sluit met de cjjfers: in komsten en uitgaven f565.742,44. De begroting van het burgerlijk arm bestuur telt aan inkomsten en uitgaven een bedrag van f 12.821,93. Een voorstel om gelden te voteren voor verbetering van de brandput op de boerderij van de heer C. van Gor- sel werd aangenomen met algemeene stemmen. Dit zal gebeuren in DA.C.W.- verband, zodat het Rijk een belangrijk bedrag zal verlenen in de kosten, die totaal f 3758 zullen bedragen. Ook werd een garantie verleend voor de inenttng tegen polio. Een verzoek van het bestuur der lagere school op g.g. om gelden beschikbaar te stellen voor nieuwe schoolborden werd ingewil ligd; kosten f 700. Een verzoek van de heer M. Vogel om premie voor woning verbetering (f 1500) werd aangenomen, echter zodra de kas dit toelaat. De leden van de woonruimteadvies commissie, de heren M. Moerman, J. C. Meulenberg, T. Walraven, J. Walraven en L. Beurkens werden herkozen. Op een vraag van de heer Moerman (sgp) deelde de voorzitter mede, dat volgend jaar het rijwelpad naar het station aangelegd zal worden. Voor da woonwagens is nog geen plaat3 gevon den, kreeg tenslotte de heer Beurkens te horen op zijn vraag. Mevrouw Ellen Polman-Dessauvagi e uit 's-Gravenhage.is dit jaar kam pioene machinesckryven van Nederland geworden. Zij sloeg in een half uur tijds 13791 maal op de toetsen van haar schrijfmachine. Zij maakte daarbij 23 fouten en behaalde daarom netto 13561 aanslagen of gemiddeld 452 aan slagen per minuut. Bovendien verwierf zij daarbij nu voor de vijfde maal de accuratesseprijs. Mevrouw Polman die ook alle voorgaande zes wed strijden heelt deelgenomen, behaalde verleden jaar de tweede plaats met netto 431 aanslagen. Alle vorige malen behoorde zij tót de beste deelneem sters. Zij krijgt nu de wisselbeker voor een jaar in haar bezit. Geen enkele van de 81 deelnemers bleef beneden het vereiste minimum van 250 aanslagen per minuut. Eén staakte de strijd reeds spoedig na het begin. Een tweede accuratesseprijs werd toegekend aan de heer G. Lokum uit Gouda, terwijl bij de eervolle vermeldingen het bijzonder accurate werk van mevrouw A. M. Kaulemans-Kohlman uit Den Haag, met een geschenk werd gehonoreerd. De leerlingen van de hoogste klasse van de Ulo-school te Kortgene hebben vorige week onder leiding van hun on derwijzer, de heer Bogaardt, het stoom schip „Meliskerk", dat door de leerlin gen is geadopteerd, bezocht. Het schip lag tn de Rijnhaven onder stoom om via Singapore naar China te vertrekken. SèT ontvangst door de heer P. A Goid- teller, namens de directie, was aller hartelijkst. De kinderen genoten zeer van de rondgang op het schip en kre gen een duidelijk beeld van hetgeen er zoal op een koopvaardijschip te koop ls. Een zeemansmaaltijd ging er bij de jongelui grif in. Gezagvoerder Van Pommeren was niets teveel en het is dan ook aan hem en zijn officieren, te danken, dat dit bezoek een zo prittige indruk bij de Teerlingen achterliet. In een op donderdag 10 oktober te houden bestuursvergadering van het Christelijk Nationaal Vakverbond (C. N. V.) en zijn aangesloten organisaties zal de minister van economische zaken prof. dr. J. Zijlstra, spreken over „De economische positie van Nederland". Rusland heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag de eerste aard- satelliet ter wereld het luchtruim ingezonden en daarmee de eerste stap op weg naar de maan gezet. Zaterdag gaf de Russische geleer de A. K. Kasatkin op een bijeen komst van de Nationale Akademie voor wetenschappen in Washington een beschrijving van de Russische plannen ten aanzien van vuurpij len, geleide projectielen en aard- satellieten. (Foto hoven). - Op de B.B.C.-luisterpost te Tahfield ln het Engelse graafschap Kent wa ren zaterdag de technici bezig een zo duidelijk mogelijke ontvangst van de signalen, die door de Rus sische aardsatelliet uitzendt, te krijgen. (Foto onder).

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3