Middelburgse raad past bezuiniging toe ZEEUWSE UU Rode Kruis-inzameling brak in Zeeland opnieuw record De heer Hoek: „Is begroting niet anders dan verlanglijst „Jan Gas" te Krabbendijke Koninklijk onderscheiden Zeeuwse predikanten maakten kennis met het C.N.V. CHINESE CAPRIOLEN OVER WALCHEREN Afd. St. Phüipsland weer boven 400pet van streefbedrag aaró BEGROTING 1957 IN EVENWICHT GEBRACHT Onderhandelingsobject O. L.<school te Kloetinge gesloten Huldiging in zaal Verburg Voor herhaling vatbaar Kloetinge (financieel) kerngezond Circus-artist kreeg kippevel Tseng Hai Sun: O, die fietsen V Artemis Dit jaar 22.000e lid verwacht Dinsdag 8 oktober 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 De Middelburgse gemeenteraad heeft de begroting 1957 sluitend gemaakt, daartoe genoodzaakt door een mededeling van de minister van binnenlandse zaken, dat op een verhoging van de subjectieve uit kering uit het gemeentefonds voor 1957 niet moet worden gerekend. En daarop had de raad verleden jaar bij het vaststellen van de begro ting juist wel gerekend. Er zat nu na de teleurstellende mededeling uit Den Haag niets anders op, dan bezuinigingen toe te passen. Dat het niet van harte ging is logisch. B. en w. hadden in een schrijven aan de raad reeds van hun teleurstelling blijk gegeven. Dit werd ge- deel door de raadsleden. Over de gang van zaken bij het vaststellen van de begroting bestond echter nogal verschil van mening, vooral tussen de heren J. S. Hoek (A R.) en Th. J. Westerhout (P.v.d.A.). Bij de discussie over het in even wicht brengen van de begroting stelde de heer Hoek de vraag, wat nu eigen lijk precies een begroting is. Is het een stuk, waarop allerlei wensen van het gemeentebestuur zijn geplaatst? Geeft de begroting aan, wat de raad graag zou willen dat binnen het tijds bestek van een jaar wordt gerealiseerd en waarvoor men dus moet trachten de benodigde gelden te krijgen? Hier aan knoopte de heer Hoek zijn tweede opmerking vast: wellicht wordt de be groting gezien als een onderhande lingsobject. Het wordt dan een kwestie van „trekken" in Den Haag. Hoe meer za ken de gemeente op de begroting heeft geplaatst, hoe meer „wensen" in geldsbedragen op het papier worden gebracht, des te sterker staat aldus veler redenering het gemeentebe stuur als het in Den Haag komt pra ten over de wenselijkheid van een verhoogde uitkering. Is er een groot tekort, dan kan bij het onderhandelen het een kwestie worden van geven en nemen, waarbij de gemeente dan toch nog wel wat extra graantjes kan pik ken uit de hand van de staat. Aan de wijze, waarop de heer Hoek deze zaak naar voren bracht in de raad, was duidelijk te merken dat hij de thans (door zeer veel gemeenten) gevolgde methode van vaststellen van begrotingen niet bijster elegant vond. Wat is er, zo vroeg de heer Hoek, van de wezenlijke functie van de be groting overgebleven? Het is nu een rekening achteraf geworden. Er vindt nu een aantasting plaats van het kapitaal der gemeente in de vorm van het verbruiken van aanwezige reser ves. De heer Hoek had vooraf nog op gemerkt dat op de begroting de goed keuring van Ged. Staten niet was ont vangen. Spr. voelde voor het opstellen van een begroting, waarbij hij het vaststellen van geraamde uitgaven rekening wordt gehouden met de be dragen die als inkomsten der gemeen te vast staan. We moeten eerst geld hebben en dan pas kunnen we het uit geven. Spr. verzette zich tegen specu laties met geld dat er nog niet is, maar misschien kan komen. Nu is het een ter niet gekomen en Staan we er slecht voor. We hoeven ons vanwege het gevoerde beleid niet op de borst te slaan, merkte de heer Hoek nog op. De heer M. A. L. Hubregtse (PvdA) maakte er bezwaar tegen dat op de uitgaven voor culturele manifestaties zou worden bezuinigd. Plem,noora''e' antwoordde hem dat f 1000,— kan worden bezuinigd, omdat op de be groting een hoger bedrag iseefaa™„' dan in werkelijkheid wordt uitgege Sociale zorg De heer B. A. Hesselink (V.V.D.) informeerde naar de stijging van de post sociale zorg. De voorzitter deelde hem mede dat de oorzaak daarvan ligt in de stijging van de verpleeg- prijzen in de inrichtingen. Op een vraag van de heer Hubregt- ge deelde de voorzitter voorts mede, dat het in de bedoeling ligt het kam peerterrein t.z.t. van gemeentewege fn gereedheid te brengen. Dit zal een kapitaalsuitgaaf voor de gemeente worden. Aan het adres van de heer Hoek merkte de voorzitter op, dat hij zou wensen dat de heer Hoek lid was van de Tweede Kamer. De moeilijkheid is namelijk dat de gemeenten bij het vaststellen van de begroting, niet we ten, waar ze aan toe zijn. Ze weten niet, hoeveel geld er uit Den Haag komt, en het eigen belastinggebied is maar klein. Een tegenvaller bijv. is geweest dat er van rijkswege niets extra is ge komen ter compensatie van de ver hoging der ambtenarensalarissen, ter wijl de minister adviseerde de salaris sen (evenals het geval is geweest met het rijkspersoneel) te verhogen. Lijst met wensen Wethouder Kögeler stelde zich op het standpunt, dat een begroting een weerspiegeling moet geven van de be hoeften der gemeentelijke huishou ding. Daarna moet worden getracht in Den Haag de middelen te verkrijgen in die behoeften te voorzien. De heer Hoek was het met deze ge- dachtengang niet eens. De heer Westerhout voelde tot op zekere hoogte voor de gedachtengang van de A.R.-woordvoerder, doch hij stelde zich primair op het standpunt dat via de begroting moet worden getracht een voorzieningspeil te be reiken, dat past in het kader van de samenleving. Voorts merkte deze spr. op dat de gemeente praktisch geen ei gen middelen heeft. Daarom, zo meen de de heer Westerhout, dient een be groting weer te geven wat nodig is. Heeft de regering echter wel de mid delen, die zij nodig heeft, vroeg de heer Westerhout, die tenslotte sugge reerde, dat van A.R.-zijde in de Ka mer getracht wordt de minister die middelen te onthouden. Stellig zal bij de algemene beschou wingen over de begroting 1958 van de gemeente Middelburg deze zaak Aanvaring op de W esterschelde Het 7229 ton metende Amerikaanse Libertyschip „John M-Bozeman", (leeg) op weg van Sluiskil naar New York, is maandagavond omstreeks half negen in aanvaring gekomen met het lichtschip „Westhinder". Het lichtschip werd daarbij beschadigd; het boven gedeelte van de voorsteven werd in gedrukt, doch het maakte geen water. Tengevolge van de aanvaring is het licht enkele minuten uit geweest. He Amerikaanse schip liep weinig schade op, het heeft zijn reis naar New York voortgezet. Wegens A-griep In verband met de heersende A- griep ls de openbare lagere school te Kloetinge vanaf maandagmiddag voor het verdere verloop van deze week ge sloten. Van de 170 leerlingen zijn er thans meer dan 40 pCt ziek. Zaterdagmorgen is In zaal Verburg te Krabbendijke de heer J. Nieuwenhuy ze, opzichter bjj de Gasmg Midden-Zee land, hartelijk gehuldigd wegens het bereiken van de gepensioneerde leeftijd na 43 jaar trouwe dienst. „Jan Gas", zoals de Krabbendjjkena- ren hem meestal noemen, kwam In 1914 in dienst als fitter bij de Mabeg. In 1928 volgde zijn benoeming tot baas- fitter. Echter niet meer bij de Mabeg. Dit bedrijf was Inmiddels overgegaan naar het gemeentelijk gasbedrijf Krab bendijke, Waarde en Rilland. In 1930 kwam Kruinlngen er bij en twee jaar later kwam het gasbedrijf Goes tot stand. Thans kennen wij de Gasmaat schappij Midden-Zeeland. In 1954 kwam zijn benoeming tot op zichter. Zeer uniek ls het feit, dat de heer Nieuwenhuyze in zijn 43-jarige loopbaan geen enkele keer een ongeluk met gas heeft gehad. „Met plezier heb ik altijd mjjn werk gedaan. Ik heb niets telde hij ons. De heer Nieuwenhuyze ls niet van plan bij de pakken te gaan neerzitten, want ondanks zijn 07 jaar is hij nog zeer vitaal ONDERSCHEIDING. Tijdens de huldiging hebben vele sprekers het woord gevoerd en zwaaiden hem lof toe voor het vele en kundige werk, dat hij in al die jaren verricht heeft. Burgemeester Cnossen deelde mede, dat het H.M. de Koningin had behaagd hem met de zilveren medaille van de Orde van Oranje-Nassau te onderschei den. Onder applaus speldde hij hem de onderscheiding op de borst. Verder voerden nog het woord wet houder Van Melle uit Goes, ir. R. Sweep, de heer Ambachtsheer, tech nisch hoofdambtenaar, directeur Snoep uit Rheden, burgemeester Dominicus uit Borssele, burgemeester Lokker van Koeyer uit opnieuw aan de orde komen. Deze vergadering wordt gehouden op 9 de cember. Hamerpunten Van de andere agendapunten noe men wjj de besluiten tot verdubbeling van de kosten voor bezichtiging van stadhuis en abdijtoren, tot het verle nen van eervol ontslag aan de heer C. J. Geldhof als onderwijzer aan school C en tot benoeming van mej. C. W. Groen als hoofdleidster kleu terschool Zanddorp. De taxatieprijzen van het Grondbe drijf werden vastgesteld, nadat de heer M. Wattel (A.R.) toezegging had ontvangen, dat de bedragen (vastge steld voor vijf jaar) als richtlijnen gelden voor b. en w. bij verkoop van grond. B. en w. mogen wel boven, niet beneden de taxatieprijs verkopen. Medegedeeld werd dat de openbare v.g.l.o. -school 21 leerlingen telt. De ontwikkeling van dit onderwijs zal door b. en w. met de inspecteur wor den besproken. Wellicht is het moge lijk, opperde weth. Kögeler, dat de meisjes bepaalde lessen ontvangen aan industrie- of huishoudschool. Bij de rondvraag zegden t>. en w. toe te zullen onderzoeken of een kraampje aan de Doormanstraat wel in die omgeving past. Botsing op kruispunt te Krabbendijke Op het verkeerskruispunt Rijksweg Westweg te Krabbendijke zijn gis teravond twee personenauto's met el kaar in botsing gekomen. Deze botsing ontstond doordat de heer v. d. E. uit Krabbendijke, ko mend uit de richting Goes, niet be merkte dat een auto op de Westweg het kruispunt naderde. Deze auto werd bestuurd door de heer K. uit Yerseke. Beide auto's liepen aanzien lijke schade op. De auto van de heer K. moest worden weggesleept. Beide bestuurders kregen geen letsel. Geen veerdiensten door mist De dikke mist die zondagavond plotseling kwam opzetten, en pas gis termiddag optrok, heeft vanzelfspre kend in Zeeland de nodige moeilijk heden voor de scheepvaart opgeleverd. De provinciale stootmbootdiensten konden gistermorgen enige diensten niet uitvoeren. Op de lijn Vlissingen- Breskens bv. zijn drie diensten uitge vallen, w.o. twee extra vaarten ten behoeve van reizigers uit Zeeuwsch- Vlaanderen die gebruik maken van de vroege sneltrein. Omstreeks elf uur kon de dienst weer normaal worden uitgevoerd. De scheepvaart op de Westerschelde lag geheel stil, van twee uur 's nachts tot elf uur gistermorgen. Het aantal schepen dat op de Westerschelde ten anker moest gaan door de mist was evenwel niet bijzonder groot omdat de scheepvaart van en naar Antwer pen op zondag niet groot is. Kan Iemand eveneens, gezien vanuit de Bjjbel, een andere mening toegedaan zjjn wat betreft het organisatieleven, als die, welke de voorstanders van Christelijke organisatie er op na hou den? Dit was één van de vele punten, waar over een 70-tal predikanten van allerlei kerkelijke richtingen met elkaar en met bestuurders van het C.N.V. van ge dachten hebben gewisseld in de vijf door de besturenbonden van het C.N.V. in Zeeland belegde predikantenconferenties. Deze discussies werden door de be stuurders van het C.N.V. ingeleid met het onderwerp: „Grondmotieven voor Chrlstelijk-sociaai handelen". De inlei dingen kwamen, na historische beschou wingen, in hoofdzaak op het volgende neer: Elk handelen van een mens wordt door iets bepaald. We doen niet zo maar iets, doch laten ons door bepaalde mo tleven lelden. Als Christenen moeten we leven naar hetgeen God ons in Zijn Woord zegt.Dat ls In de eerste plaats, Hem lief te hebben boven alles en de naaste als ons zelve. Als enkeling moeten we daarnaar handelen. Maar houdt dit op als we ge zamenlijk iets doen? Gelden deze nor men van de Heilige Schrift niet even eens voor het collectief optreden? Ook bij het gezamenlijk optreden moeten we ons laten lelden door hetgeen God van ons vraagt. Elk optreden van een mens of van mensen geschiedt In een mensenwereld, In een gemeenschap. En ln deze men- anders dan mijn plicht gedaan", zo ver-een dankwoord. Waarde en wethouder De Yerseke. De heer Nieuwenhuyze sprak reeds 30 jaar zitting heeft in de raad De gemeenteraad van Kloetinge werkte maandagavond een grote agenda af onder voorzitterschap van wethouder D. Schipper die burge meester baron mr. H. N. Schimmel- penninck v. d. Oye verving wegens een klein ongeluk. In deze vergadering werd o.a. de gemeentebegroting 1958 aangeboden, ditmaal later dan gewoonlijk in ver band met het feit dgt deze niet slui tend kon worden gemaakt. De kapitaaisiasten zijn gestegen met f 7.654,10 (in hoofdzaak voor Kerk plein, Langeweg, roltrommelwagen, inrichting Margrietschool enz). Verder zijn er nog diverse lasten sterk geste gen terwijl de regering wenst dat al deze hogere lasten door de gemeenten zelf zullen worden gedragen. Tezamen bedragen al deze verhoogde lasten f 22.500,—. De begroting sluit thans met een bedrag aan ontvangsten on uitgaven van in totaal f335.577,45. De laatste jaren zijn er echter aan zienlijke bedragen aan eigen kapitaal en aan reserves gekweekt, waardoor de financile positie der gemeènte kerngezond is. Tezamen zullen zij, ongeacht de bijdrage aan deze begro ting, per ultimo 1958 f 148,822,65 be lopen. Aan mej. J. S. J. de Schipper werd eervol ontslag verleend als leidster aan de openbare kleuterschool (ver moedelijk per 1 november a.s.). In haar plaats werd met algemene stem men benoemd mej. J. Zandee te Kort- gene. Op voorstel van b. en w. werd het raadsbesluit van 5 juni 1957, inzake verkoop van bouwgrond aan de N. V. Bouwfonds Ned. Gemeenten te Assen ingetrokken omdat enkele percelen iets te hoog waren getaxeerd. Het ge noemde bouwfonds wordt deze grond nu verstrekt voor f 8,en f 7,50 per m2. Aan de aannemer J. van de Linde te Kloetinge werd een perceel bouw grond gelegen op de v.m. Zondags schoolboomgaard verkocht ter groot te van circa 1540 m2 5 f 8,en circa 75 m2 f 2,In de Koningin Wil- helminastraat zullen zes lantaarns worden geplaatst. Voordat met de behandeling van de agenda werd begonnen, werd de heer R Buitenhuis (a.r.) door de voorzitter in hartelijke bewoordingen toegespro ken in verband met het feit, dat hij van Kloetinge. senwereld mag de mens als enkeling nooit uit het oog verloren worden. Bij al ons werk moeten we de mens Ms beelddrager Gods in het oog houden. De mens, met zijn eigen persoonlijke verantwoording in deze wereld. De mens met „anderen" als „naasten" om zich heen. Uit deze gedachte wil de Christelijk- sociale beweging werken. Chrlstelijk- sociaai betekent, bjj het licht van Gods Woord een oplossing trachten te vinden voor de maatschappelijke problemen. De Christelijk-sociale beweging voert de strijd tegen de secularisatie, omdat deze de mens als enkeling verloren dreigt te doen gaan. Wanneer zij strijdt voor overleg en samenwerking in de ondernemingen, gaat het er bij haar in diepste wezen om, de arbeider deelgenoot te maken ln zijn arbeid en met zijn medemens. Het gaat er niet om, de onderneming aan de gemeenschap te brengen, doch om te trachten, er een gemeenschap van te maken, waarin ieder waarlijk als „mens" kan werken. Het gevaar, dat een arbeider zich een verlengstuk van de machine voelt, is momenteel zeker nog aanwezig. Aan dit punt moet aandacht geschonken ken worden. In de lijn van dit betoog werden vele praktische vraagstukken behandeld, waarbij de nadruk gelegd werd op het „waarom" van al deze dingen. Ook werd de organisatorische opbouw van de Christelijk-sociale beweging uit eengezet en de wijze waarop deze werkt. Na deze Inleidingen volgden in de conferentie zeer Interessante discussies, waarin werd gesproken over de plaats en de taak van de kerk ln dit werk; de vraag of de Christelijke organisaties wel handelen, zoals zij zeggen te han delen, of staatsoverheersing verwerpe lijk ts, wat precies onder beginsel ver staan moet worden, of Christenen, lid zijnde van een neutrale organisatie, zich al dan niet Isoleren van zondags- arbeid, pendelarbeid, stakingsrecht, loonpolitiek, sociale verzekering. Het was vooral de openhartige en prettige sfeer, waarin met elkaar ge sproken werd, die deze conferentie sierde. Ondanks verschil van opvatting over sommige punten, was de waarde ring voor het werk der Christelijk-so ciale vakbeweging overal te beluiste ren. Na afloop verklaarden vele predikan ten, dankbaar te zijn voor hetgeen ge boden was. Ze zouden een herhaling van het gesprek t.z.t, zeer op prtjs stel len. tt Chinees een peuleschilletje zou hebben aan ons verkeer, die kwam wel heel erg bedrogen uit. Ik heb het die middag ervaren in Vlissin- gen ons verkeer is duizend van de dapperste Chinezen te erg! „O, die fietsen! Overal fietsen!" riep de heer Sun zo nu en dan wan hopig uit, ais van alle kanten de wielrijders kwamen aangekard. „Laat mij dan maar een uur achter een in de nok van het circus han gen", verzuchtte hij, „van jullie verkeer word ik stapel". Mede dank zij het optreden van de bekwame instructeur, die in de Chinees een leergierige en intelli gente leerling had gevonden, kwam de leswagen en ons drietal in zittenden gelukkig ook er zonder brokken af. „Ik ben nu een half jaar in Ne derland", vertelde Sun, „en ik vind jullie land prachtig. Vooral die zes En hij strekte zijn arm ver uit, toen we over de Vlissingse boulevard reden. „Fantastisch mooi. „Even uitblazen", zei Sun en stak in de Walstraat even een sigaret op, Och tante, 't is voor een goed doel. Hij helpt mee aan de nieuwe Zeeuwse tent „IK BEN een Chinees, mijn vrouw komt uit Polen, we leer den elkaar kennen in Tsjecho- Slowakije, onze kinderen wer den geboren in het Zwarte Woud en in Zweden, wij spre ken thuis Duits, ilc heb autorij les in Holland en ik doe mijn examen over enkele maanden in Amerika." Het begon me een beetje te dui zelen, toen Tseng Hai Sun boven staande internationale zin bij onze kennismaking had uitgesproken. Dat was de vorigé week, in Vlis- singen. RIJLES Wie Tseng Hai Sun is, vraagt u? Hij is een der artisten van het Ne derlandse circus, dat momenteel door Zeeland trekt. Neen, over Suns avontuurlijke beroep zullen we het niet hebben. Mijn ontmoeting met Sun, een knappe Chinees van midden dertig, lag in een ander vlak. Hij kwam in Vlissingen voor het eerst persoon lijk in aanraking met het Neder landse verkeer. Hij heeft dezer da gen namelijk les van de autorij school Jasperse te Koudekerke. Voelt u, waar ik heen wil? Toen ik van Suns rijlessen hoorde, dacht Ik bij mezelf: Laten we 'es kijken, wat een buitenlander van ons Ne derlandse, om precies te zijn: van ons Zeeuwse stadsverkeer denkt. Laat ik u meteen maar uit de droom helpen: Sun heeft complete nachtmerries gekregen van ons verkeer. En dat zegt toch wel iets, want Snn is als circusacrobaat voor geen kleintje vervaard en In China weten ze toch ook heus wel, wat overbevolkte steden zijn. DE STAD IN „Angenehm", sprak de heer Sun, toen wy elkaar voor de ingang van zijn caravan de hand reikten. „We gaan meteen maar met de derde les verder", zei de heer Graauw, een der instructeurs van de autorijschool, die met zijn wa gen vóórstond, „vandaag gaan we voor het eerst in het drukke stads verkeer". Nu is Sun niet iemand, die zich gauw bang laat maken. Hoewel on ze krant om begrijpelijke redenen aan een circus voorbijgaat, is het in dit verband toch wel dienstig even iets van Suns werkzaamheden te vertellen. V moet namelijk weten, dat Sun een soort jongleur, equilibrist, maar ook acrobaat is. Iemand die zich tot het uiterste kan concentreren, die snel reageert, die ai zijn spieren in bedwang heeft. En als ik u dan nog vertel, dat op een gegeven moment in zijn optreden het gehele gezin Sun in de nok van de tent gaat hangen, aan elkaar enaan het haar van mevrouw Be Li Sun, dan vindt u dat misschien roekeloos en onverantwoord, maar u zult het met mij eens zijn, dat die familie Sun niet uit een stelletje zenuw pezen bestaat. Dat wilde ik daar alleen maar mee zeggen. FIETSEN - FIETSEN Welnu, wie verwacht had, dat de onverschrokken en snel reagerende ■fosi Maar al die fietsersbrrr". Sun gaf eerlijk toe, dat het angst zweet hem verschillende keren was uitgebroken, toen we door de bin nenstad reden. In Amerika krijgt hij niet zoveel last van al die twee- wielers en dat is maar gelukkig voor Sun, want daar gaat hij bin nenkort zijn rijbewijs halen. Om streeks december vertrekt het ge zin. Met de 5-jarige Tseng Hai („Blauwe zee") en zijn 3-jarig zus je May Kway (Mijn rozeknopje"), die vol trots opzien naar hun papa. Want hij is niet alleen een waag hals in het circus, maar hij heeft het zelfs een uur lang met een auto in het Nederlandse verkeer uitge houden. En dat zegt nog veel meer. BUITENLANDER „Toch wel leuk", vond instructeur Graauw, die overigens al heel wat buitenlanders in zijn leswagen heeft gehad: Zweden, Noren, Duit sers, Belgen, Polen, en nu een Chi nees. „Met elke buitenlander be leef je andere dingen, maar als u mij vraagt, dan zijn de Zweden wel het meest intelligent". Aan Sun heeft hij trouwens ook een heel vlotte leerling. Nog een paar da gen; daarna 2et Sun zijn rij-capri olen in Duitsland voort. OPNIEUW heeft de provincie Zeeland bij de jaarlijkse inzame ling voor het Rode Kruis alle records gebroken. Meende men vorig jaar, toen Zeeland 78.5 pet. van het streefbedrag behaalde, wel aan het plafond te zitten temeer daar de naaste concurrent, Overijsel ruim 11 pet. lager was geklasseerd thans blijkt uit de voorlopige cijfers van de inzameling-1957, dat ons gewest weer belangrijk hoger uit de bus komt dan vorig jaar. De officiële cijfers van enkele afdelingen zijn momenteel nog niet bekend, maar de kringsecretaris de heer A. D. Constandse, noemt het reeds een vaststaand feit, dat in ieder geval de 90 pet. zeer dicht zal worden benaderd. geschat op 87.5 pet. (vorig jaar 78.5 pet.). Nog een record De volgende afdelingen kwamen bo ven het streefbedrag uit: Hoek, Sou burg, Schouwen Westhoek, Tholen, Westkapelle, Zuid-Beveland Oost en Zuid-Beveland West, terwijl verwacht wordt dat van de vijf afdelingen, waarvan de officiële cijfers nog niet bekend zijn, tenminste nog drie boven het streefbedrag zullen uitkomen. Dit zal totaal bekeken opnieuw een record zijn. Van de 20 der 25 afdelingen zijn de preciese inzamelingscijfers bekend. (Totaal f48.295.88). Van de óverige vijf afdelingen wordt een totaal bedrag geschat (volgens officieuze cijfers) van f 11.000, zodat bijna de f 60.000 zal worden bereikt, tegen een totaalbe drag van ruim f 53.000 in 1956. Het percentage van het streefbedrag wordt Het ziet er naar uit, dat de afd. St. Philipsland weer met vlag en wimpel (evenals in de drie voor gaande jaren) landskampioene wordt v.w.b. de inzameling. Hoewel de juiste cijfers nog niet bekend zijn, kon de afdelingssecretaris reeds meedelen, dat de f2000 reeds is ge passeerd, zodat rustig mag worden aangenomen, dat de bevolking van Anna Jacobapolder en St. Philips- land weer boven 400 pet. van het streefbedrag zal uitkomen. Ledental Het aantal leden in Zeeland bedroeg per 1 aug. j.l. 21.175 (op 31 dec. j.l. was dit 18.910) Het provinciaal gemid delde is 7.73 per honderd. Ongeveer de helft der Zeeuwse afdelingen ligt hier beneden, maar van de overige af delingen steken verschillende er ver boven uit: Duiveland (25.8 pet.), Schouwen Westhoek (24.9), St. Phi lipsland (24.85), Zierikzee (14.6), Zuid- Beveland Oost (13.85), Arnemuiden (11.4), Noord-Beveland (10.38), Sou burg (9.28), Westkapelle (9.6). De ring Zeeland koestert de ver wachting, dat per ultimo 1957 de 22.000 leden zullen zijn bereikt. Zeeland staat na Friesland en Zuid-Holland op de derde plaats in percentages van het ledental. Het landelijke gemiddelde is 6 pet.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 2