J op de Naties Israël doet beroep Verenigde Jordanië en Syrië schrijven slechte toestand in Midden- Oosten aan Israel zelf toe ^J^ris L BINNEN ACHT JAAR BEMANDE SATELLIET Pleven neemt opdracht aan Studenten hielpen in strijd tegen straatschenders ras PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND KUNSTMAAN l&sssatf Mevrouw Meir in de Algemene Vergadering Meer woningen gereed gekomen dan in 1954 Amerikaanse geleerden Australiërs zagen de kunstmaan Acht jaar tegen Schoerner geeist MS DOOR DE WERELD Gecompliceerde aanrijding Voorstel tot vrede voor één jaar Vele arrestaties in Warschau Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Tel. (01100) 2438: bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289 Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskensti 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Gomtre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, f7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Datblad 13e Jaargang No. 3826 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq de Smit Dinsdag 8 oktober 1957 c Carnegie, de man van dollars 'Zie pag. Op- en ondergang van Zon en Maant Woensdag: Zon op 6.54 u., onder 18.00 u. Maan op 18.01 u., onder 7.29 u. Hoogwater woensdag 9 okt.: Vlissingen: 2.06 u. 2.26 m., 14.14 u. 2.21 m. Terneuzen: 2.32 u. 2.40 m., 14.41 u. 2.35 m. Wemeldinge: 3.52 u. 1.83 m., 16.04 u. 1.70 m. Zierikzee: 3.42 u. 1.58 m., 15.49 u. 1.43 m. ZO GAAI DE KUNSIMAAN OMHOOG SCHEMA VAN DE DRIETRAPSRAKET Neus van de 3erakeJWapJ open en schiet de kunstmaan inde ruimte K ^i t KOllUULMAKQl 9&1* opca.Soükm.hooate ligt d» om» voord» "sprong* in het heefaT IDritfjSpsmker brengt inj953 I -rrsr. ew"kwishrwSan* in T baan rond d^aarde BAARDE! ,001=0 Baanwrstedeelv.d.<lrie)tapsrak«t !otweede I p—Begin baan vd.*t<urntmMn'rond4mde Gedurende de eerste acht maanden van dit jaar zijn er 54.329 woningen gereed gekomen in ons land. Dit is niet alleen meer dan in 1956 tijdens dezelfde periode, maar ook meer dan in 1954, dat voorheen het beste jaar was. Drie jaar geleden konden 41.563 woningen worden betrokken. In de maand augustus zijn er 6438 woningen gereed gekomen. Ook dit is een nieuw record in vergelijking met 1954. Toen waren het er 5.836. De provincie Zeeland kreeg er in augustus 138 en in de eerste acht maanden van dit jaar 1.406 woningen bij. Prinses Beatrix opent tentoonstelling Het ligt in het voornemen van Prin ses Beatrix op zaterdag 19 oktober de tentoonstelling van beeldhouwwerken „Sculptuur uit verleden en heden in Nederlands particulier bezit", officieel te openen. Deze expositie wordt ge organiseerd door de kunstkring De Waag in het Waaggebouw te Almelo. De Israëlische minister van buitenlandse zaken, mevrouw Meir, heeft maandag in de Algemene Vergadering van de V.N. een beroep gedaan op de grote mogendheden om hun invloed te gebruiken ten einde de 'afgrond van misverstand', die in het Midden Oosten bestaat, te overbruggen in plaats van te verbreden. Zij vroeg de Russische mi nister van buitenlandse zaken Gromyko, of de 'vreedzame coëxisten tie', waarover Gromyko gesproken heeft, niet van toepassing is op het Midden Oosten. Zich tot de vertegenwoordiger van de Arabische landen richtend zei zij: 'Wij zijn een oud en taai volk en men kan ons, zoals de historie bewijst, niet gemakkelijk ten onder brengen. Even als de landen die gij vertegenwoordigt, hebben wij onze onafhankelijkheid verworven. Niets kan ons er toe bren gen deze op te geven. De historie heeft bepaald dat 't Midden-Oosten bestaat uit een onafhankelijk Israël en onaf hankelijke Arabische staten en deze uitspraak van de geschiedenis zal nooit herroepen worden". Amerikaanse deskundigen heb ben verklaard, dat het binnen acht jaar mogelijk is, dat er een satel liet kan worden afgeschoten, die bemand is met vier personen. De raket zal dan een hoogte van 8Ó0 kilometer bereiken en een snel heid van 25.000 kilometer per uur. De Sowjet-Unie is van plan, zo heeft een Ierse geleerde meegedeeld, die zijn inlichtingen had gekregen van Russische collega's tijdens een bezoek Ook vuui ..c i.u.i.ioiuc staats burger was het nieuws van de Russische kunstmaan een verras sing en zondag was het bij de ki osken in Moskou extra druk, zo als de foto Iaat zien Tegen Ferdinand Schoerner, eens Hitiers jongste veldmaarschalk, is acht jaar gevangenisstraf geëist en verlies van burgerrechten gedurende zes jaar. Schoerner, die 65 jaar oud is, wordt manslag en poging daartoe ten laste gelegd. Hij heeft zich beroepen op zg. „rampbevelen" van Hitier persoonlijk. De openbare aanklager vroeg on middellijke arrestatie van verdachte, omdat het vermoeden bestaat dat hij zal trachten te vluchten. Schoerner heeft de afgelopen maanden herhaal delijk getracht een paspoort te krij gen. 9 Vannacht heeft men met 'n straat klinker de etalageruit bij een juwelier vernield. Er wordt voor een bedrag va" ongeveer duizend gulden aan hor loges vermist. Zuid-Slavie en Syrië hebben be sloten hun wederzijdse legaties tot ambassade te verheffen. 9 Het Oostduitse parlement heeft maandag besloten de ambtsperiode van de 81-jarige president Wilhelm Pieck, die verstreken is, te verlengen. 9 Het Indische persbureau „Ress Trust of India" bericht dat Indische en Portugese grenspatrouilles maandag morgen schoten hebben gewisseld aan de grens tussen Karwar en Goa. 9 Gouverneur Faubus van Arkansas heeft maandag in een brief aan de be velhebber van de federale troepen in Little Rock geklaagd dat diens man nen de vrouwelijke scholieren „tot in de kleedkamers" hebben gevolgd. Hij verzocht vrouwelijke militairen te stu ren, „indien men een dergelijke han delwijze voor de integratie op de school nodig acht". aan Engeland, gedurende het interna tionale geofisische jaar 120 aardsatel- lieten in de lucht te brengen. Deze projectielen zouden van de Noordpool en Siberië worden afgeschoten. Twee delen Dr. Richard McCrosky, hoogleraar in de sterrenkunde aan de universiteit van Harvard in de V.S. heeft het ver moeden uitgesproken, dat er behalve de kunstmaan ook een gedeelte van de derde raket, waarmee de satelliet werd gelanceerd, om de aarde draait. Radio-Moskou heeft dit later beves tigd. Deze twee delen zijn op het ogen blik ongeveer duizend kilometer van elkaar verwijderd. Amerikaanse geleerden hebben voorts berekend, dat het dichtstbijzijnde punt, dat de raket van de aarde ver wijderd is, 640 kilometer is. Het verst verwijderd is nog niet met zekerheid vastgesteld. De baan die de raket be schrijft is vrijwel cirkelvormig. Australië Duizenden mensen in het oosten van Australië beweren, dat zij de kunstmaan hebben gezien. In Mel bourne duurde dat een minuut en in Sydney circa dertig seconden. In In donesië echter heeft men zelfs nog geen signalen op kunnen vangen. De 'Prawda' heeft in het nummer van gisteren gezegd, dat de Ameri kaanse bewering, als zouden de Rus sen achterlijk zijn, is gelogenstraft door de kunstmaan. Men schreef erbij, dat de V.S. nu de vraagstukken van het vreedzaam naast elkaar bestaan onder ogen zullen zien en een einde maken aan de bewapeningswedloop en de koude oorlog. Duizend De Russische geleerde Jegorof van de Sowj et-academie van wetenschap pen heeft, vooruitlopend op een ver slag dat hij zaterdag op het interna tionale congres van ruimtevaartdes kundigen te Barcelona zal uitbrengen, medegedeeld dat hij duizend verschil lende mogelijke banen voor een vlucht naar de maan heeft berekend. Prof. Marcel Nicolet, de Belgische algemene secretaris van de speciale commissie voor het geofysische jaar, heeft verklaard, dat de Russen bij het lanceren van hun kunstmaan volledig de afspraken hadden geëerbiedigd. De landen, die aan het program van het geofysische jaar deelnemen, behoeven alleen melding te maken van geslaag de lanceringen en de Russen hadden dit binnen twee uur gedaan. Voorts hadden zij ruim een week geleden al de golflengten opgegeven, waarop de kunstmaan zou uitzenden. Een woordvoerder van de Ameri kaanse luchtmacht heeft verklaard, dat de V.S. op het punt staan een raket te lanceren, die een hoogte zou be reiken tussen 1600 en 6400 kilometer. Het apparaat zal in de Stille Oceaan op een hoogte van dertig kilometer worden gebracht en zal daarna op eigen kracht verder gaan. Voorts werd meegedeeld, dat deze raket te klein ls om een kunstmaan mee te voeren. Jordanië Het hoofd van de Jordaanse verte genwoordiging bij de V.N., dr. Hai kal, heeft maandag in de Algemene Vergadering gezegd, dat de toestand in het Midden Oosten voortdurend slechter wordt, wat hij toeschreef aan Israël. Het expansionistische streven van Israël is de reden, waarom Ara bische leiders overal hulp proberen te krijgen. Syrië De Syrische minister van buiten landse zaken, Salah ed-din Bitar, heeft gezegd, dat Syrië zich genoodzaakt heeft gezien wapens te kopen voor zijn verdediging. De wapens zijn echter geen gevaar voor de buurlanden, in het bijzonder Turkije. Hij schreef de moeilijkheden in het Midden Oosten toe aan Israël. De V.S. zijn volgens Bitar het belangrijkste centrum van zionistische activiteit in de wereld en de belangrijkste bron van hulp voor Israël. Bitar verzeker de nogmaals, dat Syrië een politiek van 'positieve neutraliteit' wil voeren en zich niet wil aansluiten bij een 'blok'. Op uc .uiLgu-uujucii ii, Zwitser land bevindt zich een van de belangrijkste waarnemingsposten voor kosmische stralingen op een hoogte van ruim 3650 meter. On langs is het observatiestation uit gebreid met een „Heliostaat", een instrument, dat automatisch de theoretische baan van de zon volgt. Bloemkool naar België en Luxemburg Met ingang van 7 oktober mag er weer Nederlandse bloemkool naar België en Luxemburg worden geëx porteerd, zo is thans in deze landen bekend gemaakt. Er is thans nog wel een vrij ruim aanbod van bloemkool in ons land, vooral in de koolstreek van Noord-Holland. Export van enige betekenis vindt alleen plaats naar W. Duitsland. In de nacht van zondag op maandag omstreeks twaalf uur is op de Friese- weg in de buurt van Ramspol tijdens een dichte mist een ernstige aanrij ding gebeurd tussen twee motorrij ders. Als gevolg hiervan werd de 25- jarige T. Fidder uit Doornspijk ge dood. De andere motorrijder, de 24- jarige L. v. d. Kooy uit Elburg werd zwaar jfewond. Op het ogenblik van de aanrijding hing er een dichte mist. Waarschijn- hebben beide motorrijders, om niet niet van de weg te raken, op de witte scheidingsstreep op het midden van de weg gereden. Een botsing was het gevolg. Een passerende man zag da slachtoffers liggen en hij trachtte door zijn jas uit te trekken en in zijn witte overhemd te gaan staan het verkeer op de weg te waarschuwen. Op dat moment kwam met grote snelheid een wagen aanrijden. De bestuurder zag de waarschuwing van de zwaaiende man te laat en de auto vloog op de weg liggende moto ren. De auto werd beschadigd. Bij het onderzoek door de Kamper verkeers politie werden rode knipperlichten op de weg geplaatst. Ondanks de mist en deze lichten bleef het verkeer met grote snelheid doorrijden. Eén van de weggebruikers reed zelfs een knipper licht stuk, zodat de politieman opzij moest springen om een aanrijding te voorkomen. Tegen één van deze auto mobilisten werd proces-verbaal opge maakt. Franse admiraal omgekomen Een vliegtuig van de Franse marine luchtmacht is maandagmiddag bij het opstijgen van een vliegveld in de buurt van Cannes neergestort. Vijf personen, onder wie admiraal Pierre Lancelot, hoofd van de militaire per soneelsafdeling van de marine, zijn om het leven gekomen. Lancelot was bevelhebber van de Franse zeestrijdkrachten in het ooste lijke deel van de Middellandse Zee ten tijde van de Brits-Franse operatie3 tegen Egypte. De Links-radicaal René Pleven heeft zich bereid verklaard te trachten een regering te vormen. Algerijnse kwestie Pleven zal een politieke vrede van een jaar onder de partijen voorstellen met het doel het volgende te bereiken: 1. Oplossing van de Algerijnse kwes tie. Herziening van de grondwet om de stabiliteit van het beleid en de toe komst van de Franse Unie te ver zekeren. Verdediging van de volledige werk gelegenheid en de koopkracht van de arbeider door sanering van de begroting en het in evenwicht brengen van de betalingsbalans. Al deze problemen moeten gelijk tijdig en met spoed worden aangepakt, aldus Pleven. „Ik wens, dat alle re publikeinse partijen, van socialisten tot conservatieven, meedoen. In geen geval wil ik een regering leiden die alleen maar halve maatregelen kan nemen". Geen kans Politieke waarnemers achten de kans op succes voor Pleven niet erg hoog. Men is van oordeel, dat de fi nanciële moeilijkheden de grootste hinderpaal zullen vormen. 2. Studenten van de universiteit van serwagens, luchtdoelgeschut, artillerie Warschau hebben de Poolse militie in de nacht van zondag op maandag ge holpen in haar strijd tegen straat schenders. Er werden enkele honder den arrestaties verricht. Studenten van de polytechnische school van Warschau hebben maandag het spandoek „Vrijheid van spreken", dat vier dagen geleden was aange bracht op hun tehuis aan het Naru- towiczaplein op verzoek van de militie verwijderd. Militie-officieren hebben aange voerd, dat het spandoek vele nieuws gierigen aanlokte en dat het onder de huidige omstandigheden er niet toe bijdroeg de taak van de militie, om orde en rust te handhaven, te verge makkelijken. Westerse waarnemers te Warschau beschouwen dit gebaar dei- studenten als een aanwijzing, dat deze de autoriteiten, die thans maatregelen niet te zeer in moeilijkheden willen tegen de straatschenders laten nemen, brengen. Sowjet-troepen naar Polen Het Westberlijnse blad „Berliner Zeitung' am Mittag" meldde maandag dat Sowjetrussische troepen en pant serwagens zijn waargenomen, terwijl zij zich uit de omgeving van Berlijn naar de Poolse grens begaven. Pant- en vrachtwagens vertrokken volgens dit bericht nog maandag te tien uur uit Zuid- en Oost-Berlijn naar de Poolse grens. Van geallieerde zijde kon geen be vestiging van dit bericht worden ver kregen. Amerikaan mocht Syrië niet in Aan een Amerikaanse diplomatiek* koerier, die maandag van Beiroet ini Libanon naar Syrië wilde reizen, is aan de grens de toegang ontzegd. Een Syrische functionaris had zijn visum aan de grens ongeldig gemaakt zonder nadere opgave van reden. Weinig verandering Droog weer met zonnige perioden. Zwakke tot matige oostelijke wind. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1