Russische kunstmaan heeft de wereld verrast Radiosignalen ook in Zeeland opgevangen Nieuwe proefboerderij werd in gebruik genomen Indonesische officieren zullen worden gehoord Twekajaponnen Sturka sportkleding Mooie damesmantels Exclusieve japonnen Regenkleding in nieuwe stijl Kortom, Listig plan van Portugese verstekeling mislukte toch Petsie Pelle Pingo OPLOSSING VAN LEGERVRAAGSTUKKEN Door speciale sub-commissie Nieuw tijdperk in mengvoederindustrie vindt U bij Berco vindt U bij Berco vindt U bij Berco vindt U bij Berco vindt U bij Berco in moderne, goed passende kleding vindt U altijd prima collecties bij Goes Lange Vorststraat 80*82 t De vrolijke avonturen van en 'eproevmcj Weer kerkdag op Walcheren Maandag 7 oktober 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 De Russische kunstmaan heeft de wereld verrast. De radio-signalen die de kunstmaan die een middellijn van 58 centimeter en een gewicht van 73.6 kg heeft uitzendt, zijn op verscheidene plaatsen opgevangen. Het signaal, dat op een golflengte van 15 meter wordt uitgezonden en dat uit een ononderbroken reeks punten bestaat is vannacht van 02.45 tot 03.00 uur, tussen 0.35 en 0.45 en tussen 06.20 en 06.5 uur door de radiokamer van het ANP in Den Haag opgevan gen. Tussen 04.35 en 04.45 uur was het signaal zwak, maar tussen 06.21 en 06.45 was het zeer krachtig. Ook door Zeeuwse amateur- Eenders zijn soortgelijke signalen opgevangen. Japanse deskundigen verklaren, dat ook in Denemarken, Frankrijk en West-Duitsland opgevangen. Observatie lij de satelliet niet zullen volgen, om dat dat werk weinig zin heeft. De voorzitter van de Japanse kunstmaan commissie, Harada, vond het feit zeer interessant, maar hij meende dat de bekendmaking meer propaganda- dan wetenschappelijke waarde had. Dr. Drees Onze premier dr. Drees verklaarde zaterdag, toen hij het nieuws hoorde, dat hfj hoopte, dat deze nieuwe uit vinding voor vreedzame doelen ge bruikt zal worden en niet voor oor log. Ik kan slechts zeggen, zo voegde hij hieraan toe, dat dit een nieuwe over winning voor de wetenschap en de techniek is en zeer interessant. Dr. Drees twijfelde er niet aan, dat ook de Amerikanen in staat zullen zijn een aardsatelliet te lanceren. Signalen De signalen van de kunstmaan wa zen zaterdagochtend van 07.55 tot 08.05 ■ur weer duidelijk hoorbaar op de ra diokamer van het ANP. Tussen de uitzendingen is een tijdsverschil van «en uur en 35 minuten, de tijd die de kunstmaan nodig heeft om haar haan •m de aarde te beschrijven. De BJS.C. zond zaterdagochtend om zeven uur de signalen van de kunstmaan uit. Boven Pakistan is vrijdagmiddag «en rond voorwerp in de lucht waar genomen, dat met grote snelheid in tuidoostelijke richting vloog, een wit zookspoor achterlatend. De radiosignalen van de satelliet zijn Van de zijde van de sterrewacht te Leiden deelde men desgevraagd mede dat men weliswaar zal trachten de kunstmaan zo goed mogelijk te obser veren, maar dat de waarnemingen om verscheidene redenen weinig zin zul len hebben. Ten eerste zijn de radio- seinen die de kunstmaan uitzendt waarschijnlijk in code gesteld, diegaans een bewolkte lucht heeft. sleehtz door de Russen ontcijferd kan worden. Uit deze seinen kunnen vermoede lijk conclusies getrokken worden be treffende .de temperatuur, de ionisatie, de dichtheid van de lucht, de aanwe zigheid van stoffen in de luchtlagen die de kunstmaan doorkruist en ver moedelijk zullen er nog vele andere gegevens uit kunnen worden afgeleid. Ook beschikt men in Leiden niet over geschikte apparatuur om de kunstmaan in zijn baan te volgen. De snelheid van de bol is veel te groot voor onze instrumenten, aldus de heer Van Acht van de Leidse sterrewacht, die zelf, gewapend met een veldkijker, getracht heeft de bol in de vroege schemering te zien. Het is hem niet gelukt. Speciale kijkers In Amerika heeft men speciale kij kers gebouwd, vertelde hij, die een eenmaal afgeschoten aardsatelliet kun nen blijven volgen gedurende de en kele minuten die hij vanaf een be paalde plaats is waar te nemen. Maar uit het waarnemen met een gewone veldkijker zijn in het geheel geen con clusies te trekken. De Leidse sterrewacht zal blijven observeren. Het zal echter niet meer zijn dan gewoon „kijken" uit belang stelling, ook al omdat men hier door- Alle officieren van het Indonesische leger, die betrokken zijn hij de ver schillende bloedeloze staatsgrepen, die in het afgelopen jaar in Indonesië heb ben plaats gehad, zullen worden ge hoord door de speciale sub-commissie, die door de „commissie van zeven" is belast met het verzamelen van alle Onder grote belangstelling vooral van de zjjde van de landbouwdeskundigen heeft de Commissaris der Koningin In Zuldholland mr. Klaassens gisteren de nieuwe proefboerderij van de Calvé-fa- brleken te Delft geopend. Het nieuwe proefbedrijf „Delftland", dat op het grondgebied van de gemeente Rijswijk i gelegen, is speciaal bedoeld om te komen tot een nog grondiger onder zoek naar de toepassingsmogelijkheden van een onbepaald aantal grondstoffen. Het hoofd vaa de afdeling veevoeders van Calvé, lr. M. G. Wagenaar, meende dat er in dit opzicht reeds een nieuwe fase in de ontwikkeling van de meng voederindustrie Is Ingegaan. De nieuwe proefboerderij bestaat uit twee gebouwen. De voorste gevat een woonhuis voor de bedrijfsleider en de ■tallen voor melkvee en jongvee. Het achterste gebouw is een varkensstal voor 120 mestvarkens, alsmede voor een aantal zeugen en de daarbij behorende biggen. Het bedrijf is volgens de nieuw- »te methoden op het gebied van boer- derijbouw gebouwd. Zo ls vooral grote «org besteed aan het ventilatiesysteem door toepassing van ventllatledorpels bij de ramen en luchtkokers door het dak. Ter voorkoming van het ontstaan van ammonladampen ln de rundvee stallen is een speciaal systeem toege past, waardoor de gier onmiddellijk naar de gierkelder kan afvloeien en al leen de vaste mest tijdelijk ln de groep blijft liggen. Uiteraard ls de proefboerderij speci aal ingesteld op het zgn. gerantsoe neerd voeren. De varkensstallen zijn ge bouwd volgens de bekende Deense me thode, waarbij de afzonderlijke mest- gang op eenvoudige wijze wordt gere geld. De hokken zijn voorzien van auto matische drinkbakken. Verder is er re kening mee gehouden, dat de dieren geregeld gewogen kunnen worden. De weerinrichting ls centraal temidden van de hokken gelegen. Het ligt ln de bedoeling van de directie van de Calvé het volgend jaar ook een 1500-tal kip pen in het bedrflf onder te brengen. V.lL-examens Geslaagd voor het kandidaatsexamen geneeskunde le deel: M. Bakker, Vel gen, mej. A. R. v. d. Berg, Amster dam, I. Gadroen te Amsterdam, mej. M. M. de Priester te Voorschoten, R. M. G. Taytelbauf te Amsterdam, L. G. Thijs te Den Haag. Geslaagd voor het kandidaatsexa men economie: R. P. A. Fopma te Am sterdam, J. G. van Zanten te Alkmaar, P. C. Muntjewerf te Purmerend en P. Roozenburg te LJmuiden. Calvijn-academie Kampen Mr. P. C. Couprie te 's-Gravenhage die is benoemd tot lector in de Semie- tische talen aan de Johannes Calvijn Academie te Kampen, zal zijn ambt aanvaarden met een openbare les, die op woensdag 9 oktober te half drie in de aula van de theologische hogeschool der Geref. Kerken aldaar zal worden gehouden. Na afloop zal de heer Cou prie in de aula recipieren. Geslaagd Geslaagd voor het propadeutisch examen voor electrotechnisch inge nieur aan de Techn. Hogeschool te Delft de heer A. A. Jurriens te Ter- Het bestuur van de Stichting van de Arbeid is gisteren bijeen geweest ter bespreking van de sociaal-econo mische situatie, mede ter voorberei ding van het gesprek, dat over dit on derwerp met de regering is aange vraagd. mogelijke gegevens over de oorzaken, die tot de moeilijkheden in het leger hebben geleid. Deez „commissie van zeven" heeft, zoals eerder gemeld, van de conferen tie tot nationaal overleg, welke kort geleden in Djakarta is gehouden, tot taak gekregen om de moeilijkheden in het leger tot oplossing te brengen. Zowel de regering als alle officieren, die aan dat nationaal overleg hebben deelgenomen, hebben hij voorbaat toe gezegd zich aan de besluiten van de commissie van zeven te houden. De legerwoordvoerder in Djakarta deelde zaterdag mede, dat de sub commissie een bezoek aan Midden-Su- matra zal brengen en daar een ont moeting zal hebben met kolonel Sim- bolon, de vroegere militaire comman dant van Noord-Sumatra, die in de cember een mislukte greep naar de macht deed. Ook kolonel Lubis, de vroegere waarnemend chef-staf, die in oktober de Indonesische regering heeft willen omverwerpen, zal door de sub commissie worden gehoord. Van hun verklaringen zal gebruik worden gemaakt bij de pogingen tot oplossing van de legervraagstukken. Ringavond Thoolsc mannenverenigingen Donderdagavond 24 oktober organi seert de hervormde mannenvereniging „De Heere is mijn Banier" te St. An- naland een ringavond. Ds. P. Westland Hervormd predikant, zal het onder werp: „De Labadisten" behandelen en de voorzitter van de mannenvereni ging te St. Maartensdijk zal een refe raat houden over Openbaring 16 vers 13. 14 en 16. ..t^rro.. Tri', fïi-"" Antonio Fontes da Costa, een 26-ja- rige jongeman uit Portugal, ls door zijn tongval verraden en daarmede is zijn hele listige plannetje om gratis naar Argentinië te reizen, op niets uit gelopen. Hij arriveerde met het m.s. „Kari- mate" van de maatschappij „Neder land" ln de Amsterdamse haven, als verstekeling. Onderweg was hij door de bemanning ontdekt en na de aan komst in Amsterdam leverde de ge zagvoerder hem bij de doorlaatpost van de Koninklijke Marechaussee in de haven af. Die bracht de jeugdige verstekeling naar de vreemdelingen dienst der Amsterdamse politie en daar gaf de jongeman prompt een valse naam op. Bovendien vertelde hij in Argentinië te wonen en de Argentijn se nationaliteit te bezitten. Hij kon dit echter met geen enkel papier staven. Schoenzool Daarna werd hij naar de Argen tijnse consul in Amsterdam gebracht, Gooie dag, beste kerels. Ik I Ik heb een pakketje voor getje uit Oostkapelle. I zitten? ben blij, dat ik jullie zie. j jullie meegekregen van een Jon-1 Is-ie effe fijn. Wat zou er in I waar hij hetzelfde verhaal opdiste. De consul hoorde echter onmiddellijk, dat de jongen met een opvallend Portu gees accent sprak. Antonie viel toen al spoedig door de mand, vertelde wie hij werkelijk was, gaf toe dat hg uit Portugal kwam en trok toen zijn rech terschoen uit. Onder de losse voetzool haalde hij een Identiteitspapier te voorschijn. Nu zal volgens de geldende bepa lingen de maatschappij, die hem hier bracht, in dit geval dus de maatschap pen „Nederland", ervoor moeten zor gen, dat hij op haar kosten naar Por tugal wordt teruggebracht. Met het eerste het beste schip van de „Neder landdat naar Portugal vertrekt, zal hij worden meegezonden. Blijft de vraag waarom Antonio zo naar Argentinië verlangde. De vreem delingendienst kan slechts naar het antwoord gissen, want Antonio zelf het zich er niet over uit. •De Rotterdamse en de Haagss Schaakbond hebben dr. M. Euwe kan didaat gesteld voor de functie van on der-voorzitter van de K.N.S.B. Officieel is bekend gemaakt, dat er by het zondag in Nigeria gebeurde spoorwegongeluk 70 doden en 147 ge wonden zijn gevallen. Over het lot van bijna 200 va nde 500 passagiers van de verongelukte trein weet men nog niets. De Russische walvisvloot in de Stille Oceaan heeft een blauwe wal vis van 100 ton gevangen, zo meldt radio-Moskou. 68) „U moet wel heel lang wachten, maar vertraging kan voor ons heel voordelig zijn", zei hij, terwijl hij trachtte opgewekt te spreken. „Ik ben de gehele ochtend met Mr. Marshall King op het George Plein geweest en we hebben al verbazend veel waarde volle inlichtingen van Christina gekre gen". Toen vertelde hij in het kort wat het meisje die ochtend had meege deeld. Alice glimlachte. Ze begreep, dat Christina's getuigenis sterk in haar voordeel zou zijn en dat alles er al veel hoopvoller voor haar uitzag. Twee dagen later werd er een an dere en geheel onverwachte bezoek ster tot de gevangenis toegelaten. Ali ce zat een van de boeken te lezen, die haar vrienden haar, met toestemming van de directeur, hadden gebracht, toen zij een stem hoorde, die haar met verbazing vervulde. Want, tenzij haar oren haar bedrogen, was het de stem van haar oude vriendin, Harriet O'Brien, die haar als kind had ver zorgd. Het volgend ogenblik werden twee armen om haar heen geslagen en op de borst van de vrouw, die haar in zovele moeilijke uren had bijgestaan, snikte ze iets van haar verdriet uit. ,En nu huilen we niet meer, mijn lieve meisje, want dat is niet nodig", zei de goede, moederlijke ziel even later, terwijl ze Alice zachtjes van zich afduwde en haar van top tot teen be- door ANNIE SWAN om dagelijks vervolgverhaal keek. „Toen ik het hoorde, heb ik te- genoegen in orde en nadat het huis gen de kolonel gezegd: „Mijn plaats is bij haar, het arme kind", en ik blijf hier, totdat dit hele, verschrikkelijke geval achter de rug is." Zo verzamelden de goede en trouwe vrienden zich om de eenzame gevan gene en droegen er door hun voort durende zorgen veel toe bij, om de verschrikkelijke omstandigheden te verzachten, waarin Alice Harman zich zag geplaatst. Op de Gilmertonstraatweg, bij het punt, waar vier wegen tezamen kwa men, hadden Mr. en Mrs. Meikle zich in de herberg „De Viersprong" geves tigd. Het was een verschrikkelijk lelijk en troosteloos uitziend huis, dat een ietwat slechte naam had, daar een vroegere eigenaar er allerlei had toe gelaten en er tenslotte zelfs een moordzaak had afgespeeld. De Meikles verschenen daardoor op een door henzelf gunstig geacht mo ment, omdat ze het pand voor een koopje konden krijgen. Ruthven Se- schoongemaakt en gemeubeld was, werd het geopend. Om ongeveer vijf uur op een mid dag hield een rijtuig voor De Vier sprong stiL Het was Ruthven, de ad vocaat, die er uitstapte, terwijl Chris tina Caldwell net de deur uitkwam. Mrs. Meikle stond achter de toon bank, maar toen ze haar nieuwe be zoeker binnen zag komen, kwam zij er haastig achter vandaan en vroeg hem de achterkamer in te gaan. „Wel, Mrs. Meikle, hoe gaan de za ken? Als de uiterlijke kentekenen mij niet bedriegen, gaat het voorspoedig, niet?" zei hij op zijn gewone schert sende manier. „Is de openingsdag nog al geslaagd geweest?" „Ze hebben tenminste heel wat goed bier naar binnen geslikt", antwoordde zij. „Wat mag ik u aanbieden, mijn heer?" „O, een stevig glas whisky. Waar is Meikle?" „Die kijkt naar het bier", antwoord de zij met een sluw glimlachje. „Ik ben er erg blij mee, u hier te zien, nior maakte het zaakje voor hen naar mijnheer en ik hoop, dat u dikwijls naar „De Viersprong" zult komen." „Het is een heel eind lopen, eigen lijk te ver voor mijn oude benen. Ik ben vandaag tenminste maar met een rijtuig gekomen. Ik drink op het sla gen van al onze ondernemingen." „En heeft u nog wat nieuws?" vroeg Mrs. Meikle. „Ja, wel iets. Ze laten geen steen op de andere en het zal een geweldig proces worden. Ik heb vandaag het laatste nieuws gehoord van de jongen, die af en toe boodschappen voor War- burton doet. Die verwacht zijn schaap jes met dit zaakje op het droge te brengen. Ik zeg u, dat degene, die de kosten van het geding te betalen krijgt, nog niet gelukkig is. De rech ter schijnt een persoonlijk vriend van Miss Harman te zijn. Dat ziet er niet zo goed uit, wel?" „Het lijkt me niet, dat dat er veel toe doet", merkte Mrs. Meikle onver schillig op. „De uitspraak wordt toch door de jury gedaan, nietwaar en als we sterk genoeg zijn, om hen te over tuigen, kan de rechter verder toch ook niets doen?" Ruthven streed niet over het punt, dat bij hem grote bezorgdheid had ge wekt. Hij was eerst naar zijn zoon gegaan, maar daar hij die niet thuis getroffen had, was hij naar „De Vier sprong" gegaan. (Wordt vervolgd) Onder leiding van Ds. E. Durkstra is een classicale vergadering gehouden van de Classis Middelburg der Ned. Herv. Kerk. Na een korte kerkdienst in dt Engelse Kerk, geleid door de praeses dei Classis, werd de vergadering gehouden in de Bogardzaal. Ds. Keja van het Instituut Kerk en Wereld te Driebergen leidde het voor stel van het breed moderamen der Clas sis om komend voorjaar een Classicale Kerkdag te houden in verbondenheid met de vele andere Classes der kerk. Naast vele concrete aanwijzingen, het practisch organiseren van zulk een dag, maakte Ds. Keja de vergadering vooral attent op het grote belang dat elke gemeente heeft wanneer binnen haar leden groepen ge vormd worden, die de vragen door de kerkdag aan de orde te stellen, eerst in kringen door te nemen. Vooral dit werk kan moeilijk onderschat worden. De kerkdag zelf moet gezien worden als het besluit van een tijd van intensieve ar beid in de gemeenten. Resultaat van de hierop volgende bespreking was, dat be sloten werd in 1958 wederom een kerk dag te organiseren, terwijl bovendien 'n commissie ter voorbereiding benoemd werd onder leiding van Ds. van der Schoot. Nadat verschillende verslagen waren uitgebracht, werden in de avondverga dering de verschillende voorstellen van de Generale Synode tot wijziging van sommige ordinanties besproken.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 5