Binnenkort worden zwaardere kunstmanen gelanceerd Niet bekend hoe bng satelliet rond de aarde kan draaien Seinen van kunstmaan ook in Zeeland opgevangen Nationale lening voor de woningbouw C.H. gemeentebestuurders vergaderden in Goes Warschau was dit weekeinde nog onrustig DJILAS VEROORDEELD TOT ZEVEN JAAR PROT ESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND - Lofuitingen en spijt in de V.S. over Russische prestatie Jongen onder bus in Middelburg W oningbouwlening van 100 miljoen Twee jaar tegen majoor K* geeist Rede van.de heer G. J. van Mastrigt AMERIKAANS BLOED VOOR NEDERLAND Straatschenders veroorzaakten relletjes Dr. W. Drees in radiotoespraak: Ook kans voor kleine spaarders Staat van beleg afgekondigd in Buenos Aires Wordt Pleven Frans kabinetsformateur? Thans nog negen jaar voor de boeg Hoofdkantoor: L. Vorststraat 80, Goes TeL (01100) 2438: bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100 3991; Adv. (01100 2970, giro 274289 Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35 Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskensti 27, Tel. (01184) 3328; Terneuzen: Dijkstr 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V.. Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, f7— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per n>-m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. üeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3825 Hootdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq de Smit Maandag 7 oktober 1'957 Carnegie, de man van dollars (Zie pag. 4) Op- en ondergang van Zon en Maant Dinsdag: Zon op 6.52 u., onder 18.02 u. Maan op 17.38 u., onder 6.25 u Hoogwater dinsdag 8 okt.: Vlissingen: 1.38 u. 2.18 m., 13.45 u. 2.09 m. Terneuzen: 2.05 u. 2.32 m., 14.13 u. 2.23 m. Wemeldinge: 3.20 u. 1.79 m., 15.32 u. 1.63 m. Zierikzee: 3.10 u. 1.54 m., 15.17 u. 1.38 m. Zoals wij zaterdag reeds meldden heeft de Sowj et-Unie de eerste kunstmaan gelanceerd. En het bericht van radio-Moskou kwam als een verrassing. De Amerikaanse reacties variëren van lofuitingen voor de wetenschappelijke prestatie tot uitdrukking van spijt over de Amerikaanse nederlaag. Intussen hebben Russische geleerden zondag meegedeeld, dat bin nenkort zwaardere en grotere kunstmanen zullen worden afgeschoten, die met meer meetinstrumenten zijn uitgerust. Radio-Moskou verklaarde, dat er geen tekenen zijn die erop wijzen, dat de snelheid van de Russische kunst maan afneemt. Hieruit kan worden af geleid, dat de storende factoren onbe tekenend zijn. De omlooptijd is „prak tisch onveranderd". Toen de kunstmaan zondag voor de 22ste maal rondom de aarde was ge wenteld, had zij 1.000.000 kilometer af- Overigens schijnen de voorspellingen over de werkingsduur van de kunst maan op vermoedens te berusten. De Russische afgevaardigde voor de confe rentie van het internationale geofysische Jaar heeft meegedeeld, dat de kunstmaan even goed twee dagen als een maand lang haar baan rond de aarde kan be schrijven. Alles hangt af van de lucht dichtheid op 800 kilometer hoogte. Volgens dr J. Townsend van het la boratorium van de Amerikaanse marine te Washington hebben deskundigen be rekend, dat de Russische kunstmaan van een plaats ten noorden van de Kaspische zee is gelanceerd. De Amerikaanse ge leerde zei te hopen, dat de Russen de sleutel van de code, waarin de kunst maan gegevens meldt, zullen bekendma ken, zoals zij indertijd hebben beloofd. Deze kunstmaan is van het eenvoudigste type en bevat behalve de radiozenders slechts enkele instrumenten. De snelheid (28.800 km per uur) is bijna voldoende om de kunstmaan vol doende vaart te geven voor het over winnen van de zwaartekracht van de aarde. Op hoogte van circa 900 km is er echter nog enige weerstand in de ijle lucht, zodat de snelheid zeer langzaam afgeremd wordt en de kunstmaan weer dichter bij de aarde zal komen. Daar door zal zjj op de duur in de atmosfeer van de aarde terugkomen en door de grote wrijving die dan ontwikkeld wordt verdampen. In de Zacheriasstraat te Middelburg is zaterdagmiddag, omstreeks twaalf uur, het ruim tweejarig jongetje Kees Melse onder een autobus van de Stoomtram Walcheren terecht geko men. Het knaapje was daar aan het spelen, toen het -plotseling de weg overstak. Bijna aan de overkant zag hij een fietser aankomen, waardoor het ventje terugliep en onder de autobus terechtkwam. Een der voorwielen reed over de beentjes van het jongetje. Het bleek, dat zijn rechterdijbeen en het linkerhielbeen waren gebroken, als mede dat zijn voethiel gespleten was. Een uur tevoren werd op de hoek Lange Delft-Segeerstraat een dame, die de straat overstak, gegrepen door een bromfiets. Met een hoofdwonde werd zij ter observatie in het Gast huis opgenomen. [ngp7«-nr<pn mederieline <adv KOOKPANNEN van 14 tot en met 26 cni O Inhoud van VI, L. tot Th L. SOLA-pannen zijn geschikt voor het koken op gas- en electriciteit. Gegarandeerd voor het leven KADAR IN MOSKOU Premier Kadar van Hongarije is za terdag op de terugweg van zijn bezoek aan Peking te Moskou aangekomen, 's Avonds zat hij aan bij een diner, dat de Sowjet-leiders aanboden. Onder de gastheren bevonden zich partijsecreta ris Chroesjtsjef en premier Boelganin. DE BILT ZEGT: Rustig herfstweer. Enkele opklaringen maar vooral in de ochtend plaatselijk mist. Droog en aanhoudend zacht weer met weinig wind. gelegd, aanzienlijk meer dan tweemaal de afstand van de aarde naar de maan De bevolking van de Russische hoofd stad heeft met de gewone kalmte ken nis genomen van het lanceren van de kunstmaan. In intellectuele kringen toont men zich tevreden over het feit, dat Rusland de V. S. voor Is geweest. Misschien duurt het nu niet meer zo lang .voordat we een reis naar de maan kun nen maken, zei men, en ook daarmee willen we graag de eerste zijn. De leider van het Amerikaanse kunst maanprogram, dr Hagen, heeft zaterdag avond in een televisieuitzending gezegd, dat de uitvoering van het Amerikaanse program niet behoeft te worden bespoe digd nu de Russen hun eerste satelliet in de ruimte hebben gelanceerd. Hij her innerde eraan, dat bij de eerste bekend making van de plannen tot het vervaar digen van kunstmanen, is gezegd, dat het er niet om ging wie het eerst een satel liet zou kunnen lanceren. Het Amerikaanse ministerie van de fensie heeft zaterdag bekendgemaakt, dat de eerste Amerikaanse kunstmaan waar schijnlijk niet vóór de komende lente zal worden gelanceerd. (Zie ook pag. 6) De gelanceerde Russische kunstmaan heeft de wereld in beroering gebracht (lees hierover op pagina 5). Op vele plaatsen in de wereld zijn observaties gedaan en werd enradio-seinen opgevangen. Ook in Zeeland zijn radio-seinen van de nieuwe Russische kunstsataliet op gevangen. De heer J. M. de Regt uit Goes, een verwoed radiozend-amateur, deelde ons mede, dat hij zaterdagochtend verschillende malen geruime tijd de seinen heeft opgevangen. Hij ving de eerste seinen op om 07.55, die weldra een frequentie had den van 2005. Later op de morgen nam dit toe tot 2008. Een vriend van de heer De Regt had reeds omstreeks 06.00 uur de Rus sische seinen kunnen opvangen. Een onzer verslaggevers was ook in de gelegenheid deze seinen mee te be luisteren. Het geluid kwam duidelijk waarneembaar door als een regelma tig telegrafisch sein. Tuut-tuut-tuut tuut, in een tempo van ongeveer een signaal per twee seconden. Ook later op de dag heeft de heer De Regt de seinen nog verschillende keren kun nen opvangen. Op uitnodiging van de regering zal de N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten een nationale woningbouw lening uitgeven groot 100 miljoen gul den of zoveel meer als waarvoor zal worden ingeschreven. Het recht wordt voorbehouden, het boven de 100 mil joen te aanvaarden bedrag nader vast te stellen. De lening zal een rente van zes procent geven. Zij bestaat uit 25- jar'ge obligaties in stukken van dui zend, vijfhonderd en 100 gulden no minaal aan toonder. De koers van uit gifte bedraagt 100 pet. De opbrengst van deze lening zal worden uitgeleend aan gemeenten om te worden gebruikt voor de financie ring van de woningbouw, alsmede van de met ae woningbouw in ruime zin samenhangende werken van dringen de aard, waaronder mede begrepen de bouw van scholen. De gelden zullen worden* bestemd voor de financiering van in 1957 onderhanden werken. Verkiezingen in Noorwegen Vandaag worden in Noorwegen ver kiezingen voor een nieuwe nationale vergadering, de vierde sedert de oor log, gehouden. De vraag die men zich stelt is, of de arbeiderspartij, die se dert 1935 aan het bewind is, weer als overwinnaar uit de strijd zal komen, met een nieuw mandaat voor vier jaar. Men verwacht geen opzienbarende verschuivingen, doch kleine wijzigin gen kunnen de meerderheid van de arbeiderspartij in de nationale verga dering ongedaan maken. De partij be schikt in het huidige parlement over 77 van de 150 zetels. De zetelverdeling in het huidige parlement is: de arbeiderspartij 77, conservatieven 27, liberalen 15, boe renpartij 14, christelijke volkspartij 14 en communisten 3. Tegen majoor K., die verdacht wordt van het aannemen van f22.500 van leveranciers en/of agenten van de dienst materieel landmacht, is door de auditeur-militair van de krijgsraad te velde West een gevangenisstraf van twee jaar geëist met aftrek. K. wordt uit de militaire dienst ontslagen zon der ontzegging van het recht bij de gewapende macht te dienen. De uitspraak is bepaald op woens dag 9 oktober. Moordaanslag op Turkse ministers Niet geïdentificeerde personen hebben zaterdagavond te Bala nabij Ankara tien schoten gelost op een auto, waarin twee Turkse ministers zaten. De auto werd wel getroffen, maar geen van de inzit tenden werd gewond. „Overal is een geweldig streven naar concentratie en centralisatie maar we zullen er nauwlettend op toe moeten zien dat.niet het individu ver loren gaat. E1Ê individu heeft zijn eigen taak en dat mag nimmer uit het oog worden verloren." Dat was wel een van de hoofdpun ten van de reden van de heer C. 3. van Mastrigt, lid der Tweede Kamer voor de C.H.U. en 2e voorzitter van het C.N.V. welke hij zaterdagmiddag uitsprak in de vergadering van de kring Zeeland van Chr. Historische le den van gemeentebesturen welke in „De Prins van Oranje" te Goes werd gehouden. Aan boord van de Amerikaanse torpedobootjager U.S.S. Hunting ton, die in de Parkhaven te Rot terdam ligt, hebben vrijdagmid dag 200 Amerikaanse bemannings leden bloed afgestaan ten bate van het Nederlandse Rode Kruis. Het initiatief hiertoe was van de militair enuitgegaan en onder lei ding van dr. A. W. Mellema, di recteur van de bloedtransfusie dienst van het Rode Kruis te Rot terdam, vond de operatie „bloed" plaats. In de bemanningsiogies werden tal van liters bloed afgetapt. De politie te Warschau heeft zater dagavond weer gebruik gemaakt van traangasbommen om een menigte van naar schatting 3000 mensen uiteen te jagen. Dit keer waren de demonstran ten, in tegenstelling tot de vorige avonden, geen studenten, maar straat schenders. Ook zondagavond zijn opnieuw rel letjes uitgebroken. Er zijn 150 perso nen gearresteerd. Zeker één persoon is bezweken aan de verwondingen, die hij bij de onge regeldheden van vrijdagavond had op gelopen. De feestelijkheden, die zondag in Warschau zouden worden gehouden ter gelegenheid van de jaardag van de volksmilitie, zijn afgelast. De Poolse communistenleider Go- mulka heeft zondag een geheime be spreking gehad met vooraanstaande hoofdreadacteuren en andere journa listen. Geen landingen meer in Axel De Sabena-helikopters op de lijn Brussel-Rotterdam zullen in de win terperiode ingaande zondag 6 oktober geen tussenlandingen meer maken te Axel. De ongunstige weesomstandig heden in de winter veroorzaakten bij de landingen te Axel vrij veel vertra gingen. Voor de vaststelling van de zomerdienstregeling zal de Sabena de situatie opnieuw bekijken. Koningin cn Prinses Marijke in Hilversum Koningin Juliana en Prinses Marijke hebben zaterdagmiddag de demonstra ties in het Hilversumse gemeentelijke sportpark bijgewoond, georganiseerd door de Koninklijke Nederlandse Po litiehondenvereniging ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van deze or ganisatie. Minister-president W. Drees heeft zaterdagavond via beide zenders Hil versum een toespraak gehouden over de financiering van de woningbouw. „Het is geen geheim, ais ik u vertel, gemeentelijke woningbouw ernstig in dat de financiering, speciaal van de gevaar is gekomen", aldus dr, Drees. De plannen, die de regering in dit op zicht heeft vallen In twee delen uit een. In de eerste plaats wil de rege ring de financiering van de toekom stige woningbouw weer op gezonde basis stellen, daarnaast moet dan een oplossing worden gezocht voor de overgangsmoeilijkheden, die in het jaar 1957 zijn gegroeid. Het bedrag van f 540 miljoen voor langlopende woningbouwvoorschot- om de bouw van woningwetwonin- ten voor gemeenten is voldoende gen in 1958 te financieren. Maar er moet meer gebeuren. Daarom deed dr. Drees een beroep op allen om de regering te steunen bij de twee de maatregel, die nu wordt geno men. Deze bestaat hierin, dat de Bank voor Nederlandse Gemeenten op uitnodiging van de regering een nationale woningbouwlening gaat uitschrijven. De opbrengst hiervan zal de bank op haar beurt weer aan de gemeenten uitlenen. BH de verdeling zal ernaar worden gestreefd, dat het meest nut tige rendement voor alle gemeenten tezamen wordt verkregen. Van het slagen van deze lening zal het in be langrijke mate afhankelijk zijn of Ne derland kan blijven voortbouwen of niet. De lening zal worden uitgegeven in stukken van f 100, f 500 en van f 1000. De looptijd is 25 jaar. De eerste vijf jaar zal geen aflossing plaats vinden. De rente van 6 pet. is zeer aantrekke lijk. Nederland kan ongtewijfeld zijn woningprobleem aflossen. Maar daar voor is dan nodig, dat wij met ons al len onze gezamenlijke besparingen we ten te vergroten. Voor de kleine spaarders zullen bin nenkort rentespaarbrieven worden uitgegeven, aldus. dr. Drees. Hij deed tenslotte een beroep op de spaarban ken, pensioenfondsen en andere in stellingen, die gelden op lange termijn willen beleggen. Vrijdagavond is in Buenos Aires de staat van beleg afgekondigd. In Argentinië heerst onrust over de kosten van levensonderhoud. Deze onrust leidde tot een reeks stakingen. Er zijn in Buenos Aires zeker 271 lei ders van vakverenigingen gearresteerd. De arbeiders in de Argentijnse slacht huizen zullen maandag voor onbepaalde tijd in staking gaan om te trachten de vrijlating af te dwingen van hun vak bondsleiders, die tot de 270 arbeiders leiders behoren, die door de Argentijnse politie in hechtenis zijn genomen. Ook de bond van bankpersoneel zal maandag een half uur staken uit protest tegen de arrestaties. Reeds in staking zijn arbei ders ln de sigarettenindustrie, het per soneel van brouwerijen, metselaars en telefoonbeambten. Het was een bijzonder knappe re de, die de heer van Mastrigt hield en alle aanwezigen waren er zeer beslist van onder de indruk. „Wijzi ging van onze maatschappelijke structuur was het onderwerp van da heer van Mastrigt en dit werd door spreker zeer duidelijk bekeken. Hij sprak over de wijzigingen, die zich in Zeeland hebben voltrokken en nog zullen voltrekken. Door de wijzi gingen in de structuur, ondergaan ook de dorpsgemeenschappen veranderin gen. De traditie gaat soms gedeeltelijk, dikwijls ook geheel verloren. Verder sprak spr. ook over de andere gezags verhoudingen welke er zijn ontstaan. De tijd dat de arbeider opzag tegen zijn baas zijn voorbij. Ook de arbeider is zich bewust geworden van zijn mo gelijkheden. PJB.O. In dit verband bracht de heer van Mastrigt ook de P.B.O. ter sprake en het onderwijs. Ten aanzien van het onderwijs wees hij op het grote ge vaar dat er een te sterk streven is naar centralisatie. Daar werd door spreker sterk tegen geageerd. Het individu dreigt verloren te gaan. Hij wees er op hoe niet de machtige or ganisaties de scholen, ook niet de christelijke scholen, moeten stichten en beheren. Dit dienen de ouders te doen. Na ook uitvoerig te hebben gespro ken over de machtige invloed welke de organisaties hebben gehad op de samenleving, wees spr. op het grote gevaar dat thans enkelingen de zaak besturen en de individu er niet meer aan te pas komt. Spreker bracht ech ter in herinnering hoe eenmaal ieder persoonlijk geoordeeld zal worden. Daarom heeft ieder, waar hij of zij ook staat en waar hij of zij ook is, een eigen taak. Tenslotte wees de heer van Mastrigt op het grote gevaar dat door de industrialisatie het verband met de Schepper wordt verloren. Hij zei hoe er op de tentoonstelling „Het Atoom" niets was dat op God wees. In de landbouw voelt men nog wel het ver band tussen de Schepper en de groei maar in de industrie en in het tech nisch vlak in het algemeen, wordt dat wel erg moeilijk. B(j de afdoening der huishoudelijke zaken op deze vergadering werd door de voorzitter, burgemeester J. D. Jan sen te 's-Heer Abtskerke, meegedeeld, dat na aanneming door de beide Ka mers van de wijziging in de kieswet, de data voor de kandidaatstelling Pro vinciale Staten en gemeenteraden in 1958 als volgt zullen zijn: 11 febr. 1958 kandidaatstelling Provinciale Staten, 26 maart verkiezing leden provinciale staten, 15 april kandidaatstelling ge meenteraden, 28 mei verkiezing leden gemeenteraad. Als afgevaardigde voor Zeeland in het hoofdbestuur der vereniging werd benoemd de voorzitter, burgemeester Jansen. President Coty van Frankrijk heeft besloten een beroep te doen op René Pleven om te pogen aan de Franse re geringscrisis een einde te maken. Guy Mollet had zondagavond op een vergadering van de Franse socialistische partij verklaard dat hij besloten heeft het aanbod om een nieuwe Franse re gering te vormen af te slaan. Milovan Djilas. de vroegere commu nistische leider in Zuid-Slavie, is zater dag tot zeven Jaar gevangenisstraf ver oordeeld wegens vijandige propaganda tegen het regime van Tito. Deze zeven jaar worden opgeteld bij de drie jaar, waartoe Djilas in december van het vo rige jaar is veroordeeld op dezelfde be schuldiging. Aangezien Djilas al onge veer een jaar heeft uitgezeten, heeft hij nog negen Jaar voor de boeg. Gedurende vijf jaar na beëindiging van zijn straftijd zal Djilas nog ver stoken zijn van burgerrechten. Alle Zuidslavische onderscheidingen, met Inbegrip van die van „Volksheld", zijn hem afgenomen. Djilas protesteerde na zijn veroorde ling tegen de persberichten als zou hij nog op vragen hebben geantwoord na het besluit van de rechtbank om het proces niet gesloten deuren voort te Zjoekof naar Zuid-Slavie De Sowjet-minister van defensie; maarschalk Zjoekof, die op weg is naar Zuid-Slavie, is zaterdagochtend aan boord van een 15.000 ton metende Rus sische kruiser de Bosporus gepasseerd. De kruiser wordt begeleid door twee torpedobootjageri. zetten. Het is nog niet bekend of Djilas tegen zijn vonnis in beroep zal gaan. Nieuw boek Begin volgend jaar zal in Engeland een tweede boek verschijnen van Milo van Djilas. die terecht heeft gestaan we gens zijn boek „De nieuwe klasse", waar. in hij het communisme veroordeelt. De Britse uitgeversmaatschappij „Me- thuen" maakte zaterdag bekend, dat het nieuwe boek, getiteld „Land zonder recht", een beschrijving ls van Djilas' jeugd. Het manuscript is, evenals dat van „De nieuwe klasse" uit Zuid-Slavie naar de V.S. gesmokkeld, waar het nu ver taald wordt. Te Amman is officieel bekendge maakt, dat een tweede zending Ame rikaanse wapens zaterdagavond in de Jordaanse havenstad Akaba is aange komen. Deze zending omvat onder meer Patton-ianks en mortieren van vijftien centimeter. De regering van Peru heeft be sloten haar diplomatieke betrekkingen met Tsjecbo-Slowakije te verbreken. Dit land was het enige van het Sow- iet-blok, waarmee Lima nog betrek kingen onderhield. 0 Het Jemenitische gezantschap te Bonn heeft zondag een verklaring gepu bliceerd, volgens welke Britse strijd krachten Jemen zijn binnengevallen en zich daarna hebben teruggetrokken. Er zijn geen slachtoffers gevallen.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1