ogen Ministers sluiten voor de bezwaren met Straaljager onbemand vloog rond Er worden ons geen zekerheden gegevenmaar wel kansen Betogingen in Warschau Piloot kon zich redden RIJKSPROGRAMMA VOOR POLIOVACCINATIE 1957 IS SLECHT VOOR VERKEER r Nieuw'Guinea in Alg. Verg. Geen formateur in Frankrijk PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Zes bewindslieden verdedigden Europese verdragen In zes maanden 64,225 verkeerson gevallen Ongeveer 780,000 bromfietsen Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Tel. (01100) 2438: bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289 Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35 Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstx 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr. 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs j 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, f7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per mm. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3823 Hoofdredacteur: r hagoort Directeur: jacq de Smit Vrijdag 4 oktober 1957 r OOSTKAPELSE TOREN. IN OUDE STAAT (Zie pagina l) Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 6.47 u., onder 18.09 u. Maan op 16.35 u_, onder 3.12 u. Hoogwater zaterdag 5 okt.: Vlissingen: 12.06 u. 1.61 m., u. m. Terneuzen: 0.15 u. 1.88 m., 12.36 u. 1.77 m. Wemeldinge: 1.16 u. 1.49 m., 13.42 u. 1.32 m. Zierikzee: 1.02 u. 1.30 m., 13.22 u. 1.12 m. (Van onze parlementaire redacteur) Zes ministers hebben gisteren de Europese verdragen verdedigd zonder de ogen te willen sluiten voor de bezwaren, die aan deze ver dragen kleven. De ministers Luns, Zijlstra, Mansholt, Algera, Suur- hoff en Drees hebben de kamer voorgehouden dat ons land niet alleen offers behoeft te brengen. „Er worden ons geen zekerheden gegeven, maar wel worden ons grote kansen geboden. Ik hoop, dat ons volk deze kansen zal benutten", zo besloot minister-president Drees zijn redevoering. „De Europese economische gemeen-passen. Nederland zal blijven profi- schap is een verdere accentuering van een proces dat reeds op gang was", al dus concludeerde de minister van eco nomische zaken, prof. Zijlstra. Met een open oog voor alle risico's en gevaren meende deze bewindsman de verant woordelijkheid voör de nieuwe ver dragen te kunnen aanvaarden. „Dit is een christelijke politiek", zo voegde minister Zijlstra zijn partijgenoot prof. Gerbrandy toe. „Wij moeten werken zo lang het nog dag is. We zullen hard moeten werken, niet alleen voor ons zelf. maar ook voor onze kinderen." De redevoering van de minister van economische zaken heeft door zijn sterke argumentatie grote aan dacht getrokken. Prof. Zijlstra nam in zijn rede de Benelux als voor beeld. Voor de oorlog kwam elf pro cent van onze totale invoer uit re Benelux. Dit percentage bedraagt nu 19. Onze uitvoer naar de Bene lux-landen was voor 1940 tien pro cent en nu 14 procent. Dit proces heeft zich vrijwel geruisloos vol trokken. Ook de liberalisatiemaat regelen in O.E.E.C.-verband verlo pen tamelijk vlot. Men moet dan ook het aanpassingsvermogen van onze economische structuur niet onder schatten. Voor de oorlog, aldus mi nister Zijlstra, kwam 15 procent van onze deviezen-inkomsten uit kapi taalopbrengsten. Nu bedraagt dit percentage slechts 2. Dat betekent dus dat er nieuwe exportmogelijk heden zijn gevonden. Minister Zijlstra had nog meer voor beelden: Tot voor kort ging 20 procent van onze export naar Indonesië, maar ook daarvoor hebben we nieuwe afzet gebieden gevonden. Onze snelle bevol kingsaanwas hebben we ook met onze exnort overwonnen. Ook hebben we nog een verwoestende oorlog gehad. „Niemand had durven geloven, in de ontplooiing van het economische le ven, die we nu meemaken." Minister Zijlstra kwam tot de conclusie, dat ook de aanpassingsmoeilijkheden, waar voor de E.E.G. ons stelt, geenszins on overkomelijk zullen zijn. „Onze econo mie heeft voor grote moeilijkheden ge staan", zo zeide hij. BTJITENTARIEF De verhoging van het buitentarief is natuurlijk een moeilijk probleem. Het is onze belangrijkste taak om op ver laging van dit tarief aan te dringen, bij onze partners. Maar anderzijds wees prof. Zijlstra erop, dat ons bui tentarief sedert 1929 met 300 procent is toegenomen, zonder dat dit ongun stige reacties heeft veroorzaakt. De bewindsman gaf toe, dat als er nog eens over dit tarief onderhandeld had moeten worden, dat het dan anders was gegaan. Er moest nu onder zjware druk in snel tempo gewerkt worden. Het voordeel van de gemeenschappe lijke markt is echter, dat de binnen- tarievenworden afgebroken, het pro tectionisme zal verminderen en de handelspolitieke kracht van de EJE.G.- landen in de wereld zal toenemen. De afschaffing van de binnentarieren bin nen de zes landen is juist voor ons land, een voordeel, omdat deze rechten nogal hoog zijn. Het gemeenschappelijk economisch beleid zal vrij globaal zijn. Men zal minder gemakkelijk in het economisch leven van zes landen kunnen ingrijpen dan in één land. Het beleid zal erop gericht moeten zijn, om een werkelijk vrijheid van goederenverkeer te doen functioneren. Men zal niet meer kun nen doen dan werkelijk noodzakelijk. GEEN WEG TERUG Minister Zijlstra achtte het een ge lukkige omstandigheid, dat er geen weg terug is. Het verdrag wordt voor onbepaalde tijd aangegaan. Dat is juist van belang als het gaat kraken. Ook de Beneluxontwikkeling heeft moei lijkheden gekend. Maar als men niet terug kan, begrijpt men dat het beter is zich aan de moeilijkheden aan te Wisselende bewolking Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buieen. Vrij krachtige tot ma tige noordwestelijke wind. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. teren van zijn gunstig geografische ligging. Wij blijven een goede invals poort. Wat Roozenburg nu is binnen Nederland is Nederland binnen de ge meenschap der zes landen, aldus de bewindsman van economische zaken. Ook zal onze industrialisatie niet be moeilijkt worden. Zonder een gemeen schappelijke markt zou een tarieven- oorlog bij een omslag van de conjunc tuur fataal kunnen zijn voor onze eco nomie. Bij een teruggang van de con junctuur zal onze exportstabiliteit dus niet geringer behoeven te worden. Mi nister Zijlstra noemde de vrijhandels zone een economisch en politiek be lang. Minister Luns had reeds eerder verklaard, dat een vrijhandelszone zonder de landbouw voor Nederland niet aanvaardbaar is. De minister van buitenlandse zaken zeide voortdurend te zullen streven naar het verkrijgen van een sterkere positie voor de instellingen van de ge meenschappelijke markt. Hij noemde de verdragen voor Nederland en Euro pa van ongemeen belang. De economi sche en politieke kracht van Europa zullen sterker worden, maar nimmer zullen deze verdragen mogen leiden tot een antarkische of protectionisti sche politiek. De regering zal al het mogelijke doen om het aantal leden van de assemblee uit te breiden. Mi nister Luns was dan ook bereid de desbetreffende motie van de heer Bur ger (soc.) over te nemen. LANDBOUW Minister Mansholt was verheugd, dat ook de landbouw onder dit nieuwe verdrag valt. Wel had hij het verdrag graag anders gezien. Als de Europese organen grotere bevoegdheden op landbouwgebied hadden gekregen, wa ren er grotere mogelijkheden voor het voeren van een wezenlijk structuurbe leid. Maar met dit verdrag in handen kunnen we de landbouw in de ver schillende landen toch beter dienen dan met de middelen, die ons nu ter beschikking staan. Nu kan over 12 a 13 jaar toch de grondslag worden ge legd van een werkelijke gemeenschap pelijke markt. Omdat er een gemeen schappelijk landbouwbeleid kan wor den gevoerd, durfde de minister van landbouw de moeilijke overgangstijd wel aan. Ook minister Algera was niet ge heel tevreden over de vervoerspara- graaf in dit verdrag. Wij zullen in de toekomst waakzaam moeten zijn. Er kunnen zich in het buitenland krachten openbaren tegen de uit voering van het verdrag. Maar voor de landboük geldt hetzelfde als voor het vervoer: Er kan een gemeen schappelijk beleid worden gevoerd. Dit is een stap vooruit vergeleken bij de huidige werkeloosheid op ver voersgebied. Men moet vertrouwen hebben in de beginselen van het verdrag en in de onpartijdigheid van de instellingen der Europese econo mische gemeenschap. De minister van sociale zaken, de heer Suurhoff, betoogde dat wij onze politiek van een laag kostenpeil moe ten volhouden. Dat is noodzakelijk voor onze werkgelegenheid. Ons kos tenpeil zal door sociale harmonisatie niet te hoog worden opgevoerd. Wij hebben ons trouwens slechts verplicht tot een gelijke beloning voor mannen en vrouwen bij het verrichten van ge lijke arbeid, voor de betaling van overuren en voor het geven van een iets langere vakantie. CO-ORDINATIE Minister-president dr. Drees besprak het probleem van de coördinatie. Zoals bekend voeren de departementen van buitenlandse zaken en economische zaken op het ogenblik een strijd over de vraag welk departement het beleid zal moeten coördineren. Deze zaak is echter nog bij het kabinet in beraad. Het denkbeeld om voor de atoomener gie een regeringscommissaris te be noemen, die onder de minister staat, wees dr. Drees af. Men zal niet onder maar boven de minister moeten coör dineren. Overigens prees de minister-presi dent zich gelukkig dat het onderling overleg tussen zijn collega's bijzonder goed is. Op dat punt sluit de coördina tie voortreffelijk. Niet zonder teleurstelling had dr. Drees kennis genomen van het amen dement Blaisse (k.v.p.) om de uitvoe ringsovereenkomst aan de staten- generaal voor te leggen. De regering heeft daartegen geen bezwaar, maai de Kamer moet beseffen, dat dit in de procedure vertragend kan werken. Het amendement Oud (lib.) om in de goedkeuringswet onze bijzondere positie vast te leggen werd door dr. Drees afgewezen. Dat amendement zou licht misverstand wekken. Zowel in het Duitse als in het Franse parle ment heeft men zich met een motie gericht tot de regeringen. Dat is beter dan te trachten de goedkeuringswet te wijzigen. Over dit vraagstuk zal vandaag nog het een en ander worden gezegd. Voordat de replieken begonnen werd er een motie ingediend door de heer Lamberts (soc.) waarin er bij de rege ring op werd aangedrongen om maat regelen te nemen tegen de bewerking van radio-actieve afvalstoffen. Ook wil hij specialisten opleiden, die zich daarmee kunnen bezig houden. De politie in Warschau is donder dagavond met traangasbommen en gummiknuppels opgetreden tegen meer dan tweeduizend betogende stu denten. De studenten hadden zich ver zameld voor een studententehuis aan het Narutowicza-plein, enige kilome ters van het centrum van de stad ver wijderd, om te protesteren tegen een besluit van de regering, het studen ten-weekblad Po Prostu een verschij ningsverbod op te leggen. Po Prustu is het bekendste studen tenblad in Polen geweest, dat met zijn uitgesproken kritiek op de euvelen van het Stalinisme en met zijn plei dooien voor verstrekkende hervormin gen, de weg heeft helpen bereiden voor de „kleine revolutie" van okto ber vorig jaar in Polen. Acht leerlingen Den Helder na terecht. zeevaartschool bange nacht Zie pag. De Indonesische minister van bui tenlandse zaken, dr. Soebandrio, bracht donderdag het geschil tussen Nederland en Indonesië om het bezit van Nederlands-Nieuw-Guinea in de algemene vergadering der V.N. ter sprake. Dr. Soebandrio verklaarde dat Indo nesië een beroep op de algemene ver gadering deed om het tot stand komen van een definitieve en vreedzame re geling van het 'vraagstuk Irian' te be vorderen. Volgens dr. Soebandrio deed Indonesië zijn beroep op de V.N. in een geest van verzoening, en strevend naar het vinden van een rechtvaardige en vreedzame oplossing. Hij lichtte niet nader toe wat tij onder de „an dere koers" verstond. De Indonesiische minister van bui tenlandse zaken verklaarde dat zijn land niet kon instemmen met het ver lenen van het recht tot zelfbeschik king aan de Papoea's, daar dit slecht» de weg zou banen voor het onderne men van nieuwe kunstmatige pogin gen, om de eenheid van onze staat t» breken. In Amman, de Jordaanse hoofdstad is voor de vijfde maal in twee maan den een bomaanslag gepleegd. Ditmaal moest een elektrische centrale het ont gelden. De schade was niet groot. Mét ue isuuumig van Haring en wittebrood bij en in de historische Waag begon donderdagochtend vroeg in Leiden de jaarlijkse her denking van het historisch ontzet. Deze foto laat zien hoe burge meester jhr. mr. F. H. van Kin schot van Leiden aan een bejaar de bewoonster van zijn stad ha ring en witebrood uittreikte. Verklaring van Garry Davis De Amerikaan Gary Davis, „wereld burger nummer één" heeft woensdag avond op een persconferentie te Parijs verklaard, dat hij geen dief is. Hij zei enkele goederen in een warenhuis te hebben gestolen om de aandacht van het publiek te vestigen op het feit, dat de Franse regering hem geen toestem ming heeft willen geven Frankrijk binnen te komen. Weinig hoop voor Franse vijfling De levenskans van de twee overge bleven kinderen van de woensdag in Toulon geboren vijfling is volgens de dokters gering. Het kan nog verschei dene weken duren voordat zij buiten gevaar zijn. De vijfling is voortijdig ter wereld gekomen. De moeder lijdt aan geelzucht. De drie gestorven kin deren waren de grootsten van de vijf. Een Nederlandse straaljager heeft gistermiddag ruim anderhalf uur onbemand rondgevlogen boven het Nederlands-Duitse grensgebied en is zonder grote schade aan te richten bij Venray neergestort. De piloot, die anderhalf uur tevoren zijn toestel had verlaten, is behouden met zijn valscherm aan de grond gekomen. Het toestel nam deel aan een oefe ning in het formatievliegen, toen de bestuurder, de 22-jarige reserve ser geant-vlieger W. G. Evers uit Arnhem aan zijn formatieleider meldde dat hij een storing had aan het hydraulische systeem van zijn vliegtuig. De forma tieleider, de 32-jarige majoor-vlieger J. G. Eikerbout, gaf hem opdracht, de De minister van sociale zaken en volksgezondheid streeft er naar, dat vóór de aanvang van de zomer van 195° alle kinderen, die in 1945 of later zijn geboren, zijn ingeënt tegen polio myelitis (kinderverlamming). In 1957 zullen, zo wil het plan, de kinderen, geboren in 1955, twee van de drie in jecties ontvangen; in 1958 krijgen deze kinderen hun derde prik, en zullen de kinderen, geboren in 1952, 1953, 1954, 1956 en 1957 drie of twee prikken. In 1959 volgt het laatste „shot", terwijl het plan voor 1959 bovendien voorziet in het enten van-de kinderen die zijn geboren in de jaren 1958, 1951, 1950, 1949, 1948, 1947, 1946 en 1945. In het najaar van 1960 zullen de kinderen van de dan laatste jaarklasse, n.l. die wélke geboren zijn n 1959, hun eers te twee prikken ontvangen. Het vaccin kost het rijk zes gulden per kind, van de ouders wordt een vrijwillige bijdrage van een gulden per kind gevraagd, zodat de vaccinatie tegen polio het rijk tenminste, tot en met de zomer van 1959 en bij gelijk blijvende prijs van nu, dertien miljoen gulden zal kosten. Bij de uitvoering van het rijkspro gramma zijn drie partners in gescha keld: de gemeenten, de kruisvereni gingen en de artsen. Onder leiding van de geneeskundige hoofdinspectie is landelijk, provinciaal en plaatselijk een goede samenwerking tot stand ge bracht. Wij mogen verwachten, dat met ge wetensbezwaren tegen deze vaccinatie rekening wordt gehouden. Prijs baconvarkens weer verlaagd De voortgaande daling van de var- kensprijzen enerzijds en de ongunstige toestand op de baconmarkt in Enge land anderzijds zijn voor het bestuur van het Produktschap voor Vee en Vlees aanleiding geweest de prijs voor baconvarkens waarvan bij de be rekening van de toeslag op uitgevoer- 1957bacon wordt uitgegaan ander maal met 5 cent per kg te verlagen. Met ingang van maandag 7 oktober 1957 zal derhalve de prijs voor bacon varkens van 63 t/m 70 kg in de kwali teitsklassen 1 t/m 4 resp. f2,14, f2,10, f 2,06 en f 2,02 per kg koud geslacht gewicht bedragen. De 52-jarige auteur, journalist en radiospreker Tom Driberg is donder dag gekozen tot voorzitter van de En gelse labourpartij. Driberg is ook lid van het parlement voor labour ge weest. Volgens een publikatie van de K.N.A.C. zijn er in de eerste helft van dit jaar 64.225 verkeersonge vallen gebeurd. Daarbij zijn 785 mensen om het leven gekomen en werden 11.223 mensen ernstig ge wond. De materiële schade, die de ze ongelukken teweeg heeft ge bracht wordt op 130 miljoen gul den geschat. Deze cijfers liggen aanzienlijk ho ger dan die voor het eerste halfjaar 1956. Het totaal aantal ongevallen be liep toen 58.719, waarbij 672 doden zijn gevallen en 9398 ernstig gewonden. Het zijn vooral bromfietsers, wielrij ders en voetgangers die tol aan het verkeer hebben moeten betalen. Er hebben dit eerste halfjaar 129 brom fietsers het leven gelaten, 181 fietsers en 236 voetgangers. Voor deze categorieën luidden de cjjfers over de eerste helft van 1956 resp. 76, 173 en 205. De K.N.A.C. tekent hierbij aan, dat ten aanzien van de voetgangers in het algemeen geldt, dat de dodelijke onge vallen in deze categorie voor een zeer belangrijk deel resulteren uit botsin gen tussen bejaarde voetgangers en personenauto's. Zowel de aantallen voetgangers boven de de 65 jaar als de aantallen personenauto's zijn de af gelopen jaren relatief zeer sterk ge stegen. Wellicht, zo meent de K.N.A.C. is daarin een verklaring te vinden voor de onrustbarende toeneming van het aantal doden onder de voetgan gers. Ten aanzien van de bromfietsers is de K.N.A.C. geneigd de verklaring voor de beangstigende stijging van het aantal dodelijke slachtoffers in de eer ste plaats te zoeken in de stormachtige groei van het bromfietsenpark. Naar schatting telt Nederland nu 770 a 780.000 bromfietsen. voor dit geval voorgeschreven proce dure te volgen. Dat wil zeggen: sege- ant Evers moest gedurende tien minu ten zijn toestel vliegen alleen met be hulp van het elektrische systeem. De inrichting van de straaljager is name lijk zo, dat in geval als dit na tien mi nuten „elektrisch vliegen" blijkt, of het toestel nog aan de grond kan wor den gezet. Raakt de stuurknuppel ge blokkeerd met nog een aantal an dere instrumenten dan is het toe stel niet meer te redden. Sergeant Evers voerde de instructie uit en na tien minuten bleek, dat het toestel in derdaad niet meer aan de grond kon worden gezet: de stuurknuppel wai geblokkeerd en van tal van onderde len zoals de vleugelklappen was do oliedruk weggevallen. De bestuurder meldde dit aan zijn formatieleider en kreeg opdracht, boven onbewoond ge bied zijn toestel te verlaten. Hij deed dit op een hoogte van ongeveer 4000 meter en kwam behouden aan de grond. In de wolken Terwijl sergeant Evers aan zijn pa rachute omlaag zweefde verdween zijn straaljager in de wolken. De direct ge waarschuwde basis Laarbruch spoorde het toestel met radar op en een even eens op Laarbruch gestationeerde straalbommewerper steeg op om de straaljager te gaan „halen". De bom menwerper vond het toestel inder daad. Het vloog rond boven het Ne derlands-Duitse grensgebied waar het wijde bochten geschreef, nu eens naar links en dan weer naar rechts. De straalbommenwerper bleef vlak bij de zwerver in de buurt om te trachten, zijn bewegingen zo nodig te beinvloe- den. Dit is namelijk, hoewel gevaar lijk, niet onmogelijk. Tenslotte is de straaljager neerge komen in een onbebouwde streek na bij Venray. Tot grote verbazing van alle des kundigen heeft de onbemande straaljager een zodanige landing ge maakt, dat alleen enige kleinere be schadigingen zijn aangericht. Stuur hut en vleugels zijn uiterlijk onbe schadigd en het toestel kan worden gerepareerd. Ondanks deze bijzondere afloop van dit ongeval blijft de luchtmacht staf van mening, dat de formatielei der juist heeft gehandeld door de bestuurder opdracht te geven zijn toestel te verlaten. Het zou, in de ge geven omstandigheden, volmaakt onverantwoord zijn geweest, indien de piloot in het toestel was geble ven, aldus de luchtmachtvoorlich tingsdienst. De socialistische leider Moliet heeft president Cot.v meegedeeld, dat hij in dit stadium niet bereid is zich met de vorming van een regering te belasten. Donderdagochtend zag het er niet naar uit. dat nog in de loop van die dag, zoals aanvankelijk was gehoopt, de naam van een nieuw aangewezen kabinetsformateur bekend zou wor den. In de loop van de voorbereidende besprekingen, die door president Coty zijn gevoerd, zijn namelijk bepaalde moeilijkheden aan de dag getreden met betrekking tot het programma van "de toekomstige regering. Men meende dat hierdoor de aanwijzing van een kabinetsformateur op zijn minst met 24 uur vertraagd zou wor den.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1