.GEVECHT MET SPEREN EN KNOTSEN GEEN STEUN Moet het geven van autorijles vrij zijn? Voor Sadrach en zijn vriendjes Moeder en twee kinderen bij brand omgekomen Krijgsgezang en dreunende troms in stammenstrijd BRUG OP NON-ACTIEF ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina SPANNING BLIJFT „Kaalkop-leugens" over naturellen Polen krijgen meer verbruiksgoederen Portier pleegde fraude Merkwaardige zaak voor Hoge Raad Raad van Muntendam liep kwaad weg Verkiezingen in Nepal uitgesteld Spionage in Tsjecho- Slowakije Textielwinkel te Leeuwarden in lichter laaie Twee gereformeerde opleidingsscholen Campagne voor Chinese vluchtelingen Ruim 55 mille ontvreemd Woensdag 2 oktober 1957 WIJ HEBBEN in een aantal artike len de positie van de Christelijke dag bladpers en van ons „Zeeuwsch Dag blad" in het bijzonder uiteengezet. Er zou natuurlijk nog veel meer over te vertellen zijn. Zo bijv. dit, dat „Zeeuwsch Dag blad" in verband met de bijzondere omstandigheden in onze provincie, met name op het gebied van het ver voer en door de waterbarrières, als ochtendblad moet verschijnen. Dat is een bijzondere handicap, die de exploitatie uitermate duur maakt en bovendien de betrekkelijk kleine staf van redactionele en technische medewerkers extra bezet. Een deel van de redacteuren, van de zetters en opmakers en drukkers, moet nachtdienst doen. Die zijn dus en dan spreken we nog maar niet van het offer, dat dat voor de ge huwden in de gezinnen en voor allen in het gemis van het daglicht geeft overdag niet beschikbaar, al zullen de nachtredacteuren heus, in geval van nood, in de middag nog wel eens er op uittrekken en al zijn onze tech nische mensen ook zo, dat ze er even tueel in bijzondere gevallen nog wel een schepje op gooien. MAAR WE MOGEN NIET teveel var hen vragen en dus zit de dag dienst voor een extra-zware taak, als er veel vergaderingen of andere ge beurtenissen zijn, die de aandacht der redactie vragen. Denkt u er wel eens aan, als u 's ochtends uw „Zeeuwsch Dagblad" in uw bus vindt en het is onze plicht, ervoor te zorgen, dat het er is! daar hebben een heel aantal menser hun nachtrust voor gegeven en de bezorgers zijn door weer en wind gegaan, om dit mogelijk te maken? Er komt nog iets bij. Hoe goed geoutilleerd Zeeland over het algemeen is een clichéfabriek is er niet. Dit plaatst ons bij de illu stratie voor extra-moeilijkheden, om dat er altijd postverzending bijkomt. We zetten ons er voor, al deze moeilijkheden zo goed mogelijk te overwinnen, maar ieder begrijpt, dat, onder deze omstandigheden de ex ploitatie van ons „Zeeuwsch Dag blad" bijzonder duur is. BETEKENT DIT, dat wjj „steun" vragen? Sommigen hebben dit meermalen gezegd en daarmede in verband ge bracht de actie, die de verenigde Christelijke dagbladpers in de maand september voerde: de Christelijke dag bladpers vraagt steun! Wij willen ons tegen die gedachte verzetten. Zolang wij nu de Christelijke dag bladpers dienen en dat is al een 35 jaar hebben wij geleerd, dat dit niet juist zou zijn. De Christelijke dagbladpers is gezien haar taak en opdracht en de eisen, waarvoor zij gesteld wordt zo goed als zij kan zijn. Haar meer dan 80-jarige geschiedenis kan dat bewijzen. Zij is het geld van haar abonné's waard. Maar wat zij van haar abonné's mag vragen is: begrip en medewerking. Men moet rekenen met wat men van ons vraagt. En als men meer van ons wil hebben, dan moet men het ons mogelijk maken, door medewer king te geven. CHRISTELIJKE DAGBLADPERS is niet iets, dat zo maar ergens van daan ineens compleet en prima voor ons staat. Christelijke dagbladpers moet gebouwd worden. En allen, die op het bestaan van die Christelijke dagbladpers prijs stellen, moeten daar aan meewerken. Dit spreekt te duidelijker, als het gaat om ons „Zeeuwsch Dagblad", dat uitgave is van een stichting, die geen winst beoogt. En die stellig ook geen winst maakt. Al het geld, dat binnen komt, wordt aan het „Zeeuwsch Dag blad" ten koste gelegd. LAAT MEN ZICH EENS voorstel len, wat het zou betekenen, als er geen Christelijke dagbladpers, als er geen „Zeeuwsch Dagblad" was. Zou dat een winst zijn voor onze provin cie? Men late deze vraag eens op zich inwerken. En als men beseft: dat zou een verlies zijn, dan zal men begrij pen, dat medewerking aan dat „Zeeuwsch Dagblad" eis is. Dat Chris telijk Zeeland in al zijn lagen en groeperingen zich dan door zijn abon nement achter ons moet zetten, om dat dan tal van moeilijkheden, die we nu kennen, nog heden overwon nen zullen kunnen worden. Maar, omdat men begrip heeft, zal men ook niet klagen over dingen, die niet veranderd kunnen worden. Zoals bijv., dat de maandagkrant stellig niet de beste is en meerdere malen nieuws mist, dat andere kran ten wel hebben. Dat is eenvoudig een gevolg van het feit, dat wij, naar de eis van Christelijk Zeeland, de zondag in ere houden. Omdat men berip heeft van de waarde van het Christelijk dagblad in onze provincie, zal men ook mee werken, dat dat Christelijk dagblad alles, wat in Zeeland geschiedt en dat voor dat blad van betekenis is, zo tijdig mogelijk kan publiceren. DAT TE DOEN ZIEN is de bedoe ling van onze artikelen geweest. Wij gaan nu weer gewoon door. De winter in. De periode, die voor een dagblad altijd bijzonder zwaar is, om dat ze aparte eisen stelt en anderzijds ook haar eigen zwarigheden mee brengt. Maar we gaan aan het werk. In het besef van onze roeping. En in de wetenschap, dat Christelijk Zeeland achter ons zal staan, om van het „Zeeuwsch Dagblad" nog meer te maken: „Zeeuwsch Dagblad" de stem van en voor Christelijk Zeeland Een te Johannesburg wonende lezer van de Nieuwe Haagse Courant is oog getuige geweest van een bloedige slag, die horden Zoeloes en Basoetoes lever den in de buurt van Orlando. Er vie len veertig doden en honderden per sonen werden gewond. De lezer schrijft: Na die vreselijke zondagnacht wa ren we in Orlando. De doden en ge wonden werden de stad ingebracht. Zij waren de prijs die Zoeloes en Ba soetoes elkaar betaalden voor een ge vecht met speren, knotsen en hak messen. Een vijftigtal Bastoetoes had een feestje op een open terrein. De stem ming was uitstekend. Tot een groep Zoeloes langs kwam. De vreugde was voorbij. Een van de Zoeloes wierp een steen naar de zingende, lachende Ba- Is men in Nederland op de hoog te met de toestanden in Zuid- Afrika? De mensen zijn nogal kritisch ten opzichte van het apartheidsbeleid van de Zuid- afrikaanse regering en dat is niet alleen in Nederland het geval. Heeft men enig begrip van het leven der zwarten, wier bescha ving op een zeer laag peil staat. soetoes. Nog één volgde; na een ogen blik regende het stenen. Eén ogenblik was het toen dreigend stil. Een Basoe- toe stond op, liep naar de troep toe, greep een van de treiteraars en de eerste klap viel. De eerste klap in een bloedbad, te vreselijk om te beschrij ven. Honderden mannen en vrouwen kwamen uit de huizen in de buurt. De vrouwen met bezems in de lucht, als wilden zij zeggen: veeg de boel maar schoon! MET SCHERP „Maak ze dood", werd geroepen. „Geen Basoetoe heeft het recht om te leven". Uit duizenden kelen klonk de krijgszang, troms dreunden, er waren hysterische klanken van vrouwen. Een koude rilling liep ons over de rug, we wilden vluchten, maar het was onmo gelijk. Tot het einde moesten we het drama bijwonen. De stammen splitsten zich en de strijd begon. Hevig werd gevochten bij „Tommy's Kaffee", waar we de vori ge dag nog een kopje koffie hadden gedronken. De eigenaar van het café zat op het dak van zijn woning. Voor zich zag hij een Zoeloe met gespleten schedel neervallen. Een gewonde werd weggesleept, om elders te worden ge stenigd. Een kind, vastgebonden op moeder» rug, schreeuwde luid. Het kreeg een kogel door zijn hoofdje. Er werd geschoten met scherp. De ijlings gealarmeerde politie probeerde eerst met vriendelijke woorden de ge moederen tot rust te brengen. Een nieuwe aanval was het antwoord. Een Zoeloe kwam vragen of de politie toe stemming wilde geven alle Basoetoes uit te moorden. Hij werd overstemd door het ratelen van een machinege weer. Na vele uren wa» de politie door *t geweervuur het gevecht meester. Een vreselijke stammenoorlog was ten ein de. Ambulance-auto'» reden af en aan. De toestand blijft gespannen. Het ge ringste voorval kan tot een nieuw bloedbad leiden. De politie wordt verweten op de weerloze zwarten te hebben geschoten. De afgehakte armen en benen, de vele steek- en snijwonden, kunnen echter de politie niet worden aangerekend. Het werk in Orlando gaat normaal door. Een moeder zoogt haar kind ach ter de toonbank, de miliespap staat weer te pruttelen op de primus. De strijd had niets met de verhouding tussen blanken en zwarten te maken. Het is een grote leugen dat de na turellen in de Unie van Zuid-Afrika niet vrij zouden zijn in de eredienst, heeft de minister van economische za ken van Zuid-Afrika, dr. A. J. R. van Rhijn, die momenteel in ons land ver toeft, verklaard in een bijeenkomst met journalisten. Het nieuws, dat over het naturellen probleem in de Unie in het buiten land bekend wordt gemaakt, noemde hij „kaalkop-leugens" en totaal ver keerd voorgesteld. Zo was het een gro te leugen hetgeen over de kerk-clau- sule in het buitenland werd meege deeld. Er wordt door de kerkelijke gemeen schappen veel gedaan voor de ophef fing van de naturellen. Het volk van Zuid-Afrika geeft per hoofd van de bevolking meer uit om de naturellen op te heffen dan enig ander volk ter wereld doet, aldus minister Van Rhijn. Hij gaf 'n toelichting op de z.g. kerk- Het Poolse persbureau heeft bekend gemaakt, dat er in het laatste kwar taal van dit jaar meer verbruiksgoe deren ter beschikking van het publiek zullen worden gesteld. In het bijzon der zullen er meer huishoudelijke arti kelen, geïmporteerd uit Oost- en West- Duitsland en Tsjecho-Slowakije, in de winkels worden aangeboden. Voor het eerst zullen er koelkasten en wasma chines uit Joego-Slavië kunnen wor den gekocht. In Amsterdam is een begin ge maakt met de inenting tegen kinder verlamming. Ds. J. F. H. v. d. Bom, predikant der chr. geref. church in Sydney (Australië) is zaterdag met de „Johan van Oldebarnevelt" vanuit Amster dam weer naar zijn arbeidsveld ver trokken. clausule, die voortspruit uit een reeds 20 jaar bestaande wet op de stedelijke gebieden. Die clausule maakt het de minister, nadat er door de bevolking van een gemeente een beroep is ge daan op de burgemeester, nadat door hem een onderzoek is ingesteld en na dat tenslotte de minister een verzoek is gedaan, mogelijk in te grijpen. Zulks is nog geen enkele maal het geval ge weest. Tegen de ex-portier van de rijksdienst voor het wegverkeer te Den Haag is gis teren voor de Haagse rechtbank wegens fraude op grote schaal een gevangenis straf van anderhalf jaar geëist. Hij had blanco kentekenbewijzen ge stolen, niet ingevulde rijbewijzen ont vreemd, kentekenbewijzen vervalst en duizenden guldens aan steekpenningen aangenomen van autohandelaren. De Beweging van Europese federa listen zal 5 oktober met een buitenge woon congres in de ridderzaal te 's-Gra- venhage haar 10-jarig bestaan vieren. Ingezonden mededeling (adv.) De Hoge Raad heeft gisteren een prin cipiële zaak behandeld, waarin de advo caat van de reqnirant zijn eigen cassatie- middel moest tegenspreken. Dit was in de ruim veertigjarige praktijk van deze advocaat, mr. S. van Oven te 's-Graven- hage, nog nimmer voorgekomen. De federatie van de Nederlandse or ganisaties voor het personenvervoer (F.N. O.P.) is van mening, dat de toestanl bij het geven van autorijlessen, zoals deze In Muntendam heeft de gemeenteraad ruzie gekregen met de voorzitter. De burgemeester werd verweten, dat hij zonder toestemmine van de raad een te kening zou hebben laten maken voor een nieuwe ambtswoning. De beide wethou ders en de gemeente-architect hadden verklaard de tekening te hebben gezien. In de raadsvergadering weigerde de bur gemeester op de zaak in te gaan. Er heerste hevige ontstemming, die resul teerde in het besluit van de raadsleden alleen achter de groene tafel te laten zitten. Niet voldoende papier De eerste algemene verkiezin- 1 gen die op 8 oktober in Nepal gehouden zouden worden, zijn t voor onbepaalde tijd uitgesteld, J l omdat er niet voldoende papier, stembussen en andere benodigd- l heden zijn. De verkiezingsdatum was twee jaar geleden al vastgesteld. De i verkiezingscommissie heeft dan ook ernstige kritiek op de aftre- l dende regering, omdat zij er niet voor gezorgd heeft dat de ver- kiezingsbenodigdheden tijdig be- i schikbaar waren. Na meer dan een halve eeuw trouwe dienst, staat de Velserspoorbrug thans op non-actief. Dag en nacht staat de brug open en het scheepvaartverkeer op het Noordzeekanaal heeft nu weer een obsta kel minder. De heer YV. H. Stil, die vijf tien jaar de elektriciteitsvoorzieningen van de brug heeft gecontroleerd, heeft het uitermate rustig en slaat het drukke verkeer op het kanaal gade. De passeren de boot, is het Griekse schip „Harmou- polis". In Tsjecho-Slowakije is in de laat ste weken een einde gemaakt aan de activiteit van een aantal spionagegroe- pen, die voor „kapitalistische landen" werkten, zo heeft het Tsjecho-Slo- waakse ministerie van binnenlandse zaken bekend gemaakt. Uit gevonden documenten is geble ken aldus het communique, dat de on dermijnende activiteit de laatste tijd Intensiever 1» geworden. Bij een uitslaande brand in Leeuwar den zijn een moeder en twee kinderen omgekomen. Om twee uur in de nacht van maandag op dinsdag hoorden de heer en mevrouw Van der Hoek, wonende aan de Kleine Kerkstraat een hevig lawaai. Zij openden het raam en zagen dat hun buurman met zyn 15-jarig dochtertje op het dak stond. De man werd yiings naar binnen gehaald en men bemerkte dat hU ernstige brandwonden had aan armen en benen. ZUn dochter mankeerde niets. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch kon niet verhinderen, dat het pand, waarin een textielhandel was gevestigd, geheel uitbrandde. Toen de brandweer lieden het vuur meester waren en het huls konden binnengaan, vonden zij het ontzielde lichaam van de 34-jarige me vrouw Van Kammen, haar zesjarig doch tertje Hopie en haar driejarig zoontje Auke. De politie neemt aan dat de brand in de winkel is ontstaan. Volgens het win kelmeisje was er dikwijls iets niet in or de met de kachel. thans heerst, niet kan worden gehand haafd. en dringend om verbetering vraagt. De minister van verkeer en wa terstaat is niet ongenegen om hier in te grijpen. Hij heeft echter nog geen wet telijke maatregelen voorgesteld, omdat deze mogelijk in strijd zouden zijn met de bepaling van artikel 208 der grond wet, dat vrijheid van onderwijs waar borgt. Enige staatsrechtsgeleerden uitten, zoals gewoonlijk geschiedt, een verschil lende mening en gaven in overweging de Hoge Raad te doen oordelen of in derdaad een dergelijke regeling al dan niet grondwettelijk zou zijn. De mogelijkheid daartoe stond open omdat reeds een verordening der ge meente Gouda bestaat, die een vergun ning eist voor het geven van autorijles sen. De geldigheid van deze gemeente verordening kan aan de grondwet wor den getoetst. Dit deed dan ook de kan tonrechter te Gouda, die kreeg te oor delen over een tenlastelegging tegen de voorzitter der vereniging, die in overleg met het openbaar ministerie een proces verbaal heeft uitgelokt. De kantonrechter meende, dat deze ver dachte moest worden veroordeeld omdat het eisen van een vergunning bij een ge meenteverordening niet in strijd is met art. 208 der grondwet. De principiële be slissing moet echter van de Hoge Raad komen. Daarom ging voormelde voorzit ter in cassatie. Zo kreeg mr. Van Oven een cassatiemiddel toe te lichten, dat hij tegelijk tegensprak. Hij betoogde op his torische gronden, dat het geven van autorijlessen niet is onderwijs, hetwelk bedoeld is in art. 208 der grondwet, zoals evenmin bedoeld zijn fiets- of bridge- lessen. De advocaat-generaal zal conclusie ne men op 15 oktober. Op donderdag 10 oktober zullen Baarn twee gereformeerde oplel# dingsscholen officieel worden ge» opend. Het zijn „De Nijenburgh", waaf een opleiding zal worden gegevett aan aspirant-maatschappelijke werk» (st)ers, evangelisten, jeugdconsulen» tij voor het gereformeerde jeugdwerk en jeugdleid(st)ers, en „De Jelburg'1, waar een opleiding voor aanstaande jeugdleid(st)ers zal worden verzorgd De twee scholen worden geëxplol» teerd door de stichting gereformeerd® opleidingen, uitgaande van een viev» tal instellingen, n.l. de Generale De» putaten van de Gereformeerde Ker» ken voor de evangelisatie, de Stich ting Gereformeerde Sociale Arbeid, het Gereformeerd Jeugdcentrum „Dé Witte Hei" en de Stichting Evange lisch Herstel en Opbouw. De nationalistisch-Chinese regering heeft vrijdagavond een begin gemaakl met een campagne om door middel van de V.N. medeleven met en steun voor de 700.000 Chinese vluchtelingen ini Hongkong te verwerven. De eerste maatregel was een ver gadering te New York van particu liere hulporganisaties, die onder voor zitterschap stond van de secretaris generaal van de „Vereniging voo» hulpvereniging van vrij China", Fang Tsjih. Tijdens afwezigheid van de bewi ners van een huis aan de Frans v. Puttenlaan te Zeist heeft men ruim 5 mille ontvreemd. Men heeft zich in da avond van zaterdag op zondag door 'l verbreken van een serreruit toegang tot de woning verschaft. Vrijdag j.l. gaven we alvast een lijstje door van wat we tot dat tijdstip ontvingen, omdat we an ders zulke lange reeksen krijgen, wat we overigens zeer verheugend vinden. In die verantwoording was de som van f 135,85 vermeld. Een geweldig bedrag voor zulk een korte lijst, maar als je ook in een girobriefje f 90,voor je neus krijgt, dan weet je, dat slaat door. Dat bedrag zegt nog iets bijzon ders en wel, dat Mejuffrouw Van den Berg zulk een goede mede werkster in haar eigen zuster vond, want „Paula" moet zich wel heb ben geweerd om zoveel geld ver zameld te krijgen. In onze verantwoording van 21 september noemden we als eind bedrag f 751,80. Daarbij kwamen nog als laatst ingekomen zendin gen f 15, En nu hebben we weer het een en ander mee te delen. Kijk maar eens wat een lijst! Het kwam weer van alle kanten en het begon, na de laatste ver antwoording met Vlissingen, waar J. van den B. ons f2,gireerde. Uitkwam van „Onbekende Gever" f2,50; uit K. kwam van H. R. f2,uit G. van N. N. f 2,50; uit W. van N. N. fl,uit van N. N. f 1,uit Vrouwenpol der van N. N. f2,uit Middel burg van P. H. f 2,uit Kloetinge van N. N. f 1,uit Kamperland van J. G. M. f2,50; uit Lewedorp van de kinderen de K. f 1,uit Zoutelande van N. N. f 2,50; uit Middelburg van „Doet er niet toe" f4,0R uit Goes van mevrouw T. W. f 2,50; van Westkapelle van Kornelia P. f 2,uit Krabbendijke van fam. V. f 1,uit St. Maar tensdijk van mejuffr. N. N. f 1, uit.... van....?? f2,50. Uit Goes van mevrouw H. kregen we f2,50. Op een J.V. vergadering te B. bracht een collecte f4,10 voor Sa drach op. (Als men dat overal eens deed!!!!) Dan kregen we nog uit G. van S. f2,uit Serooskerke van M. de V. f 2,Dat is tezamen f44,61. En nu alles bij elkaar geteld dan krijgen we f 947,26. Bijna was ik na dit neergeschreven te hebben een rondedansje door de kamer begonnen van pure blijd schap over dit prachtig resultaat. Nu kan ik straks inkopen gaan doen, zo echt onbezorgd gaan doen. Heel veel dank ook nu weer, vooral aan die zo uitgebreide fa milie „N. N." die in elke plaats in Zeeland vele vertegenwoordigers telt. Toch ook dit keer weer ons giro nummer. Dat is 274.289, ten name van ons Zeeuwsch Dagblad. Ge ziet ik ben een onverbeterlijke bede laarster geworden. Zullen we de DUIZEND gulden rond maken? Laten we ons best doen! Uw dankbare Maja

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3