BAAS MELDDE VORSTVERLET TERWIJL 'T WERK DOOR GING Scheepsbouwer gooide verkeerde ruit in... Talrijke schoolkinderen hebben A-griep lijmt bond alle hout! Hr. Ms. onderzeebootjager Utrecht te Vlissingen in dienst gesteld CETAFLEX Utrecht-loze" periode 44 jaar bij Kon. Marine Soli Deo Gloria te Middelburg herdacht 60-jarig bestaan Puv.t Aardappeloogst valt tegen mee Woensdag 2,oktober 1957 a 'WSMic.ii fop. WÏ ZEEUWSCH DAGBLAD ï.t-P un oW Pagina Politierechter Middelburg Abuis Vrijspraak AANBESTEDING Boerderij te Poortvliet OOSTKAPPELAARS KONINKLIJK ONDERSCHEIDEN Nieuwe Oud'GereL kerk te Bruinisse in gebruik genomen Verscheidene scholen gesloten MIDDELBURG Ongeluk Geen onderwijzer Schoolkinderen in Wissenkerke hebben vrijaf GOES De heer W. van Soelen geïnstalleerd „Excelsior" boekte ledenwinst Afscheid Negentiende MIDDENSTANDSBOND GAAT EUROMARKT BESPREKEN Gevolg van regenachtig weer KLAGEN OF... Vreselijk Materialisten S '5 Behalve een groot aantal verstekzaken kreeg de politierechter te Middelburg dinsdagmorgen de zaak te behandelen tegen de Souburgse timmerman G. J. W., die zich aan het begin van dit jaar schuldig maakte aan het melden van vorstverlet en dat, terwijl zijn mensen rich van Koning Winter niets aantrokken en normaal doorwerkten. De officier van justitie, mr. G. J. B. van der Dussen, eiste een onvoor waardelijke gevangenisstraf van 14 dagen. W. had in januari bij de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen een werk in uitvoering, toen hij op het idee kwam van de heersende kou gebruik te maken. Bij vulde de formulieren in voor het vorstverlet, dat zijn mensen zouden kun nen hebben, ondertekende de paperassen van de verschillende werknemers zelf en stuurde het lijstje, waarop voor f 511 aan verletkosten prijkte, naar de stichting „Sociaal Fonds Bouwnijverheid". Maar de stichting tippelde er niet in, en bij controle kwamen W.'s handelingen aan het licht. De politierechter, mr P. van Empel, besloot de zaak voor onbepaalde tijd aan te houden, omdat W. thans in loondienst werkt en zijn leven gebe terd schijnt te hebben. Op 10 augustus j.l. kwam het de scheepsbouwer T. A. V. uit Graauw ter ore, dat zekere J. F. zijn vader in het gezicht had gespuwd. De scheeps bouwer lichtelijk onder invloed besloot dit niet over zijn kant te laten gaan en toog, gewapend met een kei, naar des spuwers huis. Tenminste, dat dacht hij. Want toen hij de steen ge lanceerd had en een ruit rinkelend aan scherven viel, kwam zijn eigen volle neef uit de getroffen woning naar buiten gestormd. Het werd toen spoedig duidelijk, dat V. zich had ver- gist. De officier vorderde hiervoor f 25,— boete en de politierechter vonniste conform, nadat V's raadsman, mr. G. Tichelman uit Terneuzen, geconclu deerd had, dat deze „Graauwse vedet te" zonder bloedvergieten afgelopen is. E. A. de B. uit Biervliet zat op 10 augustus met zijn zoon en een kennis op het terras van een Vlissings restau rant. De alcohol vloeide nogal rijkelijk en dit was er waarschijnlijk de oor zaak van, dat De B. zich op een ge geven moment over een fototoestel, hetgeen door een andere terrasbezoe ker was achtergelaten, ontfermde. Toen hij weer in zijn woonplaats was aangeland, belde zijn zoon hem op, dat hij het fototoestel toch maar beter aan de politie kon geven, „en", zei De B. tegen de politierechter, „ik ben toen speciaal van Biervliet naar Vlissingen teruggegaan om het bij de politie aan te geven." Toen de politierechter hem vroeg of hij zo'n kiekmaniak is, schaterde De B. „Nee, dat niet!" Mr. Van der Dus sen dacht, dat De B. toch wel van plan was geweest, het fototoestel te houden, ware het niet, dat de politie hem op het spoor kwam. Hij vroeg f 25 boete. De B.'s verdediger, mr. W. K. H. Dieleman, geloofde niet, dat zijn cliënt de bedoeling had het apparaat te ste len. „Hij was in een roes van alcohol en reageerde niet, zoals hij had moe ten reageren," aldus pleiter, die vrij spraak vroeg. Ook mr. Van Empel achtte niet bewezen, dat De B. er naar gestreefd had permanent in het bezit van het toestel te komen en sprak de verdachte vrij. Twee heren en een dame kwamen 10 augustus met grote haast het per ron van het Vlissingse station opge stormd teneinde de trein, die ieder ogenblik kon vertrekken, te halen. Maar ach, één van de heren stapte in het verkeerde treinstel. J. V., ran geerder bij de N.S. zag dit en wees de man op zijn vergissing, die toen niet voldoende snelheid meer bleek te be zitten om voortijdig in de „goede" In opdracht van de Dienst Herver kaveling „Eiland Tholen" werd aanbe steed het bouwen van een boerderij, De- staande uit landbouwschuur met vee stallen en bijgebouwen ln de Welhoek te Poortvliet. Er werd als volgt ingeschreven: 1. F. Verburg, Villa Novastraat 13 te Woi- f aartsdijk voor f 68.200 2. J. Vos ie Tholen voor f73.962; 3. Fa. P. Hop- rmbrouwers te Bergen op Zoom voor 75.100; 4. J. Walraven te Sint Lau rens voor f 75.400; 5. P. de Raat te St. Phllipsland voor f75.940; 6. Joh. Bay- «ns te Kapelle voor, f 75.989; 7. H. L. J. Raats te Wouw voor f 76.000; 8. A. C. de Bruin te De Heen voor f 77.100 9. A. Muller-Franke te Sint-Maartens dijk voor f78.500; 10. Zwaluwse Bouw combinatie, Moerdijk voor f78.600; H. M. C. Braat, Roosendaal voor f87.600; 12. J. Burgers-Den Engelsman te Sint Annaland voor f79.100; 13. Fa. J. C. Soeters Zn. te Sint Annaland voor f79.685; 14. Gebr. Van Dijke te Sir- Annaland voor f 81.300; 15. K. J. Win ter's Aannemersbedrijf te Rotterdam voor f 83.600. Aan twee Oostkappelaars is de bronzen medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau, toegekend. De onderscheidenden zijn de heren P. de Visser en W. Vos, die resp. 50 en 40 jaar als landarbeider werkzaam zijn geweest op de boerderij Duno. In tegenwoordigheid van de pachter van dit bedrijf, de heer J. Maljaars, heeft de burgemeester van Oostkapelle de heer F. G. Sprenger de beide heren de onderscheidingen op de borst ge speld. Door de muziekvereniging Cres cendo werd hen een serenade ge bracht. trein te stappen. Deze was al op weg naar Middelburg. Tot zover ging alles „normaal". Maar de Vlissingse constructieschildér E.C.T.W. meende een greins op het gezicht van de rangeerder gezien te hebben, toen zijn vriend de trein mis te en met een flinke zwaai „veegde" hij de glimlach van de N.S.-man weg. De klap kwam W, conform de eis, op f 30 te staan. Dinsdagavond had te Bruinisse de inwijding plaats van het nieuwe kerk gebouw van de Oud Geref. kerk. Voor deze gelegenheid waren velen naar Bruinisse gekomen terwijl ook van de zijde van burgerlijke overheid voor deze plechtigheid belangstelling be stond. Ds. J. M. Mieras uit Krimpen a. d. IJssel hield een predikatie over Ps. 84 vers 1 en 2. De architect, de heer J. W. van Har- melen uit Den Haag, bracht na deze predikatie, de dank over aan de kerk voogdij van de Ned. Herv. gemeente, omdat vanaf de oorlog het Ned. Herv. verenigingsgebouw was gebruikt als kerkgebouw. Ook in de Geref. kerk werden enige diensten gehouden. Voorts bracht hij dank aan aannemer )en onderaannemers. Burgemeester Michaelis bracht de gelukwensen van de burgerlijke over heid over. Alle plaatselijke kerkera den waren wel vertegenwoordigd, maar geen hunner voerde het woord. Tenslotte heeft ouderling Van Dom melen dank gebracht aan de architect. De Zeeuwse schoolbesturen hebben de laatste lagen de hoofden by elkaar moe ten steken om te beslissen over de vraag: moeten vvy onze scholen sluiten ja of nee? Het is namelijk zo, dat geen gere geld onderwijs gegeven kon worden, om dat vele kinderen de A-griep hebben. Verscheidene schoolbesturen hebben dan ook besloten de scholen te sluiten. Maar andere staan op het standpunt: wy slui ten niet, de gezonde kinderen kunxten nog best onderwUs ontvangen. Uit Bruinisse hoorden wij het volgen de geluid: Als wij de gezonde kinderen naar huis sturen, dan zit moeder er mee. On?e zegsman daar vertelde, dat er een gezin is, waar de vader het razend druk heeft, de moeder met griep op bed ligt en. moeten wij dan de kinderen naar huis sturen? Moeder is al lang blij, dat de kinderen naar school kunnen. Ook uit Goes vernamen wij een dergelijk ge luid. De schoolbesturen mogen de kinderen naar huis sturen bij een afwezigheid van eenderde. Verplicht is het echter niet. Zo vernamen wy, dat in Axel alle scholen, in Hoek (de o.l.-school), in Terneuzen (chr. ulo), in Domburg, in Serooskerke (één school), Middelburg (één school) en in 'sH. Abtskerke ge sloten zijn. Ook is op verschillende plaatsen de herfstvakantie vervroegd. Toen de voerman van een met een paard bespannen wagen, J. B. uit Mid delburg, dinsdagmorgen omstreeks half elf op de Dam in Middelburg wil de wegrijden, kwam uit de Korte Delft een truc met oplegger bestuurd door H. A. van E. uit Bergen op Zoom, gereden. Bij het wegrijden liep het paard iets achteruit, hetgeen juist vol doende was om de wagen tegen de kabine van de truc te „zetten". De auto werd licht beschadigd. De chr. school in Wissenkerke tobt al vele maanden met een vacature voor een onderwijzeres. Sedert maart was het niet meer mogelijk alle kinderen elke dag onderwijs te geven. In juli was men zover, dat een onderwijzer benoemd kon worden. Maar die kreeg een oproep voor de militaire dienst. Allerlei pogingen zijn in het werk gesteld om een jaar uit stel te krijgen. Maar het mocht niet baten; gisteren moest hjj de wapenrok aantrekken. De chr. school in Wissen kerke worstelt thans weer met hetzelf de probleem als voorheen. De school heeft vier lokalen, terwijl er slechts drie leerkrachten zijn. De lokalen zijn te klein om alle leerlingen in drie ruimten onder te brengen. Het hoofd der school heeft een rouleersysteem ontworpen waarbij elke dag 14 van het aantal leerlingen- thuis moet blij ven. Tijdens een korte bijeenkomst, gis termorgen met het bestuur, onderwij zend personeel en kinderen, is de beer W. van Soelen uit Dussen geïnstal leerd als hoofd van de Chr. Nat. school aan de Bergweg, zulks in de plaats van de heer H. Rol, die naar Vlissin gen vertrokken is. Namens het perso neel werd de heer Van Soelen harte lijk verwelkomd door de heer Jobse en namens het bestuur deed dit de heer Steutel. De schoolkinderen zon gen hun nieuwe „meester" Ps. 134 toe. De heer Van Soelen sprak tenslotte 'n dankwoord. Het tamboers- en pijpercorps „Excel sior" heeft een vergadering gehouden. De voorzitter, de heer J. W. de Kok, gaf een overzicht van het afgelopen jaar, hetgeen zeer succesvol is geweest, Ondanks de zeer grote uitgaven bleek het jaaroverzicht van de penningmees ter, dat nog een klein batig saldo in kas was. Ook de secretaris liet in zijn jaarverslag optimistische geluiden ho ren. Met de laatste- ledenwerfactie wer den niet minder dan 55 nieuwe leden genoteerd, zodat het totaal aantal wer kende leden thans 125 bedraagt. Met de opleiding hiervan is een begin ge maakt. In het bestuur werden herko zen de heren Th. Fokke en J. J. Rijn en gekozen werd de heer J. Warning. Als toegevoegd bestuurslid werd be noemd mevr. Reyerse-Francke, die speciaal de belangen van de vrouwe lijke leden zal behartigen. Het bestuur bestaat thans uit de heren J. W. de Kok, J. J. Rijn, F. Nieuwenhuize, J. Warning, P. G. Rijn, Th. Fokke, J. Mondeel en mevr. Reyerse-Francke. Na de pauze werden nog enige films vertoond. In principe werd nog beslo ten deel te nemen aan de nationale pijpersdag 1958, die op Hemelvaarts dag te Middelburg wordt gehouden. De collecte voor de T.B.C. heeft opge bracht te Oudelande f 86,te Driewe gen f 41,25, te Baarland f 19,49 en te 's-Gravenpolder f 55,60. 'KTezï'WOTl -lffv I kunstharslijm Ceta-Bever De indienststelling van Hr. Ms. onderzeebootjager Utrecht, welke plechtig heid dinsdag ln Vlissingen plaats vond, droeg een zeer bijzonder karakter. In de eerste plaats is deze onderzeebootjager bet vierde schip dat na de oorlog door de Kon. Maatschappij „De Schelde" voor de Kon. Marine werd gebouwd en voorlopig ook het laatste omdat er niet meer orders voor Marineschepen zijn. Ten tweede werd door deze indienststelling een traditie hersteld, want na een onderbreking van 44 jaar is er thans opnieuw een schip toegevoegd aan Hr. Ms. vloot, die de naam „Utrecht" draagt. Deze onderzeebootjager be hoort tot de zgn. B-klasse van de onderzeebootjagers en van deze klasse, die acht schepen omvat, zijn reeds vijf jagers in dienst gesteld. De „Utrecht" is derhalve het zesde schip. Er volgen nog twee jagers, t.w. Hr. Ms. Overijsel, die op 4 okt. a.s. op de werf Wilton te Boterdam in dienst wordt genomen en Hr. Ms. Amsterdam, die vermoedelijk begin 1958 aan de vloot kan worden toege voegd. De directeur van de Kon. Mij „De Schelde", de heer J. W. Hupkes, droeg het schip aan de Kon. Marine over en merkte in zijn toespraak o.a. op, dat dit het vierde schip was dat men na de oorlog bouwde en voorlopig ook het laatste. Gevraagd of de Marineop drachten in tijden van hoogconjunc tuur wel gewenst zijn, kon hij deze vraag volmondig bevestigend beant woorden, omdat deze opdrachten niet alleen belangrijk zijn vanwege het werk, doch ook inzake de technische vooruitgang die zij stimuleren en in uitvoering geven. „In menig opzicht, is het Marineschip van heden het koop vaardijschip van morgen. In een tijd waarin de toepassing van atoomvoort stuwing voor schepen al zijn intrede gedaan heeft, krijgen deze feiten een bijzonder relief." Hij sprak de wens uit, dat de banden met de Marine hecht mogen blijven door nieuwe op drachten en dat het schip een goede en behouden vaart zal hebben. De vlagofficier materieel, de Schout bij Nacht W. J. Kruys, namens de Mi nister van Marine, nam het schip over en stelde het met een korte speech ter beschikking van de commandant der Zeemacht in Nederland, de Schout bij Nacht, G. B. Fortuyn, die op zijn beurt het schip verzocht in dienst te stellen door de aangewezen commandant van Hr. Ms. onderzeebootjager Utrecht, de Lt. ter zee le klasse L. C. Le Poole. De Marinierskapel der Kon. Marine speelde het Wilhelmus en ondertussen werd de vlag De Geus en de com- mandovlag gehesen, zodat het schip hiermee officieel in dienst werd ge steld. De commandant van Hr. Ms. Utrecht, richtte zich vervolgens in een toespraak tot officieren en manschap pen en wees er op, dat de in dienst- stelling ook voor velen een afscheid van Vlissingen betekent, want ruim vijf en half jaar heeft men hier ge woond en gewerkt en in verband hier mee bracht hij de bijzondere dank over aan de directie der Kon. Mij De Schelde, die hen gastvrijheid heeft verleend. Belangrijker is echter het moment dat er thans een aanvang van de periode wordt gemaakt, waarin het schip aan de Kon. Marine werd toe vertrouwd. Dit schip is in de allereers te plaats een wapen, aldus de com mandant en het zal van velen inspan ning vragen om dit wapen onder de knie te krijgen. Het is een nieuw schip en een goed schip, doch de waarde wordt bepaald door de inrichting en de bemanning. Het is niet alleen een wapen, maar ook onze woning. De commandant merkte in zijn toe spraak op, dat dit schip het negen tiende is dat de naam Utrecht draagt en dat de eerste Utrecht deel heeft ge nomen aan de Vierdaagse zeeslag ter wijl het laatste schip met deze naam in 1898 in dienst werd gesteld bij de Kon. Marine en daar gediend heeft tot 1913. Een driewerf „Hoezee", uitgebracht op H. M. de Koningin, besloot deze toespraak. De Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, mr. C. Th. E. graaf van Lynden van Sandenburg bood hierna een geschenk aan namens het provinciale bestuur van Utrecht, t.w. een scheepsbel waarop het wapen van de provincie en een plattegrond der provincie bestemd voor de longroom. Namens de Mij De Schelde bood de directeur, de heer Hupkes eveneens een geschenk aan bestaande uit in strumenten voor de drumband. Na af loop van deze plechtigheid vond in de longroom nog een niet-officiële bij eenkomst plaats, waarin nog vele ge schenken werden aangeboden. Hr. Ms. Utrecht werd geadopteerd door de Agatha Snellenschool te Utrecht en het hoofd van deze school bood een oude prent van de stad Utrecht aan. De loco-burgemeester van Utrecht de heer H. Ploeg jr. bood namens b. en w. een afbeelding in kleuren van de Dom in Utrecht aan. Hr. Ms. Utrecht heeft een stan- daardwaterverplaatsing van 2467 ton, een max. snelheid van 36 mijl per uur. De grootste lengte bedraagt 116 meter en de grootste breedte 11,76 meter. De diepgang bedraagt 3,99 meter en het machinevermogen is 60.000 a.p.k. Het telt een beman ning van 283 koppen en de bewape ning is samengesteld uit vier kanons van twaalf cm, zes mitrailleurs van 40 mm, onderzeebootbestrijdingsra- ketten en een lichtraketwerper. De zangvereniging Soli Deo Gloria te Middelburg heeft gisteravond in in tieme sfeer haar 60-jarig bestaan her dacht. Op 27 september 1897 werd de christelijke zangvereniging door toe doen van ls. Van Oosten opgericht. Er gaven zich toen 22 leden op. De lei ding berustte bij het toenmalig hoofd van de Gravenstraatschool, de heer L. Weeda. Na een half jaar van hard aanpak ken was het eindelijk zover, dat de eerste uitvoering kon worden gegeven. Ups en downs heeft Soli Deo Gloria meegemaakt, zoals dat met iedere ver eniging gaat. Telde zij in 1927 liefst 75 leden, twee jaar later waren er nog maar 18. Er moet toen zelfs gesproken zijn over ontbinding van de vereni ging. Gelukkig is dit niet gebeurd. Dankzij de bemoeiingen van de heer J. C. van de Kamer werd het ledental vrij spoedig weer op hoger peil ge bracht. Zelfs in de bezettingsjaren bleef de vereniging actief. Enorme moeilijkheden ontstonden toen Soli Deo Gloria weigerde zich aan te slui ten bij de „Kultuurkammer". Na de bevrijding is men weer met frisse moed aan de slag gegaan. Een kinderkoor werd opgericht. De leiding hiervan werd in handen gegeven van De bondsraad van de Christelijke Middenstandsbond zal op 5 november in het gebouw voor K. en W. te Utrecht een vergadering houden, die gewijd zal zijn aan de bespreking van het vraagstuk van de E.uromarkt. Het onderwerp zal worden ingeleid door een forum onder leiding van dr. G. J. Stapelkamp. Het forum is sa mengesteld uit de Kamerleden H. van Eijsden en drs. D. T. van der Mei, dr. J. P. J. van der Wilde, algemeen se cretaris van de raad voor het midden- en kleinbedrijf, en drs. J. van Ede, economische adviseur van de Prot.- Christelijke bond van Beroepsgoede- renvervoerders. en berust nog bij mej. J. Ale wij ns». De heer J. Kousemaker uit Goes han teert thans de dirigentstok. Voorzitter is sinds korte tijd de heer J. Schou- wenaar. Deze feiten haalde de oud- voorzitetr, de heer J. J. Ornée tijden» de bijeenkomst voor het voetlicht. Aan het eind van dit jaar hoopt men het jubileum in groter verband te vie ren. Horizontaal: 1. Jaloezie, 3. voeg woord. 7. veel van huis zijn, 12. verzet. 19. en dergelijke, 17 boom, 18. stoomschip, 20. kuisheid, 21. rivier in Italië, 22. speel goed voor meisjes, 24. dier. 25. mandje. Verticaal: 1. Wijfjesvarken, 3. kracht, 4. Oosters hoofddeksel, 5. ernstig, 6. Chin, maat, 8. buurt aan de weg naar Eelde, 9. ruwe bende, 10. tussen, 11. elek trisch geladen deeltje, 12. insect, 13. wa ter in Friesland, 14. spil, 15. verpakking, 19. kledingstuk, 21. schrede, 23. gezinslid, 24. lidwoord. Oplossing vorige puzzle. Horizontaal: 2. Mat, 4. jol, 6, loos, 7. ma, 8. baker, 10 niet, 12. ruzie, 16. gla«, 17. taboe, 19. ar, 20 knie, 21. pal, 22. rad. Verticaal: 1. Flink, 2. moker, 3. as, 4. jak, 5. lor, 7. matig, 9. ei, 11. tumor, 13. eland, 14. laster, 15. ra, 17. top, 18, bal, 20. ka. HET IS MIS MET de aardappeloogst en met de bieten is het ook niet veel gedaan dit jaar. Dat zei ons gisteren een Zeeuwse boer, die voor hotel „De Korenbeurs" in Goes met zijn collega's de stand van de gewassen besprak. Het was geen optimistisch ge sprek, dat daar werd gevoerd, het was voor het merendeel pessi misme, dat in de onderlinge conversatie werd gehoord. En inderdaad, er zijn ook redenen om pessimistisch te zijn. De oogst valt dit jaar tegen. Het regenachtige weer van de laatste maanden heeft tot gevolg, dat de ziekte in de aardappelen grote afmetingen heeft aangenomen en dat de bietenoogst dit jaar een opbrengst geeft, die ver ligt beneden het normale. De Zeeuwse boer klaagt. Overigens niet alleen de Zeeuwse boer, want de on gunstige gevolgen van het regenachtige weer doen zich in alle provincies gelden, met name in de „kop van Overijssel", waar veel overlast van het water wordt ondervonden. Zullen wij nu morrend en mop perend over onze akkers gaan? Zullen wij elke dag met wrevel luisteren naar de weerberichten? Zullen wij tegen elkaar zeggen, dat de „pap al is gemorst", dat er niets meer aan te doen is. dat de aard appels al in de grond aan het rot ten zijn, dat de bieten het veel minder goed doen en dat de schade toch niet meer goed te maken is? Zullen wij jammeren, zullen wij klagen, enzullen wij dan de volgende stap ook doen: zullen wij opstandig worden? Dat kan alle maal. Het kan ook precies andersoml Wij kunnen ook in berusting doffe berusting het hoofd ln de schoot leggen en tegen elkaar zeg gen, dat we de zaken maar nemen moeten zoals ze zijn. Dat er toch niets aan te doen is. Dat zijn de twee mogelijkheden en helaas zijn er voor veel men sen ook voor veel agrariërs niet meer mogelijkheden. Of kla gen óf berusten. Hier staan wij dan bij onze ver ziekte aardappelen, daar liggen ze, onze bieten, die in kwaliteit en in gewicht het op geen stukken na halen bij verleden jaar. Zullen wij mensen van uw krant instem men met het koor der jammeren den, zullen wij ook een strophe toevoegen aan de klaagzang over de catastrophe, die de plattelander zich voor ogen stelt? Catastrophe, nou ja Het zou vreselijk (in de letter lijke zin van het woord) zijn, als wij niets anders hadden te schrij ven dan dat het mis is met de oogst in Zeeland. Want er is meer te schrijven, er moet ook meer geschreven wor den. Vandaag moet aan U, agra riërs, persoonlijk worden bericht, dat hitte en koude, dat droogte en wateroverlast ons niet bij geval, maar uit Gods hand worden toe bedeeld. En nu moet dan ook het grote woord er maar uit en U moet het ook maar trachten over uw mopperende lippen en uit uw kla gend hart zien te persen: uit Gods VADERhand. De vraag moet gesteld worden of wij een goede oogst hebben ver diend. Natuurlijk hebben wij dat niet. Christenen weten, dat zij geen verdiensten kunnen laten gelden. Dat is de theorie, dat is „het be lijden". Met dat belijden staat het onder ons in de regel wel goed. We zijn „zuiver in de leer". De praktijk is helaas heel anders. In de praktijk hebben velen hoge verwachtingen van de chemische middelen ter bestrijding van de plantenziekten, van de moderne kunstmeststoffen, van de drainage, van de land- en tuinbouwvoorlich- ting. Zo groot is zelfs dat vertrou wen, én in de voorlichting én in eigen vakkennis, dat men meent alle factoren in de hand te hebben. En dan ontdekt men, zoals dit jaar gebeurt, dat de mens de factoren, die een goede oogst moeten garan deren, niet beheerst. Dan leert de mens, de boer en de tuinder in cluis, dat hij in feite niets te rege len, niets in handen heeft. Wij ontkennen de betekenis van landbouwvoorlichting en vakken nis niet een mens is ertoe ge roepen krachtens de Goddelijke cultuuropdracht de aarde te be werken maar als in het uitvoe ren van de cultuuropdracht de Op drachtgever niet de eerste plaats ontvangt, in woorden en gedach ten, dan wordt het beroep ontdaan van zijn luister. - Wij mogen geen verwijten ma ken het past ons de hand in eigen boezem te steken maar laten wij elkaar, bij verziekte aardappelen en te kleine suiker bieten, toch maar de vraag stel len of wij de landbouw niet in het materiële vlak hebben gehaald. Laten wij bekennen, dat we op de vergaderingen van de landbouw organisaties met elkaar hebben ge sproken over „zuiver technische" problemen, en dat wij God, die de wasdom geven moet (zo belijden wij het) niet ter sprake hebben willen brengen, omdat wij tech nisch, dat wil zeggen met onze za ken, bezig waren en God slechts betrekken willen in aangelegen heden, het „zieleheil" betreffende. Zullen wij mopperen, zullen wij berusten, omdat het „nu eenmaal toch niet anders is"? Wie gelooft, dat God uit Zijn VADERHAND regen en droogte geeft, bezit een andere levens houding. Hem vergaat de lust tot pochen en hij zal zich vanwege zijn technisch kunnen niet op de borst slaan, maar hij kan toch, staande bij een verdronken aardappelveld nog fluisteren: „Zo Ik niet had ge loofd...."

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 2